PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS: Τοποθέτηση Quaife, ποσοι εχουν βαλει?



fanisk
27-07-11, 21:47
Επειδη εχω χοντρο θεμα με το γνωστο σπασμενο διαφορικο μου, θελω οποιος γνωριζει να μου πει αν ο ιδιος ή γνωστος του που εβαλε Quaife στο Φλασκη, και κυριως αν ηταν παρων στην εγκατασταση ή οχι.

Με ενδιαφερει και σε αλλα συνεργεια αν καποιος εχει ιδια εμπειρια ή απο γνωστο του, αλλα κυριως στο Φλασκη.

nikos-Mpacket
27-07-11, 22:04
Φανη,Quaife εχει βαλει ο ΝικοςΕ60 αλλα δεν ξερω που,υπαρχει μια πιθανοτητα να το εχει βαλει στον Μανωλη αλλα δεν το γνωριζω.
Αυριο θα περασω απο εκει (Μανωλη) για κατι που του εχω παραγγειλει αν θες τον ρωταω και σου λεω.
Στειλε μου σε ΠΜ το κινητο σου αν θες να σε παρω καποια στιγμη αυριο.

fanisk
27-07-11, 22:07
Φανη,Quaife εχει βαλει ο ΝικοςΕ60 αλλα δεν ξερω που,υπαρχει μια πιθανοτητα να το εχει βαλει στον Μανωλη αλλα δεν το γνωριζω.
Αυριο θα περασω απο εκει (Μανωλη) για κατι που του εχω παραγγειλει αν θες τον ρωταω και σου λεω.
Στειλε μου σε ΠΜ το κινητο σου αν θες να σε παρω καποια στιγμη αυριο.

Στον QSDS το εχει βαλει ο Νικος.
Νικολα σου στελνω πμ με το κινητο και 1 ερωτηση, ευχαριστω πολυ thumb

deepBLUE
27-07-11, 22:10
Εχω πετυχει 2 τετοια μπαξιματα στο Φλασκη το ενα σε 335 και το αλλο σε 330..

fanisk
27-07-11, 22:12
Εχω πετυχει 2 τετοια μπαξιματα στο Φλασκη το ενα σε 335 και το αλλο σε 330..

Βαγγελη ξερεις ποιοι τα εχουν και αν ηταν μπροστα στην εγκατασταση?

Stunt Mike
27-07-11, 22:18
Επειδη εχω χοντρο θεμα με το γνωστο σπασμενο διαφορικο μου, θελω οποιος γνωριζει να μου πει αν ο ιδιος ή γνωστος του που εβαλε Quaife στο Φλασκη, και κυριως αν ηταν παρων στην εγκατασταση ή οχι.

Με ενδιαφερει και σε αλλα συνεργεια αν καποιος εχει ιδια εμπειρια ή απο γνωστο του, αλλα κυριως στο Φλασκη.

Εχω βαλει εγω Quaife στον μηχανικο μου ομως και σε Ε36...Μπορω να σε βηθησω σε κατι??

nikos-Mpacket
27-07-11, 22:19
Στον QSDS το εχει βαλει ο Νικος.
Νικολα σου στελνω πμ με το κινητο και 1 ερωτηση, ευχαριστω πολυ thumb


ΠΜ εληφθη,αυριο καποια στιγμη θα περασω και θα τον ρωτησω,ευχομαι να βρεθει λυση στο προβλημα.

katsaraios
27-07-11, 22:21
τι εγινε Φανη δεν στο αλλαξε???

fanisk
27-07-11, 22:37
τι εγινε Φανη δεν στο αλλαξε???

Ποιο Γιωργο?

m-power_01
28-07-11, 01:08
Θες να μας πεις ποιο είναι το πρόβλημα σου?

stef
28-07-11, 01:17
Τι έγινε ρε Φάνη?

fanisk
28-07-11, 12:09
Οπως ξερετε πριν 2-3 μηνες εσπασε το διαφορικο μου. Πηγα στο Φλασκη οπου και ειχα βαλει το Quaife, το ανοιξαμε και βρηκαμε το πηνιο σπασμενο (1 δοντι), τη κορωνα γρατζουνισμενη και ενα κομματι 2.5εκ να λειπει απο τη κασα του Quaife, και μια βιδα 2 κομματια.

Εψαχνα για μεταχ. διαφορικο 3.23 και δεν εβρισκα πουθενα για κοντα 2 μηνες, οποτε πηρα την αποφαση να βαλω καινουριο, 1600€ και 250€ τοποθετηση διαφορικου και μπλοκε μεσα στο διαφορικο.

Ηρθε το καινουριο διαφορικο, με πηρε ο Χρηστος τηλ. και με ρωτησε να βαλει το μπλοκε πανω ή οχι? Λεω ξερω γω.. αφου θα το στειλω πισω στον Birds. Μου ειπε στο βαζω να δουμε μηπως ακουγεται καποιος θορυβος και το ξαναβγαζουμε, καλως λεω, ετσι εγινε και οταν το ξαναβγαλαμε δεν εδωσα χρηματα.

Ο Birds στο email του ειναι σαφης και κατηγορηματικος, η βιδα που εφυγε απο τη κασα φταιει (ο Χρηστος μου εδωσε και τη βιδα σε 2 κομματια και 1 κομματακι απο τη κασα του Quaife).

Παιρνω τηλ. το Χρηστο τοτε και τον ρωταω, οπως ειχα ρωτησει και απο κοντα, μηπως το λαθος ειναι δικο τους και εγινε ολο αυτο λογω κακης εγκαταστασης? Ηταν σαφης, οχι σε καμια περιπτωση. Μα βρε Χρηστο το μπλοκε ερχεται με 3 μαυρες "dummy" βιδες και αλλες 12 σε σακουλακι με πορτοκαλι loctite. Μου ειπε πως ετσι το εχουν βαλει σε 40 αμαξια και δεν ειχε κανεις προβλημα. Λεω μηπως ειναι τυχη? Ειπε πως το σπειρωμα της κασας φταιει που λασκαρε η βιδα και πως αν ηταν δικο του λαθος δεν θα με εβαζε σε αυτο το τρεξιμο, απλα θα ελεγε "φταιω εγω".

Το θεμα ειναι πως δεν λασκαρε καμια απο τις 9 ασημι στο σακουλακι, λασκαρε μια απο τις 3 μαυρες οι οποιες ειναι εγκαταστασης. Και ετσι το στειλα πισω, οπως ακριβως το πηρα. Με 2 μαυρες, 9 ασημι, και μια κενη θεση απο τη βιδα που εφυγε.

Ο Αγγλος λεει πως το σφαλμα ειναι στον τοποθετητη, ο Χρηστος λεει πως το σφαλμα ηταν στο σπειρωμα της κασας. Ποιος εχει δικιο?

Δεν ηθελα να τα γραψω χθες πριν μιλησω μαζι του σημερα, αλλα εχω σκασει και δεν ξερω τι να κανω. Περαν της ταλαιπωριας και του χρονου, μιλαμε για 1800 (νεο διαφορικο) +250 (βαλε-βγαλε)+1500(νεο μπλοκε που πρεπει να αγοραστει) + (50 αποστολη Αγγλια) € ζημια. 3600€.

Οποιος εχει βαλει μπλοκε στο αμαξι του απο τη Quaife, κρατησε τις μαυρες βιδες ή εβαλε ΚΑΙ τις 12 ασημι? Στις οδηγιες του ελεγε να πραξει ετσι ή το καναν μονοι τους? Γιατι στις οδηγιες μου λεει να γινει ετσι..

Αφησε καποιος πανω τις μαυρες και ηταν ενταξει? Το σωστο ειναι να μεινουν πανω οι μαυρες?
Οποιος γνωριζει ας απαντησει γιατι θα συνεχισω το ψαξιμο, 3600€ δεν τα βρισκω στο δρομο ουτε εχω δεντρο να τα φυτρωνει.

Δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι λεω γιατι ειμαι στο γραφειο και τα email και τις φωτο τα εχω σπιτι, ειναι ενα σωρο και αυτα και θα μου παρει λιγο χρονο να τα μαζεψω.

Stamatis
28-07-11, 12:22
Φανη περα απο το οτι λυπαμαι για την περιπετεια σου, δεν εχω να πω κατι, ουτε γνωριζω.
Λυπαμαι και καλα ξεμπερδεματα.

fanisk
28-07-11, 12:32
Μεχρι να παω σπιτι και να μαζεψω emails και φωτο, διαβαστε εδω.

https://www.1addicts.com/forums/showthread.php?t=513534

Σε καποιο σημειο του ποστ λεει..


h. The Quaife LSD was shipped with only 3 bolts holding the unit together and new bolts with loctite in a bag. But the LSD in the vise again with alum or wood blocks. Leaving 3 bolts in place, I torqued all others to 30 ft.lbs. using a cross bolt pattern and then retorqued to 40 ft.lbs. Then remove 3 bolts that came in unit and torque those to the same. (you should double check this I found the info somewhere on the web)

https://farm6.static.flickr.com/5026/5601393375_12bc67de2c_z.jpg

Αυτες οι "3" που λεει.. ειναι οι μαυρες που αναφερω.

paganis
28-07-11, 12:52
αν καταλαβα καλα σου λεει πως φταιει το σπειρωμα της κασας του διαφορικου, που εφυγε η βιδα? αν ναι..ας προσπαθησει να σου εξηγησει , πως σε εργοστασιακο διαφορικο ,που φτιαχνονται ρομποτικα και δεν εχει ξαναανοιχτει φαγωθηκε το σπειρωμα καποιας βιδας! αν δεν εχει ξαναανοιχτει(που λογικα δεν πρεπει)....η μονη περιπτωση φυγει η βιδα ειναι, να εχει χαλασει το σπειρωμα απο υπερβολικο σφιξιμο ή απο υδραυλικη πιεση σε σπειρωμα με υπολειματα υγρων, ή αν ξεχασε να την σφιξει τελειως! και στις 3 περιπτωσεις...το λαθος ειναι απο τον μηχανικο στο φλασκη! κριμα ρε Φανη να σε τρεχει ετσι δυο μηνες...και ακομα πιο κριμα και αδικο να χρεωθεις τοσα λεφτα απο μια απροσεξια καποιου! ελπιζω να ειμαι σωστος στην κριση μου...και να μην αδικω καποιον...

fanisk
28-07-11, 14:11
αν καταλαβα καλα σου λεει πως φταιει το σπειρωμα της κασας του διαφορικου, που εφυγε η βιδα? αν ναι..ας προσπαθησει να σου εξηγησει , πως σε εργοστασιακο διαφορικο ,που φτιαχνονται ρομποτικα και δεν εχει ξαναανοιχτει φαγωθηκε το σπειρωμα καποιας βιδας! αν δεν εχει ξαναανοιχτει(που λογικα δεν πρεπει)....η μονη περιπτωση φυγει η βιδα ειναι, να εχει χαλασει το σπειρωμα απο υπερβολικο σφιξιμο ή απο υδραυλικη πιεση σε σπειρωμα με υπολειματα υγρων, ή αν ξεχασε να την σφιξει τελειως! και στις 3 περιπτωσεις...το λαθος ειναι απο τον μηχανικο στο φλασκη! κριμα ρε Φανη να σε τρεχει ετσι δυο μηνες...και ακομα πιο κριμα και αδικο να χρεωθεις τοσα λεφτα απο μια απροσεξια καποιου! ελπιζω να ειμαι σωστος στην κριση μου...και να μην αδικω καποιον...

Μου ειπε πως και σε μπλοκ εχει τυχει να υπαρχει χαλασμενο σπειρωμα και να ανοιξει νεο, πως γινεται αυτο δεν ξερω. Με ροποκλειδο σφιξαν τις βιδες (οι μαυρες δεν ειχαν loctite πορτοκαλι, και δεν ειναι ιδιο μεταλλο αφου αναφερονται ως dummy), υγρα δεν νομιζω να υπηρχαν μεσα γιατι αν θυμαμαι καλα το φυσηξαν με αερα πιεσης.

Επειδη δεν θα το αφησω ετσι γιατι τα λεφτα ειναι παρα πολλα, θα συνεχισω το ψαξιμο και περιμενω νεα απαντηση απο τον Birds καθως και μερικες φωτο που ζητησα να τραβηξει εκτος απο αυτες που ηδη εχω.

Δεν ξερω ουτε εγω αν ειμαι σωστος στη κριση μου για αυτο το ψαχνω ακομα και δεν λεω με σιγουρια φταιει ο Φλασκης ή ο Birds.

Stathis
28-07-11, 14:19
φανη, αν καταλαβα καλα, αφησε πανω τις τρεις μαυρες βιδες και τοποθετησε μονο τις 9 απο τις 12 ασημι?

fanisk
28-07-11, 14:26
φανη, αν καταλαβα καλα, αφησε πανω τις τρεις μαυρες βιδες και τοποθετησε μονο τις 9 απο τις 12 ασημι?

Ναι Σταθη ετσι ακριβως, ενω επρεπε να βγουν οι 3 μαυρες. Τις αναφερω "μαυρες" και "ασημι" για να καταλαβετε τη διαφορα μεχρι να ανεβασω φωτο το απογευμα.

Οι ασημι λοιπον ειναι οι καλες.
Οι μαυρες ειναι οι "pre-installation bolts" οπως τονιζει ο Αγγλος. Για μια βιδα λοιπον(και αλλες 2 αλλα πιο τυχερες) που δεν θα επρεπε να βρισκεται εκει, αγνωστου μεταλλου και αντοχης, υπαρχει συνολικη ζημια 3.600€

fanisk
28-07-11, 14:37
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=135334

Μερικες φωτο απο την εγκατασταση τοτε.

Το μπλοκε ερχεται πακεταρισμενο ετσι, με 3 μαυρες βιδες στη κασα 1 πανω και 2 κατω (τριγωνο).

https://img254.imageshack.us/img254/5614/dsc01905l.jpg

Εδω οπως και στη προηγουμενη φωτο φαινονται στον παγκο οι ασημι βιδες με το πορτοκαλι loctite.

https://img121.imageshack.us/img121/536/dsc01883p.jpg

nionios
28-07-11, 14:42
Νομίζω πως υπάρχει κάτι προφανές εδώ: Εφόσον η εγκατάσταση δεν έγινε όπως λέει ο Άγγλος, οποιοσδήποτε άλλος τρόπος είναι λάθος εγκατάσταση.

Stathis
28-07-11, 14:45
Ναι Σταθη ετσι ακριβως, ενω επρεπε να βγουν οι 3 μαυρες. Τις αναφερω "μαυρες" και "ασημι" για να καταλαβετε τη διαφορα μεχρι να ανεβασω φωτο το απογευμα.

Οι ασημι λοιπον ειναι οι καλες.
Οι μαυρες ειναι οι "pre-installation bolts" οπως τονιζει ο Αγγλος. Για μια βιδα λοιπον(και αλλες 2 αλλα πιο τυχερες) που δεν θα επρεπε να βρισκεται εκει, αγνωστου μεταλλου και αντοχης, υπαρχει συνολικη ζημια 3.600¤

αρα οπως και να εχουν τα πραγματα δεν τηρηθηκαν οι οδηγιες του κατασκευαστη για την εγκατασταση.

προφανως οι μαυρες βιδες ειναι διαφορετικες, ενω αυτες που δινει στο σακουλακι με την κολα ετοιμες (ωστε να ειναι σιγουρος ο αγγλος για την ποιοτητα της βιδας και της κολας), ειναι δοκιμασμενες και πιστοποιημενες να δουλεψουν χωρις προβλημα.
επισης προφανως ο αγγλος δεν εμπιστευεται τις βιδες και τις κολες εμποριου (οπως και τους κατα τοπου εφαρμοστες), διοτι αλλιως θα εστελνε το διαφορικο χυμα και θα σου ελεγε π.χ. "βαλε 12 ανοξειδωτες βιδες Μ10 με κολα loctite 658).

αλλα επειδη ξερει οτι ο καθε μαστορας (που φυσικα γνωριζει καλυτερα απο τον κατασκευαστη...) μπορει να μην τηρησει επακριβως τις οδηγιες, βαζει το σακουλακι με τις βιδες που εχει ελεγξει ποιοτικα μαζι με τη αναλογη κολα!

αν δεν ακολουθηθηκαν οι οδηγιες, και εμειναν πανω οι τρεις βιδες χωρις κολα, τι να πουμε περαστικα...

οτι και να εφταιγε (ακομα και το σπειρωμα), απο τη στιγμη που η εγκατασταση δεν εγινε οπως ειπε ο birds, δεν φερει καμια ευθυνη και μπορει πανω σε αυτο να πατησει και να μην του δωσει κανεις αδικο.

απο την αλλη ο μαστορας του φλασκη επαιξε και εχασε.
διοτι δεν ακολουθησε τις οδηγιες, αλλα εκανε αυτο που νομισε εκεινος σωστο.
το οτι εχει φτιαξει και αλλα διαφορικα ετσι και δεν εσπασαν, δεν ειναι υπερασπιστικο επιχειρημα, αλλα μαλλον το αντιθετο αφου υπαρχουν εκει εξω καμποσα διαφορικα που ισως ειναι ετοιμα να σπασουν για τον ιδιο λογο.
ας ελπισουμε αυτο να μη γινει, (εως οτου καλεσει πισω τα αυτοκινητα που εχουν φτιαχτει με τον ιδιο τροπο για ελεγχο και αποκατασταση) και να μην προκληθει και καποιο ατυχημα λογω αυτης της αβλεψιας.

οσο για το σπειρωμα, ειναι και παλι δικη του ευθυνη να καταλαβει οπως βιδωνει αν ειναι προβληματικο και αν ναι, να ανοιξει καινουργιο.
δεν γινεται μια βιδα να σφιξει σωστα σε ηδη προβληματικο σπειρωμα.
αν εσφιξε σημαινει οτι το σπειρωμα ηταν ενταξει και δεν μπορει να χαλασε στην πορεια, καθως τα σπειρωματα χαλανε απο το λυσε-δεσε, οχι στα καλα καθουμενα.

αυτα ειναι προσωπικες μου αποψεις, συμφωνα με οσα διαβασα και καταλαβα.

ευχομαι φανη να βρεις γρηγορα λυση στο θεμα.
οτι βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαστε...

Stamatis
28-07-11, 14:47
Με την απλη λογικη και μονο - αν κατι λεγεται pre-installation bolt, μαλλον μετα την τοποθετηση πρεπει να βγει.
Του Bird τα χαρτια τι λενε, οτι βγαινουν η οχι;
Αν λενε οτι βγαινουν, επρεπε να βγουν.
Αν δεν λενε τιποτα φταιει ο Bird που δεν δινει σωστες οδηγιες.

Δεν κανω το δικαστη, αλλα με βαση τη λογικη παω να σκεφτω κατι.
Εδω ακομα και τα ναυλον στα καθισματα πλεον εχουν ταμπελακι που σου λενε να τα βγαλεις πριν παρεις το αμαξι.
Ποσο μαλλον τρεις βιδες που ισως δημιουργουν προβλημα.

Το θεμα ειναι η ξενερα....

MIKEN636
28-07-11, 15:11
Παιρνω τηλ. το Χρηστο τοτε και τον ρωταω, οπως ειχα ρωτησει και απο κοντα, μηπως το λαθος ειναι δικο τους και εγινε ολο αυτο λογω κακης εγκαταστασης? Ηταν σαφης, οχι σε καμια περιπτωση. Μα βρε Χρηστο το μπλοκε ερχεται με 3 μαυρες "dummy" βιδες και αλλες 12 σε σακουλακι με πορτοκαλι loctite. Μου ειπε πως ετσι το εχουν βαλει σε 40 αμαξια και δεν ειχε κανεις προβλημα. Λεω μηπως ειναι τυχη? Ειπε πως το σπειρωμα της κασας φταιει που λασκαρε η βιδα και πως αν ηταν δικο του λαθος δεν θα με εβαζε σε αυτο το τρεξιμο, απλα θα ελεγε "φταιω εγω".


Φανη αν γνωριζω καλα η quaife δινει εγγυηση εφορου ζωης υπο προυποθεσεις βεβαια.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ καποιος που φτιαχνει κατι και σου δινει τετοια εγγυηση να κανει αστοχια υλικου με απειρες ωρες τεστ αντοχης υλικων και πραγματικες δοκιμες.Στην Ελλαδα υπαρχουν παρα πολλοι που εχουν quaife πανω και πραγματικα τα γαμανε τα αμαξια τους ειτε στο δρομο ειτε σε drift και το διαφορικο δεν την ακουει καν.Επισης απδεικνυεται η αντοχη του με το οτι δεν επαθε τπτ σε σχεση παντα με κορωνα-πηνιον.Εδω αμαξια που σκιζονται και δεν λασκαρουν οι βιδες ουτε για αστειο.ΔΕΝ εχει τηρηθει η σωστη εγκατασταση και αυτα που λεγονται ....θα στο ελεγα αν εκανα μαλακια ειναι παπαριες γιατι κανεις μηχανικος(ελληνας) δεν αναλαμβανει τετοιες ευθυνες ποσο μαλλον αν κοστιζουν 3600.Οσο για τον birds που προμηθευει σχεδον σε ολο το κοσμο δεν εχει ακουστει ποτε τιποτα.Τα συμπερασματα δικα σας.....φιλικα παντα.

Apostolos
28-07-11, 15:12
Ειχα προβει και εγω σε αγορα διαφορικου quaife απο τον birds στην Αγγλια για το Ε60. Επειδη εγω το τοποθετησα παρεα με ενα φιλο μου σε email που ειχα στειλει στον birds για να τον ρωτησω τι πρεπει να προσεξω μου ειχε απαντησει τα εξης. Τα 2 ρουλεμαν που εδραζεται το γκρουπ μεσα στο καβουκι θελουν οπωσδηποτε αντικατασταση για τυχον θορυβους κ.α. Μπορω να συνεχισω να βαζω απλη βαλβολινη κανονικου διαφορικου που προτεινει ο κατασκευαστης χωρις να χρειαζεται κατι εξειδικευμενο αν και μου προτεινε καποια (δεν θυμαμαι τον τυπο και τη μαρκα). Αντικατασταση των 3 μαυρων προσωρινων βιδων που απλα κρατανε το γκρουπ "δεμενο" με τις 12 ασημενιες βιδες που σφιγγουν την κορωνα και να σφιχτουν με ροποκλειδο σε συγκεκριμενο ποσοστο δυναμης αφου βαλω lock tite σε καθε βιδα (δεν θυμαμαι παλι το χρωμα κολλας locktite που μου προτεινε για αναλογη αντοχη). Τελος, αντικατασταση με τις 2 φλαντζες που ειχε μεσα το σετακι στεγανοποιησης της βαλβολινης και ημουν ετοιμος για "παντες". Οσο απλο και να δειχνει κατι, αν δεν γινει σωστα και με τον τροπο που προτεινει ο εκαστοτε κατασκευαστης συνηθως το αποτελεσμα δεν θα ειναι το επιθυμητο.

deepBLUE
28-07-11, 15:20
Εγω παλι θα προτεινα στο Φανη να παρει τις pro βιδες αλλα και τις αλλες που υποτιθεται πως επρεπε να μπουν και να ρωτησει σε καποιον μηχανικο η που πουλαει βιδες να του πει αν υπαρχει διαφορα μεταξυ των !!!
Ετσι νομιζω πως θα εχεις Φανη πιο σωστη εικονα των πραγματων αλλα και την απαντηση ετοιμη !!!
Εγω αυτο θα εκανα.
Περα απο κει ομως αστοχια υλικων μπορει να συμβει παντου ακομα και στις καλυτερες εταιριες ,οπως και κακη εφαρμογη του προιοντος απο τον εκαστοτε μηχανικο.
Κατι ακομα που θα εκανα (αν εχεις τηλεφωνο του αγγλου )να τους φερεις σε απ ευθειας επικοινωνια.

Thomelef
28-07-11, 16:24
Κατι ακομα που θα εκανα (αν εχεις τηλεφωνο του αγγλου )να τους φερεις σε απ ευθειας επικοινωνια.

+1000 απο την στιγμή που το μόνο σίγουρο, είναι ότι δεν φταίει ο φανούλης...ή το εξάρτημα
έφυγε ελατωματικό απο αγγλία, ή ο μηχανικός έκανε γκέλα...για μένα την μεγαλύτερη γκέλα
την έχει κάνει ο μηχανικός, γιατί δεν ακολούθησε τις οδηγίες για το μοντάρισμα. αυτό αυτόματα,
κάνει τον άγγλο να λέει το ίδιο πράγμα ακόμα και αν όντως έφυγε ελατωματικό το καμμάτι.
ΔΕΝ ΤΗΡΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ...θα βαρεθείς να το ακούς αυτό φάνη, και δυστηχώς θα έχει και
δίκιο απο τυπικής πλευράς...αν και το βρίσκω πολύ δύσκολο, ελπίζω να βρείς άκρη, γιατί
τα λεφτά είναι πολλά

deepBLUE
28-07-11, 17:06
+1000 απο την στιγμή που το μόνο σίγουρο, είναι ότι δεν φταίει ο φανούλης...ή το εξάρτημα
έφυγε ελατωματικό απο αγγλία, ή ο μηχανικός έκανε γκέλα...για μένα την μεγαλύτερη γκέλα
την έχει κάνει ο μηχανικός, γιατί δεν ακολούθησε τις οδηγίες για το μοντάρισμα. αυτό αυτόματα,
κάνει τον άγγλο να λέει το ίδιο πράγμα ακόμα και αν όντως έφυγε ελατωματικό το καμμάτι.
ΔΕΝ ΤΗΡΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ...θα βαρεθείς να το ακούς αυτό φάνη, και δυστηχώς θα έχει και
δίκιο απο τυπικής πλευράς...αν και το βρίσκω πολύ δύσκολο, ελπίζω να βρείς άκρη, γιατί
τα λεφτά είναι πολλά
Αυτο που με παραξενεψε καπως ειναι πως και ο Αγγλος δεν ειναι απολυτα καθετος και εχει αφησει πιθανοτητα καποιας αντικαταστασης ισως...σωστα δε λεω Φανη ?
πιθανοτητα

Vasilis
28-07-11, 17:47
εγω απο την πλευρα μου ευχομαι να βρεθει η λυση κ να μην επιβαρυνθεις την ζημια φιλε Φανη...εισαι ο μονος που ΔΕΝ φταιει!


απο την αλλη...για λαδακια παω κ ειμαι παντα απο πανω!!!

οσο μπορειτε μην αφηνετε τα αυτοκινητα σας μονα τους στην κριση του καθενος!

fanisk
28-07-11, 17:50
Εγω παλι θα προτεινα στο Φανη να παρει τις pro βιδες αλλα και τις αλλες που υποτιθεται πως επρεπε να μπουν και να ρωτησει σε καποιον μηχανικο η που πουλαει βιδες να του πει αν υπαρχει διαφορα μεταξυ των !!!
Ετσι νομιζω πως θα εχεις Φανη πιο σωστη εικονα των πραγματων αλλα και την απαντηση ετοιμη !!!
Εγω αυτο θα εκανα.
Περα απο κει ομως αστοχια υλικων μπορει να συμβει παντου ακομα και στις καλυτερες εταιριες ,οπως και κακη εφαρμογη του προιοντος απο τον εκαστοτε μηχανικο.
Κατι ακομα που θα εκανα (αν εχεις τηλεφωνο του αγγλου )να τους φερεις σε απ ευθειας επικοινωνια.

Βαγγελη δεν υποτιθεται.. επρεπε να μπουν, ειχα ρωτησει και τοτε στην εγκατασταση αλλα και τη μερα που πηγα να παρω το μπλοκε για να το στειλω Αγγλια, μαλιστα εκατσα στο pc του Χρηστου και του εδειχνα τις φωτο απο την εγκατασταση και του εδειξα τις βιδες στο σακουλακι και ρωτησα γιατι δεν μπηκαν?

Επειδη το μπλοκε μου το εχει η Quaife τωρα δεν μπορω να κανω ελεγχο στις βιδες, θα ζητησω να μου στειλουν 1 και 1 ή απλα να μου γραψουν οι ιδιοι τα στοιχεια που μαλλον θα ειναι γνωστα σε αυτους.

fanisk
28-07-11, 17:51
εγω απο την πλευρα μου ευχομαι να βρεθει η λυση κ να μην επιβαρυνθεις την ζημια φιλε Φανη...εισαι ο μονος που ΔΕΝ φταιει!


απο την αλλη...για λαδακια παω κ ειμαι παντα απο πανω!!!

οσο μπορειτε μην αφηνετε τα αυτοκινητα σας μονα τους στην κριση του καθενος!

Και εγω απο πανω ειμαι Βασιλη παντα (1-2 φορες ετυχε να μην ειμαι στο αμαξι), τη μερα της εγκαταστασης πηγα πρωι και εφυγα στις 6+.

stefm5
28-07-11, 18:11
νομίζω πως τα ''μαστόρια'' μεγαλούργησαν πάλι...

nikos1400
28-07-11, 18:16
Με δυο λεξεις δηλαδη,
ΔΕΝ τηρηθηκαν οι οδηγιες εγκαταστασης του διαφορικου.

RTFM που λενε...



υπομονη Φανη...
:(

fanisk
28-07-11, 18:18
Emails απο James και Kevin Birds.


Hello Theofanis,

I'm sorry to hear about this. I have passed on your email to Kevin Bird (the director) who will reply to you as soon as he can. He isn't in the office this week but is still replying to his emails.

Regards, James



Dear Fanis,

Obviously we are very sorry to hear of this failure.
I would ask you to send the broken components to us so we can identify the nature of the failure.
It seems that it is very likely that one of the securing bolts has come loose and been ingested by the crownwheel gear.
We and Quaife will evaluate the cause of the damage, and revert to you with our findings as a matter of urgency.

Regards, Kevin Bird.



Dear Fanis,

This is absolutely the first time we have heard of a bolt failure. Of course this kind of thing can happen at any time. Although Quaife will inspect bolts as part of their quality control procedure, they would not inspect avery single bolt. So it's always possible that one could have a defect in it, or some other problem could occur due to overtightening. It is the same with standard BMW components. We have seen complete failure of standard final drives, for no aparent reason.

What we need back is the complete Quaife unit, and any of the broken pieces (put in a plastic bag please).
However, if you wish to send the complete final drive, we may be able to offer some additional compensation, but of course your shipping expense will be higher.

Regards, Kevin



Dear Fanis,

The Quaife warranty does not cover return shipping. It is always the responsibility of the customer. This is standard practice with all of the component suppliers in the industry.

The conditions can be found here.

https://www.quaife.co.uk/differential-terms-and-conditions

In our experience, we have only made a claim on one single differential out of at least 1,000 BMW versions that we have sold since 2008. Quaife are very protective of their fine reputation and will deal with this in the fairest possible way.

Regards, Kevin.



Dear Fanis,

Yes, you should send the Quaife to our address.

In the event that it is determined that the bolt was the exclusive cause of the failure, then you will be entitled to your unit returned in a completely repaired state, or a completely new unit if it cannot be repaired, or finally, a refund if you choose to have it. Clearly, any claim under the warranty can only be determined by the manufacturer, and they imply their reasonable process in order to ensure that any possibility of similar apparent failure cannot happen in the future.

I cannot speak about the possibilities of compensation for your expenses, but I will ask Quaife to consider it as part of your warranty claim. Please itemise your costs and send it along with the Quaife unit.

Regards, Kevin.



Let's not get overheated with this. I know it's frustrating, time consuming and stressful when this sort of stuff happens. Just bear in mind the current case we have with BMW, where they have a failed engine in a customer car, and have not been able to supply a replacement engine now for 5 full months!
Sometimes machines break, this is a fact, and there are mechanisms in place to deal with these problems.

It is not appropriate at this time to threaten legal or other actions. You can trust both Quaife and ourselves to put this matter right in a reasonable, legally correct, and professional way.

Regards, Kevin.



address is 2, the ridgeway, Iver, Bucks, SL0 9HW


Dear Fanis,

The problem seems to be quite simple. The installer has not removed the loose black "pre-installation" bolts that are supplied purely to keep the diff in 1 piece. These are supposed to be removed and replaced by the separate silver, pre-loctited bolts which are packed separately, and torqued to 37Nm.

So the installer has added some correct bolts, but has not removed the black ones. So there was one bolt that fell out of the Quaife, because it had no loctite, and was almost certainly not torqued down. The bolt did not break, but merely fell out of the housing.

All of the stock that we had at that time had a clear warning lable on the carton, and also the reason for the provision of these bolts was adequately described in the instructions, which were emailed to you prior to your purchase.

So this is not covered under warranty, as it is an installation error.

Regards, Kevin.


Επειδη το ποστ δεν παιρνει πανω απο 15 φωτο, βαζω τα λινκς.

Φωτογραφιες απο την εγκατασταση τον Φλεβαρη εδω:
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=137820&postcount=118

Φωτογραφιες που τραβηξε ο Χρηστος (Φλασκης) τη μερα που ελειπα - μαυρη σπασμενη βιδα:
https://s1192.photobucket.com/albums/aa326/fanisk/BMW%20Z4%20and%20Mods/Damaged%20Quaife/

Φωτογραφιες απο το μπλοκε μετα το σπασιμο που τραβηξα εγω οταν το πηρα στα χερια μου - φαινονται οι ασημι, οι 2 μαυρες και η 1 κενη θεση:
https://s1192.photobucket.com/albums/aa326/fanisk/BMW%20316ti%20and%20Mods/Quaife%20-%20Flaskis/

Για να μην ανεβασω το PDF, κανω quote τις οδηγιες.


Before You Start
Due to the extensive list of different final drives
installed in BMW vehicles, particularly across
different countries, there may be instances where a
the LSD gearset offered differs dimensionally with
the gearset installed in the vehicle concerned. It
makes good sense, therefore, to check the gearset
installed in the car at the earliest possible time. In
most cases, it is possible to remove the rear cover
of the final drive to check the critical dimensions
before committing to the conversion.
The critical dimension is the crownwheel to bearing
dimension, marked L4. This can be checked
visually by offering the LSD up to the existing open
differential. If there is doubt about the configuration,
then check the BMW number as below.
BMW Part references, location on differentials
On a BMW "open" differential gearset, the last 7
digits of the part number are located on the rear of
the crownwheel flange. (1 216 158)
On a BMW LSD, the BMW part number is located
on the clutch drum. (1 117 242)
These numbers are the only absolute references that can enable a match to a Quaife ATB LSD. In most
cases these numbers can be observed by removal of the rear cover. In some cases, however, it may be
necessary to remove the entire final drive.
Please also give the following information
Final Drive Casing BMW Number
(Seven digits cast into casing)
Chassis Number
(Last seven characters)
Transmission Type
(Manual/Auto/SMG)

Replacing differential in final drive.
Removing and installing final drive- refer to BMW TIS for the vehicle concerned.
Drain off fluid.
Secure final drive to BMW special tool 33 1 010 (retaining bracket) or similar.
Remove rear casing cover, and press off both drive
flanges with a tyre iron.
Remove output shaft seals and bearing outer race circlips.
Caution! do not mix up bearing races and circlips.
Changing the total thickness of circlips will change the
friction torque value. The friction torque of the pinion
bearings, the backlash and tooth contact pattern will not
have to be adjusted again provided the circlips and
bearing races are reinstalled in their original positions, and
the pinion assembly is not disassembled.
Remove complete differential gear set from casing.
Press off Bearing Inner races. Take care not to bend the
bearing cages. Ensure that the bearing inner races are
retained with the matching outer races. If the vehicle has
covered more than 50,000 miles, they might require
replacement.
Press or tap off crown wheel (cold).

Installation.
Press on bearing inner races to new LSD gearset.
Heat the crownwheel to 100 degrees (immerse in boiled
water), and place it onto the new LSD gearset, taking care
to align the bolt holes. Ensure no water remains in the bolt
holes prior to installing the bolts. (risk of hydraulic locking)
Install the original crownwheel bolts using loctite 270.
Torque specification for bolts is 100Nm +10/ -0, then
torque angle 30' +4/-0.
It may be necessary to reduce the flange diameter of the
crownwheel bolts to 22mm in order to clear the LSD cap
head screws.
Install new LSD gearset assembly, lubricate bearings with gear oil.
Note. In some cases, the complete assembly is too large for the rear aperture of the casing. In this
case, it is necessary to disassemble the LSD gearset, reassembling with the gearset in-situ inside the
casing. See separate instruction below.
Lubricate with gear oil and carefully push in bearing outer races. Do not tap into position. If the bearing
is correctly aligned, it will fall into place. Reinstall circlips in original positions, and install new output
shaft seals.
Crownwheel tangential clearance (drive pinion backlash) should be checked with a dial gauge according
to BMW procedure. It should not be necessary to adjust with shims. BMW tolerance for a new
differential Backlash mm 0.06 to 0.14mm. (0.0024 to 0.0055in.). However, it is possible to run a
differential with backlash of up to 0.20mm, but this will produce driveline shunt (exactly like the BMW MDifferential,
which runs with 0.20mm backlash)
Before installation of the drive flange, place new round wire snap ring in groove of the LSD gearset so
that both ends are recessed in the groove. (supplied) This prevents lateral bending of the ring.
Lubricate the inside diameter with a small amount of anti-seize compound. Lubricate drive flange shaft
with gear oil. Push in drive flange by hand and turn slightly until wire snap ring is heard to engage.
Clean the faces and install rear cover using BMW sealant or gasket as appropriate.
Reinstall differential into car and fill with oil. Use BMW recommended gear oil, but not LSD oil. Do NOT
use additives or any other fluids designed to reduce gear friction.
Test the final drive by running the car gently between full left and right turns to ensure oil is fully
circulated. Drive the car normally for 10 miles before any aggressive use. No further running in is necessary..

Additional Procedure for disassembling the LSD for loading into 188l casing
If it is necessary to disassemble the
differential to install it into the final drive
casing, all thread locking material MUST
be completely cleaned from the bolt holes
and bolt threads. Warranty claims will
be voided in cases where this procedure
has not been carried out.
Remove the allen head cap screws from the
LSD gearset. Clean any excess thread locking
agent from the screws using a die. Take care
not to cut metal from the threads (use die by
hand, not in a die stock)
Tap apart or press the LSD casing apart, being
careful not to allow the scroll gears to drop out.
Clean any excess thread lock from the bolt
holes with a plug tap (M8x1.25)
If you loose the configuration of the centre
shim stack, this pic. Shows how the
arrangement should be.
Load the crownwheel and LSD crownwheel
flange into the final drive casing. It may be
necessary to remove several of the long scroll
gears to allow installation.
Once the crownwheel assembly is in place, the
scroll gears can be replaces, and the outer
casing carefully put back into place. Note the
position of the assembly dowel hole. This is not
a bolt hole and must align up with the dowel
hole in the LSD crownwheel flange correctly.
Reinstall the LSD Allen head cap screws using
Loctite 270, and torque to 37Nm. Ensure the
bolt holes are free from oil or other materials.
Do not over-use Loctite. Failure to ensure the
bolt holes are clear might result in breakage of
the housing due to hydraulic action.

Και ενα λινκ απο τοποθετηση στο εξωτερικο που ο ιδιωτης αναφερει πως οι βιδες πρεπει να βγουν, οπως αναφερει και ο Apostolos, οπως ελεγα τοτε και εγω.

https://www.1addicts.com/forums/showthread.php?t=513534


h. The Quaife LSD was shipped with only 3 bolts holding the unit together and new bolts with loctite in a bag. But the LSD in the vise again with alum or wood blocks. Leaving 3 bolts in place, I torqued all others to 30 ft.lbs. using a cross bolt pattern and then retorqued to 40 ft.lbs. Then remove 3 bolts that came in unit and torque those to the same. (you should double check this I found the info somewhere on the web)
i. Install Ring Gear, clamp in vise, clean all bolts and apply blue loctite, torque all bolts to 100 and then 125 ft.lbs. using cross bolt pattern (again you should double check this I found the info somewhere on the web)
Silver hex head bolts in picture below are what step h. refer to

https://farm6.static.flickr.com/5026/5601393375_12bc67de2c_z.jpg

Βασει των παραπανω ειναι ξεκαθαρο λαθος τοποθετησης ή οχι?

stefm5
28-07-11, 18:37
φάνη είναι περισσότερο από εμφανές ότι ευθύνεται η τοποθέτηση

Nino
28-07-11, 19:09
Emails απο James και Kevin Birds.

















Επειδη το ποστ δεν παιρνει πανω απο 15 φωτο, βαζω τα λινκς.

Φωτογραφιες απο την εγκατασταση τον Φλεβαρη εδω:
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=137820&postcount=118

Φωτογραφιες που τραβηξε ο Χρηστος (Φλασκης) τη μερα που ελειπα - μαυρη σπασμενη βιδα:
https://s1192.photobucket.com/albums/aa326/fanisk/BMW%20Z4%20and%20Mods/Damaged%20Quaife/

Φωτογραφιες απο το μπλοκε μετα το σπασιμο που τραβηξα εγω οταν το πηρα στα χερια μου - φαινονται οι ασημι, οι 2 μαυρες και η 1 κενη θεση:
https://s1192.photobucket.com/albums/aa326/fanisk/BMW%20316ti%20and%20Mods/Quaife%20-%20Flaskis/

Για να μην ανεβασω το PDF, κανω quote τις οδηγιες.



Και ενα λινκ απο τοποθετηση στο εξωτερικο που ο ιδιωτης αναφερει πως οι βιδες πρεπει να βγουν, οπως αναφερει και ο Apostolos, οπως ελεγα τοτε και εγω.

https://www.1addicts.com/forums/showthread.php?t=513534



Βασει των παραπανω ειναι ξεκαθαρο λαθος τοποθετησης ή οχι?

Βαση των παραπανω ειναι περισσοτερο απο ξεκαθαρο οτι ο τροπος τοποθετησης θα επρεπε να ειναι "διαφορετικος"
να εχουν αφαιρεθει οι μαυρες βιδες οι οποιες ηταν μονο για τη "μεταφορα".
και να εχουν τοποθετηθει οι ασημενιες ( κανενα ανταλακτικο -εξαρτημα -αξεσουαρ δεν το συνοδευουν υλικα περισσοτερα οι λιγοτερα παντα ειναι οσα ακριβως πρεπει)
Νομιζω πως πρεπει να συμπεριφερθουν με υπευθυνοτητα και επαγγελματισμο και σε σενα αλλα και με ανακλησεις οπου αλλου εχει γινει η ιδια τοποθετηση οπως πολυ σωστα αναφερει ο Σταθης.

Thomelef
28-07-11, 19:14
1) ο άγγλος είναι επαγγελματίας απο το Α ώς και το Ω...δεν αποκλείει τπτ ο άνθρωπος μέχρι να
πάρει στα χέρια του το εξάρτημα. είναι μεγάλη υπόθεση να σου λέει ο επαγγελματίας ότι υπάρχει
ενδεχόμενο να είναι δικό τους λάθος...
2) ξέρουν τι πουλάνε, μιάς και αμέσως κατάλαβαν ότι η τοποθέτηση δεν έγινε όπως αυτοί προτείνουν
δια ροπάλου απ'ότι έχω καταλάβει στο θρεντ μέχρι τώρα.
εγώ ένα πράγμα δεν κατάλαβα ρε παιδιά...γιατί το συνεργείο δεν ακολούθησε τις οδηγίες που δίνει
ο κατασκευαστής όταν μαζί με το διαφορικό στέλνει όλα τα components, και οδηγίες εγκατάστασης...
εσένα ρε φάνη τι εξήγηση σου έδωσε για το γεγονός ότι έκανε του κεφαλιού του???υπήρχε κάποιο
πρόβλημα με τα εξαρτήματα που έστειλαν οι άγγλοι???και αν ναι γιατί δεν σε ενημέρωσε έτσι ώστε
να επικοινωνήσεις με τους άγγλους???θα σου πρότεινα, να πάς απο εκεί, να πάρετε μαζί τηλέφωνο
στους άγγλους, και να μιλήσουν οι δυο τους όπως πολύ σωστά είπε και ο βαγγέλης...have in mind,
that none of this is your fault!!!

Monsta
28-07-11, 19:23
Φαν, λυπάμαι για τη περιπέτειά σου.


Η απάντηση βρίσκεται στο τελευταίο email του Kevin, στη 1η, 2η & 3η παράγραφο.


Ποιο είναι το πρόβλημα του εγκαταστάτη ? Χρειάζεται μεταφραστή ?


Ευτυχώς που έχεις φωτό από τη διαδικασία βήμα-βήμα. Δώστου μία τελευταία ευκαιρία και αν δε δεχτεί να το επισκευάσει με αποκλειστικά δικά του έξοδα, δεν έχεις παρά να δώσεις όλα τα στοιχεία στο δικηγόρο σου και να μην ασχοληθείς πλέον μαζί του. Είμαι κατά 99.9% σίγουρος πως μόλις τους τηλεφωνήσει και τους απλώσει όλα τα στοιχεία στο τραπέζι, η υπόθεση θα λάβει τέλος. Κρίμα που δεν είσαι και σε καμία άλλη χώρα να ζητήσεις καμιά τρελή αποζημίωση για 'ψυχική οδύνη, έξοδα αυτοκινήτου αντικατάστασης κτλ', να σου πω εγώ αν θα ξαναφήσει τις μαύρες βίδες πάνω.


Thus, you should rest your case....

z3 2.2
28-07-11, 19:46
εγω απο την πλευρα μου ευχομαι να βρεθει η λυση κ να μην επιβαρυνθεις την ζημια φιλε Φανη...εισαι ο μονος που ΔΕΝ φταιει!


απο την αλλη...για λαδακια παω κ ειμαι παντα απο πανω!!!

οσο μπορειτε μην αφηνετε τα αυτοκινητα σας μονα τους στην κριση του καθενος!

αμα θελει να σε δουλεψει ο μαστορας Βασιλη......αστο.
απο πανω του μπορει να εισαι και να κατουρησει αντι να βαλει λαδια.
ο σκοπος ειναι να υπαρχει εμπιστοσυνη και τεχνογνωσια

fanisk
28-07-11, 22:31
φάνη είναι περισσότερο από εμφανές ότι ευθύνεται η τοποθέτηση

Στεφανε θελω να ειμαι 100% σιγουρος πριν κανω καποια κινηση, για αυτο και το μοιραζομαι μαζι σας να μου πειτε τη γνωμη σας.

nikos1400
28-07-11, 22:42
Στεφανε θελω να ειμαι 100% σιγουρος πριν κανω καποια κινηση, για αυτο και το μοιραζομαι μαζι σας να μου πειτε τη γνωμη σας.

δυστυχως Φανη, και αν εχουμε καποια εμπιστοσυνη σε καποιους,
δυστυχως γινονται και λαθη.
το κακο ειναι οχι τοσο οτι εγινε λαθος, αλλα οτι σε 'κρεμανε' μετα...


ετσι οπως τα περιγραφεις τα γεγονοτα, ειναι πιστευω και εγω προφανες.

απ'τη στιγμη που ειδες και εσυ οτι ΔΕΝ εγινε η τοποθετηση οπως λενε οι οδηγιες του κατασκευαστη, δεν στεκει να συζητατε με τον Bird την -υπαρκτη αλλα ελαχιστη- πιθανοτητα να υπηρχε αστοχια υλικου.



(τα λεω με καθε επιφυλαξη μιας και μεσω ιστοσελιδων...)

Stathis
28-07-11, 22:48
ο νικος εχει δικιο σε αυτο που λεει, λαθη γινονται και θα γινονται.
ουδεις ασφαλτος οπως ελεγε και η αντζελα...:th_Laie_67-1:

το θεμα ειναι τι γινεται μετα.

απ οτι εχω ακουσει (μιας και δεν τον ξερω προσωπικα), ο φλασκης ειναι απο τους καλους και σοβαρους επαγγελματιες του χωρου.
θα μου εκανε εντυπωση αν δεν σε καλυπτε φανη.
μιλησες μαζι του, εξεθεσες τα γεγονοτα?

zaharias
28-07-11, 22:51
Στεφανε θελω να ειμαι 100% σιγουρος πριν κανω καποια κινηση, για αυτο και το μοιραζομαι μαζι σας να μου πειτε τη γνωμη σας.

Εισαι ωραιος Φανη.. (σωστος)

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να ξεμπερδεψεις οσο γινεται γρηγορα και ανωδυνα..

Το σωστο ειναι να μην δωσεις φραγκο.. (Αρκετα εδωσες για καινουργιο διαφορικο..)

Ειναι παραπανω απο ξεκαθαρο οτι δεν τηρηθηκαν οι οδηγιες εγκαταστασης...

Snoo
28-07-11, 22:57
Emails απο James και Kevin Birds.

















Επειδη το ποστ δεν παιρνει πανω απο 15 φωτο, βαζω τα λινκς.

Φωτογραφιες απο την εγκατασταση τον Φλεβαρη εδω:
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=137820&postcount=118

Φωτογραφιες που τραβηξε ο Χρηστος (Φλασκης) τη μερα που ελειπα - μαυρη σπασμενη βιδα:
https://s1192.photobucket.com/albums/aa326/fanisk/BMW%20Z4%20and%20Mods/Damaged%20Quaife/

Φωτογραφιες απο το μπλοκε μετα το σπασιμο που τραβηξα εγω οταν το πηρα στα χερια μου - φαινονται οι ασημι, οι 2 μαυρες και η 1 κενη θεση:
https://s1192.photobucket.com/albums/aa326/fanisk/BMW%20316ti%20and%20Mods/Quaife%20-%20Flaskis/

Για να μην ανεβασω το PDF, κανω quote τις οδηγιες.



Και ενα λινκ απο τοποθετηση στο εξωτερικο που ο ιδιωτης αναφερει πως οι βιδες πρεπει να βγουν, οπως αναφερει και ο Apostolos, οπως ελεγα τοτε και εγω.

https://www.1addicts.com/forums/showthread.php?t=513534



Βασει των παραπανω ειναι ξεκαθαρο λαθος τοποθετησης ή οχι?

Σύμφωνα με τα παραπάνω ποίος ο λόγος της παραπάνω ερώτησης?

fanisk
28-07-11, 23:34
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, ο καθενας εχει και κατι στο ποστ του που θελω να απαντησω επ'αυτου, αλλα ακομα μαζευω πληροφοριες σχετικα με το θεμα και εχω μπλεξει μεταξυ αρκετων σελιδων. Μολις βρω λιγο χρονο θα απαντησω!

deepBLUE
29-07-11, 13:09
Σημερα ρωτησα ενα φιλο που εχει βαλει το συγκεκριμενο διαφορικο(οχι στο Φλασκη) αλλα στη βορεια Ελλαδα σχετικα με τις συγκεκριμενες βιδες και μου ειπε πως και ο δικος του Μηχανικος τις ιδιες εβαλε και πως δεν ειχε οδηγιες εγκαταστασης μεσα στο κουτι.
Επισης ρωτησε το μηχανικο του αν καποιο πακετο ειχε οδηγιες εγκαταστασης απ οσα εχει βαλει και ηταν αρνητικος.
Το ερωτημα μου λοιπον ειναι αφου δεν υπαρχουν οδηγιες γιατι θα επρεπε ο καθε μηχανικος να το ξερει και γιατι αφου πρεπει να αλλαχτουν αυτες οι βιδες δεν ενημερωνει σχετικα με καποιο εγγραφο η δε βαζει απ ευθειας αυτες ο ιδιος Αγγλος ?
Τι νοημα εχουν οι προβιδες και αφου οι εφαρμοστες που τα εχουν βαλει λενε πως δεν ειχαν προβλημα μεχρι τωρα με τις προβιδες μια και δε μπηκαν στη διαδικασια να τις αλλαξουν τι να πρωτπυποθεσει κανεις?
Ο κομπρεσορας ας πουμε εχει οδηγιες εγκαταστασης αυτο γιατι οχι ?
Δε μαθαμε τελικα αν ο αγγλος θα κανει κατι για το Φανη η αν εκανε η εδωσε λυση, ομως του ειπε πως υπηρχε πιθανοτητα αντικαταστασης ισως και με καποιο επισκευασμενο..αυτο το επισκευασμενο λοιπον τι επισκευη ειχε πανω του αραγε αφου τα διαφορικα αυτα ειναι αφθαρτα ?

Thomelef
29-07-11, 13:28
μα αφού ο φάνης ξεκάθαρα είπε πως είχε οδηγίες, και το είπε ο ίδιος στον μηχανικό...μάλιστα το λέει και
ο άγγλος σε ένα απο τα μυνήματα του, πως πρίν καν φτάσει το διαφορικό, του είχαν στείλει οδηγίες.
στην θεσσαλονίκη για πιο συνεργείο μιλάμε βαγγέλη???

Thomelef
29-07-11, 13:30
Dear Fanis,

The problem seems to be quite simple. The installer has not removed the loose black "pre-installation" bolts that are supplied purely to keep the diff in 1 piece. These are supposed to be removed and replaced by the separate silver, pre-loctited bolts which are packed separately, and torqued to 37Nm.

So the installer has added some correct bolts, but has not removed the black ones. So there was one bolt that fell out of the Quaife, because it had no loctite, and was almost certainly not torqued down. The bolt did not break, but merely fell out of the housing.

All of the stock that we had at that time had a clear warning lable on the carton, and also the reason for the provision of these bolts was adequately described in the instructions, which were emailed to you prior to your purchase.

So this is not covered under warranty, as it is an installation error.

Regards, Kevin

του έστειλαν οδηγίες.

deepBLUE
29-07-11, 13:30
Και ομως το κουτι μεσα δεν εχει οδηγιες,μολις βεβαια μπορεσω ισως παρω και το Φλασκη ενα τηλεφωνο για να μαθω αν στο δικο του πακετο ειχε η οχι.

BILL007
29-07-11, 13:45
Φάνη πραγματικά φίλε τι να πω...Για 3 βίδες να πάθεις ζημιά 3600 είναι απίστευτο...:ranting2::ranting2::ranting2 :


... να σου πω εγώ αν θα ξαναφήσει τις μαύρες βίδες πάνω.


Το θέμα επίσης είναι αν κυκλοφορούν (που σίγουρο είναι) και άλλα αμάξια με αυτές τις βίδες πάνω...
Θα πρέπει οι ιδιοκτήτες τους να τα πάνε άμεσα στο συνεργείο για να μπουν οι σωστές,γιατί είναι μαλ@κια και για το συνεργείο που τα εγκαθιστά και έχει ευθύνη αλλά και για τους ανθρώπους που θα τρέχουν τσάμπα και δεν θα φτάνουν!

Kostas_1
29-07-11, 13:48
ΟΦανης λεει εδω: https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=182327&postcount=12


Παιρνω τηλ. το Χρηστο τοτε και τον ρωταω, οπως ειχα ρωτησει και απο κοντα, μηπως το λαθος ειναι δικο τους και εγινε ολο αυτο λογω κακης εγκαταστασης? Ηταν σαφης, οχι σε καμια περιπτωση. Μα βρε Χρηστο το μπλοκε ερχεται με 3 μαυρες "dummy" βιδες και αλλες 12 σε σακουλακι με πορτοκαλι loctite. Μου ειπε πως ετσι το εχουν βαλει σε 40 αμαξια και δεν ειχε κανεις προβλημα. Λεω μηπως ειναι τυχη? Ειπε πως το σπειρωμα της κασας φταιει που λασκαρε η βιδα και πως αν ηταν δικο του λαθος δεν θα με εβαζε σε αυτο το τρεξιμο, απλα θα ελεγε "φταιω εγω".

και


Οποιος εχει βαλει μπλοκε στο αμαξι του απο τη Quaife, κρατησε τις μαυρες βιδες ή εβαλε ΚΑΙ τις 12 ασημι? Στις οδηγιες του ελεγε να πραξει ετσι ή το καναν μονοι τους? Γιατι στις οδηγιες μου λεει να γινει ετσι..


Βαγγελη δεν υποτιθεται.. επρεπε να μπουν, ειχα ρωτησει και τοτε στην εγκατασταση αλλα και τη μερα που πηγα να παρω το μπλοκε για να το στειλω Αγγλια, μαλιστα εκατσα στο pc του Χρηστου και του εδειχνα τις φωτο απο την εγκατασταση και του εδειξα τις βιδες στο σακουλακι και ρωτησα γιατι δεν μπηκαν?

Επειδη το μπλοκε μου το εχει η Quaife τωρα δεν μπορω να κανω ελεγχο στις βιδες, θα ζητησω να μου στειλουν 1 και 1 ή απλα να μου γραψουν οι ιδιοι τα στοιχεια που μαλλον θα ειναι γνωστα σε αυτους.




Εγω οπως το καταλαβαινω οχι μονο ειχε οδηγιες, αλλα του το επεσημανε και ο Φανης.


Ασε να το δει ξανα ο Φανης να το επιβεβαιωσει....

deepBLUE
29-07-11, 13:53
Εγω αυτο που ειπα Κωστα ειναι πως το κουτι δε συνοδευεται απο οδηγιες εγκαταστασης ως οφειλε και οχι τι μπορει να του ειπε ο Φανης που μπορει να το βρηκε στο ιντερνετ.
Θα μας πει ομως ο Φανης για να καταλαβουμε τι τελικα εχει γινει.

Stamatis
29-07-11, 13:59
Ασχετη ερωτηση απο περιεργεια.
Βλεπω οτι οι μαυρες ειναι 3 και οχι διαμετρικα βαλμενες.
Αν μεινουν επανω, δεν επηρρεαζει τη ζυγοσταθμιση η δεν παιζει ρολο σε αυτη την κλιμακα;
Μπορει να ρωταω και μλκια βεβαια.

paganis
29-07-11, 14:25
Εγω αυτο που ειπα Κωστα ειναι πως το κουτι δε συνοδευεται απο οδηγιες εγκαταστασης ως οφειλε και οχι τι μπορει να του ειπε ο Φανης που μπορει να το βρηκε στο ιντερνετ.
Θα μας πει ομως ο Φανης για να καταλαβουμε τι τελικα εχει γινει.

βρε βαγγελη , αυτην την στιγμη κανεις τον συνηγορο του Φλασκη,,,οταν τα στοιχεια μιλανε απο μονα τους! αφηστε λοιπον του ειπα -μου ειπε..και ας μας απαντησει ο ιδιος ο Φλασκης! Παντως, το σημαντικο του πραγματος, δεν ειναι τα λεφτα της αποκαταστασης του διαφορικου του Φανη...αλλα οτι εκει εξω κυκλοφορουν και αλλα μπλοκε με λανθασμενο τροπο τοποθετησης...κυνδινευουν ανθρωποι...

HULK
29-07-11, 14:32
Δεν μπορει σε 40 αυτοκινητα να μην συναντησε ο Φλασκης οδηγιες ποτε και ουτε οποτε εχει οδηγιες να το εγκαθιστα συμφωνα με αυτες και οποτε δεν εχει συμφωνα με τον δικο του τροπο.Εναν τροπο χρησιμοποιει και αν αυτος ειναι λανθασμενος θα το μαθουμε συντομα.

Kostas_1
29-07-11, 14:41
Ασχετη ερωτηση απο περιεργεια.
Βλεπω οτι οι μαυρες ειναι 3 και οχι διαμετρικα βαλμενες.
Αν μεινουν επανω, δεν επηρρεαζει τη ζυγοσταθμιση η δεν παιζει ρολο σε αυτη την κλιμακα;
Μπορει να ρωταω και μλκια βεβαια.

Η ερωτηση ειναι σωστη και λογικη. Αλλα οπως το ειπες:


δεν παιζει ρολο σε αυτη την κλιμακα

deepBLUE
29-07-11, 14:48
Λευτερακο θα σου ελεγα να προσεχεις τι λες και τι μου προσαπτεις.
Λεω απλα τη γνωμη μου και κανενος φλασκη τη θεση δε παιρνω,αντιθετως ειμαι με τη πλευρα του Φανη μια και φιλος ειναι, οπως και θα μπορουσα να ειμαι και γω στη θεση του οπως και καθε αλλος.
Δε καταλαβα γιατι θα επρεπε να πω αυτο που εσυ θες να ακουσεις και γιατι να μην εκφερω την απορεια μου ?
Συγνωμη κι ολας.
Οπως και ναχει ομως δικαστηριο εδω δεν ειναι και συ εχεις δικασει οχι εγω.
Τι θα κανει ο Φλασκης και ο καθε Φλασκης ουτε το ξερω ουτε με νοιαζει,ομως μια και μου μιλας για το συγκεκριμενο ανθρωπο ξερω και τι πρεσβευει και τι ανθρωπος ειναι αυτο ομως ειναι ασχετο με ολα τα υπολοιπα.
Με το φανη ειχα μιλησει πριν μερες και μπηκα στη διαδικασια να μαθω καποια πραγματα πριν δικασω και να βοηθησω με τη γνωμη μου αν μπορω.
Οσο γι αυτους που κυκλοφορουν με κινδυνο να δουμε ποτε θα φανουν,μια και ολα τα διαφορικα που εχουν τοποθετηθει δε μπηκαν τους τελευταιους 2 μηνες αλλα σε καποια περασαν και χρονια !!!

deepBLUE
29-07-11, 14:53
Δεν μπορει σε 40 αυτοκινητα να μην συναντησε ο Φλασκης οδηγιες ποτε και ουτε οποτε εχει οδηγιες να το εγκαθιστα συμφωνα με αυτες και οποτε δεν εχει συμφωνα με τον δικο του τροπο.Εναν τροπο χρησιμοποιει και αν αυτος ειναι λανθασμενος θα το μαθουμε συντομα.

Καλα χριστουγεννα !!!
Ποιος ειπε για 40 αυτοκινητα και τι συναντησε η οχι και ποτε ειπα πως μιλησα με το Φλασκη και ρωτησα ?
Εκανα κατι πιο απλο για να μαθω τι παιζει, ρωτησα αλλο μηχανικο και οχι το φλασκη ακομα τουλαχιστον ,ετσι εγω νομιζω πως μπορω να βολιδοσκοπισω μια κατασταση γιατι λοιπον δε κανεις και συ το ιδιο ?
Ρωτα το μηχανικο σου αν εχει βαλει τετοιο διαφορικο αν ειχε μεσα οδηγιες και ετσι θα δουμε τι θα μας πει αλλος ενας....λαθος λεω ?
Ρωτωντας πας στη πολη !!

panose30
29-07-11, 14:57
Τετοιες εταιρειες οπως η QUAIFE δουλευουν πολυ επαγγελματικα ,οποτε οι οδηγιες εγκαταστασης υπαρχουν μεσα στο πακετο με ολα τα απαραιτητα εξαρτηματα και υπογραμμισμενες οι συγκεγκριμενες βιδες που πρεπει να μπουν και με τι πιεση και κολλα,ημουν παρον σε τοποθετηση !Οποτε το λαθος ειναι 100% του μηχανικου που το τοποθετησε!Επισης εχω διαβασει πως εβαλε και σε αλλα αμαξια με τον ιδιο τροπο το οποιο δεν ειναι μονο το θεμα να σπασει και να πληρωνεις ,υπαρχει και κινδυνος σωματικης ακεραιοτητας αφου μπορει να προκαλεσει ατυχημα!Ακομη εγω στη θεση σου δεν θα δεχομουν να πληρωσω την ζημια,αφου ειναι αποκλειστικα λαθος του μηχανικου!Επικοινωνησε ξανα με τον μηχανικο σου και αν δεν σε αποζημιωνει κινησου νομικα!

HULK
29-07-11, 15:07
Deep Blue εγω δεν αναφερθηκα σε εσενα δεν μπορω να καταλαβω το υφος περι Χριστουγεννων λοιπον.Ανεφερα οτι ο Φλασκης εγκαθιστα με εναν συγκεκριμενο τροπο αυτο το διαφορικο.Εαν λοιπον ο αγγλος λεει οτι παρεχει οδηγιες δεν γινεται να μην τις εχει συναντησει ποτε ο Φλασκης μπροστα του.Πιθανον να μην φταινε οι μαυρες βιδες και να ειναι αστοχια υλικου αφου οπως λες αν καποιος ηταν να παθει κατι απο τον λαθος τροπο εγκαταστασεις θα το ειχε παθει χρονια τωρα.Εαν ο αγγλος θελει να πατησει εκει ομως μπορει εστω και αν αυτο δεν προκαλει το προβλημα.Εδω ειμαστε λοιπον να το μαθουμε.Μην ταραζεσαι λοιπον γιατι εγω δεν δικαζω εαν δικαζα θα επαιζες με τον Μπεο στην β εθνικη τωρα :)

Thomelef
29-07-11, 15:13
νομίζω είναι ανούσια όλα τα τελευταία ποστς...τα πράγματα είναι απλά. ακόμα και αν δεν στέλνουν
οδηγίες μέσα στο κουτί, τις στέλνουν πρίν ταχυδρομίσουν το προιόν. άρα στέλνουν, και μάλιστα ο
φάνης έκατσε μαζί με τον μηχανικό για να δούνε τον τρόπο εγκατάστασης. απο την άλλη, ακόμα
και να μην είχε οδηγίες χρήσεως (πράγμα που με τα λόγια του φάνη δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση),
είναι πασιφανές πως οι σωστές βίδες για ένα τέτοιο εξάρτημα είναι αυτές με το λοκτάιτ, και κάθε
μηχανικός θα έπρεπε να προτιμούσε τις συγκεκριμένες.
εγώ ρε παιδιά ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω. σφού ήδη ξεβίδωσε κάποιες βίδες και έβαλε
τις σωστές, γιατί άφησε αυτές τις τρείς και δεν τις αντικατέστησε και αυτές???
όσον αφορά το γεγονός ότι μπορεί να συναίβει απο τέτοιο πράγμα το σπάσιμο του διαφορικού του φάνη,
και ότι κυκλοφορούν 40 αμάξια με την ίδια εγκατάσταση (σύμφωνα με τα λεγόμενα πάλι του φάνη που του
είπε ο μηχανικός) πρέπει να ειδοποιηθούν χθές οι άνθρωποι, γιατί έτσι και γίνει καμμιά στραβή και με το σπάσιμο κολήσει
κάνα σίδερο μέσα στο διαφορικό, μπορεί κάποιοι να δούν πως είναι να σου τραβάει ο συνοδηγός
χειρόφρενο με πάνω απο 120 χιλιόμετρα, εκεί που δεν το περιμένεις...
τέλος, δεν υπάρχει λόγος να μαλώνεται. η ουσία είναι να αποκατασταθεί η ζημιά του φίλου μας, που είναι
και ο τελευταίος που φταίει. να βρεί ο μηχανικός λύση, σε συνεννόηση με το εργοστάσιο. δεν μπορεί
να γίνεται ο φάνης το μπαλάκι χωρίς να φταίει.

deepBLUE
29-07-11, 15:15
Μολις πριν 2 λεπτα μιλησα με τον Νικο τον Αλω μια και δε σκεφτηκα να τον παρω να τον ρωτησω πιο πριν.
Η Απαντηση του λοιπον ειναι πως εχει πουλησει αρκετα απο αυτα και ουδεποτε ειχε μεσα οδηγιες εγκαταστασης.

ΔημήτρηςΜ3
29-07-11, 15:18
kαι το αποτελεσμα το ξερουμε ολοι μας...
οχι φταει ο αγγλος οχι φταει ο μηχανικος το αποτελεσμα... πληρωνει ο Φανης
τα γαμησιατικα και αλαζει μηχανικο... ετσι γινετε παντα!!

Skyline_IS
29-07-11, 15:33
Αν τα αγγλικα μου ειναι καλα,νομιζω οτι ο αγγλος το ξεκαθαριζει το τοπιο για τις οδηγιες εγκαταστασης


Συμφωνα με το ποστ #33 του Φανη


All of the stock that we had at that time had a clear warning lable on the carton, and also the reason for the provision of these bolts was adequately described in the instructions, which were emailed to you prior to your purchase.

Nino
29-07-11, 15:34
Το ερωτημα μου λοιπον ειναι αφου δεν υπαρχουν οδηγιες γιατι θα επρεπε ο καθε μηχανικος να το ξερει και γιατι αφου πρεπει να αλλαχτουν αυτες οι βιδες δεν ενημερωνει σχετικα με καποιο εγγραφο η δε βαζει απ ευθειας αυτες ο ιδιος Αγγλος ?
Τι νοημα εχουν οι προβιδες και αφου οι εφαρμοστες που τα εχουν βαλει λενε πως δεν ειχαν προβλημα μεχρι τωρα με τις προβιδες μια και δε μπηκαν στη διαδικασια να τις αλλαξουν τι να πρωτπυποθεσει κανεις?
?

Οι βιδες αυτες ειναι για τη μεταφορα πως εχουν τα πλυντηρια στο καδο...καμια σχεση χαχαχα αλλα οι αλλες βιδωνουν με ροποκλειδο και θα πρεπει να γινει στα ιδια Nm απο το ιδιο χερι την δεδομενη στιγμη, οι "προβιδες" κρατανε τα κοματια ενωμενα για την τοποθετηση των κανονικων..
Δεν γνωριζω αν δεν υπαρχουν οδηγιες τοποθετησης που να το συνοδευουν αλλα και ετσι να ειναι δυο πραγματα λεει η λογικη
α) οτι ποτε δεν περισσευει βιδα, οτι part υπαρχει ειναι προς εφαρμογη αλλιως ο νομος του Μερφυ που και εδω αυτο ακριβως συνεβη, θα βρεθει μηχανικος που θα χρησιμοποιησει λιγοτερα απο οτι πρεπει...
β) αν δεν εχουμε οδηγιες... ζηταμε και μας στελνουν... γιατι οσα και να γνωριζουμε οτι εμπειρια και να εχουμε, παντα θα αλλαζουν οι τεχνικες...

Z4 DCT
29-07-11, 15:49
Ρε παιδια τι λεμε τωρα....αναλαμβανει συνεργειο να τοποθετησει ενα εξαρτημα στο αμαξι μου ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ, αρα ειναι υπευθυνο για την ΣΩΣΤΗ τοποθετηση του εν λογο ανταλακτικου.....στην περιπτωση μας το εν λογο συνεργειο αφου ανελαβε την υποχρεωση να τοποθετησει το διαφορικο, αν αυτο δεν ειχε μεσα οδηγιες, ΟΦΕΙΛΕ να επικοινωνησει με τον κατασκευαστη για να λαβει οδηγιες σωστης τοποθετησης....ΤΑ ΠΕΡΙ ''ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 100 ΦΟΡΕς ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ'', με συγχωρητε αλλα ειναι ΜΠΡΑΜΠΡΟΥΤΣΑΛΑ.....αν δεν το εχεις κανει οπως λεει ο birds ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ
Ειναι δυνατον να αφηνεις ενα αμαξι εκατομμυριων για τοποθετηση ενος αξεσουαρ και να μην εχουν ακριβεις πληροφοριες τοποθετησης???
Να μην το αναλαμβανε το συνεργειο τοτε....απο την στιγμη που το ανελαβε, ακομα και αν θεωρουσε οτι ηξερε για την τοποθετηση, θα επρεπε να ρωτησει ΤΟ ΙΔΙΟ τον κατασκευαστη....εστω απο περιεργεια και οχι απο επαγγελματικη ευσηνηδησια...οπως και θα οφειλε!!!!
Μονο στην ελλαδα προσπαθουμε να ριξουμε την ευθηνη στον πελατη...ο οποιος και πληρωνει, δεν του το κανουν δωρεαν...
Για μενα πρεπει υπευθυνος του συνεργειου να απαντησει για το ζητημα και να εκθεσει την αποψη του με ΑΠΟΔΗΞΕΙΣ...απο την στιγμη που ειναι και μελος μας.....
Να ξερουμε και εμεις τελος παντον τι τρεχει......αν ειναι λαθος τοποθετηση να αναληφθει η ευθυνη και η επισκευη και το κοστος ΟΛΟ....αν εχει κανει λαθος ο Φανης να ζητησει μια ταπεινη συγνωμη για την ολη αναστατωση.....

kplc16
29-07-11, 15:51
την πιο σωστη κουβεντα την ειπε ο Δημητρης ο Φανης ειναι ελαφρωμενος κατα 3600 ευρω.Ποσο καθολου ευκαταφρονητο.

Ο αγγλος και ο Φλασκης εχουν πληρωθει κι ο Φανης εχει μεινει με τη πικρα.

Φανη καλο κουραγιο.Το τελευταιο δεν περιλαμβανει ειρωνεια.

Περα απο το σχολειο μου, θελω να ρωτησω: Του μηχανικου το μυαλο δε πηγε στη σκεψη οτι περισσευουν 3 κουκλαρες ανοξειδωτες βιδες με κολλα?Οτι καπου πρεπει να τις βιδωσει;

Επισης δεν υπηρχε δυνατοτητα να βρεθει ενα μεταχειρισμενο διαφορικο να περιοριστουν τα εξοδα η στον αντιποδα ειναι η σκεψη για αγωγη ;

hades7
29-07-11, 16:08
για την εξακριβωση της αληθειας νομιζω οτι οφειλουμε να ακουσουμε ολους τους εμπλεκομενους συμπεριλαμβανομενου και του Φλασκη απο οσω γνωριζω ειναι γραμμενος στο φορουμ ας τον ενημερωσει καποιος να εκθεσει και την δικια του εκδοχη για να ειμαστε πιο δικαιοι

Stamatis
29-07-11, 16:33
Αληθεια ο λογος που εχει τις μαυρες ποιος ειναι;
Γιατι δεν εχει τις κανονικες απο την αρχη;

fast-enough
29-07-11, 16:51
Αληθεια ο λογος που εχει τις μαυρες ποιος ειναι;
Γιατι δεν εχει τις κανονικες απο την αρχη;

Τις έχει για την μεταφορά, ούτως ώστε να μπούν οι κανονικές όπως πρέπει. Εξάλλου αν είχε τις κανονικές περασμένες, σκέψου τι θα γινόταν με το locktite... θα έμενε στο σπείρωμα και θα ξεραινόταν μέχρι να αποσταλλεί και τοποθετηθεί το διαφορικό. Οπότε το δένουν με τις προσωρινές και στέλνουν βίδες με φρέσκο locktite για την τοποθέτηση.

Όσο για τις οδηγίες, ο Kevin λέει σαφώς πως υπάρχει (υπήρχε) σαφής προειδοποίηση (warning label) στο κιβώτιο μεταφοράς (carton box).
Oπότε ακόμα και αν δεν έχει οδηγίες μέσα και τις στέλνει με email, η προειδοποίηση υπήρχε σε ετικέτα στο κιβώτιο κατά τα λεγόμενα του Kevin.
Σε όλη την ανταλλαγή μηνυμάτων ο Kevin δεν αναφέρθηκε πουθενά σε οδηγίες εντός του κιβωτίου παρά μόνο σε προειδοποιητική ετικέτα ΕΠΙ του κιβωτίου και σε οδηγίες μέσω email.

Ερώτηση προς τον Φάνη: Το κιβώτιο ή φωτό αυτού έχεις? (έτσι για το γαμώτο).
Κρίμα πάντως και εύχομαι να σου καλύψουν τα κόστη οι υπεύθυνοι εγκαταστάτες. Αλλιώς :warriorsmiley:

nikos-Mpacket
29-07-11, 17:20
για την εξακριβωση της αληθειας νομιζω οτι οφειλουμε να ακουσουμε ολους τους εμπλεκομενους συμπεριλαμβανομενου και του Φλασκη απο οσω γνωριζω ειναι γραμμενος στο φορουμ ας τον ενημερωσει καποιος να εκθεσει και την δικια του εκδοχη για να ειμαστε πιο δικαιοι


Θα συμφωνησω 100% με τον Αρη.

Και εγω μιλησα στο τηλεφωνο με τον Φανη για να μου εξηγησει τι ακριβως εχει συμβει για να το μεταφερω στον Μανωλη (QSDS) που εχει βαλει το Quaife του Νικου στο Ε60 και που ο Φανης ηθελε μια ακομα αποψη.
Αφου λοιπον πηγα στο συνεργειο και μιλησα με τον Μανωλη μου αρεσε πολυ η απαντηση του σαν επαγγελματια:"Νικο εχω βαλει μονο ενα Quaife και δεν θυμαμαι πως ακριβως το βαλαμε στου Νικου,δεν θυμαμαι αν ειχε οδηγιες και δεν θα ηθελα να εκφερω αποψη για να μην παρω καποιον ανθρωπο στο λαιμο μου".

Παρενθεση εκτος θεματος αλλα με νοημα για τον κλαδο των μηχανικων: (Προτιμω να ακουσω απο καποιον οτι δεν θυμαται ή οτι δεν ξερει παρα να μπλεξω με κανεναν ξερολα που θα αρπαξει την ευκαιρια να τραβηξει πελατες στο μαγαζι του.)

Στο θεμα μας τωρα,απο τις μεχρι τωρα ενδειξεις φαινετε να εγινε λαθος στο δεσιμο του Quaife με τις ασημι βιδες με την κολα στην ακρη τους οπου δεν αντικατασταθηκαν οι 3 μαυρες που ειναι τοποθετημενες για την μεταφορα του διαφορικου αλλα καλυτερο και πιο τιμιο ειναι να ακουσουμε και την αποψη του κ.Φλασκη.

Το μονο σιγουρο οπως γραφτηκε και παραπανω ειναι οτι δεν φταιει ο Φανης και ειναι κριμα να εχει πληρωσει ενα αξιοσεβαστο ποσο και να μην χαιρετε το αυτοκινητο του οπως αυτος γουσταρει.

Leonidas_E39
29-07-11, 17:35
Διαβαζοντας ολο το θεμα αυτο που μπορω να πω στον Φανη ειναι να κανει υπομονη και θα βρει την λύση . Το μονο που θα μεινει στο τέλος ειναι η στεναχωρια αλλα η Ζετα θα πηγαινει παλι με τις πορτες. :thumbsup:

Περαν των παραπάνω να πω ενα παραδειγμα που μπορει να το επιβεbαιωσει και ο Γιωργος (pilot). Τα ανταλλακτικα που μπαινουν σε ενα αεροσκαφος και τα πουλαει η εκαστοτε εταιρια ειναι ελεγμενα για να αντεχουν τις καταπονησεις - πιεσεις που δεχεται το αεροπλανο κατα την διαρκεια της πτησης πχ ενα παξιμαδι ασφαλειας 10αρι με λεπτο σπειρωμα το οποιο στο εμπορια στοιχιζει 0,10 Ευρω η εταιρια το πουλαει σαν ανταλλακτικο για το αφος περιπου 20 δολλαρια :shok: και δεν σου επιτρεπει να βάλεις παραπλησιο γιατι βγαινεις εκτος των standar συντηρησης. Πιστευω κατι παρομοιο θα παιζει και με τις βίδες στο διαφορικο μιας και ειναι ενα εξαρτημα που δεχεται πολλες καταπονησεις.

Παρολα αυτα καλο θα ειναι να δουμε και την αποψη απο την μερια του συνεργειου που τοποθετησε το μπλοκε.

fanisk
29-07-11, 17:38
Γεια σε ολους.. επειδη χθες δεν κοιμηθηκα σπιτι μου και δεν ειχα pc για να διαβαζω τη ροη, χαθηκα με τοσα καινουρια ποστ. Εκανα μια γρηγορη αναγνωση, μιλησα με τον Αγγλο , και απαντω με τα σημερινα νεα που ισως καλυψουν και ερωτησεις στα ποστ (μπορω να τις καλυψω αργοτερα με περισσοτερο χρονο). Ο Αγγλος ειπε πως θα μου στειλει νεο μπλοκε ως χειρονομια καλης θελησεως (το αν θα ειναι το δικο μου καθαρισμενο, με νεα κασα, και σφραγισμενο σε σακουλα δεν το ξερω ομως). Δεν το περιμενα αυτο, για να δουμε αν οντως θα γινει ετσι. Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα εβαζα το μπλοκε με τη σπασμενη κασα επανω, γιατι μπορει να ραγισει και εκτος του οτι κινδυνευω, εχω κουραστει να βλεπω το αμαξι λυσε-δεσε.

Κατ'αρχας να ξεκαθαρισω οτι το συγκεκριμενο τοπικ δεν ειναι δικαστηριο, δεν ειπα με βεβαιοτητα ποιος φταιει, εψαχνα απαντησεις και γνωμες σχετικα με το ποιος φερει ευθυνη. Και επειδη δεν μου αρεσει να ακουω μονο τα καλα ειτε για σουβλατζιδικο ειτε για συνεργειο, θελω να ξερω και τα ασχημα γιατι τα λεφτα δεν φυτρωνουν μονα τους και προφανως κανεις δεν τα χαριζει σε κανεναν. Δεν δικαζω και δεν χαρακτηριζω κανεναν, στοιχεια παραθετω οποτε δεν αποτελει δυσφημιση, και θα το κανω και με οποιον αλλο προκυψει θεμα, απο το συνεργειο μεχρι το βενζινα της γειτονιας.

Δεν θυμαμαι με βεβαιοτητα αν υπαρχουν οδηγιες μεσα στο κουτι που ερχεται το Quaife, θυμαμαι με σιγουρια ομως οτι μαζι με το pdf αποδειξης που ελαβα στο email, ειχα αλλο ενα pdf με οδηγιες το οποιο εκτυπωσα και πηρα μαζι μου (οπως κανω με οτι aftermarket εχω βαλει στο αμαξι). Σε οτι μπαξιμο κανω παντα εχω φωτογραφικη μαζι για να τα μοιραζομαι μαζι σας, και παντα οδηγιες.

Επισης ξερω με σιγουρια πως πληρωσα ο ιδιος για το Quaife, και για το διαφορικο. Οταν εσπασε παλι καλα ημουν σε ισιωμα και μολις που τσουλαγα. Νομιζα οτι με επιασε λαστιχο απο το θορυβο που ακουγοταν, κατεβηκα να τα δω και ηταν ενταξει. Ειναι μια απο τις 3 βιδες που δεν ειχαν μπει σωστα, και αμα ημουν σε στροφες (που ολοι ξερετε οτι μου αρεσουν) μπορει η ζημια να ηταν τεραστια αν εσπαγε το διαφορικο πανω στη στροφη με τις γνωστες συνεπειες. Παλι καλα που δεν παθαμε και τιποτα δηλαδη..

Το ποσο της ζημιας ειναι μεγαλο (και μου τη δινει ακομα περισσοτερο που αυτο το προκαλεσε ενα εξαρτημα κοστους ουτε 1¤, και τα 3600¤ αλλα και οτι για 1¤ ισως να εφευγα σε γκρεμο), και επειδη κανεις δεν μου χαριζει λεφτα, δεν θα χαρισω και εγω ειτε σε Ελληνα ειτε σε ξενο αφου δεν το εσπασα απο κακη χρηση (οπως εγινε με το compact μου παλαιοτερα και πληρωσα 2 φορες διαφορικο χωρις να κανω τον κινεζο). Ετσι ειχα 2 θεματα να λυσω, την αποζημιωση για το μπλοκε, και την αποζημιωση για το νεο διαφορικο.

Οπως ειπε και ο Κωστας αν ημουν στην Αμερικη θα ειχα παρει αποζημιωση μεχρι και για το ατυχημα σε στροφες που δεν επαθα. Δεν με νοιαζει ομως αυτο, οπως ουτε και οτι "τρεχω" τοσο καιρο με το διαφορικο, θελω απλα τα λεφτα που εδωσα χωρις να φταιω.

Χθες το πρωι μιλησα με το Χρηστο και μου ελεγε με σιγουρια για βιδες, σπειρωματα, κ.α. Το απογευμα ανεβασα περισσοτερες λεπτομερειες γιατι ειχα φαει τον τοπο να βρω μια ακρη. Το σπειρωμα δεν φταιει γιατι ή βιδωνεις ή οχι. Δεν χαλαει μετα απο 3 μηνες. Και οπως ειπε ο Miken κυριολεκτικα αλλοι τα γαμανε καθε μερα και δεν κανουν κιχ. Επισης το να δινει καποιος lifetime εγγυηση δειχνει οτι ειναι 100% σιγουρος για το προιον του.

Ολο το βραδυ δεν κοιμηθηκα γιατι σκεφτομουν τι θα γινει σημερα που θα επαιρνα τηλ. και επρεπε να παω και στο Φλασκη να δωσω πισω το διαφορικο που μου ειχε δωσει για να κινουμαι (που εχει αλλο βημα και μπερδευει το smg) αφου σωστο βημα ειχα πριν σπασει, και καθοταν γιατι το λυσαμε να στειλω το μπλοκε Αγγλια. Επισης σκεφτομουν πως ειτε παρω λεφτα πισω ειτε δεν παρω, να μη ξαναπαω γιατι οπως εγω θελω να ειμαι σωστος και να μη μενει υπολοιπο σε τιποτα, ουτε καν οταν εχω μια εργασια να πληρωσω που βγηκε εκεινη τη στιγμη, δεν ειχα τοσα λεφτα πανω μου, και ειπα 2-3 φορες σε 40 λεπτα στα φερνω, ενω μου λεγαν ελα απο Δευτερα.

Πιασαμε τη κουβεντα χωρις φωνες, υστεριες, δικαιο ή αδικο. Του ειπα οτι εχω χαλαστει με ολο αυτο, πριν κρινω μπηκα στο φορουμ να πω ετσι και ετσι και να παρω γνωμες, οτι εχω σκασει γιατι συνηθως δεν βγαζεις ακρη με ευθυνη μαστορων και συνεργειων και ξεχωρα απο το γεγονος οτι θα σκοτωνομουν, εχω ενα μπελα στο κεφαλι μου πολλων ευρω για τον οποιο δεν φερω ευθυνη. Μου ειπε και ο ιδιος πως λαθη γινονται, προθεση δεν υπαρχει (προφανως) απλα ηταν μια αβλεψια αφου τοσο καιρο ετσι τα βαζουν και δεν ειχε προβλημα κανεις. Μου ειπε ειτε να μεινει το ποσο ως υπολοιπο και οτι εργασια κανω να αφαιρειται, ειτε να παρω τα χρηματα μετρητα πισω. Ζητησα το 2ο γιατι ειναι το πιο σωστο και μου ειπε αν μπορω να περιμενω να ξεμπερδεψει με τα καλοκαιρινα δωρα του προσωπικου και να τα εχω εως και 15 σεπτεμβρη. Ειπα κανενα προβλημα αρκει να μη ξεχαστει αυτο, γιατι οπως σφαζονται σογια για περιουσιες, σκεψου τι γινεται μεταξυ αγνωστων που εχουν απλα ενα παρε-δωσε. Ισως και να ελεγα "τα θελω αυριο" αλλα πραγματικα δεν εχω προβλημα σε αυτο και επειδη με τη σημερινη κουβεντα και ξαλαφρωσα και ηρεμησα, μπορω να περιμενω κανωντας την εξυπηρετηση γιατι κακιες και αντιποινα δεν κραταω, απλα θελω να μην με αδικουν (οποιοσδηποτε), τοτε κραταω.

Σηκωσαμε το αμαξι να μπει το μαμα 3.23 διαφορικο και ειδα νερα στη μετωπη, το ψαξαμε και ειχα ραγισμενο παγουρι, λιωμενο θερμοστατη στο λαστιχο και ελαχιστο νεροφαγωμα στο αλουμινιο γυρω του. Τα αλλαξαμε γιατι αν το αφηνα θα εμενα σιγουρα μεσα στο Σ/Κ και με τετοια ζεστη δεν ρισκαρω το αμαξι μου. Μαλλον ραγισε σημερα αφου χθες δεν ειχα νερα στο πατωμα.

Εμεινε ενα υπολοιπο απο ανταλλακτικα και εργασια και με ρωτησε μονος του ο Χρηστος, θες να τα πληρωσεις ή τα αφαιρουμε? Λεω αφαιρεσε τα ενω ειχα χρηματα πανω μου. Οπως ειπα αφου με τη σημερινη κουβεντα φερθηκε ενταξει, δεν εχω προβλημα να δωσω των εργασιων σημερα, και να παρω ολοκληρο το ποσο υστερα, συμφωνησαμε και θα περιμενω.

Μεχρι και χθες σκεφτομουν να σταματησω να πηγαινω στο Φλασκη ειτε αποζημιωθω ειτε οχι, και να παω σε αλλον (QSDS για παραδειγμα). Μετα και τη σημερινη κουβεντα (που δεν ειχε καμια σχεση με τη χθεσινη στο τηλ.) δεν εχω αποφασισει τι θα κανω, πανω στη κουβεντα ομως του ειπα το παραπανω και επισης οτι δεν θελω να γινονται λαθη που κυριως αφορουν τη ζωη μου (και ο ιδιος τονισε πολλες φορες) και υστερα τη τσεπη μου. Ειπα πως οτι aftermarket βαζω θα φερνω τις οδηγιες μαζι, οπως και κανω παντα, και θα τα κοιταμε μαζι και προσεκτικα βημα-βημα, χωρις αβλεψιες, συνηθεια στο "ετσι το βαζαμε ετσι μπαινει" κ.α Παντα δινω σε ολους 2η ευκαιρια, δεν δεχομαι ομως 2ο λαθος.

Στο μονο που εχω απορια και θα τη καλυψω σημερα κιολας, ειναι στο οπως ειπε και ο Χρηστος οτι οι μαυρες "προ-βιδες" δεν παιζουν καποιο ρολο ως προς την εγκατασταση (και ετσι φαινεται αφου η κορωνα μπαινει με αλλες εξαγωνες), και θα μπορουσε ο Birds αντι να τις εχει στο σακουλακι, να τις εχει ετοιμες (τις ασημι) βιδωμενες στη θεση τους και ο μηχανικος να ασχολειται μονο με την εγκατασταση της κορωνας, και του μπλοκε μεσα στο καβουκι. Τις μαυρες τις βαζει για να μην ανοιξει στη μεταφορα και σκορπισουν τα γραναζια (μεσα στις οδηγιες εχει και σχεδιαγραμμα για το πως να τα ξαναβαλεις) αλλα δεν βλεπω ουτε εγω το λογο που δεν ειναι ετοιμο μονταρισμενο. Ισως παιζει ρολο η φρεσκαδα του loctite? Δεν γνωριζω (το σακουλακι με επιφυλαξη ερχεται σφραγισμενο αν θυμαμαι καλα). Θα το ρωτησω.

fast-enough οχι δεν εχω το κιβωτιο.

Μαλλον με αυτο το post καλυπτεται και ο Χρηστος, το καλυτερο θα ηταν να γραψει και ο ιδιος ομως αφου θελουμε στο φορουμ να υπαρχουν εξειδικευμενοι επαγγελματιες και οχι μονο να προσφερουν εκπτωσεις ή να διαφημιζονται, αλλα να δινουν λυσεις στα προβληματα μας.

Ευχαριστω πολυ και θερμα οσους ασχοληθηκαν με το θεμα μου, σε πμ, σε τηλ., σε ερωτησεις στο μηχανικο τους.

Σιγα σιγα λυνεται το προβλημα, και βλεπω πως και οι 2 πλευρες με το τροπο τους αναγνωριζουν το λαθος τους. Οταν με το καλο παρω και τα λεφτα πισω, και το μπλοκε, και επιτελους το αμαξι δουλεψει σωστα, θα το γραψω και εδω για να υπαρχει ολοκληρη η ιστορια και να μη δημιουργουνται εντυπωσεις. Χαιρομαι που βλεπω φως επιτελους γιατι ειχα και εχω σκασει με αυτο το θεμα.

thumb

Stathis
29-07-11, 20:55
... λαθη γινονται και θα γινονται....

το θεμα ειναι τι γινεται μετα.

απ οτι εχω ακουσει (μιας και δεν τον ξερω προσωπικα), ο φλασκης ειναι απο τους καλους και σοβαρους επαγγελματιες του χωρου.
θα μου εκανε εντυπωση αν δεν σε καλυπτε φανη.
....

πολυ χαιρομαι που το θεμα βαινει προς πληρη αποκατασταση του, οπως εγραψα και πιο πριν θα μου εκανε εντυπωση αν ενα σοβαρο μαγαζι δεν αναλαμβανε την ευθυνη ενος ανθρωπινου λαθους.

μπραβο στο φλασκη για την αντιμετωπιση, μπραβο και στον αγγλο, μπραβο στο φανη, μπραβο σε ολους μας...:1:

Thomelef
29-07-11, 20:58
μπραβο στο φλασκη για την αντιμετωπιση, μπραβο και στον αγγλο, μπραβο στο φανη, μπραβο σε ολους μας...:1:

:v:.........

fanisk
29-07-11, 21:10
Μια διορθωση, οχι οτι εχει και σημασια, λαθος μετρημα ειχα κανει (αντι να ανοιξω τις πολλες φωτο κοιταξα μια απο την εγκατασταση τοτε). Οι βιδες πανω στο Quaife ειναι 11 και οχι 12.

fanisk
29-07-11, 21:21
πολυ χαιρομαι που το θεμα βαινει προς πληρη αποκατασταση του, οπως εγραψα και πιο πριν θα μου εκανε εντυπωση αν ενα σοβαρο μαγαζι δεν αναλαμβανε την ευθυνη ενος ανθρωπινου λαθους.

μπραβο στο φλασκη για την αντιμετωπιση, μπραβο και στον αγγλο, μπραβο στο φανη, μπραβο σε ολους μας...:1:

Με την προκαταληψη οτι στην Ελλαδα συνηθως βγαζουν την ουρα τους απ'εξω οταν φταινε, και το οτι λογω λαθος εγκαταστασης θα παρω κυριολεκτικα τα @@ μου αφου ο Αγγλος θα πει λαθος τοποθετηση - δεν καλυπτω εγγυηση, μπορω να πω πως πολυ χαρηκα με τα σημερινα απροσδοκητα για μενα νεα! Και ο Φλασκης φερθηκε σωστα και επαγγελματικα αλλα και ο Birds που ενω δεν φερει ευθυνη ως προς τη λαθος τοποθετηση (αλλα αφηνουμε ενα κενο περι ετοιμων βιδων) δεχεται να στειλει νεο (θα ειναι?) μπλοκε.

Σε αυτο το σημειο αναρωτιεμαι αν τοτε που ελεγα οτι λογω εμβασματος και τρεξιματος 2 ημερων (κυριως, αφου δεν δεχεται paypal) δεν αξιζε να το παρω απο εξω αλλα απο Ελλαδα (αυτον στη Θεσσαλονικη), θα ειχα την ιδια αντιμετωπιση. Υποθετω πως οχι αφου ο Ελληνας θα το εστελνε απλα εξω, και ο Birds αφου δεν ηταν 1ος πωλητης θα ελεγε δεν καλυπτω τιποτα.

Οπως ειπα, μολις παρω τα χρηματα και το μπλοκε πισω, θα ποσταρω κι εδω για να υπαρχει ολοκληρη η υποθεση απο την αρχη εως και το τελος.

Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας thumb

deepBLUE
29-07-11, 21:21
Χαιρομαι που τα πραγματα βρηκαν το δρομο τους !!!
Αυτο σημαινει πολλα και για τον Αγγλο αλλα και για το Φλασκη!!!
Τον Αγγλο προσωπικα δεν εχω τυχη να τον γνωρισω ,το Φλασκη ομως μια και πια ειναι μηχανικος μου{ μου τον συστησε ο VanVIC (μετα απο περιπετειες 2 περιπου χρονων με μεγαλο λαμογιο)}αυτο που εχω να πω ειναι πως,δεν ειναι τυχαιος ουτε κομητης αντιθετα ειναι ενα παιδι με ηθος, κατανοηση και συζητησιμο πανω απ'ολα ,μια και πολλοι του ειδους ειναι καβαλημενοι.
Εξ αλλου και πολλα παιδια απο το φορουμ μας τον γνωριζουν, μια και αυτοι ειναι πελατες του και ξερουν τι πρεσβευει.
Οσο για το Φανη χαιρομαι μια και ειναι φιλος μου και προσωπικα εγω ετρεξα μαζι του και βοηθησα οσο μπορουσα για διαλεξει αλλα και να αποκτησει το αμαξι αυτο και ετσι ειχα την ιδια αγωνια με εκεινον γιατι βεβαια τετοιες καταστασεις ειναι επιπονες απ ολες τις αποψεις για οποιονδηποτε ασχολειται με το αμαξι του ιδιαιτερα,αλλα και πολλοι λιγο πολυ απο μας εχουμε περασει διαφορες τετοιες καταστασεις !!!
Και τα αναφερω αυτα γιατι εδω σε λιγο θα πρεπει να αποδειξουμε για το αν δεν ειμαστε ελεφαντες αλλα απλα παχζουλοκομψοι !!!! :th_Laie_67-1:
Αναμενουμε λοιπον τις εξελιξεις απο το Φανη για τη πορεια της Ζετας του !!!!

hades7
29-07-11, 21:59
Βαγγέλη όπως τα λες είναι.Φανη όλα θα πανε καλα ρε με τη Ζέτα σου Γιατί είσαι και τεφαρικι παιδί άλλο να φοβάσαι απο ότι είδα ότι ποσταρες δεν κοιμάσαι πλέον συχνά σπίτι σου τι έχουμε Φανη αρραβώνες; Απο εκει δεν ξεμπλεκεις....
Άντε ρε καλο καλοκαίρι και όσο μπορείς μην τα σκεφτεσαι

paganis
29-07-11, 22:32
Λευτερακο θα σου ελεγα να προσεχεις τι λες και τι μου προσαπτεις.
Λεω απλα τη γνωμη μου και κανενος φλασκη τη θεση δε παιρνω,αντιθετως ειμαι με τη πλευρα του Φανη μια και φιλος ειναι, οπως και θα μπορουσα να ειμαι και γω στη θεση του οπως και καθε αλλος.
Δε καταλαβα γιατι θα επρεπε να πω αυτο που εσυ θες να ακουσεις και γιατι να μην εκφερω την απορεια μου ?
Συγνωμη κι ολας.
Οπως και ναχει ομως δικαστηριο εδω δεν ειναι και συ εχεις δικασει οχι εγω.
Τι θα κανει ο Φλασκης και ο καθε Φλασκης ουτε το ξερω ουτε με νοιαζει,ομως μια και μου μιλας για το συγκεκριμενο ανθρωπο ξερω και τι πρεσβευει και τι ανθρωπος ειναι αυτο ομως ειναι ασχετο με ολα τα υπολοιπα.
Με το φανη ειχα μιλησει πριν μερες και μπηκα στη διαδικασια να μαθω καποια πραγματα πριν δικασω και να βοηθησω με τη γνωμη μου αν μπορω.
Οσο γι αυτους που κυκλοφορουν με κινδυνο να δουμε ποτε θα φανουν,μια και ολα τα διαφορικα που εχουν τοποθετηθει δε μπηκαν τους τελευταιους 2 μηνες αλλα σε καποια περασαν και χρονια !!!

εχω βαρεθει να ακουω δικαιολογιες απο μαστορες για αστοχια υλικου! τα στοιχεια ηταν ξεκαθαρα,,,και οι δικαιολογιες αρχικα περι προβληματικου σπειρωματος και εκ των υστερων για ελλειψη οδηγιων τοποθετησης,...αστειες, και καθε νοημων θα εβγαζε συμπερασμα! επρεπε εξαρχης να ειχε αναλαβει τις ευθυνες του και οχι να περασουν 2 μηνες ταλαιπωριας! αν ο Φανης δεν το ειχε κυνηγησει το θεμα, δεν ειχε φωτο απο την τοποθετηση και το θεμα δεν ειχε λαβει τετοια εκταση ... τωρα θα εβαζε τα λεφτα απο την τσεπη του! ευελπιστω πως για την περιπτωση του Φανη,το θεμα ελαβε τελος...και επιτελους θα χαρει την αμαξαρα του! επισης θεωρεις πως επειδη εως τωρα , δεν ειχε αλλο συμβαν...δεν υπαρχει θεμα?κακως λοιπον το νομιζεις και θα ηταν κριμα και αδικο..αργοτερα καποιος απο την τροχαια να βγαζει πορισματα σε πιθανο ατυχημα! πρεπει επιπροσθετα ο Φλασκης, να αναλαβει επανελενχο σε καθε τοποθετηση μπλοκε, που εχει αναλαβει! ουτε τον δικαστη κανω , ουτε μοιραζω δεξια και αριστερα ευθυνες που δεν τους αναλογουν, αλλα οπως και να το κανουμε στο στραβο και το αδικο, θα μιλησω...

katsaraios
29-07-11, 23:34
τελικα μια ερωτηση αν επιτρεπεται
Ρωτησες τον Φλασκη το απλουστερο ολων???
Γιατι αφησε απο τις 3 μαυρες βιδες την μια και οχι ολες???
Πως δηλαδη δεν τις αντικατεστησε ολες αλλα μονο τις δυο?

Επισης Φανη αν και ποτε δεν εχω παει στο συνεργειο του Φλασκη,προσωπικα δεν θα ξαναπηγαινα λογω της ταλαιπωριας ψυχικης και υλικης οσο δε για το "να τα βρουμε σε ανταλακτικα" ακουγεται πολυ μπακαλιστικο γιατι οι χρεωσεις μερικες φορες σε συνεργεια(δεν κατηγορω τον Φλασκη) παιρνουν την ανηφορα σε τετοιες περιπτωσεις "συμψηφισματος".
Προς γνωση μας λοιπον ησουν προνοητικος που ανερτησες το θεμα με ολες τις φωτο και την επικοινωνια σου με τον πωλητη ωστε να εχουμε μια ακομα ιδεα περι σωστης αντιμετωπισης τετοιων προβληματων.
Ευχομαι να λυθει το θεμα και να ευχαριστηθεις το Ζ

fanisk
30-07-11, 01:38
εχω βαρεθει να ακουω δικαιολογιες απο μαστορες για αστοχια υλικου! τα στοιχεια ηταν ξεκαθαρα,,,και οι δικαιολογιες αρχικα περι προβληματικου σπειρωματος και εκ των υστερων για ελλειψη οδηγιων τοποθετησης,...αστειες, και καθε νοημων θα εβγαζε συμπερασμα! επρεπε εξαρχης να ειχε αναλαβει τις ευθυνες του και οχι να περασουν 2 μηνες ταλαιπωριας! αν ο Φανης δεν το ειχε κυνηγησει το θεμα, δεν ειχε φωτο απο την τοποθετηση και το θεμα δεν ειχε λαβει τετοια εκταση ... τωρα θα εβαζε τα λεφτα απο την τσεπη του! ευελπιστω πως για την περιπτωση του Φανη,το θεμα ελαβε τελος...και επιτελους θα χαρει την αμαξαρα του! επισης θεωρεις πως επειδη εως τωρα , δεν ειχε αλλο συμβαν...δεν υπαρχει θεμα?κακως λοιπον το νομιζεις και θα ηταν κριμα και αδικο..αργοτερα καποιος απο την τροχαια να βγαζει πορισματα σε πιθανο ατυχημα! πρεπει επιπροσθετα ο Φλασκης, να αναλαβει επανελενχο σε καθε τοποθετηση μπλοκε, που εχει αναλαβει! ουτε τον δικαστη κανω , ουτε μοιραζω δεξια και αριστερα ευθυνες που δεν τους αναλογουν, αλλα οπως και να το κανουμε στο στραβο και το αδικο, θα μιλησω...

Και ετσι πρεπει να γινεται στα φορουμς ! Περαν της αγαπης και της τρελας, υποτιθεται ειμαστε εδω και για να μοιραζομαστε τα ασχημα, να ζηταμε λυσεις και να προφυλαξουμε τον επομενο.

Σχετικα με το 2 μηνες σε αυτο δεν κατηγορω το Χρηστο, για το διαστημα. Οταν εσπασε πηγα το ανοιξαμε ειδαμε το σπασμενο πηνιο και το παρατησαμε στην ακρη το αμαξι γιατι πηγα χωρις να παρω τηλ. και γινοταν χαμος. Μετα απο 2-3 μερες με πηρε τηλ. και μου ειπε πως μου εβαλε ενα αλλο διαφορικο (το γνωστο μακρυ που κανεις δεν ξερει τι βημα ειναι και βγαζει τρελα χλμ) για να μη μεινω χωρις αμαξι αν και ειχα και το compact αφου ο αδερφος μου ελειπε. Αν θυμαστε και στη Πανελληνια με αυτο ανεβηκα.

Τοτε δεν ειδαμε καν την αιτια (τουλαχιστον εγω) και δεν νομιζω να το ειδαν και τα παιδια εκει (θα ηταν δολος αν το ειδαν και δεν μιλησαν αμεσως που δεν νομιζω αλλα το αναφερω).

Το παρατησαμε στην ακρη λοιπον, εβαλα την αγγελια για βημα 3.23 και εψαχνε και ο Χρηστος. Περασε 1 μηνας και δεν ειχε βρεθει κατι αξιολογο (αλλα διαφορικα στο ebay με τρελα χλμ και αθλια εμφανιση, και ενα του φιλου mk52 αλλα το παιδι μου ειπε πως δεν ηξερε αληθινα χλμ αφου ειχε αλλαξει 3 αμαξια το διαφορικο) και πηρα την αποφαση για καινουριο.

Χασαμε και 2 βδομαδες μεχρι να ερθει απο Γερμανια (το παρηγγειλε ο Χρηστος) και οταν ηρθε μου λεει ηρθε, του λεω οκ δεν βγαζεις και το μπλοκε να το στειλω Αγγλια? Με πηρε τηλ. και ειπε οτι βρεθηκε η αιτια του σπασμενου διαφορικου, μια βιδα ειχε φυγει. Του ειπα να κρατησει τα κομματια και αν μπορει να βγαλει φωτο γιατι δεν μπορουσα να φυγω απο το γραφειο. Τις εβγαλε (αυτες στο προηγουμενο λινκ) και τις εγραψε σε cd γιατι δεν τον προλαβα και μιλησα με τον Ιακωβο γιατι πηγα να εξοφλησω το υπολοιπο του διαφορικου.

Με ρωτησε αν θελω να βαλω το μπλοκε στο νεο διαφορικο γιατι δεν δειχνει μη λειτουργικο, και λεω ξερω γω.. λεει στο βαζω να ακουσουμε τυχον θορυβο κλπ. Δεν ακουγοταν κατι εκτος αν το καλυπτει ο θορυβος της εξατμισης, αλλα μονο και μονο που εχει τετοια τρυπα η κασα του δεν ηθελα να το κρατησω πανω. Και αν ραγιζε εντελως? Το βγαλαμε, πηρα παλι το παλιο μακρυ διαφορικο γιατι δεν προλαβαιναν (πηγα παρασκευη και γινοταν χαμος) και τη Δευτερα πηρα το μπλοκε και το εστειλα, εκεινη τη μερα καναμε και τη κουβεντα στο γραφειο που ρωτουσα για τις βιδες. Αλλη 1 βδομαδα εκει. Πηγα σημερα απο εκει ξανα για να συζητησουμε και να βαλω το κανονικο διαφορικο αφου με το μπλοκε ξενερωσα τοσο πολυ με ολο το τρεξιμο που ειπα δεν ξερω τι θα γινει με το μπλοκε..το χαρηκα 3 μηνες και ετρεχα αλλους 2, και αμα ξανατυχει κατι παλι λυσε-δεσε? Θελω να καλυψω το θεμα του διαφορικου πρωτα για να μην εχω το μακρυ πανω που μπερδευει το smg και πατιναρω το δισκο ολη μερα, και με το μπλοκε θα δω τι θα γινει.

Εφυγα μιλησα και με τον Αγγλο και για καλη μου τυχη θα καλυφθει και αυτο ενω θα ειχα και αλλο τρεξιμο αν δεν συμφωνουσε ο Kevin.

Για το 2μηνο λοιπον δεν του προσαπτω τιποτα, για τις βιδες ναι αλλα οπως ειπε και ο ιδιος ηταν μια αβλεψια εν αγνοια τους αφου ποτε δεν ειχαν θεμα. Αφου με καλυπτει με αποζημιωση σε αυτο ειμαστε ενταξει. Τωρα αμα εσπασε και σε αλλον, το εφτιαξε αλλου ο αλλος, και δεν εδωσε σημασια γιατι νομιζε οτι φταιει ο ιδιος, ή το βγαζει μονο Σ/Κ εξω και δεν εγραψε χλμ να φυγει η βιδα χωρις loctite (καμια απο τις 3 μαυρε δεν εχει loctite πανω της) δεν ξερω..

Αν οντως ισχυουν τα 40 μπλοκε, ναι θα πρεπει να ενημερωθουν οι ιδιοκτητες και να γινει ελεγχος αμεσα γιατι κινδυνευουν ζωες και τσεπες.

fanisk
30-07-11, 02:15
τελικα μια ερωτηση αν επιτρεπεται
Ρωτησες τον Φλασκη το απλουστερο ολων???
Γιατι αφησε απο τις 3 μαυρες βιδες την μια και οχι ολες???
Πως δηλαδη δεν τις αντικατεστησε ολες αλλα μονο τις δυο?

Επισης Φανη αν και ποτε δεν εχω παει στο συνεργειο του Φλασκη,προσωπικα δεν θα ξαναπηγαινα λογω της ταλαιπωριας ψυχικης και υλικης οσο δε για το "να τα βρουμε σε ανταλακτικα" ακουγεται πολυ μπακαλιστικο γιατι οι χρεωσεις μερικες φορες σε συνεργεια(δεν κατηγορω τον Φλασκη) παιρνουν την ανηφορα σε τετοιες περιπτωσεις "συμψηφισματος".
Προς γνωση μας λοιπον ησουν προνοητικος που ανερτησες το θεμα με ολες τις φωτο και την επικοινωνια σου με τον πωλητη ωστε να εχουμε μια ακομα ιδεα περι σωστης αντιμετωπισης τετοιων προβληματων.
Ευχομαι να λυθει το θεμα και να ευχαριστηθεις το Ζ

Γιωργο δεν καταλαβες, το μπλοκε ερχεται στο πακετο με 3 μαυρες βιδες στη κασα και αλλες 8 ασημι σε σακουλακι. (και οχι 3+9 που λαθος ειχα μετρησει σε μια φωτο αφου δεν το ειχα μπροστα μου)

Δεν αλλαξε καμια απο τις μαυρες, μειναν πανω οπως ηρθε (δεν ξερω ποσο σφιγμενες) αλλα σιγουρα δεν ειχαν loctite πανω τους. Οι αλλες 8 ειχαν πορτοκαλι loctite και μπηκαν στην εγκατασταση. Ο Αγγλος λεει ξεκαθαρα loctite 270 και 37Nm ροπη συσφιξης. Μαλλον εσφιξαν και τις μαυρες (αλλιως δεν θα αντεχαν 3 μηνες υποθετω) αλλα δεν ειχαν loctite οποτε σιγα σιγα βγαιναν. Ο Αγγλος σε emails λεει πως η βιδα εφυγε εξω, δεν εσπασε μεσα. Για να δινει lifetime εγγυηση μαλλον υστερα απο δοκιμες κατεληξαν οτι με 37Nm + Loctite δεν βγαινει ποτε η βιδα.

Με αυτο το σκεπτικο πηγα και εγω, στην αρχη της κουβεντας του ειπα πως ειτε βγαλω ακρη ειτε οχι δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναερθω γιατι υποτιθεται πως πηγα εκει για να αποφυγω μαλακιες αλλων συνεργειων (ετσι ακριβως). Και για το χαμενο χρονο ειπα οκ, για το οτι δεν επαθα τιποτα ειπα οκ, το να υπαρχει ξεκαθαρο λαθος και να παιρνω απαντησεις που δεν εχουν σχεση δεν το δεχομαι ομως. Επειδη θελω να ειμαι σωστος, θελω και οι αλλοι να ειναι σωστοι απεναντι μου. πχ το δισκοπλατω το εκαψα μονος μου τοτε απο κανιβαλισμο, δεν του ειπα μια ασχετη δικαιολογια για να με καλυψει. Στο διαφορικο παλι το ιδιο.. νομιζα οτι φταιω εγω με τις μπαντες για αυτο δεν το εψαξα και πολυ τοτε. Οταν μου ειπε για τη βιδα ομως, θυμηθηκα τις μαυρες που ελεγα γιατι μενουν πανω? Και απο τοτε αρχισα να το ψαχνω. Οπως αναγνωριζω τα δικα μου λαθη θελω το ιδιο να πραττουν και οι αλλοι. Ο Χρηστος το αναγνωρισε σημερα και για αυτο δινω τη 2η ευκαιρια και θα ξαναπαω. Δευτερο λαθος δεν θα δεχτω ομως ουτε για τη ζωη μου ουτε για τη τσεπη μου.

Για τον συμψηφισμο σημερα δεν υπαρχει θεμα. Ειχαμε ηδη πει οτι τα λεφτα θα τα παρω στο χερι. Ειδα νερα στο προφυλακτηρα κατω ενω μεχρι να παω στο Φλασκη δεν πατησα σταγονα νερο στο δρομο, και ο Ηρακλης μου ειπε κατσε να το δουμε.. βαλαν τη τρομπα στο ψυγειο και το παγουρι ειχε κανει "μπεκ" σε 6 σημεια. Υπηρχαν αλατα γυρω απο το θερμοστατη και το λαστιχο ειχε γινει φλατ. Μαζι με την εργασια και τα ανταλλακτικα η τιμη μου φαινεται μια χαρα (επειδη ξερετε οτι ψωνιζω απ'εξω και παντα ψαχνω τιμες, γυρισα σπιτι και εψαξα τιμες. Αν τα εφερνα απο Γερμανια θα γλυτωνα 33¤ σε ανταλλακτικα, βαλε και τα μεταφορικα που δεν θυμαμαι ποσα ειναι..η διαφορα πρεπει να ειναι αστεια, θα περιμενα μια βδομαδα και με τα 35αρια που βαραει εξω, Σ/Κ μπροστα μας, και να μεινω χωρις νερα εν κινησει δεν επαιρνα το ρισκο με τιποτα, οποτε ειπα βαλτε τα και οταν γυρισα σπιτι τσεκαρα τιμες για να μη μεινω με την απορια.). Με ρωτησε αν θελω να αφαιρεθουν απο το ποσο ή οχι και ενω ειχα χρηματα μαζι μου ειπα οκ αφαιρεσε τα. Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχει "φουσκωμα" λοιπον thumb

Σχετικα με τις φωτο, σπιτι εχω 2 ντοσιε Α4 και 2 φακελους στο pc, για χαρτια και φωτο τοποθετησεων απο το compact και το Z4. Τα πρωτα για να εχω μαζι εργασιες και εξοδα, τους φακελους γιατι κραταω αρχειο απο τα μπαξιματα για να τα εχω, και να τα αναρτω και στο φορουμ με φωτο και περιγραφη οπως κανω συνηθως.

Αν δεν ειχα τις φωτο δεν ξερω ποσο ευκολα (και αν) θα εβγαζα ακρη, μπορω να πω πως βοηθησαν αρκετα και προτεινω να το κανετε ολοι οχι μονο για τετοια θεματα, αλλα και για να εχετε ενα αρχειο απο τις αλλαγες σας (ιδια χρηση, μεταπωληση, κ.α).

deepBLUE
30-07-11, 02:18
εχω βαρεθει να ακουω δικαιολογιες απο μαστορες για αστοχια υλικου! τα στοιχεια ηταν ξεκαθαρα,,,και οι δικαιολογιες αρχικα περι προβληματικου σπειρωματος και εκ των υστερων για ελλειψη οδηγιων τοποθετησης,...αστειες, και καθε νοημων θα εβγαζε συμπερασμα! επρεπε εξαρχης να ειχε αναλαβει τις ευθυνες του και οχι να περασουν 2 μηνες ταλαιπωριας! αν ο Φανης δεν το ειχε κυνηγησει το θεμα, δεν ειχε φωτο απο την τοποθετηση και το θεμα δεν ειχε λαβει τετοια εκταση ... τωρα θα εβαζε τα λεφτα απο την τσεπη του! ευελπιστω πως για την περιπτωση του Φανη,το θεμα ελαβε τελος...και επιτελους θα χαρει την αμαξαρα του! επισης θεωρεις πως επειδη εως τωρα , δεν ειχε αλλο συμβαν...δεν υπαρχει θεμα?κακως λοιπον το νομιζεις και θα ηταν κριμα και αδικο..αργοτερα καποιος απο την τροχαια να βγαζει πορισματα σε πιθανο ατυχημα! πρεπει επιπροσθετα ο Φλασκης, να αναλαβει επανελενχο σε καθε τοποθετηση μπλοκε, που εχει αναλαβει! ουτε τον δικαστη κανω , ουτε μοιραζω δεξια και αριστερα ευθυνες που δεν τους αναλογουν, αλλα οπως και να το κανουμε στο στραβο και το αδικο, θα μιλησω...

Δε ξέρω τι έχεις βαρεθεί και τι όχι ουτε και με απασχολεί όμως αστοχειες υλικων η λάθη όπως και ανακλησεις γίνονται ακόμα και απο τις καλύτερες και μεγαλύτερες εταιρίες δε κατάλαβα λοιπόν γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση δε θα μπορουσε ακόμα και αυτη να ήταν μια πιθανότητα ;
Ρωτώ λοιπόν, ο αγγλος μίλησε στο Φανη για αντικατάσταση αν όχι με κάποιο καινούργιο τότε ίσως με κάποιο επισκευασμενο (διορθωσε με Φανη αν λέω λάθος ) τι είδους ζημιά είχε Αυτό και επισκευαστηκε αφού αυτα δε χαλάνε ποτε ;
Όσο για τη δημοσιότητα λοιπόν αν εγω ήμουν Φλασκης και είχα τη πρόθεση να αναλάβω οτιδήποτε με τη κίνηση αυτη του Φανη δε θα αναλαμβανα τίποτε όπως κάνουν οι περισσότεροι .
Ο Φλασκης λοιπόν προφανώς την αναλαβε γιατί ήθελε και όχι γιατί φοβήθηκε κατι και Αυτό σημαίνει πως δεν είναι τύχαιος και παίρνει μια ευθύνη που πιθανο να του αναλογεί γιατί μη μου πεις πως εγω μετα το περιστατικό του Φανη θα σταματαγα να πηγαίνω στο Φλασκη η σε όποιον ήταν ο μηχανικος μου η δε θα εβαζα εκει το διαφορικο μου,γιατί τότε σίγουρα έχεις κάνει λάθος.
Το γεγονός του ότι εκει αλλα και αλλού έχουν μπει με τον ίδιο τροπο τοοσα διαφορικα και δεν έχει ακουστεί μέχρι τώρα κατι είναι σύμπτωση;
Η λογική δε λέει πως όσο πιο πολλα έχουν τοποθετηθεί λάθος τόσες πιο πολλές θα έπρεπε να είναι οι αναφορές για ζημιές;
Γιατί λοιπόν να μην υπάρχει η πιθανότητα σε Αυτό το ένα του Φανη να υπήρχε κάποια αστοχία αλλα όλα τα αλλα να είναι τυχαίο που δεν έσπασαν αλλα να είναι Αυτό του Φανη σκέφτομαι και γω με το μικρο μου το μυαλό η τι δική μου λογική,πάρτο όπως θές;
Πόσες φορές λοιπόν είδες, ακουσες ,διαβάσες αναφορές απο την αστυνομια,για θανατηφόρα ατυχήματα απο τα διαφορικα του κάθε εφαρμοστη που τα βάζει λάθος,γιατί εγω ακόμα δεν έτυχε να ακούσω!!
Είδες πως όταν έγινε πριν μήνες ένα ατύχημα σε mτρίο καινούργιο αμέσως ακούστηκαν κάποια πράγματα !!!
Μα δε μπήκαν όλα πριν δυο μήνες προσωπικά πέτυχα 2 τοποθετήσεις ενάμιση χρόνο πριν και ποσά ακόμα πιο πριν .
Όλη η κουβέντα γίνεται όχι για να δικαιολογήσω το Φλασκη η τον κάθε μηχανικό γιατί όπως προειπα με το μέρος του Φανη ήμουν και είμαι ούτε γιατί ο Φλασκης μου έκανε δώρο κανά αυτοκίνητο η μου έχτισε κάποια πολυκατοικία(αντιθέτως έχω δώσει σεβαστό αριθμό χρημάτων) αλλα γιατί πάντα όλοι μας αμέσως τρέχουμε να χρεωσουμε και να δικασουμε χωρίς να έχουμε καν ακούσει τουλάχιστον και την άλλη πλευρά γιατί εδω Αυτό ακριβώς έγινε.
Προσωπικά λοιπόν αν ήμουν ο οποίος μηχανικος και εμπαινα και διάβαζα πίστεψε με δε θα εμπαινα στη διαδικασία να έγραφα κατι γιατί μάλλον ατοπο θα ήταν .
Τέλος όταν υπάρξουν θάνατοι και αναφορές απο τη λάθος τοποθέτηση ενημέρωσε μας να το μάθουμε.

fanisk
30-07-11, 02:20
Βαγγέλη όπως τα λες είναι.Φανη όλα θα πανε καλα ρε με τη Ζέτα σου Γιατί είσαι και τεφαρικι παιδί άλλο να φοβάσαι απο ότι είδα ότι ποσταρες δεν κοιμάσαι πλέον συχνά σπίτι σου τι έχουμε Φανη αρραβώνες; Απο εκει δεν ξεμπλεκεις....
Άντε ρε καλο καλοκαίρι και όσο μπορείς μην τα σκεφτεσαι

Ευχαριστω για τα καλα λογια Αρη :original: Οχι δεν αρραβωνιαζομαι ακομα την αποφευγω πλαγιως :hystericalbs1: Καλο καλοκαιρι και σε σενα με πολλα τουρλωτα..brazil μαγιο :whistle:

spar@
30-07-11, 02:31
το λαθος εγινε που μπηκαν και οι 11 βιδες επρεπε να μπουν 8 χιαστοι, ουτε να σπανε βιδες ουτε τιποτα, αφου βρεθηκε λυση ολα κομπλε.... αν δεν βρεις ακρη εχει ενα διαφορικο το αφεντικο μου διαλυμενο απο ε30 ελα να στο κολλησουμε να τρελαθεις στην σβουρα, θα στο βαφτισω και κουσκο και θα στο βαψω και ροζ, θα ναι τρελα!
καλα μπανια φανη και μην τρελενεσαι, τα αμαξια ειναι για να χαλανε, απολαυσε τις χαρες της ζωης!

deepBLUE
30-07-11, 02:37
Deep Blue εγω δεν αναφερθηκα σε εσενα δεν μπορω να καταλαβω το υφος περι Χριστουγεννων λοιπον.Ανεφερα οτι ο Φλασκης εγκαθιστα με εναν συγκεκριμενο τροπο αυτο το διαφορικο.Εαν λοιπον ο αγγλος λεει οτι παρεχει οδηγιες δεν γινεται να μην τις εχει συναντησει ποτε ο Φλασκης μπροστα του.Πιθανον να μην φταινε οι μαυρες βιδες και να ειναι αστοχια υλικου αφου οπως λες αν καποιος ηταν να παθει κατι απο τον λαθος τροπο εγκαταστασεις θα το ειχε παθει χρονια τωρα.Εαν ο αγγλος θελει να πατησει εκει ομως μπορει εστω και αν αυτο δεν προκαλει το προβλημα.Εδω ειμαστε λοιπον να το μαθουμε.Μην ταραζεσαι λοιπον γιατι εγω δεν δικαζω εαν δικαζα θα επαιζες με τον Μπεο στην β εθνικη τωρα :)

Και καλα κρασα !!!
Κατανοώ την αγωνία και τη πικρα που σε διακατέχει για την ομάδα σου αλλα εδω μιλάμε για διαφορικα και όχι για ομάδες και το μπεο .
Πάρτο λοιπόν απόφαση για να τελειώνουμε μ'αυτη την ιστορία πως γιατρικο για σένα και την ομάδα σου δεν υπάρχει άλλο εκτός απο το να αλλάξεις ο ίδιος ομάδα μπας και δεις άσπρη μέρα !!
Μια λοιπόν και Ολυμπιακός δε θές να γίνεις (μεινε στην αφάνεια δικαίωμα σου)δοκίμασε τουλάχιστον να γίνεις Εθνικός ΠΕΙΡΑΙΩΣ που έχει και μια ιστορία !!
Συγνώμη για το off topic αλλα η αρρώστια και το σαράκι είναι ανιατα!!
Περαστικά :)
Με εκτίμηση deep

ΥΓ θα χαιρομασταν να διαβάσουμε τις απόψεις σου για την ομάδα σου το μπεο σου η όποιον άλλο στο thread ποδοσφαιρικά και αλλα !!!

fanisk
30-07-11, 02:52
Δε ξέρω τι έχεις βαρεθεί και τι όχι ουτε και με απασχολεί όμως αστοχειες υλικων η λάθη όπως και ανακλησεις γίνονται ακόμα και απο τις καλύτερες και μεγαλύτερες εταιρίες δε κατάλαβα λοιπόν γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση δε θα μπορουσε ακόμα και αυτη να ήταν μια πιθανότητα ;
Ρωτώ λοιπόν, ο αγγλος μίλησε στο Φανη για αντικατάσταση αν όχι με κάποιο καινούργιο τότε ίσως με κάποιο επισκευασμενο (διορθωσε με Φανη αν λέω λάθος ) τι είδους ζημιά είχε Αυτό και επισκευαστηκε αφού αυτα δε χαλάνε ποτε ;
Όσο για τη δημοσιότητα λοιπόν αν εγω ήμουν Φλασκης και είχα τη πρόθεση να αναλάβω οτιδήποτε με τη κίνηση αυτη του Φανη δε θα αναλαμβανα τίποτε όπως κάνουν οι περισσότεροι .
Ο Φλασκης λοιπόν προφανώς την αναλαβε γιατί ήθελε και όχι γιατί φοβήθηκε κατι και Αυτό σημαίνει πως δεν είναι τύχαιος και παίρνει μια ευθύνη που πιθανο να του αναλογεί γιατί μη μου πεις πως εγω μετα το περιστατικό του Φανη θα σταματαγα να πηγαίνω στο Φλασκη η σε όποιον ήταν ο μηχανικος μου η δε θα εβαζα εκει το διαφορικο μου,γιατί τότε σίγουρα έχεις κάνει λάθος.
Το γεγονός του ότι εκει αλλα και αλλού έχουν μπει με τον ίδιο τροπο τοοσα διαφορικα και δεν έχει ακουστεί μέχρι τώρα κατι είναι σύμπτωση;
Η λογική δε λέει πως όσο πιο πολλα έχουν τοποθετηθεί λάθος τόσες πιο πολλές θα έπρεπε να είναι οι αναφορές για ζημιές;
Γιατί λοιπόν να μην υπάρχει η πιθανότητα σε Αυτό το ένα του Φανη να υπήρχε κάποια αστοχία αλλα όλα τα αλλα να είναι τυχαίο που δεν έσπασαν αλλα να είναι Αυτό του Φανη σκέφτομαι και γω με το μικρο μου το μυαλό η τι δική μου λογική,πάρτο όπως θές;
Πόσες φορές λοιπόν είδες, ακουσες ,διαβάσες αναφορές απο την αστυνομια,για θανατηφόρα ατυχήματα απο τα διαφορικα του κάθε εφαρμοστη που τα βάζει λάθος,γιατί εγω ακόμα δεν έτυχε να ακούσω!!
Είδες πως όταν έγινε πριν μήνες ένα ατύχημα σε mτρίο καινούργιο αμέσως ακούστηκαν κάποια πράγματα !!!
Μα δε μπήκαν όλα πριν δυο μήνες προσωπικά πέτυχα 2 τοποθετήσεις ενάμιση χρόνο πριν και ποσά ακόμα πιο πριν .
Όλη η κουβέντα γίνεται όχι για να δικαιολογήσω το Φλασκη η τον κάθε μηχανικό γιατί όπως προειπα με το μέρος του Φανη ήμουν και είμαι ούτε γιατί ο Φλασκης μου έκανε δώρο κανά αυτοκίνητο η μου έχτισε κάποια πολυκατοικία(αντιθέτως έχω δώσει σεβαστό αριθμό χρημάτων) αλλα γιατί πάντα όλοι μας αμέσως τρέχουμε να χρεωσουμε και να δικασουμε χωρίς να έχουμε καν ακούσει τουλάχιστον και την άλλη πλευρά γιατί εδω Αυτό ακριβώς έγινε.
Προσωπικά λοιπόν αν ήμουν ο οποίος μηχανικος και εμπαινα και διάβαζα πίστεψε με δε θα εμπαινα στη διαδικασία να έγραφα κατι γιατί μάλλον ατοπο θα ήταν .
Τέλος όταν υπάρξουν θάνατοι και αναφορές απο τη λάθος τοποθέτηση ενημέρωσε μας να το μάθουμε.

Δεν ακουστηκε κατι στη μια μερα που το τσουλησα (εκανα 110χλμ) αλλα εχει μια τρυπα ΝΑ η κασα του και αυτο το πραγμα δεν μπαινει στο αμαξι μου γιατι προτιμω να μη το βαλω καθολου παρα με ζημια. Ο Αγγλος δεχτηκε να το αλλαξει χειρονομια καλης θελησεως οπως ειπε χωρις ομως να δεχτει να αποζημιωσει για την υπολοιπη ζημια, λογικο το βρισκω. Μπορει οντως να το αλλαξει με ολοκαινουριο, μπορει και να στειλει το ιδιο με αλλη κασα και αφου το κοιταξουν οι μηχανικοι του. Δεν θα μαθουμε και ποτε.. αφου εχει τη δυνατοτητα να το κανει να φαινεται κουτα και να το σφραγισει κιολας. Με τη σπασμενη κασα δεν το αφηνα πανω ομως και ειχα στειλει διαφορα βαρβατα email (εχουν αναρτηθει μερικα quotes) που ισως στειλει το ιδιο με νεα κασα χωρις να μου πει "μου δινεις τοσα για τη κασα" για να φανει οτι ειναι καθαρος και υπερανω. Δεν νομιζω ομως, απλα τιμα το ονομα του και το lifetime warranty για να μην υπαρχει ουτε ενας δυσαρεστημενος πελατης.

Το να μην αναλαβεις τιποτα (οπως κανουν οι περισσοτεροι) μετα το θεμα του topic δειχνει οτι εχεις λερωμενη τη φωλια σου και πας να τη βγαλεις λαδι. Το θεμα αναρτηθηκε αφου ειχα μιλησει μαζι του στο τηλ. ηταν με οσο περισσοτερες πληροφοριες μπορεσα να μαζεψω γιατι με αυτα που ακουσα χθες στο τηλ. εβλεπα οτι δεν θα βγαλω ακρη. Ηθελα να βρω ιδιοκτητες, να ρωτησω πως τα βαλαν, τι βιδες εβαλαν, τα παντα. Η χθεσινη κουβεντα περι 1000% σιγουρος (αν θελει με διαψευδει ο ιδιος ο Χρηστος) οτι φταιει ο Birds με τη σημερινη που λαθη γινονται και πρεπει να τα αναγνωριζουμε στο βαθμο ευθυνης που φερουμε, δεν εχει καμια σχεση.

Τα 40 δεν ξερω γιατι δεν εχουν σπασει ακομα, δεν ξερω τι χρηση και ποσα χλμ κανουν, αν βαλαν loctite, αν νομιζαν οτι το σπασαν μονοι τους και το αλλαξαν σε αλλο συνεργειο ή ο,τι αλλο δεν με αφορα κιολας γιατι ξερω οτι συνεβη σε μενα και αυτο αρκει. Ο Λαμπρος δεν ανεβασε θεμα με τα πισω αμορτισερ να εχουν περασει οι βιδες σουβλακι το λαστιχο μετα τη βολτα του αδερφου του? https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=9210&highlight=%F1%EF%E4%E5%EB%E1 ο μηχανικος του μπορει με τον ιδιο τροπο να εχει βαλει αλλα 100 αμορτισερ.. στο Λαμπρο βγηκαν ομως.

Ο Αγγλος που εχει το διαφορικο στα χερια του μιλα για loose bolt, οχι για υπερσφυξιμο και σπασιμο. Για την ωρα λυθηκαν και τα 2 ζητηματα και ειμαι πολυ χαρουμενος που λυθηκαν γρηγορα, μολις εχω μπλοκε και χρηματα στο σπιτι μου θα πω πως τελειωσαν ολα.


το λαθος εγινε που μπηκαν και οι 11 βιδες επρεπε να μπουν 8 χιαστοι, ουτε να σπανε βιδες ουτε τιποτα, αφου βρεθηκε λυση ολα κομπλε.... αν δεν βρεις ακρη εχει ενα διαφορικο το αφεντικο μου διαλυμενο απο ε30 ελα να στο κολλησουμε να τρελαθεις στην σβουρα, θα στο βαφτισω και κουσκο και θα στο βαψω και ροζ, θα ναι τρελα!
καλα μπανια φανη και μην τρελενεσαι, τα αμαξια ειναι για να χαλανε, απολαυσε τις χαρες της ζωης!

Δεν διαφωνω, καλως να χαλανε αλλα οχι να τα πληρωνεις οταν δεν φταις. thumb Μια απο τις χαρες της ζωης ειναι και το αισθημα δικαιοσυνης και οχι το να ζεις αδικημενος και να το καταπινεις αμασητο! Οπως καταλαβαινεις με 3600¤ ζημια το μονο μπανιο που θα εκανα φετος θα ηταν στη μπανιερα ή στη χαβουζα το Yabanaki. Πες στο αφεντικο οτι με γειωσε χθες με τον καφε γιατι το παιζει businessman σημερα και δεν απανταει στο τηλ !

deepBLUE
30-07-11, 03:01
Δεν ακουστηκε κατι στη μια μερα που το τσουλησα (εκανα 110χλμ) αλλα εχει μια τρυπα ΝΑ η κασα του και αυτο το πραγμα δεν μπαινει στο αμαξι μου γιατι προτιμω να μη το βαλω καθολου παρα με ζημια. Ο Αγγλος δεχτηκε να το αλλαξει χειρονομια καλης θελησεως οπως ειπε χωρις ομως να δεχτει να αποζημιωσει για την υπολοιπη ζημια, λογικο το βρισκω. Μπορει οντως να το αλλαξει με ολοκαινουριο, μπορει και να στειλει το ιδιο με αλλη κασα και αφου το κοιταξουν οι μηχανικοι του. Δεν θα μαθουμε και ποτε.. αφου εχει τη δυνατοτητα να το κανει να φαινεται κουτα και να το σφραγισει κιολας. Με τη σπασμενη κασα δεν το αφηνα πανω ομως και ειχα στειλει διαφορα βαρβατα email (εχουν αναρτηθει μερικα quotes) που ισως στειλει το ιδιο με νεα κασα χωρις να μου πει "μου δινεις τοσα για τη κασα" για να φανει οτι ειναι καθαρος και υπερανω. Δεν νομιζω ομως, απλα τιμα το ονομα του και το lifetime warranty για να μην υπαρχει ουτε ενας δυσαρεστημενος πελατης.

Το να μην αναλαβεις τιποτα (οπως κανουν οι περισσοτεροι) μετα το θεμα του topic δειχνει οτι εχεις λερωμενη τη φωλια σου και πας να τη βγαλεις λαδι. Το θεμα αναρτηθηκε αφου ειχα μιλησει μαζι του στο τηλ. ηταν με οσο περισσοτερες πληροφοριες μπορεσα να μαζεψω γιατι με αυτα που ακουσα χθες στο τηλ. εβλεπα οτι δεν θα βγαλω ακρη. Ηθελα να βρω ιδιοκτητες, να ρωτησω πως τα βαλαν, τι βιδες εβαλαν, τα παντα. Η χθεσινη κουβεντα περι 1000% σιγουρος (αν θελει με διαψευδει ο ιδιος ο Χρηστος) οτι φταιει ο Birds με τη σημερινη που λαθη γινονται και πρεπει να τα αναγνωριζουμε στο βαθμο ευθυνης που φερουμε, δεν εχει καμια σχεση.

Τα 40 δεν ξερω γιατι δεν εχουν σπασει ακομα, δεν ξερω τι χρηση και ποσα χλμ κανουν, αν βαλαν loctite, αν νομιζαν οτι το σπασαν μονοι τους και το αλλαξαν σε αλλο συνεργειο ή ο,τι αλλο δεν με αφορα κιολας γιατι ξερω οτι συνεβη σε μενα και αυτο αρκει. Ο Λαμπρος δεν ανεβασε θεμα με τα πισω αμορτισερ να εχουν περασει οι βιδες σουβλακι το λαστιχο μετα τη βολτα του αδερφου του? https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=9210&highlight=%F1%EF%E4%E5%EB%E1 ο μηχανικος του μπορει με τον ιδιο τροπο να εχει βαλει αλλα 100 αμορτισερ.. στο Λαμπρο βγηκαν ομως.

Ο Αγγλος που εχει το διαφορικο στα χερια του μιλα για loose bolt, οχι για υπερσφυξιμο και σπασιμο. Για την ωρα λυθηκαν και τα 2 ζητηματα και ειμαι πολυ χαρουμενος που λυθηκαν γρηγορα, μολις εχω μπλοκε και χρηματα στο σπιτι μου θα πω πως τελειωσαν ολα.



Δεν διαφωνω, καλως να χαλανε αλλα οχι να τα πληρωνεις οταν δεν φταις. thumb Μια απο τις χαρες της ζωης ειναι και το αισθημα δικαιοσυνης και οχι το να ζεις αδικημενος και να το καταπινεις αμασητο! Οπως καταλαβαινεις με 3600¤ ζημια το μονο μπανιο που θα εκανα φετος θα ηταν στη μπανιερα ή στη χαβουζα το Yabanaki. Πες στο αφεντικο οτι με γειωσε χθες με τον καφε γιατι το παιζει businessman σημερα και δεν απανταει στο τηλ !

Και σου είχα πει τότε ρε μπαγασα...ασε το μπλοκε και μπαξε το κομπρεσορα να τελειωνεις...αλλα δε με ακουσες !!
;)

spar@
30-07-11, 03:48
ναι ρε Φανη ενταξει τα 3600 ειναι 3600, στην τελικη δωσε τα 3600 να σε βολεψουμε τοσα αμαξια εχουμε στις εγκαταστασεις μας...
το Αφεντικο τρεχει αυτες τις μερες εγω ημουν εκτος γιατι εκανα κατι αυτοψιες σε κατι παραλιες στα νοτια, και ειχε αναλαβει και αυτος μια αυτοψια και εμπλεξε ως αργα...
πηγαινε παρακατω απ το yabanaki, μια χαρα ειναι, αφου εμπλεξες με βελτιωσεις θα πρεπει να ξερεις οτι οι διακοπες θα φτανουν ως Αναβυσσο...χααχχααχ
ολα θα πανε καλα.... το επομενο σου αμαξι να το παρεις τετρακινητο να χεις διαφορικα καβατζα, να μην κολλας πουθενα!!
υ.γ με 4000ευρο σου χαμε κοψει το ραλλακι, και το χαμε κανει καμπριο, θα χες μοναδικο αυτοκινητο στην Αθηνα, γκαζι, ανεση....και καθεσαι και παιδευεσαι με ενα παλιοδιαφορικο!!!!

katsaraios
30-07-11, 05:36
ή στη χαβουζα το Yabanaki.
μια χαρα ειναι ρε συ τις καθημερινες ,εχει ηρεμια και αξιοζηλευτες παρουσιες:thumbsup:

HULK
30-07-11, 05:44
Deep το να εισαι συνηγορος του Μαρινακη μιας που εισαι Ολυμπιακος αυτο το καταλαβαινουμε και σε δικαιολογουμε.thumb
Καλημερα και ριξε κανενα μπανιο πρεπει να ειχε πολυ ζεστη στο νησι χτες το καταλαβα και χωρις να ημουν εκει.

katsaraios
30-07-11, 05:52
Deep το να εισαι συνηγορος του Μαρινακη μιας που εισαι Ολυμπιακος αυτο το καταλαβαινουμε και σε δικαιολογουμε.thumb
Καλημερα και ριξε κανενα μπανιο πρεπει να ειχε πολυ ζεστη στο νησι χτες το καταλαβα και χωρις να ημουν εκει.

παντως τωρα αμα χρειαστεις μπλοκε θα ξερεις τι σημασια εχουν οι λασκαρισμενες βιδες !!!

HULK
30-07-11, 05:55
Σωστα,ξερω και ποιον θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω αν εχει οδηγιες μεσα η απ'εξω,παντως δεν θα ειναι ο αγγλος :th_Laie_67-1:

Thomelef
30-07-11, 08:14
τι το κουράζεται βρε παιδιά με κουβέντες που δεν έχουν πλέον σημασία...και οι 2 επαγγελματίες,
θα σταθούν στο ύψος της περίστασης, και τέλος καλό όλα καλά. το μόνο που έμεινε τώρα,
είναι να περάσουν οι μέρες, να πάρει ο φάνης τα σωστά πράγματα, και να μείνει σαν ένα κακό
συμβάν που τελείωσε καλά. η τροπή που πείρε το θέμα τελικά, είναι κάτι που ειδικά σήμερα
δεν συναντάμε και πολύ συχνά. το μόνο που μένει, είναι να ειδοποιηθούν και οι υπόλοιποι
κάτοχοι, έτσι ώστε να πάνε σιγά σιγά, και να αλλάξουν τις βίδες τους. σε κάποιο τυπικό σέρβις,
μπορεί να κάτσει ο μάστορας μια ωρίτσα παραπάνω, και να διορθώσει το πρόβλημα.

Samaro
30-07-11, 08:24
Χαίρομαι ιδιαίτερα, για το αίσιο τέλος, που είχε αυτή η περιπέτειά σου Φανούκο !

Σχετικά με συγκεκριμένο ποστ τώρα, θα πρότεινα, επειδή φαίνεται να έχει αλλάξει και ο σκοπός για τον οποίο αναρτήθηκε ,
να μετονομαστεί σε : SOS: Τοποθέτηση Quaife η κάτι παρόμοιο, σκέτο και χωρίς ονόματα.

deepBLUE
30-07-11, 09:22
Deep το να εισαι συνηγορος του Μαρινακη μιας που εισαι Ολυμπιακος αυτο το καταλαβαινουμε και σε δικαιολογουμε.thumb
Καλημερα και ριξε κανενα μπανιο πρεπει να ειχε πολυ ζεστη στο νησι χτες το καταλαβα και χωρις να ημουν εκει.

Ευχαριστως να σου ριξω αλλα οταν ερθει η ωρα σου εχεις λιγο χρονο ακομα !!thumb

Z4 DCT
30-07-11, 10:22
Χαίρομαι ιδιαίτερα, για το αίσιο τέλος, που είχε αυτή η περιπέτειά σου Φανούκο !

Σχετικά με συγκεκριμένο ποστ τώρα, θα πρότεινα, επειδή φαίνεται να έχει αλλάξει και ο σκοπός για τον οποίο αναρτήθηκε ,
να μετονομαστεί σε : SOS: Τοποθέτηση Quaife η κάτι παρόμοιο, σκέτο και χωρίς ονόματα.

thumbthumb

nionios
30-07-11, 12:39
Το γεγονός του ότι εκει αλλα και αλλού έχουν μπει με τον ίδιο τροπο τοοσα διαφορικα και δεν έχει ακουστεί μέχρι τώρα κατι είναι σύμπτωση;


Συγνώμη για την παρέμβαση μιας και τα γραφόμενά σου δεν αναφέρονται σε εμένα και δεν μου πέφτει και πολύς λόγος, αλλά εδώ μιλάμε για κάτι προφανές: ΝΑΙ.

fanisk
04-08-11, 16:11
Επειδη ετρεχα ολη τη βδομαδα δεν προλαβα να ποσταρω τα περι βιδας.


The reason it comes with shipping bolts installed is because if the diff is fitted into some smaller casings, it has to be dissassembled to load it into the casing. If all of the bolts have previously been loctited and torqued, then there is a possibility that if the loctite is not completely removed from the bolts and the holes, then this can cause undue pressure in the body of the casing, which leads to a failure during assembly.

Αυτος ειναι ο λογος λοιπον.

fanisk
18-10-11, 19:05
Επιτελους τελος !
Εχω ξανα μπλοκε, πηρα και τα χρηματα.. ολα καλα.

Το μπλοκε εχει ερθει εδω και κανα μηνα (?) αλλα μια δεν ειχα χρονο εγω, μια ο Χρηστος ηταν γεματος με αλλα αυτοκινητα, το αφηναμε μεχρι να βρεθει χρονος και απο τους 2. Εκανα αλλες δουλειες βεβαια, service και στα 2 αυτοκινητα. Ειχε μεινει το γνωστο υπολοιπο.. και αλλα 290¤ που πληρωσα στον Birds για το διαφορικο.

Ο Birds πριν του στειλω το διαφορικο, ειχε πει πως θα το καλυψει as a gesture of goodwill. Του το εστειλα και διαπιστωσαν πως το μπλοκε ειχε ζημια μεσα, εκτος απο το εξωτερικο ραγισμα και το κομματι που ελειπε. Απο τις φωτο που ειχα στειλει ειχε δει μονο το κομματι που ελειπε, και ειπε πως θα το αλλαξει. Οταν το εστειλα μου ειπε τι συμβαινει εσωτερικα, και πως υπαρχει ζημια 290 κατι ¤ με την τοτε ισοτιμια λιρας. "Πληρωσε τα, θα το κρατησω για δικα μου αυτοκινητα και θα σου στειλω ενα καινουριο κουτα. Αν δεν ειχε εσωτερικη ζημια δεν θα πληρωνες τιποτα". Ετσι και εγινε.

Ηρθε το νεο διαφορικο (φαινοταν καινουριο, δεν ξερω αν ειναι το ιδιο επισκευασμενο αλλα δεν υπαρχει σημαδι απο τις βιδες κορωνας), του ειχα ζητησει να σφιξει ο ιδιος τις βιδες πριν το στειλει, χωρις 3 μαυρες και τις αλλες σε σακουλακι, ετσι εγινε και ηρθαν μαρκαρισμενες με ευθειες γραμμες μαρκαδορου. Υστερα δεν ειχα χρονο εγω ή ο Χρηστος οπως ειπα πριν, το αφηναμε και καναμε τα αλλα που ηταν ψιλοδουλειες.

Σημερα πηγα για να αλλαξω ψαλιδια, χωρις να τηλεφωνησω για το διαφορικο γιατι νομιζα πως με τις απεργιες ολοι τωρα θα πανε τα BMW τους για service αφου θα εχουν χρονο. Πηρα τα ψαλιδια, πηρα και το μπλοκε μηπως και προλαβουμε. Τελικα προλαβαμε και το βαλαμε σημερα ενω γινοταν χαμος μεσα.

Τελειωσε το μπλοκε, τα ψαλιδια, μια κομμενη βαση μηχανης, τα αφαιρεσαμε απο το υπολοιπο και μιλαμε με το Χρηστο για το τι θα γινει. Ολο αυτο το διαστημα ημουν προβληματισμενος για το αν πρεπει να παρω και τα 290¤ πισω. Ειχαμε λυσει-δεσει το αμαξι 10 φορες με το διαφορικο, ακομη και στη σημερινη τοποθετηση δεν μου πηρε λεφτα για τα του μπλοκε (δικο τους λαθος αλλα με τοσα λυσε/δεσε.. ελεγα μηπως να τα αφησω?). Απο την αλλη σκεφτομουν πως ενω δεν ειναι δικο μου λαθος, ειχα παει οδηγιες, ο Αγγλος λεει ακριβως τι πρεπει να γινει στις οδηγιες, ημουν απο πανω οπως κανω συνηθως, τρεχω με αυτο το θεμα απο τον Απριλιο, δεν εσπασε σε στροφες να σκοτωθω.. γιατι να δωσω και απο την τσεπη μου για λαθος που δεν ειναι δικο μου?

Το συζητησαμε και του ειπα εως τωρα εχω μεινει ευχαριστημενος απο αυτα που εχουν γινει στα αμαξια, τις τιμες και τη συμπεριφορα, θα με ενοχλουσε ομως αν εφευγα σκεπτομενος πως εδωσα και απο τη τσεπη μου για δικη τους αβλεψια. Θα ημουν υπερευχαριστημενος αν τα παρω και αυτα πισω. Ασε το οτι δεν σκοτωθηκα, ασε το χρονο και το τρεξιμο που εχω χασει.. ας μην εχω βαλει τουλαχιστον ουτε cent παραπανω. Με ρωτησε αν θελω να μεινει ως υπολοιπο οπως γινοταν μεχρι τωρα, του ειπα οχι γιατι εχουν φυγει σχεδον 2 χιλιαρικα μετρητα απο τη τσεπη μου, αρα προτιμω να τα παρω πισω μετρητα, και να τα χαλασω σε αλλα εξοδα, να κλεισει και αυτο το κεφαλαιο και στην επομενη δουλεια που θα κανουμε να μου πεις ειναι τοσα.. διαφωνησαμε λιγο γιατι "(Χρηστος) ενταξει να στα καλυψω αλλα βοηθα με κι εσυ με το υπολοιπο", "(Φανης) δεν μπορω γιατι με "υπολοιπο" δεν μπορω να καλυψω αλλα παγια εξοδα, χρειαζομαι τα μετρητα".

Ειχα τα χαρτια με τις δουλειες που εχουν γινει εως τωρα - ειχα ζητησει να κοπουν στο τελος οι αποδειξεις -, μου τα ζητησε για να ανεβει πανω να κοψει τις αποδειξεις. Κατεβηκε και μου εδωσε το υπολοιπο σε μετρητα. Δωσαμε τα χερια και εφυγα.

Εφυγα υπερευχαριστημενος πλεον, ειμαστε ενταξει και δεν τρεχει τιποτα, χαλαλι το τρεξιμο και το οτι δεν επαθα τιποτα σοβαρο απο το σπασιμο. Μου αρεσει που αναγνωρισε το λαθος του και μου καλυψε μεχρι και το τελευταιο cent της ζημιας. Αλλος "Χρηστος" δεν θα αναγνωριζε τιποτα, και αλλος "Φανης" θα απειλουσε με μηνυσεις για να βγαλει ακρη. Με λιγη κατανοηση και υπομονη λυθηκε οπως ακριβως θα ηθελα. Θα συνεχισω να πηγαινω και τα 2 BMW εκει.

Εκανα τα "10 miles" στρωσιμο μεχρι να φτασω σπιτι, θα κανω το βραδυ καλου κακου και καμια 20αρια κυκλους δεξιοστροφους και αριστεροστροφους σε καποιο parking, και μετα θα το γιορτασω στο δρομο οπως πρεπει !

Ευχαριστω το Χρηστο Φλασκη που το εληξε οπως ηθελα, και οσους ασχοληθηκαν με το θεμα γραπτως εδω, σε πμ, σε τηλ.


:original:

z3 2.2
18-10-11, 21:57
Εφυγα υπερευχαριστημενος πλεον, ειμαστε ενταξει και δεν τρεχει τιποτα, χαλαλι το τρεξιμο και το οτι δεν επαθα τιποτα σοβαρο απο το σπασιμο. Μου αρεσει που αναγνωρισε το λαθος του και μου καλυψε μεχρι και το τελευταιο cent της ζημιας. Αλλος "Χρηστος" δεν θα αναγνωριζε τιποτα, και αλλος "Φανης" θα απειλουσε με μηνυσεις για να βγαλει ακρη. Με λιγη κατανοηση και υπομονη λυθηκε οπως ακριβως θα ηθελα. Θα συνεχισω να πηγαινω και τα 2 BMW εκει.




:original:

εκει ακριβως ειναι ολο το ζουμι!
μπραβο και στις δυο πλευρες που εφεραν ενα τετοιο θεμα σε μια τετοια λυση.
και σε τετοιες εποχες;)

stef
18-10-11, 22:04
Τελείωνε και φέρτο να το οδηγήσω το μπρίκι με μπλοκέ να δω διαφορές με την μπουρούχα την δική μου!

fanisk
18-10-11, 22:10
Τελείωνε και φέρτο να το οδηγήσω το μπρίκι με μπλοκέ να δω διαφορές με την μπουρούχα την δική μου!

Επειδη το επλυνα και εβαλα σκουπα χθες, ασε με μερικες μερες να γινει οπως πρεπει, να λερωσω και τα πατακια, να μου χεσουν πουλια τη κουκουλα, να στο φερω..
































να παθεις συγκοπη :hystericalbs1:

stef
18-10-11, 22:28
Να το πας στον Monsta!!!
Θα σε πετάξει έξω με τις κλωτσιές και καλά θα κάνει ο άνθρωπος
Σίχαμα είναι το αμάξι σου ρε!