PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταφορα δανειου-υπολοιπου



dark knight
31-08-11, 17:21
με αφορμη θρεντ μελους που ευτυχως ξεμπλεξε απο γνωστη <πολυ καλη> :thumbsdown: τραπεζα,ρωταω μηπως καποιο μελος ξερει σε ποια τραπεζα συμφερει να μεταφερουμε υπολοιπο δανειου-πιστωτικων καρτων?πιστευω θα ενδιαφερει αρκετους.

aristent
31-08-11, 17:34
Μολις σημερα εληξε η 5ετη συμφωνια για 4,5% σταθερο επιτοκιο στην εμπορικη τραπεζα που αφορα στεγαστικο δανειο Α'κατοικιας.
...δυστυχως πριν 5 χρονια οι πληροφορειες περι μεγαλων αυξησεων των επιτοκιων πεσαν στο κενο!!!!...ετσι αντι να κερδισω εχασα:thumbsdown:

....οποτε καποια συμβουλη θα ηταν και για μενα χρησιμη,αφου το υπολοιπο του δανειου ειναι 100,000ευρω περιπου και μαλλον πρεπει να "κινηθω" εξυπνα αυτη τη φορα.....ελπιζω....

PANOS-E60
31-08-11, 17:40
Sorry gyus, ξεχάστε το. Δεν υπάρχουν προσφορές γιά μεταφορές πιά. Οι Τράπεζες δεν θέλουν δάνεια, καταθέσεις θέλουν. Τα δε επιτόκια των νέων δανείων (όσων δίνονται ...) είναι ασύμφορα. Αφήστε τα εκεί που βρίσκονται, απόφύγετε τις "ρυθμίσεις" και μην παρασύρεστε από φήμες. :original:

aristent
31-08-11, 17:59
Sorry gyus, ξεχάστε το. Δεν υπάρχουν προσφορές γιά μεταφορές πιά. Οι Τράπεζες δεν θέλουν δάνεια, καταθέσεις θέλουν. Τα δε επιτόκια των νέων δανείων (όσων δίνονται ...) είναι ασύμφορα. Αφήστε τα εκεί που βρίσκονται, απόφύγετε τις "ρυθμίσεις" και μην παρασύρεστε από φήμες. :original:

Σημερα που μου τηλ/σαν απο την Εμπορικη Τραπεζα, ο υπευθυνος μου ειπε ακριβως αυτο....."αφηστε το, παει αυτοματα σε κυμαινομενο"...."μην το πειραζετε"...."δεν θελω να σας παρασυρω αλλα οτι μου πειτε θα κανω"....ΟΚ του λεω αστο ως εχει.....

Vasilis
31-08-11, 21:49
Sorry gyus, ξεχάστε το. Δεν υπάρχουν προσφορές γιά μεταφορές πιά. Οι Τράπεζες δεν θέλουν δάνεια, καταθέσεις θέλουν. Τα δε επιτόκια των νέων δανείων (όσων δίνονται ...) είναι ασύμφορα. Αφήστε τα εκεί που βρίσκονται, απόφύγετε τις "ρυθμίσεις" και μην παρασύρεστε από φήμες. :original:

Πανο?


γιατι αποφυγετε τις ρυθμισεις?

Kostas_1
31-08-11, 22:09
Οπως τα λεει ο Πανος. Συν το οτι τη πρωτη 5ετια εχεις κατα βαση πληρωσει τοκους. Το κεφαλαιο αρχιζει και μειωνεται στη συνεχεια. Οποτε μια μεταφορα χανεις οτι εχεις πληρωσει

PANOS-E60
31-08-11, 22:09
Αν πρόσεξες Βασίλη τη λέξη την έβαλα σε εισαγωγικά προηγουμένως, όχι τυχαία. Θέλω να πω, πως η ρύθμιση είναι κάτι το οποίο το θέλει περισσότερο η Τράπεζα παρά ο δανειολήπτης και αυτό πρέπει να μας πονηρεύει. Η Black Rock, θα είναι εδώ τον άλλο μήνα, κυρίως γιά αυτό το λόγο, να βγάλει δηλαδη στην επιφάνεια τι ακριβώς κρύβεται κάτω από τις χιλιάδες ρυθμίσεις που έχουν γίνει τα τελευταία 2,5 χρόνια. Ποιά δάνεια τελικά θα πληρωθούν και ποιά θα πάνε σε διαγραφή. Τεράστια υπόθεση γιά το αύριο των Τραπεζών ...

Στην ερώτησή σου τώρα. Ρύθμιση κάνουμε ΜΟΝΟ όταν θέλουμε να κρατήσουμε το όνομά μας εκτός Τειρεσία. Συνειδητά όμως θα χάσουμε κάποιους καλούς όρους της δανειακής μας σύμβασης, πχ. το επιτόκιό μας. Θα χάσουμε επίσης τη διάρκεια του δανείου και θα επιβαρυνθούμε συνολικά περισσότερους τόκους στο σύνολο της διάρκειας του δανείου. Πιθανόν θα κληθούμε να δώσουμε και συμπληρωματική εξασφάλιση στην Τράπεζα αν θέλουμε να διακανονίσουμε κάρτες και καταναλωτικά μαζί με το στεγαστικό ή το επιχειρηματικό μας. Τέλος, βοηθάμε την Τράπεζα να συνεχίσει να κρύβει την αλήθειο όσον αφορά τα δανειακά της χαρτοφυλάκια.

Αν δεν υπάρχει άλλη λύση, την κάνουμε, διαπραγματευόμενοι όμως και όχι υπογράφοντας ότι μας βάλουν μπροστά μας.

dark knight
31-08-11, 22:39
μιλωντας για την δικη μου περιπτωση.ρωτησα επειδη εχω ανοιχτο δανειο στην eurobank και πληρωνω πολυ υψηλη μηνιαια δοση η οποια σε μεγαλο βαθμο αποπληρωνει τοκους.αν καποια τραπεζα μου προσεφερε ιδια μηνιαια δοση με μεγαλυτρο ποσοστο αποπληρωμης κεφαλαιου τοτε θα με συνεφερε.

Vasilis
31-08-11, 22:50
Πανο...
να ρωτησω:

μπορω να γυρισω το δανειο μου που ειναι σε ευρω, σε αλλο νομισμα?

τι ''κυρωσεις'' θα εχω?αν εχω φυσικα!

το ρισκο το ξερω...υπαρχει επιβαρυνση γι αυτην την δουλεια?

ειανι υποχρεωμενη η τραπεζα να δεχτει αυτην μου την απαιτηση?



ευχαριστω

Stamatis
31-08-11, 23:48
ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

PANOS-E60
01-09-11, 06:57
Οπως τα λέει ο Σταμάτης, Βασίλη.

Vasilis
01-09-11, 07:25
Ποτέ κ με τίποτα να μην το επιδιωξω;

Ή ποτέ κ με τίποτα δε μου το κάνει η Τράπεζα;

Πιο σαφείς απαντήσεις παρακαλώ μη ζητήσω να σας μπαναρουν ...αχαχαχαχαχα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stamatis
01-09-11, 07:56
Ρε συ, πιο ασταθες οικονομικο περιβαλλον δεν γινεται.
Η εκθεση σε κινδυνο ειναι τεραστια.

Vasilis
01-09-11, 08:38
Ρε συ, πιο ασταθες οικονομικο περιβαλλον δεν γινεται.
Η εκθεση σε κινδυνο ειναι τεραστια.

επιλεγεις να το γυρισεις σε CHF!

Νομιζω οτι εχει πιασει ταβανι...πιο ταβανι δεν γινεται!

Εχουν λυσσαξει οι Ελβετοι να το ριξουν κ ειναι καιρος να το επιτυχουν!


Αφου ειναι στον Θεο κ δυναται να πεσει...κερδισμενος δεν θα βγεις?


anyway...η διαδικασια γινεται?

εχω καποια επιβαρυνση απο μεριας τραπεζας ετσι κ το απαιτησω?


θενκς κ παλι!


(το περιβαλλον ειναι ασταθες Σιταματη μου ειτε σε ευρω ειτε σε ελβετικο-για την τουμπα ρωταω,αν επιβαρυνομαι)

PANOS-E60
01-09-11, 08:47
Μην το κάνεις Βασίλη. Δεν μπορείς να τζογάρεις το ελβετικό, είναι εξαιρετικά απρόβλεπτο και έχει να κάνει με παράγοντες άσχετους με την Ελλάδα. Και τι θα κερδίσεις ? Τη 1 μονάδα που είναι η διαφορά του επιτοκίου βάσης του δανείου ? Το spread στο ελβετικό είναι παραπάνω από του ευρώ, άρα πας γιά μισή μονάδα ώφελος στην καλύτερη. Και ρισκάρεις την ισοτιμία, που δεν την προβλέπουν ούτε τα dealing rooms.
Η διαδικασία είναι απλή, μιά σημείωση στο περιθώριο του βιβλίου του Υποθ/κείου θέλει, μικρό κόστος. ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ και το κρίμα στο λαιμό μου.

dark knight
01-09-11, 09:03
το να μην ασχοληθω ισχυει και στην δικη μου περιπτωση?

Stamatis
01-09-11, 09:06
Αν βρεις αυτη την εποχη τραπεζα να κανει μεταφορα, προχωρα το.
Ο μηνας που τρεχει παντως ειναι "παγωμενος" απο πλευρας retail.

850CSI
01-09-11, 13:40
Αν πρόσεξες Βασίλη τη λέξη την έβαλα σε εισαγωγικά προηγουμένως, όχι τυχαία. Θέλω να πω, πως η ρύθμιση είναι κάτι το οποίο το θέλει περισσότερο η Τράπεζα παρά ο δανειολήπτης και αυτό πρέπει να μας πονηρεύει. Η Black Rock, θα είναι εδώ τον άλλο μήνα, κυρίως γιά αυτό το λόγο, να βγάλει δηλαδη στην επιφάνεια τι ακριβώς κρύβεται κάτω από τις χιλιάδες ρυθμίσεις που έχουν γίνει τα τελευταία 2,5 χρόνια. Ποιά δάνεια τελικά θα πληρωθούν και ποιά θα πάνε σε διαγραφή. Τεράστια υπόθεση γιά το αύριο των Τραπεζών ...

Στην ερώτησή σου τώρα. Ρύθμιση κάνουμε ΜΟΝΟ όταν θέλουμε να κρατήσουμε το όνομά μας εκτός Τειρεσία. Συνειδητά όμως θα χάσουμε κάποιους καλούς όρους της δανειακής μας σύμβασης, πχ. το επιτόκιό μας. Θα χάσουμε επίσης τη διάρκεια του δανείου και θα επιβαρυνθούμε συνολικά περισσότερους τόκους στο σύνολο της διάρκειας του δανείου. Πιθανόν θα κληθούμε να δώσουμε και συμπληρωματική εξασφάλιση στην Τράπεζα αν θέλουμε να διακανονίσουμε κάρτες και καταναλωτικά μαζί με το στεγαστικό ή το επιχειρηματικό μας. Τέλος, βοηθάμε την Τράπεζα να συνεχίσει να κρύβει την αλήθειο όσον αφορά τα δανειακά της χαρτοφυλάκια.

Αν δεν υπάρχει άλλη λύση, την κάνουμε, διαπραγματευόμενοι όμως και όχι υπογράφοντας ότι μας βάλουν μπροστά μας.

συγνωμη τι εγγυησεις προυπαρχουν για ενα δανειο?

PANOS-E60
01-09-11, 13:51
συγνωμη τι εγγυησεις προυπαρχουν για ενα δανειο?

Γιώργο, γιά να μην το κάνουμε το τοπικ μαντάρα, αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, καλύτερα με π.μ. thumb