PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκούπα για τα φύλα στον κήπο



yodas
26-07-11, 13:17
Το ξέρω πως οι περισσότεροι με εξοχικά ή με κήπο θα με καταλάβετε αλλά πλέον η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο. Κάθε φορά που πάω στο χωριό βλέπω ένα προαύλιο γεμάτο φύλα από τα διάφορα δέντρα που κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα και το μετατρέπουν σε χωματερή. :ranting2::ranting2:

Φυσικά επειδή δεν μπορώ κάθε φορά να ασχολούμαι 2 ώρες με το πλύσιμο της αυλής θέλω να βρω απεγνωσμένα μια σκούπα ηλεκτρική ώστε να μπορώ τουλάχιστον να μαζεύω τα φύλλα γρήγορα. Προσπάθησα να το κάνω και με μια παλιά ηλεκτρική που είχε η γιαγιά παρατημένη αλλά όπως είναι προφανές έσκασε. Οπότε μάλλον θα χρειαστώ κάτι πιο ειδικό - επαγελματικό.

Έχει κανείς κάτι στο μυαλό του;

deepBLUE
26-07-11, 13:22
To praktiker εχει πολλες απο δαυτες σε μορφη βαρελιου χωρις σακουλα που ρουφανε και νερο.

Stamatis
26-07-11, 13:25
Α σημερα ειναι η μερα που απανταω για μηχανηματα.

Δεν θες σκουπα.
Φυσερο θες.

Φυσας τα φυλλα ολα σε μια γωνια και τα μαζευεις μετα σε σακουλα.

Αντιστοιχα ρουφαει κιολας. https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=120079326&LastAdd=120079326
Αυτο εχω!!

merlin
26-07-11, 13:27
Μέχρι να γίνει αναδασμός και να μοιραστεί ο κήπος σου στον λαό για καλλιέργειες, νομίζω ότι αυτό θα σε καλύψει... παλιοκαπητάλα !!! :th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

https://www.oikologiki-olympu.gr/slideshow/p005_0_1.png

gnx
26-07-11, 13:39
Α σημερα ειναι η μερα που απανταω για μηχανηματα.

Δεν θες σκουπα.
Φυσερο θες.

Φυσας τα φυλλα ολα σε μια γωνια και τα μαζευεις μετα σε σακουλα.

Αντιστοιχα ρουφαει κιολας. https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=120079326&LastAdd=120079326
Αυτο εχω!!

πολυτάλαντο το εργαΛειο...Αμα ρουφα που τα φτύνει τα κουκούτσα ρε preZZ;

Stamatis
26-07-11, 13:41
πολυτάλαντο το εργαΛειο...Αμα ρουφα που τα φτύνει τα κουκούτσα ρε preZZ;

Εχει εξτρα μια σακουλαρα υφασματινη
Μπαινει απο πισω
Δεν τη βαζω γιατι βαραινει πολυ
Προτιμω να τα στριμωχνω στη γωνια και να τα φτυαριζω.
Γαμει παντως.
Κανει και σουπερ στεγνωμα στη μηχανη μετα το πλυσιμο.

Kostas_1
26-07-11, 13:43
Α σημερα ειναι η μερα που απανταω για μηχανηματα.

Δεν θες σκουπα.
Φυσερο θες.

Φυσας τα φυλλα ολα σε μια γωνια και τα μαζευεις μετα σε σακουλα.

Αντιστοιχα ρουφαει κιολας. https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=120079326&LastAdd=120079326
Αυτο εχω!!

Ειναι η μονη λύση, αλλα: Τρελλη ηχορυπανση . Σου τρυπαει το μυαλο.

Stamatis
26-07-11, 13:44
Ειναι η μονη λύση, αλλα: Τρελλη ηχορυπανση . Σου τρυπαει το μυαλο.

Ναι αυτο το εχει σαν μειονεκτημα.

HULK
26-07-11, 13:52
Δεν ξρω την δυναμη που εχει αυτο Σταματη αλλα στο πρακτικερ εχει ενα τετοιο κοκκινο στα 30 ευρω που ενω νομιζα οτι δεν θα κανει δουλεια τελικα κανει παπαδες.Σακουλα δεν θυμαμαι αν εχει η εχει μια μικρη αλλα αν και ρουφαει μου φανηκε οτι δεν ειναι το φορτε του το ρουφηγμα.

gyiama
26-07-11, 13:56
ενα τετοιου ειδους εργαλειο χρειαζεσαι Γιωργο και θα κανεις την δουλεια σου https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=index&cPath=46_52

Stamatis
26-07-11, 14:00
Δεν ξρω την δυναμη που εχει αυτο Σταματη αλλα στο πρακτικερ εχει ενα τετοιο κοκκινο στα 30 ευρω που ενω νομιζα οτι δεν θα κανει δουλεια τελικα κανει παπαδες.Σακουλα δεν θυμαμαι αν εχει η εχει μια μικρη αλλα αν και ρουφαει μου φανηκε οτι δεν ειναι το φορτε του το ρουφηγμα.

Εγω το πηρα καπου στα 140 ευρω και κυριολεκτικα ρουφαει τσιγαρο απο το τασακι στο μισο μετρο.

Του εχω κανει και μια πατεντα στο στομιο με μια σωληνα και ενα λαστιχο ποτισματος στενο (μισο Φ απο το κανονικο) και φυσαω εσωτερικα το αμαξι.
Τουμπανο.

paganis
26-07-11, 14:02
μιας και ασχολουμαι επαγγελματικα με συντηρηση κηπων...θα σου προτεινα καποια απο τα φυσερα της stihl η husqvarna( στα υπολοιπα θα ψαχνεις αδικα ανταλλακτικα και μαλιστα συχνα)! δεν χρειαζεται να ειναι καποιο επαγγελματικο..υπαρχουν ερασιτεχνικα για την δουλεια σου! η αναρροφηση δεν θα σε βολεψει σε καμια περιπτωση( θα γινεσαι χαλια απο την σκονη , θα σου βουλωνει η εισαγωγη απο φυλλα με κοτσανια..γενικα μια ωρα θα μαζευεις και 2 θα ξεβουλωνεις ! απλα θα φυσας τα φυλλα προς την πλευρα του αερα , σε μια γωνια...κατοπιν με την ψιλη τσουγκρανα θα τα βαζεις σε ενα σακο..

Z4 DCT
26-07-11, 14:09
Εχω εγω αυτο...https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=46_52&products_id=1207...κανει καλη δουλεια, και φυσαει και ρουφαει...στεγνωνει ακομα και το αμαξι στο λεπτο
Αλλα απο θορυβο......airbus....:shok:

paganis
26-07-11, 14:24
οταν κρατας ενα εργαλειο για ωρα..καθε κιλο που φερει, επιβαρυνει αρκετα την εργασια!
αποψη μου ειναι πως τα ογκωδη και βαρια einhell ή τα αντιστοιχα τους...ειναι για χρηση 10λεπτου το πολυ τεταρτου...μετα κουραζουν πολυ!
επισης αφου θα μπεις στην διαδικασια να μαζευεις τα φυλλα...αγορασε και ενα καδο κομποστοποιησης, για να φτιαχνεις το δικο σου λιπασμα ...

yodas
26-07-11, 17:53
Σας ευχαριστώ όλους. Αύριο με βλέπω να περνάω από διάφορα μαγαζιά που βρηκα εδώ στη Θεσσαλονίκη ώστε να επιλέξω. Το μυαλό μου πήγαινε περισσότερο σε κάτι τύπου σκούπα με ψηλό κοντάρι και κάδο αλλά από ότι είδα κανείς δεν το πρότεινε οπότε θα σας ενημερώσω μόλις μπάξω.

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές...

fanisk
26-07-11, 18:44
Σας ευχαριστώ όλους. Αύριο με βλέπω να περνάω από διάφορα μαγαζιά που βρηκα εδώ στη Θεσσαλονίκη ώστε να επιλέξω. Το μυαλό μου πήγαινε περισσότερο σε κάτι τύπου σκούπα με ψηλό κοντάρι και κάδο αλλά από ότι είδα κανείς δεν το πρότεινε οπότε θα σας ενημερώσω μόλις μπάξω.

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές...

Γιωργο το blower ειναι πιο χρησιμο και ευκολο για τη δουλεια που θες! Καθεσαι σε ενα σημειο και φυσας (και στο τελος μαζευεις στη γωνια).. ενω με τη σκουπα γυρνας γυρω-γυρω..

Thomelef
26-07-11, 20:50
Εγω το πηρα καπου στα 140 ευρω και κυριολεκτικα ρουφαει τσιγαρο απο το τασακι στο μισο μετρο.

Του εχω κανει και μια πατεντα στο στομιο με μια σωληνα και ενα λαστιχο ποτισματος στενο (μισο Φ απο το κανονικο) και φυσαω εσωτερικα το αμαξι.
Τουμπανο.

έτσι όπως το έκανες το αμάξι, θέλεις και λίγο μίνιο για να του περάσεις μέσα, μην και σκουριάσει
τπτ τον χειμώνα...:thefinger:








αααααα και άμα θέλεις και σκαλωσιά για μέσα, μπορείς να την παραγγήλεις με το μίνιο περασμένο.
έτσι για να μην παιδεύεσαι πάλι!!!:D

Stamatis
26-07-11, 21:11
Τι π@π@ρας.
Ρεπουλινη θα το βαψω ρε.
Και λαδομπογια αποξω.

Thomelef
26-07-11, 21:14
και λαδάκι ξύλου στα παράθυρα...δίνει νότα ζεστασιάς τον χειμώνα!!!φυσικά μαζί μ'αυτό, η αεροτομή
κατάνα είναι must, στην περίπτωση σου, δρύινη όμως, ή κάποιο μαονοειδές αν δεν σου αρέσει το πρώτο.

Stamatis
26-07-11, 21:28
Απο κεδρο λεω να την κανω.
Μου εχουν πει για μια εταιρεια που κανει καλες καμπυλες.
(π@παρα)

Thomelef
26-07-11, 21:34
έλα να σου φτιάξω ζάντες...τώρα τελειώνω και το καλούπι για το csl lid!!!αυστηρά απο σιμίδα το συγκεκριμένο.
απο σεπτέμβρη δε, ετοιμάσου και για λακαριστά με 100άρι γκλος.