PDA

Επιστροφή στο Forum : E21 vs Ε30 vs Ε36 vs Ε46 vs Ε9Χ



bimmer-corfu
20-01-10, 19:16
Ψηφίστε τη καλύτερη 3άρα για την εποχή της. Μην πάρετε υπόψη τα Μ γιατί αποτελούν ξεχωριστό κεφάλαιο.

bimmer-corfu
20-01-10, 19:18
Ε36 γιατί όλα τα άλλα έμοιαζαν με οδοντόβουρτσες όταν βγήκε

yannisv
20-01-10, 19:22
E92 γιατί πήγε αντίθετα στο ρεύμα των υπερβολικών καμπυλών και ωοειδών σχημάτων και ξεχωρίζει ευχάριστα. Παραδέχομαι βέβαια ότι η άποψή μου είναι υποκειμενική αλλά αν ήταν να επιλέξω ξανά, το Ε92 θα επέλεγα. Επίσης πολύ καλό και το f/l Ε90 :)

YAz
20-01-10, 19:23
Το Ε30 ψήφισα εγώ μιας και θεωρώ ότι ήταν σε μια εποχή όπου ξεκίνησαν να μπαίνουν τα ηλεκτρικά όλο και περισσότερο στη ζωή των αυτοκινήτων δίδοντας ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα για το μάτι εκείνης της εποχής.

Χρίστος
20-01-10, 19:29
αν και κατοχος 36 ψηφησα την 46.

Η Ε46 ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη της.

Ακομα και τωρα εν ετη 2010 ενα αυτοκινητο γεματης 5 ετοιας φανταζει "καινουριο".

Αν δουμε αντιπαλους της θα παρατηρησουμε εξωτερικη και εσωτερικη σχεδιαση πολυ κατωτερη με αλλης ποιοτητας υλικα.

Πολυ καλο, πολυ πετυχημενο μοντελο, με πολλες πολησεις, πολλους οπαδους-υποστηριχτες και ακομα περισσοτερους βελτιοτες της.

Τα μειον που μπορω να της δωσω ειναι ελαχιστα.Ενα εκ των συμαντικοτερων θα μπορουσα να πω πως ειναι τα ηλεκρικα της.Και αυτο μονο για καποιον που θελει να πειραματιστει με αυτα.

giannis_compact
20-01-10, 19:35
Εγω παλι θα ελεγα πως το καθενα για την εποχη του ηταν απαιχτο..Γιατι,αμφισβητει κανεις οτι στα τελη του '70 οταν βγηκε το Ε21 υπηρχε κανενα αυτοκινητο που μπορουσε να κατσει διπλα του?Θυμαστε τα Μιραφιορι?Τα αουντι 80 της εποχης?Μη μιλησω για γιαπονεζικα η για τα σιροκο..Κανενα δεν ειχε την ποιοτητα εκεινης της τετραγωνης μεν,πανεμορφης δε μπε-εμ-βε..Ηταν ενα παραδειγμα..Και τα 30αρια,36αρια,46αρια αρκετα καλα..Αλλα σε εκεινη την εποχη πιστευω που οι αυτοκινητοβιομηχανιες δεν ηταν τοσο μπροστα,η Ε21 δεν ειχε αντιπαλο..Δε θα την ξεχασω ποτε..Κι ας εχω Ε46..Την αγαπω εξισου..

DIMITr|S
20-01-10, 20:24
E30....απο κει και πέρα ολοι αρχισαν να το μιμούνται....απλα ο ηγέτης!!!!
το αμάξι που αποτραβήχτικε απότομα απο όλα τα άλλα....
έκανε την καλύτερη εκίνηση στην κατασκευή αυτοκινήτων...

BILL007
20-01-10, 20:25
46 ΔΑΓΚΩΤΟ!!!!

xaris_318is
20-01-10, 20:51
Αν και κάτοχος αυτή τι στιγμή της e36 και πρώην της e30 θα ψηφίσω e30 γιατί πιστεύω ότι για την εποχή της ήταν πολύ μπροστά από τα υπόλοιπα και σε σχεδιασμό και σε ποιότητα.

Driver M
20-01-10, 21:38
E46 και μετά Ε36. Πανέμορφα αυτοκίνητα και τα δύο και πολύ μπορστά από την εποχή τους.

Ψήφισα πρώτη την Ε46, γιατί πέρα από εμφάνιση είχε και φοβερό εξοπλισμό (προαιρετικό) που συναντάται σε αυτοκίνητα του σήμερα και μάλιστα σε πολυτελείς εκδόσεις, αλλά και εμφανισιακά δεν υστερεί σε τίποτα από την τωρινή 3άρα και ίσως πιθανόν και από την επόμενη. Και η Ε36 παραμένει πάντα κομψή, αλλά η Ε46 πραγματικά είναι το κάτι άλλο!

Όλες οι 3άρες πάντως έχουν μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου και αναμφίβολα αποτελούν τα πιο αντιπροσωπευτικά αυτοκίνητα της BMW...

nautilos
20-01-10, 22:01
Ε36 γιατί όλα τα άλλα έμοιαζαν με οδοντόβουρτσες όταν βγήκε

Συμφνωνώ απόλυτα θυμάμαι ακόμα την στιγμή που το είδα για πρώτη φορά όταν ήμουνα διακοπές στην Κρήτη και έπαθα πλάκα!!!

ΦΑΝΗΣ
21-01-10, 00:27
Αν και με αρέσει η Ε30,ψήφισα την Ε90 γιατί αν δεν παινέψεις το σπίτι σου..

vasilis e30
21-01-10, 06:17
30αρα βεβαια!!!!:tt1::tt1::notworthy:

bimmer-corfu
21-01-10, 14:46
46 ΔΑΓΚΩΤΟ!!!!

bill το καλύτερο για την εποχή του ρωτάει το poll όχι τι αμάξι έχουμε χαχαχαχαχαχ

kloukakis
21-01-10, 15:02
Ρε παιδια θυμηθείτε λιγω τα αυτοκινητα τις εποχης του Ε36 και τις εποχης του Ε46......
Το Ε46 ειναι οντως φοβερο αυτοινητο, αλλα το Ε36 ηταν απο αλλο πλανητη τοσο εμφανισιακα οσο και οδηγικα!! ηταν η μερα με τη νυχτα με τα αλλα αυτοκινητα της εποχής του, ασε που τα πρωτα Ε46 μερικες φορες δεν τα ξεχωριζες αμεσως απο τα τελευτεα Ε36.
Απλα θυμηθειτε πως ηταν τα αυτοινητα οταν βγηκε το36αρι!

Rosinante
21-01-10, 18:32
Με τα Ε36 ειμαι γοητευμενος, με τα Ε46 ομως ειμαι ειλικρινης......

Thomelef
21-01-10, 18:43
E36 το απόλυτο βέλος:..

tamtamcafe
21-01-10, 22:19
νομιζω οτι ειπαμε ποια ηταν η καλυτερη 3αρα στην εποχη της
η εποχη νομιζω της 30ρας ειναι μακραν περα των αλλων με δυνατα μοτερ για την εποχη τους (ακομα και σημερα δηλαδη)
με απιστευτο αμαξωμα και ισως το πιο καλοζυγισμενο αυτοκινητο ever
με ηλεκτρικα με αξεσουαρ που κυκλοφορησαν αρκετα μετα
ηταν οταν την ειδαμε πρωτη φορα μια BMW ουαου!!!
οχι οτι τα επομενα δεν ηταν καλα η δεν ειχαν τα παντα αλλα εκεινο το ουαου δεν...
απλα ηταν το αυτοκινητο που ηταν στο μεταιχμιο και εκανε εντυπωση και γυρναγε μια σελιδα στην αυτοκινηση
ετσι νομιζω εγω

δαγωτο λοιπον 30αρι

Nino
21-01-10, 22:21
νομιζω οτι ειπαμε ποια ηταν η καλυτερη 3αρα στην εποχη της
η εποχη νομιζω της 30ρας ειναι μακραν περα των αλλων με δυνατα μοτερ για την εποχη τους (ακομα και σημερα δηλαδη)
με απιστευτο αμαξωμα και ισως το πιο καλοζυγισμενο αυτοκινητο ever
με ηλεκτρικα με αξεσουαρ που κυκλοφορησαν αρκετα μετα
ηταν οταν την ειδαμε πρωτη φορα μια BMW ουαου!!!
οχι οτι τα επομενα δεν ηταν καλα η δεν ειχαν τα παντα αλλα εκεινο το ουαου δεν...
απλα ηταν το αυτοκινητο που ηταν στο μεταιχμιο και εκανε εντυπωση και γυρναγε μια σελιδα στην αυτοκινηση
ετσι νομιζω εγω

δαγωτο λοιπον 30αρι


αν δεν παινεψεις το σπιτι σου...

baur power

DIMITr|S
21-01-10, 22:30
αξιζει να σημειώσουμε οτι η Ε30 ηταν απο τα πρωτα αμαξια με cruise control ηλεκτρικα παραθυρα..κεντρικο κλειδωμα ηλεκτρικους καθρεφτες ,υπολογιστης ταξιδίου ,check control air condition,υδραυλικό τιμόνι,abs, ηλεκτρικη ηλιοροφη.... και πόσα άλλα... π μέχρι και σήμερα σε καινουρια αμάξια είναι ακομη στον προαιρετικο εξοπλισμο...
ποιο αμαξι εκεινη την εποχη μπορουσε να την συναγωνιστει? και μιλαμε για πανω απο 20 χρονια πριν

kostas
21-01-10, 23:31
το ε30...γιατι ακομα και σημερα που τσουλαει στο δρομο δεν ξερεις τι ειναι........τι φοραει......τι θα σου κανει.....πιστευω ειναι η πιο διαολικη καροτσα που εχει βγαλει η BMW!!!!:warriorsmiley:

gant
22-01-10, 10:24
:thumbsup:
Ε36 γιατί όλα τα άλλα έμοιαζαν με οδοντόβουρτσες όταν βγήκε

Συμφωνώ κι εγώ. Αν και από το Ε21 βρέθηκα με Ε46, πιστεύω πως το 36άρι ήταν σταθμός

Action Man
22-01-10, 10:42
Eίχα,όλες τις 3άρες και σύντομα θα έχω και Ε9Χ....αλλά μόνο και μόνο λόγω αγωνιστικών περγαμηνών...Ε30!!
Έχω τρία τεμμάχια:warriorsmiley:

m-power_01
22-01-10, 10:45
Ε30 δαγκωτο! Πολυ μπροστα για την εποχη του!

gant
25-01-10, 01:07
Ε30 δαγκωτο! Πολυ μπροστα για την εποχη του!

Αν εξαιρέσεις την εκπληκτική M3, τι το επαναστατικό είχε η απλή σε σχέση με την απλή; Ολα τα μηχανικά ήταν σχεδόν τα ίδια με την Ε21.
Ακόμη και το εξωτερικό, ψιλοδιαφορές, σαν σημερινό facelift

DIMITr|S
25-01-10, 01:29
Αν εξαιρέσεις την εκπληκτική M3, τι το επαναστατικό είχε η απλή σε σχέση με την απλή; Ολα τα μηχανικά ήταν σχεδόν τα ίδια με την Ε21.
Ακόμη και το εξωτερικό, ψιλοδιαφορές, σαν σημερινό facelift

τι λες βρε?ειχε το ε21 ηλεκτρικά παραθυρα?ειχε υδραυλικο τιμονι?ειχε abs?ειχε ηλεκτρικους καθρεφτες?κεντρικο κλειδωμα?cruise control?check control?obc?ηλεκτρικη ηλιοροφη?ειχε κινητηρες IS? το εξωτερικό ιδιο?τι λες τωρα?καμια σχεση....στην ε30 αρχισαν να μπαινουν τα ηλεκτρικα,,κοτσανα πεταξες

gant
25-01-10, 10:26
τι λες βρε?ειχε το ε21 ηλεκτρικά παραθυρα?ειχε υδραυλικο τιμονι?ειχε abs?ειχε ηλεκτρικους καθρεφτες?κεντρικο κλειδωμα?cruise control?check control?obc?ηλεκτρικη ηλιοροφη?ειχε κινητηρες IS? το εξωτερικό ιδιο?τι λες τωρα?καμια σχεση....στην ε30 αρχισαν να μπαινουν τα ηλεκτρικα,,κοτσανα πεταξες

τι λες βρε?................
1ον. Φρόντιζε να είσαι περισσότερο ευγενικός σε ένα ανοικτό φόρουμ.
Γνώμες και απόψεις εκφράζουμε, δεν τσακονόμαστε.
2ον. Μήπως μπερδεύεσαι σαν νεαρός κάπου με το 36αρι;

DIMITr|S
25-01-10, 10:45
τι λες βρε?................
1ον. Φρόντιζε να είσαι περισσότερο ευγενικός σε ένα ανοικτό φόρουμ.
Γνώμες και απόψεις εκφράζουμε, δεν τσακονόμαστε.
2ον. Μήπως μπερδεύεσαι σαν νεαρός κάπου με το 36αρι;

φιλκά μιλάω βρε!!thumb...ισως η λέξη κοτσάνα δεν ειναι και οτι καλυτερο...sorry

παντως εγώ επιμένω οτι δεν εχουν καμια σχεση...γιατι τυχαινε να εχω βιωσει και τις 2...πx

πιστευω οτι δεν μπορουμε να τις πουμε παρομοιες ουτε εξωτερικα ουτε εσωτερικά ουτε στα ηλεκτρικα π ανεφερα...τωρα για τα μηχανολογικα δεν ξέρω...παντως δεν μοιαζουν τα δυο αυτα αμαξια

Dimitrios
25-01-10, 18:28
Ο συνονόματος Δημήτρης έχει δίκιο όλες οι ηλεκτρικές ευκολίες μέχρι και αερόσακο οδηγού, εμφανίστηκαν στο Ε30 ακόμα και ζώνες ελεγχόμενης παραμόρφωσης(υπήρχαν από το Ε21) για σύγκρουση είχε. Να ξέρουμε τι λέμε. Επιπλέον η πίσω ανάρτησγ δεν ήταν ίδια αλλά με ξεχωριστά αμορτισέρ-ελατήρια και γωνία βραχιόνων στις 15 μοίρες για καλύτερο κράτημα. Ακόμα και η αεροδυναμική ήταν βελτιωμένη και τέλος ήταν το πρώτο αμάξι που σχεδιάστηκε με cad εξ ού και το χαμηλότερο βάρος σε σχέση με το Ε21.

Να μη τα μπερδεύουμε τα πράγματα, επειδή μοιάζει με τα παλιά μπεμβέ δε σημαίνει ότι η τεχνολογία ήταν πίσω.

Η αλλαγή στο σχεδιασμό έγινε με το Ε36 το οποίο είχε καλύτερο συντελεστή αεροδυναμικής και το βασικότερο πίσω πολλαπλούς συνδέσμους, αυτό ήταν και το βασικότερο πλεονέκτημα.
Αυτά, για απορίες ρωτήστε κάτι αν θέλετε!!

gant
25-01-10, 19:54
Ο συνονόματος Δημήτρης έχει δίκιο όλες οι ηλεκτρικές ευκολίες μέχρι και αερόσακο οδηγού, εμφανίστηκαν στο Ε30 ακόμα και ζώνες ελεγχόμενης παραμόρφωσης(υπήρχαν από το Ε21) για σύγκρουση είχε. Να ξέρουμε τι λέμε. Επιπλέον η πίσω ανάρτησγ δεν ήταν ίδια αλλά με ξεχωριστά αμορτισέρ-ελατήρια και γωνία βραχιόνων στις 15 μοίρες για καλύτερο κράτημα. Ακόμα και η αεροδυναμική ήταν βελτιωμένη και τέλος ήταν το πρώτο αμάξι που σχεδιάστηκε με cad εξ ού και το χαμηλότερο βάρος σε σχέση με το Ε21.

Να μη τα μπερδεύουμε τα πράγματα, επειδή μοιάζει με τα παλιά μπεμβέ δε σημαίνει ότι η τεχνολογία ήταν πίσω.

Η αλλαγή στο σχεδιασμό έγινε με το Ε36 το οποίο είχε καλύτερο συντελεστή αεροδυναμικής και το βασικότερο πίσω πολλαπλούς συνδέσμους, αυτό ήταν και το βασικότερο πλεονέκτημα.
Αυτά, για απορίες ρωτήστε κάτι αν θέλετε!!

Ψάξε μερικά πράγματα καλύτερα.
Αερόσακο η Ε30;
Βάρος π.χ για 320, η Ε21 1030kg, η Ε30 1125kg και αντίστοιχα βαρύτερα και τα άλλα κυβικά.

Ενα βασικό control management με λαμπάκια για έλεγχο των service είχε και όπως σωστά γράφεις μια τροποποιημένη προς το καλύτερο πίσω ανάρτηση σε σχέση με το Ε21.
Μιά και ο συνονόματος σου παρέθεσε φωτογραφίες, η Ε30 που πλησιάζει περισσότερο στην Ε21 η την Ε36;
Με το τρόπο αυτό βγάζεις την διαφοροποίηση ματαξύ των μοντέλων όπως φυσικά και τις σημαντικές βελτιώσεις στα μηχανολογικά, ηλεκτρικά και εξοπλισμό της Ε36.

Dimitrios
25-01-10, 20:17
Εχω το βιβλιαράκι στο αυτοκίνητο με τα έξτρα και ναι όντως έχει αερόσακο σαν έξτρα το Ε30!!! Οσον αφορα σχεδιαστικά το είπα πως άλλαξε το Ε36. Για το βάρος υπάρχει αναλυτικό άρθρο-οδηγός αγοράς στο αγγλικό περιοδικό bmw magazine τεύχος ιούνιος 2007!!! Λέει πράγματα που πολύς κόσμος αγνοεί!!!

Dimitrios
25-01-10, 20:23
Λοιπόν να πω τα έξτρα γιατί μάλλον έχεις μπερδευτεί.

Αερόσακος οδηγού.
Ρυθμιζόμενη δέσμη φώτων πορείας
Κεντρικό κλείδωμα
Αιρ κοντίσιον
Hi-Fi 6 loudspeakers
CD player-RDS
Κασσετόφωνο
Συναγερμό εργοστασιακό
OBC
Ckeck control
Υδραυλικό τιμόνι
ABS
Cruise control
Ski-bag
Μπλοκέ διαφορικό
Θερμαινόμενα καθίσματα
Ανάρτηση M-technik
M-technik bodykit
Αυτόματο 4-τάχυτο με υλεκτρουδραυλική μετάδοση και 3 προγράμματα οδήγησης(sport, economy, 1-2-3)
Φίλτρα υπεριώδους ακτινοβολίας στα τζάμια.
Ηλεκτρικά παράθυρα μπρος-πίσω
Ηλεκτρική ηλιοροφή.


Αυτά.

Dimitrios
25-01-10, 20:32
Συνεχίζω..... Το Ε36 είχε μια επαναστατική σχεδίαση με συντελεστή αεροδυναμικής 0.30 (0.36 για το Ε30). Σαν πιο νέο μοντέλο άλλαξαν τα εξής.

Χώροι
Ακαμψία αμαξώματος

Ο νεωτερισμός σε αυτό το μοντέλο ήταν ο σχεδιασμός και η ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων. Αυτό επέτρεπε στους τροχούς να διατηρούν περισσότερο την γεωμετρία τους με αποτέλεσμα να κρατάει η ουρά καλύτερα. Στον αντίποδα επειδή η μπροστινή ανάρτηση είναι ΙΔΙΑ με το Ε30, και η πίσω άλλαξε εμφανίστηκε στο μοντέλο υποστροφή υπο πίεση αντί για υπερστροφή. Δηλαδή δε μελέτησαν την αλλαγή του μπροστά συστήματος και εμφανίστηκε αδυναμία κάτι που εξαλείφθηκε στο Ε46.

Επιπλέον μέχρι το 1993 τα τετρακύλινδρα μοντέλα είχαν τον Μ40 που έχει και το δικό μου 30άρι.

Αν δε πιστεύεις κάτι από τα έξτρα που ανέφερα πιο πάνω δεσμεύομαι αύριο να κάνω σκαν στο βιβλιαράκι του χρήστη και να τα παραθέσω δημόσια.


Με εκτίμηση Δημήτρης.

gant
25-01-10, 20:53
Αν δε πιστεύεις κάτι από τα έξτρα που ανέφερα πιο πάνω δεσμεύομαι αύριο να κάνω σκαν στο βιβλιαράκι του χρήστη και να τα παραθέσω δημόσια.


Με εκτίμηση Δημήτρης.

Δεν υπάρχει λόγος να μη σε πιστέψω, αλλοίμονο.
Απλά εγώ έχω το διαφημιστικό φυλλάδιο της σειράς του 1987 και πλην του abs δεν αναφέρει γιά αερόσακο κλπ. και είναι η Γερμανική έκδοση.
Στο τέλος όμως, επισημαίνει ότι τα μοντέλα αυτά αφορούν την Γερμανική αγορά και διάφορα optional eqquipment άλλων αγορών πιθανώς να μη περιλαμβάνονται.
Επομένως η διαφωνία μας λύθηκε.

DIMITr|S
25-01-10, 20:53
φιλε gant ολα αυτα δεν ειναι facelift...μην τρελαθουμε....στα καινουρια π λες δυσκολα αναγνωριζει ενας ασχετος το facelift

Dimitrios
25-01-10, 21:11
Δεν υπάρχει λόγος να μη σε πιστέψω, αλλοίμονο.
Απλά εγώ έχω το διαφημιστικό φυλλάδιο της σειράς του 1987 και πλην του abs δεν αναφέρει γιά αερόσακο κλπ. και είναι η Γερμανική έκδοση.
Στο τέλος όμως, επισημαίνει ότι τα μοντέλα αυτά αφορούν την Γερμανική αγορά και διάφορα optional eqquipment άλλων αγορών πιθανώς να μη περιλαμβάνονται.
Επομένως η διαφωνία μας λύθηκε.

Ετσι εξηγείται!!!!!!!!thumbthumbthumb

vasilis e30
27-01-10, 08:03
για το ε30 το εχω ξανακουσει για τον αεροσακο.οταν πηγα να συνδεσω το check control,μου ειπαν οτι καποια λαμπακια ειναι για το αεροσακο.

Dimitrios
27-01-10, 10:30
https://www.bmwinfo.com/pictures/00022.jpg

Η φωτό είναι από Ε30 με αερόσακο!

kallis
29-08-11, 23:34
E36 δαγκωτο αν και εχω και την E90.
Πολυ μπροστα για την εποχη του, δεν ειναι τυχαιο ότι ακομα και σημερα δειχνουν να γερνανε καλα.
Στυλ, αποτελεσματικότητα και αξιοπιστία.
Πηρε και βραβεία σχεδιάσης στην εποχή του.
Επίσης σκεφτείτε ένα καλό λόγο που δεν θα θεωρουσατε ενα Ε36 μη συγχρονο (μηπως το πατημα, ο εξοπλισμός, η ασφαλεια?).
Πηρα το Ε90 για οικογενειακους λογους.
Δεν ειμαι σιγουρος ότι σε 15χρονια το Ε90 θα ειναι στο ιδιο ύψος.

bmwz3
30-08-11, 01:15
E36 γιατι κλεινει 20 χρονια τωρα και αποτελει ακομα ενα αυτοκινητο που πληρει ολες τις προυποθεσεις ενος συγχρονου αυτοκινητου.δεν του λειπει τιποτα.. ειδικα το κουπε ηταν ονειρο ολων οταν πρωτοβγηκε μαζι με το opel calibra

leo328
30-08-11, 07:28
η υπογραφη μου τα λεει ολα!ειμαι καφρος το παραδεχομαι αλλα εχω πολλους και διαφορους λογους να ειμαι.αμα δεν σαπισει δεν το αλλαζω,τελος!:hystericalbs1:

bimmer-corfu
30-08-11, 07:45
εγω πάντως που ξεκίνησα το thread λίγο πολύ ήξερα τα αποτελέσματα.
Αν βάλουμε ένα poll ΜΟΝΟ για κουπέ Ε36, Ε46, Ε92 θα γίνει σφαγήthumb

Stathis
30-08-11, 08:03
απο τα μεσα της δεκαετιας του '70 η bmw εθεσε ως στοχο τη μερσεντες.
καθε νεο μοντελο πλησιαζε ολο και περισσοτερο αυτα της στουτγκαρδης.
με το Ε46 θεωρω οτι οχι μονο κοιταξε στα ματια το αστερι, αλλα το ξεπερασε σε πολλους τομεις, ακομα και σε αυτους της πολυτελειας και της ανεσης οπου οι μερσεντες ειχαν παντα το προβαδισμα...
ετσι θα ψηφιζα αυτο.

το Ε90-2-3 ηταν ακομα ενα βημα προς ενα καλυτερο αυτοκινητο στην κατηγορια και αυτο ανταμοιφθηκε απο τα νουμερα των πωλησεων.

τα Ε21 και Ε30 μου ειναι ιδιαιτερα συμπαθη ως καροτσες, τα Ε36 μου ειναι ιδιαιτερα αντιπαθη.
τα θεωρω τα πιο ασχημα bmw, ισως και επειδη επεσαν μαζικα σε "λαθος" χερια και εγιναν καγκουρο-οχηματα...

Ptboul
30-08-11, 08:57
τα θεωρω τα πιο ασχημα bmw, ισως και επειδη επεσαν μαζικα σε "λαθος" χερια και εγιναν καγκουρο-οχηματα...

Υπερβολικός κ εριστικός - όπως πάντα.

https://www.designercars.net/biler/BMW-model-248.jpg


https://www.jimmy540i.com/nightmare98.jpg


https://www.jimmy540i.com/nightmare94.jpg


Δυστυχώς όλα τα μοντέλα δύνανται να πέσουν θύματα extra περιποίησης ακόμα κ η θρυλική σειρά 8

https://www.jimmy540i.com/nightmare64.jpg

DionisisM5
30-08-11, 08:59
E46 Δαγκωτο δεν νομιζω να ξανα περασει τετοιο Μ3 !!!!!!!
ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΣΣ

DionisisM5
30-08-11, 09:01
απο τα μεσα της δεκαετιας του '70 η bmw εθεσε ως στοχο τη μερσεντες.
καθε νεο μοντελο πλησιαζε ολο και περισσοτερο αυτα της στουτγκαρδης.
με το Ε46 θεωρω οτι οχι μονο κοιταξε στα ματια το αστερι, αλλα το ξεπερασε σε πολλους τομεις, ακομα και σε αυτους της πολυτελειας και της ανεσης οπου οι μερσεντες ειχαν παντα το προβαδισμα...
ετσι θα ψηφιζα αυτο.

το Ε90-2-3 ηταν ακομα ενα βημα προς ενα καλυτερο αυτοκινητο στην κατηγορια και αυτο ανταμοιφθηκε απο τα νουμερα των πωλησεων.

τα Ε21 και Ε30 μου ειναι ιδιαιτερα συμπαθη ως καροτσες, τα Ε36 μου ειναι ιδιαιτερα αντιπαθη.
τα θεωρω τα πιο ασχημα bmw, ισως και επειδη επεσαν μαζικα σε "λαθος" χερια και εγιναν καγκουρο-οχηματα...

Πολυ σωστος ο σταθης ιδιαιτερα στη γνωμη του για τα Ε36....thumb

giannis_compact
30-08-11, 09:11
E36 γιατι κλεινει 20 χρονια τωρα και αποτελει ακομα ενα αυτοκινητο που πληρει ολες τις προυποθεσεις ενος συγχρονου αυτοκινητου.δεν του λειπει τιποτα.. ειδικα το κουπε ηταν ονειρο ολων οταν πρωτοβγηκε μαζι με το opel calibra

Συμφωνω απολυτα!!
Αλλα πιο 'ζημιαρικο αμαξι απο το calibra δυσκολο να βρεις!

nik200
30-08-11, 09:16
εγω επιμενω ε30..ενα αμαξι που ακομα και σημερα εχει ξεχωριστη γοητεια..και πραγματι ηταν πολυ καλυτερο απο ολα τα αμαξια της εποχης του..γιαυτον που ηθελε κατι πραγματικα σπορτιφ...δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν την φημη του "χαρου" στην ελλαδα!!!!

το 36αρι εχασε κατι απο την ωμη-σπορτιφ αισθηση του 30αριου ακομα και στα m θεωρω...καθως εγινε πολυ πολιτισμενο και ασφαλες...

κατι που προσπαθησε να αλλαξει η bmw με το m3 e46 και μονο καθως το 46αρι πλεον ειχε γινει πολυ βαρυ και ελιτιστικο...

για τα 92-90 δεν εχω γνωμη καθως δεν εχω οδηγησει...

StratosZ4
30-08-11, 09:33
Το 36αρι υπηρξε η φτηνη λυση για να γινει καποιος κατοχος bmw, τα χρονια που γινονταν εισαγωγες απο γερμανια.
Προσωπικα πιστευω οτι ειναι και το πιο ομορφο 3αρι και σαν Μ το πιο 'αλητικο' μετα το 30αρι. Μιλαω για την κουπε..

Thomelef
30-08-11, 09:36
Συμφωνω απολυτα!!
Αλλα πιο 'ζημιαρικο αμαξι απο το calibra δυσκολο να βρεις!


πώρα τον αδερφό μου να σου πεί...αν του πείς την λέξη calibra, είναι ικανός μέχρι και να σε δείρει.
απο όταν το πούλησε και μετά, έγινε άλλος άνθρωπος. ούτε νεύρα, ούτε τπτ...άλλος άνθρωπος σου
λέω παιδί μου!!!

joseph
30-08-11, 09:36
Συμφωνω απολυτα!!
Αλλα πιο 'ζημιαρικο αμαξι απο το calibra δυσκολο να βρεις!

Εχεις δικιο για τα τουρμπο, αλλα τα 2λιτρα ατμοσφαιρικα μια χαρα ηταν!!!
Εχει φιλος με 300.000χλμ χωρις σοβαρα προβληματα!!

ORPHEUS
30-08-11, 09:51
E46 , γιατι οταν ακουω BMW σειρα 3, η πρωτη εικονα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι μια Μ3 Ε46

ziaba
30-08-11, 10:09
E46 Δαγκωτο δεν νομιζω να ξανα περασει τετοιο Μ3 !!!!!!!
ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΣΣ



E46 , γιατι οταν ακουω BMW σειρα 3, η πρωτη εικονα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι μια Μ3 Ε46

βρε παιδία αφού είπαμε οχι τά m γιατί
1όν ε21 δεν υπήρχε σε m
2όν είναι άλλη ιστορία m όπως πολύ σωστά είπαν πιο πάνω

ψηφίζω το e21 γιατί ήταν η πρώτη 3άρα κ χωρίς παρελθον δεν υπάρχει μέλλον

EVERGET
30-08-11, 11:00
Το 36άρι ήταν το αμάξι που άλλαξε ριζικά τη σχεδιαστική γραμμή των bmw. Πολύ μπροστά σε σχέδιο σε σχέση με τον τότε ανταγωνισμό και με το πιο οδηγοκεντρικό ταμπλό που έχει μπει ποτέ σε bmw!

giannis_compact
30-08-11, 12:01
πώρα τον αδερφό μου να σου πεί...αν του πείς την λέξη calibra, είναι ικανός μέχρι και να σε δείρει.
απο όταν το πούλησε και μετά, έγινε άλλος άνθρωπος. ούτε νεύρα, ούτε τπτ...άλλος άνθρωπος σου
λέω παιδί μου!!!

Στην ιδια μοιρα ηταν και ο ξαδερφος μου!
Καθε μερα ολο κατι παθαινε και ειχε βλαστημισει τη στιγμη που το αγορασε!
Ολη μερα στο συνεργειο ηταν ενα ταξιδι δε μπορουσε να κανει!

giannis_compact
30-08-11, 12:03
Εχεις δικιο για τα τουρμπο, αλλα τα 2λιτρα ατμοσφαιρικα μια χαρα ηταν!!!
Εχει φιλος με 300.000χλμ χωρις σοβαρα προβληματα!!

Φιλε μου δε ξερω μπορει να ετυχε!
Ξερω τον ξαδερφο μου με Calibra ατμοσφαιρικο και 2 αλλους φιλους που ολη μερα ηταν στα συνεργεια!
Ενταξει ομως αυτο δε σημαινει οτι ολα ηταν ετσι!

georgepap
30-08-11, 13:25
Το e36 τους ειχε αφησει ολους αφωνους με το σχεδιασμο του εξωτερικα
και εσωτερικα!!!
Επισης η μεγαλη τεχνολογικη καινοτομια ηταν ο πισω αξονας πολαπλων
συνδεσμων κανοντας το αυτοκινητο τοσο σταθερο πισω..βγαζοντας
''αδυναμιες''απτον μπροστινο..οσον αφορα την οδικη συμπεριφορα.
Για εμενα προσωπικα το πιο ομορφο 3αρι απο καθε οπτικη γωνια!!!!

giorgos///M
30-08-11, 13:28
Απο προσωπικη εμπειρια με το Ε30 του πατερα μου και μετεπειτα το Ε36 και Ε46 που εχουμε τωρα στην οικογενεια μπορω να πω οτι το Ε46 ειναι το πιο ομορφο και ολοκληρωμενο μπεεμβε για μενα, το Ε30 ειναι σχολειο οδηγησης αλλα σχεδιαστικα δεν αλλαξε κατι στην εταιρια, αλλα το Ε36 ηταν παρα πολυ μπροστα για την εποχη του. Τα μπροστινα διπλα φωτιστικα σωματα που ενσωματοθηκαν στο ενιαιο κρυσταλλο ειναι μεχρι και σημερα σημα κατατεθεν ολων των μπεεμβε. Ενω το πισω μερος ειδικα στο κουπε μοιαζει με την Ε39 που θεωρω ενα απο το ομορφοτερα μπεεμβε. Αρα ψηφιζω Ε36 δαγκωτο γιατι ηταν αυτο που εφερε το βασικο σχεδιο που συνεχιζει η εταιρια να εξελισει μεχρι και σημερα.

joseph
30-08-11, 15:34
Φιλε μου δε ξερω μπορει να ετυχε!
Ξερω τον ξαδερφο μου με Calibra ατμοσφαιρικο και 2 αλλους φιλους που ολη μερα ηταν στα συνεργεια!
Ενταξει ομως αυτο δε σημαινει οτι ολα ηταν ετσι!

Σωστα, απο οτι ξερω εκτος απο ρουλεμαν τροχων μπαλακια και διαφορα αναλωσιμα, το μονο θεμα που ειχε σχετικα συχνα, ηταν με τον δυναμο, που κατα περιεργο λογο καθε 3 και λιγο ειχε θεματα.. εβαλε εμποριου και δεν ξανα ασχοληθηκε!
Τωρα θεματα με μοτερ σε παραθυρα η κλειδαριες δεν τα θεωρω σοβαρα, μιας και συμβαινουν σε ολες τις εταιρειες.
Απο μοτερ παντως δεν εχει κανενα θεμα!
Τωρα αν ειχε και αλλα θεματα, αλλα δεν το λεει, τι να πω...

Bassakos
30-08-11, 17:01
Το e36 τους ειχε αφησει ολους αφωνους με το σχεδιασμο του εξωτερικα
και εσωτερικα!!!
Επισης η μεγαλη τεχνολογικη καινοτομια ηταν ο πισω αξονας πολαπλων
συνδεσμων κανοντας το αυτοκινητο τοσο σταθερο πισω..βγαζοντας
''αδυναμιες''απτον μπροστινο..οσον αφορα την οδικη συμπεριφορα.
Για εμενα προσωπικα το πιο ομορφο 3αρι απο καθε οπτικη γωνια!!!!

ο αξονας πολλαπλων συνδεσμων (πατεντα της mercedes) ειχε εμφανστει για 1την φoρα στην κατηγορια με την mercedes 190E πολυ πριν εμφανιστει η Ε36

φοβερο αμαξι η Ε36 ! ειδικα στην coupe της εκδοση ακομα και σημερα ειναι
πανεμορφη !

nikos ///M
30-08-11, 20:15
ειναι λιγο δυσκολο να διαλεξεις αναμεσα σε δυο αυτοκινητα
σταθμους για την bmw.
ειμαι αναμεσα σε E36 & E46
υπαρχουν και τα δυο στην κατοχη μου (ΤΟ 36αρι το εχει ο πατερας μου)
και νομιζω οτι ενα μικρο προβαδισμα εχει το 36αρι.
θυμαμαι οταν το αγορασαμε ηταν αυτοκινητο οπως ειπαν πολυ
πιο πανω που ηταν πολυ μπροστα απο αλλα αυτοκινητα της εποχης του!

EVERGET
30-08-11, 20:30
ειναι λιγο δυσκολο να διαλεξεις αναμεσα σε δυο αυτοκινητα
σταθμους για την bmw.
ειμαι αναμεσα σε E36 & E46
υπαρχουν και τα δυο στην κατοχη μου (ΤΟ 36αρι το εχει ο πατερας μου)
και νομιζω οτι ενα μικρο προβαδισμα εχει το 36αρι.
θυμαμαι οταν το αγορασαμε ηταν αυτοκινητο οπως ειπαν πολυ
πιο πανω που ηταν πολυ μπροστα απο αλλα αυτοκινητα της εποχης του!

Έτσι είναι!

Εάν σκεφτείς το 36άρι δίπλα στα audi 80, merc c-class, alfa 155, saab 900, volvo 460, vw passat που αποτελούν τον ανταγωνισμό της εποχής τότε καταλαβαίνεις πόσο μπροστά ήταν αυτό το αμάξι...και με διαχρονικότητα που κανένας ανταγωνιστής του δεν είχε.

Το 1995 είμασταν σε δίλημμα ανάμεσα σε c-180 και 316coupe. Moυ έκανε εντύπωση τότε που το Merc με τιμή της έκδοσης classic στα 10,1 εκ δρχ δεν είχε ηλ. παράθυρα, είχε ηλ. καθρέφτη συνοδήγού μόνο και το a/c κόστιζε 1 εκ δρχ!!! Το bmw τα είχε όλα standard με 8,9 εκ δρχ με τον εξοπλισμό να περιλαμβάνει και σπορ δερμάτινο τιμόνι και ζάντες αλουμινίου....

Κωνσταντίνος
30-08-11, 21:21
https://www.scarolas.com/98e36m3/073105/TBCloseup.jpg
https://farm4.static.flickr.com/3632/3517318259_2bf89932ee_b.jpg
Κάτι λένε οι Κινέζοι περι φωτογραφιών και λέξεων...

Stathis
30-08-11, 21:22
Κάτι λένε οι Κινέζοι περι φωτογραφιών και λέξεων...

https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/il.gif https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/il.gif https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/il.gif

Κωνσταντίνος
30-08-11, 21:27
https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/il.gif https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/il.gif https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/il.gif

Σόρρυ βρε Στάθη, αλλά μάλλον δεν φταίνε οι φώτο.
Πρόσεξε τι τρως το βράδυ.
Είμαστε και σε ηλικία που το στομάχι μας δεν μπορεί να αλέσει πλέον όπως παλία (που τρώγαμε ένα ανρί και κοιμόμασταν σαν πουλάκια) :D:p

Stamatis
30-08-11, 22:58
Κάθε 3άρα ηταν η καλύτερη για την εποχή της.
για αυτό και έχουν γράψει ιστορία.

Ακόμα και η Ε21 - που εδώ την γνωρίσαμε σαν αναιμικό 316, στις εκδόσεις 320 και 323 γάζωνε.

Ολες οι 3άρες είναι σχολεία για τους άλλους.

Monsta
31-08-11, 20:18
Ακόμα και η Ε21 - που εδώ την γνωρίσαμε σαν αναιμικό 316, στις εκδόσεις 320 και 323 γάζωνε.




Σαν 315 εννοείς.

Stamatis
31-08-11, 20:43
In the meantime however, a performance gap had developed between the 98 bhp (73 kW; 99 PS) 318 and the new 320/6 delivering 122 bhp (91 kW; 124 PS). For the 1979/80 model year, the four-cylinder models were upgraded: the 1.8 litre power unit was revised and entered the market as a 90 bhp (67 kW; 91 PS) carburetor engine in the 316, while addition of Bosch K Jetronic fuel injection to the 1.8 litre engine raised the 318i to 105 bhp (78 kW; 106 PS) .


Since there was now also room for a new entry-level model, the 315 powered by a 75 bhp (56 kW; 76 PS) 1.6 litre M10 engine made its appearance in 1981.



Και οι δυο δικιο εχουμε.