PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα παντα για τον ηχο στα Ε36



graphe36
18-08-11, 01:39
Όπως άλλωστε σας το υποσχέθηκα.

Εδώ θα αναλύσουμε το θέμα αναβάθμισης του ήχου στα Ε36.

Δυστυχώς το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι από τα πιο δύσκολα και ίσως από τα πιο ιδιότροπα σε αυτό το τομέα. Αυτό συμβαίνει καθώς οι θέσεις για τα μεγάφωνα είναι σε πολύ κακό σημείο (κάτω χαμηλά στα πόδια η αλλιώς kick panel) και πέραν αυτού χωράει πολύ μικρά σε διάμετρο, μόλις 13cm (5,25ΆΆ)

Η θέση αυτή έχει ως αποτέλεσμα ο ήχος να αναπαράγεται από κάτω μας, πράγμα καθόλου σωστό. Μάλιστα δρα αρνητικά και ως προς της πολύ μεγάλης απόστασης του mid από το tweeter. (ειδικά εάν αυτό τοποθετηθεί ψηλά). Όσο μεγαλύτερη απόσταση έχουν αυτά μεταξύ, τους τόσο πιο δύσκολα μπορούμε να τα ταιριάξουμε.
Από την άλλη το μικρό μέγεθος του mid σημαίνει αυτομάτως πολύ μικρές στάθμες με πολύ λίγο μπάσο. Κάτι που κάνει την αγορά subwoofer μονόδρομο.

Δυστυχώς η τοποθέτηση mid 16,5 εκ απαιτεί κόψιμο λαμαρίνας. Αλλά έχετε υπΆ όψιν ότι εκεί κόβετε κατευθείαν σασί.. Κάτι που δεν μπορείς να το αλλάξεις. Πέραν αυτού ο χώρος πίσω από το μεγάφωνο είναι πολύ μικρός με αποτέλεσμα να ανεπαρκή να δώσει το 100%. Συχνοτικα ίσως παίξει χειρότερα και από το 13αρι το όποιο έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί σε λιγότερα λίτρα αέρα.


Για το Ε36 μιας και το έχω μελετήσει πολύ το θέμα δυο είναι οι οδοί που μπορεί να επιλέξει κάποιος.

Η πρώτη είναι η χρήση των εργοστασιακών θέσεων στα mid, τοποθέτηση του tweeter στο κολονάκι που βρίσκεται στο πλάι του αλεξήνεμου και επιλογή πολύ καλών περιφερικών. Δυστυχώς και πολύ ακριβών. Εγώ έχω επιλέξει εργοστασιακό look και έφτασα αισίως το budget των 2500 ευρώ.

Αρχικά επιλέγουμε πολύ καλής ποιότητας mid με αρκετά αποθέματα ισχύος και χαμηλών συχνοτήτων. Εδώ δεν πρέπει να κάνουμε οικονομία καθώς η μεγάλη καμπίνα του Ε36 θα καλείται να γεμίζει με ήχο μόλις από ένα 13αρακι. Υπάρχουν πολλά στην αγορά με πολύ τσαμπουκά. Εγώ επέλεξα τα rainbow sound line kick series.

Η σειρά του Tweeter. Εδώ θέλουμε ένα το όποιο πρέπει να είναι μεγάλης διαμέτρου 2ΆΆ. Αυτό του δίνει δυνατότητα να τσιμπάει λίγο και από το υψηλομεσαιο φάσμα. Έτσι θα μπορεί να ματσαριστει πιο εύκολα με το mid και επιπλέων θα ανεβάζει την σκηνή ψηλότερα. Ιδανική τοποθέτηση του είναι στο κολονάκι στο πλάι του αλεξήνεμου, στο ύψος των αυτιών μας. Ίσως χρειαστεί για τους πιο απαιτητικούς και μια κατασκευή που να το ενσωματώνει στο κολονάκι kαι να του δίνει την σωστή κλίση (on axis). Για την ιστορία έχω επιλέξει τα Eton CX 280. Ότι καλύτερο έχει πέσει στα χεριά μου.

Σειρά έχει η πηγή. Εδώ πρέπει να τα σκάσουμε χοντρά. Θέλουμε πηγή με DSP και οπωσδήποτε με χρονική διόρθωση. Μια τεχνολογία που εξειδικεύεται στο γεφυρώνει μεγάλα χάσματα μεταξύ mid – tweeter – sub όπου στο Ε36 μας είναι τεράστια. Το εφέ αυτό με σωστή ρύθμιση διορθώνει χρονικά τα μεγάφωνα και καταφέρνουμε να φέρουμε την μουσική σκηνή (imaging) ακριβώς εμπρός μας. Ως εκ θαύματος δεν αντιλαμβανόμαστε ότι τα μεγάφωνα βρίσκονται στα πόδια μας. Μια καλή πηγή θέλει και καλό EQ με πολλές περιοχές ώστε να ρυθμίσουμε τονικά τα μεγάφωνα μας. Το Ε36 είναι ο βασιλιάς των ανακλάσεων με το μεγάφωνο να αναπαράγει στα πόδια μας. Ένα καλό Eq διορθώνει το μπάχαλο. Τέλος πρέπει να έχουμε και καλό crossover στην περίπτωση που οδηγήσουμε ενεργά τα μεγάφωνα. (το θεωρώ μονόδρομο και θα εξηγήσω τι είναι). Έχω επιλέξει για εμένα την Pioneer P88RS.

Τέλος επιλέγουμε και ένα καλό ενισχυτή. εδώ οι επιλογές δεν είναι τόσο αυστηρές αλλά πρέπει να προέρχεται από επώνυμη εταιρία και να έχει αξιοπρεπή ρεύματα.

Ο ιδανικός τρόπος οδήγησης είναι ο ενεργός. Δηλαδή 2 mid θα καταλαμβάνουν 2 κανάλια σε έναν ενισχυτή, 2 tweeter αλλά 2 κανάλια και τέλος ένα subwoofer άλλο ένα κανάλι η δυο γεφυρωμένα.

Ο παθητικός τρόπος χρησιμοποιεί 2 κανάλια ενισχυτή για ένα ζευγάρι mid και ένα ζευγάρι tweeter κάνοντας χρήση παθητικού φίλτρου crossover. Αλλά από αυτόν τον τρόπο έχουμε πολυ λιγότερα ρεύματα για το κάθε μεγάφωνο καθώς άλλο 1 μεγάφωνο ανά κανάλι άλλο 2. Και το βασικότερο με την παθητική οδήγηση οι συχνότητες που κόβονται από το παθητικό φίλτρο είναι συγκεκριμένες ενώ από το ηλεκτρονικό crossover της πηγής παίζουμε με το χιλιοστό.

Άρα απαιτείται χρήση ενισχυτή 5 η 6 καναλιών η ένας 4 καναλος και ένας 1καναλος η ένας 4 καναλος και ένας 2 καναλος γεφυρωμένος για το υπογουφερ.
Εγώ έχω επιλέξει τον 6 καναλο Eton PA 4506.

Τέλος χρειάζεται και ένα καλό υπογουφερ 12 ιντσών επώνυμης εταιρίας να συμπληρώνει χαμηλό. Προσοχή όχι να βαραει ανελλιπώς αλλά να συνεργάζεται ομαλά με τα mid και να τους δίνει αυτό που λείπει. Επιλέξτε ένα μιας επώνυμης εταιρίας κατά προτίμηση κλειστού τύπου καμπίνας ώστε να καταλαμβάνει λίγο χώρο και να έχει hi-fi απόδοση.

Όλα αυτά όταν ρυθμιστούν σωστά (πράγμα πολύ δύσκολο καθώς απαιτεί επαγγελματία με ψηφιακό RTA ). To αποτέλεσμα θα σας καταξιώσει και δεν θα ζηλεύει τίποτα από το σύστημα του σπιτιού σας.


Η δεύτερη οδός είναι το τρίδυμο ενεργό σετ. Αποτελείται από όλα τα παραπάνω, αλλά προσθέτουμε και επιπλέων άλλο ένα σετ midwoofer 8ΆΆ στην πόρτα. Απαιτείται πολυεστερική κατασκευή και πολύ ενίσχυση στην ταπετσαρία καθώς είναι πολύ αδύναμη. Ο ενισχυτής μας πρέπει να αποκτήσει αλλά 2 κανάλια άρα πάμε σε δυο 4 καναλους η 6 καναλο και έναν 2 καναλιών. Εκτός βεβαία και εάν καταργήσουμε το υπογουφερ καθώς με 2 8αρια δεν θα έχουμε και …λίγο μπάσο.

Όσοι θέλετε να κρατήσετε την εργοστασιακή πηγή για λόγους αισθητικής μπορείτε να το κάνετε αλλα απαιτείται η αγορά ενός εξωτερικού επεξεργαστή DSP με χρονική διόρθωση κτλ τον όποιο το βάζουμε στο ντουλαπάκι. Έχει κόστος όμως όσο μια καλή πηγή σαν αυτή που ανέφερα παραπάνω (περίπου 500 ευρώ) και πάλι το αποτέλεσμα δεν θα είναι 100 τέλειο.

Αυτά τα ολίγα. Είναι και πολλά αλλά τα οποία είναι δύσκολο να αναφερθούν σε ένα ποστ. Είναι όμως μια αρχή για να κατανοήσουμε τις βασικές αρχές ενός κάλου ηχοσυστηματος στο πολύ δύσκολο και ιδιότροπο Ε36. Όπως και έχει θα το αγαπάμε ακόμα και έτσι.

Ελπίζω να βοήθησα αρκετούς.
Φιλικά Μάριος.

katsaraios
18-08-11, 01:46
πολυ καλο φιλε :thnx:

aristent
18-08-11, 07:46
Aσχολουμε χρονια με τον οικιακο high end ηχο και το μονο σιγουρο ειναι οτι σε εναν τοσο μικρο και με ιδιαιτεροτητες χωρο,εχεις να κανεις ενα πολυ δυσκολο εργο ωστε να εχεις εναν αξιολογο high end ηχο!!!......,ομως αυτο δεν ειναι αποτρεπτικο στο να προσπαθησει καποιος για το καλυτερο,ειδικα εαν ετσι κι αλλιως χρειαζεται αναβαθμηση το ηχοσυστημα ,λογο κακης αρχικης λειτουργιας.thumb

Ευχαριστουμε Μαριε για τις πολυτιμες πληροφοριες!!!thumb

ΥΣ. ετοιμασου για "πολεμο"ερωτησεων απο τους 36αριδες και οχι μονο,γιατι απ'οτι καταλαβα και το κοστος που αναφερεις ,δεν ειναι και τραγικο σε σχεση με το αποτελεσμα που τελικα εχεις,αρκει να ξερει καποιος τι σημαινει ρυθμηση ηχητικων εγκαταστασεων!!!

graphe36
18-08-11, 13:53
Aσχολουμε χρονια με τον οικιακο high end ηχο και το μονο σιγουρο ειναι οτι σε εναν τοσο μικρο και με ιδιαιτεροτητες χωρο,εχεις να κανεις ενα πολυ δυσκολο εργο ωστε να εχεις εναν αξιολογο high end ηχο!!!......,ομως αυτο δεν ειναι αποτρεπτικο στο να προσπαθησει καποιος για το καλυτερο,ειδικα εαν ετσι κι αλλιως χρειαζεται αναβαθμηση το ηχοσυστημα ,λογο κακης αρχικης λειτουργιας.thumb

Ευχαριστουμε Μαριε για τις πολυτιμες πληροφοριες!!!thumb

ΥΣ. ετοιμασου για "πολεμο"ερωτησεων απο τους 36αριδες και οχι μονο,γιατι απ'οτι καταλαβα και το κοστος που αναφερεις ,δεν ειναι και τραγικο σε σχεση με το αποτελεσμα που τελικα εχεις,αρκει να ξερει καποιος τι σημαινει ρυθμηση ηχητικων εγκαταστασεων!!!

Hi endas ε. Αρα φιλε μου εισαι δικος μας.:original::original:thumb

Δυστηχως το budget ειναι λιγο ισως για καποιον που ασχολειται με το Hi-End. Οι υπολοιποι ισως να μην θελουν να φτασουν τοσο ψηλα. Βεβαια εαν ακουσουν ενα τετοιο setup ισως αλλαξουν γνωμη.

Απο ερωτησεις ειμαι ετοιμοπολεμος. Οτι χρειαστειτε. Αλλωστε και εγω με την σειρα μου εχω να ρωτησω πολλα για μηχανικα που δεν το κατεχω τοσο..:whistle:

Skyline_IS
18-08-11, 14:48
Εχω ενα θεματακι με τον ηχο μου.H πηγη μου ειναι alpine cda 9883.H πηγη δινει ενταση μεχρι το 30 αλλα καπου στο 20-21 κλεινει γιατι δεν αντεχει την ενταση.

Ερωτηση:Μπορει να διορθωθει αυτο παραμενωντας στο εντελως εργοστασιακο λουκ?Δηλαδη χωρις ενισχυτες και subwoofer.

Υποπτευομαι οτι δεν γινεται αλλα μια απαντηση απο ειδικο θα βοηθουσε thumb

Nikos
18-08-11, 19:52
Aσχολουμε χρονια με τον οικιακο high end ηχο και το μονο σιγουρο ειναι οτι σε εναν τοσο μικρο και με ιδιαιτεροτητες χωρο,εχεις να κανεις ενα πολυ δυσκολο εργο ωστε να εχεις εναν αξιολογο high end ηχο!!!......,ομως αυτο δεν ειναι αποτρεπτικο στο να προσπαθησει καποιος για το καλυτερο,ειδικα εαν ετσι κι αλλιως χρειαζεται αναβαθμηση το ηχοσυστημα ,λογο κακης αρχικης λειτουργιας.thumb

Ευχαριστουμε Μαριε για τις πολυτιμες πληροφοριες!!!thumb

ΥΣ. ετοιμασου για "πολεμο"ερωτησεων απο τους 36αριδες και οχι μονο,γιατι απ'οτι καταλαβα και το κοστος που αναφερεις ,δεν ειναι και τραγικο σε σχεση με το αποτελεσμα που τελικα εχεις,αρκει να ξερει καποιος τι σημαινει ρυθμηση ηχητικων εγκαταστασεων!!!

Μιας και αναφέρθηκε ο όρος high end να αποσαφινισουμε ότι ουδεμία σχέση έχει το οικιακο high end (όχι hi fi) με οτιδήποτε άλλο σύστημα ήχου και ειδικά αυτοκινήτου για τους λόγους που σωστά αναφέρεις όπως ο περιορισμός χώρου, οι θέσεις των ηχειων και κυριότερα όλων το seating position των ακροατών που είναι στις άκρες και όχι στη μέση. Σίγουρα υπάρχουν πολύ Καλές προσπάθειες στο χώρο του ήχου στο αυτοκίνητο αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορεί να πλησιάσουν τα κορυφαία οικιακά high end συστηματα που βέβαια στοιχίζουν όσο μια 599 με ελληνικες πινακίδες. Το αναφέρω απλά σαν επισήμανση και μόνο μιας και άλλο hi endas στο σπίτι και άλλο στο αυτοκίνητο. Κατα τ΄αλλα θα ήταν πολύ ενδιαφέρον ν΄ακουγαμε αυτό το set up σ΄εργοστασιακες θέσεις. Μπράβο πάντως για την προσπάθεια και τις οδηγίες.

aggelosmk2
18-08-11, 23:42
Συγχαρητήρια για το πολύ χρήσιμο θρεντ ! thumb

Θα ήθελα την γνώμη σου αν μπορείς.

Εγω παίζω με μια καλη πηγη kenwood 4χ27 rms νομιζω ,
1 σετ διαιρούμενα macrom των περιπου 60rms (50ευρω) μπροστά με τα tweeter ψηλά στην ταπετσαρία τοποθετημένα ,κοντά στην εργοστασιακή θέση τους.
Πίσω τα ΟΕΜ Blaupunkt 10cm .
Πορτ μπαγκαζ ενισχυτής 4καναλος Bocshmman 400rms που αποδίδει 2χ120rms στο πίσω κανάλι ,και 2 χ 80rms στο μπροστα.
Κ ενα sub 12αρι audax μέτριοτάτης ποιότητας.

Συνδεσμολογία : Τα μπροστά ηχεία παίζουν απο την πηγή .
Τα πίσω ηχεία παίζουν απο το μπροστά κανάλι του ενισχυτή (2χ80)
και το sub απο το πίσω κανάλι του ενισχυτή.

Γενικότερο αποτέλεσμα πολύ μέτριο .Δεν με ικανοποιεί . Ο ήχος δεν ακούγεται στερεοφωνικά....

Μοναδική ρύθμιση που έχω κάνει στην πηγή ειναι να κόψω συχνότητες των 40-60 Hz απο τα μπροστά ηχεία για να περιορίσω ενα χαζόυπόκουφο (περισσότερο βαβούρα) που δημιουργείται απο τις αντανακλάσεις στην καμπίνα των ποδιών.

Υπάρχει οικονομικός τρόπος να διορθωθεί όλο αυτό το χάλι ?
Δεν ακούω ποιοτικό ήχο :thumbsdown:

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων

graphe36
19-08-11, 02:23
Εχω ενα θεματακι με τον ηχο μου.H πηγη μου ειναι alpine cda 9883.H πηγη δινει ενταση μεχρι το 30 αλλα καπου στο 20-21 κλεινει γιατι δεν αντεχει την ενταση.

Ερωτηση:Μπορει να διορθωθει αυτο παραμενωντας στο εντελως εργοστασιακο λουκ?Δηλαδη χωρις ενισχυτες και subwoofer.

Υποπτευομαι οτι δεν γινεται αλλα μια απαντηση απο ειδικο θα βοηθουσε thumb


Το γεγονος οτι η πηγη σου κλεινει σημαινει οτι μπαινει σε protection mode. Αυτο δεν ειναι σωστο. Θα επρεπε να ανεβαζε την ενταση της ασxετα με το εαν τα ηχεια παραμορφώνουν.

Σε protection συνηθως μπαινουν απο υπερθέρμανση η λαθος συνδεσμολογία η απο λαθος ωμικό φορτίο.

1. Τσεκαρε εαν ζεσταίνεται πολυ η πηγη. Στο κανει αμεσως μολις την ανοιξεις η μετα απο λιγι?
2. Τσεκαρε εαν καποιο μεγαφωνο σου εχει αρπαξει πηνιο. (δοκιμασε να πιεσεις τον κώνο του μεγάφωνου μεσα, αυτος θα πρεπει να εισέρχεται με άνεση χωρις θορυβο και να επαναφέρεται εξω μονος του)
3. Τσεκαρε εαν η πηγη στα μενου της εχει καποια επιλογη που δρα ως limiter.

graphe36
19-08-11, 02:45
Μιας και αναφέρθηκε ο όρος high end να αποσαφινισουμε ότι ουδεμία σχέση έχει το οικιακο high end (όχι hi fi) με οτιδήποτε άλλο σύστημα ήχου και ειδικά αυτοκινήτου για τους λόγους που σωστά αναφέρεις όπως ο περιορισμός χώρου, οι θέσεις των ηχειων και κυριότερα όλων το seating position των ακροατών που είναι στις άκρες και όχι στη μέση. Σίγουρα υπάρχουν πολύ Καλές προσπάθειες στο χώρο του ήχου στο αυτοκίνητο αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορεί να πλησιάσουν τα κορυφαία οικιακά high end συστηματα που βέβαια στοιχίζουν όσο μια 599 με ελληνικες πινακίδες. Το αναφέρω απλά σαν επισήμανση και μόνο μιας και άλλο hi endas στο σπίτι και άλλο στο αυτοκίνητο. Κατα τ΄αλλα θα ήταν πολύ ενδιαφέρον ν΄ακουγαμε αυτό το set up σ΄εργοστασιακες θέσεις. Μπράβο πάντως για την προσπάθεια και τις οδηγίες.


Ουδεποτε αναφερθηκε το hi-end ως συγκριση με καποιο setup αυτοκινητου. Αυτο ειναι σχεδον αδυνατον καθως στο hi-end εχουμε την πολυτελεια να φτιαξουμε εναν ιδανικο χωρο που θα φιλοξενήσει μηχανηματα υψηλης ποιοτητας χωρις περιορισμους σε ρευματα, αποστασεις μεγαφωνων, μονωση χωρου, εξωτερικοι θορυβοι, χρωματισμοι απο ανακλασεις, κτλ.

Απλα οι οροι και οι νομοι που ισχυουν στο HI - END θα πρεπει να τηρούνται και απο αυτους που ζητανε υψηλη ποιοτητα.

Δηλαδη:

1. Μουσικη σκηνη στο κεντρο και εμπρος μας (imaging)
2. Υψηλη αναλυση, σωστος διαχωρισμος, ακριβεια και ηχος αβιαστος χωρις χρωματισμους. (ιδανικη αποκριση fr στο hi-end ειναι μια ευθεια)
3. Πολλα ρευματα.
4. Αντοχη στο χρονο.

Με λιγα λογια οταν καποιος κατσει στο sweet spot για ακροαση, μολις κλεισει τα ματια του θα πρεπει να νιωθει να εξαφανιζονται τα ηχεια και να εμφανιζεται εκει μπροστα του η ορχηστρα-συγκροτημα.

Αυτες τις αρχες θα πρεπει να παρουμε ως γνωμονα για την κατασκευη ενος πολυ καλου συστηματος.

Απο εκει και περα ο καθενας προσθετει και τις πινελιες και το χρωμα που θελει.


Για την ιστορια εχω ακουσει ενα Renalt Laguna ενος κορυφαιου εγκαταστατη με ενα τριδρομο ενεργο setup απο την Scanspeak (οι Hi-Endαδες ξερουν).Τα οποια τοποθετηθηκαν με κατασκευη στο ταμπλο.Brax ενισχυτικα κλασης Α και Πηγη P90RS + εξωτερικο επεξεργαστη.
Εχει αποσπασει δεν ξερω ποσα βραβεια παγκομιως στην ΕΜΜΑ. Ο ηχος του μπορω να πω οτι με καθηλωσε και πλησιασε αρκετα καποια entry level Hi-End.

graphe36
19-08-11, 03:04
Συγχαρητήρια για το πολύ χρήσιμο θρεντ ! thumb

Θα ήθελα την γνώμη σου αν μπορείς.

Εγω παίζω με μια καλη πηγη kenwood 4χ27 rms νομιζω ,
1 σετ διαιρούμενα macrom των περιπου 60rms (50ευρω) μπροστά με τα tweeter ψηλά στην ταπετσαρία τοποθετημένα ,κοντά στην εργοστασιακή θέση τους.
Πίσω τα ΟΕΜ Blaupunkt 10cm .
Πορτ μπαγκαζ ενισχυτής 4καναλος Bocshmman 400rms που αποδίδει 2χ120rms στο πίσω κανάλι ,και 2 χ 80rms στο μπροστα.
Κ ενα sub 12αρι audax μέτριοτάτης ποιότητας.

Συνδεσμολογία : Τα μπροστά ηχεία παίζουν απο την πηγή .
Τα πίσω ηχεία παίζουν απο το μπροστά κανάλι του ενισχυτή (2χ80)
και το sub απο το πίσω κανάλι του ενισχυτή.

Γενικότερο αποτέλεσμα πολύ μέτριο .Δεν με ικανοποιεί . Ο ήχος δεν ακούγεται στερεοφωνικά....

Μοναδική ρύθμιση που έχω κάνει στην πηγή ειναι να κόψω συχνότητες των 40-60 Hz απο τα μπροστά ηχεία για να περιορίσω ενα χαζόυπόκουφο (περισσότερο βαβούρα) που δημιουργείται απο τις αντανακλάσεις στην καμπίνα των ποδιών.

Υπάρχει οικονομικός τρόπος να διορθωθεί όλο αυτό το χάλι ?
Δεν ακούω ποιοτικό ήχο :thumbsdown:

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων

Βασικα δεν θελω να σε στεναχωρήσω αλλα το setup σου αποτελειται απο χαμηλης ποιοτητας περιφεριακα. Μονη εξαιρεση το Kenwood.

Αρχικα θελω να ξερω τι μουσικη ακους και πως σου αρεσει ο ηχος. Θες καθαροτητα και ακριβεια? Θελεις ισχυ και νταπα ντουπα? Θελεις συνδυασμό αυτων? Βασικο για εμενα να ξερω.


Αρχικα η συνδεσμολογία ειναι λάθος. Ο ενισχυτης θα επρεπε να οδηγει τα εμπρος και οχι τα μικρα πισω σου μεγαφωνα. Παντα μας ενδιαφερει να εχουμε εμπρος δυνατο setup. Να σε πληροφορισω οτι στο δικο συστημα το οποιο ειναι στημένο σε επιπεδο διαγωνισμών δεν εχει πισω μεγάφωνα καθολου.!!

* Αρα αλλαζεις συνδεσμολογια για να τονοθει το εμπρος συστημα. Αυτοματος ο ηχος σου θα αποκτησει καλυτερη σκηνη και πιο πολυ τσαμπουκα.
* Κροσαρεις τα εμπρος στους 120 κυκλους και ακους.

* Εαν δε σε ικανοποιει παλι τοτε βαλε στην ακρη 135 ευρω και παρε τα rainbow dream line slx 230 η για πιο τσαμπουκα τα Peerles definition D5 με 195 euro.
* Ακους ρυθμηζεις και ξανα ακους.
* Μετα υποψιαζομαι οτι μετριο sub δεν θα ακολουθει σωστα τα mid Αλλα 150 - 200 ευρω.

Ελπιζω με τον συγκεκριμένο ενισχυτη να παρεις αξιοπρεπές αποτελεσμα. Αν και δεν φημίζονται οι bosschman. Απο την αλλη μπορει με τα 135 ευρω των Rainbow και μονο να μεινεις ικανοποιημένος,

aggelosmk2
19-08-11, 07:44
Βασικα δεν θελω να σε στεναχωρήσω αλλα το setup σου αποτελειται απο χαμηλης ποιοτητας περιφεριακα. Μονη εξαιρεση το Kenwood.

Αρχικα θελω να ξερω τι μουσικη ακους και πως σου αρεσει ο ηχος. Θες καθαροτητα και ακριβεια? Θελεις ισχυ και νταπα ντουπα? Θελεις συνδυασμό αυτων? Βασικο για εμενα να ξερω.


Αρχικα η συνδεσμολογία ειναι λάθος. Ο ενισχυτης θα επρεπε να οδηγει τα εμπρος και οχι τα μικρα πισω σου μεγαφωνα. Παντα μας ενδιαφερει να εχουμε εμπρος δυνατο setup. Να σε πληροφορισω οτι στο δικο συστημα το οποιο ειναι στημένο σε επιπεδο διαγωνισμών δεν εχει πισω μεγάφωνα καθολου.!!

* Αρα αλλαζεις συνδεσμολογια για να τονοθει το εμπρος συστημα. Αυτοματος ο ηχος σου θα αποκτησει καλυτερη σκηνη και πιο πολυ τσαμπουκα.
* Κροσαρεις τα εμπρος στους 120 κυκλους και ακους.

* Εαν δε σε ικανοποιει παλι τοτε βαλε στην ακρη 135 ευρω και παρε τα rainbow dream line slx 230 η για πιο τσαμπουκα τα Peerles definition D5 με 195 euro.
* Ακους ρυθμηζεις και ξανα ακους.
* Μετα υποψιαζομαι οτι μετριο sub δεν θα ακολουθει σωστα τα mid Αλλα 150 - 200 ευρω.

Ελπιζω με τον συγκεκριμένο ενισχυτη να παρεις αξιοπρεπές αποτελεσμα. Αν και δεν φημίζονται οι bosschman. Απο την αλλη μπορει με τα 135 ευρω των Rainbow και μονο να μεινεις ικανοποιημένος,

Oχι προς Θεού γιατί να με στεναχωρήσεις ? Ξέρω οτι είναι χαμηλής ποιότητας τα περιφερειακά αλλα υποψιαζόμουν οτι δεν φταίνε μόνο αυτά !

Λοιπόν η μουσική που ακούω είναι σχεδόν στο 100% mainstream (House) .

Θέλω σχετική ένταση όπου στο σημείο που την θέλω εγώ την έχω,αλλά μου λείπει η σωστή μουσική σκηνή...η καθαρότητα και η ακρίβεια.

Τι προτείνεις ?

Andreas_E92
19-08-11, 09:18
Για την ιστορια εχω ακουσει ενα Renalt Laguna ενος κορυφαιου εγκαταστατη με ενα τριδρομο ενεργο setup απο την Scanspeak (οι Hi-Endαδες ξερουν).Τα οποια τοποθετηθηκαν με κατασκευη στο ταμπλο.Brax ενισχυτικα κλασης Α και Πηγη P90RS + εξωτερικο επεξεργαστη.
Εχει αποσπασει δεν ξερω ποσα βραβεια παγκομιως στην ΕΜΜΑ. Ο ηχος του μπορω να πω οτι με καθηλωσε και πλησιασε αρκετα καποια entry level Hi-End.

Προφανώς αναφέρεσαι στο Renault του Νίκου. Είναι μέλος στο forum μας κι αυτός :thumbsup: (nick: AlfaSound)

graphe36
19-08-11, 13:47
Oχι προς Θεού γιατί να με στεναχωρήσεις ? Ξέρω οτι είναι χαμηλής ποιότητας τα περιφερειακά αλλα υποψιαζόμουν οτι δεν φταίνε μόνο αυτά !

Λοιπόν η μουσική που ακούω είναι σχεδόν στο 100% mainstream (House) .

Θέλω σχετική ένταση όπου στο σημείο που την θέλω εγώ την έχω,αλλά μου λείπει η σωστή μουσική σκηνή...η καθαρότητα και η ακρίβεια.

Τι προτείνεις ?

Αρα λοιπον ενισχυεις το εμπρος σου συστημα οπως σου προαναφερα. ΕΑν παλι δεν παρεις αυτο που περιμενες, προχωρα σε αλλαγη των εμπρος.
Αυτα που εχεις ειναι αδυναμα. Με την αλλαγη τους θα δις τεραστιες διαφορες.
Απαραίτητη προϋπόθεση να ρυθμηστει σωστα.

graphe36
19-08-11, 13:48
Προφανώς αναφέρεσαι στο Renault του Νίκου. Είναι μέλος στο forum μας κι αυτός :thumbsup: (nick: AlfaSound)

Τώρα τον είδα. Είναι πολύ καλός μου φίλος και φοβερός επαγγελματίας.

aggelosmk2
19-08-11, 16:07
Αρα λοιπον ενισχυεις το εμπρος σου συστημα οπως σου προαναφερα. ΕΑν παλι δεν παρεις αυτο που περιμενες, προχωρα σε αλλαγη των εμπρος.
Αυτα που εχεις ειναι αδυναμα. Με την αλλαγη τους θα δις τεραστιες διαφορες.
Απαραίτητη προϋπόθεση να ρυθμηστει σωστα.

Στις θέσεις τις εταζέρας πίσω κουμπώνουν 13αρια? Αν ναι Μήπως να αντικαθιστούσα τα παναρχαια 10αρια ΟΕΜ με κάποια αξιόλογα 13αρια?

Στο κόψιμο των πολύ χαμηλών συχνοτήτων απο τα μπροστίνα για να μη δημιουργείται μια υπόκουφη βαβούρα είσαι σύμφωνος η με την αλλαγή συνδεσμολογίας πιστεύεις οτι θα στρώσει ?

Jimmakos
19-08-11, 19:16
Τώρα τον είδα. Είναι πολύ καλός μου φίλος και φοβερός επαγγελματίας.

Και καλό παιδί..... thumb

Το συγκεκριμένο Renault κατ'εμέ είναι η απάντηση σε όσους λένε πως τα λίγα πράγματα δεν παίζουν σωστά και πάντα κάτι θα λείπει....

graphe36
20-08-11, 01:27
Στις θέσεις τις εταζέρας πίσω κουμπώνουν 13αρια? Αν ναι Μήπως να αντικαθιστούσα τα παναρχαια 10αρια ΟΕΜ με κάποια αξιόλογα 13αρια?

Στο κόψιμο των πολύ χαμηλών συχνοτήτων απο τα μπροστίνα για να μη δημιουργείται μια υπόκουφη βαβούρα είσαι σύμφωνος η με την αλλαγή συνδεσμολογίας πιστεύεις οτι θα στρώσει ?

Οχι ειμαι καθετος στο ο ενισχυτής να οδηγει τα εμπρος. Και σαφως θα κοπουν οι χαμηλες απο τα εμπρος .(οχι τελειως) Το sub για αυτο το εχεις. Μολις ξεφωρτωσεις τα εμπρος και τους δωσεις πιο σωστο ρευμα (ενισχυτης) θα αλλαξει ο ηχος πολυ. Αμα ειχες και καλυτερα μεγαφωνα εμπρος δεν νομιζω να ηθελες να ασχοληθεις με τα πισω

Οχι πισω δεν δεχεται 13 αρι. Μπορεις να βαλεις με ανταπτορα 2 οβαλ 6''Χ 9'' τα οποια θα παιζουν πολυ δυνατα. Αλλα θα υπερισχύσουν απο τα εμπρος σου.

Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι θες να ακους μουσικη απο πισω σου? (εφοσον θες να ενισχυσεις τοσο πολυ το πισω μερος) Βεβαια γουστα ειναι αυτα.

aggelosmk2
21-08-11, 22:36
Οχι ειμαι καθετος στο ο ενισχυτής να οδηγει τα εμπρος. Και σαφως θα κοπουν οι χαμηλες απο τα εμπρος .(οχι τελειως) Το sub για αυτο το εχεις. Μολις ξεφωρτωσεις τα εμπρος και τους δωσεις πιο σωστο ρευμα (ενισχυτης) θα αλλαξει ο ηχος πολυ. Αμα ειχες και καλυτερα μεγαφωνα εμπρος δεν νομιζω να ηθελες να ασχοληθεις με τα πισω

Οχι πισω δεν δεχεται 13 αρι. Μπορεις να βαλεις με ανταπτορα 2 οβαλ 6''Χ 9'' τα οποια θα παιζουν πολυ δυνατα. Αλλα θα υπερισχύσουν απο τα εμπρος σου.

Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι θες να ακους μουσικη απο πισω σου? (εφοσον θες να ενισχυσεις τοσο πολυ το πισω μερος) Βεβαια γουστα ειναι αυτα.

Όσον αφορά το τελευταίο ,μ'αρέσει να ακουω ομοιόμορφα κατανεμημένο τον ήχο-στερεοφωνικά- για αυτο κ θέλω να ισομοιράζω το εμπρός με το πίσω .

Αντάπτορες πήρα και η αλλαγή με 6Χ9 είναι τραγικη....προς το χειρότερο :thumbsdown: .
Επειδή τα 6Χ9 πλέον βρίσκονται στο ΄χωρο του πορτ μπαγκαζ κ για να βγει ο ήχος μεσολαβουν 10 εκατοστα ύψους χάνονται όλες οι μεσαίες κ οι ψιλές ,οποτε τους ξαναέβγαλα.

Για μπροστά προτείνεις κάποια άλλα μεγάφωνα σε λογική τιμη? κ τι για πίσω?

Να πω εγω κάτι κ αν είναι λάθος με διορθώνεις.

Αν σύνδεα το πίσω κανάλι του ενισχυτή 2Χ120rms στα 4 ηχεία του αυτοκινήτου κ το άλλο του κανάλι 2Χ80 στο sub θα ήταν καλύτερα ? Η έστω το μπροστά στα ηχεία κ το πίσω το δυνατό στο sub?

graphe36
22-08-11, 00:35
Το δεύτερο, ενισχύεις το εμπρος τμημα και το δυνατο καναλι στο sub. Τα πισω κατι πρεπει να εγινε λαθος. Εχω ακουσει Ε36 με οβαλ και επαιζε μια χαρα. Μηπως ηταν κροσσαρισμενα λαθος? Η αποσταση απο την επιφάνεια επηρεάζει αρκετα αλλα οχι τοσο.

aggelosmk2
22-08-11, 17:02
Το δεύτερο, ενισχύεις το εμπρος τμημα και το δυνατο καναλι στο sub. Τα πισω κατι πρεπει να εγινε λαθος. Εχω ακουσει Ε36 με οβαλ και επαιζε μια χαρα. Μηπως ηταν κροσσαρισμενα λαθος? Η αποσταση απο την επιφάνεια επηρεάζει αρκετα αλλα οχι τοσο.

Ουτε κροσαρισμένα ήταν ούτε τίποτα .

Τοποθέτησα την μια βάση με το 6Χ9 δεξιά κ στην αριστερή άφησα το ΟΕΜ το 10αρι cm στην εργοστασιακή θέση.Αποτέλεσμα ? Τραγικό.
Το 6Χ9 σε μεσαιές-ψηλές ήταν χαμένο στα αζήτητα....
Τι να πω..ίσως αυτο το βάθος δεν αφήνει να γίνει σωστη διάχυση του ήχου.
Εκτος κ αν το 6Χ9 μου είχε καμμένο κανέναν δρόμο.... :think: