PDA

Επιστροφή στο Forum : Alfa Romeo Giulietta



Stathis
21-01-10, 16:42
το πρωτο διαφημιστικο βιντεο της κομψης ιταλιδας.

https://www.youtube.com/watch?v=X3BxhSZgMxs&feature=related

yannisv
21-01-10, 16:53
Δεν μου αρέσει ρε παιδιά! Πολύ ωοειδές το σχήμα ρε γμτ :)

Antonis_Spartan
21-01-10, 17:06
Λιγο απο ΜιΤο ,λιγο απο 147.
Η Αλφα Ρομεο θελησε να φτιαξει ενα hatchback για διαδοχο
της 147 με το ονομα της Ιουλιετας ??????
Κριμα γιατι αυτο το ονομα θυμιζει αλλες εποχες και εντελως
διαφορετικο αυτοκινητο.................

https://www.dvpratt.com/cars/61Giulietta.jpg

Stathis
21-01-10, 17:09
δεν ξερω αν θα την επαιρνα, αλλα μου αρεσει περισσοτερο απο τις 145, 146, 147...

tassos
21-01-10, 17:22
Σιγουρα πιο ομορφη απο την 147, το 3θυρο θα ειναι πανεμορφο, απ το πλαι με τα εντονα νευρα και τα φουσκωμενα πισω φτερα εχει κατι απο Brera... Αλλη μια alfa κουκλα

BILL007
21-01-10, 17:31
Δεν μου αρέσει ρε παιδιά! Πολύ ωοειδές το σχήμα

Me too...:thumbsdown:

Driver M
21-01-10, 17:48
Βρε παιδιά, μου αρέσει αρκετά η νέα αυτή alfa, αλλά όχι και ομορφότερη από τη διαχρονική κούκλα 147! Κατά τη γνώμη μου, τη φινέτσα του αυτοκινήτου αυτού, δύσκολα θα τη φτάσει ποτέ άλλο αυτοκίνητο της κατηγορίας του...

Η giulietta είναι αρκετά όμορφη, αν και όχι τόσο κομψή όπως τα υπόλοιπα τωρινά μοντέλα της alfa, αφού σε μερικά σημεία (κυρίως μούρη) δεν είναι τόσο δυναμική (όπως πχ η 159) όσο θα την περίμενα. Κατά τα άλλα, η alfa ισχυρίζεται ότι το νέο αυτό πάτωμα (δεν είναι ίδιο με των bravo-delta που νομίζουν αρκετοί) θα προσφέρει σπορτίφ οδική συμπεριφορά και σε συνδιασμό με τους multiair κινητήρες θα είναι ένα αρκετά σπορ σύνολο. Αν έχει και μια καλή τιμή (για εμένα κάπου ανάμεσα σε golf και Α3-άσσο), τότε πιστεύω ότι πληροί όλες τις προδιαγραφές πρωταγωνιστήσει στην κατηγορία του...

VanVIC
22-01-10, 10:52
Εγώ πάντως λέω να το παραγγείλω αυτό με τον 1.4 με τα 170 για εταιρικό σε λευκό.

Μέσα έιναι πολύ ωραίο.

nautilos
22-01-10, 12:36
Θα έλεγα αρκετά δυναμικό look για hatchback εμένα μου αρέσει!!!!

Action Man
22-01-10, 13:43
Μια χαρά όχημα είναι.Respect στην Alfa Romeo.

Nikos
22-01-10, 13:51
Η Alfa Romeo δεν είναι πια η Alfa Romeo......ακόμα και το Alfasud το χάζευες....τώρα πια μου θυμίζουν πολύ japan....

kplc16
22-01-10, 14:45
στις μερες μας η alfa romeo μου θυμιζει Fiat. Ειναι πλεον εντελως αχρωμη.Που ειναι το junior του πατερα μου. Οφειλω να ομολογησω οτι εξαιρεση ειναι μονο το brera, εμφανισιακα παντα, γιατι απο ποιοτητα κι αυτο fiat ειναι:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

VanVIC
22-01-10, 14:52
έχετε δεί κάποιο άλλο πιό όμορφο στην συγκεκριμένη κατηγορία ?

https://www.progetto940.it/wp-content/uploads/2008/03/149-4r_3.jpg

VanVIC
22-01-10, 15:00
https://www.zougla.gr/Uploads/EFimerides%20051209/alfa_mesa_62.jpg

https://play-auto.net/wp-content/uploads/2009/12/2011-alfa-romeo-giulietta-2_800x0w.jpg

https://blog.panorama.it/autoemoto/files/2009/12/giulietta_2.jpg

Driver M
22-01-10, 15:26
στις μερες μας η alfa romeo μου θυμιζει Fiat. Ειναι πλεον εντελως αχρωμη.Που ειναι το junior του πατερα μου. Οφειλω να ομολογησω οτι εξαιρεση ειναι μονο το brera, εμφανισιακα παντα, γιατι απο ποιοτητα κι αυτο fiat ειναι:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ας μην είμαστε υπερβολικοί λέω εγώ...

Δηλαδή η 159 μοιάζει με fiat? Η η spyder? Η άλφα έχει αρχίσει τα τελευταία χρόνια και βρίσκει εκ νέου τα βήματά της και πιστεύω ότι αν συνεχίσει έτσι, θα αποτελεί και πάλι το αντίπαλο δέος της εταιρείας μας στα premium σπορ αυτοκίνητα και αυτό είναι πολύ καλό, αφού ο ανταγωνισμός ωθεί πάντα προς το καλύτερο.

Και σχετικά με την ποιότητα, μάλλον δεν έχεις μπει στις τελευταίας γενιάς alfa και κρίνεις από gt και πριν, γιατί η 159 (την έχει θείος μου και έχω μπει άπειρες φορές) έχει πραγματικά κορυφαία ποιότητα υλικών, που χτυπάει στα ίσια τους Γερμανούς και το παραδέχεται ακόμα και ο "ειδικός" τύπος.

Πάντως, με όλα αυτά που ακούω και βλέπω από τα δημοσιεύματα για τη giulietta, μου έχουν δημιουργηθεί υψηλές προσδοκίες και ελπίζω να σταθεί αντάξια τους.

kloukakis
22-01-10, 15:45
Εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ, γιατί εχει πολύ προκλιτική εμφάνιση που της δινει χαρακτήρα! Το εσωτερικό της ειναί αλλού(δεν ξέρω που) και επίσης δεν θυμίζει κανένα αλλο οχημα της κατηγορίας της.

Για εμένα τα Alfa είναι κορυφέα μπροστοκίνητα με απίστευτα οδηγοκεντρικό χαρακτήρα που σου δείχνουν "τι εστι βερικοκο":rally:. Οσο για τα προβλήματα που ολοι κατηγορούν τα ιταλικα, πιστεύω πως ανήκουν σε παλιότερες εποχές. Αυτοκίνητα πολύ ακριβότερα απο τα Alfa εμφανίζουν προβλήματα αδικιολόγητα για την τιμή τους και την "ποιότητα κατασκευής" τους.:whistle:

Μακάρι το όχημα να αποδειχθεί άλλος ένας ιταλικός διαβήτης χεχεthumb

Nikos
22-01-10, 16:43
έχετε δεί κάποιο άλλο πιό όμορφο στην συγκεκριμένη κατηγορία ?

https://www.bmwfans.gr/forum/

Vaggeli emena afto mou thymizei Subaru impreza sti......kai apo plai kai apo piso.......

Antonis_Spartan
22-01-10, 17:24
H τελευταια original alfa romeo ηταν η GT φιλοι μου.
Απο εκει και υστερα ολες τους ουσιαστικα κουβαλανε
μοτερ fiat.
Καλως ή κακως με αυτη την εξαγορα ολα εγιναν ιδια
ακομα και η Lancia μοτερ απο τη fiat φοραει.
Τωρα οσο αφορα το σχεδιασμο πιστευω πως
κραταει ακομα μια αυθεντικοτητα (σπορ γραμμες ,σχεδιασμος κτλ)
Η "Ιουλιεττα" θα παει καλα στη χωρα μας και να το θυμαστε γιατι
ειναι πολυ ομορφο hatchback και με τους multiair θα "παιξει"
καλα.Η ποιοτητα κατασκευης εχει ανεβει σε αρκετα καλα επιπεδα ως προς
τον ανταγωνισμο, το μελλον ομως θα δειξει τι πραγματικα εχει να
προσφερει κι αυτη η alfa.

Προσωπικα εξακολουθω να εχω τους ενδοιασμους μου για
το ονομα αλλα τελος παντων.....

yodas
22-01-10, 17:28
Vaggeli emena afto mou thymizei Subaru impreza sti......kai apo plai kai apo piso.......

Νίκο στο μυαλό μου είσαι. Το θυμίζει αλλά οι Ιταλοί φυσικά βάλανε την πινελιά τους δημιουργόντας ένα όχημα ξεχωριστό κατά την άποψή μου. Δεν είναι ούτε το πιο όμορφο ούτε το πιο δυνατό σίγουρα όμως θα είναι μια επιλογή η οποία δεν θα αφήσει πολλούς ασυγκίνητους. Για αυτό που έπρεπε να είναι πιστεύω πέσανε διάνα.

Christos 330
22-01-10, 18:16
Εγώ πάντως λέω να το παραγγείλω αυτό με τον 1.4 με τα 170 για εταιρικό σε λευκό.

Μέσα έιναι πολύ ωραίο.

Με μαυρες ζαντες και 6 πιστονα ε συμπεθερε ; ; ;

Stamatis
22-01-10, 19:15
Ειμαι περιεργος να ακουσω τον ηχο της.
Μεχρι και την 75 ολες μποξερ και μη ειχαν τρομερο ηχο.
Αν παιξουν σωστα το παιχνιδι οι Ιταλοι θα κανουν χρυσες δουλειες.

Kostas_1
22-01-10, 19:37
έχετε δεί κάποιο άλλο πιό όμορφο στην συγκεκριμένη κατηγορία ?


Ναι:

https://cache.jalopnik.com/assets/resources/2008/03/2009-Volkswagen-Scirocco.jpg

Stathis
22-01-10, 19:44
εδω ειναι που λενε το: αν δεν παινέψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει?:whistle::th_Laie_67-1:

Stamatis
22-01-10, 19:51
Ναι:

https://www.bmwfans.gr/forum/
Κωστα δεν εισαι δικαιος συγκρινεις ανομοια.
2 πορτες λιγοτερες και αλλο ταργκετ κοινου στο 60% τουλαχιστον.

Kostas_1
22-01-10, 19:55
Κωστα δεν εισαι δικαιος συγκρινεις ανομοια.
2 πορτες λιγοτερες και αλλο ταργκετ κοινου στο 60% τουλαχιστον.

χμμμ :whistle: ναι δικιο εχεις :innocent: αλλα :D

kplc16
22-01-10, 19:57
Ας μην είμαστε υπερβολικοί λέω εγώ...

Δηλαδή η 159 μοιάζει με fiat? Η η spyder? Η άλφα έχει αρχίσει τα τελευταία χρόνια και βρίσκει εκ νέου τα βήματά της και πιστεύω ότι αν συνεχίσει έτσι, θα αποτελεί και πάλι το αντίπαλο δέος της εταιρείας μας στα premium σπορ αυτοκίνητα και αυτό είναι πολύ καλό, αφού ο ανταγωνισμός ωθεί πάντα προς το καλύτερο.

Και σχετικά με την ποιότητα, μάλλον δεν έχεις μπει στις τελευταίας γενιάς alfa και κρίνεις από gt και πριν, γιατί η 159 (την έχει θείος μου και έχω μπει άπειρες φορές) έχει πραγματικά κορυφαία ποιότητα υλικών, που χτυπάει στα ίσια τους Γερμανούς και το παραδέχεται ακόμα και ο "ειδικός" τύπος.

Πάντως, με όλα αυτά που ακούω και βλέπω από τα δημοσιεύματα για τη giulietta, μου έχουν δημιουργηθεί υψηλές προσδοκίες και ελπίζω να σταθεί αντάξια τους.

την 159 1900αρα εχει ο γαμπρος μου.Καιει σαν τριλιτρο.Παμε ποιοτητα κατασκευης απο μεσα:φισουνα στο λεβιε ταχυτητων πλαστικια οπως και στο χειροφρενο.Δερματινα καθισματα με δερματινι :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
στη πισω οψη των μπροστινων καθισματων
Ατελειωτα ηλεκτρολογικα προβληματα.Οι βιζιτες εντος εγγυησης στην αντιπροσωποια τελειωμο δεν εχουν.Η ηλιοροφη γλυφει συνεχεια.Η αδερφη μου οταν βρεχει κρατα ομπρελλα(σχημα λογου).
Και το καλυτερο το αφησα για το τελος οι θερμοκρασιες ....
Εχει πεταξει το αυτοκινητο δυο φορες ''νερα''....
Κι ολα αυτα μονο 37000 ευρω(καμποσα βεβαια τα εξτρα)

Driver M
22-01-10, 19:59
Τί σχέση έχει ρε παιδιά το scirocco με τη giulietta? Το ένα είναι κουπέ και το άλλο τετράθυρο μικρομεσαίο hatchback. Να συγκρίνουμε το golf με την άλφα αυτή έχει λογική, αλλά όχι και το σιρόκο!

Τώρα για το αν είναι πιο όμορφο το vw, δέχομαι ότι ο καθένας έχει το προσωπικό του γούστο. Όσον αφορά εμένα βρίσκω την giulietta πολύ πιο όμορφη και ιδιαίτερη εξωτερικά. Εσωτερικά πάλι, από design τουλάχιστον, πιστεύω ότι δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης...

Kostas_1
22-01-10, 20:01
Τί σχέση έχει ρε παιδιά το scirocco με τη giulietta? Το ένα είναι κουπέ και το άλλο τετράθυρο μικρομεσαίο hatchback. Να συγκρίνουμε το golf με την άλφα αυτή έχει λογική, αλλά όχι και το σιρόκο!
...

Σωστα. Το παραδεχτηκα, μη βαρατε αλλο :sm-angry05:

z3 2.2
22-01-10, 20:19
Ειμαι περιεργος να ακουσω τον ηχο της.
Μεχρι και την 75 ολες μποξερ και μη ειχαν τρομερο ηχο.
Αν παιξουν σωστα το παιχνιδι οι Ιταλοι θα κανουν χρυσες δουλειες.

Πολυ σωστος ο snoopy και ακουγοντας τα λεγομενα του βιντεο η alfa romeo προσπαθει να αφυπνισει τις μνημες του παρελθοντος.
Στην ουσια περιγραφει τους λογους που θα αγοραζες Alfa το 1980.
Ειναι λιγο "πολλα υποσχομενο" το αυτοκινητο και θα χαρω αν καταφερει να φερει πισω εκεινο το feeling που ειχαν παλια οι alfa.
Μακαρι να καταφερουν να βγαλουν το παθος μεσα απο ενα αυτοκινητο παλι.

Εμφανισιακα δε με τρελενει αλλα θα περιμενω να το δω απο κοντα.
Θα μπορουσαν να το κανουν λιγο πιο ξεχωριστο ισως.

Driver M
22-01-10, 20:20
την 159 1900αρα εχει ο γαμπρος μου.Καιει σαν τριλιτρο.Παμε ποιοτητα κατασκευης απο μεσα:φισουνα στο λεβιε ταχυτητων πλαστικια οπως και στο χειροφρενο.Δερματινα καθισματα με δερματινι :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
στη πισω οψη των μπροστινων καθισματων
Ατελειωτα ηλεκτρολογικα προβληματα.Οι βιζιτες εντος εγγυησης στην αντιπροσωποια τελειωμο δεν εχουν.Η ηλιοροφη γλυφει συνεχεια.Η αδερφη μου οταν βρεχει κρατα ομπρελλα(σχημα λογου).
Και το καλυτερο το αφησα για το τελος οι θερμοκρασιες ....
Εχει πεταξει το αυτοκινητο δυο φορες ''νερα''....
Κι ολα αυτα μονο 37000 ευρω(καμποσα βεβαια τα εξτρα)

Τι να σου πω. Ο θείος μου έχει την 2.2 και καίει πράγματι κάτι παραπάνω. Όσον αφορά τα υπόλοιπα όμως, το ταμπλό έχει συναρμογή μασίφ, όπως και ποιότητα υλικών. Τώρα για πίσω από το κάθισμα που λες δεν ξέρω τι παίζει, όπως και για την ηλιοροφή (αφού αυτό που λέω δεν έχει). Όμως δε σημαίνει ότι όλες οι ηλιοροφές των 159 μπάζουν νερά, επειδή βγήκε μια προβληματική. Άσε τι είχαμε δει στο έτερο φόρουμ από φίλο που η καινούρια cabrio 320 του έσταζε και δε μπορούσε να βρει κανείς μάστορας τι φταίει. Δε σημαίνει όμως ότι όλες οι 3άρες cabrio είναι έτσι! Τώρα για τα ηλεκτρονικά, εκεί πάντα είχαν θεματάκι τα ιταλικά, αλλά είδα και τη Γερμανίδα μου πόσο καλά τα πήγε (κάψιμο ασφάλειας, δύο φορές καμμένα στοπ και κολώνα τιμονιού, αν και δεν ξέρω αν εντάσσεται στα ηλεκτρονικά).

Όσον αφορά στην τιμή,με το νέο τούρμπο 1750 κυβικών και 200 αλόγων η 159 αποτελεί πραγματικό value for money αφού ξεκινάει από 27 χιλιάρικα και με ένα πολύ καλό εξοπλισμό φτάνει γύρω στα 30-31 max, πολύ καλή τιμή τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου.

Καμία εταιρεία δεν είναι τέλεια, ούτε η alfa έγινε ξαφνικά η εταιρεία του παρεθόντος, έχει κάνει όμως μεγάλα βήματα προόδου τα τελευταία χρόνια και εγώ προσωπικά της το αναγνωρίζω και πιστεύω ότι φέρει επάξια τον τίτλο της premium εταιρείας με σπορ προεκτάσεις (η 159 πχ είναι το πιο οδηγοκεντρικό μοντέλο της κατηγορίας μαζί με την 3άρα). Επίσης, δε νομίζω ότι έχει καμία σχέση με τη fiat, σε αντίθεση με την άλλη premium εταιρεία εξ Ιngolstadt που τα μοντέλα της δεν έχουν και τόσες διαφορές (όσες τουλάχιστον απαιτεί η αισθητά αυξημένη τιμή) από τα vw...

PS Konas δεν είχε δημοσιευτεί η απάντησή σου όταν έγραψα το προηγούμενο ποστ!!! Οκ, αλλά να μην ξαναεπαναληφθεί...χαχαχα

Κωνσταντίνος
22-01-10, 20:59
Μου έκανε εντύπωση το spot. Παρ΄ότι το κεντρικό θέμα είναι η οδηγική ευχαρίστηση και τα πλεονεκτήματα που έχει σ΄αυτόν τον τομέα, το μοντέλο είναι σε όλη την διάρκεια της διαφήμισης ακίνητο ! Ούτε να παίρνει στροφές με χιλιόμετρα, ούτε να ζωγραφίζει, ούτε "ντόνατ", απολύτως τίποτα. Πλήρη ακινησία.
Αν το έκαναν για να δώσουν κάτι το μυστηριώδες μάλλον το πέτυχαν.............

Action Man
22-01-10, 21:58
την 159 1900αρα εχει ο γαμπρος μου.Καιει σαν τριλιτρο.Παμε ποιοτητα κατασκευης απο μεσα:φισουνα στο λεβιε ταχυτητων πλαστικια οπως και στο χειροφρενο.Δερματινα καθισματα με δερματινι :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
στη πισω οψη των μπροστινων καθισματων
Ατελειωτα ηλεκτρολογικα προβληματα.Οι βιζιτες εντος εγγυησης στην αντιπροσωποια τελειωμο δεν εχουν.Η ηλιοροφη γλυφει συνεχεια.Η αδερφη μου οταν βρεχει κρατα ομπρελλα(σχημα λογου).
Και το καλυτερο το αφησα για το τελος οι θερμοκρασιες ....
Εχει πεταξει το αυτοκινητο δυο φορες ''νερα''....
Κι ολα αυτα μονο 37000 ευρω(καμποσα βεβαια τα εξτρα)

Nαί σωστός,αλλά τώρα βγήκε η tb στα 30Κ και η Alfa έβαλε γκόλ από τα αποδυτήρια σε όλους τους ανταγωνιστές:whistle:

Action Man
22-01-10, 22:00
Η Alfa Romeo δεν είναι πια η Alfa Romeo......ακόμα και το Alfasud το χάζευες....τώρα πια μου θυμίζουν πολύ japan....
Nίκο,αυτό ισχύει για ΟΛΕΣ τισ εταιρίες.