PDA

Επιστροφή στο Forum : Όχι στη παιδική βία !!!!



deepBLUE
12-08-11, 16:39
ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ:ΜΑΝΟΥΛ​Α ΖΩΓΡΑΦΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΓΙΟΝ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ.ΝΕ​ΥΡΙΑΣΜΕΝΗ Η ΜΗΤΕΡΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ​Σ.ΜΕΤΑΝΙΩΜ​ΕΝΗ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ.ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ​ ΝΑ ΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ : ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΑΓΑΠΩ
Αυτό το κειμενάκι γράφτηκε για να σταματήσει​ η παιδική βία!

Πηγή που εγω το βρήκα facebook.

deepBLUE
12-08-11, 16:50
Πραγματικά όταν το διάβασα σοκαρίστηκα και μπήκα σε σκέψεις για το πόσο πιθανο θα ήταν να συμβεί κατι παρόμοιο !!!
Λίγο πολυ τα παιδάκια μέσα στη διάθεση για σκανδαλιες και παιχνίδι μας βάζουν σε δοκιμασίες και μας ζοριζουν !!
Προσοχή λοιπόν σε όλους γιατί είναι ότι έχουμε και δεν έχουμε είναι όλος μας ο κόσμος όλο μας το είναι !!!
Πολλές φορές με τα διάφορα προβλήματα πάσης φύσεως που αντιμετωπιζουμε τις δύσκολες αυτές εποχές μπορει να παραφερθουμε αλλα τα παιδια είναι παιδια που και μεις κάποτε ημασταν ;)

Atsa linos
12-08-11, 17:15
Τον σεβασμό τον εμπνέεις δεν τον επιβάλεις μεσα στην οικογένεια
Τα παιδια θα κανουν ζημιες αλλα και πραξεις για να τραβηξουν την προσοχη μας ,εμεις υπομονετικα θα πρεπει να τους αναλυουμε το καθετι,,,,,,
Οσοι ειναι γονεις καταλαβαινουν!!!

850CSI
12-08-11, 18:37
ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ:ΜΑΝΟΥΛ​Α ΖΩΓΡΑΦΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΓΙΟΝ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ.ΝΕ​ΥΡΙΑΣΜΕΝΗ Η ΜΗΤΕΡΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ​Σ.ΜΕΤΑΝΙΩΜ​ΕΝΗ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ.ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ​ ΝΑ ΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ : ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΑΓΑΠΩ
Αυτό το κειμενάκι γράφτηκε για να σταματήσει​ η παιδική βία!

Πηγή που εγω το βρήκα facebook.

Η ανθρωποτητα θα δοκιμαζεται και θα πληρωνει για αυτα που οφειλη.

aristent
12-08-11, 21:07
Λεω ΟΧΙ γενικα στη βια,αλλα ειδικα σε παιδικη βια λεω οτι ειναι απαραδεκτη!!!
....το μονο που τελικα καταφερνει καποιος οταν χτυπαει το παιδι του ειναι να το στρεψει εναντιον του και να χασει την επαφη μαζι του μια για παντα!!!

....φυσικα το κειμενο που ανεφερε ο Βαγγελης μιλαει για μια τραγικη καταληξη,αλλα και ετσι να μην τελειωνε ,ο ενοχος τελικα δεν ηταν το παιδακι που εκανε τη ζημια, αλλα ο γονεας του!!!

Εχω τρια παιδια και δεν υπαρχει περιπτωση να χτυπησω κανενα, εκτος απο το κεφαλι μου στον τοιχο σε περιπτωση που με φτασουν στο αμην....οταν ηταν πολυ μικρα ισως να εχουν φαει καμμια στο παμπερς,αλλα μεχρι εκει τιποτε περισσοτερο.

..... και θα συμβουλευα, οσοι απο εσας ειστε νεοι γονεις και ισως να εχετε φαει ξυλο απο τους γονεις σας,δεν γινατε καλοι χαρακτηρες εξαιτιας αυτου,αλλα γιατι ετσι τελικα θα διαμορφωνοταν η ζωη και ο χαρακτηρας σας!!!
... υπαρχουν παιδια που εχουν φαει πολυ ξυλο απο γονεις,αυτα ομως τελικα δεν ειχαν και την καλυτερη πορεια στη ζωη τους....σε αντιθεση με αλλα που μπορει να ειχαν....γι'αυτο δεν ειναι η λυση το"ξυλο"!!!

..... για να "διορθωσετε" λοιπον τα παιδια σας η λυση ειναι μια:
ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ!!!!

Atsa linos
12-08-11, 21:20
Τα φερνουμε στον κοσμο ,μεγαλωνονουν μαζι μας και μας αντιγραφουν γινομαστε τα προτυπα τους οραματιζονται τα ιδεωδη τους και μας εμπιστευονται τις προσδοκιες τους
Πως ειναι δυνατον να προδοσουμε την εμπιστοσυνη που μας δειχνουν ?
Να κλονησουμε το αυθορμητο του χαρακτηρος τους?
Πως ειναι δυνατον να τσαλαπατησουμε τις καρδουλες τους?
Σε μια γωνια θεατες θα ειμαστε σε ολες τις πραξεις τους η ΒΙΑ δεν χωραει πουθενα γιατι το παιδι δεν θα την ξεχασει ποτε!!!!!!!

aristent
12-08-11, 21:32
Τα φερνουμε στον κοσμο ,μεγαλωνονουν μαζι μας και μας αντιγραφουν γινομαστε τα προτυπα τους οραματιζονται τα ιδεωδη τους και μας εμπιστευονται τις προσδοκιες τους
Πως ειναι δυνατον να προδοσουμε την εμπιστοσυνη που μας δειχνουν ?
Να κλονησουμε το αυθορμητο του χαρακτηρος τους?
Πως ειναι δυνατον να τσαλαπατησουμε τις καρδουλες τους?
Σε μια γωνια θεατες θα ειμαστε σε ολες τις πραξεις τους η ΒΙΑ δεν χωραει πουθενα γιατι το παιδι δεν θα την ξεχασει ποτε!!!!!!!

+1thumb

...ακριβως ετσι ειναι!!! οταν κοιταμε τα παιδια μας ειναι σαν να κοιταμε εναν καθρεφτη,η εικονα μπορει να ειναι αλλη,αλλα εμεις ειμαστε μεσα σ'αυτη.

Vasilis
12-08-11, 22:54
Απλα να συμπληρωσω οτι ΒΙΑ δεν ασκεις μονο με χειρονομιες στο παιδι!


ΒΙΑ δεν ειναι μονο να χειροδικήσεις στο παιδι σου!!


Αναλογιστειτε ποσες μορφες βιας υπαρχουν κ σκεφτειτε τι ζημια μπορει να προκαλεσει η ψυχολογικη βια σε μια παιδικη ψυχουλα!


Ας μην ειμαστε ΜΠΑΜΠΟΥΛΕΣ στα παιδια μας...χωρις αυτο να σημαινει οτι θα τα αφησουμε κ στην τυχη τους (ουτε αυτα αλλα ουτε κ εμας σαν γονεις)!thumb

kplc16
23-08-11, 20:39
πολυ καλα τα λετε ολοι σας.Δεν εχω να συμπληρωσω κατι.

Προσευχομαι κι ελπιζω να μη με σκασουν ομως οταν θα μπουν στη δυσκολη ηλικια της εφηβιας.

Για τη ωρα τα δικα μου ειναι 9 και 8 χρονων.

Σας καληνυχτω και παω να παιξω λιγο μαζι τους πριν τα παρει ο υπνος.

:thumbsup:

aristent
23-08-11, 21:22
πολυ καλα τα λετε ολοι σας.Δεν εχω να συμπληρωσω κατι.

Προσευχομαι κι ελπιζω να μη με σκασουν ομως οταν θα μπουν στη δυσκολη ηλικια της εφηβιας.

Για τη ωρα τα δικα μου ειναι 9 και 8 χρονων.

Σας καληνυχτω και παω να παιξω λιγο μαζι τους πριν τα παρει ο υπνος.

:thumbsup:

:whistle: εχω και τα τρια στην εφηβια!!!!:shok: ....ενα σου λεω, να τα χαρεις οσο πιο πολυ μπορεις τωρα που ειναι μικρα,γιατι μετα θελει πολυ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!

Jimmakos
23-08-11, 21:47
Για ένα πράγμα είναι περήφανος..........

Γιατί οι γονείς μου δεν σηκώσανε το χέρι τους πάνω μου ούτε στον αδερφό μου και μέχρι σήμερα υπάρχει πραγματικός σεβασμός ανάμεσα σε παιδιά/γονείς και ταυτόχρονα είμαστε τα καλύτερα φιλαράκια!

Bellof-3
24-08-11, 01:16
Oλα οσα λεμε ανηκουν στη σφαιρα της σωστης νοοτροπιας των γονιων... των σωστα μορφωμενων μαλλον γονιων που ειναι πραγματικοι παιδαγωγοι και οχι απλοι ανατροφεις...

δυστυχως ομως αυτοι ειναι λιγοι... ειναι απειρα τα παραδειγματα γονιων που σαπιζουν τα παιδια στο ξυλο για σκανδαλιες κτλ... μονο και μονο επειδη και αυτοι εχουν φαει ξυλο μικροι και θεωρουν οτι "αμα δε φας ξυλο ανθρωπος δε γινεσαι"...
και ειναι μια νοοτροπια που ως επι το πλειστον εχει να κανει με τη φιλοσοφια ανατροφης του ατομου...

katsaraios
24-08-11, 03:14
Αυτο που ξερω φιλοι μου ειναι οτι κανεις γονιος δεν γεννηθηκε να ξερει πως θα μεγαλωσει ενα παιδι...
οποτε μπουσουλας ειναι η ανατροφη και τα βιωματα του καθενα ..

Vasilis
24-08-11, 07:24
Αυτο που ξερω φιλοι μου ειναι οτι κανεις γονιος δεν γεννηθηκε να ξερει πως θα μεγαλωσει ενα παιδι...
οποτε μπουσουλας ειναι η ανατροφη και τα βιωματα του καθενα ..

Πατριδα...δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Εχω παραδειγματα ανθρωπων που μεγαλωσαν με στερησεις κ ασχημα παιδικα χρονια (κ οχι μονο υλικες στερησεις αλλα κ ψυχικες)

κ σε πληροφορω οτι με γνωμονα αυτο ειναι καλυτεροι γονεις απο ολους μας!

προσπαθουν να προσφερουν στα παιδια τους οτι ΔΕΝ ειχαν ζησει κ βιωσει αυτοι οι ιδιοι...δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα αλλωστε!

Πιστευω οτι η παιδεια του καθενος μας αποδικνυεται μεσα απο την πατροτητα ή την μητροτητα αντιστοιχα.
Σιγουρα σοβαρος παραγοντας ειναι κ τα δικα μας βιωματα - παιδικα χρονια -τα οποια ομως μπορουν να λειτουργησουν κ ανασταλτικα !

aristent
24-08-11, 07:46
Πατριδα...δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Εχω παραδειγματα ανθρωπων που μεγαλωσαν με στερησεις κ ασχημα παιδικα χρονια (κ οχι μονο υλικες στερησεις αλλα κ ψυχικες)

κ σε πληροφορω οτι με γνωμονα αυτο ειναι καλυτεροι γονεις απο ολους μας!

προσπαθουν να προσφερουν στα παιδια τους οτι ΔΕΝ ειχαν ζησει κ βιωσει αυτοι οι ιδιοι...δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα αλλωστε!

Πιστευω οτι η παιδεια του καθενος μας αποδικνυεται μεσα απο την πατροτητα ή την μητροτητα αντιστοιχα.
Σιγουρα σοβαρος παραγοντας ειναι κ τα δικα μας βιωματα - παιδικα χρονια -τα οποια ομως μπορουν να λειτουργησουν κ ανασταλτικα !

Ο Γιωργος ΔΕΝ δικαιολογει την παιδικη βια,αλλα εξηγει οτι ετσι ειναι η ζωη,δεν μεγαλωνει κανεις με "εξειδικευμενους γονεις" αλλα με απλους ανθρωπους που οπως τους ανεθρεψαν ετσι προσπαθουν και αυτοι με τη σειρα τους να κανουν το ιδιο.
Δικαιολογοντας καπως ετσι τον πατερα και την μανα μας, για οτι στραβο και κακο εχουν κανει στην ανατροφη μας,αλλα χωρις αυτο να χρειαζεται να διαιωνιζεται εις αει.....

fast-enough
24-08-11, 09:41
Πατριδα...δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Εχω παραδειγματα ανθρωπων που μεγαλωσαν με στερησεις κ ασχημα παιδικα χρονια (κ οχι μονο υλικες στερησεις αλλα κ ψυχικες)

κ σε πληροφορω οτι με γνωμονα αυτο ειναι καλυτεροι γονεις απο ολους μας!

προσπαθουν να προσφερουν στα παιδια τους οτι ΔΕΝ ειχαν ζησει κ βιωσει αυτοι οι ιδιοι...δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα αλλωστε!

Πιστευω οτι η παιδεια του καθενος μας αποδικνυεται μεσα απο την πατροτητα ή την μητροτητα αντιστοιχα.
Σιγουρα σοβαρος παραγοντας ειναι κ τα δικα μας βιωματα - παιδικα χρονια -τα οποια ομως μπορουν να λειτουργησουν κ ανασταλτικα !

Όντας και εγώ πατέρας δύο λατρεμένων κοριτσιών, συμφωνώ πως η βία είτε η ψυχολογική, είτε η σωματική δεν είναι λύση.
Από την άλλη προσπαθώτας να προσφέρεις στα παιδιά σου ό,τι δεν είχες ζήσει ή βιώσει κατά τη δική σου παιδική ηλικία, ίσως πέσεις στη λούμπα του να δημιουργήσεις παιδιά με πολλά θέλω, που μαθαίνουν να απαιτούν τα πάντα, με μια λέξη "κακομαθημένα".
Σίγουρα τα παιδιά πρέπει να είναι αποδέκτες αγάπης, στοργής και φροντίδας. Όσο για τα υπόλοιπα, πρέπει να τα βοηθήσεις να κατανοούν το "σωστό" και το "λάθος" χωρίς εκφοβισμούς και πιέσεις.
Ενώ ο πατέρας μου δεν είχε ποτέ μα ποτέ σηκώσει χέρι σε εμένα και στις αδερφές μου, η μητέρα μου μας έριχνε κάτι ψιλές.
Δε θυμάμαι ειλικρινά ούτε μία φορά που τις έφαγα από τη μητέρα μου. Όμως όλα τα αδέρφια θυμόμαστε τις ψυχολογικές πιέσεις που είχαμε βιώσει σε κάποιες περιπτώσεις. (ειδικά τα θανατηφόρα βλέμματα της μαμάς :original:)
Η καλύτερη κατά την ταπεινή μου άποψη προσέγγιση για τα παιδιά είναι ο διάλογος. Κατεβαίνεις στο ύψος του παιδιού και μιλάς μαζί του. ΕΞΗΓΕΙΣ. Όχι μια αλλά όσες φορές χρειαστεί.
Η επανάληψη καθώς και η σταθερότητα είναι πολύ σημαντική για το παιδί.
Τα παιδιά μαθαίνουν μέσα από την επαναλαμβανόμενη ταυτόχρονη ακουστική, οπτική και βιωματική (να συμμετέχουν δηλαδή) εμπειρία.
Αξίζει όλοι να προσπαθήσουμε, ακόμα κι αν δεν τα καταφέρνουμε πάντα. Θα μάθουμε και εμείς με τη σειρά μας, όπως και τα παιδιά μας.
Πολύ σωστά, τον σεβασμό δεν μπορείς να τον επιβάλεις παρά μόνο να τον κερδίσεις...
Μακάρι να γίνουμε όλοι, οι καλύτεροι γονείς για τα παιδιά μας...

Vasilis
24-08-11, 11:07
Όντας και εγώ πατέρας δύο λατρεμένων κοριτσιών, συμφωνώ πως η βία είτε η ψυχολογική, είτε η σωματική δεν είναι λύση.
Από την άλλη προσπαθώτας να προσφέρεις στα παιδιά σου ό,τι δεν είχες ζήσει ή βιώσει κατά τη δική σου παιδική ηλικία, ίσως πέσεις στη λούμπα του να δημιουργήσεις παιδιά με πολλά θέλω, που μαθαίνουν να απαιτούν τα πάντα, με μια λέξη "κακομαθημένα".
Σίγουρα τα παιδιά πρέπει να είναι αποδέκτες αγάπης, στοργής και φροντίδας. Όσο για τα υπόλοιπα, πρέπει να τα βοηθήσεις να κατανοούν το "σωστό" και το "λάθος" χωρίς εκφοβισμούς και πιέσεις.
Ενώ ο πατέρας μου δεν είχε ποτέ μα ποτέ σηκώσει χέρι σε εμένα και στις αδερφές μου, η μητέρα μου μας έριχνε κάτι ψιλές.
Δε θυμάμαι ειλικρινά ούτε μία φορά που τις έφαγα από τη μητέρα μου. Όμως όλα τα αδέρφια θυμόμαστε τις ψυχολογικές πιέσεις που είχαμε βιώσει σε κάποιες περιπτώσεις. (ειδικά τα θανατηφόρα βλέμματα της μαμάς :original:)
Η καλύτερη κατά την ταπεινή μου άποψη προσέγγιση για τα παιδιά είναι ο διάλογος. Κατεβαίνεις στο ύψος του παιδιού και μιλάς μαζί του. ΕΞΗΓΕΙΣ. Όχι μια αλλά όσες φορές χρειαστεί.
Η επανάληψη καθώς και η σταθερότητα είναι πολύ σημαντική για το παιδί.
Τα παιδιά μαθαίνουν μέσα από την επαναλαμβανόμενη ταυτόχρονη ακουστική, οπτική και βιωματική (να συμμετέχουν δηλαδή) εμπειρία.
Αξίζει όλοι να προσπαθήσουμε, ακόμα κι αν δεν τα καταφέρνουμε πάντα. Θα μάθουμε και εμείς με τη σειρά μας, όπως και τα παιδιά μας.
Πολύ σωστά, τον σεβασμό δεν μπορείς να τον επιβάλεις παρά μόνο να τον κερδίσεις...
Μακάρι να γίνουμε όλοι, οι καλύτεροι γονείς για τα παιδιά μας...



τα πες ΟΛΑ! thumb :thnx:

Vasilis
24-08-11, 11:10
Ο Γιωργος ΔΕΝ δικαιολογει την παιδικη βια,αλλα εξηγει οτι ετσι ειναι η ζωη,δεν μεγαλωνει κανεις με "εξειδικευμενους γονεις" αλλα με απλους ανθρωπους που οπως τους ανεθρεψαν ετσι προσπαθουν και αυτοι με τη σειρα τους να κανουν το ιδιο.
Δικαιολογοντας καπως ετσι τον πατερα και την μανα μας, για οτι στραβο και κακο εχουν κανει στην ανατροφη μας,αλλα χωρις αυτο να χρειαζεται να διαιωνιζεται εις αει.....

Αρη φιλε μου...

φυσικα ΔΕΝ ανεφερα οτι δικαιολογει την παιδικη βια!

απλα απο μερια μου τονιζω οτι πρεπει να γινομαστε καλυτεροι απο τους προγενεστερους κ οχι ιδιοι ή σε πολλες περιπτωσεις χειροτεροι...αυτο τονιζω!

χρειαζεται δουλεια απο μερους των γονιων κ υπομονη οπως ανεφερε ο φιλος στο προηγουμενο ποστ!

κραταμε τα καλυτερα απο τα δικα μας παιδικα χρονια
κ προσθετουμε αλλα τ-οσα μπορουμε να κανουμε τα δικα μας παιδια ακομα καλυτερα (χωρις απαραιτητα να τα κανουμε κακομαθημενα)thumb

GEORGE316
24-08-11, 11:32
για αρχη να πω οτι ειμαι αντιθετος σε οποια μορφη βιας.
ποσο μαλλον οταν η βιαιοπραγια γινεται χωρις αντισταση,οπωςτα μικρα παιδια.
εγω εχω δεχτει σφαλιαρες απο τη μητερα μου.
αυτο ομως δε σημαινει οτι εχω βγει προβληματικος.
αντιθετα εχω γινειπιο διαλακτικος σε μεθοδους,που το συνηδητοποιησα απολυτα οταν ξεκινησα τη διδασκαλια.
ο καλυτερος τροπος για να μαθεις ομως ειναι να παθεις.αναφερομαι περισσοτερο σε μεγαλυτερες ηλικιες και οχι σε μικρα παιδια που εχουν το απολυτο ακαταλογιστο!
οσο μεγαλωνουν λοιπον τα παιδια και ερχονται αντιμετωπα με μεγαλυτερες προκλησεις τοτε ειναι σημαντικο ο γονιος να εχει απειρη υπομονη και ανεξαντλητη ορεξη να μενει διπλα στο παιδι του.
το ξυλο μονο αντιδραση θα φερει.
αλλα για να κατακτησουμε τον ορο βια θα πρεπει να τον αναλυσουμε..
βια δεν ειναι μια στα χερια η μια στο κολο η μια σφαλιαρα ελαφρης πιεσης...
σε περιπτωσεις παιδιων αυτο ειναι ενδεδυγμενο διοτι με τη σφαλιαριτσα(ας το πω ετσι) "ξυπνανε" και κατανοουν το λαθος.
βεβαια σφαλιαρα που δινεις για να ξαπλωσεις τον φουσκωτο κατω και σφαλιαρα που δινειςσε ενα παιδι εχουν τεραστια διαφορα δυναμης...

aristent
24-08-11, 12:44
Όντας και εγώ πατέρας δύο λατρεμένων κοριτσιών, συμφωνώ πως η βία είτε η ψυχολογική, είτε η σωματική δεν είναι λύση.
Από την άλλη προσπαθώτας να προσφέρεις στα παιδιά σου ό,τι δεν είχες ζήσει ή βιώσει κατά τη δική σου παιδική ηλικία, ίσως πέσεις στη λούμπα του να δημιουργήσεις παιδιά με πολλά θέλω, που μαθαίνουν να απαιτούν τα πάντα, με μια λέξη "κακομαθημένα".
Σίγουρα τα παιδιά πρέπει να είναι αποδέκτες αγάπης, στοργής και φροντίδας. Όσο για τα υπόλοιπα, πρέπει να τα βοηθήσεις να κατανοούν το "σωστό" και το "λάθος" χωρίς εκφοβισμούς και πιέσεις.
Ενώ ο πατέρας μου δεν είχε ποτέ μα ποτέ σηκώσει χέρι σε εμένα και στις αδερφές μου, η μητέρα μου μας έριχνε κάτι ψιλές.
Δε θυμάμαι ειλικρινά ούτε μία φορά που τις έφαγα από τη μητέρα μου. Όμως όλα τα αδέρφια θυμόμαστε τις ψυχολογικές πιέσεις που είχαμε βιώσει σε κάποιες περιπτώσεις. (ειδικά τα θανατηφόρα βλέμματα της μαμάς :original:)
Η καλύτερη κατά την ταπεινή μου άποψη προσέγγιση για τα παιδιά είναι ο διάλογος. Κατεβαίνεις στο ύψος του παιδιού και μιλάς μαζί του. ΕΞΗΓΕΙΣ. Όχι μια αλλά όσες φορές χρειαστεί.
Η επανάληψη καθώς και η σταθερότητα είναι πολύ σημαντική για το παιδί.
Τα παιδιά μαθαίνουν μέσα από την επαναλαμβανόμενη ταυτόχρονη ακουστική, οπτική και βιωματική (να συμμετέχουν δηλαδή) εμπειρία.
Αξίζει όλοι να προσπαθήσουμε, ακόμα κι αν δεν τα καταφέρνουμε πάντα. Θα μάθουμε και εμείς με τη σειρά μας, όπως και τα παιδιά μας.
Πολύ σωστά, τον σεβασμό δεν μπορείς να τον επιβάλεις παρά μόνο να τον κερδίσεις...
Μακάρι να γίνουμε όλοι, οι καλύτεροι γονείς για τα παιδιά μας...

:shok:..τα ειπες ολα και οχι μονο!!!!thumb
...τονιζω και εγω με τη σειρα μου δυο απο τα πιο σημαντικα ζητηματα που αναφερεις στο ποστ σου.

Nikos
24-08-11, 14:55
Μπορει και να την ξερετε....αν οχι αφιερωστε 5 λεπτα απ΄τη ζωη σας και δειτε αυτη την ταινια.....

https://www.youtube.com/watch?v=mNK6h1dfy2o&feature=player_embedded#!

Nino
24-08-11, 16:47
:whistle: εχω και τα τρια στην εφηβια!!!!:shok: ....ενα σου λεω, να τα χαρεις οσο πιο πολυ μπορεις τωρα που ειναι μικρα,γιατι μετα θελει πολυ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!

μικρα παιδια μικρα προβληματα...
μεγαλα παιδια μεγαλα προβληματα...

βια... ποσες μορφες βιας υπαρχουν?
σωματικη,ψυχολογικη,συναισ θηματικη,λεκτικη,οικονομικ η,εξαναγκασμος,τιμωριες,σχ λικη βαθμολογικη, για να μην παμε σε αλλες μορφες τυπου εργασιακης,σεξουαλικης κλπ ,ο σεβασμος εμπνεεται... να σας πω εγω τι γινεται με τον σεβασμο οταν ερθει αντιμετωπος με ορμονες...και τοτε τι γινεται?
Ψυχραιμια λοιπον,πολλη αγαπη κατανοηση και διαλογος αλλα και ορια!!

aristent
24-08-11, 16:54
μικρα παιδια μικρα προβληματα...
μεγαλα παιδια μεγαλα προβληματα...

βια... ποσες μορφες βιας υπαρχουν?
σωματικη,ψυχολογικη,συναισ θηματικη,λεκτικη,οικονομικ η,εξαναγκασμος,τιμωριες,σχ λικη βαθμολογικη, για να μην παμε σε αλλες μορφες τυπου εργασιακης,σεξουαλικης κλπ ,ο σεβασμος εμπνεεται... να σας πω εγω τι γινεται με τον σεβασμο οταν ερθει αντιμετωπος με ορμονες...και τοτε τι γινεται?
Ψυχραιμια λοιπον,πολλη αγαπη κατανοηση και διαλογος αλλα και ορια!!

...ακριβως αυτο συζηταω με τη γυναικα μου αυτον το καιρο....δεν μπορει,λεμε,αλλαγες προσωπικοτητας&συμπεριφορας ανα μερα,ανα ωρα,ανα λεπτο!!!! και ξανα απο την αρχη......ΟΡΜΟΝΕΣ θα 'ναι,δεν εχει αλλη εξηγηση,.....για μας μονο μια λεξη υπαρχει αυτην την εποχη: ΥΠΟΜΟΝΗ!!!thumb

S8N
24-08-11, 17:02
...ακριβως αυτο συζηταω με τη γυναικα μου αυτον το καιρο....δεν μπορει,λεμε,αλλαγες προσωπικοτητας&συμπεριφορας ανα μερα,ανα ωρα,ανα λεπτο!!!! και ξανα απο την αρχη......ΟΡΜΟΝΕΣ θα 'ναι,δεν εχει αλλη εξηγηση,.....για μας μονο μια λεξη υπαρχει αυτην την εποχη: ΥΠΟΜΟΝΗ!!!thumb

Κι εμείς το αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα στο σπίτι, αλλά με τη γυναίκα μου! :th_Laie_67-1:

Nikos
24-08-11, 17:29
Κι εμείς το αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα στο σπίτι, αλλά με τη γυναίκα μου! :th_Laie_67-1:

Δεν είσαι μόνος ..... μην ανυσηχεις ... έχεις πολύ παρέα .

bill_m3
24-08-11, 19:42
Κι εμείς το αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα στο σπίτι, αλλά με τη γυναίκα μου! :th_Laie_67-1:


Δεν είσαι μόνος ..... μην ανυσηχεις ... έχεις πολύ παρέα .

Aυτό χρειάζεται δικό του θέμα!!!!!!

330Ci
24-08-11, 22:52
Κι εμείς το αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα στο σπίτι, αλλά με τη γυναίκα μου! :th_Laie_67-1:

Εγώ το έλυσα αυτό το πρόβλημα: βρήκα γκόμενα και απο τότε είμαι πολύ υπομονετικός με τη γυναίκα μου!..