PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγροτες



Z4 DCT
20-07-11, 07:33
Πιανομαι απο μια ερωτηση που εκανε γιλος συμφορουμητης στο θεμα του Φανουρη για τους Ταξιτζηδες
Εκει εγινε και μια αναφορα στο θεμα με τις εκδηλωσεις διαμαρτηριας που κανουν καθε χρονο και οι αγροτες, και ο Σπυρος ρωτησε....



Που ειναι το προβλημα με τους αγροτες ρε παιδια;

Σπυρο το προβλημα ειναι οτι πλεον οι επιδοτησεις κοβονται.....
Και παω στοιχημα οτι μετα τον Νοεμβρη θα αρχισουν σιγα σιγα τα τρακτερ να κανουν την εμφανιση τους στους δρομους.....και επειδη οι αγροτες ειναι πολυ συμπαθεις σε εμενα, θα τους δωσω μια ευκαιρια.....γιατι δεν κανουν και αυτοι τις κοινητοποιησεις τους το καλοκαιρι η δεξια και αριστερα στον δρομο??, γιατι διαλεγουν παντα τις γιορτες??, γιατι δεν εχουν δουλειες τοτε και προσφερεται η εποχη για διεδικησεις...
Θα μου πεις θεμιτο αυτο, προσπαθουν να φυλαξουν τα δικαιωματα τους....επειδη και εγω μεγαλωσα με ψωμι που μου εδιναν οι αγροτες, και εχω δει την δουλεια τους και την σεβομαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ...δεν την κανουν πλεον οι νεοι, ειναι δυσκολη..., θα σου πω κατι....
Οταν επαιρναν απιστευτες επιδοτησεις για αγορα γεωργικων μηχανηματων....(τρακτερ των 100000ε, και πολλα αλλα), οταν επαιρναν επιδοτησεις για τις ελιες, το βαμβακι, το σταρι, τα εκαναν , σπιτια, αμαξια,βαρκες για ψαρεμα, και ''περδικες'' και ''johny walker'' στα μπαρακια, ΑΝΤΙ να κανουν επενδυσεις σε βιολογικα, σε τυποποιηση, σε εργαλεια, και σε οτι γενικα στο μελλον θα τους απεφερε χρημα....
Για να μην αναφαιρω ποσοι εγιναν ''ΝΕΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ'' για ενα μηνα για να παρουν τα λεφτα της επιδοτησης που ηταν πολλα...
Βεβαια για να ειμαι δικαιος, αυτοι δεν ειναι ολοι οι αγροτες....υπαρχουν και πολλοι οι οποιοι εκαναν ολες αυτες τις επεδυσεις και τωρα απολαμβανουν τους καρπους των κοπων και εξοδων τους......
Και κατι αλλο....για να μη τα χωνω μονο στους αγροτες....και το κρατος δεν τους υποστηριξε ποτε πραγματικα...ουτε σε επιπεδο τιμων, ουτε σε επιπεδο υποδομων.....οτι κανουν το κανουν ολομοναχοι πολεμοντας απεναντι σε θηρια του εξωτερικου που κανουν αθροες εισαγωγες......

Z4 DCT
20-07-11, 07:52
Και για να προλαβω και μια ανταπαντηση οτι για να γινεις ''νεος αγροτης'' πρεπει να μεινεις στο επαγγελμα 10-15 χρονια για να πααρεις την επιδοτηση, και να εχεις χωραφια στο ονομα σου,...ποσες συζηγοι Δημοσιων υπαλληλων ,εμπορων, στην επαρχια εγιναν ''νεες αγροτησες''??...πααααρα πολλες παιδια, μιλαμε για πολυ πραγμα......αθανατη ελληνικη πατεντα

bimmer-corfu
20-07-11, 08:04
εγώ δεν ξέρω τι πήρε ο καθένας, μαγκιά του αν κατάφερε να πάρει... το θέμα όμως είναι ότι και η χώρα δεν μπορεί να είναι δέσμια μερικών επαγγελματικών ομάδων, ξέρουμε όλοι ποιές είναι.

Άκου λέει έδωσε 100.000 Ευρώ για άδεια και τώρα ο άλλος θα την πάρει τζάμπα, δηλαδή θέλουν να κάνουν τους επιχειρηματίες χωρίς επιχειρηματικό ρίσκο...

Tsakirakos
20-07-11, 08:05
κοιτα....ειμαι πολιτικος μηχανικος αλλα δουλευω και 700 στρεμματα με τον πατερα μου. αυτη την περιοδο μαζευουμε πατατες. μερα με τη μερα σαπιζουν λογω ζεστης. αν δε τη προωθησουμε τοτε εχουμε μεγαλες απωλειες! εκει μας πιεζουν οι εμποροι και πουλαμε οσο οσο... οι επιδοτησεις δεν ειναι το παν για τους αγροτες. κατ'εμε πρεπει να οριστει ενα ελαχιστο ποσο κατα κιλο για καθε παραγωγη, απο εναν κρατικο φορεα. να διασφαλιζεται τουλαχιστον ενα αξιοπρεπες εισοδημα για τον αγροτη που μοχθει εχοντας το ρισκο των καιρικων φαινομενων, των καρτελ εμπορων, του πανακριβου πετρελαιου, κτλ...
οπως προανεφερε και ο Γιαννησ λαμογια υπαρχουν παντου και γι'αυτο ριμαξε ο τοπος! εγω στηριζω και τους αγροτες και τους ταξιτζιδες! το μονο οπλο τους ειναι η απεργια!

ziaba
20-07-11, 13:20
https://notios-evoikos.blogspot.com/2011/07/2013.html

Samaro
20-07-11, 13:52
.................................................. ............... εγω στηριζω και τους αγροτες και τους ταξιτζιδες! το μονο οπλο τους ειναι η απεργια!

Σϋμφωνοι !! Αλλά, άλλο πράγμα η απεργία και άλλο το κλείσιμο των δρόμων !!!(και συμπτωματικά και οι δύο ενεργούν με τον ίδιο τρόπο !!!)
]Θα σεβαστώ το δικαίωμά τους στην απεργία, όταν και αυτοί σεβαστούν το δικαίωμά μου στην ελεύθερη μετακίνηση !!

thumb

fanisk
20-07-11, 13:59
Το προβλημα με τους αγροτες ειναι οι βολεμενοι συνδικαλιστες τους που τους παρασυρουν σε απεργιες παντα βεβαια οταν εχουν τελειωσει οι γεωργικες εργασιες ειτε γιατι μαζεψαν τη σοδεια ειτε γιατι την πεταξαν επειδη σαπισε.

Δεν θυμαμαι ποτε να εκαναν απεργια μεσα στη γεωργικη χρονια. Παντα βγαινουν σε γιορτες που καθονται, και ταλαιπωρουν και ενα σωρο κοσμο ο οποιος δεν φταιει σε τιποτα. Πληρωνουμε τελη, διοδια, και εχουμε το δικαιωμα να παμε στο χωριο μας (ή ταξιδι) οποια ωρα γουσταρουμε και οχι οποια ωρα μας πει ο αγροτης "περνα".

Το ρισκο καιρικων φαινομενων τι σημαινει, οτι θα το λουστουμε εμεις? Ειναι ενα επαγγελμα οπως ολα τα αλλα, με τις καλες και κακες μερες του, με τον κινδυνο, με το ρισκο, τα κερδη και τη ζημια.

Και τα δικα μας αμπελια εχουν σαπισει πολλες φορες, αλλα δεν ηρθα να στρογγυλοκατσω εξω απο τη πορτα σου! Εσυ γιατι μου κλεινεις το δρομο?

Spiros335i
20-07-11, 14:03
Ευχαριστω τον Γιαννη γιατι ηταν ο μονος μαλλον που προσεξε την ερωτηση μου!

Συπμφωνω με οσα γραφεις ειναι απαραδεκτο να κλεινουν δρομοι ,ο πατερας μου ειναι αγροτης και εγινα και εγω ´νεος αγροτης´ και δεν εχουμε κατεβασει τρακτερ σε μπλοκο ΠΟΤΕ!!!

Αυτο που εγραψε ο Φανης δεν μου αρεσε ομως γι αυτο και αντεδρασα

Δουλευω ,παραγω και πληρωνομαι και με τα λεφτα μου θα παρω οσα navara θελω

Και κατι τελευταιο ,το κρατος προσπαθει (οσο μπορει) να στηριξει τους αγροτες γιατι προσφερουν αρκετα σε αυτο! 22% αυξηση εξαγωγων σε αγροτικα προιοντα ειναι σημαντικο νομιζω!

fanisk
20-07-11, 14:08
Ευχαριστω τον Γιαννη γιατι ηταν ο μονος μαλλον που προσεξε την ερωτηση μου!

Συπμφωνω με οσα γραφεις ειναι απαραδεκτο να κλεινουν δρομοι ,ο πατερας μου ειναι αγροτης και εγινα και εγω ´νεος αγροτης´ και δεν εχουμε κατεβασει τρακτερ σε μπλοκο ΠΟΤΕ!!!

Αυτο που εγραψε ο Φανης δεν μου αρεσε ομως γι αυτο και αντεδρασα

Δουλευω ,παραγω και πληρωνομαι και με τα λεφτα μου θα παρω οσα navara θελω

Και κατι τελευταιο ,το κρατος προσπαθει (οσο μπορει) να στηριξει τους αγροτες γιατι προσφερουν αρκετα σε αυτο! 22% αυξηση εξαγωγων σε αγροτικα προιοντα ειναι σημαντικο νομιζω!

Ουτε εμεις κατεβασαμε τρακτερ σε μπλοκο ποτε Σπυρο.

Αντεδρασες στο οτι μερικοι που κλαιγονται φαγαν τις επιδοτησεις σε αλλες ανεσεις? Ή στο οτι το χειμωνα θα κλεισουν οι δρομοι απο τα τρακτερ (λες και δεν το ξερουμε) ?

Και για να μη παρεξηγεις χωρις λογο, αλλο το "Δουλευω ,παραγω και πληρωνομαι και με τα λεφτα μου θα παρω οσα navara θελω" και αλλο το "με τα λεφτα τις επιδοτησης πηρα κεραμιδοκανελλι navara". Δεν νομιζω να ειπα κατι για το που θα χαλασεις τα χρηματα σου. thumb

DIMITr|S
20-07-11, 14:17
ρε παιδια ξεκολληστε με τους πλουσιους αγροτες...ποσοι ειναι αυτοι?βγειτε μια βολτα στην επαρχια να δειτε τη φτωχεια υπαρχει....και ποια ναβαρα......?ποσοι ηταν οι τυχεροι νομιζετε που πηραν αυτες τις χιλιαδες των ευρω και τα κανανε βιλες?η αγρατια απο την παγκοσμιοποιηση εχει πεθανει..οταν τα μεγαλα σουπερμαρκετ αγοραζουν το καρπουζι το κιλο 3 λεπτα απο την ηλεια και το πουλανε 20???τι να σου κανει ο παραγωγος?μην τους βαζετε ολους στο ιδιο τσουβαλι...επειδη καποιοι ελαχιστοι πηραν καποια λεφτα.....δεν ειμαι αγροτης αλλα ζω στην επαρχια και βλεπω....και μονο πλουσιου και βολεψακιδες δεν ειναι

DIMITr|S
20-07-11, 14:18
και ποσες νομιζετε οτι ειναι οι επιδοτησεισ?ισα να καλυπτουν την ασουρα τους και να ζουνε.....απο τι στιγμη που τα παντα ερχονται απο το εξωτερικο με 3 και 60 οι αδροτες ειναι ερμαιοι των εμπορων...τα δινουν ολα οσο και οσο για να μην τα πεταξουν..

GEORGE316
20-07-11, 15:18
επειδη το εχουμε ξεφτυλισει το θεμα της απεργιας ακουστε αυτο.στην ιαπωνια οταν ο εργατης κανει απεργια,φοραει μια μαυρη κορδελα αλλα συνεχιζει να βρισκεται στο ποστο του και να παραγει.
επειδη εγω γουσταρω να κανω απεργια ειτε σαν δικαιωμα μου,ειτ σαν μουρλα μου δε σημαινει οτι πρεπει να ταλαιπωρω ανθρωπους που δεν εχουν καμμια σχεση με αυτο που ζηταω η απαιτω.
και οι ελληνες ειμαστε εαυτουλακηδες.μονο ο εαυτος μας και ο αλλος ας πεθανει.
το θεμα με ολους τους κλαδους ειναι αυτο.δεν υπαρχει τομεας που να μην δεσποζεται απο αυτουςτους κανονες.
και μεταξυ μας στο συνολο των επαγγελματων το 80 ειναι μπαμπεσηδες και το 20 % προσπαθει με το σταυρο στο χερι.
αποδειξη?κανενας κλαδος δεν πει καλα!!
στο θεμα των αγροτων τωρα,επειδη και εγω εχω δει τη δουλεια των αγροτων απο κοντα...και σεβομαι τον κοπο τους,οπως ΑΠΑΙΤΩ να σεβαστουν και το δικο μου κοπο.
γιατι δεν κανουν κινητοποιησεις το καλοκαιρι???
μηπως γιατι τοτε ειναι αποασχολημενοι με τη συγκομιδη???(αναλογα το προιον..)
μη τρελαθω τωρα!!!!
συμφωνω για τα ποσα των επιδοτησων που εγιναν μερσεντες και μπουζουκια και γουστα.(τουλαχιστον αυτοι που πηραν σπιτια παει και ερχεται...αυτοι που εδωσαν εκατομμυρια στα ποδια τραγουδιαρων και ρωσιδων ...)και αυτοι ειναι οι περισσοτεροι.
εκτος και αν η δικια μου περιοχη ειναι η εξαιρεση στο κανονα.
και βεβαια εχει δικιο ο αγροτης που πουλαει το σιταρι 8 λεπτα και σε εμενα φτανει 2.80!!!!
βεβαια εχει δικιο που δεν επιδοτειτε το πετρελαιο που καιει το τρακτερ η κομπινα κλπ ,αλλα οχι με την επιδοτηση για να παρει πετρελαιο για το τρακτερ να παιρνει 500 μερσεντες και να το παιζει ο μαμιας του χωριου.
ασαφεστατα και εχει δικιο που του λενε να καλλιεργησει καλαμποκι και εμεισ μετα πεταμε τη παραγωγη και εισαγουμε καλαμποκι απο εξω,αλλα και εγω που δουλευω ολο το χρονο και επειδη δεν εχω λεφτα για διακοπες πηγαινω φιλοξενουμενος στη χαλκιδικη και να μου κλεινουν το δρομο.....
οταν δε με σεβεται δεν προκειτε να τον σεβαστω και εκει παιζεται ολο το παιχνιδι της κυβερνησης.να ασχολουμαστε μεταξυ μας και να ξεχναμε αυτους.
ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΧΥΝΟΥΝ ΤΟ ΓΑΛΑ σε ενδειξη διαμαρτυριας...γιατι δεν πηαινουν να το δωσουν δωρεα σε παιδια??????σε ηλικιωμενους?????
μαγκια μονο ε?να δειξουμε στη τηλεοραση οτι το προιον μας απαξιωνεται...
σε ολα τα επαγγελματα εχουν γινει οι σκαρτοι παρα πολλοι περισσοτεροι απο οτι οι σωστοι.και ξαφνικα τα ποδια εχουν σηκωθει να χτυπησουν το κεφαλι και το κεφαλι.

Skyline_IS
20-07-11, 18:48
Το προβλημα των αγροτων ηταν,ειναι και θα ειναι οι μεσαζωντες...
Οσο υπαρχουν αυτοι τοσο θα υποφερουν και θα απαξιωνονται...

Nino
20-07-11, 20:49
εγω ενα θα πω,πριν καταληξει καπου ασχημα αυτο το νημα...
ανθρωπους που τα χερια τους ειναι χοντρα ροζιασμενα και μονιμως βρωμικα,που δεν μπορουν να αγγιξουν γυναικα απο τη τοση δουλεια,προσωπα που δειχνουν 25 χρονια γηραιοτερα να τα σχολιαζετε με σεβασμο!!!

Z4 DCT
20-07-11, 21:03
εγω ενα θα πω,πριν καταληξει καπου ασχημα αυτο το νημα...
ανθρωπους που τα χερια τους ειναι χοντρα ροζιασμενα και μονιμως βρωμικα,που δεν μπορουν να αγγιξουν γυναικα απο τη τοση δουλεια,προσωπα που δειχνουν 25 χρονια γηραιοτερα να τα σχολιαζετε με σεβασμο!!!

Γιαννη μιας και ανοιξα εγω αυτο το θρεντ θα σου απαντησω οτι συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με αυτο που λες.....και φυσικα κανεις δεν ειναι σωστο να μιλα με ασημους χαρακτηρισμους γι αυτους τους ανθρωπους...
Βεβαια, το οτι καποιος που εχει δουλεψει σε μια δουλεια που απαιτει σκληρη χειρωνακτικη εργασια με την γη, δεν σημαινει οτι εχει παραπανω δικαιωματα απο μενα, εσενα η καποιον αλλο που κανει κατα πολυ ''ευκολοτερη'' δουλεια και ''νομιζει'' οτι αυτο του επιτρεπει να μου κλεισει τον δρομο και να μην παω στην δουλεια μου η οπου αλλου θελω.....

Z4 DCT
20-07-11, 21:08
ρε παιδια ξεκολληστε με τους πλουσιους αγροτες...ποσοι ειναι αυτοι?βγειτε μια βολτα στην επαρχια να δειτε τη φτωχεια υπαρχει....και ποια ναβαρα......?ποσοι ηταν οι τυχεροι νομιζετε που πηραν αυτες τις χιλιαδες των ευρω και τα κανανε βιλες?η αγρατια απο την παγκοσμιοποιηση εχει πεθανει..οταν τα μεγαλα σουπερμαρκετ αγοραζουν το καρπουζι το κιλο 3 λεπτα απο την ηλεια και το πουλανε 20???τι να σου κανει ο παραγωγος?μην τους βαζετε ολους στο ιδιο τσουβαλι...επειδη καποιοι ελαχιστοι πηραν καποια λεφτα.....δεν ειμαι αγροτης αλλα ζω στην επαρχια και βλεπω....και μονο πλουσιου και βολεψακιδες δεν ειναι

Συμγωνω μαζι σου Δημητρη......απλα οι μεγαλοαγροτες συνδυκαΛΗΣΤΕΣ, αυτοι ειναι που βγαζουν και ''καθοδηγουν'' την μαζα των φτωχων αγροτων για να μην βλαυτουν τα δικα τους πανω απο ολα συμφεροντα....βαλε κκαι οτι οι συν/τες αυτοι ειναι ΟΛΟΙ πολιτικα καθοδηγουμενοι...εχουμε ενα εκρηκτικο κοκτεηλ....απλα θα πρεπει καποια στιγμη να ξεσκαρταρουμε απο αυτα τα μιασματα τους ψευτοσυνδυκαΛΗΣΤΕΣ

Nino
20-07-11, 22:02
Γιαννη μιας και ανοιξα εγω αυτο το θρεντ θα σου απαντησω οτι συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με αυτο που λες.....και φυσικα κανεις δεν ειναι σωστο να μιλα με ασημους χαρακτηρισμους γι αυτους τους ανθρωπους...
Βεβαια, το οτι καποιος που εχει δουλεψει σε μια δουλεια που απαιτει σκληρη χειρωνακτικη εργασια με την γη, δεν σημαινει οτι εχει παραπανω δικαιωματα απο μενα, εσενα η καποιον αλλο που κανει κατα πολυ ''ευκολοτερη'' δουλεια και ''νομιζει'' οτι αυτο του επιτρεπει να μου κλεισει τον δρομο και να μην παω στην δουλεια μου η οπου αλλου θελω.....

Ναι Γιαννη ουτε εγω διαφωνω αλλα οταν ενα τσουβαλι σιταρι (50 κιλα) πωλειται για 5 ευρω, λιγοτερα και απο ενα φρεντοτσινο στο mall, τοτε απο εκει ξεκινα να σταματα η λογικη...
Προσωπικα δεν ημουν ποτε υπερ στο κλεισιμο των δρομων διοτι εχει καταστροφικες συνεπειες για πολλους επαγγελματιες και για την ιδια την οικονομια.

fanisk
20-07-11, 22:08
εγω ενα θα πω,πριν καταληξει καπου ασχημα αυτο το νημα...
ανθρωπους που τα χερια τους ειναι χοντρα ροζιασμενα και μονιμως βρωμικα,που δεν μπορουν να αγγιξουν γυναικα απο τη τοση δουλεια,προσωπα που δειχνουν 25 χρονια γηραιοτερα να τα σχολιαζετε με σεβασμο!!!

Γιαννη σωστο, ευγενες και ρομαντικο αυτο που λες, αλλα τι σχεση εχει με το κλεισιμο δρομων των χρωματισμενων συνδικαλιστων? Νομιζω καμια thumb

Kostas_1
20-07-11, 22:08
Αν και οι προσωπικες μου εμπειριες ειναι μαλλον αρνητικες,
Μια απο τα ιδια οπως σε ολα τα επαγγελματα....
λιγο προσοχη ομως μη ξεφυγουμε γιατι δεν βραζουν ολοι στο ιδιο καζανι

Nino
20-07-11, 22:22
Γιαννη σωστο, ευγενες και ρομαντικο αυτο που λες, αλλα τι σχεση εχει με το κλεισιμο δρομων των χρωματισμενων συνδικαλιστων? Νομιζω καμια thumb


Ναι Γιαννη ουτε εγω διαφωνω αλλα οταν ενα τσουβαλι σιταρι (50 κιλα) πωλειται για 5 ευρω, λιγοτερα και απο ενα φρεντοτσινο στο mall, τοτε απο εκει ξεκινα να σταματα η λογικη...
Προσωπικα δεν ημουν ποτε υπερ στο κλεισιμο των δρομων διοτι εχει καταστροφικες συνεπειες για πολλους επαγγελματιες και για την ιδια την οικονομια.

καμια Φανη!

fanisk
20-07-11, 22:23
:original:

nikos1400
20-07-11, 22:35
Μια απο τα ιδια σε ολους τους κλαδους,
και ολα ξεκινανε απο το ιδιο σημειο,
απο την ελλειψη παιδειας και την αμορφωσια...

Driver M
20-07-11, 22:51
Γιαννη σωστο, ευγενες και ρομαντικο αυτο που λες, αλλα τι σχεση εχει με το κλεισιμο δρομων των χρωματισμενων συνδικαλιστων? Νομιζω καμια thumb
Και γιατί πρέπει να κολλάμε στο κλείσιμο των δρόμων για άλλη μια φορά και όχι στο ότι τους παίρνουν την παραγωγή για ένα κομμάτι ψωμί και κονομάνε οι μεσάζοντες και οι μεγαλέμποροι αδρά?
Μεγαλύτερος αεριτζής απ'το μεσάζοντα υπάρχει?
Συνέχεια βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος.
Οκ, δεν πρέπει να κλείνουν τους δρόμους, νομίζω πως όλοι συμφωνούμε σε αυτό, από εκεί και πέρα όμως πρέπει να δούμε και τις άλλες πτυχές του ζητήματος που είναι πολύ πιο σημαντικές.

Όσο για τους συνδικαλιστές κλπ, μαζί σας, η συντριπτική πλειοψηφία λαμόγια είναι.
Αυτός όμως που κλείνει το δρόμο δεν το κάνει γιατί του το είπε ο συνδικαλιστής, το κάνει γιατί ματώνει στο χωράφι για να του παίρνουν οι σκιτζήδες την παραγωγή για ψίχουλα και να θησαυρίζουν με τον ιδρώτα του.
Δεν είναι κανείς τόσο αφελής και πρόβατο να κάνει ό,τι του λένε τα λαμόγια.
Αν ο καθένας δεν έχει σοβαρά προβλήματα, δεν υπάρχει περίπτωση να βγει στο δρόμο να διεκδικήσει επειδή του το'πε κάποιος άλλος.

GEORGE316
21-07-11, 09:00
NINO,μονιζω οτι ολοι οι σχολιασμοι (τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω) γινονται με τον απολυτο σεβασμο στα προσωπα που ανεφερες με τα ροζιασμενα χερια και το γηρασμενο δερμα.
ομως στο επαγγελμα αυτο εχουν εισχωρησει λαμογια,οπως κα ισε καθε επαγγελμα βεβαια που αμαυρωνει το συνολο.
εκει στοχευουν οι σχολιασμοι και σαφως οχι σε ανθρωπους που εργαζονται με συνεση.

tamtamcafe
21-07-11, 10:44
λεβεντες...
1ον το επαγγελμα του ο καθενας το διαλεξε, ισως αναγκαστικα, αλλα σιγουρα το ηξερε απο πριν
2ον ολα τα επαγγελματα εχουν τα υπερ και τα κατα και αυτο το γνωριζουμε ολοι
3ον αλλων τα χερια ειναι ροζιασμενα, αλλων το μυαλο, αλλων τα πνευμονια, αλλων η υγεια, αναλογα το επαγγελμα του καθενος απο εμας και το γνωριζει εξ αρχης.
θεωρω τον δασκαλο η τον γιατρο το ιδιο σημαντικο με τον σκουπιδιαρη, μαλιστα θεωρω οτι πιο πολυ αξιεπαινος ειναι ο σκουπιδιαρης, αν και ο λιγοτερα αμοιβομενος, αδικα.
τωρα το αν υπαρχουν οι μεσαζοντες τα λαμογια και και και...... , αυτοι τους επιλεγουν και τους ανεχονται ειναι υπευθυνοι για αυτο, και φυσικα να συμπαρασταθουμε και να φωναξουμε και μεις αλλα οχι να στερουν την ελευθερια του αλλουνου για να γινει η δουλεια τους
για τον εμπορο τον επαγγελματια τον βιοτεχνη ποιος θα φωναξει που οτι ταμειο δημοσιο υπαρχει του αρμεγει τα α....δ..ια? που να βγει αυτος να φωναξει και ποιος να τον υποστηριξει και τι να αποκλεισει που ξερει οτι μια μερα να μη δουλεψει δε θα βγει να πληρωσει στο τελος του μηνα? ποιος θα τον αποζημιωσει?
ειναι αλλη κουβεντα η αξιολογηση και η δυσκολια του καθενος επαγγελματος που νομιζω μπορει να κουβεντιαστει σε αλλο θρεντ, εδω ομως προκειται για τη νομιμοποιηση που εμεις οι ιδιοι θελουμε να δωσουμε σε καποιες στασεις των συνανθρωπων μας,
και για αυτο εκει που διαφωνω ειναι το οτι
καποιος μπαινει πχ στο δημοσιο να εξασφαλισει το "σιγουρο" με το δυνατο λιγοτερο κοπο ξεροντας απο την αρχη τι θα παιρνει ποσο θα δουλευει κλπ, παρ'ολα αυτα μολις μπαινει αρχιζει να απεργει και να ζηταει περισσοτερα
(περαν του σημερινου βεβαια τελματος της οικονομιας που ολοι υφισταμεθα μεταλλαξεις)
ο αλλος γινεται αγροτης γιατι ξερει οτι ναι μεν σκληρη δουλεια αλλα και οι επιδοτησεις πεφτουν και οι αποζημιωσεις
(παντα σε μεγαλο ποσοστο εστω και με ζορι)
οι ταξιτζηδες, οι φορτηγατζηδες, οι αγροτες, και ενα σωρο αλλα επαγγελματα που εχουν τον τροπο να απαιτουν ειτε παραλογα ειτε λογικα κλεινοντας δρομους και κανοντας κακο σε αλλους κλαδους θεωρω οτι ειναι παρτακηδες, και δεν θα επρεπε να χαιρουν της υποστηριξης του κοινου, θελεις να απεργησεις? πολυ ωραια πηγαινε στη βουλη, στο σπιτι του υπουργου και απεκλεισε τον η εν πασει περιπτωσει κλειστο και μη δουλευεις, το να αποκλειεις τον συνανθρωπο σου, και αυτος αυριο εσενα και εγω αυτον ειναι ενας φαυλος κυκλος που δεν τελειωνει.
και στο κατω κατω αφου τα περισσοτερα επαγγελματα δεν "προστατευονται" θεωρω δικαιο να μην προστατευονται και αυτοι, οι υπολοιποι δηλαδη επαγγελματιες στο πηγαδι κατουρησαμε?
δυστυχως τα περισσοτερα ελευθρα επαγγελματα πληρωνουν και την νυφη και ολυς τους υπολοιπους
δεν καταλαβαινω γιατι ο αγροτης να παρει φτηνο πετρελαιο γιατι να παρει επιδοτηση, γιατι να παρει αποζημιωση καταστροφων, οταν ο καθε αλλος επαγγελματιας οταν παθει κατι παιρνει τα α....δ..α του?
ολα αυτα βεβαια δημιουργηθηκαν απο τις διαφορες κατα καιρους κυβερνησεις που ΕΜΕΙΣ οι ιδιοι βολευτηκαμε, και καποιοι τυχεροι καταφεραν να εχουν περισσοτερα προνομια εναντι αλλων.
ολων λοιπον ειναι με τον ενα η αλλο τροπο δυσκολη η δουλεια και ολοι πρεπει να σεβομαστε ο ενας τον αλλον και οχι να λεμε α αυτος ειναι ετσι η ο αλλος αλλοιως αυτος δικαιουται ο αλλος οχι.
.
.
ταδε εφη, μητσος

Nino
21-07-11, 11:11
Νομιζω ουτε εμεις (επειδη εξ ιδιων κρινουμε τα αλλοτρια!!!) αλλα ουτε ο χωρος που αποτελει αυτοκινητιστικο φορουμ προσφερεται για εν τω βαθει αναλυσεις,κλαδων-επαγγελματων και συμπεριφορων επαγγελματικων.
Ως εκ τουτου θα πω μονο το εξης και το οποιο αφορα εμενα.
Το ποστ που εκανα ειχε αλλο σκοπο και νοημα και οποιος το ξαναδιαβασει θα καταλαβει...

hades7
21-07-11, 11:15
respect στον Μητσο και την....Εφη με καλυψε πληρως εχω ακριβως την ΙΔΙΑ αποψη

Κωνσταντίνος
22-07-11, 22:48
Και γιατί πρέπει να κολλάμε στο κλείσιμο των δρόμων για άλλη μια φορά και όχι στο ότι τους παίρνουν την παραγωγή για ένα κομμάτι ψωμί και κονομάνε οι μεσάζοντες και οι μεγαλέμποροι αδρά?
Μεγαλύτερος αεριτζής απ'το μεσάζοντα υπάρχει?
Συνέχεια βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος.
Οκ, δεν πρέπει να κλείνουν τους δρόμους, νομίζω πως όλοι συμφωνούμε σε αυτό, από εκεί και πέρα όμως πρέπει να δούμε και τις άλλες πτυχές του ζητήματος που είναι πολύ πιο σημαντικές.

Ναι, και ξέρεις γιατί υπάρχουν οι μεσάζοντες που τους πίνουν το αίμα ;
Γιατί όλους σχεδόν τους γεωργικούς συνεταιρισμούς τους κατέστρεψαν. Οι ίδιοι οι αγρότες σε μεγάλο ποσοστό.
Και οι συνεταιρισμοί ήταν δύναμη. Και αποδείχτηκε πως δεν μπορούσαν να την διαχειριστούν.
Με τον συνεταιρισμό, έχεις την πώληση της σοδειάς σου εξασφαλισμένη, με τιμή που που διαπραγματεύεται ένας ισχυρός οργανισμός, έχεις γεωργικά φάρμακα και λιπάσματα σε καλή τιμή, αφού ο συνεταιρισμός αγοράζει μαζικά άρα και φθηνά.
Στις κεφαλές των συνεταιρισμών, υπήρχαν και αγρότες. Και φυσικά δεν άφησαν το μέλι....
Συντεχνίες, μίζες, δολοπλοκίες, γλυφτρόνια πολιτικών και δεν συμμαζεύεται. Γιαυτό πήγαν και πάνε κατά διαόλου οι περισσότεροι.

Η γυναίκα μου προέρχεται απο αγροτική οικογένεια (καπνοπαραγωγοί) στον νομό Αιτωλ/νίας.
Τους λένε λοιπόν πριν μερικά ότι τα καπνά κόβονται. Απαγορεύεται πλέον η καλλιέργεια τους. Τα πήγαν σε νεοεισελθέντες χώρες της Ε.Ε.
Θα παίρνουν αποζημίωση μέχρι το 2013.
Το πιο λογικό πιο θα ήταν ; Να ψαχτούνε, να ενημερωθούν, να πιέσουν οι ίδιοι, αλλά και το κράτος, ώστε να στραφούν σε κάποιο νέο είδος καλλιέργειας.
Οι περισσότεροι ξέρετε τι έκαναν ;
Άραξαν, και λέγανε οκ, θα παίρνουμε την αποζημίωση και θα τσοντάρουμε καμμιά ελιά, κανα καλαμπόκι και κανά τρυφίλλι για να βγάζουμε την χρονιά. Και έχει ο Θεός μέχρι το 2013. Όπως κάνουμε κλασσικά οι περισσότεροι Έλληνες. Το 2013 σχεδόν έφτασε όμως. Εκεί να δείτε τι τρακτέρ έχουν να φάνε τα διόδια.

Πριν 2-3 χρόνια ήταν να γίνει στην Θεσσαλονίκη ένα εκπαιδευτικό σεμινάριο σχετικά με τους αγρότες. Αφορούσε ενημέρωση σχετικά με το πως ένας αγρότης μπορούσε να ψαχτεί μέσω ιντερνετ, ώστε να βρει αγορές που θα απορροφούσαν την παραγωγή του.
Ξέρετε πόσοι δήλωσαν συμμετοχή ;
3 όλοι και όλοι !!!!
Φυσικά ο Άγγλος που θα ερχόταν να κάνει το σεμινάριο το ματαίωσε...
Θα μου πεις κανείς, ενημερώθηκαν ; Μάλλον όχι. Αλλά και να είχαν ενημερωθεί πιστεύω πως πάλι δεν θα πήγαιναν.