PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ



GEORGE316
01-08-11, 08:32
παιδια,μολις φυγω απο το γραφειο σημερα θα παω για εναν αγιασμο....
παρασκευη βραδυ και σχολαω απο το μαγαζι λιγο μετα τις 4 τα ξημερωματα.το μαγαζι κλεινει για το υπολοιπο του καλοκαιριου και τουλαχιστον ειχαμε μια πρωτη κουβετνα για τη συνεργασια του χειμωνα.
εγω θα εφευγα κατευθειαν στ οχωριο,καπου 140 χιλιομετρα απο τη θεσσαλονικη.
νυχτα,δροσουλα,εγω εντελως νηφαλιος και αρκετα ξεκουραστος αφου κοιμηθηκα καλα το απογευμα...
βγαινοντας στην εγνατια και ενω ειμαι ΜΟΝΟΣ στο δρομο,σκεφτηκα να δω τελικα τι τελικη εχω το 28ρι....στα 240 σταματησα γιατι σκεφτηκα...γιατι να καψω ολη τη βενζινη μου???πανε χαλαρα αγορινα...
καφεδακι ΑΡΙΣΤΗ μουσικη(cafe del mar,budhha bar,shine on you crazy diamond pink floyd,vaggelis,)απο τις πιο ωραιες διαδρομες....
εδω να σας πω οτι γυρω στις 10 το βραδυ μου μιλαω με τον πατερα μου λεει εμεις ερχομαστε τωρα απο τις Σερρες...
-μπραβο του λεω!!!!
-α..ετσι το λεω...
κρατηστε το...
φτανω στο κομβο της αμφιπολης,μπαινω μεσα εχω και ενα κατουρημα....δε σταματαω και λιγο???
ενα μια απιστευτη ηρεμια...μια δροσουλα...το καλυτερο κατουρημα ever....
ετσι νομιζα....με το που παω να ξεκινησω και περναω τη στροφη...οδρομος κλειστος για εργα...αλλα οχι με κανενα οδοφραγμα...με ολοκληρο αναχωμα(θα γινει γεφυρα...)ΞΕΝΕΡΩΜΑ.......
ενταξει...θα κανω ενα μικρο κυκλο και θα παω απο τουζλα,θα γυρισω ξανα απο το πισω δρομο και θα θα εναβω για αμφιπολη....
πισω...
ελα ομως που με τα εργα εκεινα τα μερη εχουν γινει αγνωριστα.με τα πολλα φτανω στ οπολυποθητο φαναρι της τουζλας,μπαινω μεσα και γυρναω πισω.
μεσα στο στενο δρομο μια νταλικα με αλαρμ μου παιζει τα φωτα.
ενας βουλγαρος που χαθηκε προσπαθουσε να βγει στην εγνατια...
σε βουλγαρο αγγλικα συννενοηθηκαμε...σε 500 μετρα εγω επρεπε να στριψω...αμ δε...και αλλο φραγμα!!!
καντηλια να κατεβαζω να ουρλιαζω μεσα στη νυχτα και να βριζω θεους και δαιμονες...τωρα???αλλο δρομο δεν ξερω....
στα γρηγορα την αποφαση να γυρισω πισω θεσσαλονικη και το πρωι να στολισω τον πατερα μου που δεν μου ειπε οτι πηγαινει πλεον απο Σερρες γιατι απο τον αλλο κανουν εργα!!!
παιρνω εναν εντελως αγνωστο δρομο και εντλεως καινουριο...σκοταδι...5 το πρωι..καπου θα βγαζει αυτος ο δρομος δε μπορει...
μετα απο κανενα δεκαλεπτο φτανω σε μερη που κατι μου θυμιζαν.εδω πρεπει να βγαινει απο εκει..και μετα απο εκει.τελος παντων βρεθηκα.τουλαχιστον θα σταματησω στο 9 οδοι να παρω και αλλο καφε να ηρεμησω(ενας καινουριος σταθμος αυτοκινητων..)..κλειστο.(αι σιχτιρ καλοκαιρι και κλειστο???χειμωνα ενταξει,αλλα καλοκαιριατικα??
φτανω χωριο..ξυπναω την αλλη μερα γυρω στις 11 και αφηγουμαι την ιστορια πινοντας καφε με τους γονεις.
το βραδυ το διπλανο χωριο θα εκαν εντεχνη βραδια(κατι που ξεκινησα εγω στη περιοχη τρια χρονια πριν και ευτυχως τα διπλανα χωρια το υιοθετησαν και ετσι γινονται πολλες τετοιες εκδηλωσεις που πλεον ειναι στανταρ.)
μιλωντας νοιωθω το ματι μου να φαγουριζει....μετ ααπο μιση ωρα ηταν κατακκοκινο λες και ημουν βρικολακας...
καπου ομως μεσα στο τσαντακι υπαρχει το κολλυριο!!!βγαζω το φακο να ηρεμησει το ματι.κοιταζω το μπουκαλακι με το κολλυριο και εχουνμεινει 7-10 σταγονες μεσα..φτανουν.
πεφτω να ξαπλα ξανα και τα χειλη μου φαγουριζουν....επιχειλιος ερπητας!!!!
ψυχραιμος ο γιωργος,βγαζω το zovirax απο το τσαντακι.ξυπανω,παω να βαλω το φακο που ειναι ο φακος οεο???
-ρε μανα,το φλυτζανι που ειχα εδω που ειναι??
- α το επλυνα!!!
-α τα νευρα μου!!!ποντιος και εναν οματ!!!!!ονομα και πραγμα!!
ερχεται το βραδυ ξεκιναμε εγω με τους γονεις μου να παμε στο διπλανο χωριο.παιρνοντας αριστερη στροφη κατι ακουγεται.
-ρουλεμαν λεει ο πατερας μυο
-αντε ρε,του λεω,ετσι ακουγεται το ρουλεμαν?
-ρουλεμαν ειναι μου ξαναλεει..
-γιατι στην ευθεια δεν ακουγεται????
-γιατι...ξερω γω γιατι??
-ρουλεμαν δεν ειναι!!!θα το ακουγα μεχρι τωρα!!!
πεταγεται η μανα μου απο πισω-μηπως κανενα λαστιχο
-ασε ρε μανα,ασε ρε ολγα ταυτοχρονα με το πατερα μου και συνεχιζουμε τι μπορει να ειναι
αφηνω το τιμονι να δω αν τραβαει...τιποτα!!ολοισιο!!
ο θορυος συνεχιζει και γινεται εντονοτερος πλεον κακουγεται και στο ισιαδι...
-σταματα να δουμε λεει ο πατερας...
σταματαω βγαινει εξω...
-καλως τα...λαστιχο!!!
ο δρομος πιτα ανηφορα,πισσα σκοταδι.
ευτυχως απο πισω τα παιδια απο το χωριο που ξεκινησαν μετα απο μενα
φορτωνω τη μανα μου εκει μη μεινει μαζι μας και παω να ξεφορτωσω το χαος του πορτ παγκαζ...
βγαζω ρεζερβα,βγαζω γρυλους εχω γεμιζει το δρομο με τις αλουμινενιες βαλιτσες που εχω μεσα κλαωδια πεταλια μικροφωνα.............
εχω βγαλει τη τσαντα με τα καθαριστικα χαρτια μισθοδοσιας,πλαστικα μπιμπικινια χοψοψοψαρα.....
ο εργοστασιακος σταυρος μου φαινεται λιγος...σιγα να μην τα ξεβιδωσει...
εχει ανεβει πανω ο πατερας μου και τα μπουλονια δεν ξεσφιγγουν....
μετα απο δεκα λεπτα χορου,κατι καναμε...φτανουμε στο μπουλονια ασφαλειας...
βαζω το ανταπτορακι,παει να ανεβει στο σταυρο ο πατερας...φευγει σταυρος,φευγει ανταπτορακι φευγουν τα μπουλονια που κτρατουσε στο χερι ο πατερας....
εικοσι λεπτα ψαχνουμε στο σκοταδι......υπ οψιν οτι ολα αυτα τα κανουμε σε σκοταδι...χωρις φως.
πως με φωτιζει ο θεος,κανω ενα βημα πισω και πατα το ανταπτορακι!!!
ξεβιδωνουμε τα μπουλονια ευτυχως...
σηκωνουμε το αμαξι...
αρχιζω να κλωτσαω τη ροδα γιατι ηταν σφηνωμενη.
-ακους τιποτα ρωταω-οχι χτυπα εσυ..
χτυπαω,χτυπαω....
ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΥΛΟ!!!(εργοστασιακος 36ρι για να καταλαβετε)
πανω σε ανηφορα....
ειδα τη ζωη μου να περναει γιατι ο ξυπνιος ο πατερας μου πιστεψε οτι ηταν ο σουπερ μαν και πηγε να κρατηση το αυτοκινητο....
ευτυχως δεν επαθε κανενας τιποτα...
δευτερη φορα σηκωμα....
κλωτσημα κλωστηα και επιτελους βγαινει ο τροχος...
γρηγορα να βαλω τη ρεζερβα...με το που ακουμπαει πανω στο μουαγιε,ξανα κατω το αμαξι!!!!
χτυπαει και λιγο στο φτερο...
-δεν το βαζεις καλα να φωναζει ο πατερας μου
-πως δεν το βαζω καλα,αφου εχει εσοχη και μπαινει ολο μεσα..δε γινεται να μην το βαζω καλα!!!
για οσους δεν το ξερουν,οταν βαζεις το γρυλο μεσα στην υποδοχη,αυτη γυρναει......ναι γυρναει!!!
ξανασηκωνουμε το αμαξι και του κοβει του πατερα μου να βαλει το χαλασμενο τροχο απο κατω...(ωραια...θα πληρωνω και μαρσιπιε.....)
βαζω το τροχο...σφιγγουμε τα μπουλονια....κατεβαζουμε το αμαξι,βαζω τη προικα ξανα μεσα(στο σκοταδι ολα αυτα...),μπαινουμε μεσα....μουσκεμα στον ιδρωτα....εγω μαυρος μεχρι τον αγκωνα,ο πατερας μου με μια μουτζα πανω στο ασπρο λινο πουκαμισο..
-εχεις κανενα χαρτομαντηλο??με ρωταει
-οχι του λεω...
αρχιζει να μου ριχνει σιχτιρια,που εχεις χιλια δυο σκατα εδω μεσα και δεν εχεις χαρτομαντηλο,ποσο χωρο πιανει?εγω να γελω υστερικα,ο πατερας μου να βριζει...
ο γρυλος εχει στραβωσει,η ρεζερβα δεν ηταν ζυγοσταθμισμενη,εγω πρεπει να αλλαξω λαστιχα θελω δε θελω....
και ολα αυτα σαββατο βραδυ σε ερημια,χωρις ενα φακο να βλεπω στο περιπου,με ερπη στο στομα και αλλαξαμε λαστιχο στα σκοταδια....
τι αλλο να ζητησει κανεις???

Tsakirakos
01-08-11, 08:42
πηγαινε παιξε κανενα τζοκερ! αφου δεν παθατε τιποτα χειροτερο και μιλαμε για υλικες ζημιες, τοτε μη μασας! αλλο κακο να μη σε βρει!

Leonidas_E39
01-08-11, 08:47
Τζοκερ έπαιξες χτες που ξερεις μπορει και να σου καθοταν. :whistle::whistle:

hades7
01-08-11, 09:28
καλα αυτο το τσαντακι δεν μπορω να φανταστω τι αλλο ειχε μεσα...κοληριο,φαρμακο για τον ερπη λεφτα κλειδια κ@ποτες ημουν σχεδον σιγουρος οταν εφτασες στο συμβαν που εφηγε ο γρυλος και τσουλαγε το αμαξι οτι κατι θα εβγαζες απο κει μεσα και θα το σωνες

Υ.γ περα απο το καλαμπουρι οντος ειχες φαει μουτζα

ghost-rider
01-08-11, 10:17
Πισω λαστιχο σηκωνες?
Τη σφηνα μπροστα την ειχες βαλει ρε γιωργο?
Σε ποια ροδα?

GEORGE316
01-08-11, 11:05
ΠΟΙΑ ΣΦΗΝΑ>????????????????????ναι πισω δεξι λαστιχο....

m3e36
01-08-11, 13:20
Γιώργο αυτο που λες οτι εφυγε ο γρυλος μου ετυχε κι εμενα μια φορα.
εβγαζα το πισω αριστερα λαστιχο σε ευθεια μαλιστα (με 1ηταχυτητα στο κιβωτιο αλλα οχι πολυ καλα τραβηγμενο το χειροφρενο)
δεν ειχε πατησει καλα ο γρυλος (ηταν λιγο στραβα λογο βιασυνης) και την στιγμη που τραβηξα την ροδα απο το μουαγιε και πριν προλαβω να την απομακρυνω αρχισε το αυτοκινητο να πεφτει.ευτυχως δεν την ειχα απομακρυνει και το φτερο του αυτοκινητου καθησε πανω στην ροδα.
λιγο ακομα να την ειχα τραβηξει θα επεφτε το αυτοκινητο στον δρομο.
προσοχη ολοι παιδια με τα 36αρια.
ο γρυλος οταν μπαινει στην υποδοχη που εχει το σασι δεν κουμπωνει αλλα περιστρεφεται και αν δεν ειναι καθετα ως προς το εδαφος υπαρχει κινδυνος να σας πεσει το αυτοκινητο κατω.
Γι αυτο οταν το σηκωνετε με τον εργοστασιακο γρυλο:
-να εχετε ταχυτητα στο σαζμαν
-να τραβατε πολυ καλα το χειροφρενο
-να τοποθετειτε καθετα τον γρυλο ως προς το εδαφος
*σε περιπτωση που το αυτοκινητο ειναι σε ανηφορα ή κατηφορα να βαζετε επιπλεον τακους ή πέτρες στις αλλες ροδες και να σηκωνετε πρωτα το αυτοκινητο και αφου βεβαιωθειτε οτι δεν γλυστραει τοτε να βγαζετε την ροδα.

GEORGE316
01-08-11, 13:38
ποτε δεν αφηνω το αυτοκινητο χωρις ταχυτητα και χειροφρενο.
ομως οντως οταν βαζεις το γρυλο αυτος μπορει να περιστραφει κατα μιση στροφη περιπου αντιθετα με τη φορα κινησης του ρολογιου.
δηλαδη αν το αμαξι ειναι σε ανηφορα,τη πατησατε αγριως γιατι δεν μπορειτε με τιποτα να το πατε κοντρα.εκτος αν εχει καποιο συστηματακι που δεν το γνωριζω....

Kostas_1
01-08-11, 13:40
...εκτος αν εχει καποιο συστηματακι που δεν το γνωριζω....

https://www.kapagroup.eu/img/p/209-463-home.jpg

ghost-rider
01-08-11, 14:01
ΠΟΙΑ ΣΦΗΝΑ>????????????????????ναι πισω δεξι λαστιχο....

Επειδη το αυτοκινητο ειναι πισωκινητο, χειροφρενο και ταχυτητα μπλοκαρουν τον πισω αξονα.
Οταν εσυ σηκωνεις πισω αυτο φρεναρει απο ενα μονο τροχο. Τον απεναντι απο αυτον που σηκωνεις.
Οι πιθανοτητες να περιστραφει ως προς τον τροχο που παταει κατω και να πεσει ακομα και σε απολυτη ευθεια ειναι παρα πολλες.
Αν ο δρομος εχει κλιση ειναι δεδομενο...

Γι αυτο και βαζεις ενα τακο σε μορφη σφηνας(τα 46αρια τον εχουν διπλα απο το γρυλλο, καπου πρεπει να τον εχουν και τα υπολοιπα), αναλογα με την κλιση, μπροστα η πισω απο την μπροστα ροδα.
Στην αντιδιαμετρικη απο αυτη που σηκωνεις, γιατι η ακριβως μπροστα σου θα χασει φορτιο η παιζει και να σηκωθει...

Ετσι περα απο τον ενα πισω τροχο εξασφαλιζεις και εναν μπροστα.
Παντα βγαζεις κλειδι και κλειδωνεις το τιμονι, γιατι για κανενα λογο δε θες να στριψει...
Οι πιθανοτητες να σου πεσει ετσι ειναι παρα πολυ λιγες.
Αν για καποιο λογο το αυτοκινητο δεν εχει τακο, οπωσδηποτε πηγαινε και παρε να εχεις εναν μαζι σου.
Αλλιως καθε φορα που θα σηκωνεις πισω τροχο θα κινδυνευεις με πτωση.

GEORGE316
01-08-11, 14:03
τετοια σφηνα το δικο μου δενε χει απο το εργοστασιο...θα ψαξω στο οεμ να δω τι παιζει

nikos1400
01-08-11, 14:46
τετοια σφηνα το δικο μου δενε χει απο το εργοστασιο...θα ψαξω στο οεμ να δω τι παιζει

σφηνα, τουβλο, πετρα, ξυλο, οτι βρεις που μπορει να παιξει αυτο το ρολο...

και εγω δεν το'ξερα για το γρυλο ! :shok:

θα το'χουμε υπ'οψιν.


βαλε Γιωργο καποιον να σε ξεματιασει...

(το τσαντακι του σπορτ-μπιλυ εχεις αληθεια ??:th_Laie_67-1: )

Skyline_IS
02-08-11, 18:04
Περσυ που εβαφα τις ζαντες μου και με τον εργοστασιακο γρυλο εβγαζα-εβαζα τις ζαντες το αμαξι τσουλησε 2 φορες σε ισιο τσιμεντο!!!Ο γρυλος που εχει το 36αρι ειναι fail και αναρωτιεμαι αν στο ισιαδι φευγει τι γινεται στην ανηφορα,κατηφορα...