PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 M3 γιατι;



e36 m power
23-07-11, 10:26
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=181035#post181035

πανω σε αυτη τη απαντηση #145 του lunatic , εχοντας ο ιδιος ενα εργοστασιακο Ε36 Μ3 '93 μοντελο και σαν μη καλος γνωστης περι πατηματος αυτοκινητου και στησιματος θα ηθελα να μου τεκμηριωσει οποιος εχει κατσει και γνωριζει γιατι το Ε36 το Μ3 δεν εχει το ιδιο πατημα με τα υπολοιπα!!!

chief
23-07-11, 10:57
Προφανως η γεωμετρια του Ε36 Μ3 ειναι υποδιέστερη και για την εποχη του και σε συγκριση με τα αλλα Μ αμάξια.
Δεν ειναι αποτυχία το αμαξι, αλλα ειναι το λιγοτερο δημοφιλες μοντελο απ όλα τα Μ3 που έχουν βγει μεχρι σημερα.

dark knight
23-07-11, 11:26
πιστευω οτι κανεις δεν υποτιμα την Μ εκδοση του ε36 το οποιο ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο.πιστευω οτι αυτη η φημη οφειλεται στο γεγονος οτι η bmw στην ε36 προσπαθησε να δημιουργησει ενα λιγοτερο σκληροπυρινικο αυτοκινητο σε σχεση με την Μ3ε30.το οποιο να ειναι πολυτελες,γρηγορο,διακριτι κο και σπορ.στην προσπαθεια της να δημιουργησει ενα πολυπλευρο αυτοκινητο που να τα καταφερνει καλα σε ολα εχασε τον καθαροαιμο χαρακτηρα της Μ3 ε30.εκτος αυτου η Μ3 ε30 ηταν τοσο καλη που οτιδηποτε και να την αντικαθιστουσε θα δεχοταν πολυ αυστηρη κριτκη οσο καλο και να ηταν.

vagmag
23-07-11, 11:52
Όντως είναι πολυ παρεξηγημένο αυτοκίνητο το m3 e36...
Ίσως να φταίει και η εμφάνιση....

Προσωπική άποψη δεν έχω απο κανένα.
Τα σχόλια που κατα καιρούς διάβαζα στο ειδικό τύπο ήταν ότι ενώ η e36 ήταν πολυ καλο αυτοκίνητο, και είχε ένα καρο θετικά... Δεν ήταν e30 σίγουρα αλλα τελικά δεν ακούστηκαν και τα εντυπωσιακά σχόλια που ακούγονταν μετα για την e46....
Την e30 δεν την έζησα ηλικιακά.
Η e36 ήταν κάποια στιγμή προσιτή για να την απόκτηση αλλα αυτα που είχα διαβάσει δε μου έκαναν το κλικ....
Για την ε46 μέχρι τώρα ακόμα ονειρευομαι....

Ολα τα παραπάνω βέβαια απο όσα διαβάζω....

Αυτο που έχει κάνει εντύπωση όμως είναι ότι τα τελευταία ένα δύο χρόνια όλο και πιο συχνά διαβάζω ότι η e46 δεν ήταν και καμία σημαντική αναβάθμιση απο την e36.... Σε πολλα συγκριτικά έχουν παρόμοιους χρόνους σε πίστα και μάλιστα τυχαίνει μέχρι και να είναι η e36 πιο γρήγορη.... πέρασε λοιπόν ο καιρός, έφυγε και η e46 απο την αγορα καινοργιου και άρχισαν τα σχόλια ότι είναι πιο βαριά από την e36, έχει παρόμοια δύναμη, παρόμοια πάτημα και αλλα...

Ίσως αυτο που ήθελαν να περάσουν είναι ότι η e36 ήταν αποτελεσματική μεν αλλα όχι τόσο επικοινωνιακή....

Ελπίζω τα παιδια που έχουν εμπειρίες να μας διαφωτησουν

nik200
23-07-11, 12:11
δεν εχω οδηγησει m3 e30..αλλα εχω οδηγησει καθε ειδους ε30..απο μετατροπες μεχρι καραμαμα..και το αμαξι πραγματι ηταν πολυ καλο και καθαροαιμο για την εποχη του...το 36αρι μ3 286 που εχω οδηγησει και γενικα τα ε36 σαν καροτσα εχουν μια μικρη ταση να βγαζουν λιγα μουτρα..κανοντας το αμαξι πολυ πιο φιλικο ομως..κατι το οποιο δεν εχει το ε46...το οποιο δεν διωχνει μουτρα αλλα ειναι λιγακι πιο απολυτο..και ισως το ε36 εχει λιγο πιο ελαφρυ τιμονι απο ε46 και ε30...που ισως να μην αρεσει και αυτο!!φυσικα το καθε αμαξι εχει αλλα ορια..τα οποια εχουν να κανουν και με την εποχη τους..πραγμα λογικο..

για να συνοψισω θεωρω οτι και το μ3 ε36 και το μ3 ε46 για αυτοκινητα δρομου ειναι εξαιρετικα..και απλα λιγο στις λεπτομερειες κρινονται..και στο κατω κατω αν κατι δεν σ αρεσει δοξα το θεω υπαρχουν λυσεις σε αναρτησεις να παιξεις πολυ με το στησιμο και να το φερεις στα μετρα σου...

savvas bmwdakias
23-07-11, 20:36
Για αυτο που κατηγορηθηκε πολυ το ε36 ειναι και η εξωτερικη του εμφανιση αφου το m pack με το m3 ηταν ακριβως τα ιδια ,δεν ειχε ουτε φουσκωματα οπως τα ε30 και ε46.Οποτε καποιος που δεν ηξερε και πολλα μπερδευε το 316 m pack με το m3, καθολου ευχαριστο για τους ιδιοκτητες m3.Και εγω εχω διαβασει κατα καιρους οτι αξιος αντικαταστατης του ε30 ειναι το ε46.Προσωπικη αποψη δεν εχω φιλε μου μονο οτι διαβαζω.

Skyline_IS
23-07-11, 21:35
Eιναι αρκετα παρεξηγημενο το 36αρι..
Το Ε30 Μ3 ειναι καθαρα αγωνιστικο αυτοκινητο προσανολισμενο σε αγωνιστικες χρησεις και οχι για κυριλλε βολτουλα και καθημερινη χρηση.
Το Ε36 Μ3 ειναι η προσπαθεια της BMW να φτιαξει μεν ενα αγωνιστικο αμαξι αλλα πιο ανετο και χλιδατο ωστε να απευθυνεται σε μεγαλυτερο αγοραστικο κοινο.Δεν εχω προσωπικη πειρα για να πιω ειναι οδηγικα καλυτερο αλλα η προσπαθεια ηταν το Ε36 και το αποτελεσμα το 46αρι, το οποιο συνδυαζει και αγωνιστικο χαρακτηρα αλλα και πρεστιζατο στυλ..


Τελος το 36αρι κουβαλαει παρα πολυ εξελιξη πανω του οσο κανενα αλλο..Συγκρινετε διαφορες ενος '92 Ε36 και ενος '99 Ε36.Τεραστιες διαφορες μεταξυ τους

5555
23-07-11, 21:45
Ποιος σου ειπε οτι δεν εχει στησιμο η πατημα.
Το 36αρι δεν εχει επαφη με το 30αρι. Δεν το λεω επειδη το ακουσα αλλα μιλαω σαν κατοχος Μ3 ε36 γνησιου. Ειναι ενα τιμιο αυτοκινητο που σε δυσκολες στιγμες με εβγαλε ασπροπροσωπο. Νομιζω το εκραξαν λογω εμφανισης βλ. σακσοραλλα με καθρεπτες Μ κτλ.χωρις ιχνος φουσκωματος ,απλα ιδιο με Μ ΠΑΚ.
Οντως πολυ παρεξηγημενο

steliose36
23-07-11, 21:46
παιδια εγω να πω οτι απο προσωπικη εμπειρια και μονο οτι τα ε36 ειναι πααρα πολυ καλα αμαξια και για μενα τα κρατηματα τους για την τοτε εποχη ηταν απλα ολου σε σχεση με τον ανταγωνισμο..βεβαια θα συμφωνησω με τον φιλο νικο οτι εχει λιγο ελαφρυ τιμονι τωρα εχω οδηγησει το μ3 321 το 6 ταχυτο και ειχα μεινει παρα παρα πολυ ικανοποιημενος απο τα κρατηματα απο τη διαθεση του να σου κανει τα χατηρια ειτε θες χρονους ειτε ντριφταρισμα και να χεις πολυ καλη αισθηση απο το που παταει το αυτοκινιτο και να ακουει καθε σου εντολη, απο το δικο μου οταν το κανα 325 δεν μαρεσε γιατι λογο αναρτησεων ειχε πολλα μουτρα και γιαυτο το λογο εβαλα και τις d2 racing οπου οταν τις ρυθμισα οπως ηθελα ηταν φοβερη διαφορα και ως λατρεις του βουνου μπορω να πω οτι το ε36 ειναι απο τα καλυτερα αμαξια που εχω οδηγησει ως αναφορα το κρατημα γεωμετρια κλπ...δυστυχως βεβαια δεν εχω αξιωθει να οδηγησω οπως θελω ενα Μ3 Ε46 για να μπορω να χω ενα μετρο συγκρισεις.....

Jimmakos
24-07-11, 10:38
Ε30: Πολύ ελαφριά και άμα δεν ξέρεις τι κάνεις είναι σκοτώστρα και δεν συγχωρεί λάθη.... Ο απόλυτος ορισμός του: "Αντρικό αυτοκίνητο", Δεν είναι τυχαίο που είναι φετίχ της νεολαίας (μαζί με μένα), και με 1800 μοτέρ γυρίζει με το καλημέρα σας! Αλλά πλέον δύσκολα θα βρείς "καθαρό αυτοκίνητο" τα περισσότερα μέχρι καλύμπρα πέρασαν.....
Εγώ όταν έψαχνα δεν έβρησκα ένα της προκοπής και μετά πήρα το 34άρι που δεν το μετάνιωσα καθόλου μπορώ να πω.....

Ε36: Βαρύ αυτοκίνητο, μικρολαθάκια εργοστασιακά στο στήσιμο και γενικά κάπως ασύμετρο αυτοκίνητο που θέλει πολύ χρήμα για να στηθεί σωστά.... Δεν είναι τυχαίο που όσοι τα παίρνανε το '93 που πρωτοβγαίνανε τους ρίχνανε άλλα τόσα απο την αγορά του αυτοκινήτου για να τα στήσουν.... Το είχα look M3 325 και το αγόρασα 13.000Ε το 2005 και το 2008 έφαγε άλλα 15.000Ε για να γίνει Μ3 και να στηθεί σωστά και πάντα κάτι έλειπε απο το σύνολο....

Αν μου έλεγες αυτή τη στιγμή τι θα διάλεγες? Ε30 φυσικά αλλά αφού φύγει απο πάνω μέχρι και η τελευταία ροδέλα να φτιαχτεί απο την αρχή.....

Stunt Mike
24-07-11, 11:53
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=181035#post181035

πανω σε αυτη τη απαντηση #145 του lunatic , εχοντας ο ιδιος ενα εργοστασιακο Ε36 Μ3 '93 μοντελο και σαν μη καλος γνωστης περι πατηματος αυτοκινητου και στησιματος θα ηθελα να μου τεκμηριωσει οποιος εχει κατσει και γνωριζει γιατι το Ε36 το Μ3 δεν εχει το ιδιο πατημα με τα υπολοιπα!!!

Προφανως οταν λενε για ''πατημα'' εννοουν συμπεριφορα και οχι πραγματικα ορια στο δρομο και στην πιστα οπου και φυσικα το Ε36 ειναι πολυ πιο πανω απ'το Ε30 σε καθε εκδοση,ενω το Μ3 Ε36 3.2 πλησιαζε σε χρονους ΚΑΙ το Μ3 Ε46 σε πιστες.Δυστυχως δεν ειχα τη τιμη και χαρα να οδηγησω Μ3 Ε30 αλλα εχω οδηγησει ομως 318 και 325 Ε30 σε ορεινο δρομο και ηταν πολλα κλικ κατω τα ορια του απ'το Ε36 328 μου.Ειχε ομως πολυ περισσοτερη πλακα να το οδηγεις!!!thumb Με το 325 Ε30 επαιζες παντου,εβαζε τα μουτρα μεσα,το'νιωθες αναλαφρο,ευελικτο αλλα και πιο αποτομο,δεν συγχωρουσε ευκολα.Το 36αρι(εχω οδηγησει στην ιδια διαδρομη 318ις,325,328 και Μ3 3.2) βγαζει μουτρα,δειχνει το μεγεθος και το βαρος του,θελει χωρο αλλα στις ανοιχτες καμπες χλμετρων περνας αερααα!!Πολυ πιο φιλικο απ'το Ε30 και με ψηλοτερα ορια προσφυσης.
Σιγουρα το Μ3 Ε30 ηταν πιο καθαροαιμο σε στυλ,αποκριση και συμπεριφορα.Οι εποχες ομως αλλαζουν και το marketing division της BMW ειχε αλλη αποψη εξελιξης για τα //Μ....

E36 M3 USA
24-07-11, 12:49
Ποιος σου ειπε οτι δεν εχει στησιμο η πατημα.
Το 36αρι δεν εχει επαφη με το 30αρι. Δεν το λεω επειδη το ακουσα αλλα μιλαω σαν κατοχος Μ3 ε36 γνησιου. Ειναι ενα τιμιο αυτοκινητο που σε δυσκολες στιγμες με εβγαλε ασπροπροσωπο. Νομιζω το εκραξαν λογω εμφανισης βλ. σακσοραλλα με καθρεπτες Μ κτλ.χωρις ιχνος φουσκωματος ,απλα ιδιο με Μ ΠΑΚ.
Οντως πολυ παρεξηγημενο

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

E36 M3 USA
24-07-11, 12:50
Ποιος σου ειπε οτι δεν εχει στησιμο η πατημα.
Το 36αρι δεν εχει επαφη με το 30αρι. Δεν το λεω επειδη το ακουσα αλλα μιλαω σαν κατοχος Μ3 ε36 γνησιου. Ειναι ενα τιμιο αυτοκινητο που σε δυσκολες στιγμες με εβγαλε ασπροπροσωπο. Νομιζω το εκραξαν λογω εμφανισης βλ. σακσοραλλα με καθρεπτες Μ κτλ.χωρις ιχνος φουσκωματος ,απλα ιδιο με Μ ΠΑΚ.
Οντως πολυ παρεξηγημενο

καμια επαφη :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Jimmakos
24-07-11, 12:55
Εγώ θα πω πως οι συγκρίσεις γίνονται πάνω απο όλα αντικειμενικά...... :th_Laie_67-1:


Ε36 fans στηρίζουν τα 36άρια σε κάθε έννοια και μορφή, Ε30 fans το ίδιο και πάει λέγοντας.... :thumbsup:

nik200
24-07-11, 13:41
Προφανως οταν λενε για ''πατημα'' εννοουν συμπεριφορα και οχι πραγματικα ορια στο δρομο και στην πιστα οπου και φυσικα το Ε36 ειναι πολυ πιο πανω απ'το Ε30 σε καθε εκδοση,ενω το Μ3 Ε36 3.2 πλησιαζε σε χρονους ΚΑΙ το Μ3 Ε46 σε πιστες.Δυστυχως δεν ειχα τη τιμη και χαρα να οδηγησω Μ3 Ε30 αλλα εχω οδηγησει ομως 318 και 325 Ε30 σε ορεινο δρομο και ηταν πολλα κλικ κατω τα ορια του απ'το Ε36 328 μου.Ειχε ομως πολυ περισσοτερη πλακα να το οδηγεις!!!thumb Με το 325 Ε30 επαιζες παντου,εβαζε τα μουτρα μεσα,το'νιωθες αναλαφρο,ευελικτο αλλα και πιο αποτομο,δεν συγχωρουσε ευκολα.Το 36αρι(εχω οδηγησει στην ιδια διαδρομη 318ις,325,328 και Μ3 3.2) βγαζει μουτρα,δειχνει το μεγεθος και το βαρος του,θελει χωρο αλλα στις ανοιχτες καμπες χλμετρων περνας αερααα!!Πολυ πιο φιλικο απ'το Ε30 και με ψηλοτερα ορια προσφυσης.
Σιγουρα το Μ3 Ε30 ηταν πιο καθαροαιμο σε στυλ,αποκριση και συμπεριφορα.Οι εποχες ομως αλλαζουν και το marketing division της BMW ειχε αλλη αποψη εξελιξης για τα //Μ....

αν δεν παινεψεις το σπιτι σου..ιχιιιχιιχιχ

φυσικα πλακα κανω...

βρε παιδια..και τα 3 ειναι πραγματικα πολυ καλα αυτοκινητα...και απο κει και περα ειναι καθαρα τι σου ταιριαζει..ναι γουσταρω και εγω την "ωμωτητα" του ε30 συνολικα..αλλα μετα απο λιγο θα με κουραζε..κατι αναμενομενο φυσικα..απο κει και περα..μεταξυ ε36 και ε46 μαλλον 46 για το τιμονι και τα λιγο καλυτερα ορια του..αλλα στο πισωκινητο ουτως η αλλως ο οδηγος οριζει ορια σε μεγαλο βαθμο..αρα καταληγω οτι με μια καλη βαση διευρυνει ο καθενας τα οδηγικα του ορια..

EVERGET
24-07-11, 14:19
O θρύλος αλλά και το σκληροπυρηνικό DNA του Ε30 Μ3 προέκυψε από το γεγονός ότι πρώτα σχεδιάστηκε το αγωνιστικό και μετά αυτό τροποποιήθηκε για χρήση δρόμου προκειμένου να ικανοποιηθούν οι κανονισμοί του group A. Mε σημερινά κριτήρια και μετά από τη συχνή μου επαφή με ένα γνήσιο Ε30 Μ3 όσο ήμουνα Αγγλία μπορώ να πω πως δείχνει αδύναμο, γυρίζει δύσκολα και έχει ένα πλαίσιο σαν πλαστελίνη… ΑΛΛΑ προσφέρει αυτό το άμεσο δέσιμο μεταξύ οδηγού και μηχανής (δηλαδή ξυραφένια απόκριση στα πάντα του) που καμία μετέπειτα γενιά Μ3 δεν έχει (κυρίως λόγω βάρους-αδράνειας και πιο φιλικού στησίματος για το μέσο οδηγό).
Θα συμφωνήσω με όλα τα παιδιά πως το Ε36 είναι παρεξηγημένο αυτοκίνητο, αφού η όλη αρνητικότητα απέναντί του σχετίζεται περισσότερο με την χλιαρή εμφάνιση αλλά και την ολοκληρωτική διαφοροποίηση στο χαρακτήρα: από ένα ελαφρύ 4κύλινδρο sportster σε ένα βαρύ 6κύλινδρο GT. Aπλά το κοινό των Μ3 περίμενε κάτι διαφορετικό, κάτι focused και όχι ολοκληρωμένο όσο το 36άρι. Ισχύει πως το 36άρι EVO είναι ισοδύναμα γρήγορο με 46άρι απλά η γενιά 46 πήγε το στήσιμο, το δέσιμο του σασί, το διαφορικό και την απόκριση στις εντολές του οδηγού αρκετά βήματα παραπέρα…

Stunt Mike
24-07-11, 15:25
O θρύλος αλλά και το σκληροπυρηνικό DNA του Ε30 Μ3 προέκυψε από το γεγονός ότι πρώτα σχεδιάστηκε το αγωνιστικό και μετά αυτό τροποποιήθηκε για χρήση δρόμου προκειμένου να ικανοποιηθούν οι κανονισμοί του group A. Mε σημερινά κριτήρια και μετά από τη συχνή μου επαφή με ένα γνήσιο Ε30 Μ3 όσο ήμουνα Αγγλία μπορώ να πω πως δείχνει αδύναμο, γυρίζει δύσκολα και έχει ένα πλαίσιο σαν πλαστελίνη… ΑΛΛΑ προσφέρει αυτό το άμεσο δέσιμο μεταξύ οδηγού και μηχανής (δηλαδή ξυραφένια απόκριση στα πάντα του) που καμία μετέπειτα γενιά Μ3 δεν έχει (κυρίως λόγω βάρους-αδράνειας και πιο φιλικού στησίματος για το μέσο οδηγό).
Θα συμφωνήσω με όλα τα παιδιά πως το Ε36 είναι παρεξηγημένο αυτοκίνητο, αφού η όλη αρνητικότητα απέναντί του σχετίζεται περισσότερο με την χλιαρή εμφάνιση αλλά και την ολοκληρωτική διαφοροποίηση στο χαρακτήρα: από ένα ελαφρύ 4κύλινδρο sportster σε ένα βαρύ 6κύλινδρο GT. Aπλά το κοινό των Μ3 περίμενε κάτι διαφορετικό, κάτι focused και όχι ολοκληρωμένο όσο το 36άρι. Ισχύει πως το 36άρι EVO είναι ισοδύναμα γρήγορο με 46άρι απλά η γενιά 46 πήγε το στήσιμο, το δέσιμο του σασί, το διαφορικό και την απόκριση στις εντολές του οδηγού αρκετά βήματα παραπέρα…

Σ'ενα Ε36 Μ3 3.2 αν βαλεις μια ρυθμιζομενη,παιξεις με το στησιμο,βαλεις κι ενα Quaife,KAAZ,WAVETRAC κτλ aftermarket διαφορικα μπορεις σε μια πιστα να κυνηγησεις ευκολα ενα Μ3 Ε46 ή ακομη και πιο δυνατα αυτοκινητα.Μ'ενα Μ3 Ε30..οχι...Στο Ε46 Μ3 η BMW βελτιωσε ενα ηδη πολυ καλο αγωνιστικο δρομου βελτιωνοντας εκει που επασχε το προηγουμενο+την εμφανιση.Το μοτερ παρεμεινε στην ιδια βαση,δεν ειναι τυχαιο αυτο.....

Jimmakos
24-07-11, 16:04
Σ'ενα Ε36 Μ3 3.2 αν βαλεις μια ρυθμιζομενη,παιξεις με το στησιμο,βαλεις κι ενα Quaife,KAAZ,WAVETRAC κτλ aftermarket διαφορικα μπορεις σε μια πιστα να κυνηγησεις ευκολα ενα Μ3 Ε46 ή ακομη και πιο δυνατα αυτοκινητα.Μ'ενα Μ3 Ε30..οχι...Στο Ε46 Μ3 η BMW βελτιωσε ενα ηδη πολυ καλο αγωνιστικο δρομου βελτιωνοντας εκει που επασχε το προηγουμενο+την εμφανιση.Το μοτερ παρεμεινε στην ιδια βαση,δεν ειναι τυχαιο αυτο.....

Ναι τα μοτέρ είναι ίδια στα Ε36, Ε46 3200.... Όπως και τα μπλόκ 3000cc, 3200cc.... thumb

SuperSonic
24-07-11, 17:55
Η Συνεχεια το Ε30 Μ3 ειναι το Ε46 Μ3!
Το Ε36 ηταν ενα πολυ καλο αυτοκινητο αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να φτασει το 46αρι οτι και να του προσθεσεις..
Το Ε 46 ειναι μακραν το ποιο ολοκληρομενο Μ// που βγηκε!

e36 m power
27-07-11, 11:02
παιδια εγω πιστευω οτι ενα Μ3 Ε30 το μονο που εχει να ζηλεψει απο τα επομενα μοντελα της Μ ειναι η δυναμη τους (υποψιν οτι δεν εχω οδηγησει ακομα Ε30 Μ3 και η αναφορα μου ειναι απο οτι εχω διαβασει) ενω τα Ε36 Μ3 EVO με τα 321hp εχουν βγει ελατωματικα ως προς τα vanus τους και τα 6αρια τα σασμαν που πρωτοφορεσαν καθως και τα πρωτα SMG που και αυτα ηταν ελατωματικα. Απο τα Ε46 και Ε92 Μ, χωρις βεβαια να εχω οδηγησει 92αρι, πιστευω πως με τα πολλα ηλεκτρονικα που τα εχουν φορτωσει εχουν χασει την αιγλη της καθαρης αγωνιστικης οικονας που εχουν οι 2 πρωτες σειρες της Μ3. Θα μου πειτε βεβαια η τεχνολογια προχωραει και πως δεν πρεπει να μεινουμε στα πατηματα ενος Ε30 και ενος Ε36 αλλιως θα μας πατανε και τα VW POLO!!!
Το μονο μου παραπονο απο το Μακι μου ειναι η υποδιεστερη εμφανιση του σε σχεση με τις αλλες σειρες της Μ3 και οτι δε μπορω να πετυχω τη μουρη να μεινει κατω παροτι λεει το αντιθετο αυτη η διαφημηση:

https://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/e36-wallpaper.jpg

GEORGE316
27-07-11, 11:49
για να συγκρινουμε δυο αυτοκινητα θα πρεπει πρωτα να μιλαμε για ΚΑΡΑΜΑΜΑ αυτοκινητα.
παει αυτο.
μη γελιομαστε το 36ρι σαν μοντελο ειναι αυτο που εκανε τη bmw πλουσια,αναγνωρισιμη και την εκανε πρωτο ονομα.(δεν τα λεω εγω ολα τα περιοδικα ειδικου τυπου τα λενε.)
το μονο κακο που βρισκω για τους ιδιοκτητες γνησιου(και καλο για τους υπολοιπους) ειναι οτι εμφανισιακα ειναι ακριβως ιδιο το Μ με τις απλες εκδοσεις.
αυτο σημαινει οτι καποιος πρεπει να ειναι γνωστης για να ξεχωρισει το γνησιο απο το μουφα.
απο εκει και περα ειναι ενα γνησιο Μ αυτοκινητο με πολυ καλο στησιμο που ενας μεσος οδηγος μπορει να φτασει λιγο πιο κοντα στο οριο του αυτοκινητου.
αν τωρα μιλαμε για τον επαγγελματια οδηγο,σιγουρα μπορει να μην το βρει τοσο απολυτο οσο το 30ρι,αλλα για να το πει αυτο θα πρεπει πρωτα να δουμε για ποιο λογο κατασκευαστηκε το αμαξι...για πιστα η για αλανοκυριλε καταστασεις?
επειδη το μ3 ε36 κατασκευαστηκε με γνωμονα τη σπορ οδηγηση,αλλα ταυτοχρονα να υπαρχει και ενα υψηλο επιπεδο εξοπλισμου και χλιδης.
αυτο σιγουρα θα εχει καποιοες επιπτωσεις στην απολυτοτητα του αυτοκινητου.
εγω προσωπικα,αν με εχει ο θεος καλα και τα σχεδια μου περι εξωτερικου βγουν θα επιδιωξω να αποκτησω ενα γνησιο Μ3ε36 γιατι ειναι ενα εξαιρετικο αυτοκινητο ακομα στις μερες μας,ενω αν εγω εξελιχθω σε τοσο σουπερ οδηγο που να περσω τα ηδη πολυ υψηλα ορια του,επεμβαινω σε αναρτηση και ισως σε φρενα ωστε να τα αυξησω ακομα πιο πολυ.

SuperSonic
27-07-11, 12:25
παιδια εγω πιστευω οτι ενα Μ3 Ε30 το μονο που εχει να ζηλεψει απο τα επομενα μοντελα της Μ ειναι η δυναμη τους (υποψιν οτι δεν εχω οδηγησει ακομα Ε30 Μ3 και η αναφορα μου ειναι απο οτι εχω διαβασει) ενω τα Ε36 Μ3 EVO με τα 321hp εχουν βγει ελατωματικα ως προς τα vanus τους και τα 6αρια τα σασμαν που πρωτοφορεσαν καθως και τα πρωτα SMG που και αυτα ηταν ελατωματικα. Απο τα Ε46 και Ε92 Μ, χωρις βεβαια να εχω οδηγησει 92αρι, πιστευω πως με τα πολλα ηλεκτρονικα που τα εχουν φορτωσει εχουν χασει την αιγλη της καθαρης αγωνιστικης οικονας που εχουν οι 2 πρωτες σειρες της Μ3. Θα μου πειτε βεβαια η τεχνολογια προχωραει και πως δεν πρεπει να μεινουμε στα πατηματα ενος Ε30 και ενος Ε36 αλλιως θα μας πατανε και τα VW POLO!!!
Το μονο μου παραπονο απο το Μακι μου ειναι η υποδιεστερη εμφανιση του σε σχεση με τις αλλες σειρες της Μ3 και οτι δε μπορω να πετυχω τη μουρη να μεινει κατω παροτι λεει το αντιθετο αυτη η διαφημηση:

https://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/e36-wallpaper.jpg



Καλα στην Αμερικη δεν ξερουν απο Handling..Exoυν μαθει να καβαλανε τα αυτοκινητα και να πηγαινουν σαν ζωα στα High way..Kαι λεω καβαλανε γιατι εχουν μαθει ετσι απο τις εποχες τον Καουμπόης..


Ειχα το Ε36αρι Οταν επεσε στα χερια μου ενα 320 κομπρεσερατο 46αρι με pss9 εμεινα Μ@λ@κ@ς..:original:

Το Μ3 Ε46 πρεπει να ειναι απο την bmw το καλυτερο handling car!

steliose36
27-07-11, 13:47
καλα οι διαφημισεις καταρχην ειναι υπερβολικες οπως παντα καταδευτερον η διαφημιση ειχε βγει πριν βγει το 46 και τελευταιο νομιζω οτι απο μερικα αμαξια ηταν σιγουρα καλυτερο οπως το viper η το corvette αν και για μενα απο τι στιγμη που ειναι μεσα το NSX δεν υπαρχει αλλο αμαξι....