PDA

Επιστροφή στο Forum : vanos seals



stefm5
29-08-11, 16:17
έχει επισκευάσει κάποιος το vanos του; o-rings,τσιμούχες κλπ.
είναι εύκολη διαδικασία;

nikos1400
29-08-11, 16:45
έχει επισκευάσει κάποιος το vanos του; o-rings,τσιμούχες κλπ.
είναι εύκολη διαδικασία;

εδω εισαι Στεφ
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6987
thumb

zaharias
29-08-11, 18:29
Stef προχωρα και αμα χρειαστεις κατι, εδω ειμαστε.. Θα δεις διαφορά..
Τα εχω γραψει και στο θρεντ που σου ποσταρε ο Νικος.. ^^

stefm5
29-08-11, 18:37
τα έχω παραγγείλει και περιμένω..
έχω χαζοαπόκριση στις πολύ χαμηλές στροφές και κοιλιά της ροπής στις 3500-4000

zaharias
29-08-11, 18:51
τα έχω παραγγείλει και περιμένω..
έχω χαζοαπόκριση στις πολύ χαμηλές στροφές και κοιλιά της ροπής στις 3500-4000

Δες τι χρειαζεσαι απο το site του Beisan (εργαλεια-φλαντζες κτλ)..
Επειδη θυμαμαι οτι εχεις χλμ, εχεις κανει καποιο μεγαλο σερβις?
Υπαρχει ενα πολυ ωραιο θρεντ στο e46fanatics οπου τα μελη μιλανε με καποιον Rajaie https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=524336
Μπορεις να γραψεις κι εσυ τα συμπτωματα που εχεις να δουμε μηπως ειναι κατι αλλο..
Καλα κανεις παντως για τα vanos seals, πως και να χει αξιζει..
Μπορεις επισης να τσεκαρεις τη λειτουργεια του vanos σε αντιπροσωπεια-διαγνωστικο..

stefm5
29-08-11, 19:12
από εργαλεία έχω τα πάντα..
σε διαγνωστικό έχω πάει αλλά δε βρέθηκε κάποια βλάβη

από σέρβις είμαι οκ οπότε υποψιάζομαι το βάνος

zaharias
29-08-11, 22:22
από εργαλεία έχω τα πάντα..
σε διαγνωστικό έχω πάει αλλά δε βρέθηκε κάποια βλάβη

από σέρβις είμαι οκ οπότε υποψιάζομαι το βάνος

Maf..??

stefm5
29-08-11, 23:38
μα δεν έχω βλάβη και δουλεύει ήρεμα ο κινητήρας

zaharias
30-08-11, 08:23
μα δεν έχω βλάβη και δουλεύει ήρεμα ο κινητήρας

Σφαλμα-βλαβη δεν εχεις, γιαυτο και δεν δειχνει κατι το διαγνωστικο..
Νομιζω ομως οτι μπορεις να δεις τη λειτουργεια του βανος μεσω του διαγνωστικου και εκει θα δεις αν οντως φταιει το βανος.. Μιλα με Geo 3d να σου πει για το βανος τεστ..

stefm5
30-08-11, 08:37
ζαχαρία είναι σίγουρο ότι τα ο-ρινγκς του βάνος θέλουν αλλαγή με τόσα χιλιόμετρα που έχουν γράψει...άλλωστε όπως ξέρεις το υλικό που είναι φτιαγμένα δεν αντέχει ούτε 30tkm
οπότε σίγουρα υπολειτουργεί

zaharias
30-08-11, 08:42
ζαχαρία είναι σίγουρο ότι τα ο-ρινγκς του βάνος θέλουν αλλαγή με τόσα χιλιόμετρα που έχουν γράψει...άλλωστε όπως ξέρεις το υλικό που είναι φτιαγμένα δεν αντέχει ούτε 30tkm
οπότε σίγουρα υπολειτουργεί

Εννοειται!! Θα τα αλλαξεις οπως & δηποτε αυτα.. Απλα φοβαμαι μηπως εχει αρχισει και τα παιζει και το maf σου..
Κανε την επισκευη του βανος, στρωσε τα για 300χλμ και μετα βλεπεις...

stefm5
30-08-11, 09:15
κάποια στιγμή αγόρασα προληπτικά ένα αφτερμαρκετ μαφ από ebay αλλά ήταν για πέταμα...το έβαλα πάνω και το αμάξι δε μπορούσε να κρατήσει ρελαντί
το έστειλα πίσω φυσικά και αναγκαστικά θα πάω σε γνήσιο αν δω ότι υπάρχει πρόβλημα

merbeind
30-08-11, 10:29
Με προβληματισατε να κανω και εγω στο δικο μου αλλα δεν το βλεπω και ως οτι πιο ευκολο να το κανω μονος μου(φοβαμαι μην κανω ζημια).Απο την αλλη που θα μπορουσα να εμπιστευτω μαστορα να το φτιαξει Λαρισα που να εχει ξανακανει βεβαια?
Το εχω ως ιδεα πλεον και κανενα Σ/κ του χειμωνα μπορει να προχωρησω και ο θεος βοηθος...

zaharias
30-08-11, 13:31
κάποια στιγμή αγόρασα προληπτικά ένα αφτερμαρκετ μαφ από ebay αλλά ήταν για πέταμα...το έβαλα πάνω και το αμάξι δε μπορούσε να κρατήσει ρελαντί
το έστειλα πίσω φυσικά και αναγκαστικά θα πάω σε γνήσιο αν δω ότι υπάρχει πρόβλημα

Δεν παιζουν φιλε.. Την ειχα πατησει κι εγω και τελικα το πηρα γνησιο κανα 400αρι.. Αισθητηρες ΜΟΝΟ ΟΕΜ.. Ολα τα αλλα δεν δουλευουν..


Με προβληματισατε να κανω και εγω στο δικο μου αλλα δεν το βλεπω και ως οτι πιο ευκολο να το κανω μονος μου(φοβαμαι μην κανω ζημια).Απο την αλλη που θα μπορουσα να εμπιστευτω μαστορα να το φτιαξει Λαρισα που να εχει ξανακανει βεβαια?
Το εχω ως ιδεα πλεον και κανενα Σ/κ του χειμωνα μπορει να προχωρησω και ο θεος βοηθος...

Αν πιανουν λιγο τα χερια σου θα τα καταφερεις.. Ολα τα απαραιτητα αμα εχεις θα παει μια χαρα το DIY.. Και οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε..

stefm5
30-08-11, 13:50
Δεν παιζουν φιλε.. Την ειχα πατησει κι εγω και τελικα το πηρα γνησιο κανα 400αρι.. Αισθητηρες ΜΟΝΟ ΟΕΜ..

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3984Q2em1423Q2el2649QQ itemZ150650998518QQsspagenameZSTRKQ3aMEWAXQ3aIT

SIEMENS 155 EUROS thumb

zaharias
30-08-11, 15:36
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3984Q2em1423Q2el2649QQ itemZ150650998518QQsspagenameZSTRKQ3aMEWAXQ3aIT

SIEMENS 155 EUROS thumb

SIEMENS 60 EUROS from ebay το δικο μου.. :D

Θα σου ανεβασω και φωτο αν δεν το εχω πεταξει..

Δεν θα κανεις δουλεια..

Μονο ΟΕΜ...

stefm5
30-08-11, 16:50
ζαχαρία και η bmw siemens δίνει με τα ίδια νούμερα
οι αγγελίες που δίνουν maf με 43-50-60-80 ευρώ (τέτοιο πήρα), γράφουν μέσα τα νούμερα του siemens για σύγκριση...δεν είναι όμως siemens
αποκλείεται να γραφει siemens αυτό που πήρες

ιδού
OE Plus: Original Equipment Quality For Less.
Perfect for anyone who prefers OE quality parts, but rather not pay high dealer prices

zaharias
30-08-11, 17:01
ζαχαρία και η bmw siemens δίνει με τα ίδια νούμερα
οι αγγελίες που δίνουν maf με 43-50-60-80 ευρώ (τέτοιο πήρα), γράφουν μέσα τα νούμερα του siemens για σύγκριση...δεν είναι όμως siemens
αποκλείεται να γραφει siemens αυτό που πήρες

ιδού
OE Plus: Original Equipment Quality For Less.
Perfect for anyone who prefers OE quality parts, but rather not pay high dealer prices

Βρε με part number το εψαχνα κι εγω..
Εγραφε siemens, ιδιο με το γνησιο ηταν αμα τα εβαζες διπλα διπλα..
Σου λεω αν το εχω θα στο βγαλω φωτο..

stefm5
30-08-11, 17:21
ολόιδια είναι όλα...εμένα δεν έγραφε τίποτα,ούτε μάρκα,ούτε νούμερα...αλλά η βελόνα ήταν διαφορετική...
αυτό που διαφημίζει ο τύπος το παρουσιάζει ως γνήσιο siemens-vdo και είναι λίγο δύσκολο να πουλάει μούφα

zaharias
13-09-11, 23:23
Τελικα τα αλλαξες τα τσιμουχακια Στεφανε..??

stefm5
13-09-11, 23:46
ζαχαρία σήμερα ξεκίνησα τη διαδικασία και μου έκατσε μια στραβή...όπως τα είχα λύσει όλα και κρατούσα το πιστόνι της εισαγωγής μου έπεσε το γαμ^#@%$#^νο και έκανε μια μικρή πατούρα στην εξωτερική περίμετρο...εκεί που βάζεις τα μεγάλα o-rings..

δεν ξέρω αν πρέπει να το βάλω έτσι, γι αυτό και ψάχνω μήπως έχει κάποιος βάνος χαλασμένο ή να κάθεται, να πάρω το ένα πιστονάκι....

τα νεύρα μου!!!

zaharias
14-09-11, 06:34
ζαχαρία σήμερα ξεκίνησα τη διαδικασία και μου έκατσε μια στραβή...όπως τα είχα λύσει όλα και κρατούσα το πιστόνι της εισαγωγής μου έπεσε το γαμ^#@%$#^νο και έκανε μια μικρή πατούρα στην εξωτερική περίμετρο...εκεί που βάζεις τα μεγάλα o-rings..

δεν ξέρω αν πρέπει να το βάλω έτσι, γι αυτό και ψάχνω μήπως έχει κάποιος βάνος χαλασμένο ή να κάθεται, να πάρω το ένα πιστονάκι....

τα νεύρα μου!!!

Ωχ.. Ηταν ο φοβος μου κι εμενα τοτε και ημουν χeσμeνος οταν τα ειχα στα χερια μου..
Μιλα με τον Rajaie εδω https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=524336&page=100 βγαλε του φωτο, κανε τις upload στο imageshack και στειλε του τις να τις δει και να σου πει τη γνωμη του..
https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=vanos+bmw&_in_kw=1&_ex_kw=&_sacat=See-All-Categories&_okw=vanos+bmw&_oexkw=&_adv=1&_mPrRngCbx=1&_udlo=39.80&_udhi=&_ftrt=901&_ftrv=1&_sabdlo=&_sabdhi=&_samilow=&_samihi=&_sadis=200&_fpos=Postcode&LH_SubLocation=1&_fsradio2=%26LH_PrefLoc%3D1&_sargn=-1%26saslc%3D2&_salic=3&_saact=3&LH_SALE_CURRENCY=0&_sop=2&_dmd=1&_ipg=200
Αλλιως πρεπει να βρεις καπου σπασμενο μοτερ σε μαντρα και να παρεις το βανος..
Μη σκας, εγινε η μ@λ@κι@ τωρα.. Θα τη βρουμε την ακρη..

stefm5
14-09-11, 07:42
του έγραψα αμέσως μετά τη στραβή με mail

support@beisansystems.com

η απάντησή του ήταν:
''If the piston didnΆt break I think itΆs safe to use it. See if you can find some aluminum polish and polish the hit surface to get it to a smoother finish.''

οπότε σήμερα προχωράω κανονικά στο δέσιμο

zaharias
14-09-11, 07:49
του έγραψα αμέσως μετά τη στραβή με mail

support@beisansystems.com

η απάντησή του ήταν:
''If the piston didnΆt break I think itΆs safe to use it. See if you can find some aluminum polish and polish the hit surface to get it to a smoother finish.''

οπότε σήμερα προχωράω κανονικά στο δέσιμο

Πολυ ωραια φιλε!!

Οποτε προχωρα, καλα τελειωματα.. :)

stefm5
14-09-11, 19:38
σήμερα που το κοίταξα στο φως είδα ότι έχει στραβώσει κιόλας...οπότε δεν το βάζω με τίποτα πάνω...
είμαι στην αναζήτηση διπλού βάνος σε οποιαδήποτε κατάσταση

nikos1400
14-09-11, 22:40
σήμερα που το κοίταξα στο φως είδα ότι έχει στραβώσει κιόλας...οπότε δεν το βάζω με τίποτα πάνω...
είμαι στην αναζήτηση διπλού βάνος σε οποιαδήποτε κατάσταση

θυμησου, το ι-μπεη ειναι φιλος σου,
μονο να δεις οτι το κομματι που θες ειναι οκ

zaharias
15-09-11, 12:11
θυμησου, το ι-μπεη ειναι φιλος σου,
μονο να δεις οτι το κομματι που θες ειναι οκ

Και απο Αθηνα αμα βρει κανενα σπασμενο μοτερ και παρει το βανος..
Θα γλυτωσει την αναμονη.. και θα το δει και live..

stefm5
15-09-11, 20:30
εβρέθη ολόκληρο βάνος από τη χρυσούπολη καβάλας, το οποίο θα παραλάβω αύριο...
βγήκε από 330 Μ54 που φόρεσε κομπέσσορα και το κατήργησαν

PANOS-E60
15-09-11, 20:46
εβρέθη ολόκληρο βάνος από τη χρυσούπολη καβάλας, το οποίο θα παραλάβω αύριο...
βγήκε από 330 Μ54 που φόρεσε κομπέσσορα και το κατήργησαν

καλοφόρετο Στέφανε ! Πόσο πήγε το μαλί ? Να χουμε υπόψη μας ...

stefm5
15-09-11, 21:27
το μαλλί πήγε αρκετά φθηνά επειδή είναι από ιδιώτη...150 ζήτησε, 120 το πήρα τελικά

PANOS-E60
15-09-11, 21:30
το μαλλί πήγε αρκετά φθηνά επειδή είναι από ιδιώτη...150 ζήτησε, 120 το πήρα τελικά

not bad at all ... Θα του κάνεις σέρβις πριν το φορέσεις ?

kplc16
15-09-11, 21:33
εβρέθη ολόκληρο βάνος από τη χρυσούπολη καβάλας, το οποίο θα παραλάβω αύριο...
βγήκε από 330 Μ54 που φόρεσε κομπέσσορα και το κατήργησαν

ετσι μπραβο σου εφεξε.

stefm5
15-09-11, 21:39
not bad at all ... Θα του κάνεις σέρβις πριν το φορέσεις ?

μα φυσικά...
μόνο που αυτή τη φορά θα απλώσω πάπλωμα κάτω ;)

zaharias
31-10-11, 10:48
SIEMENS 60 EUROS from ebay το δικο μου.. :D

Θα σου ανεβασω και φωτο αν δεν το εχω πεταξει..

Δεν θα κανεις δουλεια..

Μονο ΟΕΜ...

96389639

96409641