PDA

Επιστροφή στο Forum : ενα βραδυ αυγουστου..



nik200
14-08-11, 12:46
τελικα ειναι ωραια η αθηνα..τον αυγουστο ομως μονο...δεν εχει κινηση..και αυτες τις μερες δεν εχει και υπερβολικη ζεστη..ετσι αποφασισα και εγω να κανω την βολτιτσα μου προς παραλιακη μερια χτες το βραδυ με την μπεμπα μου..προκειμενου να την ευχαριστηθω και να την στριψω και λιγο..

η βολτιτσα ξεκινησε χαλαρα κατα 12.30 το βραδυ...απο λαυριου-βαρης κωροπιου μεχρι να φτασουμε βαρκιζα...φτανοντας ευθεια βαρκιζας πετυχαινω ενα ζ4 που ετρεχε, ενα s2k ενα 207 rallye που με συνοπτικες διαδικασιες περασα ευκολα απο τερμα δεξια καθως ειχαν μπλοκαρει ολο το δρομο (μεσαια και αριστερη!!!)..και κατονοοντας ποσο μεγαλη διαφορα εχει ενα αμαξι 340 ιππων με τα 250αλογα των υπολοιπων...κλεινω γκαζι στο τελος της ευθειας και τους αφηνω να με περασουν καθως δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη στις στροφες και στριβω με 110 χαλαρα ενω τους εχω μπροστα μου για να βλεπω τι κανουν και να μην "γινουμε" ολοι μαζι τροπετο..το rallye συγκεκριμενα το βλεπω να ειναι πολυ οριο, και να κανει κατι χαζα οποτε αυτο με κανει να χαιρομαι για την αποφαση που πηρα...

αναστροφη ribas και παμε σιγα σιγα προς λιμανακια..οπου μετα το island ειμαι με μια τριτη και φλερταρω με κοφτη..και το m3 εκει ακλονητο σαν να μου λεει βαλε και 4η μπορω...φτανω λιμανακια παλι με 3η ψηλα..και στην μεση της στροφης πετυχαινω ενα tt που πηγαινε με αρκετα λιγοτερα και βγαζει μουτρα..και αναγκαστικα φρεναρω προκειμενου μην γινουμε αλοιφη...σιχτιριζω για κανα λεπτο..και απλα ακολουθω το tt με λιγα...και αυτος δειχνει να παλευει μεσα (και δεν στριβαμε κιολας...)...βγαινουμε στην ευθεια και παταει...πιανοντας με απροετοιμαστο..ειχα 3η..δεν ειχα κατεβασει καν δευτερα...γιατι δεν χρειαζοταν..στο πατα λοιπον μου φευγει..και μολις ξεπερναω της 6000rpm ειμαι ετοιμος να τον καβαλησω...και σταματαμε φαναρι..ευτυχως δεν μιλαμε γιατι θα του λεγα καμποσα "γαλλικα"...απο το ανοιγμα του και μονο παντως πρεπει να ναι ko4 και με πιεσεις..κανα 260-270 αλογα..ειπαμε 1.8Τ εχω και εγω και τα ξερω...

βγαινουμε καβουριου και παρα την κινηση ανοιγουμε παλι με το tt..οπου τρωει παλι πολυ ξυλο και αυτη την φορα καθαρα 2ες-3ες....ετσι για να μην μενουν και αμφιβολιες...δεν προλαβα να δω ακριβως διαφορες γιατι ειχε κινηση..αλλα κολονιτσα πρεπει να την εφαγε...εγω τερμα αριστερα αυτος τερμα δεξια γαρ....

μετα και απο αυτο χαλαρωνουν τα πραγματα και παιρνω το δρομο σιγα σιγα του γυρισμου..απο κεντρο...εγω χαλαρος διοτι ευχαριστηθηκα λιγακι στριψιμο..καμια ψιλη...και τωρα πλεον μπορω να κοιμηθω..ευχαριστημενος για αλλη μια φορα για την επιλογη που εκανα..αγοραζοντας ενα αμαξι που δεν εχει σχεση με τα υπολοιπα...ενα αμαξι με ψυχη..το οποιο ομως οσο πατας τοσο μεταμορφωνεται..τοσο βελτιωνεται..τοσο "ακουει" καλυτερα..τοσο σε μπριζωνει να βαλεις και μια πανω..και οπου σιγα σιγα σου αποκαλυπτει τα μυστικα του..παντα στο δρομο της οδηγικης απολαυσης και μονο..

dark knight
14-08-11, 13:02
προτιμω μια τετοια βολτα παρα την πανσεληνο.ωραια περιγραφη!

850CSI
14-08-11, 13:26
τελικα ειναι ωραια η αθηνα..τον αυγουστο ομως μονο...δεν εχει κινηση..και αυτες τις μερες δεν εχει και υπερβολικη ζεστη..ετσι αποφασισα και εγω να κανω την βολτιτσα μου προς παραλιακη μερια χτες το βραδυ με την μπεμπα μου..προκειμενου να την ευχαριστηθω και να την στριψω και λιγο..

η βολτιτσα ξεκινησε χαλαρα κατα 12.30 το βραδυ...απο λαυριου-βαρης κωροπιου μεχρι να φτασουμε βαρκιζα...φτανοντας ευθεια βαρκιζας πετυχαινω ενα ζ4 που ετρεχε, ενα s2k ενα 207 rallye που με συνοπτικες διαδικασιες περασα ευκολα απο τερμα δεξια καθως ειχαν μπλοκαρει ολο το δρομο (μεσαια και αριστερη!!!)..και κατονοοντας ποσο μεγαλη διαφορα εχει ενα αμαξι 340 ιππων με τα 250αλογα των υπολοιπων...κλεινω γκαζι στο τελος της ευθειας και τους αφηνω να με περασουν καθως δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη στις στροφες και στριβω με 110 χαλαρα ενω τους εχω μπροστα μου για να βλεπω τι κανουν και να μην "γινουμε" ολοι μαζι τροπετο..το rallye συγκεκριμενα το βλεπω να ειναι πολυ οριο, και να κανει κατι χαζα οποτε αυτο με κανει να χαιρομαι για την αποφαση που πηρα...

αναστροφη ribas και παμε σιγα σιγα προς λιμανακια..οπου μετα το island ειμαι με μια τριτη και φλερταρω με κοφτη..και το m3 εκει ακλονητο σαν να μου λεει βαλε και 4η μπορω...φτανω λιμανακια παλι με 3η ψηλα..και στην μεση της στροφης πετυχαινω ενα tt που πηγαινε με αρκετα λιγοτερα και βγαζει μουτρα..και αναγκαστικα φρεναρω προκειμενου μην γινουμε αλοιφη...σιχτιριζω για κανα λεπτο..και απλα ακολουθω το tt με λιγα...και αυτος δειχνει να παλευει μεσα (και δεν στριβαμε κιολας...)...βγαινουμε στην ευθεια και παταει...πιανοντας με απροετοιμαστο..ειχα 3η..δεν ειχα κατεβασει καν δευτερα...γιατι δεν χρειαζοταν..στο πατα λοιπον μου φευγει..και μολις ξεπερναω της 6000rpm ειμαι ετοιμος να τον καβαλησω...και σταματαμε φαναρι..ευτυχως δεν μιλαμε γιατι θα του λεγα καμποσα "γαλλικα"...απο το ανοιγμα του και μονο παντως πρεπει να ναι ko4 και με πιεσεις..κανα 260-270 αλογα..ειπαμε 1.8Τ εχω και εγω και τα ξερω...

βγαινουμε καβουριου και παρα την κινηση ανοιγουμε παλι με το tt..οπου τρωει παλι πολυ ξυλο και αυτη την φορα καθαρα 2ες-3ες....ετσι για να μην μενουν και αμφιβολιες...δεν προλαβα να δω ακριβως διαφορες γιατι ειχε κινηση..αλλα κολονιτσα πρεπει να την εφαγε...εγω τερμα αριστερα αυτος τερμα δεξια γαρ....

μετα και απο αυτο χαλαρωνουν τα πραγματα και παιρνω το δρομο σιγα σιγα του γυρισμου..απο κεντρο...εγω χαλαρος διοτι ευχαριστηθηκα λιγακι στριψιμο..καμια ψιλη...και τωρα πλεον μπορω να κοιμηθω..ευχαριστημενος για αλλη μια φορα για την επιλογη που εκανα..αγοραζοντας ενα αμαξι που δεν εχει σχεση με τα υπολοιπα...ενα αμαξι με ψυχη..το οποιο ομως οσο πατας τοσο μεταμορφωνεται..τοσο βελτιωνεται..τοσο "ακουει" καλυτερα..τοσο σε μπριζωνει να βαλεις και μια πανω..και οπου σιγα σιγα σου αποκαλυπτει τα μυστικα του..παντα στο δρομο της οδηγικης απολαυσης και μονο..

η δικια μου η γκαβλα ειναι η εγνατια κατοικημενες περιοχες παλι τουφεκιζω,,,,,αλλα δεν γουσταρω να σταματαω μετα απο λιγο η μαγκια ειναι να δη καπιος στοις 6.000στρ.+ ΤΗΝ ΕΚΤΗ εκει μου αποκαλυπτει τα δικα του μυστικα το δικο μου οταν η βελονα φλερταρει με τα 308χ.α.ω. και το ΜΥΣΤΙΚΟ του ειναι οτι στεκετε οπως π.χ. ενα ραλι στα 150

nik200
14-08-11, 13:43
η δικια μου η γκαβλα ειναι η εγνατια κατοικημενες περιοχες παλι τουφεκιζω,,,,,αλλα δεν γουσταρω να σταματαω μετα απο λιγο η μαγκια ειναι να δη καπιος στοις 6.000στρ.+ ΤΗΝ ΕΚΤΗ εκει μου αποκαλυπτει τα δικα του μυστικα το δικο μου οταν η βελονα φλερταρει με τα 308χ.α.ω. και το ΜΥΣΤΙΚΟ του ειναι οτι στεκετε οπως π.χ. ενα ραλι στα 150

γεια σου ρε γιωργαρα μερακλη...με καταλαβαινεις..

Jimmakos
14-08-11, 16:14
η δικια μου η γκαβλα ειναι η εγνατια κατοικημενες περιοχες παλι τουφεκιζω,,,,,αλλα δεν γουσταρω να σταματαω μετα απο λιγο η μαγκια ειναι να δη καπιος στοις 6.000στρ.+ ΤΗΝ ΕΚΤΗ εκει μου αποκαλυπτει τα δικα του μυστικα το δικο μου οταν η βελονα φλερταρει με τα 308χ.α.ω. και το ΜΥΣΤΙΚΟ του ειναι οτι στεκετε οπως π.χ. ενα ραλι στα 150

Στέκεται το rallye στα 150? :shok:
Μια φορά καβάλησα rallye και μετά τα 140 άνοιξα πόρτες να απογειωθώ γιατί για δρόμο δεν ήταν το άμοιρο :shok:

pilot
14-08-11, 17:48
Στέκεται το rallye στα 150? :shok:
Μια φορά καβάλησα rallye και μετά τα 140 άνοιξα πόρτες να απογειωθώ γιατί για δρόμο δεν ήταν το άμοιρο :shok:

ξανά ''ε οχι δα!''

και για να σε προλάβω εχω 106 GTi με 350.000 χλμ τάπα..thumb

Nick bmwlover
14-08-11, 19:57
ενα αμαξι που δεν εχει σχεση με τα υπολοιπα...ενα αμαξι με ψυχη..το οποιο ομως οσο πατας τοσο μεταμορφωνεται..τοσο βελτιωνεται..τοσο "ακουει" καλυτερα..τοσο σε μπριζωνει να βαλεις και μια πανω..και οπου σιγα σιγα σου αποκαλυπτει τα μυστικα του..παντα στο δρομο της οδηγικης απολαυσης και μονο..

Νικολη,ακριβως αυτο σημαινει ///Μ!!!

nik200
14-08-11, 20:02
να ρωτησω και κατι..

μηπως ειναι κανεις με το ζ4 που αναφερω και γραφει εδω μεσα????περαν αυτου..το εν λογω ζ4 ηταν αρκετα δυνατο και περασε τον ιαπωνα (s2k)...:thumbsup:

Nick bmwlover
14-08-11, 20:04
Τι χρωμα κ τι μοντελο ηταν Νικο?

nik200
14-08-11, 20:38
Τι χρωμα κ τι μοντελο ηταν Νικο?

z4 προηγουμενο,cabrio, με μεγαλες πατουρατες ζαντες,και χρωμα μολυβι..αν ειδα καλα..

Jimmakos
14-08-11, 23:27
ξανά ''ε οχι δα!''

και για να σε προλάβω εχω 106 GTi με 350.000 χλμ τάπα..thumb

Μωρέ δεν αντιλέγω αλλά δεν μου γέμισε το μάτι ο ράλλος που είχα καβαλήσει τότε....
Αλλά το ///Μ έχει guts πως να το κάνουμε!

pilot
15-08-11, 00:04
Μωρέ δεν αντιλέγω αλλά δεν μου γέμισε το μάτι ο ράλλος που είχα καβαλήσει τότε....
Αλλά το ///Μ έχει guts πως να το κάνουμε!

κάποιο πρόβλημα θα είχε η θα ήταν τέτοιο το στήσιμο του..

η μπορεί απλά να έχεις συνηθίσει σε μπέμπες!! χαχααχ..

nikos1400
15-08-11, 00:59
αααααχχχ....
βραδιες Αυγουστου...
:o

(ζηλευω)

deepBLUE
15-08-11, 10:11
και τωρα πλεον μπορω να κοιμηθω..ευχαριστημενος για αλλη μια φορα για την επιλογη που εκανα..αγοραζοντας ενα αμαξι που δεν εχει σχεση με τα υπολοιπα...ενα αμαξι με ψυχη..το οποιο ομως οσο πατας τοσο μεταμορφωνεται..τοσο βελτιωνεται..τοσο "ακουει" καλυτερα..τοσο σε μπριζωνει να βαλεις και μια πανω..και οπου σιγα σιγα σου αποκαλυπτει τα μυστικα του..παντα στο δρομο της οδηγικης απολαυσης και μονο..
Αλλοιμονο αν μια τετοια επιλογη δεν ηταν καλη !!!
Ασφαλως και ηταν η καλυτερη και σου ευχομαι να το χαιρεσαι οπως εσυ θες !!!!
Ενα Μ3 δε σηκωνει αμφισβητηση για το τι αμαξι ειναι και τις αρετες του, ετσι και αλλιως ,ουτε νομιζω πως καποιος θα ελεγε το αντιθετο !!!thumb

nik200
15-08-11, 11:36
τι λέει το forum..να κανονιστει καμια τετοια βολτιτσα???
(βαγγελη για κανε τα κολπα σου...)

deepBLUE
15-08-11, 12:05
Οταν με το καλο επιστρεψω απο Μηλο αρχικα θα γινει μια Πατρα και μετα τα κοντινα... :)

Jimmakos
15-08-11, 16:23
κάποιο πρόβλημα θα είχε η θα ήταν τέτοιο το στήσιμο του..

η μπορεί απλά να έχεις συνηθίσει σε μπέμπες!! χαχααχ..

Μπορεί γιατί εν έτη '76 ο αγαπητός μου πατήρ με τα της μητρός μου είχαν φέρει την 2002 παραγγελία απο το εργοστάσιο της Γερμανίας και απο τότε πάντα έπαιζε έστω ένα Bmw στην οικογένεια.... Και το '86 που γεννήθηκα εγώ είχαν την E30 325i πάλι παραγγελία εκ Γερμανίας.....

Σαν να μην έχεις άδικο, έχω μάθει με πραγματικά Αυτοκίνητα και όχι με αυτοκινητάκια εξυπηρέτησης πελατών thumb :morningcoffee:

spar@
15-08-11, 17:13
Μπορεί γιατί εν έτη '76 ο αγαπητός μου πατήρ με τα της μητρός μου είχαν φέρει την 2002 παραγγελία απο το εργοστάσιο της Γερμανίας και απο τότε πάντα έπαιζε έστω ένα Bmw στην οικογένεια.... Και το '86 που γεννήθηκα εγώ είχαν την E30 325i πάλι παραγγελία εκ Γερμανίας.....

Σαν να μην έχεις άδικο, έχω μάθει με πραγματικά Αυτοκίνητα και όχι με αυτοκινητάκια εξυπηρέτησης πελατών thumb :morningcoffee:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ωραιος ο jimmakos!
ρε jimmako το ραλλυ δεν στριβει καλυτερα απ το ουνο? μιας και ειχες ουνο και εχεις οδηγησει ραλλυ πες μας , γιατι το αφεντικο μου, μου λεει οτι το ουνο του θα με παταει στις στροφες....

Jimmakos
15-08-11, 17:37
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ωραιος ο jimmakos!
ρε jimmako το ραλλυ δεν στριβει καλυτερα απ το ουνο? μιας και ειχες ουνο και εχεις οδηγησει ραλλυ πες μας , γιατι το αφεντικο μου, μου λεει οτι το ουνο του θα με παταει στις στροφες....

Cinquecento με μοτέρ uno είχα (δες καλύτερα το αναφέρω σε άλλο πόστ thumb ).....
Θες εντυπώσεις? Απο στρίψιμο έτσι και έτσι... Το μοτέρ που είχα πριόνιζε αρκετά ραλλάκια 4πετάλουδα και πρόσφερε απλόχερο μαύρο κλάμα στην Αττική οδό και στην βουλιαγμένης σε όποιον καθόταν δίπλα :original:
Τι του είχα κάνει δεν είναι του παρόντως.

Πάντως το αμάξι ήταν ατμόσφαιρα και φτιαχνόταν επι 5 μήνες στο γκαράζ του πατικού μου σπιτιού απο τα χεράκια μου μαζί με άλλο ένα φίλο και μια γκόμενα να φτιάχνει καφέδες και να παραγγέλνει 2πλόπιτα γύρο χοιρινό με μπόλικο αλατοπίπερο και λαδωμένη πίτα :original:

Το ραλλάκι που οδήγησα ήταν του παιδιού που αναφέρω πιο πάνω.... Δεν με ενθουσίασε προσωπικά να σου πω την αλήθεια, προτιμώ την νευρικότητα του ιταλού, αλλά κοίταξε μιας που ζητάς την γνώμη μου θα σου πω πως είμαι λάθος άνθρωπος να στην δώσω γιατί απλά δεν με απασχολεί το στρίψιμο, εγώ είμαι για 400άρια, ευθείες και ανηφορικές στροφές με πισωκούνες.....

Ευχαρίστως να το αναπτύξουμε εκτενέστερα όποτε θέλεις! :thumbsup:



Υ.γ. το χ3σαμε το τόπικ του ανθρώπου.....

Monsta
15-08-11, 17:41
Ωραίος ο Νικ με τις Αυγουστιάτικες εξορμήσεις του!

pilot
15-08-11, 18:39
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ωραιος ο jimmakos!
ρε jimmako το ραλλυ δεν στριβει καλυτερα απ το ουνο? μιας και ειχες ουνο και εχεις οδηγησει ραλλυ πες μας , γιατι το αφεντικο μου, μου λεει οτι το ουνο του θα με παταει στις στροφες....

θα σου πω εγώ! το rallye σε καμιά περίπτωση δεν το θεωρώ ''αυτοκίνητο εξυπηρέτησης πελατών'' όπως λέει ο Μήτσος! Είναι ένα αληθινό σπορ αυτοκίνητο που προσφέρει ανόθευτη οδηγική απόλαυση και όποιος έχει την ελάχιστη οδηγική παιδεία το κατανοεί αυτό!

Μαζί του έχω κεράσει ατελείωτο ''πόνο'' σε αυτοκίνητα με πολλαπλάσια νούμερα ιπποδύναμης και τιμής ειδικά στην διαδρομή Πανόραμα-Χωριάτη-Α. Βασίλειο(για όσους γνωρίζουν) και όσον αφορά το ερώτημα σου ένα Punto GT και ένα Uno turbo ακόμα μετράνε ''τετάκες'' όταν προσπάθησαν να με ακολουθήσουν!!!
Ο ''γάλλος'' ήταν εντελώς στοκ και αυτοκίνητα σαν και αυτόν θα λείψουν σε όλους όσους αγαπούν την πραγματική, ανόθευτη σπορ οδήγηση ανεξαρτήτου τιμής-ιπποδύναμης κλπ!!thumb


συγνώμη για το μακροσκελές off-topic!

850CSI
15-08-11, 22:52
αααααχχχ....
βραδιες Αυγουστου...
:o

(ζηλευω)

Ας ερθω Εγω Ελλαδα να γουσταρω το δικο μου και ας ειναι και βραδιες Δεκεμβριου

katsaraios
15-08-11, 23:05
παντως το ραλυ οταν δεν το περναγε απο πανω ο πουντεας ,ηταν πολυ καλο σε διαδρομες με στροφιλικια...:offtopic:

pilot
15-08-11, 23:07
παντως το ραλυ οταν δεν το περναγε απο πανω ο πουντεας ,ηταν πολυ καλο σε διαδρομες με στροφιλικια...:offtopic:

σε ευθεία ναι,δεν είχε τύχη..

nik200
16-08-11, 08:19
ρε σεις...θα αφησετε τα saxo punto κτλ κτλ...το χεσατε το θεμα..:ranting2:

Jimmakos
16-08-11, 10:51
ρε σεις...θα αφησετε τα saxo punto κτλ κτλ...το χεσατε το θεμα..:ranting2:

:th_Laie_67-1:

Έχεις δίκιο! Συγνώμη εκ μέρους μου!

spar@
16-08-11, 14:35
nick200 ανοιγεις θεματα τωρα για σαξο ενω δεν ειχαμε μιλησει καθολου, χαχαχαχαχα
τι να πουμε τωρα ρε νικο για το μ3??? σιγα το αμαξι, πως δεν σταματησε να σου πει και ο αλλος με το ραλλυ, πηγαινε πιο σιγα μην το καψεις το αμαξακι....χεχε
να σαι καλα να το καις και προσοχη....

nik200
16-08-11, 17:47
nick200 ανοιγεις θεματα τωρα για σαξο ενω δεν ειχαμε μιλησει καθολου, χαχαχαχαχα
τι να πουμε τωρα ρε νικο για το μ3??? σιγα το αμαξι, πως δεν σταματησε να σου πει και ο αλλος με το ραλλυ, πηγαινε πιο σιγα μην το καψεις το αμαξακι....χεχε
να σαι καλα να το καις και προσοχη....

τιμιος ο ραλλος..αν και ηταν το 207..που δεν εχει σχεση με το 106..ηταν καποτε να παρω ενα τετοιο..ωραιο αμαξακι..για μερακληδες..

να τα βλεπεις...επιασα και εγω την κουβεντα για το rallye..:th_Laie_67-1: