PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο βασιλιάς... Μπρούς Λι



aristent
20-07-11, 06:43
Τον θαυμασαμε απο πιτσιρικαδες,τον λατρεψαμε,τον μιμηθηκαμε!!!χαχαχα οσο αυτο ηταν δυνατο!!!...μα πανω απ'ολα δεν τον ξεχασαμε ποτε!!!!...ακομη και σημερα τον αναφερουμε ως τον απολυτο Καρατεγκα ολων των εποχων!!!
γι'αυτο παραθετω ενα κειμενο που αναρτηθηκε απο μια θαυμαστρια του!!!...ναι καλα διαβασατε θαυμαστρια!!!

https://www.thinkhero.com/wp-content/uploads/2009/01/brucelee34.jpg
https://2.bp.blogspot.com/_ZshOK0-cvEs/TBfcz75FE5I/AAAAAAAALMY/q6Gybp9q8H0/s1600/Bruce_Lee_Biography.jpg
https://www.nerdsociety.com/wp-content/uploads/2011/03/Bruce-Lee-Grave.jpg

Σαν σήμερα πριν από 38 χρόνια στις 20/7/1973 έφυγε από τη ζωή μια από τις σημαντικότερες προσωπικότητες του κινηματογράφου και του 20ου αιώνα ο Μπρούς Λι.

Γεννημένος 27/11/1940 στο Σαν Φρανσίσκο της Αμερικής και με κινέζικη καταγωγή , ο Μπρούς μεγάλωσε και έζησε τα παιδικά του χρόνια στο Χόνγκ-Κόνγκ συμμετέχοντας από τα έξι του σε αρκετές ταινίες του κινέζικου κινηματογράφου που συμπρωταγωνιστούσε με τον πατέρα του. Κατά την ενηλικίωση του αποφάσισε να ταξιδέψει ως την Αμερική και στη συνέχεια να σπουδάσει φιλοσοφία στο Πανεπιστήμιο της Ουάσινγκτον. Εκεί ήταν το μέρος που μπορούσε να εξελίξει

το ταλέντο του τόσο στις πολεμικές τέχνες όσο στον κινηματογράφο και στην φιλοσοφία. Σύντομα κα ι παράλληλα με τις σπουδές του άρχισε να παραδίδει μαθήματα στους φοιτητές( και όχι μόνο…)πολεμικών τεχνών(Κουνγκ-Φου) το οποίο το είχε διδαχθεί από σπουδαίους δασκάλους αναμεσά τους και ο ξακουστός Γίπ-Μάν.Ο Μπρούς αποτελούσε και αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση αφού δίδασκε τα μυστικά των κινέζικων πολεμικών τεχνών σε όλες τις φυλές των ανθρώπων χωρίς να περιορίζεται μόνο στους κινέζους ασκούμενους..! Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ο Μπρούς ανέπτυξε μια δική του πολεμική τέχνη το Ju n Fan Jeet-Kune-Do που όπως έλεγε εκείνος δεν είναι άλλο ένα σύστημα… απλώς είναι η έκφραση του ανθρωπίνου σώματος.Using no way as a way.Having no limitation as a limitation.Στο Πανεπιστήμιο του Σιάτλ γνώρισε την μετέπειτα σύζυγο του Λίντα Έμερυ με την οποία παντρεύτηκαν ένα απόγευμα του 1964 και απέκτησαν τον Μπράντον και την Σάνον. Όσον αφορά τον κινηματογράφο ο Λί έκανε το ντεμπούτο του στο Green Hornet το οποίο του άνοιξε την πόρτα προς το Xόλιγουντ και προς τις μετέπειτα μεγάλες επιτυχίες του με ρεκόρ εισπράξεων όπως το Big-Boss(1971),Fist of Fury(1972),Way of the Dragon(1972),Enter the Dragon(1973) και Game of Death(1973 αφήνοντας την ημιτελή). Ο Μπρούς είχε πραγματικά αλλάξει τα δεδομένα τόσο στις πολεμικές τέχνες όσο και στον κινηματογράφο… Ο Μπρούς πέθανε ξαφνικά στις 20/7/1973 από <<εγκεφαλική αιμοραγία….;;;;;>> που την είχε προκαλέσει ένα χάπι που πήρε για τον πονοκέφαλο… και η ταφή του έγινε στο κοιμητήριο του Σιάτλ Lake View Cemetery εκεί που ενταφιάστηκε αργότερα στις 31/3/1993 και ο γιός του Μπράντον Λί. ΠαρΆ όλα αυτά ο Μπρούς ήταν και είναι ένας από του σπουδαιότερους ανθρώπους, φιλοσόφους, δασκάλους, ηθοποιούς που υπήρξαν σε αυτό τον κόσμο. Ήταν ένας άνθρωπος με τρομερές ευαισθησίες, αγάπη για τη ζωή, δημιουργικότητα . Ένας άνθρωπος που μισούσε τις φυλετικές διακρίσεις και τον ρατσισμό… και πάλευε για την ελευθερία του νου και του σώματος… ένας άνθρωπος ο οποίος επηρέασε και συνεχίζει να επηρεάζει θετικά την ζωή των ανθρώπων που τον αγαπούν… Μπρούς έφυγες νωρίς αλλά σε ευχαριστούμε για ότι μας έχεις προσφέρει.. αυτή την ανεκτίμητη κληρονομιά… είσαι πάντα μέσα στην καρδιά μας.. Ήσουν.. είσαι και θα είσαι ένας από τους σημαντικότερους ανθρώπους της ζωής μου.. και ας μην σε έχω γνωρίσει ποτέ… αυτό σου δίνει ακόμα μεγαλύτερη ΑΞΙΑ! Εν αναπαύσου εν ειρήνη…


Με πολύ αγάπη και σεβασμό, ένας άνθρωπος που σε θαυμάζει και σε αγαπάει πολύ..!!

Αναγνώστρια

πηγη:https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/07/blog-post_3666.html

Thomelef
20-07-11, 08:34
και όμως υπάρχει πολύς κόσμος που τον έχει σαν είδωλο απο αυτούς που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες...
πρόσφατα είδα την βιογραφία του δασκάλου του, η οποία είναι πολύ ωραία ταινεία, και χωρίζεται σε δύο DVD...
IP man λέγεται, και είναι πραγματικά πολύ ωραία!!!

GIWRGOSPR
20-07-11, 11:54
ΜΠΡΟΥΣ ΛΙ αθανατος,αγαπημενος....εχω ολες τις ταινιες του και 2 βιβλια...

konstantinaM3
20-07-11, 23:21
τον λατρευω αυτον τον ανθρωπο!κριμα που πηγε σαν το σκυλι στο αμπελι!κριμα κ για τον γιο του.εχω παρει ολα τα περιοδικα του που λεει την ζωη του κ την πολεμικη τεχνη που διδασκε κ σε μια ταινια του δειχνει πραγματικα την κηδεια του......κριμα.....

Nick bmwlover
24-08-11, 20:31
Δεν υπηρξε και δεν θα υπαρξει κανενας σαν τον Μπρους Λι,τον θαυμαζα απο παρα πολυ μικρος!!!
Το ΚUNG-FU ηταν η πρωτη πολεμικη τεχνη απο τις 4 πολεμικες τεχνες που εχω κανει,κ δεν το συγκρινω με καμια αλλη,εξαιτιας αυτου του ανθρωπου!!!

kplc16
24-08-11, 21:09
πραγματικα μοναδικος.ο κορυφαιος στο ειδος.

Αλλα ακομη ανωτεροι απο αυτον ηταν οι συμπροταγωνιστες του.

Εχουν φαει απιστευτο ξυλο απο το Bruce και επιβιωσαν. ναι επιβιωσαν.

m-power_01
24-08-11, 21:56
και για να μήν ξεχνιόμαστε ... σιγά τον καρατέγκα ? και τι σου αρέσει αυτός? είσαι άσχετος ,δεν ξέρεις που σου παν τα 4 . Υπάρχουν ένα σωρό άλλοι όχι εμπορικοί που είναι ανώτεροι κατά πολύ .

Για να μην πω για τον Μπάμπη τον Μπουνιά, τον Σάκη τον Σουγιά και πόσους ακόμα τοπικούς ήρωες! Έχω φάει ξύλο εγώ και ξέρω...





Σορρυ Άρη απλά δεν είδα κανέναν να σου χαλάει το θρεντ, και είπα να μην σε αφήσω παραπονεμένο:th_Laie_67-1:

aristent
24-08-11, 23:11
ποιος τολμαει να χαλασει θρεντ του Μπρους Λη???:thumbsup:

MIKEN636
25-08-11, 00:25
ανθρωπος-ειδωλο αφου χαρη σ αυτον οι πιο πολλοι ασχοληθηκαμε με τις πολεμικες τεχνες.προσωπικα κανω wing-chun (οσοι εχετε δει το ip man καταλαβαινετε) και καταλαβαινω οτι ο ανθρωπινος νους διευρυνεται με την ασκηση της πολεμικης τεχνης οσο και αν φαινεται παραξενο.Επισης συνειδητοποιησα την εκφραση του little dragon-bruce που λεει :like water σε μια συνεντευξη.ο ανθρωπος ειχε απιστευτη ταχυτητα ακομα και για τα σημερινα δεδομενα.σε ευχαριστουμε μικρε δρακε.

Cassie
04-10-11, 15:20
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!Ειναι ανας ανθρωπος που λατρευω απο πολυ μικρη...τοσο σημαντικος...τον θαυμαζω πραγματικα πολυ πολυ!!Αλλαξε πολλα πραγματα σε πολλους τομεις..τοσο αληθινος,ταπεινος,γνησιος.. ειναι και θα ειναι παντα μεσα στη καρδια μου!!Να ειστε καλα! Ευχαριστω!!!! :):):):):)

Cassie
04-10-11, 15:23
Το κειμενο για τον Μπρους το βρηκα τυχαια...το ειχα γραψει πριν 2 μηνες και....Ειμαι πολυ χαρουμενη που το διαβασαν και αλλοι θαυμαστες του!!Να ειστε καλα!!!! :D:D:D:D

Ptboul
04-10-11, 15:27
:wassat:

stavr
04-10-11, 16:28
:think:

Tsakirakos
04-10-11, 16:31
οποιος ενδιαφερεται εχω ολη τη φιλμογραφια του με ελληνικους υποτιτλους...απλα ας με ενημερωσει....

fanisk
04-10-11, 17:01
οποιος ενδιαφερεται εχω ολη τη φιλμογραφια του με ελληνικους υποτιτλους...απλα ας με ενημερωσει....

Εχεις καλη γραμμη να τα ανεβασεις καπου να τα παρουμε?

Tsakirakos
04-10-11, 17:27
Εχεις καλη γραμμη να τα ανεβασεις καπου να τα παρουμε?

100kb/sec upload. αλλα αν θελεις σου τα γραφω σε dvd και αν εχεις καλυτερη γραμμη κανεις εσυ τη μαγκια!

aristent
04-10-11, 17:32
Το κειμενο για τον Μπρους το βρηκα τυχαια...το ειχα γραψει πριν 2 μηνες και....Ειμαι πολυ χαρουμενη που το διαβασαν και αλλοι θαυμαστες του!!Να ειστε καλα!!!! :D:D:D:D

:shok: Αρα εσυ εισαι η θαυμαστρια!!!!...μικρος που ειναι ο...."ιντερνετικος κοσμος"!!!!:thumbsup:

stavr
04-10-11, 17:55
:shok: Αρα εσυ εισαι η θαυμαστρια!!!!...μικρος που ειναι ο...."ιντερνετικος κοσμος"!!!!:thumbsup:

AAAAAAAAAA...........εεεετσι εξηγουνται ολα!!!!!

cecotto 029/505
04-10-11, 18:37
Τον ειχα για καμμια 10ετια πανω απ το κεφαλι μου στο (παιδικο) δωματιο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ε ρε τι μας θυμισες.......:thanks:

Nino
04-10-11, 18:47
παρτε και μια σπανια και ιστορικη fhoto...

aristent
04-10-11, 20:10
παρτε και μια σπανια και ιστορικη fhoto...

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9207&d=1317746843

Αυτη η αγγαλια του Λη με τον Τσακ,ηταν πριν του τραβηξει τις τριχες στο Colosseum??? :thumbsup:

Cassie
04-10-11, 22:52
Ευχαριστω πολυ ολους σας!Ναι μικρος που ειναι ο κοσμος...Χαχαχαχαχαχοχοχοχ χο!!

Cassie
04-10-11, 22:55
Παρακαλω!! :)

Κωνσταντίνος
04-10-11, 23:06
:wassat:


:think:

Μάλλον εννοεί το κείμενο απο το tromakiko που παρέθεσε ο Άρης.
Απ΄ότι κατάλαβα αυτή είναι η συντάκτρια.