PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια Ελαστικα θα Βαζατε?



andreas110080
01-09-11, 18:24
Λοιπόν φίλοι μου, ξεκινάω αυτό το νήμα μήπως και καταφέρουμε με τις εμπειρίες μας να καταλήξουμε ποιο ή ποια είναι τα καταλληλότερα ελαστικά για τα καμάρια μας!

Καλό είναι να μιλήσουμε για αυτοκίνητα επιδόσεων Μ3-Μ5 ώστε να έχουμε ένα στανταρ στη συζήτηση, (να με συγχωρήσουν οι 1600-1800cc αλλά καταλαβαίνεται πιστεύω τη διαφορά).

Πριν κάποιες μέρες διάβασα από ένα φίλο εδώ για τα VREDESTEIN ULTRAC SESSANTA, δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά διαβάζοντας κάποια σαιτ για τα λεφτά τους είναι πάρα πολύ καλά!

Ο φίλος Christos 330 μου πρότεινε το conti sc 5, προσωπικά έχω δοκιμάσει τα conti sc 3 και ημουν πάρα πολύ ικανοποιημένος, υποθέτω ότι τα 5 θα είναι η εξέλιξη άρα θα είναι εξίσου καλά!

Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει διάφορα σετ, όπως Avon, Maxis, Maragoni το καθένα με υπέρ και τα κατά τους.

Τώρα στο αυτοκίνητο φοράω τα GoodYear Eagle F1 αλλά ήταν είδη πατημένα όταν το πήρα και δεν έχω πλήρη εικόνα.

Επίσης καλό θα ήταν να βγάλουμε και από τη κουβέντα μας τα runflat για ευνόητους λόγους.

Άρα ψάχνουμε ένα ελαστικό για το δρόμο, που να είναι εξίσου αξιόπιστο στο στεγνό και στη βροχή και να αντέχει και στη πίεση γιατί αν είσαι με Μ5 δεν πας και συνέχεια κυριλέ :rally: (γιατί το πήρες άλλωστε !?).

Driver M
01-09-11, 18:42
Eγώ φόρεσα πρόσφατα τα bridgestone potenza s001 και έχω απόλυτα θετικές εντυπώσεις.

individual
01-09-11, 18:54
pirelli p-zero.......
ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου,που βαζω για δευτερη φορα το ιδιο λαστιχο!!!
παντα κατι μου εφταιγε.....και δεν ξαναεβαζα αυτα που ειχα χρυσοπληρωσει....
και μιλαω παντα για τα κορυφαια ελαστικα της καθε μαρκας.....
βαλτα λοιπον και θα με θυμηθεις!!!!

Bellof-3
01-09-11, 19:20
goodyear f1 asymetric?

εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες


υγ. individual, κι εγω pzero nero εχω, αλλα μου φαινονται πολυ ******... μαλιστα σε πολυ πιεση σε πιστα κτλ σαπουνιαζουν... δεν ξερω αν εχεις τα ιδια, αλλα εγω παντως δεν ειμαι απολυτα ικανοποιημενος... στο δρομο ειναι πολυ καλα παντως...

individual
01-09-11, 19:41
goodyear f1 asymetric?

εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες


υγ. individual, κι εγω pzero nero εχω, αλλα μου φαινονται πολυ ******... μαλιστα σε πολυ πιεση σε πιστα κτλ σαπουνιαζουν... δεν ξερω αν εχεις τα ιδια, αλλα εγω παντως δεν ειμαι απολυτα ικανοποιημενος... στο δρομο ειναι πολυ καλα παντως...

τα pirelli p-zero rosso εχω εγω.........
δεν πηγα σε πιστα ποτε.
αλλα σε εμενα συμβαινει εντελως το αντιθετο.....
οσο πιο πολυ τα πιεζω.......τοσο περισσοτερο κολλανε στην ασφαλτο....
ξεχασα επισης να πω οτι,ειναι εργοστασιακη τοποθετηση σε φεραρι και πορσε...
δεν θυμαμαι σε ποια μοντελα ακριβως....
κατα την γνωμη μου,εχουν μονο ενα μειονεκτημα......
δεν βγαζουν πολλα χιλιομετρα.......25.000-35.000 χλμ αναλογα την χρηση!!!
που εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει.......γιατι δεν κανω ουτε 10.000χλμ το χρονο!!!

Bellof-3
01-09-11, 19:52
αλλο πραγμα το rosso...

αλλα δε βγαινει σε μικρες διαστασεις...

Christos 330
01-09-11, 19:59
Παιδια ολα τα ελαστικα σε διαστασεις μεγαλες ειναι εξισου καλα . . .

Τωρα αναλογα τι θελει ο καθε ενας μας . . .

Μερικα ειναι σκληρα μερικα ξεραινονται ευκολα . . .

Απλα δεν μπορω να ακουω μαρκες οπως τσιν τσον γιαν σε αυτοκινητα που εχουν δυναμη

και χρειαζονται ποιοτικα ελαστικα . . .

Εγω απο την λιγη πειρα που εχω σε αυτον τον τομεα ειμαι αναμεσα σε 3 . . .

Νο1 continental 5p

Νο2 dunlop sport maxx

Νο3 pirelli pzero . . .

Σε Μ5 Ε39 που εχω βαλει προσωπικα σε σε φιλο μου τα conti 5 ειναι απολυτα

ικανοποιημενος και τα εχει κοντα 15 χιλιαδες χλμ . . .

Τωρα εχω ακουσει διαφορα κατα καιρους οπως με εναν φιλο μου που εχει 335 (400+++)

δεν του ειχαν αρεσει στα πρωτα χλμ . . .

Μετα το στρωσιμο ηταν μια χαρα . . .

Εγω πιστευω πως αν δεν εχεις προσωπικη αποψη απο 3-4 μαρκες δεν μπορεις να

καταλαβεις καποια πραγματα . . .

Panos 316T
01-09-11, 21:30
Ο φιλος Ανδρεας εθεσε καποιες προυποθεσεις ωστε να υπαρχει ενας μπουσουλας.
Καλο λοιπον θα ταν να αναφερουμε καροτσα και διασταση ελαστικου.

Αν και 316 ε36 αλλα ιπποδυναμης πλησιον Μ3 φοραω τα p zero rosso σε 225/40/18 & 245/35/18 εδω και 3 πλεον χρονια,οι εντυπωσεις μου:
Το λαστιχο θελει ζεσταμα μετα οσο το πιεζεις τοσο βεντουζαρει σε στεγνο δρομο ακομα και τωρα!
Στο βρεγμενο, στις αρχες ηταν ικανοποιητικο,τωρα σκοτωστρα και εξηγω:
Κρυο το αμαξι με χαμηλη εξωτερικη θερμοκρασια αν κανω πως του δινω λιγο γκαζι εχω φυγει αζουμπητος.

Σημερα ρωτησα στην γειτονια μου για μισελεν ps3 ,αυτα θα βαλω τελικα,σε διαστασεις 225/40/
18&255/35/18 τα οποια ειναι πιο μαλακά,ζεστενονται πιο γρηγορα και ειναι πιο καλα στο βρεγμενο απο οτι η προηγουμενη σειρα 2 και σαφως απο τα rosso.
Μου ειπαν για τιμη 840 αλλα θα ρωτησω και αλλου.

joseph
01-09-11, 23:34
Παιδια ολα τα ελαστικα σε διαστασεις μεγαλες ειναι εξισου καλα . . .

Τωρα αναλογα τι θελει ο καθε ενας μας . . .

Μερικα ειναι σκληρα μερικα ξεραινονται ευκολα . . .

Απλα δεν μπορω να ακουω μαρκες οπως τσιν τσον γιαν σε αυτοκινητα που εχουν δυναμη

και χρειαζονται ποιοτικα ελαστικα . . .

Εγω απο την λιγη πειρα που εχω σε αυτον τον τομεα ειμαι αναμεσα σε 3 . . .

Νο1 continental 5p

Νο2 dunlop sport maxx

Νο3 pirelli pzero . . .

Σε Μ5 Ε39 που εχω βαλει προσωπικα σε σε φιλο μου τα conti 5 ειναι απολυτα

ικανοποιημενος και τα εχει κοντα 15 χιλιαδες χλμ . . .

Τωρα εχω ακουσει διαφορα κατα καιρους οπως με εναν φιλο μου που εχει 335 (400+++)

δεν του ειχαν αρεσει στα πρωτα χλμ . . .

Μετα το στρωσιμο ηταν μια χαρα . . .

Εγω πιστευω πως αν δεν εχεις προσωπικη αποψη απο 3-4 μαρκες δεν μπορεις να

καταλαβεις καποια πραγματα . . .

Οταν ειχα βαλει τα conti3, τον πρωτο καιρο τα ελαστικα δεν μου αρεσαν, γλιστρουσαν παραπανω απο οτι επρεπε για καινουριο λαστιχο, ειχα αρχισει να "σιχτηριζω" την ωρα και την στιγμη που τα εβαλα!!!
Μετα απο 1500-2000 χλμ ομως μεταμορφωθηκαν σε σημειο που δεν το πιστευα! στον ιδιο δρομο σε ιδιες στροφες το λαστιχο κολλαγε φοβερα!!
Απλα μου ειχε φανει περιεργο μιας και οσα λαστιχα ειχα βαλει υστερα απο 700 μαξιμουμ 1000 χλμ ηταν Οκ!
Το μονο μειον τους για μενα, σε σχεση με τα προηγουμενα ντανλοπ 9000 που ειχα, ηταν στο βρεγμενο, πιο συγκεκριμενα στο πολυ νερο η υδρολισθηση ηταν πολυ εντονη! το ντανλοπ ηταν το καλυτερο απο οσα ειχα φορεσει.

Ισως να ηταν και η χαραξη του ελαστικου, τι να πω.

aggelosmk2
01-09-11, 23:59
Αυτό το μήνα θα αλλάξω κ εγώ λάστιχα μιας κ τα Conti SC3 που φοράω έχουν γίνει σλικ.Επειδή οταν έβαλα τα ζαντολάστιχα ήταν ήδη αρκετά φορεμένα δεν εκφέρω άποψη.

Βλέπω να καταλήγω στο Pirelli PZero Nero που το φόραγα κ στο Golf 2 Gti που είχα παλιότερα.
Σε μπροστινοκίνητο τουλάχιστον είχε τα εξής συν-πλην σε σύγκριση με άλλα:
Δεν ήταν οτι πιο κορυφαίο σε κράτημα ΑΛΛΑ είχε κάτι που για μενα το ανέβασε ψηλά στις προτιμήσεις μου...Είχε απίστευτη προοδευτικότητα κ τέλεια πληροφόρηση στα όρια της υποστροφής-υπερστροφής.....

Ο φίλος μου ο λαστιχάς μου πρότεινε να δοκιμασω πάλι τα PZerο Νero...αυτή τη φορά όμως στο bmw...μιας κ απο οτι λένε είναι κυρίως λάστιχο που προτιμάται για πισωκίνητα.....

Και η αλήθεια είναι οτι ψήνομαι.....

120ie87
02-09-11, 04:18
Έχω βάλει εδώ και 15.000χλμ τα Uniroyal Rainsport2 σε διάσταση 215/45/17w σε 120i.
Προσωπικά κάνω πολλά ταξίδια και θέλω ένα λάστιχο που να κρατάει εκεί που το χρειάζομαι, σε συνθήκες επικίνδυνες, δηλαδή στο βρεγμένο (υδρολίσθηση, εναλλαγή υγρού οδοστρώματος με λίγα νερά και σημεία που έχει "κρατήσει" περισσότερα κλπ).... και εκεί το λάστιχο αυτό δεν έχει αντίπαλο... είναι σαν να πατάς σε στεγνό. (στη βροχή είναι κλάσεις ανώτερο από τα continental sc3 που είχα).
Όταν τα αλλάξω, πάλι τα ίδια θα βάλω...


https://www.autobild.de/ir_img/57416657_8d7048b725.jpg


...σε βρεγμένο σώζει ζωές...


Αρνητικό σημείο: αν κάνετε συχνά παντιλίκια ή μπαίνετε σε πίστα με τα λάστιχα που χρησιμοποιείτε στο δρόμο, τότε δεν θα αντέξουν για πολλά χιλιόμετρα σε σύγκριση με άλλα με σκληρότερη γόμα. Σε κάθε άλλη περίπτωση, θα είστε πολύ ικανοποιημένοι... thumb ... και στην βροχή το λάστιχο αυτό απλά δεν υπάρχει ! :original:

StratosZ4
02-09-11, 07:30
Εγω στο Ζ4 φοραω τα Pzero Rosso εδω κ 10.000 χλμ και οι εντυπωσεις μου ειναι θετικοτατες.
Δεν εχω οδηγησει πολυ στο βρεγμενο αλλα στο στεγνο το θεωρω κορυφαιο.
Δινει στον οδηγο την αυτοπεποιθηση και τη σιγουρια να πιεσει λιγο παραπανω και να παει τελικα γρηγοροτερα ειδικα σε δρομους με κλειστες στροφες.

scania124
02-09-11, 08:14
απο προσωπική εμπειρια δεν θα εβαζα ποτε brigestone,δεν λεω καλο λαστιχο αλλα ξερενετε πολυ γρηγορα και ενω εχει ψωμι ακομα επανω του το πετας γιατι γλυστραει υπερβολικα(το ιδιο ακριβως εχω βιωσει και στα φορτηγα)και ετσι δεν τα ξανα εβαλα ποτε.....

οι τελευταιες 4 τετραδες που εχω αλλαξει σε λαστιχα στα αυτοκινητα μου ειναι ολα conti και δεν τα αλλαζω με τιποτα.
εχω λιωσει δυο τετραδες sport contact 2 και αλλες δυο σε sport contact 3.
σε λιγο καιρο θελω λαστιχα τωρα δεν υπαρχει περιπτωση να μην βαλω τα 5αρια....!!!!εχω κλειδωσει εκει και δεν πιστευω να ξανα αλλαξω μαρκα.:thanks:

andreas110080
02-09-11, 08:21
Φίλοι μου σίγουρα θα συμφωνήσετε μαζί μου,

Μακάρι να είχαμε 2 τετράδες ζαντολαστιχα, χειμερινά και καλοκαιρινά, δυστυχώς πολύ λίγοι από εμάς έχουν αυτή τη δυνατότητα!
Σίγουρα ένα καθαρά βρόχινο λάστιχο είναι καλύτερο από ένα καλοκαιρινό στο βρεγμένο και το αντίστροφο!

Τώρα καλώς ή κακώς στη χώρα μας και πιο συγκεκριμένα νότια δεν έχουμε τις βροχές κάποιον βόρειων χωρών, αλλά θέλουμε ένα λάστιχο που να πατάει και στο βρεγμένο.

Κατά την ταπεινή μου άποψη το όριο ηλικίας ενός λάστιχου είναι τα 15000χλμ, μετά από εκεί σίγουρα έχει χάσει τις ιδιαιτερότητες του αν υπολογίσεις και το χρόνο που έχει περάσει μέχρι να κάνεις αυτά τα χιλιόμετρα!

Σύμφωνα με το παρακάτω σαιτ,
https://www.tyrereviews.co.uk/
Και κοιτάζοντας συγκεκριμένα για Μ5 Ε39 που έχω άποψη έχει την εξής κατάταξη:


Michelin Pilot Sport PS2 88%
Continental WinterContact TS 830 P 88%
Vredestein Ultrac Sessanta 87%
Hankook Ventus S1 evo 80%
Toyo R888 80%
Falken FK452 77%
Goodyear Eagle F1 GSD3 70%
Yokohama S Drive 66%

Βέβαια η παραπάνω κατάταξη δεν είναι και τόσο αντικειμενική για εμάς αφού ο κυρίως όγκος αφορά βόρειες χώρες με διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες από εμάς, που να δει η Γερμανία το καλοκαίρι τη θερμοκρασία που φτάνει το οδόστρωμα στην Ελλάδα έτσι χαλαρά!

andreas110080
02-09-11, 08:30
Ίσως να δοκίμαζα και εγώ το ContiSportContact™ 5 P αλλά δυστυχώς από ότι βλέπω στο σαιτ τους δεν έχουν μεγάλη γκάμα διαστάσεων, ή τουλάχιστον δεν έχουν τη δική μου διάσταση (245/40/18 & 275/35/18)!

https://www.conti-online.com/generator/www/gr/gr/continental/tires/themes/car-tires/summer-tires/contisportcontact-5p/contisportcontact-5p,tabNr=4.html

StratosZ4
02-09-11, 08:34
Ειναι σιγουρα και θεμα 'γουστου'...
Ο καθενας κανει διαφορετικη χρηση στο αυτοκινητο του.
Το να παρει καποιος που μπαινει σε ολες τις στροφες με τις παντες βροχινο ελαστικο ειναι χαζο αλλα και απο την αλλη ειναι ανουσιο να βαλεις Pzero στο αυτοκινητο που μεταφερεις τα παιδια σου σχολειο-φροντιστηριο.

Εκτος απο τα Pzero rosso που φοραω, εχω θετικη αποψη για τα Dunlop SportMaxx. Δεν μου αρεσαν καθολου τα runflat της Bridgestone οπως και τα Michelin ps2.

StratosZ4
02-09-11, 08:38
Ίσως να δοκίμαζα και εγώ το ContiSportContact™ 5 P αλλά δυστυχώς από ότι βλέπω στο σαιτ τους δεν έχουν μεγάλη γκάμα διαστάσεων, ή τουλάχιστον δεν έχουν τη δική μου διάσταση (245/40/18 & 275/35/18)!

https://www.conti-online.com/generator/www/gr/gr/continental/tires/themes/car-tires/summer-tires/contisportcontact-5p/contisportcontact-5p,tabNr=4.html

Για μενα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο το λαστιχα σου να του δωσεις τις διαστασεις σου και να σου πει τι επιλογες εχεις και το κοστος της καθεμιας.
Περα απο το τι λεει ο καθενας μας ειναι σημαντικη και η σχεση κοστους-αποδοσης. Αν αλλαζεις λαστιχα καθε χρονο καθε διαφορα στην τιμη ειναι σημαντικη.

scania124
02-09-11, 09:13
Ίσως να δοκίμαζα και εγώ το ContiSportContact™ 5 P αλλά δυστυχώς από ότι βλέπω στο σαιτ τους δεν έχουν μεγάλη γκάμα διαστάσεων, ή τουλάχιστον δεν έχουν τη δική μου διάσταση (245/40/18 & 275/35/18)!

https://www.conti-online.com/generator/www/gr/gr/continental/tires/themes/car-tires/summer-tires/contisportcontact-5p/contisportcontact-5p,tabNr=4.html

τι να πω ......παντως η conti ειναι απο τις λιγες εταιριες που εχουν την μεγαλυτερη γκαμα σε διαστασεις...

individual
02-09-11, 12:11
Φίλοι μου σίγουρα θα συμφωνήσετε μαζί μου,

Μακάρι να είχαμε 2 τετράδες ζαντολαστιχα, χειμερινά και καλοκαιρινά, δυστυχώς πολύ λίγοι από εμάς έχουν αυτή τη δυνατότητα!
Σίγουρα ένα καθαρά βρόχινο λάστιχο είναι καλύτερο από ένα καλοκαιρινό στο βρεγμένο και το αντίστροφο!

Τώρα καλώς ή κακώς στη χώρα μας και πιο συγκεκριμένα νότια δεν έχουμε τις βροχές κάποιον βόρειων χωρών, αλλά θέλουμε ένα λάστιχο που να πατάει και στο βρεγμένο.

Κατά την ταπεινή μου άποψη το όριο ηλικίας ενός λάστιχου είναι τα 15000χλμ, μετά από εκεί σίγουρα έχει χάσει τις ιδιαιτερότητες του αν υπολογίσεις και το χρόνο που έχει περάσει μέχρι να κάνεις αυτά τα χιλιόμετρα!

Σύμφωνα με το παρακάτω σαιτ,
https://www.tyrereviews.co.uk/
Και κοιτάζοντας συγκεκριμένα για Μ5 Ε39 που έχω άποψη έχει την εξής κατάταξη:


Michelin Pilot Sport PS2 88%
Continental WinterContact TS 830 P 88%
Vredestein Ultrac Sessanta 87%
Hankook Ventus S1 evo 80%
Toyo R888 80%
Falken FK452 77%
Goodyear Eagle F1 GSD3 70%
Yokohama S Drive 66%

Βέβαια η παραπάνω κατάταξη δεν είναι και τόσο αντικειμενική για εμάς αφού ο κυρίως όγκος αφορά βόρειες χώρες με διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες από εμάς, που να δει η Γερμανία το καλοκαίρι τη θερμοκρασία που φτάνει το οδόστρωμα στην Ελλάδα έτσι χαλαρά!



φυσικα και η συγκριση με τα τεστ που γινοντε στη γερμανια,σουηδια κλπ..
δεν εχει καμια σχεση με τους ελληνοκους δρομους,οι οποιοι ειναι μονο για πατιναζ και οχι για αυτοκινητα.......
οσοι εχουν παει ειδικα στις 2 αυτες χωρες και εχουν δει για τι οδοστρωμα μιλαμε,θα καταλαβουν καλυτερα τι εννοω.........μιλαμε για πολυ σπιρωτους δρομους......οπου εκει ειναι που χρειαζεται το σκληρο πελμα.....
εκει ας πουμε αποκλειεται να εβαζα τα ροσο.....η καποιο αλλο μαλακο πελμα.
ετσι και για την ιστορια.......εχω διαβασει στο βιβλιο της μπεμπας οτι προτηνεται το DUNLOP οπου ηταν και εργοστασιακη τοποθετηση και συγκεκριμανα το SP SPORT 2000......
οταν ηρθε το οχημα απο γερμανια φορουσε αυτα.....
τα οποια ηταν μηνων τοτε και τακουνι πανω απο το 80%....
αποτελεσμα------μπορουσα να σπινιαρω,οση ωρα ηθελα για πααααααρα πολλα μετρα.....
αν με βλεπατε θα νομιζατε οτι εχω πανω απο 500 αλογα (που λεει ολογος)χαχαχα
με τα ροσο....απλα καμια σχεση!!!

Z-man
02-09-11, 17:15
Σιγουρα οι δρομοι μας δεν εχουν σχεση με αυτους της ευρωπης .Ομως η επιλογη του ελαστικου νομιζω πως δεν βασιζεται σε αυτο αλλα στο θεμα οδηγικης χρησης.Ετσι αν καποιος οδηγει ενα αυτοκινητο μεσα στην πολη με χαμηλες ταχυτητες πρεπει να βρει ενα ελαστικο με χαμηλο δεικτη ταχυτητας για να ζεσταινεται γρηγορα .Αν καποιος χρησιμοποιει το οχημα πιο πολυ σε ταξιδια κ αναπτυσει μεγαλες ταχυτητες ,τοτε σιγουρα χρειαζεται λαστιχο με μεγαλο δεικτη ταχυτητας για να αντεχει στις πιεσεις κ την γρηγορη περιστροφη.Η μαλακη γωμα ειναι καλυτερη απο μια σκληρη γιατι το λαστιχο γατζωνει καλυτερα στην ασφαλτο .Τελος μιας κ στην χωρα μας δεν εχουμε ουτε την υποχρεωση αλλα ουτε κ την ανεση να χρησιμοποιουμε χειμερινα κ καλοκαιρινα στις αντιστοιχες εποχες ,επιλεγουμε αυτα που αντεχουν κ εχουν καλυτερα αποτελεσματα στη βροχη-λογω των δρομων μας .Η τιμη εχει να κανει με την τσεπη μας...

Thomelef
02-09-11, 18:33
για τα pilot supersport λέγονται πολύ καλά λόγια...ο καμμένος με το μαύρο Μ3 που δεν πάει βήμα
μιλούσαμε χθές, και μου είπε πως το λάστιχο έχει ίδια γόμα με τα CUP, απλά έχει άλλη αυλάκωση...
επίσεις έχουν και ενυσχιμένα πλαινά όπως και τα CUP. για να μην το κουράζω και πολύ, φανταστείτε
τα cup, με άλλη αυλάκωση...το καλύτερο δε, είναι πως είναι πιο φτηνά απο τα PS2...με αυτά
τα δεδομένα, νομίζω πως μια δοκιμή αξίζει τον κόπο, αν αναλογιστούμε πως το cup είναι ένα
απο τα κορυφαία ελαστικά που κυκλοφορούν, και μάλιστα πάνω σε πολύ ειδικά αυτοκίνητα...σε μια
πιο πολιτισμένη μορφή, νομίζω πως μιλάμε για το ιδανικό λάστιχο...

andreas110080
02-09-11, 18:44
Αρα μετα απο απο ολα αυτα εχουμε τις εξης επιλογες:

1. ContiSportContact 3
2. Goodyear Eagle F1 (Asymetric)
3. Michelin PILOT SPORT 3

Όσο για τα Bridgestone δεν φέρω γνώμη, μιας και από ότι βλέπω ή έχουν θερμούς υποστηριχτές ή ούτε που θέλουν να τα ακούν!

nikos valvetronic
02-09-11, 23:36
Εγω στο δικο μου (e46 143ps) φορεσα πρωτη φορα τα PS2 (παντου 225/45-17).
Τα κρατησα 50.000 χιλ και δεν φαγωνοταν με τιποτα! Πολυ σκληρη γομα και too much για τα 143.Δυο φορες τα ζεστανα καλα ολο κι ολο,Καταρα και Καστανια χωρις την φαμιλια μεσα.Αυτο που εκτιμησα ομως ηταν η ομοιογενεια τους.Δεν σφαλιαριζαν ευκολα τον κωλο,ουτε εχανες αποτομα μουρη.Μετα εβαλα PS3.Τεραστια διαφορα,γρηγορο ζεσταμα ιδανικα για τη δυναμη μου και αυτα ομοιογενη,αθορυβα και με πιο ανετο γενικα χαρακτηρα.Μετα τα 20.000χιλ ομως σπινιαριζε υπερβολικα και φαγωθηκαν πολυ πιο γρηγορα απο τα PS2.Τωρα εβαλα τα DUNLOP MAXX TT σε 225 μπρος και 245 πισω.Μ'αρεσε πιο πολυ απ'ολα.Καλυτερο φρενο στο γλιστερο,ηρεμησε το τιμονι στην ευθεια και πιο ανετο στις ανωμαλιες.Μονο μειον βρηκα σχετικη ασαφεια στις ανοιχτες καμπες με πολλα ή παααρα πολλα χιλ.Και κατι ακομα,τα 225 τα βγαζει σε W και τα 245 πισω τα βγαζει σε Y !!! Ψιλοπαπαρια δεν ειναι;

andreas110080
03-09-11, 11:28
Βρηκα αυτο το σαιτ που εχει κριτικες για σχεδον ολα τα λαστιχα και εκτος απο τους ειδικους εχει και απο κοινους χρηστες σαν και εμας που σιγουρα ειναι οτι καλητερο!

https://www.tyretest.com/index.html

katsaraios
29-05-15, 20:02
Ξεθαψιμο...

Στα γρηγορα και μονο αναμεσα στα 2 που τα βρισκω :

Goodyear Eagle F1 ASYMETRIC στα 370 ευρω

Dunlop sport Maxx στα 400 ευρω

Tι προτεινει καποιος που τα εχει δοκιμασει??

:up:

Christopherk
29-05-15, 20:07
Ξεθαψιμο...

Στα γρηγορα και μονο αναμεσα στα 2 που τα βρισκω :

Goodyear Eagle F1 ASYMETRIC στα 370 ευρω

Dunlop sport Maxx στα 400 ευρω

Tι προτεινει καποιος που τα εχει δοκιμασει??

:up:

με goodyear f1 του 2004, τότε είχα τουμπάρει το 318ti :drive: άρα δεν θέλω να τα βλέπω καν.

Τα dunlop sportmaxx τα είχε πάνω το 325 όταν το πρώτο πήρα και ήταν σχεδόν σλικ, χάλια κατάσταση.. κρατάγανε πολύ καλύτερα από τα κοντι sc5 που τα είχα καινούργια :ranting2: :thumbsdown::thumbsdown:

katsaraios
29-05-15, 20:44
, χάλια κατάσταση.. κρατάγανε πολύ καλύτερα από τα κοντι sc5 που τα είχα καινούργια :ranting2: :thumbsdown::thumbsdown:

Με μπερδεψες λιγο....
Ηταν σλικ χαλια αλλα παρολα αυτα καλυτερα απο τα conti s5?

Christopherk
29-05-15, 20:53
Με μπερδεψες λιγο....
Ηταν σλικ χαλια αλλα παρολα αυτα καλυτερα απο τα conti s5?

Ναι φίλε ήταν εντελώς σε χάλια κατάσταση και κρατάγανε πολύ καλύτερα από τα conti. Στα conti είχα έντονο μαγούλιασμα σε στροφές που τα dunlop δεν μου το είχαν δείξει ποτέ. Σε στεγνό πάλι ποτέ δεν είχαν ξεκολλήσει από τον δρόμο.
Μόνο σε άνεση ήταν μακράν καλύτερα τα sc5. Ιδικά σε θόρυβο.

diosak
30-05-15, 10:23
Site με πολλά reviews ελαστικών (https://www.tyrereviews.co.uk/)

Koyotte
30-05-15, 11:13
Ναι φίλε ήταν εντελώς σε χάλια κατάσταση και κρατάγανε πολύ καλύτερα από τα conti. Στα conti είχα έντονο μαγούλιασμα σε στροφές που τα dunlop δεν μου το είχαν δείξει ποτέ. Σε στεγνό πάλι ποτέ δεν είχαν ξεκολλήσει από τον δρόμο.
Μόνο σε άνεση ήταν μακράν καλύτερα τα sc5. Ιδικά σε θόρυβο.
Τα sc5 δεν έχουν ενίσχυση στα πλαϊνά, με συνέπεια το μαγουλιασμα αλλά και την εύκολη αχρηστευση τους αν πατήσεις καρφί, βίδα κλπ κοντά στο πλαϊνό(παθών..).Επίσης, θέλουν πολύ πειραματισμό για να βρεις τις κατάλληλες πιέσεις, παρατήρησα ότι ακόμα και η διαφορά 34 με 36 επηρεάζει τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου, κάτι που δεν γινόταν τόσο αισθητό πχ με τα toyo proxes .Κατά τα λοιπά, πραγματικά έχουν πολύ καλό επίπεδο θορύβου και δεν φθείρονται γρήγορα.

E60_Arkadia
30-05-15, 11:42
Τα Dunlop τα έβαλε κολλητός σε Passat cc και έχει μείνει υπέρ ευχαριστημένος.Θα σου έλεγα να προχωρήσεις αφοβα

Christopherk
30-05-15, 11:47
Τα sc5 δεν έχουν ενίσχυση στα πλαϊνά, με συνέπεια το μαγουλιασμα αλλά και την εύκολη αχρηστευση τους αν πατήσεις καρφί, βίδα κλπ κοντά στο πλαϊνό(παθών..).Επίσης, θέλουν πολύ πειραματισμό για να βρεις τις κατάλληλες πιέσεις, παρατήρησα ότι ακόμα και η διαφορά 34 με 36 επηρεάζει τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου, κάτι που δεν γινόταν τόσο αισθητό πχ με τα toyo proxes .Κατά τα λοιπά, πραγματικά έχουν πολύ καλό επίπεδο θορύβου και δεν φθείρονται γρήγορα.

Δεν θυμάμαι psi αλλά έβαζα παραπάνω από ότι λέει ο κατασκευαστής σαν χρυσή τομή αλλά κοπάναγε μετά.

A8hnaios
30-05-15, 12:33
Site με πολλά reviews ελαστικών (https://www.tyrereviews.co.uk/)

Kαλο το σαιτ με τα ριβιούς αλλα ειναι στας Ευρωπας... :whistle:

Κανα σαιτ με ριβιους απο ελληνικους δρομους εχουμε?? :confused:

diosak
30-05-15, 13:17
Kαλο το σαιτ με τα ριβιούς αλλα ειναι στας Ευρωπας... :whistle:

Κανα σαιτ με ριβιους απο ελληνικους δρομους εχουμε?? :confused:

:shok:Εδώ δεν έχουμε άλλα κι άλλα...ιστοσελίδα με δοκιμές ελαστικών θα είχαμε? :cheers:
Όχι πως πρέπει να τα παίρνουμε και τοις μετρητοίς τα reviews βέβαια...

BILL007
30-05-15, 15:37
Όχι πως πρέπει να τα παίρνουμε και τοις μετρητοίς τα reviews βέβαια...

Το λάστιχο είναι πραγματικά προσωπική προτίμηση...Άλλοι θεωρούν άλλα ωραία και καλά και άλλοι άλλα... thumb

dreamer
18-07-15, 15:41
ακουσα για nokia line θερινα ελαστικα ...εχει κανεις εμπειρια απο τα συγκεκριμενα?

I_MNL
18-07-15, 21:36
Kαλο το σαιτ με τα ριβιούς αλλα ειναι στας Ευρωπας... :whistle:

Κανα σαιτ με ριβιους απο ελληνικους δρομους εχουμε?? :confused:

Πάντως σε πολλά μέρη οι ελληνικοί δρόμοι είναι καλύτεροι από τους αγγλικούς, όπως διαπίστωσα περυσι