PDA

Επιστροφή στο Forum : Nεοι κινητηρες για την νεα Χ3



trueno
11-08-11, 15:45
https://el-gr.facebook.com/media/set/?set=a.10150266281061523.334216.179706246522&type=1

spyrosK
15-02-12, 19:50
"Ο νέος πανίσχυρος 2λιτρος τούρμπο κινητήρας που πρόσφατα εξέλιξε η BMW τοποθετείται σταδιακά σε όλη τη γκάμα της βαυαρικής φίρμας. Τώρα τοποθετείται και κάτω από το καπό της Χ3.
Μεγαλύτερο ενδιαφέρον αποκτά η BMW Χ3, αφού στη γκάμα της προστέθηκε ο νέος 2λιτρος τούρμπο κινητήρας βενζίνης που πρόσφατα εξέλιξε η γερμανική φίρμα. Αυτό το μοτέρ θα το δούμε στην έκδοση xDrive28i, αντικαθιστώντας το σημερινό 3λιτρο. Το νέο 4κύλινδρο 2λιτρο υπερτροφοδοτούμενο μοτέρ είναι γενικά πανίσχυρο, ενσωματώνοντας κορυφαία τεχνολογία TwinPower Turbo. Αποδίδει 245 ίππους και ροπή 350 Nm, επιταχύνοντας την Χ3 από στάση στα 100 χλμ./ώρα σε μόλις 6,7 δευτερόλεπτα. Ταυτόχρονα, η μέση κατανάλωση καυσίμου, σύμφωνα με τη BMW, είναι 7,5 λτ./100 χλμ. με εκπομπές CO2 175 γρ./χλμ. Επίσης, στο εξής όλες οι εκδόσεις της Χ3 θα εφοδιάζονται με το σύστημα Driving Experience Control System, το οποίο επιτρέπει στον οδηγό με το πάτημα ενός κουμπιού να ρυθμίζει σύστημα διεύθυνσης, απόκριση γκαζιού, συστήμα ευστάθειας και κιβώτιο ανάλογα με τις διαθέσεις του στις επιλογές Comfort, Sport, Sport+ και Eco Pro. "

από το AutoΤρίτη

thumb αυτός μάλιστα είναι κορυφαίος 2λιτρος κινητήρας αλλά έρχεται σε λάθος εποχή τουλάχιστον για την Ελλαδίτσα μας με τους πτωχούς Έλληνες...

tzanis320si
15-02-12, 19:55
ΑΑΑΑΧΧΧΧ τι μας κανεις τωρα???? αντε να στουκαρει κανενας Γερμαναρας να του παρουμε το μοτερ....

Z4 DCT
15-02-12, 19:56
Τώρα μάλιστα!!!!!....θα πέσουν κορμιά με το 2lt Q5thumbthumb

VanVIC
15-02-12, 20:55
Περιμένω πότε θα βάλουν στο Χ3 τον Νεο 3-λίτρο εξακύλινδρο diesel με τα 3 turbo και τους 386 ίππους...
Αυτό κι αν θα είναι αμάξι για όλα τα γούστα !!!

Monsta
15-02-12, 21:08
Ακόμα και τα σύγχρονα ντίζελ έχουν τους γνωστούς κραδασμούς και απαίσιο ήχο, πράγμα που με ξενερώνει απίστευτα. Δε νομίζω να μπορέσω να δικαιολογήσω ποτέ την αγορά ενός ντίζελ, άσχετα με το πόσο οικονομικά / δυνατά είναι.

VanVIC
16-02-12, 06:24
Ακόμα και τα σύγχρονα ντίζελ έχουν τους γνωστούς κραδασμούς και απαίσιο ήχο, πράγμα που με ξενερώνει απίστευτα. Δε νομίζω να μπορέσω να δικαιολογήσω ποτέ την αγορά ενός ντίζελ, άσχετα με το πόσο οικονομικά / δυνατά είναι.

Κώστα άκουσα πως λειτουργεί (ως συνοδηγός) το 2-lt diesel στην νέα 5-άρα (F10) και δεν πίστευα στ΄αυτιά μου. Βέβαια έχουν προσέξει και την ηχομόνωση ιδιαίτερα αλλά και πάλι εντυπωσιάστηκα.
Τώρα αν σκεφτείς ότι στο ανωτέρω post μου μιλάμε για εξακύλινδρο τελευταίας-τελευταίας γενιάς, φαντάσου τί θα γίνεται.
Άσε που η ροπή του θα σε κάνει να μην ακούς... Σέρνει καράβι το νέο μοτέρ αυτό.

Και να φανταστείς ότι μερικά χρόνια πριν, ούτε κι εγώ ήθελα με τίποτα ν΄ακούω για diesel, κυρίως για τους λόγους που παρέθεσες.

PANOS-E60
16-02-12, 07:17
Βαγγέλη, προχτές πέσασε δίπλα μου ένα F10 ντιζελ (με διπλωματικές πινακίδες) ενώ ήμουνα πεζός στα στενά του Ν. Κόσμου. Πρώτα το άκουσα γιατί ερχόταν από πίσω μου και μετά το είδα. Πριν το δω ήμουνα βέβαιος ότι ήταν ταξί Octavia. Αφού το είδα ότι ήταν F10, έφαγα το ξενέρωμα της χρονιάς από τη χροιά του ήχου του.

Ασφαλώς έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά στην ηχομόνωση και μέσα δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα. Απέξω όμως ...

Monsta
16-02-12, 08:07
Κώστα άκουσα πως λειτουργεί (ως συνοδηγός) το 2-lt diesel στην νέα 5-άρα (F10) και δεν πίστευα στ΄αυτιά μου.


Βαγγέλη μου, δε ξέρω για το Φ10. αλλά πριν λίγες μέρες μπήκα σε 123d για τις γνωστές μανούβρες μπρος-πίσω στο μαγαζί. Ο λεβιές έτρεμε ολόκληρος λες και ανέβαζε 40 πυρετό και ο ήχος μέσα - αν και όχι όπως τα ταξί που θυμόμαστε παλιά - δεν τον μπέρδευες για κάτι άλλο παρά πετρέλαιο. Για να μη πω για το μέγα ξενέρωμα όταν κοιτάς στροφόμετρο.

Όμως to each his own, προσωπική γνώμη εκφέρω, γι άλλους μπορεί να είναι η ιδανική λύση αν το κοιτάξεις από άλλη σκοπιά (25Κ + χλμ χρόνο).

Nino
16-02-12, 08:14
Καλα για τις τιμές κατανάλωσης που δίνουν κρατήστε μικρό καλάθι ..
Σε πραγματικές συνθήκες οδήγησης δεν ισχύουν.

gnx
16-02-12, 08:24
Το σημαντικότερο πλέον σημείο διαφοροποίησης του diesel είναι οι επιδόσεις χαμηλά λόγω ροπής.

VanVIC
17-02-12, 03:28
Βαγγέλη μου, δε ξέρω για το Φ10. αλλά πριν λίγες μέρες μπήκα σε 123d για τις γνωστές μανούβρες μπρος-πίσω στο μαγαζί. Ο λεβιές έτρεμε ολόκληρος λες και ανέβαζε 40 πυρετό και ο ήχος μέσα - αν και όχι όπως τα ταξί που θυμόμαστε παλιά - δεν τον μπέρδευες για κάτι άλλο παρά πετρέλαιο. Για να μη πω για το μέγα ξενέρωμα όταν κοιτάς στροφόμετρο.

Όμως to each his own, προσωπική γνώμη εκφέρω, γι άλλους μπορεί να είναι η ιδανική λύση αν το κοιτάξεις από άλλη σκοπιά (25Κ + χλμ χρόνο).


Κώστα, θεωρητικά μιλάμε (τώρα) αλλά για το συγκεκριμένο στο οποίο αναφέρομαι και επισήμως ακόμα δεν υπάρχει, όυτε το στροφόμετρο θα ξενερώνει (θα τελειώνει στις 7000 RPM) αλλά ούτε το κιβώτιο (8άρι DCT).
Mε 380+ ίππους, 70+ κιλά ροπή απο τις 2000 RPM, τετρακίνηση, σχετικά compact διαστάσεις, χώρους για οικογένεια, κατανάλωση μικρότερη απο 2λιτρο ατμοσφαιρικό, επιδόσεις... 0-100 κάτω απο 5", στον θόρυβο που θα ακούνε οι απ΄εξω θα μείνουμε ;
Προσωπικά, αν τα καταφέρω να "αναβαθμίσω" απο το GLK στο συγκεκριμένο Χ3, θα κάνω την καρδιά (ή τα αυτιά μου πιο σωστά) πέτρα και απόλαυσω όλα τα υπόλοιπα. Για μένα θα είναι το αμάξι "ΌΛΑ ΣΕ ΕΝΑ" !
Δες λίγο για τί κινητήρα μιλάμε:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=12026