PDA

Επιστροφή στο Forum : γρατζουνιά



peter1279
20-07-11, 16:56
γεια σας, σήμερα έκανα μια μικρή γρατζουνιά στο αυτοκίνητο του πατέρα μου ,δεν είναι μεγάλη 4 εκατοστά περίπου ,αλλά φαίνεται από κοντά είναι στο φτερό . το Smart Pen κάνει τίποτα για αυτές τις μικρές γραντουνιές ; ίσα που ακούμπησα λίγο δεν είναι βαθιές ,θα κάνει τίποτα το Smart Pen θα κάνει τίποτα ή τζάμπα τα λεφτά (η γρατζουνιά όπως είπα είναι μικρή και πολύ επιφανειακή ); αν τελικά το αγοράσω υπάρχει κίνδυνος για μεγαλύτερη ζημιά στο χρώμα ; Αν πάω σε φανοποιείο πόσο θα στοιχίσει περίπου;
Ευχαριστώ.

nikos325
20-07-11, 20:26
Γνωμη μου ειναι να πας σε ενα καλο πλυντηριο αυτοκινητων, να στο περασει με αλοιφη κ δεν θα φαινεται τιποτα... Δουλευα σε πλυντηριο κ ειχαμε φτιαξει αρκετες...

Monsta
20-07-11, 20:31
Με το συγκεκριμένο στυλό (Smart Pen) αλλά και άλλα παρόμοια στυλό από telemarketing κτλ δε θα χεις κανένα απολύτως αποτέλεσμα, μιας και περιέχουν σκέτο (διάφανο) βερνίκι. Το λένε μάλιστα 'ρητίνη' για λόγους.....εντυπωσιασμού.

Πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες μούφες στο χώρο της επισκευαστικής βαφής. Έξυπνο marketing συνδυασμένο με τρελό μοντάζ στο βίντεο (όπως μόνο οι Αμερικλάνοι ξέρουν), για να παραπλανεί το κόσμο και να νομίζει ότι πρόκειται για κάτι .....μαγικό.

Δυστυχώς την έχουν πατήσει και αρκετά μέλη από εδώ μέσα ψωνίζοντάς το, οι οποίοι μπορούν να σου πουν τις δικές τους εμπειρίες από πρώτο χέρι.

Αντίστοιχα, κάποιοι άλλοι μπορούν να γράψουν αν θέλουν την εμπειρία τους με το Micro Pen της Microrepairs, που περιέχει 100% το ακριβές χρώμα του αυτοκινήτου σου, με τη μοναδική μύτη 1mm για τέλεια αποτελέσματα σε πετραδάκια και μικρές εκδορές.

Monsta
20-07-11, 20:34
Γνωμη μου ειναι να πας σε ενα καλο πλυντηριο αυτοκινητων, να στο περασει με αλοιφη κ δεν θα φαινεται τιποτα... Δουλευα σε πλυντηριο κ ειχαμε φτιαξει αρκετες...


Αν το νύχι σκαλώνει πάνω στη γρατζουνιά (κάνει κρατήρα δλδ), τότε καμία αλοιφή δε μπορεί να την επισκευάσει ακόμα κι αν είναι πάνω στο βερνίκι. Αν δε τη νιώθεις καθόλου με το νύχι, τότε μπορείς να προσπαθήσεις με μια μεσαία αλοιφή.

nikos325
20-07-11, 20:46
Αν το νύχι σκαλώνει πάνω στη γρατζουνιά (κάνει κρατήρα δλδ), τότε καμία αλοιφή δε μπορεί να την επισκευάσει ακόμα κι αν είναι πάνω στο βερνίκι. Αν δε τη νιώθεις καθόλου με το νύχι, τότε μπορείς να προσπαθήσεις με μια μεσαία αλοιφή.

Δεν διευκρινησε το βαθος.. Εγω προτεινα μια λυση για επιφανειακη γρατζουνια...

peter1279
20-07-11, 20:54
Γεια σας ,σήμερα έκανα 2 μικρές και επιφανειακές γρατσουνιές . Δεν ξέρω πολλά γύρω από το θέμα αυτό .Κάποια αλοιφή θα βοηθούσε; όπως κοίταγα στο ιντερνετ λένε πως το chips away είναι πολύ καλό αλλά και αρκετά ακριβό .Ακούμπησα οριακά ένα ξύλο που στερέωνε τις τέντες σε μια παραλία δεν κατάλαβα τίποτα όπως ξεπάρκαρα άλλα το είδα όταν έφτασα σπίτι.Οι γρατσουνιές είναι πολύ επιφανειακές και πιστεύω δεν έχει φύγει το χρώμα .Είναι περίπου 2-3 εκατοστά η κάθε μια αλλά είναι στο φτερό και φαίνονται από κοντά . Κάποιες ιδέες τι είναι καλύτερο να κάνω;

Monsta
20-07-11, 20:58
Δεν διευκρινησε το βαθος.. Εγω προτεινα μια λυση για επιφανειακη γρατζουνια...


Σωστή η παρατήρησή σου, απλά διευκρίνισα ΤΙ μπορεί να επιδιορθώσει η αλοιφή και τι όχι. thumb

Monsta
20-07-11, 21:18
Μήπως μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό ?

peter1279
20-07-11, 21:24
συγνώμη τώρα δεν έχω φοτο και είναι βράδυ ,πάντως πιστεύω πως είναι τελείως επιφανειακή και δεν έχει πειραχτεί το χρώμα ; υπάρχει περίπτωση να καθαρίσει με τρίψιμο και νερό; ή μπορεί να γίνει χειρότερα ; ευχαριστώ.

peter1279
20-07-11, 21:31
και κάτι ακόμα για την ακρίβεια ειναι 2 γρατσουνιές αλλά μικρές (πολύ κοντά μεταξύ τους) και πολύ επιφανειακές πιστεύω ,καλύτερο είναι να το πάω σε κάποιο φανοποιείο , χρωματοπωλείο ή κανένα chips away ? έχω ακούσει για το τελευταίο κάνει καλή δουλειά ,αλλά στην περίπτωση που δεν είναι τίποτα και φεύγει με κάποια αλοιφή ή κάτι τέτοιο ,μην δώσω τζάμπα κανά 80 ρι πόσο ζητάνε εκεί.

5555
20-07-11, 21:32
Ενημερωσε τον ντοκτορ πιο πανω. Θα σου δωσει θεραπειαthumb

Monsta
20-07-11, 21:34
Αν είσαι Αθήνα φέρτο αύριο να το δω. Διεύθυνση στο λινκ της υπογραφής μου (Χαλάνδρι).

peter1279
20-07-11, 21:37
Δυστυχώς είμαι μακριά μένω σε άλλη πόλη.

peter1279
20-07-11, 21:41
μια ακόμα ερώτηση( ευχριστώ για την βοήθεια μέχρι τώρα) εσείς που ξέρετε κιόλας στο περίπου οι μικρογρατσουνιές γενικά πόσο κάνουν γιατί ήταν το αυτοκίνητο το πατέρα μου ,φοιτητής είμαι εγώ δεν μου περισσεύουν και λεφτά. και για να μην πληρώσει ο πατέρας μου (άλλη μια φορά ) υπάρχει περίπτωση να ξεπεράσει τα 100 ευρώ;

Monsta
20-07-11, 21:42
Τότε θα σου πρότεινα να το δει τουλάχιστον κάποιος ειδικός για να μη κάνεις ζημιά στο χρώμα.

Monsta
20-07-11, 21:45
μια ακόμα ερώτηση( ευχριστώ για την βοήθεια μέχρι τώρα) εσείς που ξέρετε κιόλας στο περίπου οι μικρογρατσουνιές γενικά πόσο κάνουν γιατί ήταν το αυτοκίνητο το πατέρα μου ,φοιτητής είμαι εγώ δεν μου περισσεύουν και λεφτά. και για να μην πληρώσει ο πατέρας μου (άλλη μια φορά ) υπάρχει περίπτωση να ξεπεράσει τα 100 ευρώ;


Λογικά εκεί κυμαίνονται αν είναι σε ένα panel / κομμάτι (πχ πόρτα ή φτερό). Η χρέωση είναι πάντα ανά κομμάτι που βάφεται και όχι ανά πόσες γρατζουνιές έχει το κάθε κομμάτι.

Eleni
21-07-11, 06:59
και κάτι ακόμα για την ακρίβεια ειναι 2 γρατσουνιές αλλά μικρές (πολύ κοντά μεταξύ τους) και πολύ επιφανειακές πιστεύω ,καλύτερο είναι να το πάω σε κάποιο φανοποιείο , χρωματοπωλείο ή κανένα chips away ? έχω ακούσει για το τελευταίο κάνει καλή δουλειά ,αλλά στην περίπτωση που δεν είναι τίποτα και φεύγει με κάποια αλοιφή ή κάτι τέτοιο ,μην δώσω τζάμπα κανά 80 ρι πόσο ζητάνε εκεί.
Υπαρχει μια αλοιφη που λεγεται Scratch Remover G S 27 για επιφανειακες γραντζουνιες χωρις να εχει φυγει το χρωμα.

Επισης υπαρχει ενα auto sharp pen με τον κωδικο χρωματος BMW (οχι απο τελεμαρκετινγκ) για ελαφρες γραντζουνιες... ,

stavr
21-07-11, 10:59
Επισης υπαρχει ενα auto sharp pen με τον κωδικο χρωματος BMW (οχι απο τελεμαρκετινγκ) για ελαφρες γραντζουνιες... ,

Για πες μας λεπτομεριες Ελενη, αυτο μου ακουγεται σοβαρο μιας και παει με τον κωδικο του χρωματος της BMW, που μπορουμε να το βρουμε??

Driver M
21-07-11, 12:25
Για πες μας λεπτομεριες Ελενη, αυτο μου ακουγεται σοβαρο μιας και παει με τον κωδικο του χρωματος της BMW, που μπορουμε να το βρουμε??
Φίλε, το ίδιο ακριβώς προσφέρει και το μαγαζί του Monsta, δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να το ψάχνεις παραπάνω για παραπλήσιο προϊόν.

stavr
21-07-11, 13:51
Φίλε, το ίδιο ακριβώς προσφέρει και το μαγαζί του Monsta, δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να το ψάχνεις παραπάνω για παραπλήσιο προϊόν.

ρωταω γιατι ειμαι Χανια και ελεγα μηπως παιζει ονλαιν και το παραγγειλω.... δεν το ηξερα για το Μονστα οτι το εχει!!!!
Φιλε Μονστα αν το χρειαστουμε παιζει αποστολη προς τα νοτια?? Αν θες στειλε λεπτομεριες και μια τιμη.

Ευχαριστω

peter1279
21-07-11, 16:53
τελικά ευτυχώς οι γρατσουνιές φύγανε με νερό και απαλό τρίψιμο με μια πετσέτα ήταν μαλλόν τελειώς επιφανειακές χωρίς λογικα να έχει πειραχτεί καθόλου το χρώμα. Το χρώμα φαίνεται ανέπαφο σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα ,λογικά δεν χρειάζεται να το πάω σε κάποιον να το κοιτάξει .έτσι ;

kplc16
21-07-11, 17:01
Πετρο λιγοτερο αγχος.
Αν δε σε μαλωνει ο μπαμπας σου κοιτα να χαρεις το ''σιδερο'' και μη σκας.
thumb

peter1279
21-07-11, 17:05
απλά τρελαίνομαι με τις γρατσουνιές lol

Monsta
21-07-11, 19:09
ρωταω γιατι ειμαι Χανια και ελεγα μηπως παιζει ονλαιν και το παραγγειλω.... δεν το ηξερα για το Μονστα οτι το εχει!!!!
Φιλε Μονστα αν το χρειαστουμε παιζει αποστολη προς τα νοτια?? Αν θες στειλε λεπτομεριες και μια τιμη.

Ευχαριστω

Θα βρεις κάποιες πληροφορίες εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7348&page=21 στο ποστ #207. Αν θες κάτι παραπάνω, μπορείς να μου τηλεφωνήσεις στο κατάστημα Χαλανδρίου. Πληροφορίες στο λινκ της υπογραφής μου. :original:



τελικά ευτυχώς οι γρατσουνιές φύγανε με νερό και απαλό τρίψιμο με μια πετσέτα ήταν μαλλόν τελειώς επιφανειακές χωρίς λογικα να έχει πειραχτεί καθόλου το χρώμα. Το χρώμα φαίνεται ανέπαφο σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα ,λογικά δεν χρειάζεται να το πάω σε κάποιον να το κοιτάξει .έτσι ;

:thumbsup: