PDA

Επιστροφή στο Forum : προετοιμασία αυτοκινήτου για γάμο



3enyxtis
22-08-11, 13:08
γειά σας παιδία, την κυριακή που μας έρχεται το x3 μου θα έχει το χρέος της μεταφοράς της νύφης για ένα φιλικό μου ζευγάρι. Χαρές λοιπόν αλλά και ένα μικρό άγχος: πρέπει να προσέξω κάτι κατά το στολισμό μήπως και γίνουν γρατζουνιές; πχ να είμαι στο κατάστημα που θα κάνει το στολισμό με χαρτοταινία και να καλύψω τίποτα; στο εσωτερικό να προσέξω κάτι; ξέρω ότι το νυφικό θα έχει άπειρα στρασάκια

120ie87
22-08-11, 13:15
αν είναι δερμάτινα τα καθίσματά σου, τότε:

άπειρα στρασάκια= άπειρες γρατζουνιές



επίσης: προτίμησε λιτό στόλισμα (ή ακόμη καλύτερα καθόλου) -> μη γίνει το αμάξι τσαντίρι.....



thumb




με το καλό ο γάμος και εύχομαι να μην χωρίσουν τα παιδιά :th_Laie_67-1: (πολλά διαζύγια τελευταία.......) :whistle:




thumb

Jimmakos
22-08-11, 13:23
Ρίξε κάτι υφασμάτινο στα πίσω καθίσματα να μην γδαρθούν!

Κάτι σαν ύφασμα στο χρώμα του σαλονιού, στο κάτω κάτω κανείς δεν θα δεί το δερμάτινο κάθισμα αλλά την νύφη οπότε κάλυψέ το να είσαι ήσυχος....

Επίσης λιτό στόλισμα θα έλεγα και εγώ.... Μια κορδέλα λευκή V μπροστά, κανα λουλουδάκι, κλασικά πράγματα δηλαδή....

DIMITr|S
22-08-11, 13:27
δ παθαινουν τιποτα τα καθισματα για μια φορα...τα λουλουδια απεξω κοιτα μην εχουν τιποτα σιραπτικα η αλλα σιδερακια και γδαρουν το καπο...μην αγχωνεσαι κατσε κ απολαυσε το γεγονος!

Jimmakos
22-08-11, 13:37
δ παθαινουν τιποτα τα καθισματα για μια φορα...τα λουλουδια απεξω κοιτα μην εχουν τιποτα σιραπτικα η αλλα σιδερακια και γδαρουν το καπο...μην αγχωνεσαι κατσε κ απολαυσε το γεγονος!

Ναι μωρέ σιγά τώρα μην κάτσει η κοπέλα να χορεύει break dance μέσα στο αμάξι......
Απλά κουβέντα να γίνεται....

3enyxtis
22-08-11, 13:45
τα καθίσματα είναι δερματίνη και το μόνο που έχω σκεφτεί να τα περάσω με το λάδι συντήρησης δέρματος ώστε να γλιστράνε τα στρασάκια και να μην γρατζουνάνε. Καλή ιδέα μου φαίνεται να ρίξω κάτι υφασμάτινο στα πίσω καθίσματα αλλά και φοβάμαι μήπως είναι παρεξηγήσιμο..
Φυσικά πρωταρχικά θα απολαύσω το γεγονός, και να γίνει μια μικροζημιά δεν πειράζει μπροστά σε αυτό

Jimmakos
22-08-11, 13:50
τα καθίσματα είναι δερματίνη και το μόνο που έχω σκεφτεί να τα περάσω με το λάδι συντήρησης δέρματος ώστε να γλιστράνε τα στρασάκια και να μην γρατζουνάνε. Καλή ιδέα μου φαίνεται να ρίξω κάτι υφασμάτινο στα πίσω καθίσματα αλλά και φοβάμαι μήπως είναι παρεξηγήσιμο..
Φυσικά πρωταρχικά θα απολαύσω το γεγονός, και να γίνει μια μικροζημιά δεν πειράζει μπροστά σε αυτό

Δεν είναι παρεξηγήσιμο, λογικά την ξέρεις την κοπέλα, πες της ευγενικά μεταξύ σοβαρού και αστείου πρόσεξε το κάθισμα μην κάτσεις απότομα, μεροκαματιάρης είμαι λυπήσου με μπλα μπλα μπλα :th_Laie_67-1:

Κοίταξε μην φοβάσαι σκισήματα, δεν σκίζει δερματίνη το στρασάκι, απλά μπορεί να το χαράξει πολύ ελαφρά αν "πέσει" άγαρμπα πάνω thumb
Στο κάτω κάτω θα πας την νύφη στην εκκλησία και μετά στο τραπέζι οπότε μην ανησυχείς, πιο πολύ θα προσέξει η νύφη να μην χαλάσει το νυφικό της, ότι και αν σου λέει αυτό, άρα μην φοβάσαι για τα καθίσματά σου thumb

S8N
22-08-11, 14:27
Μη φοβάσαι για τίποτα. Έχω δανείσει άπειρες φορές το Χ5 του πατέρα μου για γάμους. Ούτε τα στρασάκια κάνουν ζημιά, ούτε οι γόβες, τίποτα. Κοίτα να περάσεις καλά κι εσύ και οι μελλόνυμφοι και μην ανησυχείτε για τέτοια πράγματα, παρά μόνον για τους κωλοπαρκαδόρους και τις κυράτσες που θ' ανοίξουν πόρτα δίπλα σου στο στριμωγμένο parking του χώρου όπου θα γίνει η δεξίωση. Αν θες να είσαι υπερ-ψείρας με τον στολισμό, μόνο εκείνες τις βεντούζες για τα λουλούδια στο καπώ προσπάθησε ν' αποφύγεις.

Άντε, να ζήσουν τα παιδιά και καλούς απογόνους! :original:

nikos ///M
22-08-11, 14:55
μην αγχωνεσαι καθολου!
το δικο μου που το στολισα για τον δικο μου γαμο
δεν επαθε τιποτα!
καντε ενα απλο στολισμο ωστε να γινει ακομα πιο ομορφο
το αυτοκινητο σου!

Stamatis
22-08-11, 15:15
Αν βαλουν στο καπω ανθοδεσμη αυτο γινεται με μια βεντουζα συνηθως.
Πλαστικη ειναι η βαση της μην εχεις αγχος.
Το πιο πρακτικο παντως ειναι να μην βαλεις ανθοδεσμη στο καπω αλλα δυο κορδελες απο τη μασκα στους καθρεφτες.
Το νυφικο δεν θα κανει ζημια μαλλον πουλιες θα εχει η κρυσταλακια τυπου σβαροφσκι που ειναι χωρις τρομερες γωνιες.
Η μονη προσοχη που πρεπει να δωσεις ειναι να καθαρισεις καλα καλα τα μαρσιπιε σου το εσωτερικο της πορτας και να πας καπου να το πλυνεις απο κατω γιατι θα βγαλει η νυφη φωτογραφια τυπου - το ενα ποδι εξω να δειχνω το γοβακι και το χερακι στην πορτα και καλα βγαινω τωρα εγω προσεχτε με- και δεν λεει στο αλμπουμ να της λενε οι φιλες της -μα καλα με απλυτο αμαξι πηγες;
Επισης αν εχεις πισω μπρατσακι ανεβασε το και κανε πενταπλο αζαξ το πισω παρμπριζ γιατι εκει βγαινει η αλλη χαρακτηριστικη φωτογραφια - αχ καλε φιλιουνται στο αμαξι- και δεν λεει επισης να εχει θαμπαδες, ουτε κανα αυτοκολητο strintzis lines στη γωνια.
(ο δικος μου γαμος εχει σφραγιστει ανεξιτηλα απο τον κ Μπουκη - national service που συντηρουσε το αυτοκινητο και ειχε βαλει το αυτοκολητακι στο κατω κεντρο του τζαμιου)

paganis
22-08-11, 15:43
μιας και τα τελευταια χρονια, ασχολουμαι επαγγελματικα με στολισμους γαμων..θα σου πω , πως μια βεντουζα μπροστα αν κολληθει σωστα...δεν κανει καμια ζημια(μονο αν φυγει κανει ζημια)! επισης ...δουλειες με συρραπτικα και μεταλλικα εξαρτηματα...δεν κανει κανενας επαγγελματιας τους ειδους!

kplc16
22-08-11, 15:51
Διαφωνω με ολους.Πρωτα απο ολα το αμαξι σου και οι αλλοι να πανε να κουρευτουν.

Γι αυτο προτεινω να βαλεις κοτσαδορο και να σερνεις τη νυφη με τρειλορ.

Κανεις δε προκειται να πει α το γυφτο.Ολοι θα εντυπωσιαστουν με την φαντασια σου.


Τελος για να κοψω τη πλακα ευχομαι βιο ανθοσπαρτο στους μελλονυμφους(αν καταλαβα καλα εισαι ο κουμπαρος).Οσο για τα στρασακια μην ανησυχεις καθολου δε προκειται να κανουν ζημια.

Για την εμφανιση της κοπελας να ανησυχεις γιατι θα φορα ασπρο νυφικο κι οχι μπλε.

Το αμαξι θα πρεπει να το καθαρισεις σχολαστικα για να παραμεινει το νυφικο στη πενα.Επισης το αποτελεσμα της καθαριοτητας στο πισω καθισμα θα το ελεξεις με ασπρο πουκαμισο.Φορας ασπρο πουκαμισο και καθεσαι πισω με κλειστο κλιματιστικο να ελεξεις τη καθαριοτητα.

Επισης μη βαλεις τη νυφη να φορεσει ζωνη ασφαλειας γιατι η ζωνη κουβαλαει πονηρη βρωμια.

Καλα να περασετε και συντομα σου ευχομαι και νονος.

kplc16
22-08-11, 15:58
επειδη ομως δε κρατιεμαι ξαναποσταρω αλλα θα ειμαι off-topic.

πριν κανα δυο χρονια παντρευοταν η κουνιαδα μου(αχωνευτη κι αυτη και η πεθερα μου.οταν τρωγονται πανηγυριζω:thumbsup:)

Η πεθερα μου δινει στη μελονυμφη κουνιαδα οδηγια τις παραμονες της στεψης να μεινει το νυφικο στο σπιτι της πεθερας μου(μητερας της) για το καλο.Η κουνιαδα ερχεται στο πατρικο της τελευταια μερα για να βαλει το νυφικο να ετοιμαστει κτλ.

Ελα ομως που η πεθερα μου 3-4 μερες τηγανιζε κεφτεδακια γαυρους χοιρινα και ουι αλλο θες....Αποτελεσμα το νυφικο πηρε τσικνα.....:hystericalbs1:

Και ο καβγας να δινει και να περνει μπου χα χα:hystericalbs1:

Stamatis
22-08-11, 16:00
Διαφωνω με ολους.Πρωτα απο ολα το αμαξι σου και οι αλλοι να πανε να κουρευτουν.

Γι αυτο προτεινω να βαλεις κοτσαδορο και να σερνεις τη νυφη με τρειλορ.

Κανεις δε προκειται να πει α το γυφτο.Ολοι θα εντυπωσιαστουν με την φαντασια σου.

Καλα να περασετε και συντομα σου ευχομαι και νονος.

ετσι αντρικες καταστασεις.

aristent
22-08-11, 18:17
....αυτο που πας να κανεις το καλο και στο τελος την "πληρωνεις" ειναι ζορικο πραγμα!!!thumb

Πολυ σωστα τα εχουν πει οι προηγουμενοι φιλοι με συμβουλες προφυλαξης του οχηματος σου.
....θα ηθελα ομως να προσθεσω, οτι μην πας και χαϊδεψεις την νυφη να δεις αν γρατσουναει το νυφικο στο .....πισω μερος!!!
...αν ειναι να κανεις κατι τετοιο,καλυτερα πηγαινε επισκεψη απο την πρηγουμενη βλεποντας το κρεμασμενο και εκει με τροπο "Α τι ωραιο!!!" κτλ τσεκαρε για αιχμηρα στολιδια!!!!:thumbsup:

Πλακα κανω!!!!δεν πιστευω οτι μπορουν να σταθουν στο πισω μερος του νυφικου, ουτε διαμαντια ουτε τιποτε αλλο,ολο το κεντημα ειναι συνηθως μπροστα στο στηθος,ισως και στην ουρα στο τελειωμα εκει που δεν καθεται κανεις.

Τελος απο το πολυ καθαρισμα,προσεξε μην γινει καμμια υπερβολη με γυαλιστικα σε ταπετσαριες /δερματα και απο ασπρο να γινει μαυρο το νυφικο!thumb...και οπωσδηποτε προσοχη σε αυτα που ειπε ο Σταματης,καθαρα τζαμια χωρις αυτοκολλητα και μασιπιεδες να εχουν καθαριστει καλα μην λερωσει και εκει το νυφικο αλλα και μεινει για ....παντα στην ιστορικη φωτο η μπιχλα που δεν φαινεται ποτε εκτος απ'αυτη τη στιγμη!

Nino
22-08-11, 18:29
Η μονη προσοχη που πρεπει να δωσεις ειναι να καθαρισεις καλα καλα τα μαρσιπιε σου το εσωτερικο της πορτας και να πας καπου να το πλυνεις απο κατω γιατι θα βγαλει η νυφη φωτογραφια τυπου - το ενα ποδι εξω να δειχνω το γοβακι και το χερακι στην πορτα και καλα βγαινω τωρα εγω προσεχτε με- και δεν λεει στο αλμπουμ να της λενε οι φιλες της -μα καλα με απλυτο αμαξι πηγες;
Επισης αν εχεις πισω μπρατσακι ανεβασε το και κανε πενταπλο αζαξ το πισω παρμπριζ γιατι εκει βγαινει η αλλη χαρακτηριστικη φωτογραφια - αχ καλε φιλιουνται στο αμαξι- και δεν λεει επισης να εχει θαμπαδες, ουτε κανα αυτοκολητο strintzis lines στη γωνια.
(ο δικος μου γαμος εχει σφραγιστει ανεξιτηλα απο τον κ Μπουκη - national service που συντηρουσε το αυτοκινητο και ειχε βαλει το αυτοκολητακι στο κατω κεντρο του τζαμιου)

δεν ειμαι σιγουρος οτι θα φτανει το ποδι της νυφης στην ασφαλτο!!:original:
και φυσικα ελπιζω να ειναι ψηλος ο φωτογραφος ειδικα για τις χαρακτηριστικες απο πισω φωτογραφιες...(δεν πιστευω να εχει μεμβρανες το παρμπριζ)
οσο για τα αλλα να μην ανησυχεις καθολου, ουτε σημαδια ουτε γρατσουνιες ουτε τιποτα δεν γινεται με τους συγχρονους τροπους στολισμου.

Stamatis
22-08-11, 18:55
δεν ειμαι σιγουρος οτι θα φτανει το ποδι της νυφης στην ασφαλτο!!:original:
και φυσικα ελπιζω να ειναι ψηλος ο φωτογραφος ειδικα για τις χαρακτηριστικες απο πισω φωτογραφιες...(δεν πιστευω να εχει μεμβρανες το παρμπριζ)
οσο για τα αλλα να μην ανησυχεις καθολου, ουτε σημαδια ουτε γρατσουνιες ουτε τιποτα δεν γινεται με τους συγχρονους τροπους στολισμου.
Αν το ποδι της νυφης δεν φτανει κατω, τοτε πρεπει να υπαρχει μεγαλη προικα.

120ie87
22-08-11, 19:06
^ έεεεεεεεεετσιιιι thumb


:hystericalbs1:

kplc16
22-08-11, 20:04
Αν το ποδι της νυφης δεν φτανει κατω, τοτε πρεπει να υπαρχει μεγαλη προικα.

δε καταλαβα παλι τι θες να πεις.
Ο κουμπαρος πουλαει το χ3 και το δινει με προικα;




:hystericalbs1:

Stamatis
22-08-11, 20:19
δε καταλαβα παλι τι θες να πεις.
Ο κουμπαρος πουλαει το χ3 και το δινει με προικα;




:hystericalbs1:


Ναι δινει ο κουμπαρος το χ3 προικα.

Καλοστεριωτα να ειναι τα παιδια και ο κουμπαρος παντα αξιος.

3enyxtis
23-08-11, 00:59
ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές.. δεν είμαι ο κουμπάρος, απλά ο σωφέρ.. σίγουρα θα ξέχναγα να καθαρίσω τα τζάμια τα μασπιέ, τις ζώνες και το τρέιλερ που θα σέρνει τη νύφη! τη νύφη λίγο την ξέρω για να τσεκάρω το νυφικό, εγώ έκανα πολύ παρέα με τον φίλο μου και ξαφνικά εξαφανίστηκε κάποιους μήνες και μετά ..αυτό. εν τέλη τώρα που αγχώθηκα με την καθαριότητα μετανιώνω που δεν ζήτησα βοήθεια από χέρι επαγγελματικό.. τώρα δεν προλαβαίνω να το οργανώσω.
τέλος στο σταμάτη προσφέρομαι να αφαιρέσω το στίγμα του αυτοκόλλητου με photoshop

850CSI
23-08-11, 06:50
επειδη ομως δε κρατιεμαι ξαναποσταρω αλλα θα ειμαι off-topic.

πριν κανα δυο χρονια παντρευοταν η κουνιαδα μου(αχωνευτη κι αυτη και η πεθερα μου.οταν τρωγονται πανηγυριζω:thumbsup:)

Η πεθερα μου δινει στη μελονυμφη κουνιαδα οδηγια τις παραμονες της στεψης να μεινει το νυφικο στο σπιτι της πεθερας μου(μητερας της) για το καλο.Η κουνιαδα ερχεται στο πατρικο της τελευταια μερα για να βαλει το νυφικο να ετοιμαστει κτλ.

Ελα ομως που η πεθερα μου 3-4 μερες τηγανιζε κεφτεδακια γαυρους χοιρινα και ουι αλλο θες....Αποτελεσμα το νυφικο πηρε τσικνα.....:hystericalbs1:

Και ο καβγας να δινει και να περνει μπου χα χα:hystericalbs1:

:original: ωραιο!!!!!! και αμα ελαχε μπορουσα να στολισω γω το CSI το δερμα των καθισματων εχει φαει ΤΟΣΟ σπρευ προστατευτικο γιαλυστικο μεχρι αντι των ακτινων ηλιου και εχει γινει σαν ταααααυρος η νυφη ΟΧΙ στρασακια να ειχε ΑΛΛΑ και λεπιδες το δερμα ΠΑΝΤΟΥ δε καταλαβαινει τιποτα,,,,,,,,,,,,,,,,:hystericalbs1: τωρα θα μου πης σπορτ αμαξι προβλημα χωρου ηλ.μαζεμα καξισματων μπρος νο προμπλεμ 3 μεμορυς καθ.οδηγου αλλα θα ρθει η αποζημηωση στο σβουριλικι χουχου:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

kostasxan
23-08-11, 08:50
δ παθαινουν τιποτα τα καθισματα για μια φορα...τα λουλουδια απεξω κοιτα μην εχουν τιποτα σιραπτικα η αλλα σιδερακια και γδαρουν το καπο...μην αγχωνεσαι κατσε κ απολαυσε το γεγονος!

+1
ένα καθάρισμα καλό μετά και τελείωσε !!!!!!

να μας την βγάλεις φώτο να την δούμε .

nikos-Mpacket
24-08-11, 00:15
Πανω κατω στα ειπαν τα παιδια σχεδον ολα,εγω το μονο που θα σου προτεινω ειναι αφου φτασετε με το καλο στον χωρο που θα γινει η εκδηλωση και αρχισει το νταβαντουρι να βγεις και να καθαρισεις με ενα βρεγμενο πανι τα γκλιτερ απο τα μαλλια της νυφης.
Κολλανε στο δερμα και δεν βγαινουν πολυ ευκολα αν τα αφησεις ειδικα με την ζεστη του καλοκαιριου.

Το ειχα δωσει και εγω τον Ιουνιο και ηταν το μονο που ξεχασα και μετα καθαριζα 2 μερες.

Ολα τα αλλα οπως σημαδια απο την βεντουζα της ανθοδεσμης στο καπω,τακουνιες,ρυζια και αλλα τετοια δεν τα αποφευγεις αλλα δεν τρεχει και τιποτα.

Καλο καθαρισμα λοιπον πριν το γαμο για να ειναι κουκλα αλλα και μετα για την παρτη σου.

3enyxtis
24-08-11, 11:34
ευχαριστώ όλους σας! , πάω τώρα να καθαρίσω το εσωτερικό αφού αύριο φεύγω για διακοπές - γάμος την κυριακή

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
03-10-14, 14:51
Διάβασα όλο το θρεντ και δεν εντοπισα κάτι αρνητικό.όμως επειδή έχει περάσει καιρός απο το τελευταιο ποστ,έχει να προτείνει κάποιος κάτι να προσέξω,κλπ;οδηγός σε γαμο της κολλητης μου το άλλο Σάββατο!

savvas bmwdakias
03-10-14, 15:24
Θα πω και την δικη μου εκδοχη παιδια πιστευω να μην σας πειραζει. Το σαββατο που περασε παντρευτηκα και φυσικα στολισα το δικο μου αυτοκινητο. Μηνες πριν ετοιμαζα το αυτοκινητο, ειχα κατι ψιλες λακουβιτσες στο καπο και περιμετρικα του αυτοκινητου , τις οποιες περιποιηθηκε ο γιακουμπ. Οσο πλησιαζαν οι μερες εκατσα ξηλωσα τον προφυλακτηρα εβγαλα την κεντρικη σιτα του και την φρεσακαρισα γιατι ειχε ασπρισει. Ρεγουλαρισα τον προφυλακτηρα να ερθει στα ισια του στα φτερα (ειχε φυγει λογω του οτι βρισκει κατω ο προφυλακτηρας), το επλεινα το ξαναπλυνα ετριψα τις ζαντες μεχρι που εβγαλα φουσκαλες στα δαχτυλα. Εστειλα την πισω ζαντα για βαψιμο του χειλους γιατι ειχε σημαδακια απο τα πεζοδρομια και στο τελος εφτιαξα και πινακιδα με τα ονοματα μας(3 φορες κατεβηκα στο κεντρο μονο για την πινακιδα). Το αποτελεσμα πολυ ωραιο δεν μπορω να πω. Εφτασε η μερα του γαμου ειμαι στην εκκλησια και περιμενω με την ανθοδεσμη. Ακουω τις κορνες απο το αμαξι μου και κει που ειμαι ετοιμος να με παρουν τα ζουμια βλεπω την εισοδο της εκκλησιας μπλοκαρισμενη. Ο ποντιακος συλλογος του δημου ειχε εκδηλωση με αποτελεσμα να μην μπορει να μπει το αυτοκινητο μεσα. Η νυφη ηρθε χορευοντας και εγω εβραζα για τουλαχιστον 10 λεπτα, εφυγε η συγκινηση και ολα.

Περα απο την πλακα εκεινη την μερα Κωνσταντινε ολοι θα κοιτανε την νυφη, το αμαξι θα το προσεξουμε εγω και συ που ειμαστε bmwδακηδες.

Να προσεξεις μην το πλυνεις με κερι για να κολλανε καλα οι βεντουζες.

Δεν παθαινει τιποτα το αμαξι μαγκες ουτε τα δερματα ολα καλα θα πανε ,ειναι χαρα κοιταξε να εχεις καλη διαθεση και να το χαρεις και συ οσο μπορεις.

Αυτα τα λιγα απο μενα ελπιζω να μην σας κουρασα προσοχη στα καμπριο μονο μην ανεβαζετε τη νυφη στα πλαγια , πανω απο τα πλαστικα καλυματα μπορει να ξεκουμπωσει ή και να σπασει καποιο πλαστικο οπως επαθα εγω.