PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή λαδιών σε ε60



hexdec
10-08-11, 10:08
Καλημέρα σας, πρόσφατα ενημερώθηκα από τον υπολογιστή του αυτοκινήτου ότι χρειάζομαι αλλαγή λαδιών, το θέμα είναι ότι έχω μια άκρη σε αντιπροσωπεία της ΜΒ και μπορώ να πάρω λάδια aral σε πολύ χαμηλές τιμές, έχω βρεί μάλιστα και με ίδιο ιξώδες με αυτό που προτείνει η BMW, το θέμα είναι αν πληρούν και τις ίδιες λοιπές προδιαγραφές πέρα απο το ιξώδες... Θεωρείται ότι μια τέτοια αλλαγή λαδιών με χρήση λιπαντικών απο άλλη εταιρεία είναι ενδεδειγμένη ; Το αυτοκίνητο μου είναι καινούργιο και αυτή θα είναι η πρώτη αλλαγή που θα κάνω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!


ΥΓ τα λάδια που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω χρησιμοποιούνται και στο W211 (1800cc kompressor)

ghost-rider
10-08-11, 11:21
Eιναι πολυ καλα λαδια τα aral.

Αν πληρουν τις προδιαγραφες του κινητηρα σου δεν υπαρχει θεμα.

PANOS-E60
10-08-11, 11:31
Το θέμα φίλε μου είναι αν δέχεται το εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW να σου σφραγίσει κανονικά το βιβλίο του service ... Παίζεται ... Κατά τα άλλα, τα λαδάκια μιά χαρά θα είναι.

hexdec
10-08-11, 12:41
εκτος εγγυησης ειναι το αυτοκινητο, μια χαρα πρεπει να το δεχτουν!

PANOS-E60
10-08-11, 12:51
Αν είναι εκτός εγγύησης, κάντο. Εδώ όμως λες άλλο.

Το αυτοκίνητο μου είναι καινούργιο και αυτή θα είναι η πρώτη αλλαγή που θα κάνω.

hexdec
10-08-11, 13:12
εννοουσα πρωτο χερι, αγορασμενο απο εμενα, η εγγυηση 2 ετων τελειωσε τον απριλιο που μας περασε και τωρα ζητησε αλλαγη λαδιων πρωτη φορα!

Stunt Mike
10-08-11, 13:50
Καταρχην τα λαδια επρεπε να τ'αλλαζες καθε χρονο ασχετως χλμ.Οταν λες ''ζητησε'' τι ακριβως εννοεις???Εβγαλε κραυγη και φωναξε θελω λαδι ρεεε??Ποσα χλμ εχεις κανει μ'αυτα τα λαδια?Ειναι αυτα που ειχε απ'το εργοστασιο?Οσον αφορα τωρα την αλλαγη λαδιων,τα λαδια γραφουν περα απ'το ιξωδες και την προδιαγραφη που εχουν στο πλαι του μπουκαλιου πχ ΜΒ,VW505,BMW ll98-01 κτλ.....δες στο manual του αυτοκινητου σου τι προδιαγραφη παιρνει το Ε60 σου και αγορασε οποια μαρκα γουσταρεις.Και στην εγγυηση να'τανε τ'αμαξι σου δεν θα'χες προβλημα....

hexdec
10-08-11, 15:10
@MikeT328E36
idrive, αυτο αποφασίζει ποτε και γιατι, γίνονται οι αλλαγές, τα χλμ ειναι περιπου 9000 και επαναλαμβάνω είναι τα εργοστασιακα λαδια τα οποια θα αλλαχθουν για πρώτη φορά και όσον αφορά τις προδιαγραφες το γνωρίζω πολυ καλα αυτό που λές καθώς το αναφέρω στο πρωτο μου μνμ, αλλά στο εγχειρίδιο του κατασκευαστη δεν αναφερει τπτ για αυτές, επίσης σε ένα λίτρο λάδι που πήρα για να έχω ρεζέρβα δεν αναφερει πουθενα προδιαγραφες περα απο το ιξώδες, για αυτο και έθεσα το ερώτημα, μηπως κανείς γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες.

Stunt Mike
10-08-11, 15:31
Ηδη επρεπε να τα'χες αλλαξει τα πρωτα λαδια πριν τα 5000χλμ και σιγουρα στο χρονο πανω καθοτι το λαδι με τον καιρο και τη χρηση χανει μεγαλο μερος των ιδιοτητων του.Με μια προχειρη αναζητηση,ολες οι καινουριες 5αρες και οι F10 φορανε τα ιδια λαδια 5W-30 με προδιαγραφη LL-01.Εναλλακτικα βαζεις 0W-30 και 0W-40.Εχει 4 μαρκες για την Αμερικανικη αγορα προτεινομενες αλλα δεν μπορω να το γραψω για λογους διαφημισης.Παντως ARAL δεν ειναι...

hexdec
10-08-11, 16:15
Σε ερώτηση στην αντιπροσωπεία κατα την αγορά αναφέρθηκε επι λέξη ότι οι αλλαγές λαδιών γίνονται με βάση τον υπολογιστη του αυτοκινητού και θεωρίες για γρέζια κτλ απο την κατασκευη έιναι τουλάχιστον αστείες, για τον λόγο αυτό τα λάδια παρέμειναν μέχρι και σήμερα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με τις προδιαγραφές, θα πράξω τα δέοντα!

PANOS-E60
10-08-11, 16:59
Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση ένα καινούργιο αυτοκίνητο (2009 μοντ. φαντάζομαι) να έχει ήδη βγει από την εγγύηση και να μην έχει αλλάξει πρώτα λάδια, επειδή έτσι λέει το i-drive. To σύστημα αυτό μετράει διανυθέντα χιλιόμετρα και χρόνο, δεν αισθάνεται την προστασία του ικινητήρα ... Τα 9.000 κμ είναι λίγα μεν, τα δύο και βάλε χρόνια όμως είναι πολλά και γιά το καλύτερο λάδι του κόσμου. Και δεν μιλάω γιά γρέζια κλπ, μιλάω γιά προστατευτικές ιδιότητες του λιπαντικού.

Οσο γιά το i-drive, δεν είναι ευαγγέλιο. Μόλις αλλάξεις τα λάδια, το συνεργείο θα καταχωρήσει την πληροφορία στο σύστημα γιά να την μάθει και να σου υπενθυμίσει τον επόμενο χρόνο αλλαγής τους. Το ίδιο όταν αλλάξεις φίλτρα, τακάκια κλπ.

hexdec
10-08-11, 17:07
Το θέμα με είχε απασχολήσει και εμένα αλλά απο το εξουσιοδοτημένο είπαν όχι, όταν το ζητήσει το idrive, πράγμα λογικό νομίζω δεν είναι FIAT 124, ίδια τακτική και σε ΜΒ 211 αλλά και σε passat cc, τα χρόνια αλλάξαν και τα λιπαντικά το ίδιο, αλλάζοντας νωρίτερα απο ότι προβλέπει ο κατασκευαστής αυξάνουμε το κόστος συντήρησης του αυτοκινήτου, δεν κάνουμε κακό, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι...

gupakos
10-08-11, 20:13
Το θέμα έχει αναλυθεί αρκετές φορές αλλά το κόστος αλλαγής λαδιών είναι σχετικά 'μικρό' για να το 'αμελήσει' κανείς....φυσικά κάθε ευρώ μετράει αλλά με τα υλικά να έχουν μάξιμουμ 60 ευρώ (7 λίτρα επί 7 ευρώ για λάδι BMW original 0W40 από ebay + άλλα 11 ευρώ για φίλτρο), νομίζω ότι μία συχνότερη αλλαγή (εννοώ κάθε ένα χρόνο ή 10.000 χλμ, ότι έρχεται νωρίτερα) επιβάλλεται...αλλα βέβαια ο καθείς και η τσέπη του :)

hexdec
10-08-11, 20:20
Αυτοί ξέρουν (BMW Dealers), γιατί να μην προτείνουν αλλαγές κάθε 5000 χλμ? έχουν να χάσουν κάτι?

hexdec
10-08-11, 20:22
Φίλε απο επάνω δεν είναι θέμα τσιγκουνιάς, αλλά λογικής, και τελικά ρώτησα κάτι για τις προδιαγραφές λαδιών, δεν ρώτησα πότε πρέπει να τα αλλάζω, αυτό το ξέρω!

Sonic
10-08-11, 20:34
Φίλε από κάτω ,
Εχει και manual το αυτοκίνητο σου

hexdec
10-08-11, 20:36
το οποίο δεν τις αναφέρει, τεσπά συζήτηση τέλος, δεν υπάρχει νόημα να συνεχίζουμε, ευχαριστώ για την βοήθεια απο τα μέλη που απάντησαν στο ερώτημα μου.-

Stathis
10-08-11, 20:53
καλησπερα και απο μενα, αν καλυπτει τις προδιαγραφες που αναφερει στο εγχειριδιο εισαι οκ.
βεβαια αφου δεν κανεις συχνες αλλαγες ισως θα επρεπε να εμπιστευθεις τα καστρολ τα οποια εχουν δικιμασει τα περισσοτερα μελη, χωρις αναφορα προβληματων.

παλιοτερα ειχε δημιουργηθει ενα θεμα με aral σε bmw και καποιες ζημιες εξ αιτιας καποιου προσθετου, αλλα δεν θυμαμαι ακριβως να πω περισσοτερα.

οσο για το θεμα της τιμης των λιπαντικων εχω να προτεινω μια σελιδα οπου εχω διαπιστωσει οτι εχει πολυ καλες τιμες, ισως τις καλυτερες https://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el&vmcchk=1&Itemid=57

συγκρινε τιμες και κανε την επιλογη σου...

Thomelef
10-08-11, 21:02
καλύτερα βαλε τα εργοστασιακά, που είναι και μια χαρά λάδια...όσο για τους έξυπνους τις αντιπροσωπείας,
πάνε πές τους...αφού τα γρέζα είναι μπούρδες, τότε γιατί έχουν μαγνητη μέσα στο κάρτερ τα αμάξια???να
δούμε τι θα σου πεί ο εξυπνάδας που όλα τα ξέρουν μέσα στις αντιπροσωπείες.

hexdec
10-08-11, 21:09
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, το αυτοκινητο ειναι δευτερο και δεν γραφει χλμ λογω δουλειας, αυριο θα παει για λαδια και παραγγελια m-pack, ολα οκ θα δω και για τα castrol αποψε το βραδυ!

giannis_compact
10-08-11, 21:18
καλύτερα βαλε τα εργοστασιακά, που είναι και μια χαρά λάδια...όσο για τους έξυπνους τις αντιπροσωπείας,
πάνε πές τους...αφού τα γρέζα είναι μπούρδες, τότε γιατί έχουν μαγνητη μέσα στο κάρτερ τα αμάξια???να
δούμε τι θα σου πεί ο εξυπνάδας που όλα τα ξέρουν μέσα στις αντιπροσωπείες.

Όπως τα λέει ο φίλος Thomelef thumb

Stathis
10-08-11, 21:20
και για να ειμαστε λιγο πιο συγκεκριμενοι για να βοηθησουμε το φιλο μας ο κατασκευαστης προτεινει για τον κινητηρα του λαδι με την προδιαγραφη BMW LL-01.

τα λαδια που αποκτουν αυτην την προδιαγραφη καλουνται να περασουν ενα τεστ 370 ωρων συνεχους λειτουργιας σε προτυπο κινητηρα Μ54, ωστε να διαπιστωθει κατα ποσον μπορουν να ανταπεξελθουν στις αυξημενες απαιτησεις λιπανσης κινητηρων με vanos και valvetronic.

η αραλ εχει δυο τετοια λιπαντικα, τα SUPER TRONIC 0W-40 και SUPER TRONIC G SAE OW-30.
αν ειναι αυτα εχει καλως, αν οχι δεν κανει για τον κινητηρα σου...

giannis_compact
10-08-11, 21:24
και για να ειμαστε λιγο πιο συγκεκριμενοι για να βοηθησουμε το φιλο μας ο κατασκευαστης προτεινει για τον κινητηρα του λαδι με την προδιαγραφη BMW LL-01.

τα λαδια που αποκτουν αυτην την προδιαγραφη καλουνται να περασουν ενα τεστ 370 ωρων συνεχους λειτουργιας σε προτυπο κινητηρα Μ54, ωστε να διαπιστωθει κατα ποσον μπορουν να ανταπεξελθουν στις αυξημενες απαιτησεις λιπανσης κινητηρων με vanos και valvetronic.

η αραλ εχει δυο τετοια λιπαντικα, τα SuperTronic 0W-40 και SUPER TRONIC G SAE OW/30.
αν ειναι αυτα εχει καλως, αν οχι δεν κανει για τον κινητηρα σου...

370 ώρες με τα ίδια λάδια?
Δηλαδή εάν υποθέσουμε ότι ταξιδεύει με 100 χιλιόμετρα την ώρα στις 370 ώρες τα λάδια θα υπάρχουν στον κινητήρα για 37 χιλιάδες χιλιόμετρα!
Ξέρουμε τα αποτελέσματα του τέστ?

Stathis
10-08-11, 21:31
τα αποτελεσματα των τεστ τα ξερουν οι εταιριες και τα εργαστηρια.
προφανως το λιπαντικο θα πρπει να διατηρησει αμεταβλητα εως ενα ποσοστο τα χαρακτηριστικα του και να μην εχουμε περαν των οριων, οξειδωση, αναφλεξη, εξατμιση, μεταβολη του ιξωδους, διασπαση του φιλμ κλπ
αν παντως δεν περασει αυτο το τεστ δεν παιρνει την προδιαγραφη το λαδι...

gupakos
11-08-11, 09:40
Φίλε απο επάνω δεν είναι θέμα τσιγκουνιάς, αλλά λογικής, και τελικά ρώτησα κάτι για τις προδιαγραφές λαδιών, δεν ρώτησα πότε πρέπει να τα αλλάζω, αυτό το ξέρω!

Φίλε hexdec, το θέμα των χρημάτων το έθεσες εσύ πρώτα (below) και με βάση αυτήν την παρατήρηση σου, έκανα εγώ το σχόλιο...


....αλλάζοντας νωρίτερα απο ότι προβλέπει ο κατασκευαστής αυξάνουμε το κόστος συντήρησης του αυτοκινήτου, δεν κάνουμε κακό, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι...

Άρα δεν υπάρχει λόγος να αναστατώνεσαι! :)

Στην τελική δικό σου είναι το αμάξι και κάνεις ότι θες...

Για τις προδιαγραφές νομίζω ότι με δεδομένο ότι τα original BMW έχουν από ebay γύρω στα 7.5 ευρώ (με μεταφορικά) και μάλιστα τα 0W40 δε βλέπω το λόγο να πας σε Aral...εκτός και αν μπορείς να βρεις τα Aral (εκείνα που φυσικά πληρούν της Longlife προδιαγραφές) από το γνωστό σου σε 0W40 και σε αρκετά χαμηλότερη τιμή από τα original BMW.

Stunt Mike
11-08-11, 15:22
Σε ερώτηση στην αντιπροσωπεία κατα την αγορά αναφέρθηκε επι λέξη ότι οι αλλαγές λαδιών γίνονται με βάση τον υπολογιστη του αυτοκινητού και θεωρίες για γρέζια κτλ απο την κατασκευη έιναι τουλάχιστον αστείες, για τον λόγο αυτό τα λάδια παρέμειναν μέχρι και σήμερα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με τις προδιαγραφές, θα πράξω τα δέοντα!

Αν και δεν μιλησα για γρεζια(αν και θα'πρεπε) εντουτοις πλανασαι πλανη οικτρα αν νομιζεις οτι δεν υπαρχουν!Κι αν ακους επισης τον καθε λαλακα των αντιπροσωπειων...το ιδιο...Οπως σου ειπαν και πιο πανω,το i-drive απλως ειναι προγραμματισμενο με βαση τα χλμ ή τη σταθμη να σ'ενημερωσει.Τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο απο τα παλια κολλημενα χαρτακια υπενθυμισης στην πορτα του οδηγου....
Υ.Γ. αμα ηξερες ποσοι Ασχετοι δουλευουν υπευθυνοι ανταλλακτικων,service κτλ θα τραβαγες τα μαλλια σου!Και ποσοι μηχανικοι γνωριζουν μονο τα βασικα....αστα να πανε....

hexdec
11-08-11, 16:49
Μάλιστα, η σιωπή είναι χρυσός, η αλλαγή έγινε σήμερα, η τάπα του κάρτερ δεν είναι μαγνητική, το idrive έχει και παραμέτρους χρήσης, δεν είναι σαν τα παλιά χαρτάκια, τό όριο της αλλαγής είναι μεταβαλλόμενο ανάλογα με την χρήση του αυτοκινήτου, το εγχειρίδιο δεν λέει τπτ για υποχρεωτικές αλλαγές. Αυτά

Ο Έλληνας πάντα ξέρει περισσότερα !

hexdec
11-08-11, 16:56
Εάν έχει αλλού μαγνήτη μέσα στο κάρτερ αυτό δεν το ξέρω.

Stathis
11-08-11, 18:35
τελικα τι λαδι εβαλες, δεν μας ειπες...

hexdec
11-08-11, 19:35
εβαλα τις bmw τελικα γιατι δεν εβγαλα ακρη με τις προδιαγραφες

Stunt Mike
12-08-11, 00:27
Μάλιστα, η σιωπή είναι χρυσός, η αλλαγή έγινε σήμερα, η τάπα του κάρτερ δεν είναι μαγνητική, το idrive έχει και παραμέτρους χρήσης, δεν είναι σαν τα παλιά χαρτάκια, τό όριο της αλλαγής είναι μεταβαλλόμενο ανάλογα με την χρήση του αυτοκινήτου, το εγχειρίδιο δεν λέει τπτ για υποχρεωτικές αλλαγές. Αυτά

Ο Έλληνας πάντα ξέρει περισσότερα !

To i-drive δεν μπορει να ξερει βρε ανθρωπε αν το λαδι σου εχει ακομη τις ιδιες ιδιοτητες που ειχε!Ειναι οπως ακριβως σου το'πα κι αν το σκιζεις συνεχεια(που σημαινει ψηλοτερη μεση θερμοκρασια λαδιου στα χιλιομετρα που διανυει) θα σου βγαλει ενα στατιστικο μεσο ορο νωριτερης αλλαγης λαδιων.Αν υποθεσουμε λοιπον οτι εσυ μπαινεις καθε βδομαδα πιστα και του πινεις το αιμα για μεσο ορο 100χλμ και μετα κανεις ολη τη βδομαδα αλλα 1000 ηρεμα εκτος πολης,το i-drive δεν μπορει να ''δει'' αν το λαδι σου εχει γεμισει φυσαλιδες απ'το σκισιμο γιατι στατιστικα βλεπει ηρεμη οδηγηση στο 90%...καταλαβες?Ομως σε 10 βδομαδες θα'χεις κανει 11000χλμ το λαδι σου θα'ναι φυτιλι απ'τα 1000χλμ εντος πιστας και το i-drive θα λεει μια χαρα ειναι,αντεχει μεχρι τα 15000.Ολα αυτα τα ηλεκτρονικα δουλευουν με στατιστικες παραμετρους....προγραμμα υπολογιστη ειναι.
Υ.Γ Γρεζια εχουν ολα τα κινουμενα μηχανικα μερη,οσο καλα επεξεργασμενα κι αν ειναι(που σιγουρα ειναι πλεον εν ετει 2011).Κι αν βγαλεις το καρτερ σου ποτε θα τα δεις.Το αν θα σου δημιουργησουν ζημια ποτε ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο....
Δεν νομιζω να ρωτησες κανα Γερμανο να σου λυσει τις αποριες σου.Απ'οσο ξερω και στις αντιπροσωπειες Ελληνες δουλευουν.....

Stunt Mike
12-08-11, 00:31
Τωρα βεβαια αν το i-drive εχει κανα αισθητηρα ποιοτητας-συνθεσης λαδιου συγχωρεστε με αλλα οσο κι αν εψαξα,πουθενα δεν ανεφερε κατι τετοιο στις προδιαγραφες του......

Stathis
12-08-11, 10:14
βρε μικε προς τι τοση επιμονη για την αλλαγη του φιλου μας?
το να ακολουθουμε τις οδηγιες του κατασκευαστη δεν ειναι παντα λαθος.
καμια φορα μπορει να ειναι και σωστο.
ετσι για να βαλει αυτο το συστημα αλλαγης λαδιων η bmw σε συνδυασμο με λαδι ειδικης προδιαγραφης, καπως θα το δοκιμασε και θα ξερει καλυτερα.

τελος το "σκισιμο", ή η χρησιμοποιηση του αυτοκινητου σε μεγαλες αποστασεις, δεν κανουν κακο στο λαδι ουτε μειωνουν τη διαρκεια ζωης του.
αντιθετα τη μειωνουν οι μικρες και αραιες διαδρομες εντος πολεως.
το γιατι το εχω αναλυσει σε παλιοτερο ποστ μου για λαδια...

Stunt Mike
12-08-11, 15:57
βρε μικε προς τι τοση επιμονη για την αλλαγη του φιλου μας?
το να ακολουθουμε τις οδηγιες του κατασκευαστη δεν ειναι παντα λαθος.
καμια φορα μπορει να ειναι και σωστο.
ετσι για να βαλει αυτο το συστημα αλλαγης λαδιων η bmw σε συνδυασμο με λαδι ειδικης προδιαγραφης, καπως θα το δοκιμασε και θα ξερει καλυτερα.

τελος το "σκισιμο", ή η χρησιμοποιηση του αυτοκινητου σε μεγαλες αποστασεις, δεν κανουν κακο στο λαδι ουτε μειωνουν τη διαρκεια ζωης του.
αντιθετα τη μειωνουν οι μικρες και αραιες διαδρομες εντος πολεως.
το γιατι το εχω αναλυσει σε παλιοτερο ποστ μου για λαδια...

Εχεις δικιο βρε Σταθη αλλα δεν μπορω ν'ακουω να θεωρουν οτι ενα ηλεκτρονικο προγραμματισμενο συστημα ξερει οτι τα λαδια ειναι οκ.Και να μας λεει και Ελληναρες επειδη ειπαμε την γνωμη μας!Ε οχι ρε φιλε!Δηλαδη αμα χρησιμοποιεις τ'αμαξι 10 χρονια κι εχεις 3000χλμ μονο,υπαρχει περιπτωση να σου πει το i-drive οτι θες λαδια??Ειναι δυνατον να μην θες?
Προφανως ενα αμαξι με 9000χλμ σε 2 χρονια κανει μικρες και αραιες διαδρομες.Αλλα και το σκισιμο και οι υψηλες θερμοκρασιες ταλαιπωρουν το λαδι και μειωνουν τη διαρκεια ζωης του(αν δεις το δικο μου λαδι μετα απο 1500χλμ μονο πιστα και προπονηση στο δρομο,θα καταλαβεις).Αυτα απο μενα...:thanks:

S8N
15-08-11, 16:25
Κάποιες θεωρίες συνομωσίας παντως λένε πως τα τοσο μεγάλα διαστήματα service δεν υπαγορεύονται μόνο από την πρόοδο της τεχνολογίας σε λιπαντικα και κινητηρες αλλά και απο τις εταιρείες leasing, ποσω μάλλον σε τέτοια αυτοκινητα που αποτελουν την υπ' αριθμ. 1 επιλογή στελεχών εταιρειών στο εξωτερικό.

hexdec
16-08-11, 09:04
Καλημέρα σας!!
Επειδή έλειπα σε ολιγοήμερες διακοπές, απαντώ με καθυστέρηση, με ένα απόσπασμα από το εγχειρίδιο ιδιοκτήτη αυτοκινήτου με ημερομηνία εκτύπωσης το 2007, το οποίο ευτυχώς είναι σε απλά Ελληνικά και ελπίζω κατανοητά
<< Σύστημα συντήρησης BMW>> σελίδα 249
Condition Based Service CBS
Αισθητήρες και ειδικοί αλγόριθμοι λαμβάνουν υπόψη τις διαφορετικές συνθήκες χρήσης της BMW σας. To Condition Based Service, εξακριβώνει έτσι την τρέχουσα και τη μελλοντική ανάγκη συντήρησης. Το σύστημα σας προσφέρει τη δυνατότητα να προσαρμόσετε τις εργασίες συντήρησης στις προσωπικές σας απαιτήσεις και έτσι να έχετε την BMW σας πάντα στην διάθεση σας.
Στην οθόνη ελέγχου, μπορείτε να απεικονίσετε διαδοχικά τις υπολειπόμενες χιλιομετρικές αποστάσεις λειτουργίας ή τους υπολειπόμενους χρόνους για τις επιλεγμένες εργασίες συντήρησης καθώς και τυχόν καθορισμένες προθεσμίες ελέγχου.


Αυτά.....

Konstantinos E60
16-08-11, 12:28
Φαντάζομαι καταλαβαίνεις οτι κανείς απο τους παραπάνω συμφορουμίτες δεν εχει κανένα κέρδος για το αν θα αλλάξεις λάδια στις 5-10-20.000 χλμ και οτι σου εχουν πεί στο εχουν πεί για το δικό σου καλό !!
Και μάλλον δεν εχεις δει ανοιγμένο μοτερ απο αμαξι εισαγωγής (Γερμανίας) που άλλαζε "τυπικά" τα λαδάκια του !!!
Και μιας και εχουμε και ιδιο αμαξι,εγω προσωπικά τα άλλαζα καθε 13-15.000 και τωρα τα αλλαζω στα 10.000 ή μόλις κλεισουν χρόνο και ας έχουν και 500 χλμ !!

hexdec
16-08-11, 13:08
σαφως, αυτο ειναι σιγουρα η μια αληθεια, η δευτερη ειναι οτι ο κατασκευαστης ζητα service με βαση τις πληροφοριες του cbs απο εκει και υστερα δεν πιστευω οτι θα ρισκαρε την φημη του προτεινοντας διαστηματα αλλαγης λαδιων που θα εθεταν σε κινδυνο την αξιοπιστια των αυτοκινητων του. Σε καθε περιπτωση το ερωτημα ηταν για λαδια αλλου κατασκευαστη και ισως αλλων προδιαγραφων και οχι αν εκανα λαθος στην αλλαγη και αν επρεπε να τα αλλαξω νωριτερα, στο ερωτημα αυτο πηρα απαντηση, τα υπολοιπα σχολια εγιναν χωρις αιτια για να κρινουν μια δικη μου ενεργεια για την οποια δεν ζητηθηκε σχολιασμος, το αν ειναι σωστη η λαθος η χρονικη στιγμη της αλλαγης μενει για φανει στο μελλον.

Konstantinos E60
16-08-11, 13:33
σαφως, αυτο ειναι σιγουρα η μια αληθεια, η δευτερη ειναι οτι ο κατασκευαστης ζητα service με βαση τις πληροφοριες του cbs απο εκει και υστερα δεν πιστευω οτι θα ρισκαρε την φημη του προτεινοντας διαστηματα αλλαγης λαδιων που θα εθεταν σε κινδυνο την αξιοπιστια των αυτοκινητων του. Σε καθε περιπτωση το ερωτημα ηταν για λαδια αλλου κατασκευαστη και ισως αλλων προδιαγραφων και οχι αν εκανα λαθος στην αλλαγη και αν επρεπε να τα αλλαξω νωριτερα, στο ερωτημα αυτο πηρα απαντηση, τα υπολοιπα σχολια εγιναν χωρις αιτια για να κρινουν μια δικη μου ενεργεια για την οποια δεν ζητηθηκε σχολιασμος, το αν ειναι σωστη η λαθος η χρονικη στιγμη της αλλαγης μενει για φανει στο μελλον.

Αν είσαι τόσο πιστός στις οδηγίες του κατασκευαστή τότε η ερώτηση σου για λάδια αλλου κατασκευαστή και αλλων προδιαγραφών είναι άκυρη !!

P.S Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για "πολλαπλασιαστές,αντλίες υψηλής" κ.τ.λ και θα δείς οτι την φήμη και την αξιοπιστία η BMW την αντιλαμβάνεται αλλιώς !!thumb

hexdec
16-08-11, 14:20
δεν ειναι σε καμια περιπτωση ακυρη, η bmw δεν ειναι εργοστασιο πετροχημικων για να κανει λαδια, τα λαδια με το σημα της θα μπορουσαν να ειναι παρασκευασμενα απο την aral την castrol motul η καποιον αλλο κατασκευαστη, απλα πρεπει να πληρουν τις προδιαγραφες που θελει η bmw, αυτες ακριβως τις προδιαγραφες ηθελα να μαθω. Αξιοπιστια σε αυτοκινητα τετοιου ειδους πλεον δεν υπαρχει και συμφωνω σε αυτο, Αλλα δεν καταλαβαινω πως οι πολλαπλασιαστες εμπλεκονται στο προγραμμα συντηρησεως, ασχετα εσν απο οτι διαβαζω η αλλαγη τους ειναι συχνη

Konstantinos E60
16-08-11, 14:44
Δεν σου είπα εγω οτι σχετίζονται με το πρόγραμμα συντήρησης , απλή ανάφορά εκανα σε ένα πρόβλημα που παρουσιάζεται συχνά αλλα η BMW κάνει την παλαβή χωρις να την νοιάζει η φήμη της μιας και την ανέφερες και εσύ !!

S8N
16-08-11, 15:39
Σωστά τα λέει ο αγαπητός hexdex, δε γνωρίσουμε όμως ποιο χρονικό διάστημα ή πόσα διανυθέντα km ορίζει η BMW ως μέσο χρόνο ζωής ενός αυτοκινήτου.