PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ



dark knight
20-07-11, 22:43
https://www.sport-fm.gr/article/489231 επειδη εχω φιλους κυπριους και ατομα που πολεμησαν τοτε στην ΕΛΔΥΚ και επειδη βαρεθηκα να βλεπω τουρκικα σιριαλ να κατακλυζουν τη ζωη μας και μεχρι και σε περιοδικα να βλεπω ενθετα με μεθοδους εκμαθησης της τουρκικης γλωσσας ανεβαζω αυτο το θεμα που κανενας Ελληνας δεν πρεπει να ξεχασει.

Nino
20-07-11, 23:15
ηταν μια καλοκαιρινη ημερα ειχε αρκετη ζεστη για ιουλιο (ημουν Φλωρινα) 8 χρονων ημουν και παιζαμε ανεμελοι στη γειτονια.
Καναμε σχεδια για το βραδυ που θα παιζαμε κρυφτο, τα σχεδια διεκοψε η αγωνιωδης φωνη της μητερας μου...
Ελα σπιτι τωρα!!!
Τι ειναι μαμα ακομα δεν ειναι πολυ μεσημερι!!
ελα μεσα και δεν θα ξαναβγεις το ακους??
Στις τεσσερις θα ξεκιναγε απαγορευση κυκλοφοριας, τα ραδιοφωνα το ανακοινωναν συνεχεια...
Η πορτα ανοιξε και ο πατερας μου με φωναξε, ελα να με βοηθησεις γιαννακη!!
κουβαλουσε ενα μεγαλο σακι και ενα τενεκε.
Μονο αυτα καταφερα να βρω ειπε στη μητερα μου!! ηταν ενα σακι αλευρι και ενας τενεκες λαδι.
Δεν θυμαμαι τις συζητησεις τους (ειχαν ζησει και σε δυσκολα χρονια,κατοχη-εμφυλιο)
θυμαμαι μονο που κοιταζα απο το παραθυρο τον αδειο δρομο μπροστα απο το σπιτι και ανα μια ωρα που περνουσαν τα στρατιωτικα τζεημς (ρεο)...
μακαρι για κανενα λογο να μην αναγκαστει καποιο απο τα παιδια μου να γραψει στο μελλον κατι παρομοιο και ας μη καταλαβαινα τοτε,και ας ημουνα χιλιαδες χιλιομετρα μακρια!!!

Skyline_IS
20-07-11, 23:48
https://www.sport-fm.gr/article/489231 επειδη εχω φιλους κυπριους και ατομα που πολεμησαν τοτε στην ΕΛΔΥΚ και επειδη βαρεθηκα να βλεπω τουρκικα σιριαλ να κατακλυζουν τη ζωη μας και μεχρι και σε περιοδικα να βλεπω ενθετα με μεθοδους εκμαθησης της τουρκικης γλωσσας ανεβαζω αυτο το θεμα που κανενας Ελληνας δεν πρεπει να ξεχασει.

Αυτη ειναι η καταντια μας...

Τελικα τα οπλα και η βια δεν ειναι αναγκαια για να κανεις πλυση εγκεφαλου των αλλο..Υπαρχει και το εζελ,ζελελ μυριαμ και αλι και δεν συμμαζευεται..

nikos1400
20-07-11, 23:51
Αποφράδα ημέρα για τον Ελληνισμό

Δεν ξεχνώ, αδέλφια Κύπριοι!

Την θυμάμαι σαν και τώρα εκείνη την ημέρα… Σκάρτα οχτώ χρονών ήμουν και είχαμε κατεβεί για μπάνια στην παραλία που υπήρχε στο Μεγάλο Πεύκο ακριβώς δίπλα από το στρατόπεδο του Πυροβολικού.

Καταλάβαινες την αναταραχή στα πρόσωπα των μεγάλων που συζητούσαν και θυμάμαι τη γιαγιά που έπιανε κουβέντα με τους στρατιώτες και τους αξιωματικούς που μπαινόβγαιναν τρέχοντας από την πύλη.

Όλα έγιναν τόσο γρήγορα… Από την παραλία και το ξέγνοιαστο παιχνίδι με την αδελφούλα μου σε ένα εκτάκτως ναυλωμένο λεωφορείο για επιστροφή στην Αθήνα. Η Σχολή Πυροβολικού – όπως και τα ΛΟΚ – ήταν προφανής στόχος και το εξοχικό μας δεν απείχε παρά μερικά μέτρα από αυτήν.

Καμιόνια με στρατιώτες να κατακλύζουν τον δρόμο, ελικόπτερα να σχίζουν τον ουρανό με εκκωφαντικό θόρυβο και μια μουντή ατμόσφαιρα στους γύρω μας – αυτή ήταν η εικόνα που έφτανε τότε στα μάτια των παιδιών, σαν φωτογραφίες ασπρόμαυρες που τις ψαχουλεύει τώρα η μνήμη.

Μέχρι που η αγωνία έφτασε στο ίδιο μας το σπιτικό! Είχαμε καταλύσει στην αυλή του ιδιοκτήτη του λεωφορείου – κάπου στο Γαλάτσι, αν θυμάμαι καλά – και περιμέναμε ένα ταξί για να μας πάει στο πατρικό στο Παγκράτι, όπου τα κατεβασμένα ρολά στα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες θα ανέβαιναν πριν την ώρα τους, μετατρέποντας σε αίσθημα μελαγχολίας για το καλοκαίρι που χάθηκε τη μυρωδιά της κλεισούρας που θα κυριαρχούσε στην οδό Υμηττού.

“Ο μπαμπάς μπορεί να χρειαστεί να πάει σε στρατόπεδο” ήταν στο περίπου τα λόγια της μητέρας μας που για χάρη μας προσπαθούσε να συγκρατήσει τα δάκρυά της. Και να το κλάμα το δικό μας, και να οι πιο ακραίες εικόνες και οι πλέον μύχιοι φόβοι που αναδύει στο υποσυνείδητο των παιδιών η λέξη που φάνταζε έως τότε για μας ως παιχνίδι: “Πόλεμος!”

Δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνη τη μέρα… Όπως δεν ξεχνώ και ότι 40.000 Τούρκοι στρατιώτες εισέβαλαν κατά παράβαση του καταστατικού χάρτη του Συμβουλίου Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών εκείνο το πρωινό στην μαρτυρική αδελφή μας Κύπρο, σκορπίζοντας τον θάνατο, τον όλεθρο και την καταστροφή.

Δεν μου επιτρέψουν να το ξεχάσω εκείνες οι εικόνες που χαράχτηκαν στην παιδική ηλικία.

Κυρίως όμως δεν το επιτρέπουν οι 200.000 άνθρωποι που εκδιώχθηκαν από τα σπίτια τους, οι πάνω από 4.000 νεκροί, οι 1.619 αγνοούμενοι…

Δεν θέλω να εκδικηθώ, αλλά θέλω δικαιοσύνη. Θέλω για την Κύπρο μας το αυτονόητο. Θέλω να αποκατασταθεί η μεγαλύτερη πολιτική ντροπή στην σύγχρονη ιστορία του πλανήτη μας.

Να μην ξανακουστεί η λέξη “Κατεχόμενα”. Να ξαναγεννηθούν η Κερύνεια, η Μορφού, το Ριζοκάρπασο, η Φαμαγκούστα , όλη η Βόρεια Κύπρος!

Για κάποιους, η υπόθεση είναι κατά βάση οικονομική πλέον: υπό κατοχή βρίσκεται το 65% της καλλιεργήσιμης έκτασης, το 70% του ορυκτού πλούτου, το 70% της βιομηχανίας, το 80% των τουριστικών εγκαταστάσεων.

Για όλους τους Έλληνες, όμως, είναι ζήτημα ζωής και τιμής!

Είναι χρέος ιστορικό για τον Ελληνισμό!

Δεν ξεχνώ, αδέλφια μας Κύπριοι…


Σωτήρης Χιωτάκης
Πρωτο Θεμα online


να'το αρθρο




ΚΑΚΟ τελος να εχουν οι απανταχου προδοτες...

giannis_compact
20-07-11, 23:52
Αυτό με τα τουρκικά σίριαλ έχει καταντήσει τόσο σπαστικό!Η ελληνική τηλεόραση αναμεταδίδει ολοένα και περισσότερα!Κάνουν οι Τούρκοι κάτι αντίστοιχο?Μ'αυτό που κάνουμε το μόνο που κερδίζουμε είναι να τους δείχνουμε τον απέραντο θαυμασμό μας για τις καλλιτεχνικές τους δημιουργίες!Θα έπρεπε να είναι απαγορευμένα αυτά!Έχοντας μεγαλώσει σε επαρχιακή πόλη με πολλούς μουσουλμάνους άκουγα συχνά τη γλώσσα τους!Δεν αντέχω να την ακούω και όλη μέρα στην τηλεόραση!
Με αυτόν τον τρόπο τί κάνουμε τους γλείφουμε για να μή μπούνε κάποια νύχτα στον Έβρο ή στην Κύπρο?Μας έχουν κάνει τόσα και εμείς αντί να προωθήσουμε κάτι δικό μας προωθούμε τα δικά τους!!!!

chief
20-07-11, 23:58
Ευχαριστω προσωπικα τον dark knight που ανοιξε το θεμα.

Αν και τις πιο πολλες φορες δεν συμμετέχω και αποφευγω συζητησεις στο φορουμ που δεν εχουν να κανουν με αυτοκινητιστικα θεματα, η αληθεια ειναι οτι ΔΕΝ πρεπει να ξεχναμε τι εγινε το ΄74.

katsaraios
21-07-11, 00:03
ειχαμε στη γειτονια εναν μισοτρελο αλλα καλοκαγαθο ανθρωπακι που οι μεγαλυτεροι τοτε 80's ξερανε την ιστορια του στην μαχη της Κυπρου και το τι τον εκανε να χασει τα λογικα του...
εμεις πιτσιρικαδες που να νιωσουμε,απλα τον πειραζαμε ..που να ξεραμε τοτε οτι ηταν ενας απο αυτους που για το ελληνικο κρατος ΔΕΝ πολεμησε αφου για χρονια δεν παραδεχοταν (το κρατος μας) οτι εγινε πολεμος...
αυτοι οι ανθρωποι που εδωσαν αιμα και ψυχη τι θα λενε αραγε στις μερες μας ....:thumbsdown:

oldcarskickass
21-07-11, 00:04
Ναι παιδιά μην ξεχνάτε ΚΑΘΟΛΟΥ τι έγινε το 74. (ΔΕΝ ειρωνεύομαι ΚΑΘΟΛΟΥ)

Μην ξεχνάτε όμως πως υποδεχτήκαμε και άλλη μια ελληνική μερίδα ανθρώπων.

Ξέρετε πιστεύω... Αυτούς που οι Τούρκοι τους έδιωξαν σαν Έλληνες και οι έλληνες τους υποδέχτηκαν σαν Τούρκους...

aristent
21-07-11, 06:57
Η Ελλαδα ειχε 400χρονια τον Τουρκο "καβαλα" και με απιστευτο θαρρος και κουραγιο τον ξεφορτωθηκε!!!!....εως εκει που τα καταφερε,.......θελω να πω και η Κωνσταντινουπολη θα επρεπε να ανηκει στην συγχρονη Ελλαδα,μη πω και για τα παραλια που αντι να μας ανηκουν, αυτοι τωρα διεκδικουν και τα νησια μας!!!!

Στη συγχρονη λοιπον ιστορια ο Τουρκος ηρθε να παρει μεριδιο απο αυτα που εχασε!!!.....και βρηκε την ευκαιρια....ολοι τα ξερουμε.....και ειπαμε οτι εγινε-εγινε,ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!!!:ranting2:.......
........αλλα δεν θα παψει ποτε να ειναι ΑΔΙΚΟ!!!

Ετσι λοιπον Χριστοφορε, ειστε εσεις τα αδικημενα αδερφια μας και εμεις απο τοσο μακρια το μονο που κανουμε ειναι διπλωματικες συζητησεις που δεν εχουν δωσει εδω και χρονια ΤΑ ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΗ ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ!!!!

Δεν ξεχνω!!!!.... αλλα ομως δεν φτανει αυτο....πρεπει να τακτοποιηθει με ηρεμο και πολιτισμενο τροπο το Κυπριακο!!!....ομως αυτοι οι "συνΕΤΑΙΡΟΙ"της ευρωπης μαλλον δεν εχουν τα κοτσια να βοηθησουν και λεω για αυτους,αφου παντα χρειαζεται ενας ενδιαμεσος και μαλιστα ισχυρος διαπραγματευτης!!!

ΥΣ.δεν εχω τιποτε εναντιων ολων των Τουρκων,αφου ουτε δικη τους ηταν αυτη η αποφαση ουτε και η ευθυνη για τη σημερινη κατασταση,ηταν "στρατιωτικη" και "πολιτικη" αποφαση,ομως εστω και ετσι πρεπει να τακτοποιηθει το(θα καταντησει αιωνιο πλεον!!!) Κυπριακο!!!

Z4 DCT
21-07-11, 07:41
Ετυχε να υπηρετησω καπου που επρεπε μεσα σε ολη την εκπαιδευση μας να μας δειξουν (ψυχολογικο μισος υποθετω) και καποιες φωτο και βιντεο απο την εισβολη.....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πιο αγριο πραγμα απο τον πολεμο, κανει τον ανθρωπο κτηνος, οχι ζωο, τα ζωα σκοτωνουν για να φανε.....
Αφησαν να γινει ολο αυτο το κακο για διαφορα πολιτικα παιχνιδια....μην το αναλυσουμε....ηταν καταφορα αδικο, αλλα τωρα εγινε....παλι καλα που η Κυπρος μπηκε στην ενωση και τωρα μπορει να κοντρολαρει το ''παιχνιδι'', και αυτο τους μεμετες τους ποναει πολυ.....
Ελπιζω να μην κανει μονο καμια λαλακεια ο Τζεφρυ, γιατι απο τον πατερα του πηρε μονο τις τριχες, τα κακκαλα τα ξεχασε!!!

Εχω μεινει με την αφηγηση στο debrefing ενος αλεξι/τη στην μοναδα του...που σε καποιο σημειο ελεγε....''οι αλλοι ηταν πισω απο τον λοφο...ακουγαμε τα οπλα τους....ξαφνικα ολα σταματησαν...ακουγα Τουρκους να φωναζουν......ακουγα και ενα αρμα.....αρπαξα το μπαζουκας και ετρεξα να κανω οτι μπορω''......μα γιατι με το μπαζουκας??? ρωτανε!!!!....''δεν ειχα αλλες σφαιρες και εκει πισω ηταν φιλοι μου''.......και???
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ...ειχε τελειωσει και πανηγυριζαν.......
Μετα εμεινα εκει και ειδα...................
Ολη μου την θητεια παρακαλουσα να γινει κατι να μπουμε μεσα να τους μαμησουμε (η μαμησουν:whistle:).....οταν γινεις γονιος και οταν ''πηξει'' το μυαλο σου και εχεις φυγει μεσα απο το ''πλυντηριο'' των ΕΔ, καταλαβαινεις ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ......

Το μονο που ευχομαι ειναι καποια στιγμη αυτο το νησι να γινει ενα οπως ηταν, και μεις οι νεωτεροι να μην ξεχασουμε ποτε, ουτε αυτο που εγινε ουτε αυτους που το προκαλεσαν....αλλα πανω απο ολα ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, και αυτοι ζουν η ζουσαν αναμεσα μας...
Πλεον ολοι....Κυπριοι-''τουρκοκυπριοι''-Ελληνες, ολοι ξερουν τι πρεπει να γινει, και ειδικα αυτοι που ειναι απο την αλλη μερια...καποια στιγμη μονοι θα ζητησουν να ενωθουν με το αλλο νησι.....μονο να βοηθησουν και οι συγκυριες......(φυσικα αερια-και μεγαλες δυναμεις)....

GEORGE316
21-07-11, 08:38
υπηρετησα στη 35 μοιρα καταδρομων,στο σταυροβουνι της κυπρου.
ελδυκαριος..
το συναισθημα που σου προκαλειται οταν βλεπειςτη πολη φαντασμα της αμμοχωστου.....δεν μπορω να το περιγραψω με λογια..
οπως επισης δε μπορω να περιγραψω πως ενοιωσα οταν ο λεγομενος |παππους"ο κυριος που ειχε το σουβλατζιδικο που τρωγαμε στις εξοδους μας,καθισε διπλα μας και του εφυγε ενα δακρυ ενθυμουμενος την εισβολη.
τραβωντας στη λευκωσια,απο την εθνικη οδο,στ οβαθος ,στο βουνο διακρινεται με μεγαλη εκταση οπου οι τουρκοι εχουν σχεδιασει με βαρελια τη σημαια τους,ενω στην μαυρη επετειο βαζουν φωτια στα βαρελια.
το μνημειο των ελληνων πεσοντων στεκεται εκει,δειχνοντας σε ολους οτι χυθηκε αιμα.και το χειροτερο χυθηκε αδικα αιμα.αιμα ελληνικο.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
19-07-14, 23:16
Ακόμα μια θλιβερή επέτειος....