PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιμάντας Κλιματισμού- με το λουρί στο χέρι!



JordanX3
22-08-11, 10:47
Η ιστορία!
Η χθεσινή επιστροφή από τις διακοπές με γύρισε 25- 30 χρονια πίσω όταν ταξιδεύαμε χωρίς κλιματισμό!

Λοιπόν προχθές στην Εγνατία σε μία κατηφόρα λιγο πριν την Βέροια, ανάβει το λαμπάκι του αντιψυκτικού! κόβω ταχύτητα και ξανασβήνει, έ λεω μάλλον θέλει συμπλήρωμα και άναψε λόγω της κατηφόρας. Θα το συμπληρώσω λέω και φτάνω Κατερίνη για διανυκτέρευση!
Παίρνει το Χ3 η γυναίκα μου :original:το πρωί, και επιστρέφει :ranting2: .Τι έπαθε ο κλιματισμός ??? Αντε να καταλάβει ότι αυτή το οδηγούσε όταν χάλασε!

Το ψάχνω από εδώ, συμπληρώνω αντιψυκτικό, και παρατηρώντας βρίσκομαι με τον ιμάντα στο χέρι :th_Laie_67-1::ranting2::ranting2: Προσπάθησα να τον ξαναβάλω επι ματαίω!!
Ταξίδι για Αθηνα χωρίς κλιματισμό!! 2 κιλα λιγότερο εκ αφίδρωσης!!

Το ερώτημα είναι πώς βγηκε ΑΘΙΚΤΟΣ?? θα μεταβώ σήμερα στον Τσεβά για τοποθέτηση! το ερωτημα παραμένει!!

paganis
22-08-11, 11:05
για να βγηκε ολοκληρος...σημαινει πως στην προηγουμενη αφαιρεση-τοποθετηση..δεν εσφιξαν αρκετα το λουρι ή το πιθανοτερο, δεν εσφιξαν αρκετα την βιδα του τεντωτηρα! οπως και να χει...λαθος του συνεργειου...

Konstantinos E60
22-08-11, 11:06
Μηπως είναι φρακαρισμένο κάποιο ρουλεμαν ?

JordanX3
22-08-11, 13:01
Μηπως είναι φρακαρισμένο κάποιο ρουλεμαν ?

η τροχαλία του air-conditon γυρίζει εύκολα με το χέρι αρα μάλλον όχι!

παντως θα το θέσω στο συνεργείο γιατί είχα έναν περίεργο θόρυβο που άλλοτε ακουγονταν άλλοτε οχι και ειχα αμελήσει να ελέγξω!

Nino
22-08-11, 14:24
ιμαντας... στο χερι, και θελεις να τα "παμε" και ανταμα:shok::th_Laie_67-1:
κουζουλαθηκες μωρε θες να παρεις κανα διαφορικο στο χερι απο το turbo :hystericalbs1: σου
ουχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ ου χχχχαααααα που θα γελαγε και ο csi!!!

και δεν εβαζες ενα καλσον της γυναικας να'ρθεις μεχρι Αθηνα... πλακα κανω αλλα θυμαται κανεις αυτη τη πατεντα για το λουρι του δυναμο?
Αντε πηγαινε φτιαχτο και ελα να πιουμε καφενα μου τα πεις,γιατι εγινε αυτο?

katsaraios
22-08-11, 15:50
αυτοι οι ιμαντες:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

JordanX3
23-08-11, 13:31
Επιστροφή από Τσεβά,

Ξανατοποθετήθηκε ο ιμάντας (εχει λιγη δουλίτσα..) air condiiton ok, ωστόσο αυτό που είχα παρατηρήσει και παλιότερα είναι ότι κάνει έναν περίεργο με μεταλλική χροιά θόρυβο, ο οποίος ειχε σταματησει τις 2 μέρες που ήμουν με τον ιμάντα στο χέρι:original:.
Ειπαμε να αλλάξουμε τον ιμάντα στην επόμενη επίσκεψη στο συνεργείο..

Τώρα τι άλλο να συμβαίνει...


αυτοι οι ιμαντες:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

katsaraios
23-08-11, 14:07
τωρα που εχεις κλιμα ελα στο κοπα σημερα για υδρομασαζthumb

paganis
23-08-11, 15:19
Επιστροφή από Τσεβά,

Ξανατοποθετήθηκε ο ιμάντας (εχει λιγη δουλίτσα..) air condiiton ok, ωστόσο αυτό που είχα παρατηρήσει και παλιότερα είναι ότι κάνει έναν περίεργο με μεταλλική χροιά θόρυβο, ο οποίος ειχε σταματησει τις 2 μέρες που ήμουν με τον ιμάντα στο χέρι:original:.
Ειπαμε να αλλάξουμε τον ιμάντα στην επόμενη επίσκεψη στο συνεργείο..

Τώρα τι άλλο να συμβαίνει...

ρουλεμαν τεντωτηρα...εχει μποσικα...

kplc16
23-08-11, 16:58
ρουλεμαν τεντωτηρα...εχει μποσικα...

μπορει να ετοιμαζεται να πει το ποιημα.

strof
23-08-11, 18:24
Πριν 2 χρονια το δικο μου πετουσε τον ιμαντα συνεχως (καθε βδομαδα). Το προβλημα ηταν στην τροχαλια του εκεντροφορου που ενω γυρω- γυρω ειναι μεταλλικος, στην μεση ειναι απο καουτσουκ. Αυτο με τα χρονια και τις θερμοκρασιες ειχε αρχισει να χανει την ακαμψια του με αποτελεσμα ολη η τροχαλια να στραβωνει εστω και για μισο χιλιοστο και να πεταει τον ιμαντα. Το δικο μου ομως δεν ειχε τεντωτηρα και η επανατοποθετηση του λουριου ηταν μανικι. Τελικα αλλαξα η τροχαλια και απο τοτε ολα οκ.

Edit: Τωρα ειδα πως εχουμε τον ιδιο κινητηρα.. Οποτε μαλλον κι σε εσενα αυτο συμβαινει.. Αν ξαναβγει πες τους εκει που θα πας να βαλουν το λουρι, να "παιξουν" λιγο τον την τροχαλια με το χερι, οχι γυρω- γυρω, αλλα δεξια- αριστερα, να δουν αν παρεκλινει εστω και στο ελάχιστο.

strof
23-08-11, 18:45
για να βγηκε ολοκληρος...σημαινει πως στην προηγουμενη αφαιρεση-τοποθετηση..δεν εσφιξαν αρκετα το λουρι ή το πιθανοτερο, δεν εσφιξαν αρκετα την βιδα του τεντωτηρα! οπως και να χει...λαθος του συνεργειου...


ρουλεμαν τεντωτηρα...εχει μποσικα...


https://static.bmwfans.info/images/epc/MTMzNjM2X3A=.png

Δεν εχει τεντωτηρα για αυτον τον ιμαντα, δυστυχως..
Κι εγω ειχα παρατηρησει αυτον τον θορυβο που αναφερεις καθως και γρεζια στην ποδια κατω απο την τροχαλια απο το λουρι που τριβοταν οταν δουλευε στραβα η τροχαλια.
Εγω ομως δεν ειχα και υδραυλικο τιμονι εκτος απο a/c.
Στην αντιπροσωπεια που το πηγα μου ειπαν πως ειναι "γνωστο" το προβλημα με την τροχαλια.

JordanX3
23-08-11, 19:12
https://static.bmwfans.info/images/epc/MTMzNjM2X3A=.png

Δεν εχει τεντωτηρα για αυτον τον ιμαντα, δυστυχως..
Κι εγω ειχα παρατηρησει αυτον τον θορυβο που αναφερεις καθως και γρεζια στην ποδια κατω απο την τροχαλια απο το λουρι που τριβοταν οταν δουλευε στραβα η τροχαλια.
Εγω ομως δεν ειχα και υδραυλικο τιμονι εκτος απο a/c.
Στην αντιπροσωπεια που το πηγα μου ειπαν πως ειναι "γνωστο" το προβλημα με την τροχαλια.

η παράταξη των γραναζιών ειναι ακριβώς η ίδια χωρίς τεντωτήρα.
Γρέζια στη ποδιά δεν παρατήρησα, αλλά πιθανόν να είναι το ιδιο πρόβλημα. Θα δω πως πάει για να δούμε αν χρειαστεί τελικά αλλαγή τροχαλία (μιλάμε για την μεγάλη -οχι για αυτήν του κλιματισμού έτσι?)
Θα το παρακολουθώ...

strof
23-08-11, 20:37
η παράταξη των γραναζιών ειναι ακριβώς η ίδια χωρίς τεντωτήρα.
Γρέζια στη ποδιά δεν παρατήρησα, αλλά πιθανόν να είναι το ιδιο πρόβλημα. Θα δω πως πάει για να δούμε αν χρειαστεί τελικά αλλαγή τροχαλία (μιλάμε για την μεγάλη -οχι για αυτήν του κλιματισμού έτσι?)
Θα το παρακολουθώ...

Μιλαμε για το Νο 1 στην φωτο της οποιας η βιδα θελει πολυ κοπο να ξεβιδωσει:
https://static.bmwfans.info/images/epc/OTA2OTdfcA==.png

nikos valvetronic
23-08-11, 22:49
και δεν εβαζες ενα καλσον της γυναικας να'ρθεις μεχρι Αθηνα... πλακα κανω αλλα θυμαται κανεις αυτη τη πατεντα για το λουρι του δυναμο?
Αντε πηγαινε φτιαχτο και ελα να πιουμε καφενα μου τα πεις,γιατι εγινε αυτο?

Μην το γελας καθολου! Εμενα μου κοπηκε του δυναμο Σαββατο βραδυ στο παλιο HONDA του πατερα μου και εβαλα καλσον,καργα τεντωμενο και το εκανα κομπο.Εβγαλα ετσι Σ-Κ και περασα καινουριο Δευτερα!! Θα μου πεις που να βρεις Αυγουστιατικα καλσον,αλλο θεμα...

JordanX3
25-08-11, 10:32
Μιλαμε για το Νο 1 στην φωτο της οποιας η βιδα θελει πολυ κοπο να ξεβιδωσει:
https://static.bmwfans.info/images/epc/OTA2OTdfcA==.png

οπότε μάλλον ο συγκεκριμένος να θέλει αλλαγή! Το θεματάκι όμως είναι ότι ο θόρυβος που κάνει γίνεται όλο και πιό ενοχλητικός...

Ο no 4 - δεν παίζει κάποιο ρόλο?? :thanks:

strof
25-08-11, 23:07
οπότε μάλλον ο συγκεκριμένος να θέλει αλλαγή! Το θεματάκι όμως είναι ότι ο θόρυβος που κάνει γίνεται όλο και πιό ενοχλητικός...

Ο no 4 - δεν παίζει κάποιο ρόλο?? :thanks:

Δεν ξερω αν μπορει αυτο να κανει θορυβο, εγω δεν το αλλαξα παντως!

Jimmakos
26-08-11, 01:11
ιμαντας... στο χερι, και θελεις να τα "παμε" και ανταμα:shok::th_Laie_67-1:
κουζουλαθηκες μωρε θες να παρεις κανα διαφορικο στο χερι απο το turbo :hystericalbs1: σου
ουχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ ου χχχχαααααα που θα γελαγε και ο csi!!!

και δεν εβαζες ενα καλσον της γυναικας να'ρθεις μεχρι Αθηνα... πλακα κανω αλλα θυμαται κανεις αυτη τη πατεντα για το λουρι του δυναμο?
Αντε πηγαινε φτιαχτο και ελα να πιουμε καφενα μου τα πεις,γιατι εγινε αυτο?

Τι μου θύμησες! Έβλεπα τον πατέρα μου να πιάνει 4 καλσόν να τα στρίβει μεταξύ τους και να το βάζει στην θέση του ιμάντα! Πολύ γέλιο έδινες στροφές και το καντράν γινόταν Χριστουγεννιάτικο δέντρο :th_Laie_67-1:

Αφού βγήκε άθικτο δεν είχαν τεντώσει καλά τον τεντωτήρα......

Το κομπρεσσέρ μόλις κομπλάρει δεν μπορείς να το γυρίσεις ούτε με καστάνια πόσο μάλλον με το χέρι! "Φρενάρει" πολύ τον κινητήρα thumb

850CSI
26-08-11, 03:07
για να βγηκε ολοκληρος...σημαινει πως στην προηγουμενη αφαιρεση-τοποθετηση..δεν εσφιξαν αρκετα το λουρι ή το πιθανοτερο, δεν εσφιξαν αρκετα την βιδα του τεντωτηρα! οπως και να χει...λαθος του συνεργειου...

παντως εμενα εκει που ειναι του αιρ κοντισιον ο ιμαντας αποδεξια μερια για να μην γυριζει ασκοπα το χειμωνα φεριπην που δε θες αιρ κοντισιον ακριβως κατω απο το κομπρεσερ του αιρ κοντισιον εχουν τοποθετηση η ///Μ μανισιο ενα δευτερο μικρο 45ρι δυναμο που ειναι κι αυτος μονιμα συνδεδεμενος με του αιρ κοντισιον τον ιμαντα και γυριζει μονιμα δουλευει δε δουλευει το αιρ κοντισιον. οσο αφορα αυτη τη δεξια μερια γιατι στην αριστερη ειναι η κυριως λειτουργεια (ο στροφαλος εχει 2 τροχαλιες που βγαζουν 2 ιμαντες 1 δεξια και ο αλλος αριστερα)
η αριστερη λειτουργεια που ειναι η ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΤΕΡΗ λειτουργεια γυριζει την αντλια νερων του κινητηρα τον μεγαλο κυριως Δυναμο 125ρις_130ρις καπου ειναι δε θυμαμαι ακριβως ειναι και αεροψυκτος διοτι απο το σποιλερ μπροστα στο σημειο απο το αριστερο προβολακι υπαρχει τομεας αγωγος που καταληγει μεσα συνδεδεμενος στο τελευταιο σημειο με σπυραλ κολλαρο με μεγαλο σφυκτηρα με το στομιο του μεγαλου Δυναμου (ενω ο μικρος δεξια ειναι απλος) και την αντλια του Υδρ.Τιμονιου και του ΑΗΚ (τετραδιευθυνσης) που εχει Σωληνες μαρκουτσια 2 μακρια και τα 2 καταληγουν πισω χωμενα στο κατω μερος απο το καβουκι του Διαφορικου (το 1 φευγει και το αλλο επιστρεφει πισω φαινετε) και,,,,,γινεται το κυκλωμα,,,,,, και εδω κρυβεται μια εκπληξουλα για τους φιλους συνφ/τες μας τα λαδια που πρεπει να εχει μεσα αυτη η αντλια βαζοντας απο πανω στο βιδωτο καπακι της σε χωριτηκοτητα ειναι 2,9λιτρα πες 3 ΚΙΛΑ το κουτακι πανω ειναι μικρο αλλα Ολη αυτη η ποσοτητα λαδιου βρισκεται σε ολη την κατω εγκατασταση και κυκλωμα το λαδι ειναι κοκκινο ATF (Automatic Transmision Fluid) και η πλακα ειναι οτι το ιδιο λαδι παιρνει και το Σασμαν εχοντας κολλημενη μια πορτοκαλι ταμπελιτσα γραφοντας αυτο :
ATF
Automatic Transmision Fluid
Ενω το Σασμαν ειναι Σπορτ 6αρι μανουαλ :shok: τι παιζετε τελικα!
Εως τωρα λουρια _ιμαντες δεν αλλαξα η γνωμη των Συνφ/των εαν π.χ. ενας απ τους 2 ιμαντες τα φτυσει στο μελλον Η θα το δειξη καπως θορυβοντας Η θα γρυλιση ,,,,τελλος παντων ως τωρα δεν τους αλλαξα απο τοτε που πηρα τ αμαξι υπαρχει η γνωμη για αλλαγη προαιρετικα συμφωνα με χιλιομετρα? δε νομιζω αφου δε καταλαβαινουν τιποτα ολα νορμαλ Ο.Κ.

JordanX3
26-08-11, 10:01
Λιγο πολύπλοκο το σύστημα που περιγράφεις!
Στην περίπτωση του Χ3 diesel η παράταξη ιμάντων και γραναζιών είναι τελείως διαφορετική από την παράταξή τους σε Χ3 βενζίνης. Και για τον θόρυβο που κάνει συνήθως ο ιμάντας είναι το τσιρτσιρισμα και νομίζω το καταλαβαίνεις ότι δεν προέρχεται από κάτι μηχανικό. Προαιρετικά, μετά από πολλά χλμ (υποθέτω >100κ), καλό είναι να αλλάζονται για την απρόσκοπτη λειτουργία τους, αλλά γενικά δεν ξέρω αν η ΒΜW έχει την αλλαγή τους στο πρόγραμμα συντήρησης.

Οπως είπα, στο συνεργείο είπαμε να αλλάξουμε τον ιμάντα προληπτικά, αλλά εχω την εντύπωση ότι πρέπει να αλλάξω την τροχαλία καλύτερα!!!


παντως εμενα εκει που ειναι του αιρ κοντισιον ο ιμαντας αποδεξια μερια για να μην γυριζει ασκοπα το χειμωνα φεριπην που δε θες αιρ κοντισιον ακριβως κατω απο το κομπρεσερ του αιρ κοντισιον εχουν τοποθετηση η ///Μ μανισιο ενα δευτερο μικρο 45ρι δυναμο που ειναι κι αυτος μονιμα συνδεδεμενος με του αιρ κοντισιον τον ιμαντα και γυριζει μονιμα δουλευει δε δουλευει το αιρ κοντισιον. οσο αφορα αυτη τη δεξια μερια γιατι στην αριστερη ειναι η κυριως λειτουργεια (ο στροφαλος εχει 2 τροχαλιες που βγαζουν 2 ιμαντες 1 δεξια και ο αλλος αριστερα)
η αριστερη λειτουργεια που ειναι η ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΤΕΡΗ λειτουργεια γυριζει την αντλια νερων του κινητηρα τον μεγαλο κυριως Δυναμο 125ρις_130ρις καπου ειναι δε θυμαμαι ακριβως ειναι και αεροψυκτος διοτι απο το σποιλερ μπροστα στο σημειο απο το αριστερο προβολακι υπαρχει τομεας αγωγος που καταληγει μεσα συνδεδεμενος στο τελευταιο σημειο με σπυραλ κολλαρο με μεγαλο σφυκτηρα με το στομιο του μεγαλου Δυναμου (ενω ο μικρος δεξια ειναι απλος) και την αντλια του Υδρ.Τιμονιου και του ΑΗΚ (τετραδιευθυνσης) που εχει Σωληνες μαρκουτσια 2 μακρια και τα 2 καταληγουν πισω χωμενα στο κατω μερος απο το καβουκι του Διαφορικου (το 1 φευγει και το αλλο επιστρεφει πισω φαινετε) και,,,,,γινεται το κυκλωμα,,,,,, και εδω κρυβεται μια εκπληξουλα για τους φιλους συνφ/τες μας τα λαδια που πρεπει να εχει μεσα αυτη η αντλια βαζοντας απο πανω στο βιδωτο καπακι της σε χωριτηκοτητα ειναι 2,9λιτρα πες 3 ΚΙΛΑ το κουτακι πανω ειναι μικρο αλλα Ολη αυτη η ποσοτητα λαδιου βρισκεται σε ολη την κατω εγκατασταση και κυκλωμα το λαδι ειναι κοκκινο ATF (Automatic Transmision Fluid) και η πλακα ειναι οτι το ιδιο λαδι παιρνει και το Σασμαν εχοντας κολλημενη μια πορτοκαλι ταμπελιτσα γραφοντας αυτο :
ATF
Automatic Transmision Fluid
Ενω το Σασμαν ειναι Σπορτ 6αρι μανουαλ :shok: τι παιζετε τελικα!
Εως τωρα λουρια _ιμαντες δεν αλλαξα η γνωμη των Συνφ/των εαν π.χ. ενας απ τους 2 ιμαντες τα φτυσει στο μελλον Η θα το δειξη καπως θορυβοντας Η θα γρυλιση ,,,,τελλος παντων ως τωρα δεν τους αλλαξα απο τοτε που πηρα τ αμαξι υπαρχει η γνωμη για αλλαγη προαιρετικα συμφωνα με χιλιομετρα? δε νομιζω αφου δε καταλαβαινουν τιποτα ολα νορμαλ Ο.Κ.

strof
26-08-11, 10:20
Λιγο πολύπλοκο το σύστημα που περιγράφεις!
Στην περίπτωση του Χ3 diesel η παράταξη ιμάντων και γραναζιών είναι τελείως διαφορετική από την παράταξή τους σε Χ3 βενζίνης. Και για τον θόρυβο που κάνει συνήθως ο ιμάντας είναι το τσιρτσιρισμα και νομίζω το καταλαβαίνεις ότι δεν προέρχεται από κάτι μηχανικό. Προαιρετικά, μετά από πολλά χλμ (υποθέτω >100κ), καλό είναι να αλλάζονται για την απρόσκοπτη λειτουργία τους, αλλά γενικά δεν ξέρω αν η ΒΜW έχει την αλλαγή τους στο πρόγραμμα συντήρησης.

Οπως είπα, στο συνεργείο είπαμε να αλλάξουμε τον ιμάντα προληπτικά, αλλά εχω την εντύπωση ότι πρέπει να αλλάξω την τροχαλία καλύτερα!!!

Επειδη δεν ειναι και τοσο φτηνη η αλλαγη της τροχαλιας (~450ε) αλλαξε τον ιμαντα σε πρωτη φαση και ανδεις οτι ξαναβγαινει τοτε την αλλαζεις.

850CSI
27-08-11, 01:16
Λιγο πολύπλοκο το σύστημα που περιγράφεις!
Στην περίπτωση του Χ3 diesel η παράταξη ιμάντων και γραναζιών είναι τελείως διαφορετική από την παράταξή τους σε Χ3 βενζίνης. Και για τον θόρυβο που κάνει συνήθως ο ιμάντας είναι το τσιρτσιρισμα και νομίζω το καταλαβαίνεις ότι δεν προέρχεται από κάτι μηχανικό. Προαιρετικά, μετά από πολλά χλμ (υποθέτω >100κ), καλό είναι να αλλάζονται για την απρόσκοπτη λειτουργία τους, αλλά γενικά δεν ξέρω αν η ΒΜW έχει την αλλαγή τους στο πρόγραμμα συντήρησης.

Οπως είπα, στο συνεργείο είπαμε να αλλάξουμε τον ιμάντα προληπτικά, αλλά εχω την εντύπωση ότι πρέπει να αλλάξω την τροχαλία καλύτερα!!!

στο τσιρτσιριζμα η γρυλισμα εναν ελενχο για το τι γινετε π.χ. μπορει να ξελασκαρε και θελει σφυξιμο αλλα στα 100.000χλμ, Σιγουρα αλλαγη

JordanX3
22-09-11, 09:27
Επειδη δεν ειναι και τοσο φτηνη η αλλαγη της τροχαλιας (~450ε) αλλαξε τον ιμαντα σε πρωτη φαση και ανδεις οτι ξαναβγαινει τοτε την αλλαζεις.

και τωρα μπλέξαμε! Αποφάσισα την αλλαγή της τροχαλίας, αλλά ελα που ή κεντρική βίδα που πιάνει και σφίγγει πάνω στο στρόφαλο δεν ξεβιδώνει με τίποτα! από το συνεργείο μου λένε ότι προσπάθησαν τα πάντα αλλά δεν... και αν γίνει ζημιά στον στρόφαλο ποιός θα ευθύνεται??

ακριβώς όπως πηγαίνεις στο νοσοκομείο - σου λένε ότι πρέπει να μείνεις μέσα για παρακολούθηση και εσυ που αισθάνεσαι καλά επιμένεις να φύγεις οπότε υπογραφεις ενα χαρτί και φεύγεις. Ο γιατρός δεν ευθυνεται γιατί υπέγραψες τη δήλωση και αν πεθάνεις φταίς εσυ!!!

Τι κάνουμε λοιπόν:sm-scared5:

Επειγον παιδιά........

Z4 DCT
22-09-11, 09:36
και τωρα μπλέξαμε! Αποφάσισα την αλλαγή της τροχαλίας, αλλά ελα που ή κεντρική βίδα που πιάνει και σφίγγει πάνω στο στρόφαλο δεν ξεβιδώνει με τίποτα! από το συνεργείο μου λένε ότι προσπάθησαν τα πάντα αλλά δεν... και αν γίνει ζημιά στον στρόφαλο ποιός θα ευθύνεται??

ακριβώς όπως πηγαίνεις στο νοσοκομείο - σου λένε ότι πρέπει να μείνεις μέσα για παρακολούθηση και εσυ που αισθάνεσαι καλά επιμένεις να φύγεις οπότε υπογραφεις ενα χαρτί και φεύγεις. Ο γιατρός δεν ευθυνεται γιατί υπέγραψες τη δήλωση και αν πεθάνεις φταίς εσυ!!!

Τι κάνουμε λοιπόν:sm-scared5:

Επειγον παιδιά........

Αν ειναι επισημο συνεργειο ειναι υποχρεωμενο να αναλαβει την επισκευη της βλαβης, και αν προκυψει ζημια ειναι δικο τους θεμα......αν σου πουν κατι αλλο παρε τηλ στα κεντρικα και ζητα νε μιλησεις με καποιον που ειναι αρμοδιος για την εξυπηρετηση πελατων,......ειναι δυνατον να σου λενε οτι θα το ανοιξουμε και αν κανουμε ζημια δεν θα φταιμε εμεις?????

strof
22-09-11, 10:15
Και εγώ αυτό το πρόβλαημα αντιμετώπισα. Είχε σκουριάσει και δεν ξεβίδωνε με τίποτα. Μέχρι και γράσο έβαλε! Μέχρι που έσπασε το κλειδί που προσπαθούσε ο μάστορας να την ξεβιδώσει. Πήγε και αγόρασε ένα μεγαλύτερο- ενισχυμένο- που χρησιμοποιούν στα φορτηγά και με αυτό την έλυσε αμέσως (εννοείται χειροκίνητα, αυτά με τον αέρα δεν κάνουν τίποτα). Λίγο wd-40 να βάλει να το αφήσει λίγο και με ένα μεγαλύτερο κλειδί πιστεύω θα ξεβιδώσει. Αυτό να τους πεις να κάνουν. Πιστεύω να έβαλαν στην τάπα κάτω από το σαζμάν κόντρα να μην γυρίζει ο στρόφαλος ελεύθερα???

katsaraios
22-09-11, 15:57
και τωρα μπλέξαμε! Αποφάσισα την αλλαγή της τροχαλίας, αλλά ελα που ή κεντρική βίδα που πιάνει και σφίγγει πάνω στο στρόφαλο δεν ξεβιδώνει με τίποτα! από το συνεργείο μου λένε ότι προσπάθησαν τα πάντα αλλά δεν... και αν γίνει ζημιά στον στρόφαλο ποιός θα ευθύνεται??

ακριβώς όπως πηγαίνεις στο νοσοκομείο - σου λένε ότι πρέπει να μείνεις μέσα για παρακολούθηση και εσυ που αισθάνεσαι καλά επιμένεις να φύγεις οπότε υπογραφεις ενα χαρτί και φεύγεις. Ο γιατρός δεν ευθυνεται γιατί υπέγραψες τη δήλωση και αν πεθάνεις φταίς εσυ!!!

Τι κάνουμε λοιπόν:sm-scared5:

Επειγον παιδιά........
να το πας σε σοβαρο συνεργειο οχι σε σκιζτηδες..

spar@
16-01-12, 18:17
Ρε παιδιά θα μας τρελάνουν; Υπάρχει ειδικό εργαλείο για αυτήν την δουλειά με τεράστια μανελα και ειδικές ασφάλειες που ποιανουν πάνω στην τροχαλια αλλιώς δυναμοκλειδο θυριο και αεροκλειδο, είναι όντως πολυ δυσκολο να λυθεί γιατί δενετε με πολλα κιλά και μπλοκαρει αλλα δεν θα τους μάθετε και την δουλειά τους δηλαδή αν του έρθει ένας να λύσει μοτέρ τον διώχνει; Υ.γ πες του να ποιασει την βιδα με μια μανελα και να την κοντραρει στο θολο έτσι ώστε να μην αφήνει να γυρίσει το μοτέρ να πατήσει συμπλεκτη να το τσουλησει με 3η και να αφήσει συμπλεκτη χαχαχα λύνεται για πλάκα