PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραγωγή F10



tassos
20-07-11, 18:57
Τρομερη η αυτοματοποιηση, στο βιντεο δε φαινεται ουτε ενας εργατης!
https://www.youtube.com/watch?v=KEQdn57Kz1Q&feature=player_embedded#at=158

Monsta
20-07-11, 19:36
Εκεί προς το τέλος υπάρχουν 2-3 άτομα...

aristent
20-07-11, 19:37
Παντα μου αρεσαν αυτα τα βιντεο παραγωγης αυτοκινητων!...ειναι εντυπωσιακα,αλλα παντα θυμαμαι ανθρωπους εκει γυρω,.....ειδικα οταν κουμπωνουν τα μηχανικα μερη στο σασι εκει στα αμορτισερ.....τες πα τρομακτικο ειναι λιγουλακι το οτι δεν υπαρχει ανθρωπος!!!

Leonidas_E39
20-07-11, 19:47
Τρομερο Βιντεο .

Εντωμεταξυ μολις τελειωσε μου εβαλε στην λιστα αναπαραγωγης του You tube βιντεο απο κατασκευη VW Golf, θου το στοματι μου Κυριε.:hystericalbs1:

halkida116mpack
20-07-11, 21:39
το 2008 πηγα ειδα στο ινγκολσταντ πως φτιαχνονται τα αουδι...παιδια ειναι οντως τρομερη η αυτοματοποιηση και το λεω εγω που εργαζομαι σαν ηλεκτρολογος μηχανικος σε μια απο τις πιο μεγαλες και συγχρονες βιομηχανιες της Ελλαδας...ΚUKA ρομποτ (πανακριβα) και control techniques plc παντου...ανθρωποι δουλευουν μονο στο εσωτερικο τμημα του αμαξιου...ειχα τρελαθει οταν ειδα να περναν απο υπερηχο το καθε αμαξι για να δουν αν λειπει εστω και μια ηλεκτροποντα :shok:

fanisk
20-07-11, 22:17
Ποσες ωρες γραφης κωδικα χρειαστηκαν οι τεχνικοι αραγε?? Πολυ ωραιο βιντεο!

Monsta
20-07-11, 22:28
Το βίντεο είναι άκρως εντυπωσιακό και τα μηχανήματα που βλέπουμε κοστίζουν περί τα $2 δις, μη ξεχνάμε όμως ότι σε ορισμένες εργασίες (βλ. βάψιμο) το ανθρώπινο χέρι μπορεί να πετύχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Γι αυτό το λόγο αυτοκινητοβιομηχανίες όπως η Bentley / Rolls / ορισμένες Ferrari αλλά και άλλες 'εξωτικές' μάρκες, απασχολούν ακόμα αρκετό κόσμο στις συγκεκριμένες θέσεις.

tassos
20-07-11, 23:50
Το βίντεο είναι άκρως εντυπωσιακό και τα μηχανήματα που βλέπουμε κοστίζουν περί τα $2 δις, μη ξεχνάμε όμως ότι σε ορισμένες εργασίες (βλ. βάψιμο) το ανθρώπινο χέρι μπορεί να πετύχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Γι αυτό το λόγο αυτοκινητοβιομηχανίες όπως η Bentley / Rolls / ορισμένες Ferrari αλλά και άλλες 'εξωτικές' μάρκες, απασχολούν ακόμα αρκετό κόσμο στις συγκεκριμένες θέσεις.

:shok:

nikos1400
21-07-11, 04:06
:offtopic:
οσο παει και λιγοστευουν οι θεσεις εργασιας σε ολο τον κοσμο...
:wassat:

individual
10-08-11, 21:11
ειχα παει πριν 6-7 χρονια στο εργοστασιο της mercedes στο sindelfingen της στουτγκαρδης,με κανονικη ξεναγηση......
ΑΠΛΑ.....ειχα μηνει αφωνος!!!!
ατομα ειχε ομως και αρκετα μαλιστα,αλλα τα περισσοτερα ηταν στην τοποθετηση φαναριων,συνδεσεις απο διαφορα φις,τοποθετηση των καθισματων κλπ....
πολυ ωραια εμπειρια και την προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους και ολες!!!

Thomelef
11-08-11, 06:50
Ποσες ωρες γραφης κωδικα χρειαστηκαν οι τεχνικοι αραγε?? Πολυ ωραιο βιντεο!

αν υποθέσεις ότι απο το προηγούμενο μοντέλο πέρασαν περίπου εφτά χρόνια, κάντο
δια τρία περίπου, και έχεις πάνω κάτω τον χρόνο ρέγουλας του ργοστασίου. το ωραίο
είναι βέβαια, που το ίδιο πρόγραμμα το έχουν αλλάξει πάνω απο 100 φορές, έτσι ώστε
να είναι όσο πιο αποδοτικότερο γίνεται σε κάθε μηχανή - ρομπότ. το ακόμα πιο ωραίο
είναι, όταν κάνουν το αρχικό πρόγραμμα. που πρέπει να έχουν κατά νου να μην τρακάρει
το ένα ρομπότ με το άλλο. μιλάμε για πολύ άγχος, και για δουλειά με μεγάλη προσοχή.
αν αναλογιστείς ότι παίρνουν απο τους σχεδιαστές έτοιμη την πλατφόρμα με το σχέδιο
απο το κάθε στάδιο - κομμάτι του αυτοκινήτου(το CAD δλδ), μένει να κάνουν την
μισή δουλειά(το CAM δλδ)...δεν είναι και λίγο...
τα προγράμματα τοποθέτησης, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, και δεν έχω ιδέα για το
πως μπορεί να τα σετάρουν...δλδ έρχεται το αυτοκίνητο, και ο βραχίωνας πρέπει να
τοποθετήσει σωστά το καπό, έτσι ώστε να το βιδώσουν τα άλλα δύο...εκεί δεν έχω
ιδέα πως μπορεί να το σετάρουν αυτό...μάλον στον αέρα, με ξερές συντεταγμένες, και
πάρα πολές δοκιμές, αλλάζοντας την κάθε συντεταγμένη με μονάδες που αγγίζουν
τα δέκατα του δεκάτου...ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΛΕΜΕ...

GEORGE316
11-08-11, 08:10
καλα που εγινα μουσικος και εχω μονο νοτες,οπλισμους,διαφορετικ α κλειδια,μετρα,αξιες μετατροπιες....