PDA

Επιστροφή στο Forum : Μ3 Ε46_Αισθητήρες



Gregory_///M
16-08-11, 17:06
Την Παρασκευή που μας πέρασε ενώ το αυτοκίνητο κινήθηκε κανονικά, όταν πήγα να το ξαναβάλω μπροστά μετά από καμια ώρα, μου έκανε κόλπα...
Έπαιρνε κανονικά μπροστά αλλά έσβηνε αμέσως...:ranting2: Ευτυχώς ήμουνα σε έναν φίλο που έχει μάντρα αυτοκινήτων και το αυτοκίνητο έμεινε μέσα, αφού ήταν αδύνατο λόγω του τριημέρου να βρω κάποιον τεχνικό.
Πολλοί μου είπαν από immobiliser, αλλά τελικά πριν από λίγο με επισκέφθηκε ο τεχνικός της BMW και μου είπε (μετά από διάγνωση) ότι έχει βλάβη στον έναν από τους δύο αισθητήρες "πεταλούδας" και μου έκοβε το γκάζι.
Η βλάβη σβήστηκε, το αυτοκίνητο παίρνει κανονικά μπροστά αλλά ο τεχνικός μου είπε πως μπορεί και να ξανασυμβεί μπορεί και όχι...:whistle:
Οπότε πρέπει να βάλω το χέρι στην τσέπη για να είμαι σίγουρος!
Μήπως έχει αλλάξει κανείς αισθητήρες εισαγωγής (στην πεταλούδα)?

ΔημήτρηςΜ3
16-08-11, 17:52
nop ποτε δεν μου ετυχε τετοιο που περιγραφεισ.. τι να πω

Thomelef
16-08-11, 22:01
νομίζω ο συμπέθερος στο csl πρέπει να το άλλαξε.

850CSI
16-08-11, 22:07
Την Παρασκευή που μας πέρασε ενώ το αυτοκίνητο κινήθηκε κανονικά, όταν πήγα να το ξαναβάλω μπροστά μετά από καμια ώρα, μου έκανε κόλπα...
Έπαιρνε κανονικά μπροστά αλλά έσβηνε αμέσως...:ranting2: Ευτυχώς ήμουνα σε έναν φίλο που έχει μάντρα αυτοκινήτων και το αυτοκίνητο έμεινε μέσα, αφού ήταν αδύνατο λόγω του τριημέρου να βρω κάποιον τεχνικό.
Πολλοί μου είπαν από immobiliser, αλλά τελικά πριν από λίγο με επισκέφθηκε ο τεχνικός της BMW και μου είπε (μετά από διάγνωση) ότι έχει βλάβη στον έναν από τους δύο αισθητήρες "πεταλούδας" και μου έκοβε το γκάζι.
Η βλάβη σβήστηκε, το αυτοκίνητο παίρνει κανονικά μπροστά αλλά ο τεχνικός μου είπε πως μπορεί και να ξανασυμβεί μπορεί και όχι...:whistle:
Οπότε πρέπει να βάλω το χέρι στην τσέπη για να είμαι σίγουρος!
Μήπως έχει αλλάξει κανείς αισθητήρες εισαγωγής (στην πεταλούδα)?

πιος αισθητηρας,,,,,το δικο μου εχει ηλεκτρονικο γκαζι με εγκεφαλο και ανηγει 2 εξαρηδες εισαγωγεες δεν μπορω να καταλαβω που υπαρχουν εκει αισθητηρες στο εμ3 και τι ρολο πανε να εξηπηρετησουν

Monsta
16-08-11, 22:12
Δεν μου έχει τύχει, αλλά σίγουρα θα το παρακολουθούσα πριν κάνω οποιαδήποτε αλλαγή Γρηγόρη.

katsaraios
17-08-11, 08:10
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BL91&mospid=47621&btnr=12_1102&hg=12&fg=05

No 5 ????

Gregory_///M
17-08-11, 09:24
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BL91&mospid=47621&btnr=12_1102&hg=12&fg=05

No 5 ????

Μάλλον αυτός, αλλά είναι 2 οι αισθητήρες απ ότι μου είπε ο τεχνικός.
Μάλιστα λέει ότι ο ένας που είναι εμφανής αλλάζεται σε 2 λεπτά αλλά ο 2ος είναι κάτω από την εισαγωγή αέρα και θέλει φασαρία.......:whistle:

Gregory_///M
17-08-11, 17:58
Λοιπόν το κουστούμι έχει ως εξής:
87 ¤ έκαστος δηλ. 174 ¤ σύνολο χωρίς εργασία του συνεργείου...και από ότι μου είπε ο τεχνικός θέλει αρκετή ώρα για τον δεύτερο που είναι από κάτω γιατί το αυτοκίνητο είναι SMG.
Και σκέφτομαι να τους αλλάξω άμεσα ή να το κινώ περισσότερο γιατί με κάτι διακοπές κλπ. το είχα στην ακινησία τελευταία....:whistle:

aristent
17-08-11, 18:17
.....
Και σκέφτομαι να τους αλλάξω άμεσα ή να το κινώ περισσότερο γιατί με κάτι διακοπές κλπ. το είχα στην ακινησία τελευταία....:whistle:

....αντε μπραβο!!!!.... γιατι ετσι που το ειδα εγω μεσα στη μαντρα του φιλου σου ,νομιζα οτι ηταν για πουλημα......:whistle: και φυσικα σου ριξα και το σχετικο τηλεφωνο!!!:thumbsup:

Monsta
17-08-11, 20:20
Δεν είναι κάνα τρομερό ποσό Γκρεγκ, έχε τους σε σταντ-μπάι και αν στο ξανακάνει τούς αλλάζεις με τη μία.

Gregory_///M
17-08-11, 20:54
....αντε μπραβο!!!!.... γιατι ετσι που το ειδα εγω μεσα στη μαντρα του φιλου σου ,νομιζα οτι ηταν για πουλημα......:whistle: και φυσικα σου ριξα και το σχετικο τηλεφωνο!!!:thumbsup:


:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


Δεν είναι κάνα τρομερό ποσό Γκρεγκ, έχε τους σε σταντ-μπάι και αν στο ξανακάνει τούς αλλάζεις με τη μία.

Έτσι λέω κ εγώ Κώστα........