PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΙΘΕΡΑΣ....!



Vasilis
25-12-09, 19:29
Επιτρεψτε μου να ΔΙΑΦΗΜΙΣΩ το εν λογω καθαριστικο ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.....!

Για ΟΠΟΙΑ δυσκολη βρωμια....που θεωρειται οτι δεν μπορειτε να αφαιρεσετε απο το αυτοκινητο και οχι μονο.....χρησιμοποιειστε.....Α ΙΘΕΡΑ....!

Ενδεικτικα θα αναφερω.....οτι..............αφαιρ ι οποιαδηποτε βρωμια απο το μοτερ,ζαντες,οποιαδηποτε επιφανεια......ακομα και αυτοκολλητα απο τα τζαμια και απο το σασι........χωρις να προκαλει οποιαδηποτε φθορα...μιας και εξατμιζεται πολυ γρηγορα....απλα χρησιμοποιειστε πανι ή χαρτι για να σκουπισετε την οποια επιφανεια!!!!
Δεν φθειρει τα λαστιχα του αυτοκινητου μιας και δεν μου εχει προκληθει καμμια ζημια....και να αναφερω οτι αφαιρει λεκεδες και απο τα ρουχα χωρις καμμια φθορα.....!!

Το αγοραζετε σε φιαλη σε μορφη spay......η τιμη που το αγοραζω εγω ειναι 3,85 ευρα ....σε γνωστο καταστημα λιπαντικων στον Πειραια......!

Μου χει λυσει τα χερια απο τις επιμονες βρωμιες.....χωρις τριψιμο και κουραση....!

Ελπιζω να βοηθησα .... τους σχολαστικους!!

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!!:cool:

scania124
25-12-09, 19:34
βασιλη λες να βγαζει και μεικ απ???

stavr
25-12-09, 19:35
Ωραιος!!! Δεν το γνωριζα αλα σιγουρα θα το δοκιμασω! Να σαι καλα!

merlin
25-12-09, 19:39
βασιλη λες να βγαζει και μεικ απ???

το μέικ απ δεν παλεύεται...:(

Το ανακάλυψαν οι γυναίκες για μην σβήνονται εύκολα τα ίχνη του ξενοπηδήμ@τος !!!:D

Unknown
13-07-10, 19:49
στην Θεσσαλονίκη που πουλάει ποιο φθηνά και πόσο ?

GEORGE316
23-07-10, 08:49
ο αιθερας απο οτι εχω αντιληφθει ειναι ενα φθηνο προιον που ομως δεν ειναι και τοσο ευκολο να βρεις στην αγορα..
υπαρχουν σε σεγκεκριμενα καταστηματα η μεχρι και σε σουπερ μαρκετ τα βρισκεις??
χρειαζομαι ενα αμεσα γιαυτο ρωταω..που μπορω να το βρω?

Vasilis
23-07-10, 08:55
σε καταστηματα που πουλουν λιπαντικα κτλ...

ωστοσο μπορεις να βρεις σε αντιπροσωπους πχ..WURTH κτλ...

αλλα θα σου στοιχισουν πιο ακριβα μιας κ ειναι επωνυμα!

GEORGE316
23-07-10, 08:57
ωπα ρε μπιλλυ....απο πισω με περιμενες??????????/

Stathis
01-09-10, 18:50
σημερα θα σας μιλησω για ενα φανταστικο προϊον που μου εκανε δωρο ο φιλος μου ο βασιλης.

το συγκεκριμενο μπουκαλακι εχει εκθειασει αρκετα ο ιδιος οσον αφορα τις καθαριστικες του ιδιοτητες...

το προϊον ομως αυτο ειναι καταπληκτικο ως βοηθητικο εκκινησης οχηματων παλιας τεχνολογιας...

οπως διαπιστωσα σε οχηματα που ειχαν να δουλεψουν μηνες, ενα ψεκασμα στο φιλτρο και πολυ μικρη προσπαθεια, φερνουν αμεσως αποτελεσμα...!

ευχαριστω το βασιλη που με γνωρισε με αυτο το πολυ χρησιμο προϊον...
πλεον θα βρισκεται για παντα στο γκαραζ μου!

οι βεσπες μου και το 2002 σε ευγνωμονουν! :thumbsup:

https://images.lowes.com/product/converted/078698/078698133515xl.jpg

Stefanos_Cool
01-09-10, 18:53
σημερα θα σας μιλησω για ενα φανταστικο προϊον που μου εκανε δωρο ο φιλος μου ο βασιλης.

το συγκεκριμενο μπουκαλακι εχει εκθειασει αρκετα ο ιδιος οσον αφορα τις καθαριστικες του ιδιοτητες...

το προϊον ομως αυτο ειναι καταπληκτικο ως βοηθητικο εκκινησης οχηματων παλιας τεχνολογιας...

οπως διαπιστωσα σε οχηματα που ειχαν να δουλεψουν μηνες, ενα ψεκασμα στο φιλτρο και πολυ μικρη προσπαθεια, φερνουν αμεσως αποτελεσμα...!

ευχαριστω το βασιλη που με γνωρισε με αυτο το πολυ χρησιμο προϊον...
πλεον θα βρισκεται για παντα στο γκαραζ μου!

οι βεσπες μου και το 2002 σε ευγνωμονουν! :thumbsup:

https://images.lowes.com/product/converted/078698/078698133515xl.jpg


Μην βάλεις πολύ όμως γιατί μπορεί να κάνεις ζημιά!

Σε diesel που το χρησιμοποιούσα παλιά έκανε καταπληκτική δουλειά.

Stathis
01-09-10, 19:05
ωχ! τι ζημια? για λεγε... :shok:

Stefanos_Cool
01-09-10, 19:54
ωχ! τι ζημια? για λεγε... :shok:

Να βγάλεις καμιά μπιέλα έξω από τον κορμό, να τρυπήσεις κανα πιστόνι, να κόψεις κανα στρόφαλο. Αυτά φυσικά αν ρίξεις πολύ. Το πιο σωστό είναι να ρίχνεις πάνω στα φίλτρα και όχι στην εισαγωγή, μην ξεγελιέσαι που παίρνει πιο εύκολα μπροστά, η καταπόνηση είναι τεράστια. Έχω κόψει στρόφαλο σε ΜΑΝ SS500, και μετά έβαλα μυαλό. Ειδικά καλοκαίρι & αιθέρας =θάνατος.

Δες και το παρακάτω άρθρο. Είναι για diesel αλλά το ίδιο είναι και χειρότερο για βενζ/ρες.

Για να αναφλεγεί το καύσιμο προσθέτουμε το συστατικό αιθέρα (διαιθυλαιθέρα, θειϊκό αιθέρα), που όχι μόνο έχει μικρό σημείο αυτανάφλεξης αλλά και ευρύτατα όρια ανάφλεξης.
Σαν μειονεκτήματα αναφέρουμε την μικρότερη θερμιδική του απόδοση, (8.800 kcal/*) και την βεβιασμένη εκτόνωσή του. Επομένως μεγάλη προσθήκη αιθέρα σε βάρος του πετρελαίου, μειώνει την συνολική θερμιδική απόδοση του καύσιμου και κουράζει την μπιέλα.
Ο αιθέρας είναι απαραίτητος μόνο για την αρχική εκκίνηση, και δεν χρειάζεται να βάλουμε περισσότερη από την απαραίτητη γι' αυτό ποσότητα. (θεωρητικά θα μπορούσαμε να εκκινήσουμε τον κινητήρα με καύσιμο που έχει την απαραίτητη ποσότητα αιθέρα, και όταν φθάσει στην θερμοκρασία λειτουργίας του να συνεχίσει την λειτουργία με καύσιμο μικρότερης περιεκτικότητας σε αιθέρα)

Σαν μέγιστη απαραίτητη περιεκτικότητα για εκκίνηση ή λειτουργία θεωρούμε το 33%. Παλαιά καύσιμα diesel μπορεί να έχουν χάσει μέρος του αιθέρα τους, και να δυσκολεύουν την εκκίνηση.

πηγή (https://jkon.aeromodelling.gr/ninter-105c.htm)