PDA

Επιστροφή στο Forum : [E34] Ένας θρύλος συνεχίζει και μου πίνει το αίμα...



Unknown
07-08-11, 10:49
Παιδιά καλημέρα

Θα με θυμάστε έχω ένα απο τα παλαιότερα Ε34 ,και πιο ...πως να το θεσω σωστα? Που άντεξαν τα πάντα.

Μάθαμε τελικά με το Serial οτι είναι μοντέλο του 1988,με 1η άδεια του 1990.

Πέρα απο αυτά...

Σας είχα πει οτι είχε προβλήματα τρέμουλα κτλ.

Λοιπόν το τρέμουλο ήταν όπως μου είπαν ο κεντρικός σταυρός Χ2 ,απο κάτω απο το αυτοκίνητο , πήγε για επισκευή και βάψιμο με καινούργιο χρώμα για να αντέξει στον καιρό και στις συνθήκες, 210 ευρώ πλήρωσα.

Απο εκεινη την στιγμη βελτιωση ειδα ΤΡΟΜΕΡΗ.Δεν υπαρχει τρεμουλο.

Εχουμε και λεμε ομως...

Παραμενουν καποια προβληματακια...ενταξει προβληματακια τροπος του λεγειν,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΡΕΣ :p

Βαλαμε φρεον πληρωσα 70 ευρω να γεμισει,και .... δεν εμεινε ουτε σταγονα μεσα εντος 3 ημερων,ειχαμε μεγαλη διαροη απο καπου ....

Συνεχιζω...

Έχουμε προβλημα με καποιο μπουζι μου ειπαν ? δεν θυμαμαι πως λεγετε,και ο κινητηρας χανει ΛΙΤΡΑ λαδιου ... μιλαμε την εβδομαδα βαζω εως και 4 λίτρα λαδι 15/50 ,πολυ χρημα ρε γμτ και δεν εχω...

Προβλημα στο φρεον το ειπα....

ΠΡΟΒΛΗΜΑ χοντρο,στο κιβωτιο ταχητυτων επειδη ειναι αυτοματο,οταν το αναψω δεν παει να ζεσταθει ... δεν παει να κανει τουμπες,ετσι και μετακινησω την 1η ταχητυτα θα την αλλαξει μονο του ΣΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ μεσα,μιλαμε για ρουφηγμα βενζινης με ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ.Μολις παρει την 1η ομως μετα τελος δεν το ξανακανει,δηλαδη ... γινεται μια φορα και δεν ξαναγινετε,μεχρι το απογευμα πχ η την επομενη μερα...(ο μαστορας λεει οτι μαλλον ειναι τ αλαδια του κιβωτιου , επειδη παιρνει 7 λιτρα , και το καθε ενα κοστιζει 25 ευρω... χρειαζονται αλλαγη μαλλον αλλα δεν ξερουμε εαν οντως ειναι αυτο... δηλαδη ρισκο κανονικο ,αλλα δεν εχουν αλλαχτει ΠΟΤΕ!)

Επομενο ???

Χμμμ....50 λίτρα έκαψε σε διάστημα 400 χλμ. ακριβώς με 100 και 2500 στροφες περιπου ,δηλαδη μονο περιφερειακο με D,ταχυτητα η οποια πλεον δεν μου παρουσιαζει ΕΥΤΧΗΩΣ προβλημα.

Αλλο ???Ααααα ναι ,τις προαλλες ειχε την βροχη Θεσσαλονικη βραδυ και εγω πηγαινα για βραδινο μπανιο παιδια,ΕΙΧΑ 4 ψυχες μεσα,με ελεγαν βλεπεις ???βλεπω βλεπω στον δρομο ... ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ πηγαινα με 50 χλμ/ωρα ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ,μεγαλη σκαλα παντα και ΤΙΠΟΤΑ.
Τι μπορει να φταιει εδω?αλλαγμενες καινουργιες λαμπες ...Osram σε ολες τις σκαλες.

ΑΛΛΟ...Χμμμμ...το καντραν ΕΧΕΙ Προβλημα,καταναλωση δεν δειχνει. Βενζινη το ποσο εχω,διχνει αλλα δεν ξερω εαν ειναι σωστο τις περισσοτερες φορες αυτο που δειχνει....

Α,και ενα ακομα εχει προβλημα ο θερμοστατης μπορει να ειμαι καμια 3 ωρες στον δρομο και να το εχει απο τις 5 σκαλες θερμοκρασιας, δηλαδη η 1η ειναι το μπλε 2η δειχνει κενο 3η κενο 4η κενο και η 5η δειχνει κοκκινο,εμενα ειναι παντα στο 2η ενω επρεπε να ειναι στο 3η

Και τελος,παροτι αλλαξα τακακια,καινουργια εντομεταξυ ΑΚΟΥΓΩ τσιριγματα στα φρενα...

Κατα τα αλλα...παει ....

Πως τα βλεπετε τα πραγματα ???

Σας κουρασα ατιμα νιατα....

Unknown
07-08-11, 10:54
προς στιγμη εγινε γενικο Service,αλλαχτηκαν τακακια , αλλαχτηκε σταυρος Χ2 μικρος μεγαλος ?εαν δεν κανω λαθος,φιλτρο αερος,μπηκε φρεον (Αλλα εφυγε εντως 3 ημερων),αλλαχτηκαν λαδια αλλα τα παιταξε ολα εξω,χμμμ τι αλλο ? λαμπες μπηκαν osram αλλα παλι ΤΙΠΟΤΑ δεν βλεπω,αλλαχτηκε και ο σωληνας ολοκληρος που ηταν τρυπιος και εχανα λαδια απο το υδραυλικο συστημα (190 ευρω) μεταχειρισμενος χωρις αποδειξη ...κατα τα αλλα ειναι αυτα που εγραψα απο πανω :P

τι λετε?

Dimitrios
07-08-11, 11:26
Καλημέρα πρώτα απ' όλα. Επειδή κατάλαβα ότι αγαπάς το αυτοκίνητό σου, αλλά οι ζημιές είναι πολλές, αν υπάρχουν χρήματα αυτή τη στιγμή κάνε αλλαγή μηχανής και κιβωτίου αφού βεβαιωθείς όμως ότι βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Με το να επισκευάζεις το υπάρχον δε θα μείνει φράγκο....Τι μοτέρ έχει τώρα?

Unknown
07-08-11, 13:05
Το αγαπάω νταξ ... είναιέρωτας σε αυτό έμαθα του πατέρα μου είναι , εγώ να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να το κρατήσω με τίποτα θέλω κάτι πιο καινούργιο και σίγουρα ΠΙΟ οκονομικό ...

αυτά που έδινα έως τώρα στο αυτοκίνητο αυτό ήταν καθαρά η ασφάλεια του ,και όλα τα σύναφι πριν αρχίζει να βγάζει το 1 μετά το άλλο....

Μοτέρ φοράει το Μ20 αν το λέω σωστά.Είναι του 88' με 1η άδεια το 90'. Έχει πολλά πολλά χλμ . στην πλάτη του θα δείς σε ένα παρόμοιο θέμα και θα καταλάβεις,αλλά πλέον δεν κάνει τόσα γιατί δεν συμφέρει..

Δεν ξέρω καν αν αξίζει να το επισκεύασω άλλο, γιατί πολύ απλά είναι αρκετά ταλαιπωρημένο πιστεύω ΜΌΝΟ εάν το δώσω για ανταλλακτικά.Γιατί αλλίως δεν πιστεύω να γίνεται...

Καταρχίν έτσι όπως το βλέπω το θέμα θέλει τουλάχιστον 2000-3000 ευρώ για να διορθωθεί πλήρως.Οπότε γιατί να τα ρίξω και να το κάνω και να μην ξέρω εάν βγάλει άλλα και να έχω πάλι τέτοια τρομερή κατανάλωση,δηλαδή πάνω απο 10λίτρα / 100 ?

Δεν με συμφέρει δηλαδή ... 139 άλογα είναι αυτά!Πεινάνε μαζί με 1998 κιβυκα

Stamatis
07-08-11, 14:03
Με το χερι στην καρδια:
Αποσυρση.

Ουτε να παρεξηγηθουμε θελω, ουτε να μειωσω το αυτοκινητο, ουτε να κανω τον εξυπνο.
Καποια στιγμη τα πραγματα "τα φτυνουν".
Αυτο, ταφτυσε.
Τελος και πας παρακατω.

Συγνωμη για το απολυτο της αποψης, αλλα ετσι οπως το ακουω, το αμαξι ειναι τελειωμενο.
Αφτο δεν ειναι που εχει μισο εκατομμυριο χιλιομετρα η κατι τετοιο;

Unknown
07-08-11, 14:06
Με το χερι στην καρδια:
Αποσυρση.

Ουτε να παρεξηγηθουμε θελω, ουτε να μειωσω το αυτοκινητο, ουτε να κανω τον εξυπνο.
Καποια στιγμη τα πραγματα "τα φτυνουν".
Αυτο, ταφτυσε.
Τελος και πας παρακατω.

Συγνωμη για το απολυτο της αποψης, αλλα ετσι οπως το ακουω, το αμαξι ειναι τελειωμενο.
Αφτο δεν ειναι που εχει μισο εκατομμυριο χιλιομετρα η κατι τετοιο;

και εμείς αυτό σκεφτόμαστε χώρια οτι τα τέλη έχουν ξεφύγει περύσι έδωσα 650 ευρώ τέλη.Δε με παίρνει άλλο ήδη ζοριζόμαστε μόνο που το ταίζουμε βενζίνη.

Λογικά μέχρι 31 Δεκεμβρίου θα το κινούμε για τις απαραίτητες ανάγκες,μετά κατάθεση πινακίδων και απόσυρση.Απλά ήθελα να τα γράψω αυτά κάπου να τα πω...
όσο ναναι είναι 23 χρονών αυτοκίνητο με πλέον 1,178,000 χλμ. πάνω του.

Μετά όμως είναι το θέμα τι κάνουμε ?

Ένα άλλο έως τότε απο αυτά που έχει σαν προβλήματα,επειρεάζει κανένα την ασφάλεια του αυτοκινήτου?

Jimmakos
07-08-11, 14:41
Εγώ θα έλεγα να αλλάξεις μηχανικό...................

Δηλαδή αυτοκίνητα με πάνω απο 1.000.000χλμ δεν αλλάζουν φλάτζα ρε παιδιά ηρεμήστε λίγο, τα άλογα δεν τα σκοτώνεις όταν γεράσουν!

Σε έχουν πάρει πρέφα οτι είσαι καψούρης και η επισκευή που σου κάνουν είναι με αποτέλεσμα μετά απο 1 βδομάδα να ξαναπάς με άλλη βλάβη, γνωστό το κόλπο δεκαετίες τώρα!

Unknown
07-08-11, 15:12
δηλαδή για αυτά τα προβλήματα που έχει θες να μου πεις οτι ΠΡΕΠΕΙ να ριξω τοσα λεφτα?

Εχει ξεπεραστει πιστευω...

Jimmakos
07-08-11, 15:14
δηλαδή για αυτά τα προβλήματα που έχει θες να μου πεις οτι ΠΡΕΠΕΙ να ριξω τοσα λεφτα?

Εχει ξεπεραστει πιστευω...

Έλα να τα πούμε πριβέ γιατί θα πέσει λογοκρισία..... thumb

giannis_compact
07-08-11, 17:10
Φίλε άν είναι να δώσεις 3000 για να το φτιάξεις πάρε καλύτερα ένα 316 Ε36 κόμπακτ 99-00 με καλό εξοπλισμό και σε καλή κατάσταση που δεν καίει όσο αυτό,έχει λιγότερα τέλη και σίγουρα λιγότερα προβλήματα!
Ίσως το βρείς και φθηνότερο!

Stamatis
07-08-11, 17:12
Έλα να τα πούμε πριβέ γιατί θα πέσει λογοκρισία..... thumb

Εκτος και αν συζητησετε για οπλα, παρανομες ναρκωτικες ουσιες, φονο η και βιασμο, δεν βλεπω το λογο να λογοκρινω κατι Τζιμακο.

Unknown
07-08-11, 17:15
αυτό εννοώ .Δεν έχω σκοπό να πάρω και να το φτιάξω ,ίσα ίσα το έγραψα να ξεσκάσω και απλά , να αντέξει λίγο ακόμα όχι πολύ ακόμα.

Ερώτηση βλέπω στα εγχειρίδια...

Lubricants and fluids

Manual transmission* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Gear oil, viscosity SAE 80 to API-GL4, or single-grade mineral-based
engine oil, viscosity SAE 20, 30 or 40 to API-SG
Automatic transmission . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dexron ll type ATF

Το δικο μου ειναι το 2ο Automatic δηλαδή ΚΑΙ εχει χωρητικοτητα την εξης

Automatic transmission (refill)
3-speed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2.0 litres
4-speed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3.0 litres

Ηθελα να πω το εξης...

Αυτο πρεπει να το βρω ετσι η ειναι οπως το 80/90 ? Γιατι αλλο ,80/90 απο οτι ψαχνω και αλλο το συγκεκριμενο Dexron II ATF .

Οποτε τι να βαλω απο τα 2 και τι να ψαξω πιο ειναι το σωστο?

Unknown
07-08-11, 17:15
όλα αυτα βγήκαν απο το REALOEM ,με τον αριθμό πλαισίου μου.

Unknown
08-08-11, 14:18
οεο ? καμία απάντηση ρε παιδιά ?

Unknown
08-08-11, 15:10
Πλιζζζζζζζζζζζζζ κάποιος να απαντήσει στο τελευταίο που έγραψα για τα λάδια του αυτόματου κιβωτιουυυυυυ ....

(Σόρρυ για το σπαμ ,αλλά θέλω να τα παραγγείλω , για να γίνει η αλλαγή γιατί στο τέλος θα μου μείνει !)

oldcarskickass
08-08-11, 17:37
Όσο και να θέλω να ΜΗΝ το παραδεχτώ ο Σταμάτης έχει εν μέρει δίκιο.

Είχα και εγώ παλιό αμάξι και θα σου πω την εμπειρία μου.

ΚΑΝΕΝΑΣ μηχανικός σοβαρός η μη ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ σοβαρά με το αμάξι σου, ΚΑ ΝΕ ΝΑ Σ , και ας λέει ο καθένας ό,τι μα ό, τι θέλει.

Τα παλιά αμάξια ΠΡΕΠΕΙ να τα ξέρει ΠΡΩΤΑ ο ιδιοκτήτης και να μπορεί ο ΙΔΙΟΣ να ασχοληθεί. Από ότι βλέπω έχει αρκετά θέματα τα οποία για να φτάσουν σε αυτή την κατάσταση απλά είχαν αφεθεί στην μοίρα τους, δημιουργώντας και άλλα θέματα τα οποία θέλουν αρκετό ψάξιμο και για να βρεθούν και για να επιδιορθωθούν. Και το ψάξιμο σημαίνει χρήματα. Για να μην πω για την επιδιόρθωση.

Οπότε αν δεν έχεις ΑΡΚΕΤΟ προσωπικό χρόνο να δώσεις ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις αρκετό μαρούλι για να στρώσει το όχημα.

Και Jimmako τα παλιά αυτοκίνητα όταν φτάνουν να ζητάνε περισσότερα από όσο μπορεί να δώσει ο ιδιοκτήτης ΧΩΡΙΣ να επηρεάσει τον τρόπο ζωής του, πάνε για παλιοσίδερα. Όλα τα άλλα είναι χαζομάρες. Οι καιροί είναι δύσκολοι για να πετάμε χρήματα σε τέτοιους συναισθηματισμούς.

Ειδικά όταν με 3 - 4 χιλ ¤ μπορεί να πάρει ένα μικρό ΜΕΤΑ του 2000 μοντέλο, ή και με 5 - 6 μπορεί να βρει και Ε46 δεν το συζητώ καν. Και όλα τα παραπάνω έχουν 15 φορές περισσότερη παθητική ασφάλεια από ένα Ε34.

Jimmakos
08-08-11, 19:59
Όσο και να θέλω να ΜΗΝ το παραδεχτώ ο Σταμάτης έχει εν μέρει δίκιο.

Είχα και εγώ παλιό αμάξι και θα σου πω την εμπειρία μου.

ΚΑΝΕΝΑΣ μηχανικός σοβαρός η μη ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ σοβαρά με το αμάξι σου, ΚΑ ΝΕ ΝΑ Σ , και ας λέει ο καθένας ό,τι μα ό, τι θέλει.

Τα παλιά αμάξια ΠΡΕΠΕΙ να τα ξέρει ΠΡΩΤΑ ο ιδιοκτήτης και να μπορεί ο ΙΔΙΟΣ να ασχοληθεί. Από ότι βλέπω έχει αρκετά θέματα τα οποία για να φτάσουν σε αυτή την κατάσταση απλά είχαν αφεθεί στην μοίρα τους, δημιουργώντας και άλλα θέματα τα οποία θέλουν αρκετό ψάξιμο και για να βρεθούν και για να επιδιορθωθούν. Και το ψάξιμο σημαίνει χρήματα. Για να μην πω για την επιδιόρθωση.

Οπότε αν δεν έχεις ΑΡΚΕΤΟ προσωπικό χρόνο να δώσεις ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις αρκετό μαρούλι για να στρώσει το όχημα.

Και Jimmako τα παλιά αυτοκίνητα όταν φτάνουν να ζητάνε περισσότερα από όσο μπορεί να δώσει ο ιδιοκτήτης ΧΩΡΙΣ να επηρεάσει τον τρόπο ζωής του, πάνε για παλιοσίδερα. Όλα τα άλλα είναι χαζομάρες. Οι καιροί είναι δύσκολοι για να πετάμε χρήματα σε τέτοιους συναισθηματισμούς.

Ειδικά όταν με 3 - 4 χιλ ¤ μπορεί να πάρει ένα μικρό ΜΕΤΑ του 2000 μοντέλο, ή και με 5 - 6 μπορεί να βρει και Ε46 δεν το συζητώ καν. Και όλα τα παραπάνω έχουν 15 φορές περισσότερη παθητική ασφάλεια από ένα Ε34.


Γιατί φίλε μου? Τότε τι μάστορας είναι? Επειδή τώρα μάθαμε να δουλεύουμε με το λάπτοπ? Για στάσου δεν είναι έτσι....

Τα Ε30 που είναι ακόμα πιο παλιά απο τα 34άρια δεν έχω δει κανέναν απο εσάς να πεί "ρε τι πας και κάνεις με τον κολοκοτρώνη?" που στην πληοψηφία όσα κυκλοφορούν εκεί έξω το λιγότερο έχουν κάνει αμμοβολή (μην πω για καλύμπρες, το επάγγελμα του φαναρτζή στην Ελλάδα έχει ξεπεράσει το ζενίθ της)

Το 34άρι όμως που ούτε θα σε πετάξει σαν το Ε30 ούτε θα σου ζητήσει τα 4πλάσια χρήματα να στηθεί και να κρατηθεί απο το Ε30 είναι για παλιοσίδερα..... :)



Υ.γ. Δεν είναι συναισθηματισμοί. Και αν είναι δικαίωμα του ιδιοκτήτη, αλλά κάποτε πρέπει να μάθουνε τα συνεργεία να μην περιμένουν ένα τυπικό σέρβις για να βγάλουνε τον μήνα..... Και όποιος δεν μπορεί να συντηρήσει τότε ας ανοίξει ένα βιβλίο να μάθει. Δόξα τον Θεό το ίντερνετ παρέχει πληροφορίες που ένας άσχετος με λίγο διάβασμα κάνει μετατροπή στην αυλή του σπιτιού του....

oldcarskickass
08-08-11, 20:30
Ώπα κάνεις λάθος, εγώ δεν είπα ΓΕΝΙΚΑ για τα Ε34 αλλά για το συγκεκριμένο, το οποίο ναι μεν έχει 1 εκατομύριο χιλιόμετρα (και από ότι φαίνεται με κλειστό μοτέρ), και από ότι φαίνεται έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ΕΝΕΡΓΑ προβλήματα.

Εγώ για τον συγκεκριμένο λόγο παρέδωσα πινακίδες στο Ε30, επειδή πλέον δεν μπορούσα να το μαζέψω ή να το έχω στην κατάσταση που θέλω να το έχω. Είχα και έχω βέβαια την δυνατότητα να το έχω στο γκαράζ, αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα το έβγαζα τώρα στο δρόμο.

Και ναι οι μάστορες σπανίζουν, γιατί πλέον είτε βαριούνται είτε ξέρουν ότι αυτός που έχει παλιό αμάξι για κυκλοφορία είναι ταπί και ψύχραιμοι και δεν θα πάρουν φράγκο. Σκέψου ότι σε ΜΑΣΤΟΡΑ έδωσα 450¤ για ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ (αλλαγή τσιμουχάκια, βαλβίδα στραγγαλισμού και αφυγραντήρα) του A/C και κατέληξα να το φτιάξω σε 2 βράδια στο δικό μου γκαράζ γιατί όταν το πήγα στον μάστορα την ΠΕΜΠΤΗ φορά (με το γαλλικό παραμάσχαλα) πετάει και λέει ε παλιό αμάξι είναι που να βρούμε τι πρωτοέχει (αφού πήρε τα 450¤). Και το A/C είναι από τις φτηνότερες βλάβες που έδωσα για επιδιόρθωση.

Unknown
08-08-11, 20:43
Καταρχίν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Είπαμε το αυτοκίνητο θα το κρατήσουμε μέχρι Δεκέμβριο πρέπει να μας βγάλει εώς τότε τον καιρό ,γιατί μετά με τόσα τέλη κυκλοφορίας που θα φάω ήδη έχω λυγίσει.

Πάντως...

Να σημειώσω οτι 2 προβλήματα θα εξαφανιστούν τις επόμενες μέρες.
Γιατί ?

Γιατί ο φίλος Jimmakos(Να μου επιτραπέι να τον πω φίλο) χωρίς κέρδος και χωρίς τίποτα έκατσε και μου μιλούσε στο ΜΣΝ το παλικάρι είδε τι ντουγάνι είμαι απο μηχανικά και με βοήθησε μέχρι και Manual ολόκληρο βρήκα για να λίνω το αυτοκινητό.

Στο δια ταύτα ?
1.Πρόβλημα : Λάδια-Βαλβολίνες για το αυτόματο : Μάστορας παίρνει το αυτοκινήτο σου , 7 λίτρα απο 25 ευρώ το κάθε ένα.
Λύση:
Εγχειρίδιο κατασκευαστή , το 4χυτο αυτόματο έχει χώρο για 3.0 λίτρα, και όχι 7.Χάρη στην βοήθεια του Jimmakos βρήκα να προμηθευτώ,6 ευρώ το λίτρο μέσω ίντερνετ έχει γίνει ηδη η παραγγελία. Δηλαδή εκεί που ο άλλος θα μου ζητούσε μόνο για τις βαλβολίνες 175 ευρώ ,και εγώ είχα τρομάξει ... πλέον θα μου βγεί ΜΟΝΟ 18 Ευρώ,τραγική διαφορά.Άκου εκεί 7 λίτρα...
Συμπέρασμα : Χάρη στα 18 ευρώ που θα δώσω για αλλαγή λαδιών δεν θα έχω πιστεύω το πρόβλημαπου την 1η την αλλάζω μέσα στα κόκκινα,γιατί πολύ απλά έως καιγια μιση ώρα δεν πιάνει τίποτακαι συνεχίζει τον χαβά του ,με 1η και να οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοουφ να ρουφάει την βενζίνη.

2.Πρόβλημα : Θερμοστάτης : Μάστορας : 38 ευρώ για τον θερμοστάτη σου : 80 βαθμών κελισιου για Ε34 .
Λύση : Παραγγελία απο μαγαζί Αθήνας και παραλαβή Θεσσαλονίκη , αύριο θα κάνω την παραγγελία ,και παραπάνω να έχει στο e-bay βρήκα καινούργιο με 25 ευρώ.
Συμπέρασμα : Άλλα 10 ευρώ απο εδώ,οπότε θα λειτουργεί καλύτερα ο θερμοστάτης που είναι συνέχεια 1η , 2η βελόνα ΠΟΤΕ στην μέση (δηλαδή 3η) , και πάντα οταν βγαίνω προς τα έξω πάει στο τέρμα κρύο μόνο του.

Αυτά τα λίγα πρός στιγμή ...

Θα δείξει τι θα κάνουμε με τα υπόλοιπα και εάν όντως κοστίζουν τόσο όσο μου τσαμπουνούσε ο τυπάς ..

Jimmakos
08-08-11, 22:20
Ώπα κάνεις λάθος, εγώ δεν είπα ΓΕΝΙΚΑ για τα Ε34 αλλά για το συγκεκριμένο, το οποίο ναι μεν έχει 1 εκατομύριο χιλιόμετρα (και από ότι φαίνεται με κλειστό μοτέρ), και από ότι φαίνεται έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ΕΝΕΡΓΑ προβλήματα.

Εγώ για τον συγκεκριμένο λόγο παρέδωσα πινακίδες στο Ε30, επειδή πλέον δεν μπορούσα να το μαζέψω ή να το έχω στην κατάσταση που θέλω να το έχω. Είχα και έχω βέβαια την δυνατότητα να το έχω στο γκαράζ, αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα το έβγαζα τώρα στο δρόμο.

Και ναι οι μάστορες σπανίζουν, γιατί πλέον είτε βαριούνται είτε ξέρουν ότι αυτός που έχει παλιό αμάξι για κυκλοφορία είναι ταπί και ψύχραιμοι και δεν θα πάρουν φράγκο. Σκέψου ότι σε ΜΑΣΤΟΡΑ έδωσα 450¤ για ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ (αλλαγή τσιμουχάκια, βαλβίδα στραγγαλισμού και αφυγραντήρα) του A/C και κατέληξα να το φτιάξω σε 2 βράδια στο δικό μου γκαράζ γιατί όταν το πήγα στον μάστορα την ΠΕΜΠΤΗ φορά (με το γαλλικό παραμάσχαλα) πετάει και λέει ε παλιό αμάξι είναι που να βρούμε τι πρωτοέχει (αφού πήρε τα 450¤). Και το A/C είναι από τις φτηνότερες βλάβες που έδωσα για επιδιόρθωση.

Πολύ σωστή εξήγηση..... Με καλύπτεις :original:

edit: νόμιζα μιλούσες γενικά για τα 34άρια.... Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου.... Συγνώμη

spar@
09-08-11, 21:00
χωρις να θελω να σε απογοητευσω, και ξεπερνωντας το θεμα με τους οτι να ναι μαστορες, βρες εναν καλο μαστορα, γιατι ολα καλα με τις τιμες τις φθηνες απλα επειδη οπως ειπες δεν εισαι μεσα στα πραγματα θα κανεις καμια ζημια, βρες καποιον γνωστο που να ασχολειται να σου δειξει τα βασικα αν θες οπωσδηποτε να το φτιαχνεις μονος σου.
Καποια πραγματα θα σε κανουν να μπλεχτεις τοσο που θα χαλας τα διπλα λεφτα και πολυ χρονο απο το να το πας σε καποιον και να το αναλαβει, προσεξε ομως να το αναλαβει.... να του το αφησεις και να το παρεις τελειο και οχι να πας σε μαστορα που θα μαθει πανω στο αμαξι σου!

Jimmakos
09-08-11, 21:08
χωρις να θελω να σε απογοητευσω, και ξεπερνωντας το θεμα με τους οτι να ναι μαστορες, βρες εναν καλο μαστορα, γιατι ολα καλα με τις τιμες τις φθηνες απλα επειδη οπως ειπες δεν εισαι μεσα στα πραγματα θα κανεις καμια ζημια, βρες καποιον γνωστο που να ασχολειται να σου δειξει τα βασικα αν θες οπωσδηποτε να το φτιαχνεις μονος σου.
Καποια πραγματα θα σε κανουν να μπλεχτεις τοσο που θα χαλας τα διπλα λεφτα και πολυ χρονο απο το να το πας σε καποιον και να το αναλαβει, προσεξε ομως να το αναλαβει.... να του το αφησεις και να το παρεις τελειο και οχι να πας σε μαστορα που θα μαθει πανω στο αμαξι σου!

Ξέχασες το βασικότερο..... Να κάθεται πάνω απο τον μάστορα.... Και άμα θέλει ο μαστρο κίτσος ας μην ασχοληθεί.....

fanisk
15-08-11, 23:35
Unknown καλο θα ηταν να το βαλεις στο χωραφι το αμαξι να το κοιτας, οπως ειπε και ο Σταματης δεν αξιζει να ριχνεις λεφτα. Μεχρι το Δεκεμβρη που το θες ομως, προσπαθησε να μαζεψεις λιγο τα εξοδα.

Βρες εναν αλλο μαστορα γιατι αυτος που εχεις τωρα εχει καταλαβει οτι:
1. Εισαι ασχετος
2. Αγαπας το αμαξι σου
3. Εισαι ασχετος

..και θα συνεχισει να σε αρμεγει μεχρι να καταλαβει οτι εχεις μια ιδεα.
Βρες νεο μαστορα, πηγαινε με λιγη παραπανω αυτοπεποιθηση και ανεση, μη κανεις το ξερολα αφου δεν γνωριζεις (γιατι και θα του τη σπασεις, και θα το καταλαβει), απλως δεν χρειαζεται να ξεφυσας, να αγχωνεσαι και να ιδρωνεις..
Αν μπορεις κατσε πανω απο το μαστορα χωρις να ενοχλεις και να μπαινεις μεσα στη μεση. Ο,τι βλεπεις καλο ειναι γιατι και μαθαινεις, και ισως παρατηρησεις κατι που δεν εγινε σωστα για καποιο λογο (οσο ασχετος και να εισαι, αν δεις να λυνει 3 βιδες και να βαζει 2, ή να βγαζει εναν τσιτα ιμαντα και να βαζει ενα πιο χαλαρο, θα το καταλαβεις!)

Ψαξε για ανταλλακτικα απο το internet (ebay.de , ebay.co.uk), συγκρινε τιμες με Ελλαδα και ψωνισε απο εκει που συμφερει καλυτερα. Προσοχη με τα φτηνα ιμιτασιον γιατι μπορει να κανεις ζημια. πχ Υπαρχει MAF Bosch υπαρχει και μουφα με 20¤, με το 2ο θα εχεις προβλημα, το ιδιο ισχυει και για λαδια, μπουζι, τακακια κ.α

Το θερμοστατη στο βαζει 38¤ με τοποθετηση? Γιατι τον αλλο που θα παρεις με 25, πρεπει να βρεις και καποιον να στο βαλει.. θα τρεξεις 2 φορες(παραλαβη, τοποθετηση), θα χασεις χρονο 2 φορες, και πιθανον να καψεις βενζινη 2 φορες.
Με το παραπανω θελω να πω πως αυτο που δειχνει φτηνο δεν ειναι παντα φτηνο.

Μαζεψε χρηματα γιατι ο Δεκεμβρης πλησιαζει, ξεχνα το Ε34 γιατι ειναι τελειωμενο, και προσοχη με το νεο αμαξι για να κρατησει αλλο τοσο. 1.178.000 χλμ με τα ιδια λαδια στο κιβωτιο..

Skyline_IS
15-08-11, 23:53
Καταλαβαινω την αγαπη για το αμαξι σου αλλα γνωμη μου ειναι να πας σε κατι ποιο καινουργιο..

Οπως και να το κανεις ειναι παλιο αμαξι,εχει καμποσα χρονακια και χλμ στην πλατη του και τα προβληματα θα ξεφυτρωνουν το ενα πισω απο το αλλο, το πορτοφολι θα εχει μονιμα μια τρυπα..

Πανε σε κατι ποιο καινουργιο,ποιο οικονομικο,πιο ασφαλες.Αναλογως το μπατζετ μπορεις παλι να παραμεινεις σε bmw.

Και αν στην τελικη το γουσταρεις τοσο πολυ το αμαξι σου, παρεδωσε πινακιδες και οταν θα εισαι οικονομικα ανετος το κανεις μια καλη αναπαλαιωση και εισαι αρχοντας.

DIMITr|S
16-08-11, 00:42
και εμείς αυτό σκεφτόμαστε χώρια οτι τα τέλη έχουν ξεφύγει περύσι έδωσα 650 ευρώ τέλη.Δε με παίρνει άλλο ήδη ζοριζόμαστε μόνο που το ταίζουμε βενζίνη.

Λογικά μέχρι 31 Δεκεμβρίου θα το κινούμε για τις απαραίτητες ανάγκες,μετά κατάθεση πινακίδων και απόσυρση.Απλά ήθελα να τα γράψω αυτά κάπου να τα πω...
όσο ναναι είναι 23 χρονών αυτοκίνητο με πλέον 1,178,000 χλμ. πάνω του.

Μετά όμως είναι το θέμα τι κάνουμε ?

Ένα άλλο έως τότε απο αυτά που έχει σαν προβλήματα,επειρεάζει κανένα την ασφάλεια του αυτοκινήτου?

Τα χιλιομετρα αυτα τα γραφει το κοντερ σου;το τελευταιο νουμερο ειναι εκατονταδες μετρα να ξερεις κ οχι χιλιομετρα...

nikos1400
16-08-11, 00:56
Τα χιλιομετρα αυτα τα γραφει το κοντερ σου;το τελευταιο νουμερο ειναι εκατονταδες μετρα να ξερεις κ οχι χιλιομετρα...

για Ε34 23 χρονων πιο πολυ πιστευω το 1,178,000
παρά το 117,800 οπως μας εχουνε "φλομωσει" πολλοι μαντραδες
:th_Laie_67-1:

Jimmakos
16-08-11, 01:03
για Ε34 23 χρονων πιο πολυ πιστευω το 1,178,000
παρά το 117,800 οπως μας εχουνε "φλομωσει" πολλοι μαντραδες
:th_Laie_67-1:

Πες το ψέμματα!
Για τέτοια χιλιόμετρα και να είναι πραγματικά ή απο γνωστό/φίλο/συγγενή ή απο καθαρό .....φάρδος! :th_Laie_67-1:

DIMITr|S
16-08-11, 08:04
178 θα ειναι και ειναι απολυτως λογικα.δεν παιζει να εχει κανε ενα εκατομμυριο σε 23 χρονια ενα οικογενειακο ιχ.εχει μπερδευτει ο φιλος γιατι δ ξερει οτι το τελευταιο νουμερο ειναι εκατονταδες μετρα