PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλοκε...καμια ιδεα?



tassos
21-01-10, 18:24
Παιδες καλησπερα. Προκειται για f/l E46 330ci, το υπαρχον διαφορικο κοντο (μαλλον απο 325).. Περαν των γνωστων (quaife, hiop κλπ) μπαινει μπλοκε απο Ε36 η Ε46 Μ3? Τι χρειαζεται το καθενα απο αυτα για να ταιριαξει και αν εχει καποιος εμπειρια απο τοποθετηση, τιμες κλπ θα βοηθησει πολυ! :thanks:

m-power_01
21-01-10, 19:10
Παιδες καλησπερα. Προκειται για f/l E46 330ci, το υπαρχον διαφορικο κοντο (μαλλον απο 325).. Περαν των γνωστων (quaife, hiop κλπ) μπαινει μπλοκε απο Ε36 η Ε46 Μ3? Τι χρειαζεται το καθενα απο αυτα για να ταιριαξει και αν εχει καποιος εμπειρια απο τοποθετηση, τιμες κλπ θα βοηθησει πολυ! :thanks:

Να στραφεις στις δοκιμασμενες λυσεις που ξερεις...Απο Ε36 δεν καθεται...Απο Ε46 Με επισης δεν καθεται...θελεις ολοκληρη την γεφυρα!
Το quaife αν δεν κανω λαθος ειναι 25% ενω το hiop παραπανω...
Το quaife απο αγγλια ερχεται γυρω στα 1200-1300 ευρω...Το hiop μπορεις να ρωτησεις στον αντιπροσωπο!

Αλλα αν δεν κανω λαθος οι εταιριες αυτες σου στελνουν μονο το group αρα εσυ θα χρειαστει κορωνα και πηνιο απο 330...

kloukakis
21-01-10, 19:15
Απ οτι εχω διαβασει, υπαρχει το phantom grip το οποιο "σφίγγει" στην ουσια το δικο σου. γενικα καλα λογια λεγονται,χωρις προβλήματα και με σχετικά χαμηλό κόστος (κατω απο 500Ε)

m-power_01
22-01-10, 09:25
Απ οτι εχω διαβασει, υπαρχει το phantom grip το οποιο "σφίγγει" στην ουσια το δικο σου. γενικα καλα λογια λεγονται,χωρις προβλήματα και με σχετικά χαμηλό κόστος (κατω απο 500Ε)

Το p/g ομως δεν είναι μπλοκε...ειναι μια ευρεσιτενια που προσπαθει να εξομοιωσει την λειτουργια του μπλοκε! Θα το θεωρουσα καλο αν η τιμη του ηταν πιο χαμηλη ή αν δεν προξενουσε φθορα στο διαφορικο!
Και εξηγω...το p/g ειναι μια διαταξη που αποτελειται απο δυο μεταλλικα πλακακια και απο δυο ελατηρια! Τοποθετειται αναμεσα στους πλανητες του διαφορικου μας, και τα δυο ελατηρια σπρωχνουν τα πλακακια να πατησουν στο εσωτερικο τω πλανητων! Εκει αναπτυσεται τριβη ,με αποτελεσμα φθορα και του πλανητη και του πλακας (αφου το συστημα λειτουργει σαν ομμοκεντρη λειανση), αρα μετα απο καποιο καιρο ,δεν θα αποδιδει! Θα μου πειτε γιατι ,ενα δισκατο διαφορικο δεν θα ''χαλασει''? Ναι θα χαλασει...αλλα απλως δεν θα εχει την αναλογη εμπλοκη! Εδω τα ρινισματα μεταλλου που θα είναι το αποβλητο της λειανσης που ειπαμε, θα μεινουν μεσα στο διαφορικο και μαζι με την βαλβολινη θα κανουν μια ωραια γραναζοσουπα!
Επισης η τριβη αυτη θα αυξανει την θερμοκρασια της βαλβολινης...αρα θα την καταπονει περισσοτερο ,αρα παλι οι φθορες του διαφορικου θα είναι περισσοτερες!

υ.γ Το p/g είναι μια καλη λυση για προσθιοκινητα που το μπλοκε δεν κανει υπερωριες ...δουλευει κυριως σε εκκινησεις, αλλα και σε αγωνιστικα (που θελουμε να κρατησουμε χαμηλα το κοστος ) μιας και δεν κανουν πολλα χιλιομετρα ,αλλα αλλαζουν και βαλβολινες τακτικοτερα!

kloukakis
22-01-10, 23:08
Δεν διαφωνω κάπου.

όμως για να μπουν τα διαφορικα που προανέφερες θέλεις τουλαχιστον τα τριπλασια χρήματα. Ο φίλος μας δεν νομιζω να το θέλει για χρήση πίστας, τώρα όμως που είδα οτι μιλάμε για 330 ισως αξίζει να μπει λιγο πιο βαθιά το χερι στην τσέπη...

Μα σορρυ κιολας αλλά το 3.30 το βγάζανε χωρίς μπλοκέ??? Δλδ μόνο τα Μ3 εχουν? για 3.30 δεν υπάρχει "μαμά" μπλοκε?

m-power_01
22-01-10, 23:16
Δεν διαφωνω κάπου.

όμως για να μπουν τα διαφορικα που προανέφερες θέλεις τουλαχιστον τα τριπλασια χρήματα. Ο φίλος μας δεν νομιζω να το θέλει για χρήση πίστας, τώρα όμως που είδα οτι μιλάμε για 330 ισως αξίζει να μπει λιγο πιο βαθιά το χερι στην τσέπη...

Μα σορρυ κιολας αλλά το 3.30 το βγάζανε χωρίς μπλοκέ??? Δλδ μόνο τα Μ3 εχουν? για 3.30 δεν υπάρχει "μαμά" μπλοκε?

ακριβως τα ιδια λεμε και συμφωνουμε...μιλαμε για 30 κιλα ροπη! Ας μπει το χερι λιγο στην τσεπη! Ν
Ναι ολη η σειρα 3 εβγαινε με ελευθερο διαφορικο πλην της Μ3.
Δεν υπαρχει μαμα μπλοκε για απλη τριαρα, ουτε στον προαιρετικο εξοπλισμο!

NickE60
22-01-10, 23:19
Να στραφεις στις δοκιμασμενες λυσεις που ξερεις...Απο Ε36 δεν καθεται...Απο Ε46 Με επισης δεν καθεται...θελεις ολοκληρη την γεφυρα!
Το quaife αν δεν κανω λαθος ειναι 25% ενω το hiop παραπανω...
Το quaife απο αγγλια ερχεται γυρω στα 1200-1300 ευρω...Το hiop μπορεις να ρωτησεις στον αντιπροσωπο!

Αλλα αν δεν κανω λαθος οι εταιριες αυτες σου στελνουν μονο το group αρα εσυ θα χρειαστει κορωνα και πηνιο απο 330...

Το quaife είναι μεταβλητό ως 75% αναλόγως τη ροπή που δέχεται. Δεν θυμάμαι αν ξεκινάει απο 0 ή από 25%. Μάλλον από 0 ....και αξίζει τα λεφτά του 100+%.

kloukakis
22-01-10, 23:32
ακριβως τα ιδια λεμε και συμφωνουμε...μιλαμε για 30 κιλα ροπη! Ας μπει το χερι λιγο στην τσεπη! Ν
Ναι ολη η σειρα 3 εβγαινε με ελευθερο διαφορικο πλην της Μ3.
Δεν υπαρχει μαμα μπλοκε για απλη τριαρα, ουτε στον προαιρετικο εξοπλισμο!

απλα Ε Λ Ε Ο Σ στου γερμανους :ranting2:
φίλε μου βαλε μπλοκέ να ευχαριστηθείς το τέρας σου...thumb

big-mac
16-05-10, 15:03
Φιλε μου εγω εχω ε46 320ci 2.2 και εβαλα μπλοκε απο Μ3 μαζι με γεφυρα και ζανφορ.Το αμαξι αλαξε τελειος συμπεριφορα στο δρομο, τις στροφες,τα κρατηματα και πολλα αλλα, κανοντας τρελα παιχνιδια.Ομως το αρνητικο ειναι οτι για να τεριαξουν τα δικα μου ημιαξονια στο διαφορικο εγινεπατεντα και τοποθετηση προσθηκης, με αποτελεσμα μετα απο λιγες μερες το διαφορικο να κανει ενα περιεργο τριξειμο αταν εστριβα με 10-20 χιλ. λες και εβρισκαν οι τροχοι στους θολους.Το αλαξα με αλλο Μ3 διαφορικο, αλλα τα ιδια.Τωρα ετοιμαζομαι να ξαναβαλω το μαμα διαφορικο και να ψαχτω σε κατι δισκατο.Για οτι αλλο μπορω να βοηθησω παρτε με τηλ. 6936-583082
ΦΙΛΙΚΑ ΘΩΜΑΣ