PDA

Επιστροφή στο Forum : Κιτρινη φυλη



fanisk
19-07-11, 21:03
Οι ταριφες ειναι εντελως ******τελικα..

Καποτε τους ελεγες οτι πας "εκει" και σε γραφαν στα παπαρια τους γιατι τους επεφτε μακρια και δεν μπορουσαν να βαλουν 3-4 διαφορετικους πελατες μαζι.
Τωρα αμα περπατας στο πεζοδρομιο σου παιζουν τα φωτα μηπως τους κανεις τη χαρη να μπουν, και αμα τους πεις και "καπου μακρια" πετανε τη σκουφια τους απο χαρα.

Το μπουλο λαμογια, καλα να παθετε και εσεις και οι μαυρες σας αδειες που θα μηδενιστει η αξια τους.

Δεν υπαρχει ρε γαμωτο ενας εισαγγελεας να τους κλεισει μεσα οσους παρεμποδιζουν τη κυκλοφορια, ποσο μαλλον που κλεινουν με το ετσι θελω λιμανια και αεροδρομια?

Ποσες χιλιαδες τουριστες πρεπει να φυγουν ακομη για να παρει μπρος η Ελ.Ας και εκτος απο το να τους γαμησει στο ξυλο, να τους χωσει μεσα (οσους παρεμποδιζουν ξαναλεω).

Ποσοι ακομα πρεπει να χασουν το καραβι τους που ηθελαν και ειχαν κανονισει να πανε διακοπες?

Ποσοι ακομα θα περπατανε στην Α.Ο και θα χανουν αεροπλανα επειδη οι ταριφες κλεινουν ενα δρομο που πληρωνουμε 3¤ (ενα χιλιαρικο)?

Τα νουμερα (μερικα απο αυτα, αν διαβασουμε και αλλες σελιδες) μιλανε μονα τους..



https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=351235&cid=4

Σε «Γολγοθά» μετατράπηκαν οι διακοπές για χιλιάδες τουρίστες, οι οποίοι βρέθηκαν χθες «όμηροι» των κινητοποιήσεων των οδηγών ταξί στο λιμάνι του Πειραιά.

Στην Ακτή Ξαβερίου προσέγγισαν χθες 8 κρουαζιερόπλοια, ενώ βρίσκονταν άλλα δύο με περίπου 16.000 επιβάτες. Επίσης σήμερα δύο κρουαζιερόπλοια που ήταν να φτάσουν στον Πειραιά, λόγω της χθεσινής κατάστασης τροποποίησαν το πρόγραμμά τους.

Εξαιτίας των κινητοποιήσεων των οδηγών ταξί, ακυρώθηκαν προγραμματισμένες επισκέψεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, ενώ πολλοί τουρίστες ταλαιπωρήθηκαν στη μετάβασή τους προς το αεροδρόμιο, καθώς ήταν υποχρεωμένοι μέχρι το σταθμό του Ηλεκτρικού στον Πειραιά να μετακινηθούν με τα πόδια, ενώ πολλοί άλλοι έχασαν ή κινδύνεψαν να χάσουν την πτήση τους.

Στο σταθμό του ηλεκτρικού σταθμού στον Πειραιά χθες το μεσημέρι επικρατούσε το αδιαχώρητο, όπως και στους συρμούς του Μετρό προς το Αεροδρόμιο.

Λόγω της κατάστασης που επικράτησε χθες, το κρουαζιερόπλοιο ARMONIA της εταιρείας MSC με 2.200 επιβάτες, αντί να προσεγγίσει σήμερα στον Πειραιά αναγκάστηκε να πιάσει λιμάνι στο Ναύπλιο και να αποβιβάσει τους επιβάτες του εκεί.

Επίσης το κρουαζιερόπλοιο Celebrity Solstice με 3.150 επιβάτες που ήταν προγραμματισμένο να πιάσει και αυτό σήμερα στο λιμάνι του Πειραιά, άλλαξε το δρομολόγιό του και κατευθύνθηκε στα Χανιά.

Στην αρχή το κρουαζιερόπλοιο ζήτησε να πάει στο λιμάνι του Ηρακλείου αλλά ο Οργανισμός Λιμένα ενημέρωσε τον καπετάνιο ότι οι επιβάτες που θέλουν να επισκεφθούν τους αρχαιολογικούς χώρους θα πρέπει να μετακινηθούν με λεωφορεία του ΚΤΕΛ, καθώς οι οδηγοί ταξί έχουν αποκλείσει το λιμάνι, και τα πούλμαν δεν μπορούν να προσεγγίσουν τα κρουαζιερόπλοια.

Επίσης τα κρουαζιερόπλοια Ruby Princess και voyazer of the seas με περίπου 7.000 επιβάτες, τροποποίησαν το πρόγραμμά τους και δεν προσέγγισαν χθες στον Πειραιά.

Πολύωρες καθυστερήσεις στην επιβίβαση και αποβίβασή τους αντιμετώπισαν και οι επιβάτες των κρουαζιεροπλοίων magesty και cristal της εταιρείας Louis.


Ολοι αυτοι (και ποσοι ακομα) αν κατεβαιναν στα λιμανια θα χαλαγαν τουλαχιστον 30-50¤ ο καθενας, και λιγο χρημα θα εμπαινε στην αγορα, και μερικοι θα μπαιναν και στα κινητα κιτρινα μπουρδελα τους να τους κανουν 5-6 κυκλους να γραψει το πειραγμενο ταξιμετρο.

Για να μη πεταχτει κανας καχυποπτος, ουτε η δουλεια μου εχει σχεση με τουρισμο, ουτε διακοπες εχω κανονισει ακομα, απλα διαβαζω και εκνευριζομαι που ενω παμε κατα διαολου ως χωρα, μερικοι λες και το κανουν επιτηδες ρε παιδι μου.. τα κανουν ακομα χειροτερα για ολους!!

Και οπως αναφερθηκε και σε καποιο αλλο τοπικ.. ενας Ελληνας (ή λιγοι) μονος του θα καταφερει πολλα στο εξωτερικο γιατι πολυ απλα δεν εχει αλλα 100 ρεμαλια πανω απο το κεφαλι του να ρωτανε ποτε θα ψοφισει η κατσικα του!

Δεκτη η διαμαρτυρια του καθενος, αρκει να ειναι διαμαρτυρια κατα του συστηματος (αφου αυτο σου φταιει) και οχι κατα των συμπολιτων σου ρε ΜΑΛΑΚΑ! Γιατι κλεινεις λιμανια, τρενα, αεροπλανα και αποτρεπεις να ερθει εισοδημα στη χωρα, στις τσεπες συμπολιτων σου?

Στο ***********, ελπιζω να σας τα κατασχεσουν τα ρημαδια μια μερα :thumbsdown:

Δεν θα παμε ποτε μπροστα ως χωρα... το χειμωνα θα εχουμε τους αγροτες που ενω φαγαν τις επιδοτησεις σε Navara με δερμα κροκοδειλου, Panerai και Hugo Boss, μολις τελειωσουν με τις γεωργικες εργασιες θα θυμηθουν να βγουν να κλεισουν τους δρομους. :thumbsdown:

Z4 DCT
19-07-11, 21:08
Οι ταριφες ειναι εντελως ****τελικα..

Καποτε τους ελεγες οτι πας "εκει" και σε γραφαν στα παπαρια τους γιατι τους επεφτε μακρια και δεν μπορουσαν να βαλουν 3-4 διαφορετικους πελατες μαζι.
Τωρα αμα περπατας στο πεζοδρομιο σου παιζουν τα φωτα μηπως τους κανεις τη χαρη να μπουν, και αμα τους πεις και "καπου μακρια" πετανε τη σκουφια τους απο χαρα.

Το μπουλο λαμογια, καλα να παθετε και εσεις και οι μαυρες σας αδειες που θα μηδενιστει η αξια τους.

Δεν υπαρχει ρε γαμωτο ενας εισαγγελεας να τους κλεισει μεσα οσους παρεμποδιζουν τη κυκλοφορια, ποσο μαλλον που κλεινουν με το ετσι θελω λιμανια και αεροδρομια?

Ποσες χιλιαδες τουριστες πρεπει να φυγουν ακομη για να παρει μπρος η Ελ.Ας και εκτος απο το να τους γαμησει στο ξυλο, να τους χωσει μεσα (οσους παρεμποδιζουν ξαναλεω).

Ποσοι ακομα πρεπει να χασουν το καραβι τους που ηθελαν και ειχαν κανονισει να πανε διακοπες?

Ποσοι ακομα θα περπατανε στην Α.Ο και θα χανουν αεροπλανα επειδη οι ταριφες κλεινουν ενα δρομο που πληρωνουμε 3¤ (ενα χιλιαρικο)?

Τα νουμερα (μερικα απο αυτα, αν διαβασουμε και αλλες σελιδες) μιλανε μονα τους..



Ολοι αυτοι (και ποσοι ακομα) αν κατεβαιναν στα λιμανια θα χαλαγαν τουλαχιστον 30-50¤ ο καθενας, και λιγο χρημα θα εμπαινε στην αγορα, και μερικοι θα μπαιναν και στα κινητα κιτρινα μπουρδελα τους να τους κανουν 5-6 κυκλους να γραψει το πειραγμενο ταξιμετρο.

Για να μη πεταχτει κανας καχυποπτος, ουτε η δουλεια μου εχει σχεση με τουρισμο, ουτε διακοπες εχω κανονισει ακομα, απλα διαβαζω και εκνευριζομαι που ενω παμε κατα διαολου ως χωρα, μερικοι λες και το κανουν επιτηδες ρε παιδι μου.. τα κανουν ακομα χειροτερα για ολους!!

Και οπως αναφερθηκε και σε καποιο αλλο τοπικ.. ενας Ελληνας (ή λιγοι) μονος του θα καταφερει πολλα στο εξωτερικο γιατι πολυ απλα δεν εχει αλλα 100 ρεμαλια πανω απο το κεφαλι του να ρωτανε ποτε θα ψοφισει η κατσικα του!

Δεκτη η διαμαρτυρια του καθενος, αρκει να ειναι διαμαρτυρια κατα του συστηματος (αφου αυτο σου φταιει) και οχι κατα των συμπολιτων σου ρε ΜΑΛΑΚΑ! Γιατι κλεινεις λιμανια, τρενα, αεροπλανα και αποτρεπεις να ερθει εισοδημα στη χωρα, στις τσεπες συμπολιτων σου?

***********, ελπιζω να σας τα κατασχεσουν τα ρημαδια μια μερα :thumbsdown:

Δεν θα παμε ποτε μπροστα ως χωρα... το χειμωνα θα εχουμε τους αγροτες που ενω φαγαν τις επιδοτησεις σε Navara με δερμα κροκοδειλου, Panerai και Hugo Boss, μολις τελειωσουν με τις γεωργικες εργασιες θα θυμηθουν να βγουν να κλεισουν τους δρομους. :thumbsdown:


Φανουρη με σοκαρεις, τι γλωσσα ειναι αυτη.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:




Αυτο ειναι το μονο σιγουρο thumb:whistle:

Eleni
19-07-11, 21:16
Φανη,

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!! Εμεις οι ιδιοι καταστρεφουμε τη χωρα μας......!!!!!!
Εντος Ελλαδος εχουμε τασεις αυτοκαταστροφης.

Monsta
19-07-11, 21:16
Relax dude!

Συμφωνώ στα περισσότερα Φαν, πλην όμως το γεγονός ότι η όποια αλλαγή στο επάγγελμα έπρεπε να γίνει με πιο 'ήπιο' τρόπο. Διότι κάποιος που το χει και 20-30 χρόνια έκανε απόσβεση, αυτός όμως που χρεώθηκε πρόσφατα με γραμμάτια και χρωστάει για 10-15-20 χρόνια τι κάνει? Για τη 2η κατηγορία δηλαδή, η κυβέρνηση θα πρεπε να τους δώσει κάποιο 'ελαφρυντικό' για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Όσο για τη κατάσταση σε λιμάνια, αεροδρόμια κτλ οι τύποι είναι για πολύ ξύλο. Το Κράτος για ακόμα μία φορά......απλός θεατής. Και οι ξένοι τουρίστες δεν πιστεύουν στα μάτια τους.

fanisk
19-07-11, 21:17
Δεν μπορω ρε Γιαννη εχω τρελαθει αυτες τις μερες με αυτα που γινονται, θα επρεπε να ντρεπονται μερικοι...
Καθε μερα με το πασοκ και την εντεταλμενη υπηρεσια τους ειναι και χειροτερη, και αντι να ενωθουμε να κανουμε ενα βημα μπροστα (τουλαχιστον) κανουμε 3 βηματα πισω.

fanisk
19-07-11, 21:28
Relax dude!

Συμφωνώ στα περισσότερα Φαν, πλην όμως το γεγονός ότι η όποια αλλαγή στο επάγγελμα έπρεπε να γίνει με πιο 'ήπιο' τρόπο. Διότι κάποιος που το χει και 20-30 χρόνια έκανε απόσβεση, αυτός όμως που χρεώθηκε πρόσφατα με γραμμάτια και χρωστάει για 10-15-20 χρόνια τι κάνει? Για τη 2η κατηγορία δηλαδή, η κυβέρνηση θα πρεπε να τους δώσει κάποιο 'ελαφρυντικό' για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Όσο για τη κατάσταση σε λιμάνια, αεροδρόμια κτλ οι τύποι είναι για πολύ ξύλο. Το Κράτος για ακόμα μία φορά......απλός θεατής. Και οι ξένοι τουρίστες δεν πιστεύουν στα μάτια τους.

Γιατι η 2η κατηγορια να εχει ελαφρυνσεις Κωστα? Εσυ ******ς εισαι που πληρωνεις ενοικια, εναρξη, λογιστη, εφοριες, αερα, τεβε, σεα, μεα, δημο, και ενα σωρο αλλα?

Ξυπνησαν μερικοι και ειπαν ας δωσω 100 και 200 χιλιαρικα μαυρα να γινω "αφεντικο" και να το νοικιαζω στον μεροκαματιαρη, και πρεπει να ερθει ο κοσμος αναποδα μη και χαθει η επενδυση τους? Μα ειναι μαυρα λεφτα.. πως περιμενεις να δικαιωθεις οταν ο ιδιος συντηρεις κατι μαυρο?

Για καραβια και λιμανια.. τι να πεις.. φταιει μετα ο ξενος που δεν θα ξαναρθει? Φταιει ο Ελληνας που δουλευε σαν σκυλος ολο το χρονο και εκλεισε εισιτηρια και ξενοδοχειο να ξεκουραστει 1 βδομαδα? Ντροπη!! :thumbsdown:

Z4 DCT
19-07-11, 21:29
Relax dude!

Συμφωνώ στα περισσότερα Φαν, πλην όμως το γεγονός ότι η όποια αλλαγή στο επάγγελμα έπρεπε να γίνει με πιο 'ήπιο' τρόπο. Διότι κάποιος που το χει και 20-30 χρόνια έκανε απόσβεση, αυτός όμως που χρεώθηκε πρόσφατα με γραμμάτια και χρωστάει για 10-15-20 χρόνια τι κάνει? Για τη 2η κατηγορία δηλαδή, η κυβέρνηση θα πρεπε να τους δώσει κάποιο 'ελαφρυντικό' για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Όσο για τη κατάσταση σε λιμάνια, αεροδρόμια κτλ οι τύποι είναι για πολύ ξύλο. Το Κράτος για ακόμα μία φορά......απλός θεατής. Και οι ξένοι τουρίστες δεν πιστεύουν στα μάτια τους.

Kωστα....κακο του κεφαλιου τους...εδω και 10 χρονια ξερουν οτι εχουμε υποχρεωση λογο ευρωπαικης ενωσης, να ανοιξουν τα κλειστα επαγγελματα
Αλλα εδω στο ελλαντα ολοι λεγανε...ελα μωρε σιγα μην γινει....ε να που εγινε...ολοι τους το ηξερα και απλα το κρυβανε κατω απο το χαλακι......ηταν να γινει πριν 2 χρονια, οι αλλοι το εκαναν γαργαρα, καποτε θα γινοταν...ειδικα οποιος αγορασε αδεια εδω και 2 χρονια, λυπαμαι αλλα ειναι αξιος της μοιρας του

GIWRGOSPR
19-07-11, 21:29
πεστα χρυσοστομε....πεστα......ποτε κανεις να μην ξαναπαρει ταξι....το μετρο ειναι το καλυτερο.....ειμαι μαζι σου......

Spiros335i
19-07-11, 21:33
Που ειναι το προβλημα με τους αγροτες ρε παιδια;

spar@
19-07-11, 21:34
καλα εγω ειχα προβλημα με τους κιτρινιαρηδες (δεν τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι γιαυτο μην παρεξηγηθειτε) απλα ειναι η πλειοψηφια, πολυ πριν αρχισουν τις μαγκιες αυτες!
φοβουνται τωρα γιατι ειχαν το μονοπωλειο και εκαναν οτι ηθελαν, διαλυμενα ταξι, βρωμιαρηδες, αθλητικα στο φουλ μεσα, μαγκια και καμακια....

Moufas E46
19-07-11, 21:39
φιλε δε συμφωνω καθολου μαζι σου. και ουτε ταριφας ειμαι ουτε συγγενη ταριφα εχω. και εγω τους εχω βρισει απειρες φορες για την ανυπαρκτη παιδεια τους για τον τροπο οδηγησης τους που φρεναρουν οπου βρουν για να παρουν πελατη, για τις διπλοκουρσες που κανουνε, για την επιλογη διαδρομης, για τα πειραγμενα ταξιμετρα ακομα για τα πεσιματα που κανουν σε οποια γκομενα παρουν κουρσα. αλλα για ολα αυτα που προανεφερα εχει και τις ευθυνες τις η πολιτεια που δεν επερνε αδειες επιτοπου μετα απο καθε καταγγελια ωστε να μαζευτει η ασυδοσια σε αυτο το κλαδο. το λεω ως παθων γιατι κατηγγηλα ταριφα που δε του αρεσε η διαδρομη που του ειπα και η απαντηση του αστυνομικου που καθοταν ολως τυχαια στο πεζοδρομιο αφου κατεγραψε το περιστατικο ηταν κανε καταγγελια στο υπουργειο μεταφορων η στο συνδικατο του. τρεχα γυρευε δηλαδη. οσο αφορα το θεμα που θιγεις ειμαι εντελως αντιθετως και εχουν δικιο οι ταριφες να φωναζουν. δεν μπορει μια κυβερνηση απο τη μια μερα στην αλλη να ανατρεπει οικογενειακους προγραμματισμους μιας ζωης και να απαξιωνει μια αδεια που καποιος εσκασε ακομα και 200000 ευρω. και θα πει καποιος οι περισσοτεροι την πηραν πριν 30 και 20 χρονια. αλλα εστω και το 10% που τις πηρε προσφατα δε το στελνεις στη φυλακη με ενα νομο που φερνεις απο τη μια μερα στην αλλη. αυτα τα πραγματα θελουν σχεδιασμο και οι σοβαρες κυβερνησεις δινουν τουλαχιστον μια 10 ετια περιθωριο μεχρι να επελθει η πληρης απελευθερωση. αλλα ακομα και αυτο να παραβλεψουμε με την ανεργια στο 16% η πληρης απελευθερωση θα διπλασει τον ηδη μεγαλο αριθμο των 15000 ταξι της αθηνας με οτι αυτο συνεπαγεται στο κυκλοφοριακο αλλα και στο επιπεδο διαβιωσης των επαγγελματιων

fanisk
19-07-11, 21:43
φιλε δε συμφωνω καθολου μαζι σου. και ουτε ταριφας ειμαι ουτε συγγενη ταριφα εχω. και εγω τους εχω βρισει απειρες φορες για την ανυπαρκτη παιδεια τους για τον τροπο οδηγησης τους που φρεναρουν οπου βρουν για να παρουν πελατη, για τις διπλοκουρσες που κανουνε, για την επιλογη διαδρομης, για τα πειραγμενα ταξιμετρα ακομα για τα πεσιματα που κανουν σε οποια γκομενα παρουν κουρσα. αλλα για ολα αυτα που προανεφερα εχει και τις ευθυνες τις η πολιτεια που δεν επερνε αδειες επιτοπου μετα απο καθε καταγγελια ωστε να μαζευτει η ασυδοσια σε αυτο το κλαδο. το λεω ως παθων γιατι κατηγγηλα ταριφα που δε του αρεσε η διαδρομη που του ειπα και η απαντηση του αστυνομικου που καθοταν ολως τυχαια στο πεζοδρομιο αφου κατεγραψε το περιστατικο ηταν κανε καταγγελια στο υπουργειο μεταφορων η στο συνδικατο του. τρεχα γυρευε δηλαδη. οσο αφορα το θεμα που θιγεις ειμαι εντελως αντιθετως και εχουν δικιο οι ταριφες να φωναζουν. δεν μπορει μια κυβερνηση απο τη μια μερα στην αλλη να ανατρεπει οικογενειακους προγραμματισμους μιας ζωης και να απαξιωνει μια αδεια που καποιος εσκασε ακομα και 200000 ευρω. και θα πει καποιος οι περισσοτεροι την πηραν πριν 30 και 20 χρονια. αλλα εστω και το 10% που τις πηρε προσφατα δε το στελνεις στη φυλακη με ενα νομο που φερνεις απο τη μια μερα στην αλλη. αυτα τα πραγματα θελουν σχεδιασμο και οι σοβαρες κυβερνησεις δινουν τουλαχιστον μια 10 ετια περιθωριο μεχρι να επελθει η πληρης απελευθερωση. αλλα ακομα και αυτο να παραβλεψουμε με την ανεργια στο 16% η πληρης απελευθερωση θα διπλασει τον ηδη μεγαλο αριθμο των 15000 ταξι της αθηνας με οτι αυτο συνεπαγεται στο κυκλοφοριακο αλλα και στο επιπεδο διαβιωσης των επαγγελματιων

Φιλε μουφα καταλαβαινεις οτι μιλαμε για μαυρες αδειες με μαυρα λεφτα? Φταιει το κρατος (φταιει!) που εσενα πριν 5 χρονια σου ηρθε η φωτιση να μου σκασεις (ή να χρεωθεις δανειο) 200 μαυρα χιλιαρικα για να σου δωσω μια αδεια που ειχα? Μηπως φταιει το μυαλο σου που αντι να κοιταξεις τι θα γινει μελλοντικα (εδω και 10 χρονια λενε για ανοιγμα κλειστων επαγγελματων), εσυ κοιταξες τη καβατζα του νεοελληνα "ας φαμε σημερα και απο αυριο βλεπουμε"..

Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω, ελπιζω ναι.

Skyline_IS
19-07-11, 21:45
το κρατος θεατης...

Ο τουρισμος αναβηκε χαρη στα γεγονοτα που εγιναν αιγυπτο,τυνησια κλπ και αντι να λεμε ευχαριστω που εκατσαν ετσι τα πραγματα και να κοιταξουμε να κρατησουμε τον υγιη τουρισμο και να ξαναρθουν ο καθενας κατεβαινει τσουπ και κλεινει δρομους,αεροδρομια λιμανια..

Αν ο τουριστικο κλαδος τωρα τους μυνησει για απωλεια εσοδων θα τα πληρωσουν οι σατα,ματα?

Να απελευθερωθει τωρα το επαγγελμα,ουτε με ηπιο τροπο , μπαμ και εξω και οσοι χασαν λεφτα τα χασαν..Το ξεραν οτι θα ανοιξει το επαγγελμα αλλα σφυριζαν αδιαφορα..

Ο αλλος ελεγε να εναρμοστουν με τα ευρωπαικα προτυπα..Εχουν δει και ποιες ειναι οι υπηρεσιες των ταξι στην ευρωπη??
Αρτια συντηρημενα ταξι,οδηγοι ευγενικοι και οχι μπουρτζοβλαχοι αξυριστοι με το τσιγαρο να ντουμανιαζει μεσα

Οταν παιρνεις ενα πελατη ειτε με κληση ειτε χωρις ΠΑΙΡΝΕΙ μονο εσενα και οχι αλλους 2-3 οπως γινεται εδω.Και αν πετυχεις κανα παραξενο την εκατσες..

Οταν ειναι να πας αεροδρομιο ερχεται και κουβαλαει τις βαλιτσες σου (ΝΑΙ καλα διαβασατε,κουβαλαει τις βαλιτσες χωρις εξτρα χρεωση).

Οταν καλεις ταξι δεν σε χρεωνει και την διαδρομη που κανει για να ερθει να σε παραλαβει οπως γινεται εδω (ο λακαμας εδωσα καποτε 15 ευρω σε ταξι απο ωραιοκαστρο ηλιουπολη γιατι ο μαγκας ηρθε απο νικοπολη)..

Πλεον προτιμω να μην πιω,να καψω 3-4 ευρω παραπανω παρα να παρω ταξι.

Monsta
19-07-11, 21:46
Μία ελάφρυνση που έχει μία νέα εταιρεία (για παράδειγμα) Φαν είναι ότι μπορεί να 'δείξει' ζημιές για τα πρώτα τρία χρόνια. Επίσης όταν άνοιξα εγώ την επιχείρηση πριν σχεδόν 7 χρόνια, υπήρχαν ένα σωρό επιδοτήσεις από κοινοτικά πλαίσια, όπου νέοι επιχειρηματίες πήραν μπόλικο χρήμα.

Όμως γιατί πρέπει να ναι απαραίτητα 'μαύρα' τα λεφτά μιας άδειας ταρίφα? Δε γνωρίζω, αλλά αν πάρει κάποιος μία ή μισή άδεια κασεράκι, δεν έχει πόθεν έσχες? Όσο γι αυτούς που το πήρανε με δόσεις, πως είναι μαύρα?

Και αν γίνεται αυτό για ν ανοίξουν εταιρείες ταξί όπως στο εξωτερικό.......άρα εκείνοι που χουν φράγκα θα γίνουν πλουσιότεροι. Και οι μεμονωμένοι μικροί θα 'πεινάσουν', μιας και ο ανταγωνισμός θα ναι πάρα πολύ έντονος. Βέβαια αυτό θα φέρει και κάποια 'καλά'....

Samaro
19-07-11, 21:51
Kωστα....κακο του κεφαλιου τους...εδω και 10 χρονια ξερουν οτι εχουμε υποχρεωση λογο ευρωπαικης ενωσης, να ανοιξουν τα κλειστα επαγγελματα
Αλλα εδω στο ελλαντα ολοι λεγανε...ελα μωρε σιγα μην γινει....ε να που εγινε...ολοι τους το ηξερα και απλα το κρυβανε κατω απο το χαλακι......ηταν να γινει πριν 2 χρονια, οι αλλοι το εκαναν γαργαρα, καποτε θα γινοταν...ειδικα οποιος αγορασε αδεια εδω και 2 χρονια, λυπαμαι αλλα ειναι αξιος της μοιρας του
Ακριβώς Ετσι !!
Το γνώριζαν χρόνια τώρα !!!
Ομως, όπως όλοι οι Ελληνες που ανήκουν σε μία συντεχνία , πιστεύουν πως καμμία κυβέρνηση δεν θα τολμήσει να πάρει το πολιτικό κόστος.

Moufas E46
19-07-11, 21:55
Φιλε μουφα καταλαβαινεις οτι μιλαμε για μαυρες αδειες με μαυρα λεφτα? Φταιει το κρατος (φταιει!) που εσενα πριν 5 χρονια σου ηρθε η φωτιση να μου σκασεις (ή να χρεωθεις δανειο) 200 μαυρα χιλιαρικα για να σου δωσω μια αδεια που ειχα? Μηπως φταιει το μυαλο σου που αντι να κοιταξεις τι θα γινει μελλοντικα (εδω και 10 χρονια λενε για ανοιγμα κλειστων επαγγελματων), εσυ κοιταξες τη καβατζα του νεοελληνα "ας φαμε σημερα και απο αυριο βλεπουμε"..

Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω, ελπιζω ναι.

και εγω οταν αγορασα σπιτι περυσι και εσκασα 200000 βρεθηκαν καποιοι εξυπνακηδες και λεγανε γιατι δεν πηρες ταξι να εισπρατεις 2 χιλιαρικακια το μηνα και να εισαι αραχτος. και οταν τους ελεγα καποια στιγμη θα απελευθερωθει μου λεγανε εδω ειναι ελλαδα και κανεις δεν θα παρει τετοια αποφαση για τους γνωστους λογους. οσο αφορα τα μαυρα θα διαφωνησω η μεταβιβαση της αδειας ηταν μια καθολα νομιμη διαδικασια. τωρα οσο αφορα τα ποσα αυτα τα καθοριζε η αγορα με βαση την προσφορα και την ζητηση

fanisk
19-07-11, 22:06
Μία ελάφρυνση που έχει μία νέα εταιρεία (για παράδειγμα) Φαν είναι ότι μπορεί να 'δείξει' ζημιές για τα πρώτα τρία χρόνια. Επίσης όταν άνοιξα εγώ την επιχείρηση πριν σχεδόν 7 χρόνια, υπήρχαν ένα σωρό επιδοτήσεις από κοινοτικά πλαίσια, όπου νέοι επιχειρηματίες πήραν μπόλικο χρήμα.

Όμως γιατί πρέπει να ναι απαραίτητα 'μαύρα' τα λεφτά μιας άδειας ταρίφα? Δε γνωρίζω, αλλά αν πάρει κάποιος μία ή μισή άδεια κασεράκι, δεν έχει πόθεν έσχες? Όσο γι αυτούς που το πήρανε με δόσεις, πως είναι μαύρα?

Και αν γίνεται αυτό για ν ανοίξουν εταιρείες ταξί όπως στο εξωτερικό.......άρα εκείνοι που χουν φράγκα θα γίνουν πλουσιότεροι. Και οι μεμονωμένοι μικροί θα 'πεινάσουν', μιας και ο ανταγωνισμός θα ναι πάρα πολύ έντονος. Βέβαια αυτό θα φέρει και κάποια 'καλά'....

Κωστα οι αδειες αυτες βγηκαν..καποτε και εχουν συγκεκριμενη τιμη (δεν θυμαμαι ακριβως). Αλλο ποσο γραφουν πανω και αλλο ποσο τις πουλανε. Να γινουν οι εταιριες γιατι ο Ελληνας μια ζωη ******ς, τσαμπα μαγκας και καμακης θα ειναι.

Πας Λονδινο και ο "Αγγλαρας" σου φορτωνει τις αποσκευες, ντρεπεσαι μη του λερωσεις το πατακι, σπανια ακουει μουσικη και αν το κανει ειναι τοσο χαμηλη η ενταση που τα μισα δεν τα ακους, μυριζει χειρουργειο μεσα και οχι Καρελια αφιλτρο, και αμα βαλεις τη γυναικα σου μεσα δεν θα τη κοιτα απο τους 30 μινι καθρεπτες που εχει παντου στο παρμπριζ. Δεν θα σου πει ποτε "ωωωωωω ρε μεγαλε τοσο μακρια θα παμε?", και δεν θα σου ανοιξει ποτε κουβεντα αν δεν μιλησεις εσυ πρωτος. Για σταματημα στο τελευταιο δευτερολεπτο δεν το συζηταμε!

Στην Ελλαδα περαν μερικων Κυριων που εχω πετυχει με ταξι, ντυσιμο και τροπους στην εντελεια, εχω συναντησει και εγω δεν ξερω ποσους καμμενους με σαγιοναρα και βερμουδα, χωρις A/C μη καψει ντιζελ, μποχα και ντουμανι που ενοχλει ακομα και μενα που καπνιζω, Ερα Σπορτ στο μαξιμουμ μη και χασουμε τη φαση, θα σου ανοιξει κουβεντα ειτε εχεις ορεξη ειτε οχι, θα ακουσεις ενα σωρο φιδια για παρτουζες με 20 Τσεχες φοιτητριες, και αμα βαλεις και καμια φιλη με κοντη φουστα μεσα πρεπει να του λες ωπααααα θα τρακαρουμε γιατι εχει αλλου τα ματια του.

Με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.. λυπαμαι για οσους πραγματικα τιμουν το επαγγελμα και τον πελατη τους, δυστυχως οι περισσοτεροι δεν ειναι σαν αυτους ομως και θα ειναι καλυτερα, πιστευω, χωρις αυτους.

Monsta
19-07-11, 22:13
Κωστα οι αδειες αυτες βγηκαν..καποτε και εχουν συγκεκριμενη τιμη (δεν θυμαμαι ακριβως). Αλλο ποσο γραφουν πανω και αλλο ποσο τις πουλανε. Να γινουν οι εταιριες γιατι ο Ελληνας μια ζωη ******ς, τσαμπα μαγκας και καμακης θα ειναι.


ΟΚ δεν το ήξερα. thumb




Πας Λονδινο και ο "Αγγλαρας" σου φορτωνει τις αποσκευες, ντρεπεσαι μη του λερωσεις το πατακι, σπανια ακουει μουσικη και αν το κανει ειναι τοσο χαμηλη η ενταση που τα μισα δεν τα ακους, μυριζει χειρουργειο μεσα και οχι Καρελια αφιλτρο, και αμα βαλεις τη γυναικα σου μεσα δεν θα τη κοιτα απο τους 30 μινι καθρεπτες που εχει παντου στο παρμπριζ. Δεν θα σου πει ποτε "ωωωωωω ρε μεγαλε τοσο μακρια θα παμε?", και δεν θα σου ανοιξει ποτε κουβεντα αν δεν μιλησεις εσυ πρωτος. Για σταματημα στο τελευταιο δευτερολεπτο δεν το συζηταμε!

Στην Ελλαδα περαν μερικων Κυριων που εχω πετυχει με ταξι, ντυσιμο και τροπους στην εντελεια, εχω συναντησει και εγω δεν ξερω ποσους καμμενους με σαγιοναρα και βερμουδα, χωρις A/C μη καψει ντιζελ, μποχα και ντουμανι που ενοχλει ακομα και μενα που καπνιζω, Ερα Σπορτ στο μαξιμουμ μη και χασουμε τη φαση, θα σου ανοιξει κουβεντα ειτε εχεις ορεξη ειτε οχι, θα ακουσεις ενα σωρο φιδια για παρτουζες με 20 Τσεχες φοιτητριες, και αμα βαλεις και καμια φιλη με κοντη φουστα μεσα πρεπει να του λες ωπααααα θα τρακαρουμε γιατι εχει αλλου τα ματια του.

Με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.. λυπαμαι για οσους πραγματικα τιμουν το επαγγελμα και τον πελατη τους, δυστυχως οι περισσοτεροι δεν ειναι σαν αυτους ομως και θα ειναι καλυτερα, πιστευω, χωρις αυτους.


^^ :hystericalbs1:

Πιστεύω πως όλοι έχουμε τις δικές μας μοναδικές ιστορίες, ως επιβάτες ταξί.

Dimzan
19-07-11, 22:13
σκεφτειτε ομως το εξης απλο: οτι μπορει μια μερα στο επαγγελμα σας να βρεθειτε με τη μιση δουλεια και τα μισα λεφτα επειδη υπαρχει ξαφνικα η διπλασια-τριπλασια προσφορα εργασιας. Εχετε μινι μαρκετ? ανοιγουν 2 ιδια τριγυρω. Εχετε γραφειο λογιστικο? ανοιγουν 2-3 ιδια τριγυρω..

ποσο μαλλον στα ταξι που παιρνουμε το πρωτο μπροστα μας.

Δεν εχω θεμα με την απελευθερωση. Εχω θεμα με τον τροπο που γινεται, και τη γενικοτερη σταση του κρατους στη δημιουργια του αλαλουμ. Αντι να βοηθησουν οι πολιτικοι να κρατηθουν χαμηλα οι τονοι και να μην εχουμε αναταραχες κανουν το αντιθετο.

Επισης τα ταξι ειναι πανακριβα. Και οσο επεφτε η κινσηη τους ανεβαζαν τιμες. Αποτελεσμα οτι μαζι με την ελευση της κρισης εχουν ριξει πανω απο 50% τα κερδη τους.

Οσοι πηραν αδεια τα τελευταια χρονια και δεν τηνε χουν ξεπληρωσει απλα ειναι καταδικασμενοι. Αυτο ειναι το προβλημα.

Α ξεχασα.. λεφτα υπαρχουν!

edit
φανη αν και γενικα διαφωνω με τον τροπο που τα πες στην αρχη το τελευταιο σου ποστ με βρισκει απολυτα συμφωνω

Lefteris116
20-07-11, 00:04
Φανη μαζι σου με χιλια ειμαι!!να βαλουν μυαλο οι κιτρινοφυλιαριδες..

valantis544
20-07-11, 00:19
Για άλλη μια φορά οι περισσότεροι εδώ (όχι όλοι ευτυχώς) τα ρίχνετε στον πολίτη και συνάνθρωπο σας (ταρίφες). Με άλλα λόγια συμφωνείτε με την φράση "μαζί τα φάγαμε". Την επόμενη φορά που κάποιος θα πάει να ψηφίσει τους ίδιους που ψήφισε, ας σκεφτεί ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι και ίσως του έρθει η φώτιση, να καταλάβει γιατί και από ποιούς δημιουργούνται οι ανακατωσούρες και γιατί την δεδομένη περίοδο όπου προκαλούν μεγάλο πλήγμα στον τουρισμό. Μήπως αυτοί που κυβερνάνε και φτιάχνουν τα μέτρα δεν ήξεραν πως θα ξεσηκωθούν οι ταρίφες; Εκτός από προδότες είναι και χαζοί και δεν μπορούσαν να το κάνουν με πιο ήπιο τρόπο όπως αναφέρθηκε ή να γίνει έστω τον χειμώνα και όχι στη μέση της σεζόν; Καλό θα ήταν να μην μπαίνουμε στο τρυπάκι που μας οδηγούν να αλληλοφαγωνόμαστε. Τα ίδια γίνονται και με τους αστυνομικούς, αλλά και με τους αγρότες. Εκτός από τη λέρα που υπάρχει σε κάθε επάγγελμα έτσι και στους ταρίφες υπάρχουν μεροκαματιάρηδες και άνθρωποι που έχουν να θρέψουν στόματα. Επίσης ας μην ξεχνάμε πως οι περισσότεροι μάλλον από αυτούς είναι απλώς οδηγοί και όχι ιδιοκτήτες. Δηλαδή δεν έχουν πληρώσει αυτά τα "μαύρα" λεφτά για την άδεια και θα πληρώσουν την νύφη ΚΥΡΙΩΣ αυτοί. Καλώς ή κακώς ένα μεγάλο μέρος, αν όχι όλο, έγιναν ταξιτζήδες σε ένα καθεστώς "μαύρο" που προυπήρχε και το δημιούργησε ποιός;; Οι ίδιοι οι ταξιτζήδες μήπως; Αν απάντησες ναι σε αυτήν την ερώτηση τότε ξαναδιάβασε το κείμενο από τη αρχή.

Δεν θέλω να δημιουργήσω αντιπαράθεση με κανέναν και πολύ πιθανόν να είμαι μικρότερος από τους περισσότερους εδώ, αλλά πήρα το θάρρος να μιλήσω ακριβώς επειδή είχαμε στην οικογένεια ταξιτζή για πολλά χρόνια και γνωρίζω τα πράγματα κάπως.

valantis544
20-07-11, 00:27
Επίσης ζω σε νησί, όπου ο τουρισμός είναι το παν και την πληρώνουμε κι εμείς την νύφη τώρα μαζί με όλους τους υπόλοιπους. Εμένα όμως δεν μου φταίνε οι ταρίφες... Δεν συνεχίζω την φράση για να μην ξεκινήσει η αντιπαράθεση.

nikos1400
20-07-11, 00:31
ΠΟΙΟΙ διοργανωσανε τις 'κινητοποιησεις' ρε παιδια στην Αθηνα (οπου και εγινε 'της κακομοιρας') ??
Μηπως αυτη ειναι η σωστη ερωτηση ?

sierra
20-07-11, 01:21
Δεν μπορω ρε Γιαννη εχω τρελαθει αυτες τις μερες με αυτα που γινονται, θα επρεπε να ντρεπονται μερικοι...
Καθε μερα με το πασοκ και την εντεταλμενη υπηρεσια τους ειναι και χειροτερη, και αντι να ενωθουμε να κανουμε ενα βημα μπροστα (τουλαχιστον) κανουμε 3 βηματα πισω.

Πεστα ρε Φάνη. Αν και οι Έλληνες δεν ξυπνάνε....

Driver M
20-07-11, 02:32
Καλά όλα αυτά (αν και με τους χαρακτηρισμούς σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ) αλλά για λύστε μου μια απορία.
Γιατί πριν μερικούς μήνες άλλα τους έλεγε ο τότε υπουργός (Ρέππας) και άλλα κάνει ο σημερινός (Ραγκούσης)?
Πως γίνεται η ίδια κυβέρνηση να έρχεται σε συμφωνία με ένα κλάδο και τώρα με το έτσι θέλω να γράφει τη συμφωνία αυτή και να κάνει τελείως διαφορετικά πράγματα??

Εν κατακλείδι, αν και συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με το άνοιγμα του επαγγέλματος (αν και κάποιο όριο θα έπρεπε να μπει για να μην πλημμυρίσει ο κόσμος ταξί κάτι που και θα κάνει τους ιδιοκτήτες να πεινάσουν αλλά και θα επιδεινώσει σημαντικά το κυκλοφοριακό), είμαι κάθετα αντίθετως στο αποφασίζω και διατάσσω της κυβέρνησης που έχει τη στάση αυτή σε όλα τα θέματα που αφορούν τους Έλληνες πολίτες, αλλά και στο ψέμα και την κοροϊδία που εξαπολύει καθημερινά λέγοντας άλλα και κάνοντας άλλα.

Τα αεροδρόμια και τα λιμάνια πάλι δεν πρέπει να κλείνονται, αφού είναι κρίμα να παραλύουν και άλλοι κλάδοι (ξενοδοχεία, μαγαζιά κλπ) που δεν φταίνε σε τίποτα.
Αλλά θα μπορούσε να περιμένει μερικούς μήνες ακόμα ο Ραγκούσης και να μην περάσει στα καλά του καθουμένου και μέσα στο ζενίθ της τουριστικής περιόδου το νομοσχέδιο αυτό, αφού ήταν σίγουρο πως θα προκληθούν αντιδράσεις, τη στιγμή μάλιστα που η κυβέρνηση, για πολλοστή φορά, αθέτησε το λόγο της.
Αλλά απ'τους συγκεκριμένους ανίκανους δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο, ό,τι και να κάνουν με την προχειρότητα και την απρονοησία τους πάντα προκαλούν το χάος.

Dimzan
20-07-11, 02:39
εγω παλι το πιστευω πως σκοπος τους πλεον ειναι να δημιουργησουν το χαος..

μας θελουν διαλυμενους, να ερθουμε σε ρηξη μεταξυ μας, ωστε οι αμερικανοι να μας εξαγορασουν πιο ευκολα μεσω του ΔΝΤ.

ισως και το σεναριο μου να ειναι τυπου φωσκολος αλλα ετσι το βλεπω...

Z4 DCT
20-07-11, 06:57
Καλά όλα αυτά (αν και με τους χαρακτηρισμούς σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ) αλλά για λύστε μου μια απορία.
Γιατί πριν μερικούς μήνες άλλα τους έλεγε ο τότε υπουργός (Ρέππας) και άλλα κάνει ο σημερινός (Ραγκούσης)?
Πως γίνεται η ίδια κυβέρνηση να έρχεται σε συμφωνία με ένα κλάδο και τώρα με το έτσι θέλω να γράφει τη συμφωνία αυτή και να κάνει τελείως διαφορετικά πράγματα??

\

Για τον ιδιο ακριβως λογο που πηγαιναν στα λιμανια να συμπαρασταθουν στην ΠΝΟ οταν εκανε απεργιες, με τους ταξιτζηδες οταν και αυτοι εκαναν απεργιες, με την ΔΕΗ οταν εκανε απεργιες, με την ΕΥΑΘ, οταν και αυτη εεκανε απεργιες....και ολα αυτα τα εκανε οταν ηταν αντιπολιτευση.....και ο λογος ειναιο ενας, ψηφοθηρια, και μικροπολιτικα συμφεροντα....το ιδιο μπαλακι τους πεταει πισω τωρα και η ΝΔ......






Αλλά θα μπορούσε να περιμένει μερικούς μήνες ακόμα ο Ραγκούσης και να μην περάσει στα καλά του καθουμένου και μέσα στο ζενίθ της τουριστικής περιόδου το νομοσχέδιο αυτό, αφού ήταν σίγουρο πως θα προκληθούν αντιδράσεις, τη στιγμή μάλιστα που η κυβέρνηση, για πολλοστή φορά, αθέτησε το λόγο της.
Αλλά απ'τους συγκεκριμένους ανίκανους δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο, ό,τι και να κάνουν με την προχειρότητα και την απρονοησία τους πάντα προκαλούν το χάος.


Οσο για αυτο ρε Αρη...ποσο να αφηνουμε τα πραγματα να περασουν για να κανουμε κατι......εδω και 10 χρονια το ξερουν, σε λιγο θα θελουβ να τους βαζουμε και freszyderm να μην συγκεγονται......το ξερανε και ακομα αγοραζανε αδειες...με την συμφωνη γνωμη των αρχισυνδηκαλιστων τους.....αυτους να πανε να μαμησουν

gnx
20-07-11, 08:49
Εάν θες να ανοίξεις μια καφετέρια (ταξί) και πληρώσεις αέρα ¤100000 (άδεια ταξί) και το μαγαζί πάει άπατο, δεν εχασες ¤100000 μαύρα με τη μία;

Εαν όλοι οι ιδιοκτήτες καφε που δε τραβηξαν έβγαιναν στους δρόμους ζητώντας τον αέρα που πλήρωσαν τι θα γινόταν;

optostyle
20-07-11, 09:08
ΔΕΝ χειριζεται η ''πολιτεια'' τετοια θεματα με εξυπναδα αλλα με τον πιο ηλιθιο τροπο .....
Κανει οτι της κατεβει στο κεφαλι απο βραδυς την επομενη μερα...
Οι πολιτικοι μας ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ...πρεπει να το παρουμε χαμπαρι...ειναι σα να προσλαμβανεις στην επιχειρηση σου υπαλληλο ΧΩΡΙΣ προυπηρεσια, για θεση που ΑΠΑΙΤΕΙ προυπηρεσια...
Ειναι σα να ανοιγεις εσυ κι εγω σουβλατζιδικο ενω μεχρι χθες ημασταν πωλητες ρουχων..
Η Ελλαδα γραφει ιστορια παιδια και ειμαστε μαρτυρες.......οπως αυτα που διαβαζαμε στο σχολειο γι αυτα που εγιναν στο παρελθον και νευριαζουμε,,,,,,τωρα πια τα ζουμε

sotos22
20-07-11, 09:21
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::

oldcarskickass
20-07-11, 10:37
Δεν έχω κάτι με τα κλειστά επαγγέλματα ούτε με αυτούς που τα δουλεύουν.

Από την άλλη όμως δεν μπορεί να βγήκαν 10 άδειες το 70 με μια Χ τιμή και τώρα να την πουλάει ο καθένας 100 και 200 χιλιάρικα (τα οποία όπως σωστά λέει ο Φάνης είναι ΜΑΥΡΑ ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ) με το μόνο σκεπτικό ότι αυτό είναι η σύνταξη του ιδιοκτήτη.

Το ίδιο και με τις άδειες των φορτηγών και των φαρμακείων.

Αυτές είναι ΚΡΑΤΙΚΕΣ άδειες και ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρέπει να επιστρέφονται ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ και όχι στον πλειοδότη.

Τις ίδιες πάνω κάτω αντιδράσεις είχαν οι οδηγοί ταξί όταν ήταν να μπούνε ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ μηχανές (βρείτε μου ΜΙΑ, ΜΟΝΟ μία επειχήρηση ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ τύπου που δεν υποχρεούται από το νόμο να έχει ταμειακή, το ίδιο και όταν σταμάτησαν αν φορολογούνται ΤΕΚΜΑΡΤΑ και ανεξάρτητα από το πόσο βγάζουνε, με το ποσό των 1200 ¤ το χρόνο, όταν εγώ για μια επειχήρηση που κράτησα με νύχια δόντια και ιδρώτα 3 χρόνια και πλήρωσα 750¤ σε περαιώσεις.

Αυτοί οι κύριοι αντί να διαδηλώνουν (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΖΗΜΙΩΝΟΝΤΑΣ τους πάντες, όχι γιατί απλά απεργούν αλλά γιατί κλείνουν ΛΙΜΑΝΙΑ και αεροδρόμια) έπρεπε να βγουν και να λένε ευχαριστώ στο κράτος που τους άφησε και δημιούργησαν ένα κράτος εδώ και 30τόσα χρόνια.

Επίσης πείτε μου ΑΛΛΗ μια επειχήρηση η οποια αγοράζει το εμπόρευμα και τον εξοπλισμό (εδώ τα αυτοκίνητα ταξί) της ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ, πείτε μου ρε παιδιά, γιατί εγώ και ΦΠΑ πλήρωνα για το γ@@@μάγαζο μου και τα πάντα.

Όταν έπιασα τα @@ μου όμως δεν ήρθε κανείς (ΚΑΝΕΙΣ) να μου πει πάρε τα λεφτά σου από το κράτος. Και το κράτος ΔΕΝ έχει καμιά δουλειά, από την απρόσωπη εφαρμογή των νόμων.
Αλλά δεν φταίνε αυτοί αλλά οι *****οι αστυνομικοί που φοβούνται να εφαρμόσουν το νόμο.

Έχουμε κράτος εν κράτη τους οδηγούς ταξί, φορτηγών και χιλιών δύο άλλων.

Και στην τελική τι φοβούνται; Τον ανταγωνισμό;;;;

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ όποιος είναι άξιος θα επιβιώσει, έτσι δεν είναι (ή πρέπει να είναι; ) γιατί αν θέλω να οδηγήσω εγώ ταξί επαγγελματικά πρέπει να πληρώσω όσα θέλει ο άλλος ιδιοκτήτης;

Δε χαίρομαι που κάποιοι θα δυσκολευτούν πάρα πολύ με αυτή την απελευθέρωση, αλλά πραγματικά φτάνει πια. Η άλλη λύση είναι να μοιραστούν φοροαπαλλαγές σε όλες τις επειχηρήσεις, να καταργήσουμε τις ταμειακές μηχανές και να πληρώνουμε ένα Χ ποσό ετήσιο φόρο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ το πόσα εισπράτουμε.

deepBLUE
20-07-11, 10:58
Εμενα παλι αυτο που με χαλαει ειναι οι χαρακτηρισμοι και θα παρακαλουσα να ειναι πιο ηπιοι γιατι εκτος αν συμφωνουμε σε καποια πραγματα η οχι υπαρχουν και μελη τα οποια ασχολουνται με το συγκεκριμενο επαγγελμα !!!
Οι αποψεις μπορουν να εκφερονται και με διαφορετικους ηπιότερους τροπους.
Ευχαριστω

GEORGE316
20-07-11, 12:09
το εγραψα και το ξαναγραφω.
η κατασταση που εχει δημιουργηθει ειναι ετσι ωστε οι πραγματικοι υπευθυνοι να τη γλυτωσουν ενω να τρωγομαστε μεταξυ μας.επειδη εχω δυο ταριφες στην οικογενεια...
και οι μεν εχουν δικιο και οι δε εχουν δικιο.
το προβλημα ειναι οτι ο τσομπανος του κοπαδιου αφησε να μπουν λυκοι ενω το κοπαδι πιστευε οτι ειναι ασφαλες.τωρα να σωσεις τα προβατα απο τους λυκους,τους λυκους απο τα σκυλια???και ο τσομαπνος ειναι στο καφενειο και παιζει πρεφα.
τουλαχιστο εμενα ο θειος μου εδωσε 160.000 ευρω για να αγορασει μιση αδεια στη θεσσαλονικη πριν πεντε χρονια.ποιος του το ειπε θα μου πεις...
τελος παντων εγινε(ο θειος μου ειχε και παλιοτερα ταξι και μετα φορτηγο και τωρα ξανα ταξι...ειναι του παγγελματος δηλαδη.)
κανενας δεν του εβαλε το μαχαιρι στο λαιμο,αλλα τα εδωσε.δεν φταιει με τιποτα ο θειος μου ...φταιει το κρατος που με τις ευλογιες του γινοταν μεταβιβασεις εν γνωσει των ποσων που επαιζαν μαυρα απο πισω.ο τσομπανος φταιει...παντα ο τσομπανος φταιει.
και ο τσομανος ειναι το κρατος.
τωρα ομως αντι να τα βαζουμε με το κρατος τα βαζουμε μεταξυ μας γιατι οι ταριφες θελουν τα δικα τους δικαια,εγω πυο μαμιεμαι ολο το χρονο στη δουλεια και εχω μια εβδομαδα αδειας θελω να παω καπου και μου το χαλανε οι τουριστες βλεπουν το χαος το αλλαδινο αλλα ο γιωργακης καθεται στο κλιματιζομενο γραφειο του και "λυνει" τα προβληματα της ελλαδας(σε σταυρολεξα...)

m_power_lunatic
20-07-11, 12:22
Τα ιδια εκανε το Πασοκ περυσι με τα φορτηγα.Προσπαθει να περασει ολες αυτες τις αλλαγες παντα καλοκαιρι για να ειναι μεγαλη η πιεση και η αντιδραση του κοινωνικου συνολου εναντιον των επαγγελματικων ομαδων.

Βαζουν δηλαδη τις κοινωνικες ομαδες να τσακωνονται ωστε να υφιστανται μεγαλη πιεση οι απεργοι (φορτηγα-ταξι) απο την κοινωνια με την λογικη του ''να αυτοι φταινε που πληγωνουνε τον τουρισμο μας κτλ''.

Στα γραφεια του Πασοκ οταν δεν γ**** τις ***** τους τετοια σκεφτονται.........

P.S Αν ηταν η Ν.Δ τα ιδια θα ελεγα κτλ.....

Nikos
20-07-11, 12:59
Φανη μου εχεις απολυτο δικιο και προσωπικα χαιρομαι που ενα παιδι στην ηλικια σου βλεπει ετσι αγανακτισμενα τα πραγματα και συμφωνω ακομα περισσοτερο με τους χαραχτηρισμους σου. (και σε οποιον γουσταρει).
Το επαγγελμα της φυλης αυτης θα επρεπε να εχει απελευθερωθει απ το 1991....το γιατι τοσα χρονια παραμενει κλειστο δε χρειαζεται να στο εξηγησω εγω.... οπως και ολοι οι αλλοι επαγγελματικοι τομεις που μπορουν να εκβιασουν με τις πραξεις τους την καθημερινοτητα μας, ετσι και αυτοι με τον τροπο τους , τους εκβιασμους τους και την παραχωρηση των ψηφων τους στους κατα καιρους συχαμενους πολιτικους καταφερναν να παρατεινουν μια αρρωστημενη για εμας τους υπολοιπους κατασταση.
Το αν "επενδυσαν" τα μαυρα τους σε μια αδεια η οποια τωρα δεν εχει καμια αξια δε με ενδιαφερει καθολου. Προβλημα τους αποκλειστικα και μονο δικο τους.
Το ηξεραν εξ αρχης που εβαζαν τα χρηματα τους...κανεις δε τους εβαλε στο χωρο αυτο εκβιαστικα.
Οπως ο καθε ελευθερος επαγγελματιας η υπαλληλος ειναι υπευθυνος των αποφασεων του και των πραξεων του ετσι και αυτοι ας παρουν τον πουλο και αι στο διαολο να τελειωνουμε σιγα σιγα με την καθε συντεχνια που εχουμε βαλει στο κεφαλι μας εδω και δεκαετιες.

Ptboul
20-07-11, 13:14
Οπως ο καθε ελευθερος επαγγελματιας η υπαλληλος ειναι υπευθυνος των αποφασεων του και των πραξεων του ετσι και αυτοι ας παρουν τον πουλο και αι στο διαολο να τελειωνουμε σιγα σιγα με την καθε συντεχνια που εχουμε βαλει στο κεφαλι μας εδω και δεκαετιες.

https://www.statueforum.com/images/smilies/2sgn080agree.gif

Έχω παράδειγμα από φίλο ταξιτζή (υπάλληλο), όπου μου ανέφερε πως την εποχή της δραχμής κ ενώ κάποιοι πήραν την πρώτη τους άδεια κ τα κέρδη ήταν πολλά, μέσα σε κάποια χρόνια αγόρασαν και άλλες και άλλες άδειες.

Έτσι μέσα σε λίγα χρόνια έφτιαξαν έναν μικρό στόλο με ταξί που εκμεταλλευόντουσαν βάζοντας διπλοβάρδιες εξωτερικούς οδηγούς στερώντας στην ουσία άδειες από νεοεισερχόμενους στο χώρο.

υγ: Για να μην αναφέρω τα κέρδη που έβγαζαν εύκολα δυο διαμερίσματα το χρόνο.

Nikos
20-07-11, 13:25
https://www.statueforum.com/images/smilies/2sgn080agree.gif

Έχω παράδειγμα από φίλο ταξιτζή (υπάλληλο), όπου μου ανέφερε πως την εποχή της δραχμής κ ενώ κάποιοι πήραν την πρώτη τους άδεια κ τα κέρδη ήταν πολλά, μέσα σε κάποια χρόνια αγόρασαν και άλλες και άλλες άδειες.

Έτσι μέσα σε λίγα χρόνια έφτιαξαν έναν μικρό στόλο με ταξί που εκμεταλλευόντουσαν βάζοντας διπλοβάρδιες εξωτερικούς οδηγούς στερώντας στην ουσία άδειες από νεοεισερχόμενους στο χώρο.

υγ: Για να μην αναφέρω τα κέρδη που έβγαζαν εύκολα δυο διαμερίσματα το χρόνο.

ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ......και οποιος αντεξει αντεξε.
Οι καιροι αλλαζουν ακομα και στην Ελλαδα που με νυχια και με δοντια προσπαθει να κρατηθει στις νοοτροπιες που δημιουργησε η πλατεια Συνταγματος οταν καταμεστη με 1.5 εκ. κοσμο ειτε μπλε ειτε πρασινο, οριζε το μελλον μας, χωρις ομως εμεις να ερωτηθουμε ποτε.

Thomelef
20-07-11, 14:46
εγώ πάλι ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να υπάρζουν κλειστά επαγγέλματα...βρε δεν πάνε στο
διάολο λέω'γω!!!ανοιχτή ελεύθερη αγορά έχουμε. ο καθένας ας κάνει ότι γουστάρει, χωρίς πάντα να
βλάπτει τους γύρω του.

pilot
20-07-11, 15:19
εγώ πάλι ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να υπάρζουν κλειστά επαγγέλματα...βρε δεν πάνε στο
διάολο λέω'γω!!!ανοιχτή ελεύθερη αγορά έχουμε. ο καθένας ας κάνει ότι γουστάρει, χωρίς πάντα να
βλάπτει τους γύρω του.

ακριβώς!! πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει αυτό! Πιστεύω απόλυτα πως και οι 300 πουλημένοι είναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ και ηλίθιοι ΑΛΛΑ και πολλοί ''επαγγελματίες'' πήγαν γυρεύοντας..πούλο λοιπόν και ξεκαθάρισμα και σίγουρα όποιος είναι άξιος θα αντεπεξέλθει.
Επίσης μακάρι να πάρουν τον πούλο και οι βολεμένοι στις ΔΕΚΟ που αντί να στέκονται σούζα στον πολίτη που τους πληρώνει, σου βγάζουν το λάδι και σε ειρωνεύονται και από πάνω!! Ρε ΟΥΣΤ!

spar@
20-07-11, 17:16
καταρχην ξαναλεω οτι δεν ειναι ολοι ετσι, σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν σωστοι επαγγελματιες...
στην προηγουμενη ακριβως απεργια οι "μαγκες" ξερετε, οι επαγγελματιες οδηγοι ταξι (για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις) μπηκαν στο υπουργειο μεταφορων (αν δεν κανω λαθος) που τελουσε υπο καταληψη απο μηχανολογους κλπ, και με το ετσι θελω και με βια εσπασαν την καταληψη γιατι ειχαν ραντεβου να μιλησουν με τον υπουργο....
περσι αν θυμαστε απεργουσαν, θυμαστε τον λογο????
Απεργουσαν και φωναζαν γιατι τους υποχρεωσαν να κοβουν αποδειξεις.... το αυτονοητο???
σας κοβουν αποδειξεις?
υ.γ Συγνωμη αλλα ειμαι προκατειλημενος....

Thomelef
20-07-11, 17:19
ακριβώς!! πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει αυτό! Πιστεύω απόλυτα πως και οι 300 πουλημένοι είναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ και ηλίθιοι ΑΛΛΑ και πολλοί ''επαγγελματίες'' πήγαν γυρεύοντας..πούλο λοιπόν και ξεκαθάρισμα και σίγουρα όποιος είναι άξιος θα αντεπεξέλθει.
Επίσης μακάρι να πάρουν τον πούλο και οι βολεμένοι στις ΔΕΚΟ που αντί να στέκονται σούζα στον πολίτη που τους πληρώνει, σου βγάζουν το λάδι και σε ειρωνεύονται και από πάνω!! Ρε ΟΥΣΤ!

άσε ρε γιώργο με τα μ******α πια!!!όπως είπε και ο νίκος. ΠΟΥΛΟ ΟΛΟΙ!!!
ιδιωτικοποιήσεις, και άντε στην ευχή του θεού. εδώ με όλους αυτούς τους ηλίθιους,
φτάσαμε στο σημείο να βλαστημάμε που γεννηθήκαμε και μένουμε στην μπανανία...
κ@λοκράτος ρε γμτ. τπτ απολύτως δεν δουλεύει.:thumbsdown:

Thomelef
20-07-11, 17:30
καταρχην ξαναλεω οτι δεν ειναι ολοι ετσι, σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν σωστοι επαγγελματιες...
στην προηγουμενη ακριβως απεργια οι "μαγκες" ξερετε, οι επαγγελματιες οδηγοι ταξι (για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις) μπηκαν στο υπουργειο μεταφορων (αν δεν κανω λαθος) που τελουσε υπο καταληψη απο μηχανολογους κλπ, και με το ετσι θελω και με βια εσπασαν την καταληψη γιατι ειχαν ραντεβου να μιλησουν με τον υπουργο....
περσι αν θυμαστε απεργουσαν, θυμαστε τον λογο????
Απεργουσαν και φωναζαν γιατι τους υποχρεωσαν να κοβουν αποδειξεις.... το αυτονοητο???
σας κοβουν αποδειξεις?
υ.γ Συγνωμη αλλα ειμαι προκατειλημενος....

ναι ρε οκ...είναι γνωστό πως παντού υπάρχουν κακοί, υπάρχουν και καλοί...το θέμα είναι
άλλο. Η ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΟ ΤΣΙΦΛΙΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ.
ΟΥΤΕ ΕΓΩ, ΟΥΤΕ ΕΣΥ, ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ Π@@ΣΤΗΣ. εκεί είναι το θέμα.
τα υπόλοιπα, με αφήνουν αδιαφορο. αυτοί έδωσαν 100κ για μια άδεια, και εγώ έχω
φάει πάνω απο 200κ πιστόλια. να προσέχαμε και αυτοί και εγώ...
και να σου πώ και κάτι???άντε οι αθηναίοι...τα λαμόγια οι δικοί μας που τα μισά ταξί
είναι απο μέσα βαμμένα κίτρινα γιατί όλα έχουν βγάλει άδεια στην αθήνα επειδη
είχε το μισό κόστος???τι να πούμε για αυτούς δλδ???
και τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω τον λόγο σαν ελεύθερος επαγγελματίας, αν θέλω
να γίνω ταξιτζής γιατί να μην μπορώ...λογαριασμό θα δώσω???
όλα αυτά γιατί???γιατί όπου υπάρχουν χωμένα αυτά τα @@ οι συνδικαλιστές, τότε
έχουμε τέτοια αποτελέσματα με κινητοποιήσεις και ταλαιπωρεία του κοσμάκι...

individual
20-07-11, 18:31
διαβασα ολα τα ποστ προσεκτικα και θελω να κανω μερικες διευκρινησεις.....
ημουν για 8 χρονια ιδιοκτητης ταξι (1996-2004).
1)δεν υπαρχει ξεχωριστο χαρτι που να ειναι η περιβοητη αδεια ταξι που λεμε....
η αδεια ειναι,η αδεια κυκλοφοριας του αυτοκινητου,που σε καποιο σημειο εχει τα αρχικα,
ΕΔΧ...που σημαινει επιβατικο-δημοσιας-χρησης....ενω τα ιχ γραφουν ΕΙΧ (επιβατικο-ιδιοτικης-χρησης......δηλαδη η διαφορα ειναι το γραμμα Δ.........
οποτε οταν γινεται μια αγορα η πωληση......αφορα το αμαξι......και φυσικα στο τιμολογιο που κοβεται,αναγραφεται η τρεχουσα τιμη (στην καλυτερη περιπτωση)του αυτοκινητου.
2)ολες αυτες οι αδειες ολων των ΔΧ οχηματων οταν πρωτοβγηκαν δινοντουσαν δωρεαν......πληρονωντας μονο χαρτοσημα-παραβολα κλπ και φυσικα την αγορα αυτοκινητου-φορτηγου-λεωφορειου κλπ....
3)ολοι οι ταξιτζιδες-λεφωρειατζηδες κλπ δεν ειναι ιδιοι,οπως και στα περισσοτερα επαγγελματα πιστευω και ειδικοτερα στην επαρχια τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα τουλαχιστον για τις συμπεριφορες των οδηγων........που οντως σε αθηνα και θεσσαλονικη εχω συναντησει και εγω συμπεριφορες που αναφερθηκαν σε προηγουμενα ποστ.
4)για την απελευθερωση να πω οτι οταν ειχα παρει το ταξι το 1996,ηδη ακουγοταν απο οτι μου ελεγαν οι παλαιοτεροι αρκετα χρονια πιο πριν.......αλλα οπως προαναφερθηκε απεκλειαν ολοι αυτην την περιπτωση,περιγραφοντας την σημερινη κατασταση.......
οτι δηλαδη θα γινει χαμος,θα μπλοκαρουν τα παντα κλπ.......αυτα δηλαδη που βλεπουμε σημερα.........και λεγοντας χαρακτηριστικα οτι......ποιος θα τολμησει να κανει κατι τετοιο????..........ελα ομως που δεν ηξεραν για το ΔΝΤ!!!
5)τελος να πω οτι επειδη απο πολυ παλια υπηρχε ενας αγραφος νομος,ο οποιος ελεγε οτι μια αδεια δημοσιας,ειναι σαν να εχεις ενα οικοπεδο,του οποιου η αξια μονο ανεβαινει (και αυτο πραγματικα ισχυε).....και επιπλεον βγαζεις και μεροκαματο.

ολα αυτα που ειπα παρανω ηταν ΟΛΑ με τις ευλογιες του κρατους.....
τι θελω να πω?...
πρωτα απο ολα να ξερετε οτι οι αδειες δημοσιας δεν πολουντε.....μονο μεταβιβαζοντε....
πωλειται μονο το αυτοκινητο.....
γιατι τοτε εκτος απο την υπεραξια του αυτοκινητου που πληρωνε ο αγοραστης του βαζανε και ενα νταβατζιλικι περιπου 3.000 ευρω ως φορο μεταβιβασης????
πως δηλαδη βαζουν φορο σε κατι που δεν εχει τιμη???
το ρωτησε ενας φιλος στην εφορια αυτο και η απαντηση ηταν.....
'''ελα ρε φιλε......νομιζεις οτι το κρατος δεν γνωριζει τι γινεται με τις αδειες????...
να μην παρει και αυτο το μερτικο του????'''

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΕΔΩ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΘΕΣΗ....ΥΠΕΡ Η ΚΑΤΑ....ΑΛΛΑ ΔΙΕΥΚΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!

Thomelef
20-07-11, 18:44
πάντως κατά γενική ομολογία, ο έλληνας όταν έχει κάποιο πρόβλημα, αντί να κοιτάξει να πάρει με το
μέρος του τον συμπολίτη του, κάνει το πάν για να τον φέρει απέναντί του.
και μάλιστα αυτό, γίνεται σε σημείο που κάνει τον δεύτερο να πεί χέστηκα για σένα και για τα
προβλήματα σου...
εγώ είμαι πεπεισμένος πως αυτή η χώρα δεν αλλάζει, για το γεγονός του ότι είμαστε και θα είμαστε
ελληνάρες γαιδούρια...ένα απέραντο μπ@@ρδέλο, που πλέον δεν συμμαζέυεται με τπτ...απο που
να ξεκινήσεις και που να τελειώσεις...όλα στο ποδάρι, και της τελευταίας στιγμής, δεν βαριέσαι μωρέ,
και πάει λέγοντας.

kplc16
20-07-11, 20:07
πολλες ανακριβειες εχουν ειπωθει σε αυτο το thread.Δε θα σχολιασω ομως ουτε μια για να μη θυμωσει κανεις μαζι μου.

Για αλλη μια φορα θα τα χωσω στους mods που δε μπλοκαραν το thread εγκαιρα.

Εχουν καταλαβει μερικοι οτι το φορουμ αφορα την αγαπη μας για τα bmw κατα κυριο λογο;

Το να εχει καποιος εμπαθεια με ενα κλαδο επαγγελματιων ειναι κατανοητο απο μερους μου (οχι ομως και αποδεκτο).

Δεν γουσταρετε τους ταξιτζηδες και τους υπαλληλους των Ελτα και ποσους αλλους ακομα.Ειναι αναγκη να τους βριζετε δημοσια;

Δηλαδη τι πρεπει να κανουν ολοι αυτοι, να γινουν εργοστασιαρχες να αγορασουν ενα μ6;

Η μηπως θελετε να παρατησουν τις δουλειες τους και να δουλεψουν σε σας για 600 ευρω.

οχι αλλη χολη ρε παιδια για το συνανθρωπο.ΕΛΕΟΣ.

επι του thread εχω να πω οτι στιριζω τον απεργο οχι ομως αυτον που παρακολυει τη λειτουργια του κρατους.

Monsta
20-07-11, 20:09
το ίδιο και όταν σταμάτησαν αν φορολογούνται ΤΕΚΜΑΡΤΑ και ανεξάρτητα από το πόσο βγάζουνε, με το ποσό των 1200 ¤ το χρόνο,





Που και στα 12Κ αφαιρούσαν τις εισφορές τους από τον ΟΑΕΕ και έτσι έβγαιναν πάντα αφορολόγητοι. :thumbsup:


Άραγε υπάρχει ταρίψ που να χει πληρώσει έστω μία χρονιά φόρο εισοδήματος ?? :whistle:

apovas
20-07-11, 20:21
Αν το ιδιο το κρατος ειχε καταργησει τη μεταβιβαση της αδειας απο τον ενα ιδιωτη στον αλλο ουτε μαυρα θα υπηρχαν ουτε προβλημα υπεραριθμων αδειων.Θελεις να φυγεις απο το επαγγελμα λογο συνταξης ή αλλου προβληματος καταθεση της αδειας στο υπουργειο και ο επομενος ετουμενος για παραλαβη.Ισχυει και για τα φορτηγα αυτο.Και οχι ελα παρε παρε

kplc16
20-07-11, 20:23
Εάν θες να ανοίξεις μια καφετέρια (ταξί) και πληρώσεις αέρα ¤100000 (άδεια ταξί) και το μαγαζί πάει άπατο, δεν εχασες ¤100000 μαύρα με τη μία;

Εαν όλοι οι ιδιοκτήτες καφε που δε τραβηξαν έβγαιναν στους δρόμους ζητώντας τον αέρα που πλήρωσαν τι θα γινόταν;

οταν δινεις 100000 για να φτιαξεις καφενειο πας για 70 ευρω μεροκαματο με δωδεκα ωρες εργασια τη μερα;

Nino
20-07-11, 20:33
χμ...μαυρες αδειες,μαυρα λεφτα, τι σημαινει ακριβως αυτο? οτι δεν πληρωσαν φορο μεταβιβασης? μηπως με ληστρικα επιτοκια δεν δανειστηκαν και δουλευαν να τα ξεπληρωσουν?
δεν βλεπω να θιγει κανενας τα μαυρα χρηματα της αγορας κατοικιας με τις"ευλογιες" του ιδιου του κρατους και των χρηματοπιστωτικων ιδρυματων!
Ολοι μας φταινε.. τη μια αστυνομικοι την αλλη εναεριτες την αλλη δημ υπαλληλοι την αλλη φορτηγατζηδες,την αλλη ταξιτζηδες την αλλη αγροτες την αλλη υπαλληλοι καθαριοτητας,πυροσβεστες, την αλλη εκπαιδευτικοι και παει λεγοντας... που σε καποιους απο αυτους θα επρεπε να δωσουν Γη και Υδωρ οχι να κανουν περικοπες.
Τι ειναι ολοι αυτοι εμεις δεν ειμαστε? μηπως ειναι ολοι τρελλοι ,καλοπερασακηδες με απιστευτα εισοδηματα και το μονο που φοβουνται ειναι το ξεβολεμα?
οχι κυριοι βλεπουν το σπιτι τους και τα ονειρα τους να γκρεμιζονται, κοιτανε και δεν βλεπουν φως για το μελλον των παιδιων τους, γιατι, γιατι ετσι αποφασισαν καποιοι.
Καποιοι που δεν τους αγγιζει τιποτα απο ολα αυτα, που και τα λεφτουδακια τους ειναι ασφαλη στην ελβετια και κατεχουν ακινητη περιουσια.
Διαιρει και βασιλευε!!! αυτο κανουν και μονο ετσι παντα καταφερνουν να κανουν οτι θελουν
Δεν θελω να μπω σε καμια αντιπαραθεση με κανεναν ουτε εχω καμια μα καμια υστεροβουλια,αλλα πριν αβιαστα κρινουμε τους παντες ας κανουμε και λιγο την αυτοκριτικη μας ( με πρωτο εμενα), εμεις που "περασαμε" το χαρο απο το κτεο με τους γνωστους τροπους, που καναμε παζαρι σε αγοραπωλησια χωρις αποδειξη,που προσλαβαμε στα σπιτια μας ,στα κτηματα μας για εργασιες διαφορων ειδων ανασφαλιστους.που σηκωσαμε σε μια νυχτα το αυθαιρετο που λαδωσαμε για εξυπηρετηση μας εφοριακους ,πολεοδομους μεχρι και δικαστικους... κλπ αυτα ειναι τα μαυρα χρηματα και οχι η τιμη των δημοσιας χρησεως που στο φιναλε καθοριστηκε απο τον νομο της προσφορας και ζητησης.
Μαυρα χρηματα ηταν εκεινη την εποχη του χρηματιστηριου που καναν φτερα αλλα εκει δεν "ανοιξε" ρουθουνι...
Α και μιας και το φερε η κουβεντα υπαρχουν στην αγορα κατι δεικτες που απο αυτους αντιλαμβανονται τη συσωρευση του μαυρου χρηματος και ετσι στηνουν της κομπινες , ναι για το χρηματιστηριο μιλαω.
Σιγουρα τα δικαιωματα του καθενα σταματανε εκει που αρχιζουν τα δικαιωματα του αλλου, αλλα δεν ειναι παντα τοσο απλο...
Οταν πιανει φωτια το σπιτι μας ειναι που σε πιανει η τρελλα οχι οταν καιγεται του γειτονα...
Αυριο η φωτια μπορει να ερθει και στη δικη σας αυλη...


υγ ουδεμια σχεση εχω,ειχα με τη κατα τα αλλα εως και "αντιπαθητικη" αυτη κιτρινη φυλη.

Thomelef
20-07-11, 20:36
πολλες ανακριβειες εχουν ειπωθει σε αυτο το thread.Δε θα σχολιασω ομως ουτε μια για να μη θυμωσει κανεις μαζι μου.

Για αλλη μια φορα θα τα χωσω στους mods που δε μπλοκαραν το thread εγκαιρα.

Εχουν καταλαβει μερικοι οτι το φορουμ αφορα την αγαπη μας για τα bmw κατα κυριο λογο;

Το να εχει καποιος εμπαθεια με ενα κλαδο επαγγελματιων ειναι κατανοητο απο μερους μου (οχι ομως και αποδεκτο).

Δεν γουσταρετε τους ταξιτζηδες και τους υπαλληλους των Ελτα και ποσους αλλους ακομα.Ειναι αναγκη να τους βριζετε δημοσια;

Δηλαδη τι πρεπει να κανουν ολοι αυτοι, να γινουν εργοστασιαρχες να αγορασουν ενα μ6;

Η μηπως θελετε να παρατησουν τις δουλειες τους και να δουλεψουν σε σας για 600 ευρω.

οχι αλλη χολη ρε παιδια για το συνανθρωπο.ΕΛΕΟΣ.

επι του thread εχω να πω οτι στιριζω τον απεργο οχι ομως αυτον που παρακολυει τη λειτουργια του κρατους.

μην μπερδεύεσαι...τα χώνουμε σ'αυτούς που με ότι στραβό τους τυχαίνει απο αυτούς
που οι ίδιοι ψήφισαν, κανονίζουν να την πληρώνει ο συμπολίτης τους...
και φυσικά θα βάλω χολή όταν κάποιοι αποφασίζουν να μου κόψουν το ρεύμα χωρίς
να φταίω εγώ για αυτό που τους συμβαίνει.
και φυσικά θα βγάλω χολή σε αυτούς που κλείνουν τους δρόμους με ότι αυτό συνεπάγεται.
τελικά μου φαίνεται πως εδώ πέρα τα έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα...δεν φταίμε
σε τπτ εμείς ακόμα και αν ο ραγκούσης αποφασίσει να καταργήσει το επάγγελμα του ταξιτζή.
ξαναλέω...Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΦΛΙΚΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ
ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ...
όσο για το τελευταίο σου σχόλιο, να σου απαντήσω...
δεν έχω Μ6, και κανένας υπάλληλος μου δεν παίρνει 600 ευρώ. 600 ευρώ είναι μόνο
το ένσημο τους. τα δώρα τους είναι τα ίδια με αυτά που παίρνουν όλα αυτά τα χρόνια,
και στο χέρι παίρνουν τα διπλά και κάποιοι +κάτι παραπάνω απο αυτά που ανάφερες...
δεν νομίζω να ειναι και άσχημα για έναν υπάλληλο του ιδιωτικού τομέα.

kplc16
20-07-11, 20:42
μην μπερδεύεσαι...τα χώνουμε σ'αυτούς που με ότι στραβό τους τυχαίνει απο αυτούς
που οι ίδιοι ψήφισαν, κανονίζουν να την πληρώνει ο συμπολίτης τους...
και φυσικά θα βάλω χολή όταν κάποιοι αποφασίζουν να μου κόψουν το ρεύμα χωρίς
να φταίω εγώ για αυτό που τους συμβαίνει.
και φυσικά θα βγάλω χολή σε αυτούς που κλείνουν τους δρόμους με ότι αυτό συνεπάγεται.
τελικά μου φαίνεται πως εδώ πέρα τα έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα...δεν φταίμε
σε τπτ εμείς ακόμα και αν ο ραγκούσης αποφασίσει να καταργήσει το επάγγελμα του ταξιτζή.
ξαναλέω...Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΦΛΙΚΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ
ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ...
όσο για το τελευταίο σου σχόλιο, να σου απαντήσω...
δεν έχω Μ6, και κανένας υπάλληλος μου δεν παίρνει 600 ευρώ. 600 ευρώ είναι μόνο
το ένσημο τους. τα δώρα τους είναι τα ίδια με αυτά που παίρνουν όλα αυτά τα χρόνια,
και στο χέρι παίρνουν τα διπλά και κάποιοι +κάτι παραπάνω απο αυτά που ανάφερες...
δεν νομίζω να ειναι και άσχημα για έναν υπάλληλο του ιδιωτικού τομέα.

Θωμα μαλλον εσυ μπερδευεσαι...

τι σε κανει να πιστευεις οτι αναφερομαι ειδικα στα δικα σου γραφομενα;

εγραψα κατι ειδικα για τις αποψεις σου;

Thomelef
20-07-11, 20:50
Θωμα μαλλον εσυ μπερδευεσαι...

τι σε κανει να πιστευεις οτι αναφερομαι ειδικα στα δικα σου γραφομενα;

εγραψα κατι ειδικα για τις αποψεις σου;
πιο πολύ στάθηκα στο τελευταίο σου σχόλιο, μιάς και με παίρνει και εμένα η μπάλα.
έτσι και αλλιώς δεν έχει διαφορετικό ύφος αυτό που γράφω απο το ύφος που τα
λέμε και στον καφέ...thumb

Monsta
20-07-11, 20:53
Ρε μάστορα, από τη μία γράφεις αυτό...




Δε θα σχολιασω ομως ουτε μια για να μη θυμωσει κανεις μαζι μου.




και από την άλλη αρχίζεις το σχολιασμό...



οταν δινεις 100000 για να φτιαξεις καφενειο πας για 70 ευρω μεροκαματο με δωδεκα ωρες εργασια τη μερα;

;)

Ας κρατήσουμε τους τόνους για να μη κλειδωθεί κι αυτό δίχως -ουσιαστικό- λόγο κι αιτία.

Thomelef
20-07-11, 20:55
βασικά η αλήθεια είναι πως η συζήτηση έχει ξεφύγει σε λεπτομέρειες που δεν μας νοιάζουν κιόλα,
παρά μόνο τους ταξιτζήδες. το θέμα είναι οι κινητοποιήσεις τους και η ταλαιπωρεία του κόσμου...
προσωπικά τι βγάζουν - τι έχουν δώσει - κτλ κτλ, δεν με νοιάζει ρε αδερφέ...δική τους επιλογή
ήταν, όπως και κάθε άλλου πολίτη το τι επάγγελμα θα ακολουθήσει. το θέμα είναι ότι μας βάζουν
σε ιστορίες, χωρίς να φταίμε σε τπτ...
και φυσικά θα το ξαναπώ, πως για όλα αυτά, φταίει ο συνδικαλισμός, που με το παραμικρό
καταφέρνει να κόβει ρεύμα, δρόμους, αεροδρόμια, λιμάνια, νερό, κτλ κτλ...οι άνθρωποι είναι
εγκληματίες ρε...

kplc16
20-07-11, 21:01
Ρε μάστορα, από τη μία γράφεις αυτό...




και από την άλλη αρχίζεις το σχολιασμό...




;)

Ας κρατήσουμε τους τόνους για να μη κλειδωθεί κι αυτό δίχως -ουσιαστικό- λόγο κι αιτία.
ρε μαστορα δε σηκωνω τους σηκωμενους τονους.
απλα σταθηκα ανακολουθος των υποσχεσεων μου οτι δε θα σχολιασω.
Ετυχε να σχολιασω κι εγω κατι.:thumbsup:

Monsta
20-07-11, 21:12
ρε μαστορα δε σηκωνω τους σηκωμενους τονους.
απλα σταθηκα ανακολουθος των υποσχεσεων μου οτι δε θα σχολιασω.
Ετυχε να σχολιασω κι εγω κατι.:thumbsup:

χιχιχι gotcha :original:

fanisk
20-07-11, 21:46
πολλες ανακριβειες εχουν ειπωθει σε αυτο το thread.Δε θα σχολιασω ομως ουτε μια για να μη θυμωσει κανεις μαζι μου.

Για αλλη μια φορα θα τα χωσω στους mods που δε μπλοκαραν το thread εγκαιρα.

Εχουν καταλαβει μερικοι οτι το φορουμ αφορα την αγαπη μας για τα bmw κατα κυριο λογο;

Το να εχει καποιος εμπαθεια με ενα κλαδο επαγγελματιων ειναι κατανοητο απο μερους μου (οχι ομως και αποδεκτο).

Δεν γουσταρετε τους ταξιτζηδες και τους υπαλληλους των Ελτα και ποσους αλλους ακομα.Ειναι αναγκη να τους βριζετε δημοσια;

Δηλαδη τι πρεπει να κανουν ολοι αυτοι, να γινουν εργοστασιαρχες να αγορασουν ενα μ6;

Η μηπως θελετε να παρατησουν τις δουλειες τους και να δουλεψουν σε σας για 600 ευρω.

οχι αλλη χολη ρε παιδια για το συνανθρωπο.ΕΛΕΟΣ.

επι του thread εχω να πω οτι στιριζω τον απεργο οχι ομως αυτον που παρακολυει τη λειτουργια του κρατους.

Να σχολιασεις γιατι ειναι forum και δεν ειναι μονολογος μπροστα στον καθρεπτη μας. Αν σε ενοχλει το θεμα μη το διαβαζεις ή μη συμμετεχεις, υπαρχουν ενα σωρο αλλα ακυρα θεματα "BMW" (μπαλα πχ) που ισως να σε ενδιαφερουν περισσοτερο.

Δεν γουσταρουμε οσους νομιζουν οτι το κρατος και οι (συμ)πολιτες του ειναι το τσιφλικι του για να περναει το δικο του.

Δεν γουσταρουμε τους ταξιτζηδες που αντι να κλεισουν με τα ταξι τους τα στενα του Ραγκουση και των αλλων, κλεινουν λιμανια και αεροπλανα που κανουν τη χωρα μας να δειχνει (περισσοτερο) τριτοκοσμικη και ταλαιπωρουν Ελληνες και ξενους που δεν φταινε.

Δεν γουσταρουμε τα λαμογια της ΔΕΗ που οποτε θελουν τραβανε το γενικο, εχουν την απαιτηση ο λογαριασμος να πληρωνεται στην ωρα του και εναντι, και δεν νοιαζονται για τα προβληματα που δημιουργουν. Και να μας λιωσει το παγωτο στο ψυγειο.. θα παρουμε αλλο. Το γεροντακι που αναπνεει με μηχανημα οξυγονου και πεθαναν 2-3 στη τελευταια απεργια, τι τους εφταιξε?

Δεν γουσταρουμε τους υπαλληλους στα ΕΛΤΑ που ειναι "τα ζωα μου αργα" ως προς την εξυπηρετηση, ειναι 5 ατομα μεσα και δουλευει το 1, και οταν μπουν στο δικο μας καταστημα ζοχαδιαζονται αν αργησουν μισο λεπτο παραπανω.

Και ενα σωρο αλλα επαγγελματα με λαθος ατομα σε λαθος θεσεις..

Που κολλανε τα εργοστασια και τα Μ6, δεν μιλαμε για ταξικο διαχωρισμο ουτε για φτωχος και πλουσιος. Μιλαμε για ατομα που προκαλουν προβλημα σε πολιτες που δεν φταινε!

Στο τελος, φυσικα και συμφωνω μαζι σου, η απεργια ειναι δικαιωμα ολων, η παρακωλυση διωκεται ποινικα και αν ειμασταν Γερμανια σιγα μη ζουσαμε τετοια χαλια καθε φορα που ενας κλειστος κλαδος εχει προβλημα.

Για τα κανονια που τρωει ο Θωμας και ο καθε Θωμας, θα επρεπε να παιρνουν το στρωμα τους και να αραξουν πανω στο ταξι του καθενος?

kplc16
20-07-11, 22:02
Να σχολιασεις γιατι ειναι forum και δεν ειναι μονολογος μπροστα στον καθρεπτη μας. Αν σε ενοχλει το θεμα μη το διαβαζεις ή μη συμμετεχεις, υπαρχουν ενα σωρο αλλα ακυρα θεματα "BMW" (μπαλα πχ) που ισως να σε ενδιαφερουν περισσοτερο.

Δεν γουσταρουμε οσους νομιζουν οτι το κρατος και οι (συμ)πολιτες του ειναι το τσιφλικι του για να περναει το δικο του.

Δεν γουσταρουμε τους ταξιτζηδες που αντι να κλεισουν με τα ταξι τους τα στενα του Ραγκουση και των αλλων, κλεινουν λιμανια και αεροπλανα που κανουν τη χωρα μας να δειχνει (περισσοτερο) τριτοκοσμικη και ταλαιπωρουν Ελληνες και ξενους που δεν φταινε.

Δεν γουσταρουμε τα λαμογια της ΔΕΗ που οποτε θελουν τραβανε το γενικο, εχουν την απαιτηση ο λογαριασμος να πληρωνεται στην ωρα του και εναντι, και δεν νοιαζονται για τα προβληματα που δημιουργουν. Και να μας λιωσει το παγωτο στο ψυγειο.. θα παρουμε αλλο. Το γεροντακι που αναπνεει με μηχανημα οξυγονου και πεθαναν 2-3 στη τελευταια απεργια, τι τους εφταιξε?

Δεν γουσταρουμε τους υπαλληλους στα ΕΛΤΑ που ειναι "τα ζωα μου αργα" ως προς την εξυπηρετηση, ειναι 5 ατομα μεσα και δουλευει το 1, και οταν μπουν στο δικο μας καταστημα ζοχαδιαζονται αν αργησουν μισο λεπτο παραπανω.

Και ενα σωρο αλλα επαγγελματα με λαθος ατομα σε λαθος θεσεις..

Που κολλανε τα εργοστασια και τα Μ6, δεν μιλαμε για ταξικο διαχωρισμο ουτε για φτωχος και πλουσιος. Μιλαμε για ατομα που προκαλουν προβλημα σε πολιτες που δεν φταινε!

Στο τελος, φυσικα και συμφωνω μαζι σου, η απεργια ειναι δικαιωμα ολων, η παρακωλυση διωκεται ποινικα και αν ειμασταν Γερμανια σιγα μη ζουσαμε τετοια χαλια καθε φορα που ενας κλειστος κλαδος εχει προβλημα.

Για τα κανονια που τρωει ο Θωμας και ο καθε Θωμας, θα επρεπε να παιρνουν το στρωμα τους και να αραξουν πανω στο ταξι του καθενος?

δε βλεπω να διαφωνουμε σε πολλα.Αλλωστε μου τρεχουν τα σαλια για ενα μ6.

Η μεγαλη μου διαφωνια ειναι ομως τα βρισιδια και ""τα βαζω ολα σε ενα τσουβαλι".

Μπορουμε να ειμαστε λιγο ποιο προσεκτικοι στις εκφρασεις μας.
Αιχμηροι ας ειμαστε φωνακλαδες ας ειμαστε.
Να μην ειμαστε χυδαιοι.
Αυτα τα πραγματα που γραφουμε εδω μεσα θα τα διαβασουν καποιοι μετα απο χρονια ενδεχομενως κι ασχετοι με το φορουμ.

Το να βριζουμε ολοκληρους κλαδους επαγγελματιων ειναι λαθος
Τελος εγω μομφη εριξα στους mods εχοντας στο μυαλο μου τα βρισιδια.
Δεν ειπα κατι ειδικα για σενα.
Αλλα πριν ξεφωνισω καποιον προσπαθω να βαλω τον εαυτο μου στη θεση του.
Αν παλι οι mods θεωρουν οτι τα ποστς μου ειναι δυναμιτης ας τα διαγραψουν.

Kostas_1
20-07-11, 22:04
.....................


Εμενα παλι αυτο που με χαλαει ειναι οι χαρακτηρισμοι και θα παρακαλουσα να ειναι πιο ηπιοι γιατι εκτος αν συμφωνουμε σε καποια πραγματα η οχι υπαρχουν και μελη τα οποια ασχολουνται με το συγκεκριμενο επαγγελμα !!!
Οι αποψεις μπορουν να εκφερονται και με διαφορετικους ηπιότερους τροπους.
Ευχαριστω

fanisk
20-07-11, 22:06
δε βλεπω να διαφωνουμε σε πολλα.Αλλωστε μου τρεχουν τα σαλια για ενα μ6.

Η μεγαλη μου διαφωνια ειναι ομως τα βρισιδια και ""τα βαζω ολα σε ενα τσουβαλι".

Μπορουμε να ειμαστε λιγο ποιο προσεκτικοι στις εκφρασεις μας.
Αιχμηροι ας ειμαστε φωνακλαδες ας ειμαστε.
Να μην ειμαστε χυδαιοι.
Αυτα τα πραγματα που γραφουμε εδω μεσα θα τα διαβασουν καποιοι μετα απο χρονια ενδεχομενως κι ασχετοι με το φορουμ.

Το να βριζουμε ολοκληρους κλαδους επαγγελματιων ειναι λαθος
Τελος εγω μομφη εριξα στους mods εχοντας στο μυαλο μου τα βρισιδια.
Δεν ειπα κατι ειδικα για σενα.
Αλλα πριν ξεφωνισω καποιον προσπαθω να βαλω τον εαυτο μου στη θεση του.
Αν παλι οι mods θεωρουν οτι τα ποστς μου ειναι δυναμιτης ας τα διαγραψουν.

Για τις βρισιες εχεις δικιο, οταν το εγραφα ενιωθα τοση οργη που βουλιαζουν κι αλλο τη χωρα μας.. δεν μπορω να στη περιγραψω με λογια. Θα μου πεις - και πολυ σωστα - φορουμ ειναι, ξαναδιαβασε το και πατα submit. thumb

Driver M
20-07-11, 22:10
.Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΦΛΙΚΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ
ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ...

Πολύ σωστό αυτό.
Αλλά μεγαλύτεροι τσιφληκάδες και επικίνδυνοι για τους συμπολίτες μας από αυτούς που κυβερνούν δεν υπάρχουν.

Και επαναλαμβάνω, αν οι κύριοι του ΠΑΣΟΚ ήταν σοβαροί, θα έκαναν πράξη όσα είχαν συμφωνήσει ήδη με τους ταξιτζήδες και όχι όσα του ήρθαν του Ραγκούση και του κάθε Ραγκούση μες το κατακαλόκαιρο.

Και φυσικά, το κλείσιμο αεροδρομίων, λιμανιών κλπ είναι λάθος, αλλά αυτό έγινε την πρώτη μέρα και ο κλάδος υποσχέθηκε πως δεν θα ξανασυμβεί.
Αν τηρήθεί λοιπόν αυτό και γενικά δεν εμποδιστεί το κοινωνικό σύνολο με κλείσιμο κεντρικών δρόμων κλπ, τότε καλά κάνουν και απεργούν οι ταξιτζήδες και όποιος άλλος θέλει, μιας και όπως σωστά ειπώθηκε το δικαίωμα στην απεργία είναι αναφαίρετο.

Υπό άλλες συνθήκες, ενδέχεται να ήμουν εντελώς αντίθετος στην απεργία των ταξιτζήδων για το συγκεκριμένο θέμα, αν και επαναλαμβάνω πως κάποια όρια πρέπει να μπουν ώστε να μην πήξουμε στα ταξί και επιδεινωθεί σοβαρά το κυκλοφοριακό.
Το ταξί άλλωστε είναι κατά κάποιο τρόπο δημόσιο μέσο μεταφοράς, δεν είναι καφετέριες να ανοίγουν όσες να'ναι.
Υπό το υπάρχον καθεστώς όμως και λαμβάνοντας υπόψιν την ασχετοσύνη και την επικινδυνότητα αυτών που κυβερνούν, τα βάζω πρώτα με το κράτος και τους χειρισμούς του και μετά με όλους τους άλλους.

Kostas_1
20-07-11, 22:11
Για τις βρισιες εχεις δικιο, οταν το εγραφα ενιωθα τοση οργη που βουλιαζουν κι αλλο τη χωρα μας.. δεν μπορω να στη περιγραψω με λογια. Θα μου πεις - και πολυ σωστα - φορουμ ειναι, ξαναδιαβασε το και πατα submit. thumb

Εγινε αντιληπτο αυτο μια και πλεον γνωριζομαστε καλα μεταξυ μας. Αλλα σκεφτείτε πριν ποσταρετε καθως τα γραπτα μενουν και τι θα σκεφτοταν ενα πχ νεο μελος οταν διαβαζει....:)

fanisk
20-07-11, 22:13
Γιατι θα πηξουμε στα ταξι Αρη? Σιγουρα οι Ελληνες θα πεσουν σαν τα κορακια γιατι οπου υπαρχει γρηγορο/ευκολο χρημα ο καθενας ορμαει.. αλλα αν σκεφτεις οτι την ιδια ιδεα με σενα θα εχουν αλλες τοσες χιλιαδες ατομα, θα υπαρχει υπερπροσφορα και λιγη ζητηση.

Thomelef
20-07-11, 22:22
Πολύ σωστό αυτό.
Αλλά μεγαλύτεροι τσιφληκάδες και επικίνδυνοι για τους συμπολίτες μας από αυτούς που κυβερνούν δεν υπάρχουν.

Και επαναλαμβάνω, αν οι κύριοι του ΠΑΣΟΚ ήταν σοβαροί, θα έκαναν πράξη όσα είχαν συμφωνήσει ήδη με τους ταξιτζήδες και όχι όσα του ήρθαν του Ραγκούση και του κάθε Ραγκούση μες το κατακαλόκαιρο.

Και φυσικά, το κλείσιμο αεροδρομίων, λιμανιών κλπ είναι λάθος, αλλά αυτό έγινε την πρώτη μέρα και ο κλάδος υποσχέθηκε πως δεν θα ξανασυμβεί.
Αν τηρήθεί λοιπόν αυτό και γενικά δεν εμποδιστεί το κοινωνικό σύνολο με κλείσιμο κεντρικών δρόμων κλπ, τότε καλά κάνουν και απεργούν οι ταξιτζήδες και όποιος άλλος θέλει, μιας και όπως σωστά ειπώθηκε το δικαίωμα στην απεργία είναι αναφαίρετο.

Υπό άλλες συνθήκες, ενδέχεται να ήμουν εντελώς αντίθετος στην απεργία των ταξιτζήδων για το συγκεκριμένο θέμα, αν και επαναλαμβάνω πως κάποια όρια πρέπει να μπουν ώστε να μην πήξουμε στα ταξί και επιδεινωθεί σοβαρά το κυκλοφοριακό.
Το ταξί άλλωστε είναι κατά κάποιο τρόπο δημόσιο μέσο μεταφοράς, δεν είναι καφετέριες να ανοίγουν όσες να'ναι.
Υπό το υπάρχον καθεστώς όμως και λαμβάνοντας υπόψιν την ασχετοσύνη και την επικινδυνότητα αυτών που κυβερνούν, τα βάζω πρώτα με το κράτος και τους χειρισμούς του και μετά με όλους τους άλλους.

δεν υπάρχει αλλά άρη...οι πολιτικοί είναι αυτοί που είναι, και δεν νομίζω να έχουμε
διαφορετική γνώμη για την πάρτη τους. οι άνθρωποι είναι για σκότωμα.
αυτό δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που κάνουν οι ταξιτζήδες και ο κάθε απεργός,
που έχει σκοπό του την αγανάκτηση του συμπολίτη του...
τι φταίνε οι μαγαζάτορες του πειραιά πχ, που περιμένουν να βγάλουν κάνα μεροκάματο
οι άνθρωποι, επειδή ο μ@λ@κ@ς ο ραγκούσης και ο κάθε ραγκούσης βγήκε να τα
βάλει με έναν ολόκληρο κλάδο.
καμμία μα καμμία ελάφρυνση στους ταξιτζήδες για αυτό που έκαναν. να πάνε έξω απο
το γραφέιο και απο το σπίτι του κάθε υπουργού πλυ τα έβαλε μαζί τους.
όχι έξω απο τα μαγαζιά και τον δρόμο του κοσμάκι.

E39COMP
20-07-11, 22:24
οταν δινεις 100000 για να φτιαξεις καφενειο πας για 70 ευρω μεροκαματο με δωδεκα ωρες εργασια τη μερα;

Επειδη αδελφε μου ΔΕΝ καταλαβα τι εννοεις ..... Πες μου σε παρακαλώ ..... Πιστευεις εσυ οτι υπαρχει ταξιτζης που εδωσε 100κ-200κ-300κ για να βγαζει 70 και 80 ευρω την ημερα ? Αυτο θελεις να πεις ?

Θελεις καποια στιγμη να κανουμε παρεα μια βολτίτσα στα δικα μου μερη , ( βορεια προαστεια μενω ) να σε παω σε γνωστους μου με καφε που εριξαν και 100 και 200κ και ΔΕΝ βγαζουν 70 ευρω την ημερα αλλα λιγοτερα ?Ο λογος δεν με ενδιαφερει ποιος ειναι ? Μπορει να ειναι μαλ@@ες και να μην δουλευουν σωστα οποτε και την πατησαν ... Σωστα ? Ετσι την πατησε και ο ταριφας .
Υπαρχουν και μαγαζια αλλου ειδους που εχουν ριξει 100-200 μπορει και παραπάνω χρηματα και ΔΕΝ βγαζουν 70 ευρω την ημερα . Επίσης ο λογος δεν με ενδιαφερει ποιος ειναι ? Μπορει να ειναι μαλ@@ες και να μην δουλευουν σωστα οποτε και την πατησαν ... Σωστα ? Ετσι την πατησε και ο ταριφας .
Τι θα πρεπει δηλαδη τωρα να γινει ? Να μαζευτουν ολοι μαζι , αλλος με το καφε του αλλος με το μινι μαρκετ και αλλος με οτι εχει και να ζητανε τα λεφτα τους πισω απο το κρατος που πληρωνουν σε ΦΠΑ σε εκτακτες εισφορες , σε συναφιες κτλ επειδη δεν εχουν δουλεια ?

Αν λοιπον πιστευεις πως υπαρχει ταριφας που συνειδητα εδωσε 100 και 200 ευρω για να βγαζει ΜΟΝΟ 70 και 80 ευρω την ημερα ....Πλανασαι οικτρα φιλε μου και συγνωμη που στο λεω . Κανε μια βολτα απο τον σταθμο του ΗΣΑΠ στην Κηφισια και μπες σε ενα ταξι που ειναι αραγμενο απέξω και πες του ..... Γαλατσι ..... Ξερεις τι θα σου απαντησει ???? " Το αλλο με τον Τοτό το ξερεις ??" και φυσικα ΔΕΝ θα σε παει γιατι σε 3 λεπτα που θα σκασει το επομενο τραιο θα παρει εναν τυπακο για Νεα Ερυθραια = 4 ευρω μια κυρια για λιγο παραπάνω = άλλα 4,50 ευρω , εναν αλλο για Δροσια ( ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΡΣΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ??? ) = 6 ευρω και εναν για πριν τα φαναρια του Αγιου Στεφανου = άλλα 8 ευρω ..... Χοντρικα λοιπον σε 20 λεπτακια τσεπωσε 22 ευρω και επιστρεφει στην βαση του για την επομενη κουρσα .... Δεν σου λεω πολλες ... 2 τετοιες κουρσες την ωρα = 40 ευρω χ 5 ωρες ( γιατι που να δουλεψουν τα παλικαρια φουλ οχταωρο ) = 200 ευρω χαβαλε ... Και μετα ....Εχουν και νοικιασμενη και την αλλη βαρδια και τσιμπανε και ενα 2000ρο απο ενα αλλο κακομοιρη που οντως τραβαει τον διαολο του να βγαλει ΜΟΝΟ 70 ευρω .Συμφωνεις ??? Οχι θα μου πεις γιατι αυτο γινεται ΜΟΝΟ στην Κηφισια ...Οχι ομως , δεν γινεται ΜΟΝΟ στην Κηφισια ... Γινεται σε καθε σταθμο που αραζουν ταξι απέξω .
Δεν σου εχει τυχει ποτε να μπεις σε ταξι με αλλους 2- 3 αγνωστους μαζι ? Θα μου πεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ .....Οι περισσότεροι ομως ειναι αδελφε μου . Κανε μια βολτα απο τις 13,30 και μετα στην πλατεια Τσαχπινη στην Ερυθραια και μετρα ποσα ταξι υπαρχουν .... Τουλαχιστον 10 στο λεω εγω ...Και δεν περιμενουν να παρουν κουρσα ....Απλα σταλίζουν σαν τα παλιαλογα και καμακωνου οποια γυναικα περναει ....
Ανεβα μετα μια στην πλατεια της Πολιτειας , διπλα στο μοναδικο περιπτερο ..... Αλλα 10 ταξι ειναι αραγμενα εκει και πραττουν τα ιδια με τους παραπάνω .... Τι διάολο ...Αυτοι δεν εχουν αναγκη απο το μεροκαματο ?Εχουν θα σου απαντησω εγω αλλα το εβγαλαν απο το πρωι στον σταθμο της Κηφισιας και τωρα κανουν πλακιτσα μεταξυ τους μεχρι να ερθει ο οδηγος να παρει την επομενη βαρδια .

Το βραδυ στο τελεφερικ απέξω στην Παρνηθα αν κανεις και πλησιασεις ταξι νομιζοντας πως θα σε παει εκει που θες , εισαι γελασμενος .... Οι 8 στους 10 που ειναι αραγμενοι εκει απλα "εξυπηρετουν" με μετρητα οσους καμμενους με τον τζογο ξεμειναν απο χρημα και τυχαια πανω τους εχουν μπλοκ επιταγων , χρυσαφικα κτλ . Ποσες φορες εχεις ακουσει στις ειδησεις για ταξιτζη που πηρε απο τουριστα για κουρσα Ελ.Βενιζελος - Ομονοια 300 ευρω ? Πολλές να υποθεσω εεε ? Δεν λενε ψεματα οι δημοσιογραφοι στις περιπτωσεις αυτες , απλα δημοσιοποιουν το αστυνικο δελτιο οταν ο αγανακτησμενος τουριστας κανει μυνηση .

Ελπιζω να μην πηρα την γη κατω απο τα ποδια συ με οσα γραφω ΑΛΛΑ ακομα και ετσι να ειναι , οποτε θελεις ελα να παμε σε κατι γνωστους μου πρωτα που εχουν καφε της ταξεως των 150κ και δεν βγαζουν 100 ευρω την μερα , να πιουμε παρεουλα ενα καφεδακι ( να τους κανουμε και τζιρο ) και μετα να σε γυρισω στα μερη που σου γραφω παραπάνω , ετσι ωστε να σε αποτρεψω απο το να με πεις υπερβολικο και προκατηλημενο .

Τωρα τα υπολοιπα που λενε πως δηλαδη καταστρεφονται και αλλα τετοια ομορφα , ας τα πουνε οι ταξιτζηδες στην κορη μου που μπορει να κλαψει ακουγοντας δραματικα ψεματα . Το ξερετε πως αν και ελευθερωθηκε το επαγγελμα ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ( λεμε τωρα ) να γινω ταξιτζης ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ? Ξερετε γιατι ? γιατι οι αλλες 5000 αδειες που θα δωθουν στην Αθηνα , θα δωθουν ΜΟΝΟ σε ατομα που ΣΗΜΕΡΑ , και θα αποδειξουν με τις εισφορες τους στο ταμειο των αυτοκινητιστων και καποια αλλα δικαιολογητικα , ειναι ταξιτζηδες .... Δηλαδη μονο οι πραγματικα μεροκαματιαρηδες οδηγοι ΑΛΛΑ και οι ηδη ιδιοκτητες ταξι εχουν δικαιωμα να ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΝ αδεια . Για ρωτηστε να το μαθετε και αυτο γιατι ετσι ειναι . Ετσι λοιπον , ποιος θυγεται απο την απελευθερωση των ταξι ??? ΜΟΝΟ οι μεγαλοιδιοκτητες που εχουν στην κατοχη τους 2-3-5-10 ταξι και τα νοικιαζουν σε οδηγους , θυγονται γιατι οι οδηγοι θα θελησουν να γινουν ιδιοκτητες και φυσικα θα χασουν και τα 100κ που θα πουλουσαν την αδεια .
Ετσι λοιπον , λυπαμαι αλλα δεν θα κλαψω για κανεναν τους . Εγω ο μαλ@@@ας πληρωσα κανονικα τους φορους μου , αποδεχτηκα πως ειμαι κλεφτης κατα του κρατους και πληρωσα περαιωση ( αυτο σημαινει η περαιωση , σου λεει το κρατος , ξερω πως με κλεβεις οποτε δως μου και μενα μιζα για να μην σε ψαξω , πληρωνω τον ΟΑΕΕ μου αλλιως δεν θα εχω ιατροφαρμακευτικη βοηθεια αλλα και δεν θα μπορεσω να παρω οτιδηποτε χαρτι μου χρειαστει απο την εφορια , κοβω αποδειξεις για οτι πουλαω γιατι εχω τον φοβο να με πιασοει η εφορια και για ενα μπουκαλακι νερο να με σκισουν ΚΑ ΝΟ ΝΙ ΚΑ και τελος ψαχνω τον πελατη με το δικανο. Αυριο μπορει να κλεισω και εγω και αλλα μαγαζια στη γειτονια μου . Εγω δεν εχω δικαιωμα ομως να κλεισω το λιμανι και το αεροδρομιο γιατι θα με λιανιζουν στο ξυλο και θα εχουν δικιο.
Οχι ρε φιλε λοιπον στους ταριφες . Αν ημουν κρατος θα τους ειχα λιανιζει εγω στο ξυλο και θα τους ειχα μαζεψει τα αυτοκινητα απο την Αττικη οδο και το λιμανι στο αψε σβησε . ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ .... Κρατος εν κρατη.

Για μενα λοιπον ....Ολα τα υπολοιπα ειναι..... ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΓΑΜΙ@@@ΣΤΕ .... Αγαπιωμαστε ηθελα να γραψω αλλά ...άλλα κανουμε τωρα τελευταια .

Υ.Γ Φιλε kplc16 προς θεου και σε καμμια περιπτωση δεν τα εχω με σενα και ουτε στην λεω , μην το παρεις ετσι και στραβα . Απλα πιαστηκα απο την φραση σου ωστε να βγαλω καπως τα εσωψυχα μου

Φιλικα

Κ.

Driver M
20-07-11, 22:24
Γιατι θα πηξουμε στα ταξι Αρη? Σιγουρα οι Ελληνες θα πεσουν σαν τα κορακια γιατι οπου υπαρχει γρηγορο/ευκολο χρημα ο καθενας ορμαει.. αλλα αν σκεφτεις οτι την ιδια ιδεα με σενα θα εχουν αλλες τοσες χιλιαδες ατομα, θα υπαρχει υπερπροσφορα και λιγη ζητηση.
Μακάρι να μη συμβεί, αν και τόσο μεγάλη που είναι η ανεργία παίζει να ελπίσουν όλοι πως με ένα ταξί θα βγάλουν ένα, φτωχό έστω, μεροκάματο και εκτός του ότι θα πεθάνουν της πείνας αφού ο κόσμος πλέον δεν έχει ούτε για εισιτήρια, όχι για να πάρει ταξί, θα πήξουμε και στο κυκλοφοριακό.

Άσε που αν μπουν και 2-3 μεγάλες εταιρείες στο χώρο με σοβαρά κεφάλαια και αγοράσουν ένα κάρο ταξί τότε υπάρχει σοβαρός κίνδυνος δημιουργίας καρτέλ και ολιγοπωλίων.

kplc16
20-07-11, 22:25
off topic

καποτε η γυναικα μου(τωρα εμαθε τι θα πει internet) με ρωτησε γιατι καποιοι γραφουν συνεχεια @@@ κι αλλα τετοια.
:hystericalbs1:

Nino
20-07-11, 22:30
Γιατι θα πηξουμε στα ταξι Αρη? Σιγουρα οι Ελληνες θα πεσουν σαν τα κορακια γιατι οπου υπαρχει γρηγορο/ευκολο χρημα ο καθενας ορμαει.. αλλα αν σκεφτεις οτι την ιδια ιδεα με σενα θα εχουν αλλες τοσες χιλιαδες ατομα, θα υπαρχει υπερπροσφορα και λιγη ζητηση.

αμ δεν φοβουνται αυτο... φοβουνται την fanis&nino ltd cab corp που θα δημιουργηθει με 500 αυτοκινητα και θα ερχεται με ενα τηλεφωνο στο χωρο σου ( καπως ακουστηκε τωρα αυτο χαχα) χωρις επιβαρυνση, που θα κανει deals με αεροδρομια λιμανια τουριστικα γραφεια και θα προσφερει υπηρεσιες τουλαχιστο στην αρχη , φθηνοτερες και καλυτερες.
Κατι οπως τοτε που ξεκινησαν τα πρωτα super market και αρχισαν σιγα σιγα να πεθαινουν τα μπακαλικα!!!

hades7
20-07-11, 22:44
Την γνώμη μου για το θέμα δεν θα ήθελα να την εκθεσω αλλα αυτο που διαπιστονω είναι ότι οι ΚΥΡΙΟΙ έχουν πετύχει το σχεδιο τους να στραφούμε η μια επαγγελματική η κοινωνική ομάδα έναντιον της άλλης και να αποπροσανατολιστουμε απο τους πραγματικούς υπευθυνους της δεινης θέσης που βρισκομαστε ως χώρα και ως μονάδες ξεχωριστά .Μάλλον είναι η μοναδική δουλειά που ξέρουν να κάνουν καλα να χαλιναγωγουν την ορθή σκέψη και κρίση

fanisk
20-07-11, 22:47
αμ δεν φοβουνται αυτο... φοβουνται την fanis&nino ltd cab corp που θα δημιουργηθει με 500 αυτοκινητα και θα ερχεται με ενα τηλεφωνο στο χωρο σου ( καπως ακουστηκε τωρα αυτο χαχα) χωρις επιβαρυνση, που θα κανει deals με αεροδρομια λιμανια τουριστικα γραφεια και θα προσφερει υπηρεσιες τουλαχιστο στην αρχη , φθηνοτερες και καλυτερες.
Κατι οπως τοτε που ξεκινησαν τα πρωτα super market και αρχισαν σιγα σιγα να πεθαινουν τα μπακαλικα!!!

Γιαννη δεν φοβουνται αυτο, φοβουνται μη γινουμε Αγγλια που οι εταιριες προσλαμβανουν οδηγους (οπως τωρα οι μεγαλοιδιοκτητες τους μεροκαματιαρηδες οδηγους), δινουν εξετασεις να ξερουν ολο το πχ. Λονδινο απ'εξω, ειναι ντυμενοι οπως πρεπει και οχι με τη σαγιοναρα, δεν καπνιζουν σαν φουγαρα, και το ταξι ειναι ΤΑΞΙ και οχι ενα χαρβαλο με χιλιοραμμενα καθισματα και λεκεδες που τριζει και λες τωρα θα σκορπισει..

Να γινει καρτελ? Ε και? Μηπως τωρα η ταριφα και σημαια ειναι φτηνη? Μηπως η διαδρομη ειναι φτηνη? Μηπως η υπηρεσια που σου παρεχεται αξιζει το αντιτιμο της? Θα βρεις 1 οδηγο καλο που θα ειναι σωστος, τιμιος και θα γουσταρεις τη κουβεντα και τη συμπεριφορα του, και αλλους 9 που με τις εταιριες θα μεινουν ανεργοι γιατι πολυ απλα δεν κανουν για αυτη τη δουλεια.

Και ο ΟΤΕ μονος του επαιζε, ηρθαν HOL, TELLAS, VIVODI, και ενα σωρο αλλες και λογω ανταγωνισμου υπαρχουν καλυτερες τιμες και φθηνοτερες (οχι παντα καλυτερες ομως) υπηρεσιες.

Το μπακαλικο ειναι μπακαλικο. Αλλοι ρυθμοι ζωης τοτε. Το S/M σου προσφερει την ευκολια να βρεις περισσοτερα ειδη στον ιδιο χωρο χωρις να χρειαζεται να τρεχεις σε 5 διαφορετικα καταστηματα. Αν ο μπακαλης εξελισσοταν θα κρατουσε τους πελατες του, δεν εξελιχθηκε ομως (ειτε γιατι βαριοταν και αραξε ειτε γιατι οντως δεν μπορουσε). Ο πελατης δεν θα εχει παντα το χρονο να γυρνα μαναβη/χασαπη/παντοπωλη/χαρτικα κ.α ομως..

Το "Πλαισιο" καποτε ξεκινησε ως τεχνολογικο μαγαζακι στα Εξαρχεια. Τωρα εκτος απο τα γνωστα ειδη και τα οσα καταστηματα, εχει βαλει μεσα απο φριτεζες και τοστιερες μεχρι ειδη camping - ποιο? το πλαισιο!-, και ποσα θα βαλει ακομα.. γιατι ξερει οτι αν μεινει στασιμος θα χασει εσοδα απο αλλους.

Εξελιξη.. ο καλος θα επιβιωσει.

Skyline_IS
20-07-11, 23:44
O ανταγωνισμος μονο θετικα μπορει να εχει..Αν η καθε εταιρια ραδιοταξι (euro taxi,μακεδονια κλπ) προσφερει περισσοτερες παροχες (αρτιο ταξι,ευγενικοι οδηγοι,κοβουν αποδειξη κλπ,λογικες χρεωσεις) τοτε ναι θα τους προτιμησω εναντι αλλων που σφυριζουν αδιαφορα.Δεν βλεπω κατι κακο μεχρι εδω..

Λετε για εταιρεις,θα μεινουν ανεργοι οι οδηγοι κλπ.Γιατι τωρα τι γινεται?Λιγοι ειναι αυτοι που εχουν 3 και 4 αδειες?


Δυστηχως ή ευτηχως αυτη ειναι η εξελιξη..Οποιος το αντιλαμβανεται και προσαρμοζεται εγκαιρα επιβιωνει,οι υπολοιποι ειναι καταδικασμενοι...

oldcarskickass
20-07-11, 23:58
Προσωπικά δεν ανέχομαι να με περνάνε για μ@@@@, άρα έχω γεννηθεί σε λάθος χώρα.

Γιατί δεν γίνεται ΑΠΛΑ δεν γίνεται να έχεις ΤΟΣΑ προνόμια ΧΑΡΙΣΜΕΝΑ σε ένα επάγγελμα.(το οποίο μάλιστα αν όλες σου οι υπηρεσίες δουλεύουν σωστά είναι και περιττό)

Αν θες να είσαι δίκαιος έχεις δύο επιλογές.

Ή δίνεις σε ΟΛΑ τα επαγγέλματα ανεξαιρέτως τα ΙΔΙΑ προνόμια προς τα πάνω (αυξάνοντας τα δλδ, γιατί δε νομίζω ΚΑΝΕΝΑΣ που έχει επειχήρηση αν του πρότειναν αντίστοιχα προνόμια με αυτά των οδηγών - ιδιοκτητών ταξί, να τα αρνούνταν) είτε προς τα κάτω, αφαιρώντας από τους βολεμένους και φέρνοντάς τους σε ένα ίδιο επίπεδο με τους υπόλοιπους.

Είναι ΤΟΣΟ απλά τα πράγματα, ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ.

Και όχι ρε φίλε δε το ανέχομαι αυτό το πράγμα και να σου πω γιατί;

Γιατί έχω πολύ γνωστό μου συγγενή ιπτάμενο στην Π.Α., με ΟΛΗ του σχεδόν την καριέρα (εκτός από ΠΕΝΤΕ χρόνια) σε Πτέρυγες Μάχης με ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ώρες πτήσεων (δύο τύποι αεροσκαφών ένας εκ των οποίων πυροσβεστικά) και ΕΝΤΕΚΑ συμμαθητές του (ΕΝΤΕΚΑ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ) κοιτάνε τα ραδίκια ανάποδα, και δεν αναφέρω ΚΑΝ φίλους και γνωστούς.

Όταν σε τέτοιους ανθρώπους κόβεις της παναγιάς τα μάτια από τον μισθό (και τονίζω, ότι στην Π.Α. δεν υπάρχουν υπερωρίες, δεν πληρώνονται Σ/Κ δεν πληρώνονται υπηρεσίες και είναι και υπόλογοι αν φτάσει ένας τούρκος μέχρι το Σούνιο) και ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΩΝ ΚΑΝΕΝΩΝ, πες μου εσύ ένα λόγο, ΕΝΑ μόνο λόγο για τον οποίο οι ως επί το πλείστον (όχι όλοι, όπως και όλοι στην Π.Α. δεν είναι εντάξει) απόφοιτοι λυκείου, αγενής και άπλυτοι οδηγοί ταξί να μην είναι υπόλογοι σε ΚΑΝΕΝΑ και για τίποτα και μάλιστα όταν πας να φέρεις τα πράματα σε ΜΙΑ ευθεία, αντί να σου πουν και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που τόσα χρόνια αλωνίζαν σου κλείνουν ΟΛΕΣ τις διόδους χρήματος σε μια ΤΕΤΟΙΑ εποχή, να είναι δικαιολογημένοι για αυτή τους την συμπεριφορά.

Και ναι δεν ντρέπομαι ΚΑΘΟΛΟΥ που δεν λυπάμαι για κανένα (όχι μόνος για τους οδηγούς ταξί, αλλά και για τους υπαλλήλους ΔΕΚΟ και γενικά όσους είναι στην Δημόσια μισθοδοσία και ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ για τα λεφτά που παίρνουν) που παίζει με τέτοιους όρους γιατί ΞΕΡΕΙ (ή πρέπει να ξέρει) από την αρχή που μπαίνει στο παιχνίδι ότι είναι ευνοούμενος γιατί κάποιοι αφήνουν τα πράγματα χύμα.

και στην τελική πραγματικά δεν ξέρω τι φοβούνται (και αυτοί και όσοι διαμαρτύρονται στο να μην ανοίξουν τα κλειστά τους επαγγέλματα), αν ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σωστοί στη δουλειά τους πριν, θα έχουν και το αβαντάζ της προϋπηρεσίας όταν ανοίξει το επάγγελμα.

Οπότε; ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τι φοβούνται;

toubas
21-07-11, 01:48
Οι ταριφες ειναι εντελως ****τελικα..

Καποτε τους ελεγες οτι πας "εκει" και σε γραφαν στα παπαρια τους γιατι τους επεφτε μακρια και δεν μπορουσαν να βαλουν 3-4 διαφορετικους πελατες μαζι.
Τωρα αμα περπατας στο πεζοδρομιο σου παιζουν τα φωτα μηπως τους κανεις τη χαρη να μπουν, και αμα τους πεις και "καπου μακρια" πετανε τη σκουφια τους απο χαρα.

Το μπουλο λαμογια, καλα να παθετε και εσεις και οι μαυρες σας αδειες που θα μηδενιστει η αξια τους.

Δεν υπαρχει ρε γαμωτο ενας εισαγγελεας να τους κλεισει μεσα οσους παρεμποδιζουν τη κυκλοφορια, ποσο μαλλον που κλεινουν με το ετσι θελω λιμανια και αεροδρομια?

Ποσες χιλιαδες τουριστες πρεπει να φυγουν ακομη για να παρει μπρος η Ελ.Ας και εκτος απο το να τους γαμησει στο ξυλο, να τους χωσει μεσα (οσους παρεμποδιζουν ξαναλεω).

Ποσοι ακομα πρεπει να χασουν το καραβι τους που ηθελαν και ειχαν κανονισει να πανε διακοπες?

Ποσοι ακομα θα περπατανε στην Α.Ο και θα χανουν αεροπλανα επειδη οι ταριφες κλεινουν ενα δρομο που πληρωνουμε 3¤ (ενα χιλιαρικο)?

Τα νουμερα (μερικα απο αυτα, αν διαβασουμε και αλλες σελιδες) μιλανε μονα τους..



Ολοι αυτοι (και ποσοι ακομα) αν κατεβαιναν στα λιμανια θα χαλαγαν τουλαχιστον 30-50¤ ο καθενας, και λιγο χρημα θα εμπαινε στην αγορα, και μερικοι θα μπαιναν και στα κινητα κιτρινα μπουρδελα τους να τους κανουν 5-6 κυκλους να γραψει το πειραγμενο ταξιμετρο.

Για να μη πεταχτει κανας καχυποπτος, ουτε η δουλεια μου εχει σχεση με τουρισμο, ουτε διακοπες εχω κανονισει ακομα, απλα διαβαζω και εκνευριζομαι που ενω παμε κατα διαολου ως χωρα, μερικοι λες και το κανουν επιτηδες ρε παιδι μου.. τα κανουν ακομα χειροτερα για ολους!!

Και οπως αναφερθηκε και σε καποιο αλλο τοπικ.. ενας Ελληνας (ή λιγοι) μονος του θα καταφερει πολλα στο εξωτερικο γιατι πολυ απλα δεν εχει αλλα 100 ρεμαλια πανω απο το κεφαλι του να ρωτανε ποτε θα ψοφισει η κατσικα του!

Δεκτη η διαμαρτυρια του καθενος, αρκει να ειναι διαμαρτυρια κατα του συστηματος (αφου αυτο σου φταιει) και οχι κατα των συμπολιτων σου ρε ΜΑΛΑΚΑ! Γιατι κλεινεις λιμανια, τρενα, αεροπλανα και αποτρεπεις να ερθει εισοδημα στη χωρα, στις τσεπες συμπολιτων σου?

Στο **********ι, ελπιζω να σας τα κατασχεσουν τα ρημαδια μια μερα :thumbsdown:

Δεν θα παμε ποτε μπροστα ως χωρα... το χειμωνα θα εχουμε τους αγροτες που ενω φαγαν τις επιδοτησεις σε Navara με δερμα κροκοδειλου, Panerai και Hugo Boss, μολις τελειωσουν με τις γεωργικες εργασιες θα θυμηθουν να βγουν να κλεισουν τους δρομους. :thumbsdown:

φίλε Φάνη όπως με γνωρίζεις και προσωπικά και επειδή ανήκω σε αυτήν την κίτρινη φυλή όπως την αποκαλείς και σαν *****που είμαι όταν με το κάλο τελείωση αυτός ο πόλεμος τις κυβερνήσεις είτε με κάλο η κακό αποτέλεσμα για τον κλάδο θα σου λύσω όλες αυτές της απορίες που έχεις και δεν γνωρίζεις και δεν ενδιαφέρθηκες να μάθεις πριν αποκαλέσεις κάποιον *****θα πρέπει να γνωρίζεις πολύ κάλα τα προβλήματα του κλάδου
άλλα δεν σε ενδιαφέρει γιατί δεν πληρώνεις εσύ ούτε αγωνίζεσαι εσύ αγωνίζονται άλλοι για σένα έχεις χορηγούς πού σου τα έχουν έτοιμα.
και σου εύχομαι μέσα από την καρδία μου να μην χρειαστείς ποτέ αυτές τις κίτρινες φυλές ούτε τους *****και λαμόγια που τυχαίνει να μεταφέρουν καθημερινά και ευπαθής ομάδες ( καρκινοπαθείς - νευροπαθής - άτομα με ειδικές ανάγκες και από τροχαία και πολλά άλλα) και να πηγαίνεις με την ζετα σου.....

φιλικά κίτρινος ****

Andreas_E92
21-07-11, 02:05
Το μόνο που έχω να πω για το συγκεκριμένο thread είναι ότι κάποιοι θα έπρεπε να προσέχουν περισσότερο τα λεγόμενά τους πριν ανοίξουν το στόμα τους και αρχίσουν τους χαρακτηρισμούς...

m-power_01
21-07-11, 02:10
Να τα...
Το θέμα το παρακολουθούμε από την αρχή... από τα πρώτα μπινελίκια. Στην ερώτηση γιατί δεν έκλεισε , η απάντηση είναι απλή. Δεν είναι το μοναδικό προβληματικό θρεντ αυτό. Τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερα ποστ με ''λεξιλόγιο'' ξεφυτρώνουν, τα περισσότερα με θέμα την επικαιρότητα. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση μέχρι ένα σημείο... αλλά αρχίζει να γίνεται σύστημα. Θέλετε να διαβάσετε το θρεντ με την επικαιρότητα να δείτε τι ''γαλλικό'' υπάρχει μέσα? Δηλαδή αν μπει ένας επισκέπτης τι θα πει? Πλέον στο φορουμ υπάρχουν και κάποιες γυναίκες που συμμετέχουν συστηματικά. Σεβαστείτε αυτές... Δεν είναι τραπέζι καφενείου , που είναι προφορικά και δεν μένει τίποτα! Όλα εδώ είναι ...ο γραπτός λόγος είναι διαφορετικός. Στέλνετε mail ή γράμματα με καντήλια ? Μάλλον όχι. Λίγη προσοχή λοιπόν θα σας θερμοπαρακαλούσα... διαβάστε τα ποστ σας άλλη μία φορά πριν δημοσιεύσετε. Δείξε λίγη κατανόηση.

katsaraios
21-07-11, 02:14
Να τα...
Το θέμα το παρακολουθούμε από την αρχή... από τα πρώτα μπινελίκια. Στην ερώτηση γιατί δεν έκλεισε , η απάντηση είναι απλή. Δεν είναι το μοναδικό προβληματικό θρεντ αυτό. Τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερα ποστ με ''λεξιλόγιο'' ξεφυτρώνουν, τα περισσότερα με θέμα την επικαιρότητα. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση μέχρι ένα σημείο... αλλά αρχίζει να γίνεται σύστημα. Θέλετε να διαβάσετε το θρεντ με την επικαιρότητα να δείτε τι ''γαλλικό'' υπάρχει μέσα? Δηλαδή αν μπει ένας επισκέπτης τι θα πει? Πλέον στο φορουμ υπάρχουν και κάποιες γυναίκες που συμμετέχουν συστηματικά. Σεβαστείτε αυτές... Δεν είναι τραπέζι καφενείου , που είναι προφορικά και δεν μένει τίποτα! Όλα εδώ είναι ...ο γραπτός λόγος είναι διαφορετικός. Στέλνετε mail ή γράμματα με καντήλια ? Μάλλον όχι. Λίγη προσοχή λοιπόν θα σας θερμοπαρακαλούσα... διαβάστε τα ποστ σας άλλη μία φορά πριν δημοσιεύσετε. Δείξε λίγη κατανόηση.
αγαπητε Σπυρο με ολο τον σεβασμο θα επρεπε τουλαχιστον να υπαρχουν τελιτσες στους χαρακτηρισμους και οχι αυτουσιες οι λεξεις απο το αρχικο ποστ,απορω για το συγκεκριμενο θεμα ..
φιλικα

GIWRGOSPR
21-07-11, 02:21
βεβαια γιατι δεν εχουν ολοι το προνομιο να φορολογουνται μεχρι τις 10.000 και να βγαζουν 30.000 ,,γιατι δεν εχουν ολοι το προνομιο να μην κοβουν αποδειξεις,,γιατι δεν εχουν ολοι το προνομιο να επιλεγουν ποιους θα εξυπηρετησουν,,γιατι ολοι δεν εχουν το προνομιο να εχουν ενα χαρτι που κανει 200.000.....νυσαφι πια...ελεος

toubas
21-07-11, 03:03
βεβαια γιατι δεν εχουν ολοι το προνομιο να φορολογουνται μεχρι τις 10.000 και να βγαζουν 30.000 ,,γιατι δεν εχουν ολοι το προνομιο να μην κοβουν αποδειξεις,,γιατι δεν εχουν ολοι το προνομιο να επιλεγουν ποιους θα εξυπηρετησουν,,γιατι ολοι δεν εχουν το προνομιο να εχουν ενα χαρτι που κανει 200.000.....νυσαφι πια...ελεος

εισαι ενημερωμένος βλέπω άλλα από παραπληροφόρηση ομως
πρώτον για να γνωρίζεις δεν δηλώνει ο καθένας οτι θέλει και τωρα με το καινούργιο φορολογικό ειναι η ταμιακές μηχανές δεν ειναι ταμιακή μαγαζιού κάνει 80 σου κόβω 10 οτι γράφει το ταξιμετρο τοσα κόβει αυτόματα χωρίς παρέμβαση κανενός αλλα επειδή έχεις στο μυαλό σου οτι σε κλέβουν σου εχει μείνει αυτο και δεν ειναι μαγαζί να ειναι προνόμιο πού δεν κόβει αποδίδεις...οταν σου εκανε επιλογή σαν πελάτη και δεν σε πηρε δεν του πήρες το νούμερο να του κανεις καταγγελία αλλα λες δεν δεν βαριέσαι θα βρω αλλο σαν κλασικός ελληνας..οσο για το χαρτί δεν μας το χάρισε κανένας το πληρώσαμε και δεν είμαστε προνομιούχοι ούτε γλύψαμε κανένα πολιτικό να μας βάλει σε μια θέση αγοράσαμε μια θέση εργασίας

γνωρίζεις γιατι γίνετε απεργία...η άπλα να τα λέμε να τα ακούμε για να περνάει η ώρα

GIWRGOSPR
21-07-11, 04:42
μετα απο 40 χρονια επιτελους βαλατε ταμειακες....γιατι 10 χρονια τωρα τις ειχατε αλλα αντιδρουσατε να τις δουλεψετε....επιτελους φορολογειστε σαν τον καθε ελληνα.....το χαρτι το μετατρεψατε εσεις σε ακινητη περιουσια πραγμα εντελως παρανομο....δεν εχει καμια βαση η απεργια.....κ επιτελους θα τελειωσει μια κατασταση 40 ετων....

kplc16
21-07-11, 06:08
Επειδη αδελφε μου ΔΕΝ καταλαβα τι εννοεις ..... Πες μου σε παρακαλώ ..... Πιστευεις εσυ οτι υπαρχει ταξιτζης που εδωσε 100κ-200κ-300κ για να βγαζει 70 και 80 ευρω την ημερα ? Αυτο θελεις να πεις ?

Θελεις καποια στιγμη να κανουμε παρεα μια βολτίτσα στα δικα μου μερη , ( βορεια προαστεια μενω ) να σε παω σε γνωστους μου με καφε που εριξαν και 100 και 200κ και ΔΕΝ βγαζουν 70 ευρω την ημερα αλλα λιγοτερα ?Ο λογος δεν με ενδιαφερει ποιος ειναι ? Μπορει να ειναι μαλ@@ες και να μην δουλευουν σωστα οποτε και την πατησαν ... Σωστα ? Ετσι την πατησε και ο ταριφας .
Υπαρχουν και μαγαζια αλλου ειδους που εχουν ριξει 100-200 μπορει και παραπάνω χρηματα και ΔΕΝ βγαζουν 70 ευρω την ημερα . Επίσης ο λογος δεν με ενδιαφερει ποιος ειναι ? Μπορει να ειναι μαλ@@ες και να μην δουλευουν σωστα οποτε και την πατησαν ... Σωστα ? Ετσι την πατησε και ο ταριφας .
Τι θα πρεπει δηλαδη τωρα να γινει ? Να μαζευτουν ολοι μαζι , αλλος με το καφε του αλλος με το μινι μαρκετ και αλλος με οτι εχει και να ζητανε τα λεφτα τους πισω απο το κρατος που πληρωνουν σε ΦΠΑ σε εκτακτες εισφορες , σε συναφιες κτλ επειδη δεν εχουν δουλεια ?

Αν λοιπον πιστευεις πως υπαρχει ταριφας που συνειδητα εδωσε 100 και 200 ευρω για να βγαζει ΜΟΝΟ 70 και 80 ευρω την ημερα ....Πλανασαι οικτρα φιλε μου και συγνωμη που στο λεω . Κανε μια βολτα απο τον σταθμο του ΗΣΑΠ στην Κηφισια και μπες σε ενα ταξι που ειναι αραγμενο απέξω και πες του ..... Γαλατσι ..... Ξερεις τι θα σου απαντησει ???? " Το αλλο με τον Τοτό το ξερεις ??" και φυσικα ΔΕΝ θα σε παει γιατι σε 3 λεπτα που θα σκασει το επομενο τραιο θα παρει εναν τυπακο για Νεα Ερυθραια = 4 ευρω μια κυρια για λιγο παραπάνω = άλλα 4,50 ευρω , εναν αλλο για Δροσια ( ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΡΣΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ??? ) = 6 ευρω και εναν για πριν τα φαναρια του Αγιου Στεφανου = άλλα 8 ευρω ..... Χοντρικα λοιπον σε 20 λεπτακια τσεπωσε 22 ευρω και επιστρεφει στην βαση του για την επομενη κουρσα .... Δεν σου λεω πολλες ... 2 τετοιες κουρσες την ωρα = 40 ευρω χ 5 ωρες ( γιατι που να δουλεψουν τα παλικαρια φουλ οχταωρο ) = 200 ευρω χαβαλε ... Και μετα ....Εχουν και νοικιασμενη και την αλλη βαρδια και τσιμπανε και ενα 2000ρο απο ενα αλλο κακομοιρη που οντως τραβαει τον διαολο του να βγαλει ΜΟΝΟ 70 ευρω .Συμφωνεις ??? Οχι θα μου πεις γιατι αυτο γινεται ΜΟΝΟ στην Κηφισια ...Οχι ομως , δεν γινεται ΜΟΝΟ στην Κηφισια ... Γινεται σε καθε σταθμο που αραζουν ταξι απέξω .
Δεν σου εχει τυχει ποτε να μπεις σε ταξι με αλλους 2- 3 αγνωστους μαζι ? Θα μου πεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ .....Οι περισσότεροι ομως ειναι αδελφε μου . Κανε μια βολτα απο τις 13,30 και μετα στην πλατεια Τσαχπινη στην Ερυθραια και μετρα ποσα ταξι υπαρχουν .... Τουλαχιστον 10 στο λεω εγω ...Και δεν περιμενουν να παρουν κουρσα ....Απλα σταλίζουν σαν τα παλιαλογα και καμακωνου οποια γυναικα περναει ....
Ανεβα μετα μια στην πλατεια της Πολιτειας , διπλα στο μοναδικο περιπτερο ..... Αλλα 10 ταξι ειναι αραγμενα εκει και πραττουν τα ιδια με τους παραπάνω .... Τι διάολο ...Αυτοι δεν εχουν αναγκη απο το μεροκαματο ?Εχουν θα σου απαντησω εγω αλλα το εβγαλαν απο το πρωι στον σταθμο της Κηφισιας και τωρα κανουν πλακιτσα μεταξυ τους μεχρι να ερθει ο οδηγος να παρει την επομενη βαρδια .

Το βραδυ στο τελεφερικ απέξω στην Παρνηθα αν κανεις και πλησιασεις ταξι νομιζοντας πως θα σε παει εκει που θες , εισαι γελασμενος .... Οι 8 στους 10 που ειναι αραγμενοι εκει απλα "εξυπηρετουν" με μετρητα οσους καμμενους με τον τζογο ξεμειναν απο χρημα και τυχαια πανω τους εχουν μπλοκ επιταγων , χρυσαφικα κτλ . Ποσες φορες εχεις ακουσει στις ειδησεις για ταξιτζη που πηρε απο τουριστα για κουρσα Ελ.Βενιζελος - Ομονοια 300 ευρω ? Πολλές να υποθεσω εεε ? Δεν λενε ψεματα οι δημοσιογραφοι στις περιπτωσεις αυτες , απλα δημοσιοποιουν το αστυνικο δελτιο οταν ο αγανακτησμενος τουριστας κανει μυνηση .

Ελπιζω να μην πηρα την γη κατω απο τα ποδια συ με οσα γραφω ΑΛΛΑ ακομα και ετσι να ειναι , οποτε θελεις ελα να παμε σε κατι γνωστους μου πρωτα που εχουν καφε της ταξεως των 150κ και δεν βγαζουν 100 ευρω την μερα , να πιουμε παρεουλα ενα καφεδακι ( να τους κανουμε και τζιρο ) και μετα να σε γυρισω στα μερη που σου γραφω παραπάνω , ετσι ωστε να σε αποτρεψω απο το να με πεις υπερβολικο και προκατηλημενο .

Τωρα τα υπολοιπα που λενε πως δηλαδη καταστρεφονται και αλλα τετοια ομορφα , ας τα πουνε οι ταξιτζηδες στην κορη μου που μπορει να κλαψει ακουγοντας δραματικα ψεματα . Το ξερετε πως αν και ελευθερωθηκε το επαγγελμα ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ( λεμε τωρα ) να γινω ταξιτζης ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ? Ξερετε γιατι ? γιατι οι αλλες 5000 αδειες που θα δωθουν στην Αθηνα , θα δωθουν ΜΟΝΟ σε ατομα που ΣΗΜΕΡΑ , και θα αποδειξουν με τις εισφορες τους στο ταμειο των αυτοκινητιστων και καποια αλλα δικαιολογητικα , ειναι ταξιτζηδες .... Δηλαδη μονο οι πραγματικα μεροκαματιαρηδες οδηγοι ΑΛΛΑ και οι ηδη ιδιοκτητες ταξι εχουν δικαιωμα να ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΝ αδεια . Για ρωτηστε να το μαθετε και αυτο γιατι ετσι ειναι . Ετσι λοιπον , ποιος θυγεται απο την απελευθερωση των ταξι ??? ΜΟΝΟ οι μεγαλοιδιοκτητες που εχουν στην κατοχη τους 2-3-5-10 ταξι και τα νοικιαζουν σε οδηγους , θυγονται γιατι οι οδηγοι θα θελησουν να γινουν ιδιοκτητες και φυσικα θα χασουν και τα 100κ που θα πουλουσαν την αδεια .
Ετσι λοιπον , λυπαμαι αλλα δεν θα κλαψω για κανεναν τους . Εγω ο μαλ@@@ας πληρωσα κανονικα τους φορους μου , αποδεχτηκα πως ειμαι κλεφτης κατα του κρατους και πληρωσα περαιωση ( αυτο σημαινει η περαιωση , σου λεει το κρατος , ξερω πως με κλεβεις οποτε δως μου και μενα μιζα για να μην σε ψαξω , πληρωνω τον ΟΑΕΕ μου αλλιως δεν θα εχω ιατροφαρμακευτικη βοηθεια αλλα και δεν θα μπορεσω να παρω οτιδηποτε χαρτι μου χρειαστει απο την εφορια , κοβω αποδειξεις για οτι πουλαω γιατι εχω τον φοβο να με πιασοει η εφορια και για ενα μπουκαλακι νερο να με σκισουν ΚΑ ΝΟ ΝΙ ΚΑ και τελος ψαχνω τον πελατη με το δικανο. Αυριο μπορει να κλεισω και εγω και αλλα μαγαζια στη γειτονια μου . Εγω δεν εχω δικαιωμα ομως να κλεισω το λιμανι και το αεροδρομιο γιατι θα με λιανιζουν στο ξυλο και θα εχουν δικιο.
Οχι ρε φιλε λοιπον στους ταριφες . Αν ημουν κρατος θα τους ειχα λιανιζει εγω στο ξυλο και θα τους ειχα μαζεψει τα αυτοκινητα απο την Αττικη οδο και το λιμανι στο αψε σβησε . ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ .... Κρατος εν κρατη.

Για μενα λοιπον ....Ολα τα υπολοιπα ειναι..... ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΓΑΜΙ@@@ΣΤΕ .... Αγαπιωμαστε ηθελα να γραψω αλλά ...άλλα κανουμε τωρα τελευταια .

Υ.Γ Φιλε kplc16 προς θεου και σε καμμια περιπτωση δεν τα εχω με σενα και ουτε στην λεω , μην το παρεις ετσι και στραβα . Απλα πιαστηκα απο την φραση σου ωστε να βγαλω καπως τα εσωψυχα μου

Φιλικα

Κ.

βρισκεσαι σε παραληρημα.

εχεις γραψει ολο αυτο το κατεβατο για να απαντησεις σε μια αποψη 10 λεξεων;

Ολοι οι ταξιτζηδες που εσυ αποκαλεις ταριφες(κοινως τους απαξιωνεις με τον οποιο τροπο) εργαζονται στην Αθηνα;

Εξισωνεις τα μεροκαματα του 2005 με τα μεροκαματα του 2011;

Αναλογηστηκες οτι μια αδεια στη Καστορια ολοκληρη ειχε πιασει 350000 προ πενταετιας μονο και μονο για την ανεργεια της πολης.

Αν σε ενα καφε-μπαρ διακινουνται ναρκωτικα αυτοματως βγαζουμε το συμπερασμα οτι ολοι οι πελατες του ειναι ναρκομανεις;

Καλα θα κανεις να μιλας και λιγο ποιο ομορφα.Συγκρινε το υφος σου με το υφος μου.

Κανεις δεν ειναι υποχρεομενος να συμφωνει μαζι μου.Και εγω δεν ειμαι υποχρεομενος να συμφωνωνω μαζι σου.

Αντι να σηκωνεις τους τονους σηκωσε το επιπεδο σου.

Τα @@@@@@ δε δειχνουν επιπεδο.

Η επιθεση μου δεν ειναι φιλικη ειναι απαντηση στην επιθεση σου.

Z4 DCT
21-07-11, 07:08
Παιδια...να τα χαλαρωσουμε λιγο το πραγμα....με τον γραπτο λογο γινονται μεγαλες παρεξηγησεις που αν αυτα τα λεγαμε μεταξυ μας εν μεσω μπυρας και κοψιδιου...θα γελουσαμε κι ολας.....ΚΡΙΜΑ ειναι......
Ειμαι απο αυτους που ολο βριζω.....γενικα....αλλα τους πολιτικους, το να το κανουμε και μεταξυ μας ειναι μεγαλη ΜΑΛΑΚΕΙΑ.....
Ελατε στην θεση του ταξιτζη (εμεις οι πελατες) και οι ταξιτζηδες (στην θεση του πολιτη).....
Και γω ειμαι πολυ υπερ στο να απελευθερωθει το επαγγελμα, και καθετος στο να μην εχουν καμια τετοια αξια οι αδειες....αλα με τον να τα χωσω στον ταριφα , δεν θα βγαλω τιποτα, θα επρεπε να πιασει ο ιδιος ο ταξιτζης τον αρχησυνδυκαΛΉΣΤΗ του και να τον πλακωσει στα χαστουκια που τοσα χρονιατον γεμιζε υποσχεσεις για κατι που γνωριζε απο την αρχη οτι θα καταληξει ετσι.....μετα να πιασει και τον Ρεππ@ και να τον εξαφανισει απο την πολιτικη που απλα ηθελε να το παιξει ΡΟΜΠΕΝ.....
Οχι οτι ο αλλος που ηρθε το κανει καλα, αλλα επιτελους καποιο επαγγελμα παει να το ανοιξει και οχι να το μισοανοιξει....., οπως τους δικαιορους, κ.α
Γενικα επαγγελμα που εχει στανταρ ελαχιστη αμοιβη για καποια υπηρεσια του πρεπει να σταματησει να το κανει.....
Τωρα γιατι για να πω ολα αυτα θα πρεπει να βρισω εστω και εμμεσα η αμεσα καποιον??, για να δειξω οτι εχω περισοτερο δικιο απο αυτον? δεν νομιζω οτι εδω μεσα εχει κανενας αναγκη να δειξει οτι την εχει ''μεγαλυτερη'' απο καποιον αλλον....γιατι ρε ΠΑΠΑΡΕΣ (ναι εβρισα!!!!!) ολους μας την εχουν ''κοψει'' και οποιος δεν το εχει καταλαβει ακομα απλα δεν μπορει να την δει, ειτε λογο κοιλιας ειτε λογο περηφανιας....

Konstantinos E60
21-07-11, 07:57
Γιατι τετοια φαγωμάρα ρε παίδες ? Οι ταρίφες ή οι φορτηγατζίδες ή οι αγρότες είναι το πρόβλημά μας ? Εντάξει συμφωνώ και εγω οτι είναι μεγα λάθος ο τρόπος που αντιδρούν αλλα ελατε και λίγο στην θέση τους !!! Τα δικά μας λεφτά πήραν για να "αγοράσουν" την θέση εργασίας όπως λένε ? Οχι. Ερχεται ενας παπαρας υπουργός συμφερόντων και
αποφασίζει οτι πλεον οι αδειες τους δεν αξίζουν μία, και τι να κανουν να καθίσουν με
σταυρωμενα τα χερια? Εδω οι δημόσιοι απεργούν γιατι δεν τους μεταθετουν την αργία
της πρωτομαγιάς !!! Και επαναλαμβάνω οτι δεν συμφωνω με τον τρόπο αντιδρασης αλλα
δυστηχως για εμας δεν εχουν αλλον τρόπο.
Περυσι λεγαμε για τους φορτηγατζήδες, τον χειμώνα θα λεμε για τους αγρότες και παει λεγοντας...
Αλλα είναι τα προβλήματά μας ,ειδικά αυτην την χρονική στιγμή, και αυτά τα
προβλήματα ειναι σταχτη στα ματια !! Ψιλοξεχαστήκαμε απο μνημόνια,μεσοπρόθεσμα,εφαρ μοστικούς και τεκμήρια ??? Ειπαμε...διαχειρηση μαζών το λενε και το δουλευουν πολύ καλα οι ΚΥΡΙΟΙ που κυβερνάνε thumb

Thomelef
21-07-11, 09:13
ρε παιδιά...θα μου πεί επιτέλους κάποιος γιατί πρέπει να υπάρχουν κλειστά επαγγέλματα???
τι θα πεί κλειστό επάγγελμα δλδ???
μπορεί να μου δώσει κάποιος μια λογική εξήγηση για αυτό το πράγμα???γιατί πρέπει κάποια
επαγγέλματα να είναι κλειστά???
εγώ θέλω να γίνω ταξιτζής ρε φίλε...γιατί να μην μπορώ???αν κάποιος ταξιτζής θέλει να γίνει
επιπλοποιός, εγώ τι θα κάνω???θα πρεπει να πάω και να κλείσω λιμάνια αεροδρόμια κτλ???
έλεος. πληρώνουμε ΦΠΑ απο τα γενοφάσκια μας, και τα ταξί εδώ και 5 χρόνια ξεκίνησαν να
κόβουν αποδείξεις και ακόμα πάμε να βρούμε το αν είναι ευνούμενοι όσοι είναι σε αυτό τον
κλάδο???εδώ φίλος που είναι ταξιτζής, απο μόνος του είπε κατα λέξη: οι καλές εποχές πέρασαν.
απο εδώ και πέρα, θα γίνουμε όπως όλοι οι επαγγελματίες.
υποβιβασμός δλδ το να γίνεις όπως οι υπόλοιποι οι επαγγελματίες. έλα ρε παιδιά να σοβαρευτούμε
λίγο...
και πάλι κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για αυτά που λέω, αν κάποιος μου δώσει μια λογική
απάντηση στο ερώτημα μου, γιατί πρέπει να υπάρχουν κλειστά επαγγέλματα...

Stathis
21-07-11, 09:15
αποφασίζει οτι πλεον οι αδειες τους δεν αξίζουν μία

χωρις να διαβασω τα προηγουμενα και χωρις να απανταω ειδικα στον κων/νο μενω στο παραπανω.

οι αδειες τους, τυπικα, νομιμα, για το κρατος, δεν αξιζαν, δεν αξιζουν, ουτε θα αξιζουν μια.

το οτι καποιος εδινε 200.000 ευρω ΜΑΥΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, για μια αδεια που κανονικα με το νομο ήταν δωρεαν απο το κρατος, ηταν ρισκο και προβλημα του.

δεν γινεται τωρα να ζηταει τα ρεστα. καποια στιγμη θα γινοταν ελευθερο το επαγγελμα οπως ολα.
για ποιο λογο δηλαδη να ειναι κλειστο και μια κλικα να λυμαινεται ολη τη ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ???

αυτο σε τι συμφερει τον κοσμο, τους επιβατες? βελτιωνει την υπηρεσια, μειωνει τις τιμες?

για ποιο λογο δηλαδη αν εγω θελω να παρω ενα ταξι (αντι να ανοιξω ενα μαγαζι π.χ.) και εχω τα απαραιτητα δικαιολογητικα, να πρεπει να δωσω 200 χιλιαρικα μαυρα?

αυτα γινονται στις μπανανιες.
αν λοιπον ο καθενας θελει να κανει το επαγγελμα του με ορους μπανανιας και μονοπωλειου, ωστε να μη βελτιωνεται και να "κονομαει" ελευθερα και ανετα ας παει στην αφρικη.
εδω περα δεν μας παιρνει πια για τετοιες μαλακιες.
και πολυ καθυστερησαμε.

σαν επιβατη, ουδολως με ενδιαφερει αν θα ερθουν εταιριες ή πολυεθνικες ή οτι αλλο, αν προσφερουν καλες τιμες, ευγενεια, καθαριοτητα μεσα στο ταξι.

ολοι ξερουμε οτι το μεσο ταξι και ο οδηγος του -δυστυχως- κινηται σημερα σε τριτοκοσμικα πλαισια.
και αυτο δεν προκειται να αλλαξει οσες απεργιες και να κανουν οι κλικες για να μη χασουν τα προνομια.

η προταση μου ειναι να κυρηξει το κρατος ακυρες ολες τις υπαρχουσες αδειες και οποιος θελει να μπορει εντος 3μηνου να καταθεσει τα δικαιολογητικα του και να παρει νεα αδεια.

πολλοι θα ηθελαν να εχουν μονοπωλειακα επαγγελματα και ετσι να εξασφαλιζουν το εισοδημα αυτων και των απογονων τους χωρις να ανησυχουν και να κουραζονται και εως τωρα με πολιτικες φιλιες και πελαταειακη σχεση με το πολιτικο συστημα το καταφεραν.
δεν παει αλλο ομως, ευτυχως...

Thomelef
21-07-11, 09:29
η προταση μου ειναι να κυρηξει το κρατος ακυρες ολες τις υπαρχουσες αδειες και οποιος θελει να μπορει εντος 3μηνου να καταθεσει τα δικαιολογητικα του και να παρει νεα αδεια.

αφού πρώτα εξακριβωθούν οι αποδείξεις αγοροπωλησίας. ποιοί πούλησαν και πόσο,
ποιοί αγόρασαν και πόσο. διασταύρωση πόθεν έσχες, κτλ κτλ...
όπως και να'χει, εγώ θα δώσω ένα παράδειγμα και πείτε μου αν είναι κουφό ή όχι...
βγάζω άδεια κρεοπωλείου. και μου κοστίζει χ λεφτά. μετά απο 5 χρόνια, βγαίνω
και πουλάω την άδεια του κρεοπώλη (ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ) 100χ, γιατί
το επάγγελμα είναι κλειστό...
ακόμα πιο ωραίο θέλετε???βγάζω μια για μένα, μια για την κόρη μου, μια για την
γυναίκα μου...κρατάω την μία για να συνεχίσω να κάνω την δουλειά, και τις άλλες
δύο που αγόρασα απο χ λεφτά, τις πουλάω πάλι 100χ...
και οι συνδιασμοί είναι άπειροι...
λοιπόν. απο αύριο δεν θέλω κανείς σας, να του περάσει απο το μυαλό να σχοληθεί
με τα έπιπλα. και αν κάποιος το κάνει, θέλω όλα τα λεφτά που έχω ρίξει για αυτή
την δουλειά πίσω...αν όχι, θα βγώ και θα κλείσω τους δρόμους, θα απαγορεύσω
την είσοδο του κόσμου στο λιμάνι, στο αεροδρόμιο, κτλ κτλ...και όμως τόσο γελοία
είναι τα πράγματα.

edit...
περιμένω τουλάχιστο μια λογική απάντηση στο ερώτημα μου, και τα παίρνω όλα
πίσω...φυσικά και μπορεί κάτι να μας ξεφεύγει, και να μην τα ξέρουμε καλά τα
πράγματα.

Vasilis
21-07-11, 09:41
συμφωνω με τους προλαλησαντες!

ωστοσο...υπηρχε μια κατασταση , στην οποια προσφατα επενδυσαν καποιοι το υστερημα τους!

ετσι τα βρηκαν...ετσι βαδισαν!


σε καθε νομισμα υπαρχουν δυο οψεις παιδια!

το μονο που θεωρω σιγουρο ειναι οτι στην σημερινη κατασταση ΔΕΝ πρεπει να φανατιζομαστε!


ειναι το μονο που ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ Κ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ οι κυβερνωντες...


πινουν το καφεδακι τους κ μαλωνουμε ολοι μεταξυ μας για τον Α ή τον Β λογο...


πιστεψτε με, ειναι τακτικη η οποια εχει αποδοσει τα μεγιστα κ εκει πονταρουν!

Stathis
21-07-11, 09:48
ωστοσο...υπηρχε μια κατασταση , στην οποια προσφατα επενδυσαν καποιοι το υστερημα τους!


αυτο μου θυμιζει το πρωτο μαγαζι που ανοιξα.
η εταιρια τοτε ζητουσε ενα αρκετα μεγαλο ποσο, το οποιο εδωσα κι εγω απο το υστερημα μου και προχωρησα.

μετα απο ενα χρονο, αλλαξε η διοικηση και η πολιτικη και το ποσο αυτο μειωθηκε πολυ.

δεν το θεωρησα πραξη εναντιον μου (και οσων ειχαν αγορασει με το παλιο καθεστως), ουτε διαμαρτυρηθηκα σε κανεναν, ουτε σκεφτηκα να απεργησω.
το ειδα ως ευκαιρια να επεκτεινω την επιχειρηση μου φθηνα...
πραγμα που εκανα...thumb

Konstantinos E60
21-07-11, 10:06
Κλειστά επαγγελματα δεν υπαρχει πουθενά σαν όρος αν δεν κανω λάθος.
Ετσι τα βαφτίσαμε εμείς ! Εγω θελω να τα λεω "κλίκες" και υπαρχουν παντού ειτε είσαι
ταξιτζής ειτε είσαι επιπλοποιός ειτε είσαι βενζινας ειτε είσαι ηλεκτρολογος-υδραυλικος !
Ρίσκο δεν πηραν μόνο οι ταξιτζήδες που εχωσαν λεφτά για να παρουν μια κρατική αδεια
που στα χαρτιά κοστίζει 1000 ευρώ.Ρίσκο πήραν και οσοι ανοιξαν μαγαζί και πλήρωσαν
2 φορές πανω την αξια της επιχειρησης σε "αέρα",ρίσκο πήραν και παιρνουν όσοι
κανουν επιχειρηματικες κινήσεις !
Δλδ τωρα αν θα ελευθερωθούν και γίνουν εταιρείες κολοσοί θα ειναι καλύτερα?
Πάλι "κλίκα" δεν θα είναι?
Στην τελική εμενα προσωπικά αυτο που με ενοχλεί είναι οτι γίνονται τα πάντα
για να εκμεταλευονται ολη την αγορα 10-20 "κεφάλαια" και ολοι εμεις να
τους προσκυναμε θελοντας και μη !! Ολα τα υπόλοιπα για εμενα ειναι μπούρδες !!

Nikos
21-07-11, 11:22
ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ Η ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝ...... ΤΟ ΕΠΑΓΓΛΑΜΑ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΚΛΕΙΣΤΩΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ ΑΠ ΤΟ 1991.......... ΓΚΕΓΚΕ Η ΝΟ ΓΚΕΓΚΕ ???
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΑΠΟΘΕΣΑΝ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2011 ΤΟΥΣ ΜΗΔΕΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΠΟΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ???????????

ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΡΕ....ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΟΛΟΙ....ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΠΙΑ ..... ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥ .

ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΑΧΙ ΑΛΛΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΡΟΥΝ ΣΑ ΣΥΝΤΕΧΤΙΤΕΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΕΚΒΙΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ Η ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ.

περiσσοτερες πληροφοριες για το πως μπορειτε να παρετε τον ΠΟΥΛΟ στο
http//www.poulos.com

manos///3
21-07-11, 11:36
Εγω αυτο που ξερω ειναι πως την ''ήπιαμε'' στη Κρητη....μεγαλο μερος του πληθυσμού που ασχολείται με το τουρισμο ανησυχεί πολυ..Στο αεροδρομιο γινεται πανικος...τουριστες κατω απο τον ηλιο στους 40 βαθμους περπατανε μερικα χιλιομετρα για να επιβιβαστουν στα λεωφορεια..χθες ημουν εκει και εβλεπα παιδακια να κλαινε και οικογενειες να μη ξερουν τι να κανουν...πραγματικα ντρεπομαι που ειμαι ελληνας..:thumbsdown:

Kostas_1
21-07-11, 11:42
Λοιπον σβήστηκαν οι χαρακτηρισμοι (ελπιζω να μην μου ξεφυγε κανενας) και παρακαλω εις το εξης να προσεχουμε πως γραφουμε

Thomelef
21-07-11, 11:44
Εγω αυτο που ξερω ειναι πως την ''ήπιαμε'' στη Κρητη....μεγαλο μερος του πληθυσμού που ασχολείται με το τουρισμο ανησυχεί πολυ..Στο αεροδρομιο γινεται πανικος...τουριστες κατω απο τον ηλιο στους 40 βαθμους περπατανε μερικα χιλιομετρα για να επιβιβαστουν στα λεωφορεια..χθες ημουν εκει και εβλεπα παιδακια να κλαινε και οικογενειες να μη ξερουν τι να κανουν...πραγματικα ντρεπομαι που ειμαι ελληνας..:thumbsdown:

καλά που κλείσαμε για τον αύγουστο μλκ...φαντάσου να ερχόμασταν τώρα με τον
ταλιμπάν απο την κύπρο...με μαύρ μάτια και σπασμένες μύτες θα φεύγαμε απο το αεροδρόμιο.

E39COMP
21-07-11, 11:44
βρισκεσαι σε παραληρημα.

Δικιο εχεις . Οταν βλεπω στραβα γυρω μου .... Βρισκομαι !!!


εχεις γραψει ολο αυτο το κατεβατο για να απαντησεις σε μια αποψη 10 λεξεων;

Δυστυχως ή ευτυχως ετσι ξερω να γραφω , ετσι γραφω . Σου ζητώ συγνώμη αν σε ενοχλεί η αδυναμια μου να απαντησω με 10 λεξεις στις 10 λεξεις σου .


Ολοι οι ταξιτζηδες που εσυ αποκαλεις ταριφες(κοινως τους απαξιωνεις με τον οποιο τροπο) εργαζονται στην Αθηνα;

Δεν μιλαω για τους υπολοιπους γιατι
α) δεν ξερω πολλους απο την επαρχεια και
β) στην Αθηνα μενω για την Αθήνα ξερω να μιλαω . Θα μπορουσα να σου φερω σε αντιπαραθεση τους ορους λειτουργιας των ταξι της Γερμανιας που εχει τυχει πολλες φορες να χρησιμοποιήσω αλλα θεωρω πως ειναι ΑΔΙΚΗ η συγκριση .


Εξισωνεις τα μεροκαματα του 2005 με τα μεροκαματα του 2011;

Κομιστρα ταξι 2005

Σημαία 1 ευρώ
Μονή 0,34 ευρώ (από 0,32) αύξηση 6,3%
Διπλή 0,64 ευρώ (από 0,60) αύξηση 6,7%
Χρονομέτρηση 9,10 ευρώ (από 8,50) αύξηση 7,1%
Νυχτερινό 0,64 ευρώ (από 0,60) αύξηση 6,7%
Ελάχιστη διαδρομή (Αθήνα-Θεσσαλονίκη) 2,65 ευρώ (από 2,50) αύξηση 6%
Ελάχιστη διαδρομή (λοιπή Ελλάδα) 2,85 ευρώ (από 2,70) αύξηση 5,6%
Απλή κλήση 1,60 ευρώ (από 1,50) αύξηση 6,7%
Ραντεβού 2,65 ευρώ (από 2,50) αύξηση 6%
Από αεροδρόμιο-Αθήνα 3,20 ευρώ (από 3) αύξηση 6,7%
Από αεροδρόμιο-Θεσσαλονίκη 2,65 ευρώ (από 2,50) αύξηση 6%
Από λοιπά αεροδρόμια 2,15 ευρώ (από 2) αύξηση 7,5%
Από ΚΤΕΛ, σιδηροδρομικούς σταθμούς, λιμάνια 0,86 ευρώ (από 0,80) αύξηση 7,5%
Αποσκευές 0,32 ευρώ (από 0,30) αύξηση 6,7%

-------------------------------------------------------------------

Κόμιστρα ταξί 2011

Εκκίνηση - Πτώση σημαίας ¤1,05

Τιμολόγιο εντός περιμετρικής ζώνης ¤0,60

Τιμολόγιο εκτός περιμετρικής ζώνης ¤1,05

Ράδιο Ταξί - απλή κλήση ¤1,70

Ράδιο Ταξί - ραντεβού ¤3 έως5

Νυχτερινό Τιμολόγιο (24:00 - 05:00) ¤1,05

Ελάχιστη αποζημίωση ¤2,80

Από και προς το αεροδρόμιο ¤3,40

Από λιμάνια - σιδ. σταθμούς και σταθμούς υπερ. λεωφορείων ¤0,95

Χρονοχρέωση ανά ώρα ¤9,60

Για κάθε αποσκευή άνω των 10 κιλών ¤0,35

Για αναμονή πέραν των 20' κοινή συμφωνία οδηγού & επιβάτη

Διόδιο & ναύλοι πλοίων βαρύνουν τον επιβάτη

Οντως δεν γινεται να εξισωσω τα μεροκαματα των ταξιτζηδως του 2005 με το 2011 γιατι η αυξηση οπως θα δεις ειναι μεγαλύτερη του 45% ενω η δικη μου τσεπη εχει μειωση τουλαχιστον 25%


Αναλογηστηκες οτι μια αδεια στη Καστορια ολοκληρη ειχε πιασει 350000 προ πενταετιας μονο και μονο για την ανεργεια της πολης.

Και αυτο βοηθησε την ανεργια ή υπηρξαν πολλοι ανεργοι που αγορασαν με 350000 αδεια ταξι στην Καστοριά ????


Αν σε ενα καφε-μπαρ διακινουνται ναρκωτικα αυτοματως βγαζουμε το συμπερασμα οτι ολοι οι πελατες του ειναι ναρκομανεις;

Φυσικα και όχι αλλα οταν σε ρωτησω " ρε φιλε τι λεει αυτο το μπαρακι ??? Θες να παμε το βραδυ ??? " θα μου απαντησεις .... Μπαααααα εκει πουλανε ναρκωτικα και εχει πρεζονια οποτε δεν θα παμε και εσυ θα τους χαρακτηρισεις καπως και ας διακινει ναρκωτικα ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ εκει μεσα .... Σωστα ????


Καλα θα κανεις να μιλας και λιγο ποιο ομορφα.Συγκρινε το υφος σου με το υφος μου.

Δεν μπαινω σε τετοιες διαδικασιες ποτε φιλε μου ευτυχως ή δυστυχως γιατι μετα μπορει να μου ζητησεις να συγκρινουμ ε και τα παπουτσια μας και τα σπιτια μας και ....Ειλικρινα σου μιλαω βαριεμαι με τετοια ζεστη να κανω συγκρισεις .... Αμα θες παμε να συγκρινουμε κανενα μαγιο με το περιεχομενο του σε καμμια παραλια ... Καλύτερα θα ειναι .


Κανεις δεν ειναι υποχρεομενος να συμφωνει μαζι μου.Και εγω δεν ειμαι υποχρεομενος να συμφωνωνω μαζι σου.

Ειλικρινα χαιρομαι που δεν το κανεις γιατι αλλιως δεν θα ειε νοημα η κουβεντα .... Αμα συμφωνουσαμε ολοι θα εβγαινε πρωτος ο Φανης που ξεκινησε το θεμα , θα το εγραφε και μετα απλα εμεις αποκατω θα γραφαμε " Συμφωνω "


Αντι να σηκωνεις τους τονους σηκωσε το επιπεδο σου.




Τα @@@@@@ δε δειχνουν επιπεδο.


Αστο το επιπεδο μου αδελφε και τους τόνους μου και μην τα αναφερεις γιατι σου ξαναγραφω την τελευταια μου προταση στο παραπανω post μου ....
Υ.Γ Φιλε kplc16 προς θεου και σε καμμια περιπτωση δεν τα εχω με σενα και ουτε στην λεω , μην το παρεις ετσι και στραβα . Απλα πιαστηκα απο την φραση σου ωστε να βγαλω καπως τα εσωψυχα μου

Αλλο εσώψυχα και αλλο επίπεδο . Δεν νομιζω αλλωστε να σε εθιξα καπου προσωπικα σε αντιθεση με σενα και τα γραφόμενα σου που παρακάτω θα διαπιστωσεις απο τα γραφομενα σου πως μου
επιτιθεσαι και οχι φιλικα απαντωντας στην επιθεση μου.
Αν θεωρεις , ξαναλέω , πως σου επιτιθομαι ....Συγνωμη αλλα ΔΕΝ ειναι ετσι .... Ειπα αυτα που ηθελα να πω και απλα καταπιαστηκα απο μια κουβεντα σου . Συγνωμη ξανα αν θεωρεις πως αυτο σε προσεβαλε . Σου υποσχομαι στο μελλον να μην ξαναχρησιμοποιησω πουθενα κουβεντα σου .

Ευτυχως ομως , εγω εχω τους λόγους μου και μιλησα , οπως απαξιοτηκα ειδες εσυ , για τους ταξιτζηδες . Θελεις να μου πεις και εσυ τους δικους σου που υπεραμυνεσαι γιάυτους γιατι μετα απο καποιο σημειο βλέπω μονο υπεραμυνα και δεν βλεπω καν να βρισκεις κατι μεμπτο στην σταση τους. Μηπως εισαι αυτοκινητιστης ( οχι ταριφας , ζητω συγνωμη που το εγραψα ετσι παραπάνω γιατι και μενα μου την βαραει να με φωναζουν μπακαλη και φορτηγατζάουα ) και σου χαλασε η κυβερνηση την δουλεια ???

Z4 DCT
21-07-11, 11:46
Λοιπον σβήστηκαν οι χαρακτηρισμοι (ελπιζω να μην μου ξεφυγε κανενας) και παρακαλω εις το εξης να προσεχουμε πως γραφουμε

:shok::shok:

https://www.youtube.com/watch?v=OiSRJ0mHMps




:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Αιντε να το χαλαρωσουμε λιγακι......

manos///3
21-07-11, 11:51
https://img62.imageshack.us/img62/9426/1proto4.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/62/1proto4.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Stathis
21-07-11, 11:57
ΑΙΣΧΟΣ!!!!

GM6
21-07-11, 11:58
ΑΙΣΧΟΣ!!!!

ΞΕΦΤΙΛΑ !!!

Nikos
21-07-11, 12:01
https://img62.imageshack.us/img62/9426/1proto4.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/62/1proto4.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Ξεφτιλες τουριστες.....αντι να σβησουν τη φωτια καθονται και την τραβανε φωτογραφιες....
Που εισαι ρε Τσιπρα και εκπροσωπε της Ν.Δ να καταγγειλετε το γεγονος και να κανετε επερωτηση στη βουλη ?
(σε καποια μελλοντικη συναντηση θα κανουμε και μια κουβεντουλα για τα κωλολαμογια ταριφες που δουλευουν πριβε........εκει να δειτε τι σημαινει φοροδιαφυγη και καταμαυρο χρημα το οποιο μετα μεταφραζεται σε σουπερ μουρη και λεζαντα.......εκει να μας πει καποιος πως δικαιολογουνται τα αδικαιολογητα)

Z4 DCT
21-07-11, 12:04
ΡΟΜΠΕΣ ΞΕΚΟΥΜΠΩΤΕΣ ΜΕ ΠΑΣΟΥΜΑΚΙΑ ΡΟΖ:thumbsdown::thumbsdown:

GEORGE316
21-07-11, 12:27
χωρις να διαβασω τα προηγουμενα και χωρις να απανταω ειδικα στον κων/νο μενω στο παραπανω.

οι αδειες τους, τυπικα, νομιμα, για το κρατος, δεν αξιζαν, δεν αξιζουν, ουτε θα αξιζουν μια.

το οτι καποιος εδινε 200.000 ευρω ΜΑΥΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, για μια αδεια που κανονικα με το νομο ήταν δωρεαν απο το κρατος, ηταν ρισκο και προβλημα του.

δεν γινεται τωρα να ζηταει τα ρεστα. καποια στιγμη θα γινοταν ελευθερο το επαγγελμα οπως ολα.
για ποιο λογο δηλαδη να ειναι κλειστο και μια κλικα να λυμαινεται ολη τη ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ???

αυτο σε τι συμφερει τον κοσμο, τους επιβατες? βελτιωνει την υπηρεσια, μειωνει τις τιμες?

για ποιο λογο δηλαδη αν εγω θελω να παρω ενα ταξι (αντι να ανοιξω ενα μαγαζι π.χ.) και εχω τα απαραιτητα δικαιολογητικα, να πρεπει να δωσω 200 χιλιαρικα μαυρα?

αυτα γινονται στις μπανανιες.
αν λοιπον ο καθενας θελει να κανει το επαγγελμα του με ορους μπανανιας και μονοπωλειου, ωστε να μη βελτιωνεται και να "κονομαει" ελευθερα και ανετα ας παει στην αφρικη.
εδω περα δεν μας παιρνει πια για τετοιες μαλακιες.
και πολυ καθυστερησαμε.

σαν επιβατη, ουδολως με ενδιαφερει αν θα ερθουν εταιριες ή πολυεθνικες ή οτι αλλο, αν προσφερουν καλες τιμες, ευγενεια, καθαριοτητα μεσα στο ταξι.

ολοι ξερουμε οτι το μεσο ταξι και ο οδηγος του -δυστυχως- κινηται σημερα σε τριτοκοσμικα πλαισια.
και αυτο δεν προκειται να αλλαξει οσες απεργιες και να κανουν οι κλικες για να μη χασουν τα προνομια.

η προταση μου ειναι να κυρηξει το κρατος ακυρες ολες τις υπαρχουσες αδειες και οποιος θελει να μπορει εντος 3μηνου να καταθεσει τα δικαιολογητικα του και να παρει νεα αδεια.

πολλοι θα ηθελαν να εχουν μονοπωλειακα επαγγελματα και ετσι να εξασφαλιζουν το εισοδημα αυτων και των απογονων τους χωρις να ανησυχουν και να κουραζονται και εως τωρα με πολιτικες φιλιες και πελαταειακη σχεση με το πολιτικο συστημα το καταφεραν.
δεν παει αλλο ομως, ευτυχως...

εδω σταθη θα διαφωνησω μαζι σου.
πριν απο μια δεκαετια,εγω που ηθελα να ανοιξω ενα μαγαζι και να πουλαω ρουχα,επρεπε να βρω πρωτα απο ολα μαγαζι.ομως στα εξοδα του μαγαζιου ηταν και ο αερας που ζητουσαν..
1000 ευρω το μηνα ενοικιο και 5 εκατομμυρια αερα...μαυρα λευτα που δε φαινοντουσαν πουθενα.αυτο το κρατος δεν το γνωριζε??
μια χαρα το γνωριζε,αλλα προτιμησε να κανει τα στραβα ματια.
εγω που ηθελα να ανοιξω το μαγαζακι μου η συμβιβαζομουν,τα εσκαγα και το ανιγα η τους εβριζα και εμενα υπαλληλος.
ακριβως το ιδιο και με τις αδειες.οντως για το κρατος η αποκτηση της αδειας ηταν σχεδον τζαμπα.ομως το παρεμποριο ηταν γνωστο,κανενας δεν εκανε κατι γιαυτο,ουτε οι εμπλεκομενοι,ουτε η πολιτεια.
σε αυτο ομως δε φταινε οι εμπλεκομενοι και δη αυτοι πουτα εδωσαν τα χρηματα.
το οτι σαν ελληνες αμαυρωνουμε οτιδηποτε πιανουμε στα χερια μας ειναι γνωστο στο κοσμο ολο.
ομως να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη.
μας εχουν εμποτισει με την ιδεα οτι φταιμε εμεις για τη κατασταση...
οχι δεν φταιμε εμεις..
γταιει ενα και μοναδικο κρατος που οταν μια αγανακτησμενη εκανε καταγγελια σε ενα ταριφα γιατι ηταν αξεστος γιατι την εβρισε γιατι δεν εκανε καλα τη δουλεια του,επενεβαινε το συνδικατο των οδηγων και το θεμα απλα ξεχνιοταν.και ο τυπος συνεχιζε να δουλευει.
αν ομως σε μια καταγγελια γινονταν οτι επρεπε να γινει,αυτα τα φαινομενα θα ηταν οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας.
αν τα προστιμα επιβαλλονταν για παραδειγματισμο προς τους επιτηδευματιες και οχι σαν νταβατζιλικι του κρατους,τοτε θα μιλουσαμε για ευθυνη του ταριφα η του ανθρωπου που ηθελε να γινει ταριφας.

GEORGE316
21-07-11, 12:34
συμπληρωνοντας,πρεπει επιτελους να βγουμε απο τη νοοτροπια που εχουμε...
πολυ καλα ειπωθηκε οτι εχουμε ξεχσει μνημονια,μεσοπροθεσμα δευτερο δανειο ,τα παντα και ασχολουμαστε με τις απεργιες των ταριφαδων και το πως μας εμποδιζουν στις διακοπες μας...
μηπως εχουμε ξεχασει οτι φετος οι μισοι συνανθρωποι μας ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕS επειδη δεν εχουν λεφτα.και αυτο οχι γιατι ηταν σπαταλοι η τα εφαγαν στα μπουζουκια και στα καζινο,αλλα γιατι οι αμμεσοι και εμμεσοι φοροι γιναν τοσοι που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν.
οσο για το τουρισμο που θιγεται...
το εχουν θιξει εδω και 20 χρονια οι ιδιοι οι πολιτικοι και οι επιχειρηματιες που ασχολουνται...οταν ο ταριφας περιμενει στο αεροδρομιο το διμετρο ρωσιδι και το παππου τον γραφει κανονικα...οταν ο ταβερνιαρης δεν κανει το κοπο καν να αλλαξει το λαδι και γραφει αλλες τιμες εξω στη ταμπελα και αλλες στο καταλογο και για ενα ουζακι δυο ατομων η λυπητερη εγινε 45 ευρω....
η ελλαδα θελει γκρεμισμα και χτισιμο απο την αρχη.τελος ...η κατασταση δε φτιαχνεται.

oldcarskickass
21-07-11, 12:35
εδω σταθη θα διαφωνησω μαζι σου.
πριν απο μια δεκαετια,εγω που ηθελα να ανοιξω ενα μαγαζι και να πουλαω ρουχα,επρεπε να βρω πρωτα απο ολα μαγαζι.ομως στα εξοδα του μαγαζιου ηταν και ο αερας που ζητουσαν..
1000 ευρω το μηνα ενοικιο και 5 εκατομμυρια αερα...μαυρα λευτα που δε φαινοντουσαν πουθενα.αυτο το κρατος δεν το γνωριζε??
μια χαρα το γνωριζε,αλλα προτιμησε να κανει τα στραβα ματια.
εγω που ηθελα να ανοιξω το μαγαζακι μου η συμβιβαζομουν,τα εσκαγα και το ανιγα η τους εβριζα και εμενα υπαλληλος.
ακριβως το ιδιο και με τις αδειες.οντως για το κρατος η αποκτηση της αδειας ηταν σχεδον τζαμπα.ομως το παρεμποριο ηταν γνωστο,κανενας δεν εκανε κατι γιαυτο,ουτε οι εμπλεκομενοι,ουτε η πολιτεια.
σε αυτο ομως δε φταινε οι εμπλεκομενοι και δη αυτοι πουτα εδωσαν τα χρηματα.
το οτι σαν ελληνες αμαυρωνουμε οτιδηποτε πιανουμε στα χερια μας ειναι γνωστο στο κοσμο ολο.
ομως να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη.
μας εχουν εμποτισει με την ιδεα οτι φταιμε εμεις για τη κατασταση...
οχι δεν φταιμε εμεις..
γταιει ενα και μοναδικο κρατος που οταν μια αγανακτησμενη εκανε καταγγελια σε ενα ταριφα γιατι ηταν αξεστος γιατι την εβρισε γιατι δεν εκανε καλα τη δουλεια του,επενεβαινε το συνδικατο των οδηγων και το θεμα απλα ξεχνιοταν.και ο τυπος συνεχιζε να δουλευει.
αν ομως σε μια καταγγελια γινονταν οτι επρεπε να γινει,αυτα τα φαινομενα θα ηταν οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας.
αν τα προστιμα επιβαλλονταν για παραδειγματισμο προς τους επιτηδευματιες και οχι σαν νταβατζιλικι του κρατους,τοτε θα μιλουσαμε για ευθυνη του ταριφα η του ανθρωπου που ηθελε να γινει ταριφας.


Και τώρα δλδ γιατί δεν γίνεται ότι πρέπει να γίνει;

Δλδ να πάνε μέσα οι κύριοι για συκοφαντική δυσφήμιση των τόπων όπου γίνονται όλα αυτά τα ωραία με τις φωτιές, για παρακώλυση συγκοινωνιών και άλλα;

Γιατί δεν πάνε μέσα οι αστυνομικοί που παραβαίνουν το καθήκον τους με το να ΜΗΝ επιβάλλουν όπως ΠΡΕΠΕΙ το νόμο (και όχι όπως τους λέει ο κάθε βουλευτής), γιατί ο νόμος είναι απρόσωπος και ΚΑΝΟΝΙΚΑ απευθύνεται σε ΟΛΟΥΣ (εκτός από τους 300 μην ξεχνιόμαστε)

Ξέρω ότι αν δούλευε έστω ένα κλάσμα από τα παραπάνω κάτι θα γινόταν, αλλά αυτό που γίνεται τώρα (ΔΛΔ που ένας έντιμος πολίτης ΔΕΝ μπορεί και ΔΕΝ ΘΑ βρει ΠΟΤΕ το δίκιο του) σε όρους Φυσικής ονομάζεται ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΤΩΣΗ.

GEORGE316
21-07-11, 12:45
βεβαια να πανε μεσα.
εφοσον μια πραξη τους εμποδιζει μια αλλη σαφεστατα να πανε μεσα.
γνωμη μου παντα ηταν οτι ο πρωτοσ τομεας που πρεπει να λειτουργει σωστα ειναι η δικαιοσυνη.
ξεκινωντας απο εκει ολα παιρνουν το δρομο τους σιγα σιγα.
ομως οταν η δικαιοσυνη χωλαινει...

Nikos
21-07-11, 13:00
Που ειναι το κακο να γινουν εταιριες ταξι δηλαδη ?
Να εχεις επιλογη βαση παροχης υπηρεσιων...και σε περιπτωση που συμβει κατι ασχημο να εχεις το δικαιωμα να τους μυνησεις χωρις ομως να εχουν την καλυψη κανενος συντεχνιακου συνδεσμου η ομοσπονδιας κλπ....
Να μπαινεις σε καθαρο αυτοκινητο με ολα τα κομφορ, να το οδηγει ενας επαγγελματιας οδηγος που δουλευει για το ψωμι του και αισθανεται οτι πρεπει να ανταπεξερχεται στις υποχρεωσεις του προκειμενου να συνεχιζει να εχει αυτη τη δουλεια, διαφορετικα μενει ανεργος και στιγματισμενος στον κλαδο.....και που θα σε πηγαινει παντου χωρις γελοιες ερωτησεις του στυλ "παω Παπαγου...που πας ??" φυσωντας σου στη μουρη τον καπνο απ το Hellas Special λες και γνωριζομαστε απ το στρατο η πινουμε παρεα καφε.....και αν δεν πας Παπαγου τοτε δε μπαινεις μεσα στην κουρσα του βασιλια της ασφαλτου...
Τωρα για οσους θελουν τον κλασσικο ελληναρα ταξιτζη με το αθλητικο φανελακι καλοκαιριατικα, τη μπουφαλο παντοφλα με το χαλικι, τη φραπεδια κρεμασμενη απ την autoplus ποτηροθηκη, το αρωμα απλυτης επι 5 ημερων μασχαλης , την καπνα απ το αφιλτρο που καιει μονιμα στο τασακι και τον dirty fm να παιζει με 140ντεσιμπελ ενω αυτος μιλαει στο κινητο και κανει γυρους κοντα στο σημειο που θελεις να σε παει γιατι τσακωνεται με την κυρα διοτι εκοψε η μπεσαμελ απ το παστιτσιο μην ανυσηχουν...... το ελληναριο δε πεθαινει ποτε....ολο και καποιες κατσαριδες θα επιζησουν της πυρηνικης εκρηξης.

individual
21-07-11, 13:13
συμφωνω με τους προλαλησαντες!

ωστοσο...υπηρχε μια κατασταση , στην οποια προσφατα επενδυσαν καποιοι το υστερημα τους!

ετσι τα βρηκαν...ετσι βαδισαν!


σε καθε νομισμα υπαρχουν δυο οψεις παιδια!

το μονο που θεωρω σιγουρο ειναι οτι στην σημερινη κατασταση ΔΕΝ πρεπει να φανατιζομαστε!


ειναι το μονο που ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ Κ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ οι κυβερνωντες...


πινουν το καφεδακι τους κ μαλωνουμε ολοι μεταξυ μας για τον Α ή τον Β λογο...


πιστεψτε με, ειναι τακτικη η οποια εχει αποδοσει τα μεγιστα κ εκει πονταρουν!



τα ειπες ολα βασιλη με 2 λεξεις.......
πιστευω οτι ειναι η πιο σωστη απαντηση σε ολες τις αποριες που ειπωθηκαν σε ολο αυτο το θεμα.:winkcool:

kplc16
21-07-11, 13:20
Δικιο εχεις . Οταν βλεπω στραβα γυρω μου .... Βρισκομαι !!!



Δυστυχως ή ευτυχως ετσι ξερω να γραφω , ετσι γραφω . Σου ζητώ συγνώμη αν σε ενοχλεί η αδυναμια μου να απαντησω με 10 λεξεις στις 10 λεξεις σου .



Δεν μιλαω για τους υπολοιπους γιατι
α) δεν ξερω πολλους απο την επαρχεια και
β) στην Αθηνα μενω για την Αθήνα ξερω να μιλαω . Θα μπορουσα να σου φερω σε αντιπαραθεση τους ορους λειτουργιας των ταξι της Γερμανιας που εχει τυχει πολλες φορες να χρησιμοποιήσω αλλα θεωρω πως ειναι ΑΔΙΚΗ η συγκριση .



Κομιστρα ταξι 2005

Σημαία 1 ευρώ
Μονή 0,34 ευρώ (από 0,32) αύξηση 6,3%
Διπλή 0,64 ευρώ (από 0,60) αύξηση 6,7%
Χρονομέτρηση 9,10 ευρώ (από 8,50) αύξηση 7,1%
Νυχτερινό 0,64 ευρώ (από 0,60) αύξηση 6,7%
Ελάχιστη διαδρομή (Αθήνα-Θεσσαλονίκη) 2,65 ευρώ (από 2,50) αύξηση 6%
Ελάχιστη διαδρομή (λοιπή Ελλάδα) 2,85 ευρώ (από 2,70) αύξηση 5,6%
Απλή κλήση 1,60 ευρώ (από 1,50) αύξηση 6,7%
Ραντεβού 2,65 ευρώ (από 2,50) αύξηση 6%
Από αεροδρόμιο-Αθήνα 3,20 ευρώ (από 3) αύξηση 6,7%
Από αεροδρόμιο-Θεσσαλονίκη 2,65 ευρώ (από 2,50) αύξηση 6%
Από λοιπά αεροδρόμια 2,15 ευρώ (από 2) αύξηση 7,5%
Από ΚΤΕΛ, σιδηροδρομικούς σταθμούς, λιμάνια 0,86 ευρώ (από 0,80) αύξηση 7,5%
Αποσκευές 0,32 ευρώ (από 0,30) αύξηση 6,7%

-------------------------------------------------------------------

Κόμιστρα ταξί 2011

Εκκίνηση - Πτώση σημαίας ¤1,05

Τιμολόγιο εντός περιμετρικής ζώνης ¤0,60

Τιμολόγιο εκτός περιμετρικής ζώνης ¤1,05

Ράδιο Ταξί - απλή κλήση ¤1,70

Ράδιο Ταξί - ραντεβού ¤3 έως5

Νυχτερινό Τιμολόγιο (24:00 - 05:00) ¤1,05

Ελάχιστη αποζημίωση ¤2,80

Από και προς το αεροδρόμιο ¤3,40

Από λιμάνια - σιδ. σταθμούς και σταθμούς υπερ. λεωφορείων ¤0,95

Χρονοχρέωση ανά ώρα ¤9,60

Για κάθε αποσκευή άνω των 10 κιλών ¤0,35

Για αναμονή πέραν των 20' κοινή συμφωνία οδηγού & επιβάτη

Διόδιο & ναύλοι πλοίων βαρύνουν τον επιβάτη

Οντως δεν γινεται να εξισωσω τα μεροκαματα των ταξιτζηδως του 2005 με το 2011 γιατι η αυξηση οπως θα δεις ειναι μεγαλύτερη του 45% ενω η δικη μου τσεπη εχει μειωση τουλαχιστον 25%



Και αυτο βοηθησε την ανεργια ή υπηρξαν πολλοι ανεργοι που αγορασαν με 350000 αδεια ταξι στην Καστοριά ????



Φυσικα και όχι αλλα οταν σε ρωτησω " ρε φιλε τι λεει αυτο το μπαρακι ??? Θες να παμε το βραδυ ??? " θα μου απαντησεις .... Μπαααααα εκει πουλανε ναρκωτικα και εχει πρεζονια οποτε δεν θα παμε και εσυ θα τους χαρακτηρισεις καπως και ας διακινει ναρκωτικα ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ εκει μεσα .... Σωστα ????



Δεν μπαινω σε τετοιες διαδικασιες ποτε φιλε μου ευτυχως ή δυστυχως γιατι μετα μπορει να μου ζητησεις να συγκρινουμ ε και τα παπουτσια μας και τα σπιτια μας και ....Ειλικρινα σου μιλαω βαριεμαι με τετοια ζεστη να κανω συγκρισεις .... Αμα θες παμε να συγκρινουμε κανενα μαγιο με το περιεχομενο του σε καμμια παραλια ... Καλύτερα θα ειναι .



Ειλικρινα χαιρομαι που δεν το κανεις γιατι αλλιως δεν θα ειε νοημα η κουβεντα .... Αμα συμφωνουσαμε ολοι θα εβγαινε πρωτος ο Φανης που ξεκινησε το θεμα , θα το εγραφε και μετα απλα εμεις αποκατω θα γραφαμε " Συμφωνω "



Αστο το επιπεδο μου αδελφε και τους τόνους μου και μην τα αναφερεις γιατι σου ξαναγραφω την τελευταια μου προταση στο παραπανω post μου ....
Υ.Γ Φιλε kplc16 προς θεου και σε καμμια περιπτωση δεν τα εχω με σενα και ουτε στην λεω , μην το παρεις ετσι και στραβα . Απλα πιαστηκα απο την φραση σου ωστε να βγαλω καπως τα εσωψυχα μου

Αλλο εσώψυχα και αλλο επίπεδο . Δεν νομιζω αλλωστε να σε εθιξα καπου προσωπικα σε αντιθεση με σενα και τα γραφόμενα σου που παρακάτω θα διαπιστωσεις απο τα γραφομενα σου πως μου
επιτιθεσαι και οχι φιλικα απαντωντας στην επιθεση μου.
Αν θεωρεις , ξαναλέω , πως σου επιτιθομαι ....Συγνωμη αλλα ΔΕΝ ειναι ετσι .... Ειπα αυτα που ηθελα να πω και απλα καταπιαστηκα απο μια κουβεντα σου . Συγνωμη ξανα αν θεωρεις πως αυτο σε προσεβαλε . Σου υποσχομαι στο μελλον να μην ξαναχρησιμοποιησω πουθενα κουβεντα σου .

Ευτυχως ομως , εγω εχω τους λόγους μου και μιλησα , οπως απαξιοτηκα ειδες εσυ , για τους ταξιτζηδες . Θελεις να μου πεις και εσυ τους δικους σου που υπεραμυνεσαι γιάυτους γιατι μετα απο καποιο σημειο βλέπω μονο υπεραμυνα και δεν βλεπω καν να βρισκεις κατι μεμπτο στην σταση τους. Μηπως εισαι αυτοκινητιστης ( οχι ταριφας , ζητω συγνωμη που το εγραψα ετσι παραπάνω γιατι και μενα μου την βαραει να με φωναζουν μπακαλη και φορτηγατζάουα ) και σου χαλασε η κυβερνηση την δουλεια ???

Ονομαζομαι Νικος

Ζω στη Θεσσαλονικη.Πολλα πραγματα μου φαινονται στραβα αλλα δε τα κατακρινω χωρις δευτερη σκεψη.

Για το θεμα η γνωμη μου ειναι απελευθερωση εδω και τωρα αλλα υπο ορους.
Δεν ''επιτρεπεται'' να εχω στη κατοχη μου 15 αδειες για παραδειγμα.

Η Αθηνα- Πειραιας το 1996 ειχαν νομιζω 8500.

Ειναι λυση να φτασουν οι αδειες τις 30000 και να περασουν στα χερια 5 οικογενειων;Αναζητουμε δηλαδη οικογενειες οι οποιες θα διαδραματισουν το ρολο των εφοπλοιστων της ασφαλτου;

ΤΟ επαγγελμα το συγκεκριμενο ειναι καταδικασμενο εδω και χρονια.

Το μελλον του ταξιτζη σε Θεσ/νικη και Αθηνα ειναι ζοφερο απο το 1990.


Αυτος που αγορασε στη Καστορια ολοκληρη αδεια το2005 στη τιμη των 350000 ναι, δεν ηταν διορατικος.Ηταν ομως σε απογνωση και επρεπε να θρεψει τα παιδια του. Νοικοκυρηδες δεν ειμαστε μονο εμεις που εχουμε χομπυ το bmw.

Νοικοκυρηδες ειναι κι αυτοι που ενδεχομενως καθονται μεσα σε ενα ταξι και παλευουν για μεροκαμματο.

Τωρα για τους κλεφτες ταξιτζηδες τι να πω.Εκθετουν τους εαυτους τους απο μονοι τους.Ειναι αναξιοι σχολιασμου.

Το ιδιο ισχυει και για τους σεξουαλικα πεινασμενους.


Λεω ναι στην απελευθερωση κανενας ομως ιδοκτητης με περισσοτερη απο μιση αδεια Δ.Χ. στη κατοχη του.Μισο ταξι και τελος.ΟΧΙ ΚΑΙ μισο φορτηγο Δ.Χ. παραλληλα.

Ειμαι εγκαθετος με τις εταιρειες ταξι και φορτηγων κλπ.

Επισης ειναι πολυ ασχημο να χρωσταει καποιος σε μια τραπεζα 100000 ευρω για ενα προιον κι εγω να μπορω να αγοραζω το ιδιο προιον με 3000.

Ναι να απελευθερωθουν οι αδειες των ταξι αλλα να οριστει μεγιστος αριθμος για καθε νομο. Ο αριθμος αυτος θα πρεπει να επανακαθοριζεται ανα τακτα χρονικα διαστηματα απο τον Περιφερειαρχη και τον αρμοδιο Υπουργο.

Κανενας δε θα μπορει να εμπορευεται την αδεια του.Συνταξιοδοτηθηκες; θες να αλλαξεις επαγγελμα παραδιδεις στον επομενο αιτουντα-δικαιουχο, παιρνεις 1000 ευρω για τα σιδερα και τελος.


Οσο για την φορολογια δεκαετιες ολοκληρες οι αυτοκινιτιστες τη βγαλαν στον αφρο.

Μαυρο χρημα ομως δεν υπαρχει στην εμπορικη διακινιση των επαγγελματικων αδειων.

Ας υποθεσουμε οτι αγοραζουμε δυο ιδια διαμερισματα στο ιδιο οικοδομικο συγκροτημα εγω κι εσυ.Και οι δυο αγοραζουμε στα 300000.
Εσυ αγοραζεις με αντικειμενικη αξια -cash 80000.
Εγω που αγοραζω με τραπεζικο δανειο βαζω αντικειμενικη αξια 280000.

Σε αυτη τη περιπτωση δεν εχουμε φορ0διαφυγη και μαυρα ευρω;

Αρα οι νομοι εχουν χαραμαδες για τους ταξιτζηδες η για καποιους αλλους και επωφελουνταν για δεκαετιες οι ταξιτζηδες;

Οσο για τις κινιτοποιησεις των ταξιτζηδων την γνωμη μου τη παρεθεσα πολυ νωριτερα.Κανε οσο καιρο θες απεργεια αλλα μη κλεινεις δρομους και επιβατικους σταθμους.

Και ειναι σιγουρο οτι πολλοι ταξιτζηδες στο βαθος του μυαλου τους δεν εχουν τις ανησυχιες που εχουν εγω.Δηαλαδη θα εχουν μετα απο δυο χρονια μεροκαμματο;
Σιγουρα αυτο που τους απασχολει περισσοτερο ειναι αυτο που αγορασαν 200000 να το πουλησουν με τη μικροτερη δυνατη ζημια.

Συναδελφος μου αγορασε μισο ταξι στο γιο του με το στερημα μιας ζωης +τραπεζικο δανειο.Ο συναδελφος πεθανε απο καρκινο.Που ηταν το κρατος οταν η τραπεζα του ενεκρινε το δανειο;

Τελος θα πρπει να δειξουμε σεβασμο στη περιουσια του συνανθρωπου μας.
Θα πρεπει να σταματησουμε να απαξιωνουμε το συνανθρωπο μας τη περιουσια του και το επαγγελμα του.

ΠΕΡΙΦΡΟΝΙΣΗ ΚΑΙ ΨΟΓΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Konstantinos E60
21-07-11, 13:29
Αλλοι μαμησαν αυτον τον τόπο οχι οι αυτοκινητιστές !!! Εμεις γιατι ζοριζόμαστε τόσο με την πάρτη τους ??
Ας παρουν τον πούλο πρώτα κατι αρχιλαμόγια βουλευτες, κατι δικαστικοί, κατι γιατροί,κατι διοικητες νοσοκομειων που εχουνε φαει ΤΑ μυρια και δεν τους πειραζει κανείς και μετα "καθαρίζουμε" και τους δρόμους !!
Και οχι Νίκο δεν ειναι κακό να δημιουργηθούν εταιρείες αλλα πολύ θα ηθελα να δω τα κριτήρια κατω απο τα οποία θα δημιουργηθουν !! (...αν ευνοούνται ΚΑΠΟΙΟΙ ας πούμε ??? )

Δεν ειμαι ουτε ταξιτζής ουτε νταλίκαμαν ουτε εχω κάποιο συμφερον αλλα δεν μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο κλεβουν τις περιουσίες καποιων ανθρωπων.

Thomelef
21-07-11, 13:30
γενικός το επίπεδο του έλληνα πρέπει να ανέβει. και αυτό δεν πάει μόνο στους ταξιτζήδες, αλλά σε
όποιον θέλει να λέγεται επαγγελματίας μέσα σε μία ευρωπαική (το ξέρω του κ@λου τα 9μερα
έτσι όπως γίναμε και με την ευρώπη) χώρα...και το λέω αυτό γιατί έχω παράδειγμα που μου συνέβη
πρίν μία ώρα περίπου...
πάνω σε μια σοβαροί κουβέντα με έναν συνεργάτη για μια πολύ καλή δουλειά που ετοιμάζουμε για
τον σεπτέμβρη σε μια έκθεση στην αγγλία, μπαίνουν δύο μαραγκοί (αυτοί που δουλεύουν ακόμα
στα υπόγεια με το ίδιο στύλ εδώ και 30 χρόνια), και διακόπτουν με το έτσι θέλω την κουβέντα
χωρίς να έχουν έστω και την παραμικρή στοιχειώδη ευγένεια να ρωτήσουν αν μπορώ να κάτσω
να δούμε τι ακριβώς θέλουν. τες πα, μου δείχνουν ένα σχέδιο που τους πείγε η πελάτισα τους σε
χαρτί, σχεδιασμένο απο αρχιτέκτονα διακοσμητή...δλδ η γυναίκα πλήρωσε για αυτό το χαρτί, και
αυτοί με την σειρά τους της είπαν ότι γίνεται...τες πα πάλι, το κομμάτι είχε κάνα δυο
κολλήματα, που ήθελε σκέψη και κάνα δυο πειράματα για να δούμε αν θα γινόταν ακριβώς όπως
το ήθελε η πελάτισα, και αν όχι, να μιλήσουν μαζί της να της πούνε τι και πως, και να αποφασίσει
τι τελικά θέλει να κάνει...
απάντηση επιπλοποιού...έλα μωρέ τώρα. επιστήμη το κάναμε!!!τράβηξε εκεί μια μ@λ@κισμένη
5 γραμμές χωρίς να ξέρει, τα πείρε μετά η άλλη η μ@λ@κισμένη, και τα έφερε σε εμάς...θα σου
πώ εγώ τι θα κάνουμε. έτσι έτσι και έτσι...μα ρε μάστορα αυτό δεν έχει καμμία σχέση με αυτό
που ζητάει η γυναίκα.
έλα μωρέ θα τα πάρει...τι θα κάνει μήπως???έχει δώσει και τα μισά λεφτά προκαταβολή για τα
υπόλοιπα έπιπλα, της παραδώσαμε και κάποια μέχρι τώρα, τι θα κάνει???
ωραίος επαγγελματίας εεε???δυστηχώς γεμίσαμε απο τέτοιους...
πρέπει να ανέβει το επίπεδο κάποτε γενικά, σε όλους τους κλάδους...τώρα όσον αφορά τους
συγκεκριμένους για τους οποίους άνοιξε το θρεντ, τα πράγματα που πρέπει να κάνουν για να
λέγονται σωστοί επαγγελματίες, είναι πολύ λίγα...

Skyline_IS
21-07-11, 13:59
Mε αυτη τη λογικη ας βγουν και κατοχοι πολυτελων αυτοκινητων να κλεινουν δρομους που σκασανε 100αρες + για ενα αυτοκινητο και τωρα το δινουν 20 και 30κ ευρω γιατι το αγαπητο κρατος αποφασισε πως χρειαζεται λεφτα..

Μην τα ισωπεδωνουμε ολα...

Nikos
21-07-11, 14:11
Και οχι Νίκο δεν ειναι κακό να δημιουργηθούν εταιρείες αλλα πολύ θα ηθελα να δω τα κριτήρια κατω απο τα οποία θα δημιουργηθουν !! (...αν ευνοούνται ΚΑΠΟΙΟΙ ας πούμε ??? )


Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο....διοτι αν σκεφτουμε ποια ζωα βλαχαδερα θεσπιζουν κριτηρια λειτουργειας του κρατους, των νομων και των κανονισμων στην Ελλαδα τοτε σωθηκαμε......ας δουμε για παραδειγμα τις "πανεμορφες" πολεις μας που βασιστηκαν πανω στον πολεοδομικο σχεδιασμο και διαταξεις του ΥΠΕΧΩΔΕ και αμεσως εχεις ενα τρανταχτο παραδειγμα ελληνικης ηλιθιοτητας στα καλυτερα της με υπογραφη παναξιων καραμπουρτζοβλαχων πολεοδομων, μηχανικων και αρχιτεκτονων των πολυτεχνειων μας , υπαλληλων των αρμοδιων υπουργειων και δημοσιων υπηρεσιων.....
Παλι Chamouni θα τα κανουν οπως ειχε πει οτι θα κανει καποτε τη χωρα ο μεγας εθναρχης εκ Σερρων.

kplc16
21-07-11, 15:00
εδω σταθη θα διαφωνησω μαζι σου.
πριν απο μια δεκαετια,εγω που ηθελα να ανοιξω ενα μαγαζι και να πουλαω ρουχα,επρεπε να βρω πρωτα απο ολα μαγαζι.ομως στα εξοδα του μαγαζιου ηταν και ο αερας που ζητουσαν..
1000 ευρω το μηνα ενοικιο και 5 εκατομμυρια αερα...μαυρα λευτα που δε φαινοντουσαν πουθενα.αυτο το κρατος δεν το γνωριζε??
μια χαρα το γνωριζε,αλλα προτιμησε να κανει τα στραβα ματια.
εγω που ηθελα να ανοιξω το μαγαζακι μου η συμβιβαζομουν,τα εσκαγα και το ανιγα η τους εβριζα και εμενα υπαλληλος.
ακριβως το ιδιο και με τις αδειες.οντως για το κρατος η αποκτηση της αδειας ηταν σχεδον τζαμπα.ομως το παρεμποριο ηταν γνωστο,κανενας δεν εκανε κατι γιαυτο,ουτε οι εμπλεκομενοι,ουτε η πολιτεια.
σε αυτο ομως δε φταινε οι εμπλεκομενοι και δη αυτοι πουτα εδωσαν τα χρηματα.
το οτι σαν ελληνες αμαυρωνουμε οτιδηποτε πιανουμε στα χερια μας ειναι γνωστο στο κοσμο ολο.
ομως να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη.
μας εχουν εμποτισει με την ιδεα οτι φταιμε εμεις για τη κατασταση...
οχι δεν φταιμε εμεις..
γταιει ενα και μοναδικο κρατος που οταν μια αγανακτησμενη εκανε καταγγελια σε ενα ταριφα γιατι ηταν αξεστος γιατι την εβρισε γιατι δεν εκανε καλα τη δουλεια του,επενεβαινε το συνδικατο των οδηγων και το θεμα απλα ξεχνιοταν.και ο τυπος συνεχιζε να δουλευει.
αν ομως σε μια καταγγελια γινονταν οτι επρεπε να γινει,αυτα τα φαινομενα θα ηταν οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας.
αν τα προστιμα επιβαλλονταν για παραδειγματισμο προς τους επιτηδευματιες και οχι σαν νταβατζιλικι του κρατους,τοτε θα μιλουσαμε για ευθυνη του ταριφα η του ανθρωπου που ηθελε να γινει ταριφας.

τα πειθαρχικα τα προστιμα και το παγωμα της αδειας εξασκισης επαγγελματος δινουν και παιρνουν
καταγγελια σε αστυνομικο τμημα κανεις.δεν πρεπει να απευθυνεσαι στο σωματιο

kplc16
21-07-11, 15:14
χωρις να διαβασω τα προηγουμενα και χωρις να απανταω ειδικα στον κων/νο μενω στο παραπανω.

οι αδειες τους, τυπικα, νομιμα, για το κρατος, δεν αξιζαν, δεν αξιζουν, ουτε θα αξιζουν μια.

το οτι καποιος εδινε 200.000 ευρω ΜΑΥΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, για μια αδεια που κανονικα με το νομο ήταν δωρεαν απο το κρατος, ηταν ρισκο και προβλημα του.

δεν γινεται τωρα να ζηταει τα ρεστα. καποια στιγμη θα γινοταν ελευθερο το επαγγελμα οπως ολα.
για ποιο λογο δηλαδη να ειναι κλειστο και μια κλικα να λυμαινεται ολη τη ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ???

αυτο σε τι συμφερει τον κοσμο, τους επιβατες? βελτιωνει την υπηρεσια, μειωνει τις τιμες?

για ποιο λογο δηλαδη αν εγω θελω να παρω ενα ταξι (αντι να ανοιξω ενα μαγαζι π.χ.) και εχω τα απαραιτητα δικαιολογητικα, να πρεπει να δωσω 200 χιλιαρικα μαυρα?

αυτα γινονται στις μπανανιες.
αν λοιπον ο καθενας θελει να κανει το επαγγελμα του με ορους μπανανιας και μονοπωλειου, ωστε να μη βελτιωνεται και να "κονομαει" ελευθερα και ανετα ας παει στην αφρικη.
εδω περα δεν μας παιρνει πια για τετοιες μαλακιες.
και πολυ καθυστερησαμε.

σαν επιβατη, ουδολως με ενδιαφερει αν θα ερθουν εταιριες ή πολυεθνικες ή οτι αλλο, αν προσφερουν καλες τιμες, ευγενεια, καθαριοτητα μεσα στο ταξι.

ολοι ξερουμε οτι το μεσο ταξι και ο οδηγος του -δυστυχως- κινηται σημερα σε τριτοκοσμικα πλαισια.
και αυτο δεν προκειται να αλλαξει οσες απεργιες και να κανουν οι κλικες για να μη χασουν τα προνομια.

η προταση μου ειναι να κυρηξει το κρατος ακυρες ολες τις υπαρχουσες αδειες και οποιος θελει να μπορει εντος 3μηνου να καταθεσει τα δικαιολογητικα του και να παρει νεα αδεια.

πολλοι θα ηθελαν να εχουν μονοπωλειακα επαγγελματα και ετσι να εξασφαλιζουν το εισοδημα αυτων και των απογονων τους χωρις να ανησυχουν και να κουραζονται και εως τωρα με πολιτικες φιλιες και πελαταειακη σχεση με το πολιτικο συστημα το καταφεραν.
δεν παει αλλο ομως, ευτυχως...

εχω διαβασει ολο το θρεντ.

οταν ξεκινησα thread για τους συμβολαιογραφους η φιλοσοφια σου ηταν διαφορετικη. Μπανανια το ταξι ευρωπη και επιστιμη τα συμβολαιογραφεια.
Εχεις δοκιμασει να χαλαρωσεις ποτε ενα 12ωρο μεσα στο ταξι;

Driver M
21-07-11, 15:42
Γενικά η άποψη ρίσκαραν και έχασαν, ή αφού ήξεραν πως κάποια στιγμή θα ανοίξει το επάγγελμα οπότε ας μην αγόραζαν άδειες, κατά τη γνώμη μου είναι λανθασμένη.

Με την ίδια λογική αν κάποιος αυτή τη στιγμή έχει 50.000 ευρώ στην τράπεζα και χρεοκοπήσει αύριο μεθαύριο η χώρα και χάσει τα λεφτά του, τότε τι θα του πούμε?
Αφού άκουγες πως μπορεί να έρθει χρεοκοπία, καλά να πάθεις που δεν πήρες πίσω τα λεφτά σου?

Όσο για το άνοιγμα των επαγγελμάτων κι εγώ για ένα περίεργο λόγο βλέπω να ανοίγουν πλήρως ΜΟΝΟ αυτά που δεν εκπροσωπούνται άμεσα στη βουλή.
Για νομικούς, συμβολαιογράφους (όπως αναφέρει και ο φίλος kplc), ιατρούς, φαρμακοποιούς κλπ. δε βλέπω να δείχνει ανάλογο ζήλο η κυβέρνηση!

Όσο για τις εταιρείες, αν σας φαίνεται σωστό να υπάρχουν 2-3 πολυεθνικές ή μεγαλοεπιχειρηματίες που θα προσφέρουν αρχικά λίγο καλύτερες τιμές ή κάποιες προσφορές διαλύοντας τους μεμονωμένους οδηγούς και μετά θα φτιάξουν καρτέλ ανεβάζοντας τιμές και κονομώντας αδρά, έχοντας οδηγούς με μισθούς πείνας (αλλά ντύσιμο στην πένα και ταξί καθαρό), τότε πάω πάσο.
Αυτή την εξέλιξη προσωπικά τη θεωρώ πολύ πιο καταστροφική από τον οδηγό με τη σαγιονάρα μιας και για άλλη μια φορά κάποιοι θα κερδίζουν αδρά και όλοι οι υπόλοιποι οδηγοί θα αναγκάζονται ή να δουλεύουν γι'αυτούς, ή να πεινάνε.
Και το πόσο νόμιμα και σωστά θα λειτουργούν τέτοιες "εταιρείες" και πόσο θα τις αγγίζει το κράτος το ξέρουμε πολύ καλά.
Όσο αγγίζει και τα σουπερμάρκετ με τα καρτέλ τιμών και ένα σωρό ακόμα λαμόγια που τους βάζει δήθεν πρόστιμα και ή δεν τα εισπράττει ποτέ, ή τα μειώνει φοβερά δευτεροβάθμια και παίρνει ψίχουλα τη στιγμή που κάποιοι θησαυρίζουν στις πλάτες μας.

Άνοιγμα του επαγγέλματος λοιπόν με όρους και δυνατότητα κατοχής μιας άδειας για κάθε οδηγό, ώστε να μη δημιουργηθούν ολιγοπώλια.
Ειδάλλως, για άλλη μια φορά θα γίνει μια τρύπα στο νερό και θα φανεί ξεκάθαρα γιατί κόπτεται τόσο πολύ η κυβέρνηση να ανοίξει το επάγγελμα αυτό.

Nikos
21-07-11, 16:02
Ενας φιλος απ το φορουμ εχθες που εχει διατελέσει και ιδιοκτητης / οδηγος ταξι επι 6 ετη , ειπε πολυ γλαφυρα το πως αντιμετωπιζαν οι ιδιοκτητες ταξι τη φημη περι απελευθερωσης του επαγγελματος τους και τις πρακτικες και τακτικες που θα ακολουθουσαν προκειμενου να εκβιασουν και να συντηρησουν εσαει αυτη την κατασταση .
Επι αυτου του θεματος δε βλεπω να σχολιαζουν κατι οι υποστηρικτες των κινητοποιησεων των ταριφαδων και της απαξιωσης της περιουσιας τους...... ΟΜΩΣ δεχεστε μια τακτικη εκβιασμου σε βαθος χρονου 20ετιας , δεχεστε την αποκτηση αδειων με καταμαυρο χρημα (ακουσαμε εως και 350κ στην Καστορια αν ειναι δυνατον, αν και δεν εχουν αποκτηθει ολες ετσι), δεχεστε τις υποβαθμισμενες υπηρεσιες τους και την προσβλητικη τους συμπεριφορα πολλες φορες, τις ληστρικες τακτικες τους προς Ελληνες και ειδικοτερα τουριστες και τελευταιο και χειροτερο δεχεστε να πληρωνετε εσεις σα τα κοροιδα φορο και αυτοι να καταφερνουν τοσα χρονια να εξαιρουνται. Ετσι δεν παμε μπροστα παιδιααααααααααααα..........
Και ναι...προτιμω μια Α.Ε που θα πληρωνει φορους, δε θα μπορει να κρυφτει απο πουθενα, θα καταβαλει ΦΠΑ και θα απασχολει νομιμα προσωπικο πληρωνοντας εισφορες κλπ.

A8hnaios
21-07-11, 16:04
Ειλικρινά περιμένω το Γιωργαρο να μας πει την άποψη του περί του θέματος ..Γνώστης μιας και δουλευε χρόνια ταξί στην Αυστρία. :whistle: Που σαι Γιωργηηηηη???

Thomelef
21-07-11, 16:20
γελοία κουβέντα και αυτή τελικά, όπως και όλες οι υπόλοιπες που έχουν παρόμοιο θέμα...η δική μου
πρόταση είναι να κλείσουν όλες αυτές οι ενότητες με τέτοιο θεματικό περιεχόμενο, γιατί τελικά το
μόνο που καταφέρνουμε, είναι να κάνουμε το φόρουμ να μην έχει καμμία σχέση με τα αυτοκίνητα.
το λέω εγώ, που ας μην κρυβόμαστε, ειμαι και αρκετά ενεργός, με αρκετά ποστ σε τέτοιου είδους
θέματα. κάπου όμως νομίζω ότι πρέπει να σταματήσει, και να εστιάσουμε στο αυτοκίνητο, που τόσο
μας αρέσει.
εγώ θα τελειώσω με αυτό το μύνημα, και δεν ξανασυμμετέχω σε κανένα παρόμοιο θέμα ξανά.
αυτό που έκαναν οι ταξιτζήδες, ήταν τελείως απαράδεκτο, και θα χαιρόμουν πολύ αν τους εκδικηθεί
ο κόσμος με το να προτιμάει άλλα μέσα μαζικής μεταφοράς για αυτή την περίοδο, έτσι για να
καταλάβουν και αυτοί την ζημιά που έκαναν στους συμπολίτες τους. να τους γυρίσει μπούμεραγκ ότι
έκαναν...κανένα συγχωροχάρτι σε τέτοιου είδους πράξεις.δεν φταίμε οι υπόλοιποι για αυτά που
τραβάνε όλοι αυτοί οι τραμπούκοι που με τον τσαμπουκά σε λάθος άτομα αποφασίζουν να πάρουν το
αίμα τους πίσω.

kplc16
21-07-11, 16:34
Θωμα επιτελους !!!
Λοιπον επειδη ειμαι αριστερος στη συνειδηση κι εχω δεξια γουστα ξεκιναω νεο thread gia 911 και μ6

katsaraios
21-07-11, 16:43
τα 2 πρωτα πραγματα που κοιταζει ο τουριστας ειναι
ποσο θα πληρωσει στην μετακινηση και ποσο στην εστιαση ....
τον υπνο τον εχει προπληρωσει οποτε δεν τον απασχολει...
οεπειδη ακομα επιμενουμε να λεμε οτι εχουμε βιομηχανια τουρισμου χαχααχαχαχαχα αν κανουμε ερευνα (προσωπικα λογω δουλειας μαθαινω και βλεπω) θα δουμε οτι ειμαστε αερας κοπανιστος...
λυση υπαρχει και ειναι ευκολη,
κυριε αγορασες αδεια με 100 χιλιαρικα ,απο ποιον ???
μαζευουμε τα λαμογια ,δημευουμε λογαριασμους ,κινητα,ακινητα τα διαθετουμε στους χαμενους της τελευταιας 5-7 τιας που αποδεδειγμενα εχασαν και δεν προκειται να τα παρουν και στηνουμε το επαγγελμα βασει ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΠΕΡΙ ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ .
Στην Αθηνα αυτοματως απο 14.000 ταξι παμε σε 10.500 με διαφανεις ορους .
Δεν υπαρχει ελευθερια στα ταξι εξω,υπαρχει νομος περι αναλογιας οποτε εν μερει μπορουμε να το πουμε κλειστο επαγγελμα και εκει.
Και αλλα θεματα που με ηρεμια πρεπει να μαθει ο κοσμος αλλα συμφερει καποιους να υπαρχει αναμπουμπουλα

Thomelef
21-07-11, 16:44
Θωμα επιτελους !!!
Λοιπον επειδη ειμαι αριστερος στη συνειδηση κι εχω δεξια γουστα ξεκιναω νεο thread gia 911 και μ6

ε ναι ρε...κάπου το χέσαμε το θέμα με όλα αυτά τα θέματα πολιτικού περιεχομένου πια.
και φυσικά το λέω και για μένα απο τους πρώτους, που ώρες ώρες μπαίνω ανναμένος
για να διαβάσω και να γράψω σε τέτοια θέματα. ο καθένας πιστεύει αυτά που πιστέυει.
δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζουν τέτοιες κουβέντες σε αυτό το φόρουμ, όπως και να
ανοίγουν καινούριες πιστεύω.
υγ. τα συγκεκριμένα θέματα, είναι και λόγος για πολύ ενεργά μέλη που έχουν κόψει να
γράφουν στο φόρουμ.
και τέλος πάντων δεν είναι θέματα για αυτοκινητιστικό φόρουμ.

Nino
21-07-11, 16:52
Ενας φιλος απ το φορουμ εχθες που εχει διατελέσει και ιδιοκτητης / οδηγος ταξι επι 6 ετη , ειπε πολυ γλαφυρα το πως αντιμετωπιζαν οι ιδιοκτητες ταξι τη φημη περι απελευθερωσης του επαγγελματος τους και τις πρακτικες και τακτικες που θα ακολουθουσαν προκειμενου να εκβιασουν και να συντηρησουν εσαει αυτη την κατασταση .
Επι αυτου του θεματος δε βλεπω να σχολιαζουν κατι οι υποστηρικτες των κινητοποιησεων των ταριφαδων και της απαξιωσης της περιουσιας τους...... ΟΜΩΣ δεχεστε μια τακτικη εκβιασμου σε βαθος χρονου 20ετιας , δεχεστε την αποκτηση αδειων με καταμαυρο χρημα (ακουσαμε εως και 350κ στην Καστορια αν ειναι δυνατον, αν και δεν εχουν αποκτηθει ολες ετσι), δεχεστε τις υποβαθμισμενες υπηρεσιες τους και την προσβλητικη τους συμπεριφορα πολλες φορες, τις ληστρικες τακτικες τους προς Ελληνες και ειδικοτερα τουριστες και τελευταιο και χειροτερο δεχεστε να πληρωνετε εσεις σα τα κοροιδα φορο και αυτοι να καταφερνουν τοσα χρονια να εξαιρουνται. Ετσι δεν παμε μπροστα παιδιααααααααααααα..........
Και ναι...προτιμω μια Α.Ε που θα πληρωνει φορους, δε θα μπορει να κρυφτει απο πουθενα, θα καταβαλει ΦΠΑ και θα απασχολει νομιμα προσωπικο πληρωνοντας εισφορες κλπ.

Νικολα εγω συμφωνω απολυτα μαζι σου ,αλλα εχουν κατι χειροτερο απο αλλες επαγγελματικες ταξεις? Ποσοι δεν πληρωναν εφορια (επιστημονες και μη) ποσοι εχουν ληστρικα τιμολογια,τετοια ωστε τα ψιχουλα που σου κοβουν αν δεν δεχθεις αποδειξη να σε κανουν να γινεσαι συνεργος στη εισφοροδιαφυγη, ποσοι αισχροκαιρδουν σε βαρος των υπολοιπων? Λες για το ταχι στη καστορια, γιατι δε λεμε για τα κλουβια διαμερισματα,με αθλιες και παμφθηνες κατασκευες που κοστιζουν περισσοτερα απο τα 350 κ !!.
Γιατι προχθες εγω πληρωσα 500 ευρω συμβολαιογραφικα και 800 ευρω (δυο πραξεις)παρασταση δικηγορου και στο συμβολαιο αναγραφει αμοιβη και τελη χαρτοσημου 45 ευρω?
Οι επιπτωσεις απο τις κινητοποιησεις τους ειναι τεραστιες και αυτο το ξερουν πολυ καλα και για αυτο "πιεζουν".
Ομως γιατι οι κ κ τεχνοκρατες διαλεξαν αυτη την εποχη για αλλαγες? γιατι ειχαν κανει ακριβως το ιδιο προπερυσι και ειχαμε το προβλημα στη διανομη καυσιμων?
Λες πολυ σωστα δεν πληρωναν εφορια ή αυτη που πληρωναν ηταν ελαχιστη,γιατι εισοδημα καλο ειχανε αλλιως δεν θα μπορουσαν να αγορασουν τις αδειες σε αυτα τα λεφτα.
Αξια βεβαια που καθοριστηκε απο το νομο της προσφορας και ζητησης!!
Γιατι το κρατος δεν τους φορολογησε οταν επρεπε και ερχεται τωρα να ζητησει και τα ρεστα!!
Ναι δεν εξελιχθηκαν σα κλαδος γιατι ειχαν την "ασφαλεια" ενος καλου εισοδηματος χωρις ανταγωνισμο μιας και τα μεσα μαζικης μεταφορας ειναι σχεδον ανυπαρκτα... ειδικα τα παλαιοτερα χρονια.
Ελα ομως τωρα που υπαρχουν και ανθρωποι οικογενειαρχες με παιδια και ονειρα, πως θελουν μεσα σε μια νυχτα να τα ξεχαρβαλωσουν ολα?
Να γινουν λες εταιρειες ταχι, ναι ας γινουν αλλα με ορια και οχι επειδη καποιος διαθετει κεφαλαιο και μεγαλη ρευστοτητα να κανει οτι θελει,αυτο δεν συνεβη με τις αθροες εισαγωγες που σακατεψαν τους ελληνες βιοτεχνες,παραγωγους,κτηνο τροφους κλπ.
Για αυτο δεν καταντησαμε η χωρα των μεταπωλητων και της παροχης υπηρεσιων.
Η προσωπικη γνωμη για τους αυτοκινητιστες οπως θελονται να αποκαλουνται δεν ειναι και η καλυτερη,για αυτο και αφου εχω την επιλογη δεν τους χρησιμοποιω (πως λεμε αν δε σου αρεσει το thread μη συμμετεχεις,καπως ετσι),αλλα αλλο η κακη δικη μου αποψη και αλλο το να τιναζεις στον αερα οικογενειακους προγραμματισμους και ονειρα!.
Τι θα μπορουσε να γινει?
Καθορισμος αναλογιας κυκλοφορουντων ταξι ανα κατοικο και καθε αδεια που θα αποσυρεται αντικατασταση αυτης με νεα!!
Σκεψου μονο γινουν δεν γινουν εταιρειες,να πανε ακομα μερικες χιλιαδες κοσμου(ειδικα τωρα με την ανεργια στα υψη) και να "βγαλουν" στο δρομο τοσα αυτοκινητα.
Συγκοινωνιακο,μολυνση πληρης καταστροφη!
Σιγουρα πρεπει να αλλαξουμε και νοοτροπια και τροπο σκεψης ως ανθρωποι και ως λαος και γιατι οχι και ως Εθνος,ομως να αλλαξουν ολοι ειδικα η νομενκλατουρα της καθε κυβερνησης και να δωσουν στο κοσμο οραμα για μια καλυτερη χωρα και οχι να δινουν μονο την ανασφαλεια την απογοητευση και τελος την φτωχεια.

Konstantinos E60
21-07-11, 17:04
Νικολα εγω συμφωνω απολυτα μαζι σου ,αλλα εχουν κατι χειροτερο απο αλλες επαγγελματικες ταξεις? Ποσοι δεν πληρωναν εφορια (επιστημονες και μη) ποσοι εχουν ληστρικα τιμολογια,τετοια ωστε τα ψιχουλα που σου κοβουν αν δεν δεχθεις αποδειξη να σε κανουν να γινεσαι συνεργος στη εισφοροδιαφυγη, ποσοι αισχροκαιρδουν σε βαρος των υπολοιπων? Λες για το ταχι στη καστορια, γιατι δε λεμε για τα κλουβια διαμερισματα,με αθλιες και παμφθηνες κατασκευες που κοστιζουν περισσοτερα απο τα 350 κ !!.
Γιατι προχθες εγω πληρωσα 500 ευρω συμβολαιογραφικα και 800 ευρω (δυο πραξεις)παρασταση δικηγορου και στο συμβολαιο αναγραφει αμοιβη και τελη χαρτοσημου 45 ευρω?
Οι επιπτωσεις απο τις κινητοποιησεις τους ειναι τεραστιες και αυτο το ξερουν πολυ καλα και για αυτο "πιεζουν".
Ομως γιατι οι κ κ τεχνοκρατες διαλεξαν αυτη την εποχη για αλλαγες? γιατι ειχαν κανει ακριβως το ιδιο προπερυσι και ειχαμε το προβλημα στη διανομη καυσιμων?
Λες πολυ σωστα δεν πληρωναν εφορια ή αυτη που πληρωναν ηταν ελαχιστη,γιατι εισοδημα καλο ειχανε αλλιως δεν θα μπορουσαν να αγορασουν τις αδειες σε αυτα τα λεφτα.
Αξια βεβαια που καθοριστηκε απο το νομο της προσφορας και ζητησης!!
Γιατι το κρατος δεν τους φορολογησε οταν επρεπε και ερχεται τωρα να ζητησει και τα ρεστα!!
Ναι δεν εξελιχθηκαν σα κλαδος γιατι ειχαν την "ασφαλεια" ενος καλου εισοδηματος χωρις ανταγωνισμο μιας και τα μεσα μαζικης μεταφορας ειναι σχεδον ανυπαρκτα... ειδικα τα παλαιοτερα χρονια.
Ελα ομως τωρα που υπαρχουν και ανθρωποι οικογενειαρχες με παιδια και ονειρα, πως θελουν μεσα σε μια νυχτα να τα ξεχαρβαλωσουν ολα?
Να γινουν λες εταιρειες ταχι, ναι ας γινουν αλλα με ορια και οχι επειδη καποιος διαθετει κεφαλαιο και μεγαλη ρευστοτητα να κανει οτι θελει,αυτο δεν συνεβη με τις αθροες εισαγωγες που σακατεψαν τους ελληνες βιοτεχνες,παραγωγους,κτηνο τροφους κλπ.
Για αυτο δεν καταντησαμε η χωρα των μεταπωλητων και της παροχης υπηρεσιων.Η προσωπικη γνωμη για τους αυτοκινητιστες οπως θελονται να αποκαλουνται δεν ειναι και η καλυτερη,για αυτο και αφου εχω την επιλογη δεν τους χρησιμοποιω (πως λεμε αν δε σου αρεσει το thread μη συμμετεχεις,καπως ετσι),αλλα αλλο η κακη δικη μου αποψη και αλλο το να τιναζεις στον αερα οικογενειακους προγραμματισμους και ονειρα!.
Τι θα μπορουσε να γινει?
Καθορισμος αναλογιας κυκλοφορουντων ταξι ανα κατοικο και καθε αδεια που θα αποσυρεται αντικατασταση αυτης με νεα!!
Σκεψου μονο γινουν δεν γινουν εταιρειες,να πανε ακομα μερικες χιλιαδες κοσμου(ειδικα τωρα με την ανεργια στα υψη) και να "βγαλουν" στο δρομο τοσα αυτοκινητα.
Συγκοινωνιακο,μολυνση πληρης καταστροφη!
Σιγουρα πρεπει να αλλαξουμε και νοοτροπια και τροπο σκεψης ως ανθρωποι και ως λαος και γιατι οχι και ως Εθνος,ομως να αλλαξουν ολοι ειδικα η νομενκλατουρα της καθε κυβερνησης και να δωσουν στο κοσμο οραμα για μια καλυτερη χωρα και οχι να δινουν μονο την ανασφαλεια την απογοητευση και τελος την φτωχεια.

+ 10000000 Ειδικά τα μαυρα !!!!

Stathis
21-07-11, 18:18
ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ Η ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝ...... ΤΟ ΕΠΑΓΓΛΑΜΑ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΚΛΕΙΣΤΩΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ ΑΠ ΤΟ 1991.......... ΓΚΕΓΚΕ Η ΝΟ ΓΚΕΓΚΕ ???
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΑΠΟΘΕΣΑΝ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2011 ΤΟΥΣ ΜΗΔΕΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΠΟΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ???????????

ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΡΕ....ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΟΛΟΙ....ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΠΙΑ ..... ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥ .

ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΑΧΙ ΑΛΛΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΡΟΥΝ ΣΑ ΣΥΝΤΕΧΤΙΤΕΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΕΚΒΙΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ Η ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ.

περiσσοτερες πληροφοριες για το πως μπορειτε να παρετε τον ΠΟΥΛΟ στο
http//www.poulos.com

το ξαναβαζω αλλη μια φορα γιατι μου φαινεται δεν διαβαστηκε...


ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΡΕ....ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΟΛΟΙ....ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΠΙΑ ..... ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥ.
http//www.poulos.com

οποιος θελει να ζει σε ζωωδη κατασταση αφρικανικης χωρας, η αιγυπτος ειναι κοντα. αϊ σιχτιρ επιτελους.... :ranting2: :ranting2:

manos
21-07-11, 18:37
μερικοι ρε παιδια λετε οτι εδωσαν 100 και 200 χιλιαρικα για να παρουν την αδεια και τωρα τους καταστρεφει με αυτο που παει να κανει.συμφωνω!!το ηξεραν ομως οτι καποια στιγμη θα γινοταν αλλα κανεις δεν το πιστευε.
κι εγω οταν ανοιξα το μαγαζι μου ξοδεψα κοντα στα 80 χιλιαρικα για να το φτιαξω και να το κανω ανθρωπινο.η διαφορα ομως ειναι οτι οποιαδηποτε στιγμη οποιοσδηποτε θελει μπορει να ερθει να ανοιξει ενα ιδιο μαγαζι διπλα σε μενα και να μειωσει την ειδη μειωμενη δουλεια μου κατα πολυ περισσοτερο!!!δεν καταλαβαινω δηλαδη γιατι να μην ειναι το ιδιο και στους ταριφες και στα αλλα κλειστα επαγγελματα.αρκετα φαγανε μερικοι και κοροιδεψανε τον κοσμο και ειδικα τους τουριστες.ειχανε και το δικαωμα να διαλεγουν κουρσες κατι μουτρα(οχι ολοι) τους εδινες λεφτα και δεν τα θελανε κιολας.σαν να μπει εμενα στο μαγαζι μου καποιος να μου πει φτιαξε ενα φρεντο και να του πω εγω οχι δεν σου φτιαχνω,παρε φραπε που εχω μεγαλυτερο κερδος!
Ε ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ!!ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝΕ!

individual
21-07-11, 19:33
διαβασα ολα τα ποστ προσεκτικα και θελω να κανω μερικες διευκρινησεις.....
ημουν για 8 χρονια ιδιοκτητης ταξι (1996-2004).
1)δεν υπαρχει ξεχωριστο χαρτι που να ειναι η περιβοητη αδεια ταξι που λεμε....
η αδεια ειναι,η αδεια κυκλοφοριας του αυτοκινητου,που σε καποιο σημειο εχει τα αρχικα,
ΕΔΧ...που σημαινει επιβατικο-δημοσιας-χρησης....ενω τα ιχ γραφουν ΕΙΧ (επιβατικο-ιδιοτικης-χρησης......δηλαδη η διαφορα ειναι το γραμμα Δ.........
οποτε οταν γινεται μια αγορα η πωληση......αφορα το αμαξι......και φυσικα στο τιμολογιο που κοβεται,αναγραφεται η τρεχουσα τιμη (στην καλυτερη περιπτωση)του αυτοκινητου.
2)ολες αυτες οι αδειες ολων των ΔΧ οχηματων οταν πρωτοβγηκαν δινοντουσαν δωρεαν......πληρονωντας μονο χαρτοσημα-παραβολα κλπ και φυσικα την αγορα αυτοκινητου-φορτηγου-λεωφορειου κλπ....
3)ολοι οι ταξιτζιδες-λεφωρειατζηδες κλπ δεν ειναι ιδιοι,οπως και στα περισσοτερα επαγγελματα πιστευω και ειδικοτερα στην επαρχια τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα τουλαχιστον για τις συμπεριφορες των οδηγων........που οντως σε αθηνα και θεσσαλονικη εχω συναντησει και εγω συμπεριφορες που αναφερθηκαν σε προηγουμενα ποστ.
4)για την απελευθερωση να πω οτι οταν ειχα παρει το ταξι το 1996,ηδη ακουγοταν απο οτι μου ελεγαν οι παλαιοτεροι αρκετα χρονια πιο πριν.......αλλα οπως προαναφερθηκε απεκλειαν ολοι αυτην την περιπτωση,περιγραφοντας την σημερινη κατασταση.......
οτι δηλαδη θα γινει χαμος,θα μπλοκαρουν τα παντα κλπ.......αυτα δηλαδη που βλεπουμε σημερα.........και λεγοντας χαρακτηριστικα οτι......ποιος θα τολμησει να κανει κατι τετοιο????..........ελα ομως που δεν ηξεραν για το ΔΝΤ!!!
5)τελος να πω οτι επειδη απο πολυ παλια υπηρχε ενας αγραφος νομος,ο οποιος ελεγε οτι μια αδεια δημοσιας,ειναι σαν να εχεις ενα οικοπεδο,του οποιου η αξια μονο ανεβαινει (και αυτο πραγματικα ισχυε).....και επιπλεον βγαζεις και μεροκαματο.

ολα αυτα που ειπα παρανω ηταν ΟΛΑ με τις ευλογιες του κρατους.....
τι θελω να πω?...
πρωτα απο ολα να ξερετε οτι οι αδειες δημοσιας δεν πολουντε.....μονο μεταβιβαζοντε....
πωλειται μονο το αυτοκινητο.....
γιατι τοτε εκτος απο την υπεραξια του αυτοκινητου που πληρωνε ο αγοραστης του βαζανε και ενα νταβατζιλικι περιπου 3.000 ευρω ως φορο μεταβιβασης????
πως δηλαδη βαζουν φορο σε κατι που δεν εχει τιμη???
το ρωτησε ενας φιλος στην εφορια αυτο και η απαντηση ηταν.....
'''ελα ρε φιλε......νομιζεις οτι το κρατος δεν γνωριζει τι γινεται με τις αδειες????...
να μην παρει και αυτο το μερτικο του????'''

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΕΔΩ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΘΕΣΗ....ΥΠΕΡ Η ΚΑΤΑ....ΑΛΛΑ ΔΙΕΥΚΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!


υστερα απο ολα αυτα.....και αφου συνεχισα να διαβαζω ολα τα ποστ.....
ας πω 2 πραγματακια ακομα.
καπου αναφερθηκε οτι ολοι οσοι ''εσκασαν'' 100-200-300 χιλιαρικα και αγορασαν μια αδεια ηταν λαμογια,ξεπλεναν χρημα και αλλα τετοια η ετσι τουλαχιστον το καταλαβα εγω.......
φυσικα και υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις,αλλα ειναι η μειοψηφια.....
οι περισσοτεροι που εγω τουλαχιστον γνωριζω,απεκτησαν τις αδειες τους,
πουλωντας καποιο ακινητο.....ακομα και το σπιτι που εμεναν οι ιδιοι και στη συνεχεια νοικιαζαν.......λεγωντας την χαρακτηριστικη φραση που λεγοταν εδω και 50 χρονια στις πιατσες και μεταφεροταν απο στομα σε στομα μεχρι και σημερα.....''το ταξι θα φερει σπιτι----το σπιτι δεν θα φερει ταξι''......
αλλοι εκαναν δανεια,με μεγαλες δοσεις ανα μηνα......γιατι τοτε που τα εκαναν ειχε πολυ δουλεια και δεν τους απασχολουσε καθολου.....

για οτι αφορα τωρα την αναλογια κατοικων ανα ταξι,η οποια ειναι 1.000 κατοικοι=1 ταξι.......δεν ειναι καινουριο φρουτο αυτο,αλλα ενας απο τους πολλους νομους του ταξι που υπαρχει εδω και πολλα χρονια......ο οποιος δεν τηρηθηκε ΠΟΤΕ λογω των εκαστοτε κομματοσκυλων της οποιας κυβερνησης....που τα προσοντα ηταν τα πολιτικα κρητιρια......
'''ελα μωρε,αυτος ειναι δικος μας,δωστου μια αδεια......τοσους σταυρους μας δινει οποτε εχουμε εκλογες'''.......και καπως ετσι εγιναν και οι αδειες διπλασιες και πολλες τριπλασιες απο αυτες που πρεπει.....
στην πολη μου για παραδειγμα εχει 44 κιτρινα ταξι........θα επρεπε δηλαδη να εχει η πολη μου 44.000 κατοικους.........καμια σχεση ομως....εχει σχεδον 23.000!!!!
να πω εδω οτι γνωριζω πολλα πραγματα για οτι αφορα τα ταξι,γιατι αυτα τα 8 χρονια που το ειχα,ημουν παντα στο 5μελες οργανο που διευθετουσε τα οποια θεματα αφορουσαν την λειτουργια τις πιατσες κλπ....διαβαζοντας συνεχως τους νομους του ταξι......τωρα βεβαια δεν τους θυμαμαι ολους...
ειπωθηκαν πολλες φορες σχολια για το ντυσιμο,την συμπεριφορα,το τσιγαρο,την πολλαπλη μισθωση και αλλα πολλα.....και πολυ καλως ειπωθηκαν!!!!!
γνωριζετε οτι υπαρχουν νομοι και για αυτα????
εδω και παρα πολλα χρονια????
απλα οπως ολοι οι νομοι στην ελλαδα......απλα δεν τηρουντε....
και θα τολμησω ισως διστακτικα να σας πω οτι και περισσοτεροι ταξιτζηδες δεν τα γνωριζουν καν!!!!!....ναι καλα διαβασατε.......αδικαιολογητ ι φυσικα...
να αναφερω ενδεικτικα μερικους νομους....
1)υπαρχει κατα εναν τροπο η στολη του ταξιτζη.....
μακρυ παντοτε παντελονι-πουκαμισο-και παπουτσια καλα-
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕ τα σορτσακια-οι παντοφλες-τα αμανικα κλπ.
2)για το τσιγαρο.....μονο με κοινη αποδοχη οδηγου-πελατη.
3)μουσικη......μονο με κοινη αποδοχη
4)πολλαπλη μισθωση......μονο με την αδεια του πελατη......αλλα βασικα απαγορευται
5)υποχρεωτικη αναρτηση σε εμφανες σημειο,ο τιμοκαταλογος.
υπαρχουν και αλλοι πολλοι......αλλα αυτην τη στιγμη,θυμηθηκα αυτους.

για ολα τα παραπανω,μπορει ο καθε πελατης να κανει καταγγελια στην αστυνομια και να τιμωρηθει αναλογα με την μαλ@@@@ια που εκανε.....αν κανει καταγγελια στο σωματειο,τις περισσοτερες φορες παει ''κουβα''........
αλλα δυστηχως οι περισσοτεροι λενε......''ελα μωρε....δεν τον γα@@@ας τον παλιοταριφα???.....εγω θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα??''
οποτε στις περισσοτερες περιπτωσεις ο ταξιτζης δεν ειχε καν καταλαβει οτι μας ενοχλουσαν οι σαγιοναρες,το τσιγαρο,το ραδιο στο τερμα κλπ.....
εμενα ομως με ενοχλουσε περισσοτερο σαν συναδελφο οταν εβλεπα καποιον με DATSUN BLUEBIRD 85 μοντελο χωρις κλιματισμο,να εχει βγαλει χολερα απο την βρομα+την βρωμα του οδηγου απο τον ιδρωτα.....να περνει δρομολογια μακρυνα....πχ κιλκις-αλεξ/πολη..(φανταρους συνηθως)....
και εγω με το τελευταιο μοντελο mercedes c270 cdi.....πεντακαθαρο και αυτο και εγω-φυσικα κλιματιζομενο και φουλ εξυπηρετηση....να βαραω μυγες!!!!!
τι θελω να πω με ολα αυτα???.....συγκρατηστε ολοι σαςμονο αυτο....

ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ,ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ,ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ.

δεν νομιζω να μην σας ετυχε ποτε και καποιος καλος ταξιτζης....
του ζητησατε την καρτα του???...μαλλον οχι...
αν οσοι χρησιμοποιουν ταξι συχνα εχουν και 4-5 καρτες απο ταξιτζηδες και δεν βγαινουν στο δρομο περιμενοντας ποιος θα φιλοτημηθει να σταματησει.....
τοτε τι να πω!!!!!!
ειναι το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ πραγμα,που εχουμε το τηλεφωνο του υδραυλικου,του ηλεκτρολογου κλπ......που φωναζουμε τον ιδιο,γιατι ειχαμε μηνει ευχαριστημενοι απο αυτον......

αν ολοι οι εν δυναμει πελατες λειτουργησουν ετσι.....τοτε θα δειτε και αυτους τους αθλιους......να γινοντε αγγλοι σωφερ......γιατι θα τους εχει απομονωσει ο κοσμος.....
σας επρηξα ε??

tmilatos
21-07-11, 20:15
Oποιος και να'χει το δικιο με το μερος του ειτε οι μεν ειτε οι δε, απο τη στιγμη που ο μ*****ς ο Υπουργος γνωριζε πως θα υπαρξουν τετοιες αντιδρασεις, ΓΙΑΤΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ????
Δεν μπορουσε να περιμενει μερικους μηνες μεχρι τον Οκτωβριο να τελειωσει η τουριστικη σεζον???
Και ο Γιωργακης που βλεπει τι μπαχαλο εχει δημιουργηθει εν μεσω καλοκαιριου, δεν μπορει να δωσει μια μικρη παραταση ωστε να ξανασυζητηθει το θεμα μετα το φθινοπωρο, ωστε να εχουμε λιγοτερες απωλειες σαν χωρα?
Μυαλο κουκουτσι.


-Θεοφιλος-

Dimzan
21-07-11, 21:01
Oποιος και να'χει το δικιο με το μερος του ειτε οι μεν ειτε οι δε, απο τη στιγμη που ο μ*****ς ο Υπουργος γνωριζε πως θα υπαρξουν τετοιες αντιδρασεις, ΓΙΑΤΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ????
Δεν μπορουσε να περιμενει μερικους μηνες μεχρι τον Οκτωβριο να τελειωσει η τουριστικη σεζον???
Και ο Γιωργακης που βλεπει τι μπαχαλο εχει δημιουργηθει εν μεσω καλοκαιριου, δεν μπορει να δωσει μια μικρη παραταση ωστε να ξανασυζητηθει το θεμα μετα το φθινοπωρο, ωστε να εχουμε λιγοτερες απωλειες σαν χωρα?
Μυαλο κουκουτσι.


-Θεοφιλος-

Ισως σε καλυπτει αυτη η απαντηση, αρκετα πιο πισω..


εγω παλι το πιστευω πως σκοπος τους πλεον ειναι να δημιουργησουν το χαος..

μας θελουν διαλυμενους, να ερθουμε σε ρηξη μεταξυ μας, ωστε οι αμερικανοι να μας εξαγορασουν πιο ευκολα μεσω του ΔΝΤ.

ισως και το σεναριο μου να ειναι τυπου φωσκολος αλλα ετσι το βλεπω...

gnx
21-07-11, 21:14
...
καπου αναφερθηκε οτι ολοι οσοι ''εσκασαν'' 100-200-300 χιλιαρικα και αγορασαν μια αδεια ηταν λαμογια,ξεπλεναν χρημα και αλλα τετοια η ετσι τουλαχιστον το καταλαβα εγω.......


Δε νομιζω οτι ειπε κανεις οτι ηταν λαμόγια. Απλά αναλάμβαναν μεγάλο ρίσκο διότι οι πόροι ήταν αδήλωτοι και δεν υπήρχε συνεπώς πρόνοια να αποσβεσθούν με οποιονδήποτε τρόπο.

Nikos
22-07-11, 11:10
καπου αναφερθηκε οτι ολοι οσοι ''εσκασαν'' 100-200-300 χιλιαρικα και αγορασαν μια αδεια ηταν λαμογια,ξεπλεναν χρημα και αλλα τετοια η ετσι τουλαχιστον το καταλαβα εγω.......


Καλημερα,
εγω το ανεφερα αυτο συμπληρωνοντας βεβαια οτι δεν ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις, ωπου σαφως και θα βρεις νοικοκυραιους ανθρωπους βιοπαλαιστες να εργαζονται για τα προς το ζειν πουλωντας ακομα και καποιο ακινητο προκειμενου να επενδυσουν στο "ονειρο".
Μου ειναι δυσκολο ομως να φανταστω ενα επαγγελματια ο οποιος θα πληρωσει 350 χιλιαδες "καθαρα" ευρω για μια αδεια ταξι.....φανταζει απιστευτο και παρανοικο εκτος και αν ηταν τοσο βαρβατες οι κονομες.
Στην Αθηνα ομως το "μαυρο" χρημα ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση και ειδικοτερα στα λαμογια που δουλευουν ταξι η αγοραια πριβε και μονο με ραντεβου και εχουν αναπτυξει εκπληκτικες ικανοτητες παραγωγης μαυρου χρηματος (και ειναι εκατονταδες για να μη πω χιλιαδες).
Εχουν μια -δυο αδειες ταξι, αποκτουν μια καλη αποκλειστικη σχεδον πελατεια και ταυτοχρονα εχουν και 1-2 μαυρα(χρωμα) Μερσεντες (βενζινες, ιδιωτικα και οχι επαγγελματικα δηλαδη αδηλωτα) ωπου δουλευουν καταμαυρα και κονομανε τρελλα ....τρελλα ομως.....και βεβαια περιμενουν πως και πως το καλοκαιρι τους τουριστες για να τους ξεσκισουν.....στα πηγαδακια των λαμογιων στην πλατεια Συνταγματος , του αεροδρομιου και των λιμανιων ειναι γνωστο οτι αν ο τουριστας βγαλει 100αρικο για να πληρωσει διαδρομη κοστους 15-20 ευρω , το 100αρικο εξαφανιζεται δια μαγειας, ο τουριστας περιμενει τα ρεστα του τα οποια ποτε δεν ερχονται διοτι απλα ο αρχηγος τον πειθει οτι δεν ελαβε ποτε κατοσταρικο αλλα εικοσαρικο και στο φιναλε "get the fuck out of my cub".......
Μη σας πω τι παρτυ γινεται καθε δυο χρονια κατα την διαρκεια των Ποσιδονειων ωπου αναστεναζουν οι τσεπες και τα πορτοφολια.......
Και αυτοι οι κυριοι εχουν το θρασσος να υπαγονται διαρκως σε καθεστως φορολογικης απαλλαγης και ασυλιας δηλωνοντας εισοδηματα πεινας αλλα το βραδυ κυκλοφορουν με αυτοκινητα των 100+ χιλιαδων......το μονο σιγουρο ειναι οτι θελουν πολυ ξυλο.......και ειμαι σιγουρος οτι οι υποκινητες των κινητοποιησεων ειναι κυριως αυτοι οι νταβατζηδες οπως ηταν και στους φορτηγατζηδες αυτοι που ειχαν 15-20 αδειες.....και οχι ο συνοικιακος ταξιτζης που καθε μερα που περναει και απεργει αιμοραγει πραγματικα.
Σαφεστατα ηταν πολυ πολυ κακο timing απο πλευρας υπουργειου ..... ο Σεπτεμβριος απειχε μονο 45 ημερες ......

Stathis
22-07-11, 12:00
:original::original::original:


Την αφαίρεση των πινακίδων των οχημάτων, τον σχηματισμό δικογραφιών και την παραπομπή σε δίκες-εξπρές των ιδιοκτητών ταξί, των οποίων τα οχήματα πραγματοποιούν καταλήψεις σε εγκαταστάσεις κοινής ωφελείας (αεροδρόμια, οδούς, λιμάνια κλπ.), ζήτησε σε παρέμβασή του ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου, Ιωάννης Τέντες.

Ειδικότερα, ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου μετά από έγγραφο του Σύνδεσμου Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων, που ζητούσε να σταματήσει ο αποκλεισμός των αεροδρομίων, λιμανιών, δρόμων, δημοσίων κτιρίων κ.λπ. από ιδιοκτήτες ταξί, και ύστερα από ανάλογο έγγραφο της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας (ΥΠΑ), παρήγγειλε στους Εισαγγελείς Εφετών της χώρας να δώσουν εντολή στους κατά τόπους Εισαγγελείς Πρωτοδικών να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα, ώστε να μην παρακωλύονται οι συγκοινωνίες και η λειτουργία εγκαταστάσεων κοινής ωφελείας, στις οποίες περιλαμβάνονται τα αεροδρόμια και τα λιμάνια.

Παράλληλα, ο κ. Τέντες σημειώνει ότι σε περίπτωση παρακώλυσης συγκοινωνιών αμέσως να σχηματίζονται δικογραφίες σε βάρος των υπευθύνων ιδιοκτητών ταξί και οι υποθέσεις αυτές να εκδικάζονται σε σύντομο διάστημα.

Ακόμη, υπογραμμίζεται ότι οι εισαγγελείς πρωτοδικών πρέπει να μεριμνούν, μέσω των αστυνομικών οργάνων, ώστε να εντοπίζονται όσοι ιδιοκτήτες ταξί αφαιρούν τις πινακίδες από τα αυτοκίνητα, που χρησιμοποιούν για τις καταλήψεις των οδών, λιμανιών, αεροδρομίων, κ.λπ.

Τέλος, οι εισαγγελείς πρωτοδικών πρέπει να μεριμνούν κάθε φορά που υπάρχει κατάληψη οδών, λιμανιών, αεροδρομίων, εάν παραβιάζεται το άρθρο εκείνο του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ), που προβλέπει διοικητική ποινή αφαίρεσης αδείας κυκλοφορίας.
Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Nikos
22-07-11, 12:43
Αντιστοιχες αποφασεις ειχε βγαλει ο Τεντες για την αλητεια του ΠΑΜΕ που κρατουσε σε ομηρια τα δυο Ro-Ro πλοια στην Κορινθο επι εναμιση μηνα και οι τοπικες αρχες δηλωναν αδυναμες να εκτελεσουν τη διαταγη.
Το ιδιο θα γινει και τους ταριφες Σταθη.....μολις εμφανιστει περιπολικο που θα παει να ξηλωσει πινακιδες η να προβει σε συλληψη θα πεσουν ολοι πανω τους να τους φανε με πρωτη και καλυτερη τη Ν.Δ που θα κανει λογο για φασιστικο καθεστως και λοιπες πολιτικαντικες μπουρδολογιες ....... το εργακι αυτο εχει πεχτει τοσες πολλες φορες που χαλασε το ρουλεμαν απ τη μηχανη προβολης ......

850CSI
22-07-11, 13:18
Οι ταριφες ειναι εντελως ******τελικα..

Καποτε τους ελεγες οτι πας "εκει" και σε γραφαν στα παπαρια τους γιατι τους επεφτε μακρια και δεν μπορουσαν να βαλουν 3-4 διαφορετικους πελατες μαζι.
Τωρα αμα περπατας στο πεζοδρομιο σου παιζουν τα φωτα μηπως τους κανεις τη χαρη να μπουν, και αμα τους πεις και "καπου μακρια" πετανε τη σκουφια τους απο χαρα.

Το μπουλο λαμογια, καλα να παθετε και εσεις και οι μαυρες σας αδειες που θα μηδενιστει η αξια τους.

Δεν υπαρχει ρε γαμωτο ενας εισαγγελεας να τους κλεισει μεσα οσους παρεμποδιζουν τη κυκλοφορια, ποσο μαλλον που κλεινουν με το ετσι θελω λιμανια και αεροδρομια?

Ποσες χιλιαδες τουριστες πρεπει να φυγουν ακομη για να παρει μπρος η Ελ.Ας και εκτος απο το να τους γαμησει στο ξυλο, να τους χωσει μεσα (οσους παρεμποδιζουν ξαναλεω).

Ποσοι ακομα πρεπει να χασουν το καραβι τους που ηθελαν και ειχαν κανονισει να πανε διακοπες?

Ποσοι ακομα θα περπατανε στην Α.Ο και θα χανουν αεροπλανα επειδη οι ταριφες κλεινουν ενα δρομο που πληρωνουμε 3¤ (ενα χιλιαρικο)?

Τα νουμερα (μερικα απο αυτα, αν διαβασουμε και αλλες σελιδες) μιλανε μονα τους..



Ολοι αυτοι (και ποσοι ακομα) αν κατεβαιναν στα λιμανια θα χαλαγαν τουλαχιστον 30-50¤ ο καθενας, και λιγο χρημα θα εμπαινε στην αγορα, και μερικοι θα μπαιναν και στα κινητα κιτρινα μπουρδελα τους να τους κανουν 5-6 κυκλους να γραψει το πειραγμενο ταξιμετρο.

Για να μη πεταχτει κανας καχυποπτος, ουτε η δουλεια μου εχει σχεση με τουρισμο, ουτε διακοπες εχω κανονισει ακομα, απλα διαβαζω και εκνευριζομαι που ενω παμε κατα διαολου ως χωρα, μερικοι λες και το κανουν επιτηδες ρε παιδι μου.. τα κανουν ακομα χειροτερα για ολους!!

Και οπως αναφερθηκε και σε καποιο αλλο τοπικ.. ενας Ελληνας (ή λιγοι) μονος του θα καταφερει πολλα στο εξωτερικο γιατι πολυ απλα δεν εχει αλλα 100 ρεμαλια πανω απο το κεφαλι του να ρωτανε ποτε θα ψοφισει η κατσικα του!

Δεκτη η διαμαρτυρια του καθενος, αρκει να ειναι διαμαρτυρια κατα του συστηματος (αφου αυτο σου φταιει) και οχι κατα των συμπολιτων σου ρε ΜΑΛΑΚΑ! Γιατι κλεινεις λιμανια, τρενα, αεροπλανα και αποτρεπεις να ερθει εισοδημα στη χωρα, στις τσεπες συμπολιτων σου?

Στο ***********, ελπιζω να σας τα κατασχεσουν τα ρημαδια μια μερα :thumbsdown:

Δεν θα παμε ποτε μπροστα ως χωρα... το χειμωνα θα εχουμε τους αγροτες που ενω φαγαν τις επιδοτησεις σε Navara με δερμα κροκοδειλου, Panerai και Hugo Boss, μολις τελειωσουν με τις γεωργικες εργασιες θα θυμηθουν να βγουν να κλεισουν τους δρομους. :thumbsdown:

thumbΓεια ρε Φανη

nionios
22-07-11, 15:08
Την αφαίρεση των πινακίδων των οχημάτων, τον σχηματισμό δικογραφιών και την παραπομπή σε δίκες-εξπρές των ιδιοκτητών ταξί...

Πόσες πινακίδες ξηλώθηκαν, ποσες δίκες έγιναν και πόσοι είχαν ποινές μάθαμε?
Αφήστε, μπορώ να μαντέψω..

PANOS-E60
22-07-11, 15:35
Χτες το μεσημέρι 21/7 και περί ώρα 12, ήμουν αυτόπτης μάρτυς του εξής πρωτοφανούς θεάματος. Φάλαγγα ταξί του Ν. Λαμίας ΧΩΡΙΣ ΠΙΚΑΚΙΔΕΣ, ανηφόριζαν στο ύψος του Καραβόμυλου, συνοδεία αστυνομικής δύναμης, προκειμένου να συμμετάσχουν στην κινητοποίηση συναδ'ελφων τους του Ν.Λαρισας, οι οποίοι είχαν κλείσει την είσοδο των Τεμπών.

Το επίσημο κράτος διά της ΕΛΑΣ, γιά να τους διευκολύνει, εξέτρεπε την κυκλοφορία των αυτοκινητων σε παρακαμπτηρίους. Το ταξίδι μου προς Χαλκιδική, όπως και χιλιάδων άλλων ανυποψίαστων οδηγών έγινε κατά 2 ώρες μακρύτερο ...

Δεν θα κάνω κανένα σχόλιο γιατί όσα διάβασα ήδη το κάλυψαν το ΄θέμα :original:

Driver M
22-07-11, 16:05
Ανοίξαν και τα διόδια όμως παιδιά και ιδίως στο Ριο-Αντίρριο το όφελος για τους οδηγούς είναι γύρω στα 13 ευρώ ανα διέλευση.

Ουδέν κακόν αμιγές καλού!

Z4 DCT
22-07-11, 16:18
Ανοίξαν και τα διόδια όμως παιδιά και ιδίως στο Ριο-Αντίρριο το όφελος για τους οδηγούς είναι γύρω στα 13 ευρώ ανα διέλευση.

Ουδέν κακόν αμιγές καλού!

Nαι ναι Αρη....αν ειναι για 13 ευρω να καταπατουμε οποιος νομιζει τους νομους και το συνταγμα....γιατι ολοι σκιζουν τα βρακια τους οταν καποιος αναφερει την λεξη Βασιλιας η Δικτατορας, και φωναζουν ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!!.....Οποτε μας βολευει ειμαστε νομιμοι και οποτε οχι βαραμε νταουλια.....
Για κανε πως βγαινεις εσυ στο δρομο χωρις πινακιδα.....και μη μου πει κανενας για δικαιωμα στην απεργια και παπαριες......στην δημοκρατια ειναιστε ολοι ισοι.......Παπ@ρια δημοκρατια....

fanisk
22-07-11, 16:28
Ανοίξαν και τα διόδια όμως παιδιά και ιδίως στο Ριο-Αντίρριο το όφελος για τους οδηγούς είναι γύρω στα 13 ευρώ ανα διέλευση.

Ουδέν κακόν αμιγές καλού!

Ηρωες :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
22-07-11, 16:35
Χτες το μεσημέρι 21/7 και περί ώρα 12, ήμουν αυτόπτης μάρτυς του εξής πρωτοφανούς θεάματος. Φάλαγγα ταξί του Ν. Λαμίας ΧΩΡΙΣ ΠΙΚΑΚΙΔΕΣ, ανηφόριζαν στο ύψος του Καραβόμυλου, συνοδεία αστυνομικής δύναμης, προκειμένου να συμμετάσχουν στην κινητοποίηση συναδ'ελφων τους του Ν.Λαρισας, οι οποίοι είχαν κλείσει την είσοδο των Τεμπών.

Το επίσημο κράτος διά της ΕΛΑΣ, γιά να τους διευκολύνει, εξέτρεπε την κυκλοφορία των αυτοκινητων σε παρακαμπτηρίους. Το ταξίδι μου προς Χαλκιδική, όπως και χιλιάδων άλλων ανυποψίαστων οδηγών έγινε κατά 2 ώρες μακρύτερο ...

Δεν θα κάνω κανένα σχόλιο γιατί όσα διάβασα ήδη το κάλυψαν το ΄θέμα :original:


Ε ναι ρε Πανο....αφου σα κρατος που να βρουμε κακκαλα......αμα βρουνε μονο του κανα κακομοιρη χωρις πινακιδες, πεφτουνε πανω του και τονε σκιζουνε, στην μαζα τουμπεκι ψιλοκομμενο, γι αυτο μας μαμανε συνεχος οι συντεχνιες και οι εργατοπατερες....ειναι ακριβως οπως με τα επεισοδια και τις συλληψεις.....μολις κανουν συληψεις στα επεισοδια οι αστυνομικοι....τσουπ στα δικαστηρια και στην ΓΑΔΑ το ''ομορφοπαιδα'' του συριζ@ που γαυγιζουν σα σκυλια του πολεμου.......περιστασιακοι γλυφτες ψηφων......τα ιδια εκαναν και τοτε στα επεισοδια του δεκεμβρη...μολις τσιμπαγαν κανεναν,βουρρρρ ολοι οι βολευτες εξω απο τα δικαστηρια....
Ενα παραδηγμα ειναι αυτο για το πως δουλευει η δημοκρατια στην ελλαδα.....ετσι και με τους ταξιτζιδες....τους οποιους νοιωθω οτι χανουν πολλα....αλλα THATS LIFE ....ολες οι δουλειες εχουν τα ρισκα τους......
Τωρα τους αφηνουν να κυκλοφορουν χωρις πινακιδες για να μην τους τις παρουν οι ιδιοι....ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ......μονο το ΠΑΣΟΚ εχει εφευρει τοση αναρχεια σε αυτη τη χωρα...απιστευτο......γραφετα ιστορια...

fanisk
22-07-11, 16:40
Nαι ναι Αρη....αν ειναι για 13 ευρω να καταπατουμε οποιος νομιζει τους νομους και το συνταγμα....γιατι ολοι σκιζουν τα βρακια τους οταν καποιος αναφερει την λεξη Βασιλιας η Δικτατορας, και φωναζουν ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!!.....Οποτε μας βολευει ειμαστε νομιμοι και οποτε οχι βαραμε νταουλια.....
Για κανε πως βγαινεις εσυ στο δρομο χωρις πινακιδα.....και μη μου πει κανενας για δικαιωμα στην απεργια και παπαριες......στην δημοκρατια ειναιστε ολοι ισοι.......Παπ@ρια δημοκρατια....


Ε ναι ρε Πανο....αφου σα κρατος που να βρουμε κακκαλα......αμα βρουνε μονο του κανα κακομοιρη χωρις πινακιδες, πεφτουνε πανω του και τονε σκιζουνε, στην μαζα τουμπεκι ψιλοκομμενο, γι αυτο μας μαμανε συνεχος οι συντεχνιες και οι εργατοπατερες....ειναι ακριβως οπως με τα επεισοδια και τις συλληψεις.....μολις κανουν συληψεις στα επεισοδια οι αστυνομικοι....τσουπ στα δικαστηρια και στην ΓΑΔΑ το ''ομορφοπαιδα'' του συριζ@ που γαυγιζουν σα σκυλια του πολεμου.......περιστασιακοι γλυφτες ψηφων......τα ιδια εκαναν και τοτε στα επεισοδια του δεκεμβρη...μολις τσιμπαγαν κανεναν,βουρρρρ ολοι οι βολευτες εξω απο τα δικαστηρια....
Ενα παραδηγμα ειναι αυτο για το πως δουλευει η δημοκρατια στην ελλαδα.....ετσι και με τους ταξιτζιδες....τους οποιους νοιωθω οτι χανουν πολλα....αλλα THATS LIFE ....ολες οι δουλειες εχουν τα ρισκα τους......
Τωρα τους αφηνουν να κυκλοφορουν χωρις πινακιδες για να μην τους τις παρουν οι ιδιοι....ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ......μονο το ΠΑΣΟΚ εχει εφευρει τοση αναρχεια σε αυτη τη χωρα...απιστευτο......γραφετα ιστορια...

Ετσι ακριβως. thumb

Driver M
22-07-11, 16:49
Ουδέν κακόν αμιγές καλού!
Eπειδή μάλλον δεν δώσατε σημασία σε όλο το ποστ, επαναλαμβάνω πως η παρακώλυση συγκοινωνιών είναι κακό.

Αλλά οκ, αφού το ότι άνοιξαν τα διόδια δεν είναι καλό, τότε όποιος θέλει μπορεί να κατέβει να πληρώσει.

Το αρνητικό της όλης κινητοποίησης για εμένα είναι να ταλαιπωρείται ο πολίτης.
Αν όμως όλες οι απεργίες ήταν στοχευμένες και ταυτόχρονα ανοίγονταν διόδια κλπ, τότε όχι μόνο δεν θα ταλαιπωρούνταν κανένας πολίτης, αλλά αντίθετα θα επωφελούνταν.

Nikos
22-07-11, 20:06
Τραγελαφικα κατάντια ελληνικής αστυνομίας και ανώτατων αξιωματικών της πιονακια ξεφτυλισμενα του κάθε βρωμοκωλου Έλληνα βλαχοπολιτικου....η περιγραφή σου τα είπε όλα Αρη.....αυτοί οι κύριοι ζουν σε δημοκρατικη χώρα με συντεχνιακή Χούντα.......έτσι όπως ήταν το κόμβοι έπρεπε να σηκώσουν τα Απατσι να γίνει η Εθνική οδός πεδίο βολής αναλωσιμων νταβατζηδων για τα miniguns των ελικοπτέρων.....μια πανέμορφη χώρα με σιχαμενους κατοίκους.
Εντεκα εκατομμύρια ζώα και δυο εκατομμύρια μετανάστες.

Nikos
22-07-11, 20:19
Οι ίδιοι αλήτες που έδωσαν εντολή να συνοδεύσουν τους βρωμιαρηδες νταβατζηδες χωρίς πινακίδες είναι οι ίδιοι που υπό τις διαταγές τους τα ΜΑΤ πεταξαν 2,500 βομβιδες κροτου λαμψης, δακρυγόνα και αλλά σκευάσματα στον απλό πολίτη που διαδηλωνε ειρηνικά. Είναι όλοι τους σιχαμενοι και δεν αξίζουν κανένα οίκτο..

Kostas_1
22-07-11, 22:36
Απεργια my ass....

Σημερα πηγα να παρω το γυιο μου απο το Αεροδρομιο... Τα κιτρινα αυτοκινητα (με βγαλμενο ομως το καπελακι ταχι) ηταν εκει. Οχι η ποσοτητα που μαζευεται αλλα ηταν 20-30 στον παραπλευρο για οσους ηταν ψιλιασμενοι...

Ξερω ξερω, ολοι τους ειχαν ερθει να παρουν συγγενεις τους που ταξιδευαν....

Α, και πολλοι ειχαν ερθει με τα δευτερα: τα γνωστα "μαυρα" μερσεντες vip type, ωστε να χρεωνουν αναλογως.....

oldcarskickass
22-07-11, 23:47
Χτες το μεσημέρι 21/7 και περί ώρα 12, ήμουν αυτόπτης μάρτυς του εξής πρωτοφανούς θεάματος. Φάλαγγα ταξί του Ν. Λαμίας ΧΩΡΙΣ ΠΙΚΑΚΙΔΕΣ, ανηφόριζαν στο ύψος του Καραβόμυλου, συνοδεία αστυνομικής δύναμης, προκειμένου να συμμετάσχουν στην κινητοποίηση συναδ'ελφων τους του Ν.Λαρισας, οι οποίοι είχαν κλείσει την είσοδο των Τεμπών.

Το επίσημο κράτος διά της ΕΛΑΣ, γιά να τους διευκολύνει, εξέτρεπε την κυκλοφορία των αυτοκινητων σε παρακαμπτηρίους. Το ταξίδι μου προς Χαλκιδική, όπως και χιλιάδων άλλων ανυποψίαστων οδηγών έγινε κατά 2 ώρες μακρύτερο ...

Δεν θα κάνω κανένα σχόλιο γιατί όσα διάβασα ήδη το κάλυψαν το ΄θέμα :original:

Αυτοί οι ρουφιάνοι οι ******* που τους συνόδευαν ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ότι είναι παράνομο να κινείται ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ όχημα χωρίς πινακίδες;

Εγώ δλδ Μ@Λ@Κ@Σ είμαι που έχω παραδώσει πινακίδες και σαπίζει στο γκαράζ;

Στο στόχο των απάτσι Νίκο βάλε και τους εν λόγω ψευτόμπατσους αληταράδες που αντί να εφαρμόζουν το νόμο (ΤΟ ΝΟΜΟ ρε παιδιά που όπως έλεγε και ο Αδόλφος είναι φτιαγμένος για να είναι κατανοητός και από τον ΠΛΕΟΝ ηλίθιο) εφαρμόζουν ότι τους πει ο βυσματωμένος διοικητής τους και οι πολιτικοί που τους βόλεψαν.

fanisk
23-07-11, 02:38
Μερικοι ειχαμε την ατυχια να γεννηθουμε σε λαθος χωρα τελικα (ή καλυτερα, με "οτι να'ναι συμπολιτες").. :sad:
Δεν θελω να γραψω πολλα γιατι το μισο ποστ θα ειναι με αστερακια :ranting2:

oldcarskickass
23-07-11, 12:56
Μερικοι ειχαμε την ατυχια να γεννηθουμε σε λαθος χωρα τελικα (ή καλυτερα, με "οτι να'ναι συμπολιτες").. :sad:
Δεν θελω να γραψω πολλα γιατι το μισο ποστ θα ειναι με αστερακια :ranting2:

Κοίταξε εδώ πιστεύω κάνεις το λάθος που έχει πέσει ΟΛΗ η Ελλάδα.

Βγάζεις τον ευατό σου απέξω.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ να μην έχεις συμμετάσχει και εσύ και οι κοντινοί σου σε κάτι που βλέπεις σε κάποιον άλλο και το κράζεις. Όπως και εγώ όπως το 99% των ατόμων πάνω από 6 - 7 χρονών. Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια το κριτήριο της αναλογίας έτσι; Γιατί πχ άλλο είναι να πετάς το τσιγάρο έξω από το αμάξι αντί για το τασάκι και άλλο να φοροδιαφεύγεις.
Το ΚΟΙΝΟ όμως είναι ότι ΚΑΙ τα δύο δείχνουν νοοτροπία και στάση ζωής.-

Απλά να μην ξεχνάμε και ότι ΟΛΟΙ (και το πιστεύω και όλοι μέσα βαθιά τους το ξέρουν, άλλο αν δεν λέγετε) έχουμε έστω την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ συνεισφορά σε όλο αυτό το μπ@@@λο

Jimmakos
23-07-11, 14:12
Αυτοί οι ρουφιάνοι οι ******* που τους συνόδευαν ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ότι είναι παράνομο να κινείται ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ όχημα χωρίς πινακίδες;

Εγώ δλδ Μ@Λ@Κ@Σ είμαι που έχω παραδώσει πινακίδες και σαπίζει στο γκαράζ;

Στο στόχο των απάτσι Νίκο βάλε και τους εν λόγω ψευτόμπατσους αληταράδες που αντί να εφαρμόζουν το νόμο (ΤΟ ΝΟΜΟ ρε παιδιά που όπως έλεγε και ο Αδόλφος είναι φτιαγμένος για να είναι κατανοητός και από τον ΠΛΕΟΝ ηλίθιο) εφαρμόζουν ότι τους πει ο βυσματωμένος διοικητής τους και οι πολιτικοί που τους βόλεψαν.

Βάση νόμου είναι καλυμένοι φίλε..... Συνοδεία αστυνομικού οχήματος.... Ποιός θα τους πειράξει?

και επειδή το παρακολουθώ το θρέντ θα πω πως δεν λυπάμαι τις κουφάλες που έχουν 2-3 prive μερκεντέ και το παίζουν Ο βασιλιάς της ασφάλτου αλα Βάσιλας να ούμε με το τσιγκελωτό μύστακο!

Λυπάμαι κάτι κακομοίρηδες που χρεώσανε ότι είχανε και δεν είχανε στις τράπεζες πρίν κάτι χρόνια που δεν ήμασταν τόσο μπάχαλο ως χώρα για να βγάλουν μια άδεια, να πάρουνε και ένα toyota carina της συμφοράς και να βγάλουνε ένα μεροκάματο για να μην πεινάνε τα παιδιά τους! Αυτούς τους λυπάμαι και είμαι μαζί τους γιατί τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά 4 τέτοια άτομα....

oldcarskickass
23-07-11, 14:41
Βάση νόμου είναι καλυμένοι φίλε..... Συνοδεία αστυνομικού οχήματος.... Ποιός θα τους πειράξει?

και επειδή το παρακολουθώ το θρέντ θα πω πως δεν λυπάμαι τις κουφάλες που έχουν 2-3 prive μερκεντέ και το παίζουν Ο βασιλιάς της ασφάλτου αλα Βάσιλας να ούμε με το τσιγκελωτό μύστακο!

Λυπάμαι κάτι κακομοίρηδες που χρεώσανε ότι είχανε και δεν είχανε στις τράπεζες πρίν κάτι χρόνια που δεν ήμασταν τόσο μπάχαλο ως χώρα για να βγάλουν μια άδεια, να πάρουνε και ένα toyota carina της συμφοράς και να βγάλουνε ένα μεροκάματο για να μην πεινάνε τα παιδιά τους! Αυτούς τους λυπάμαι και είμαι μαζί τους γιατί τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά 4 τέτοια άτομα....

Δλδ μιλάμε τώρα ότι είναι νόμιμος ο βλαχό******* (γιατί περί τέτοιου πρόκειται) που συνοδεύει σε ΔΗΜΟΣΙΟ δρόμο (που υπάγεται στον Κ.Ο.Κ.) όχημα το οποίο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ;

Jimmakos
23-07-11, 15:10
Όσο περίεργο και να σου φαίνεται ναι είναι νόμιμος γιατί συνοδεύει περιπολικό........

Άσε σου λεω αυτοί περνάνε νόμους και τους αλλάζουν κάθε 2 μέρες..... Ο ΚΟΚ τα τελευταία χρόνια έχει γίνει tranny show, κάθε τρείς και λίγο αλλάζει! Βγάζεις άκρη με τους βλαχομπαρόκ?

Nikos
23-07-11, 16:18
Κοίταξε εδώ πιστεύω κάνεις το λάθος που έχει πέσει ΟΛΗ η Ελλάδα.

Βγάζεις τον ευατό σου απέξω.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ να μην έχεις συμμετάσχει και εσύ και οι κοντινοί σου σε κάτι που βλέπεις σε κάποιον άλλο και το κράζεις. Όπως και εγώ όπως το 99% των ατόμων πάνω από 6 - 7 χρονών. Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια το κριτήριο της αναλογίας έτσι; Γιατί πχ άλλο είναι να πετάς το τσιγάρο έξω από το αμάξι αντί για το τασάκι και άλλο να φοροδιαφεύγεις.
Το ΚΟΙΝΟ όμως είναι ότι ΚΑΙ τα δύο δείχνουν νοοτροπία και στάση ζωής.-

Απλά να μην ξεχνάμε και ότι ΟΛΟΙ (και το πιστεύω και όλοι μέσα βαθιά τους το ξέρουν, άλλο αν δεν λέγετε) έχουμε έστω την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ συνεισφορά σε όλο αυτό το μπ@@@λο

Όλοι μας έχουμε συνεισφέρει ο καθένας στο ποσοστό που του αναλογεί σε αυτό το γελοίο μπάχαλο με τον τροπο μας τη συμμετοχή μας η την ανοχή μας. Γι αυτό σε νωριτερο ποστ είπα ότι το καλύτερο οικόπεδο του κόσμου κατοικείται από 11 εκ. ζώα και 2 εκ. μετανάστες.

PANOS-E60
23-07-11, 18:37
Ενας παραπάνω διάλογος μου θυμίζει το σχετικά πρόσφατο δημόσιο debate (επί υποθεσης Βατοπεδίου ...) περί νομίμου και ηθικού ... Αρε μεγάλε Βουλγαράκη ...
Παιδιά υπάρχουν πράγματα που είναι νόμιμα αλλά δεν είναι ηθικά !

SuperSonic
23-07-11, 19:24
Βάση νόμου είναι καλυμένοι φίλε..... Συνοδεία αστυνομικού οχήματος.... Ποιός θα τους πειράξει?

και επειδή το παρακολουθώ το θρέντ θα πω πως δεν λυπάμαι τις κουφάλες που έχουν 2-3 prive μερκεντέ και το παίζουν Ο βασιλιάς της ασφάλτου αλα Βάσιλας να ούμε με το τσιγκελωτό μύστακο!

Λυπάμαι κάτι κακομοίρηδες που χρεώσανε ότι είχανε και δεν είχανε στις τράπεζες πρίν κάτι χρόνια που δεν ήμασταν τόσο μπάχαλο ως χώρα για να βγάλουν μια άδεια, να πάρουνε και ένα toyota carina της συμφοράς και να βγάλουνε ένα μεροκάματο για να μην πεινάνε τα παιδιά τους! Αυτούς τους λυπάμαι και είμαι μαζί τους γιατί τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά 4 τέτοια άτομα....


Σκεψου ομως και το αλλο..Ποσα χρονια λενε οτι το επαγγελμα πεθαινει?
Ποσα χρονια λενε οτι το επαγγελμα θα γινει ανοιχτο?
Ποσα χρονια λενε οτι η αδειες και τα κομιστρα εχουν ξεφυγει και καποιοι"εξυπνοι"να εχουν τοσα χρονια 5-6 αδειες ο καθενας και να τις νοικιαζει και να περνει σε καθε βαρδια 1000 ευρουλακια..?

Αυτα τα σκεφτηκαν οι κατοχοι που χρεωθηκαν τοσα χιλιαρικα ευρω..??
Μηπως φταιμε κει εμεις..??

Μονο με το ακουσμα τοσα χρονια οτι το επαγγελμα αυτο θα λειτουργησει διαφορετικα ΔΕΝ κανεις καμια κινηση!

fanisk
23-07-11, 19:45
Κοίταξε εδώ πιστεύω κάνεις το λάθος που έχει πέσει ΟΛΗ η Ελλάδα.

Βγάζεις τον ευατό σου απέξω.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ να μην έχεις συμμετάσχει και εσύ και οι κοντινοί σου σε κάτι που βλέπεις σε κάποιον άλλο και το κράζεις. Όπως και εγώ όπως το 99% των ατόμων πάνω από 6 - 7 χρονών. Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια το κριτήριο της αναλογίας έτσι; Γιατί πχ άλλο είναι να πετάς το τσιγάρο έξω από το αμάξι αντί για το τασάκι και άλλο να φοροδιαφεύγεις.
Το ΚΟΙΝΟ όμως είναι ότι ΚΑΙ τα δύο δείχνουν νοοτροπία και στάση ζωής.-

Απλά να μην ξεχνάμε και ότι ΟΛΟΙ (και το πιστεύω και όλοι μέσα βαθιά τους το ξέρουν, άλλο αν δεν λέγετε) έχουμε έστω την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ συνεισφορά σε όλο αυτό το μπ@@@λο

Τον βγαζω γιατι ουτε εγω ουτε οι κοντινοι μου δεν κλεισαμε ποτε λιμανια και αεροδρομια, δεν κλεισαμε δρομους, δεν κοψαμε φαρμακα, δεν κατεβασαμε διακοπτες ρευματος, δεν κατεβασαμε τρακτερ και γενικα οποτε οι δικες μας δουλειες πηγαιναν χαλια, δεν βγαιναμε να *******με τη τσεπη και τη διαθεση των συμπολιτων μας thumb

Σιγουρα εχω παρει προιον ή παροχη χωρις αποδειξη αλλα πραγματικα χεστηκα για αυτο, αν δεν ημουν σε τριτοκοσμικο κρατιδιο δεν θα πληρωνα φορους κοντρα φορους και ξανα φορους πανω στο φορο. Μα ειναι φοροδιαφυγη θα μου πεις.. σωστα αλλα το να μη παρω αποδειξη στη τυροπιτα δεν θα ριξει το προυπολογισμο εξω οταν ενα σωρο λαμογια χρωστανε στο ΙΚΑ και την Εφορια τα κερατα τους.

Αυτο δεν νομιζω να ενοχλησε ουτε τη τσεπη μου ουτε τη τσεπη σου οταν και τους 2 μας αρμεγει το κρατος, δεν ειναι το ιδιο ομως με το να κατσω εξω απο τη πορτα σου να μη μπορεις να βγεις εξω.

Δρομο ολοι και ιδιωτικοποιηση, αν θελαμε νταβατζηδες πανω απο το κεφαλι μας θα ανοιγαμε μπουρδελο, δεν θα ρωτησουμε κανεναν και δεν του πεφτει λογος το αν και ποτε θα παμε στο χωριο μας, στο νησι μας, αν θα εχουμε ρευμα για να ανοιξουμε το aircondition με 40 βαθμους, αν θα μας πεθανει το γεροντακι με τη μηχανικη υποστηριξη, και ο,τι αλλο προβλημα προκαλουν ολοι αυτοι οι βολεμενοι που ενω ξερουν τι θα γινει μελλοντικα, βολευονται στο "δεν βαριεσαι σιγα μη με ακουμπησουν".

Δρομο και δεν θα μας λειψετε καθολου.

Jimmakos


Λυπάμαι κάτι κακομοίρηδες που χρεώσανε ότι είχανε και δεν είχανε στις τράπεζες πρίν κάτι χρόνια που δεν ήμασταν τόσο μπάχαλο ως χώρα για να βγάλουν μια άδεια, να πάρουνε και ένα toyota carina της συμφοράς και να βγάλουνε ένα μεροκάματο για να μην πεινάνε τα παιδιά τους! Αυτούς τους λυπάμαι και είμαι μαζί τους γιατί τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά 4 τέτοια άτομα....

Τα 4 ατομα που λες, ποτε αγορασαν τις αδειες? Αν τις αγορασαν πριν το 91 να τους λυπασαι, αν τις αγορασαν μετα και ενω ειχε κυκλοφορησει το οτι θα ανοιξει το επαγγελμα, δεν ειναι για λυπηση. Ειναι μια επιχειρηματικη κινηση που επεσε εξω γιατι πηραν το ρισκο να αγορασουν κατι που θα ανοιξει και δεν θα αξιζει μια. Απλα.

Jimmakos
24-07-11, 08:33
Σκεψου ομως και το αλλο..Ποσα χρονια λενε οτι το επαγγελμα πεθαινει?
Ποσα χρονια λενε οτι το επαγγελμα θα γινει ανοιχτο?
Ποσα χρονια λενε οτι η αδειες και τα κομιστρα εχουν ξεφυγει και καποιοι"εξυπνοι"να εχουν τοσα χρονια 5-6 αδειες ο καθενας και να τις νοικιαζει και να περνει σε καθε βαρδια 1000 ευρουλακια..?

Αυτα τα σκεφτηκαν οι κατοχοι που χρεωθηκαν τοσα χιλιαρικα ευρω..??
Μηπως φταιμε κει εμεις..??

Μονο με το ακουσμα τοσα χρονια οτι το επαγγελμα αυτο θα λειτουργησει διαφορετικα ΔΕΝ κανεις καμια κινηση!

Το ότι θα ανοίξει το επάγγελμα ακούγεται απο τότε που μπήκαμε σαν κράτος στην ΕΟΚ.....
Απλό είναι το θέμα άνοιξε το επάγγελμα και η άδεια κατέβηκε το τάλιρο για να έρθει ο ιδιώτης και να πάρει πολλές άδειες μαζί να στήσει εταιρία :original:

Φυσικά αυτό δεν το ήξεραν όλοι και για αυτό χρεώθηκαν οι συγκεκριμένοι.....

Αυτοί που λέγανε τόσα χρόνια οτι δεν έχουνε δουλειά και το επάγγελμα σβήνει είναι οι τυπάδες βλ. Τζωρτζάτος που έχει 60 άδειες ΔΧ φορτηγών και βγαίνει να κλαφτεί γιατί άνοιξε το επάγγελμα! Και εγώ θα φλιπάριζα όταν θα είχα πληρώσει μία άντε δυο άδειες και θα είχα τις υπόλοιπες 58-59 "δώρο" :whistle: Το γιατί? Απλό είναι αλισβερίσι να γίνεται.... Άλλη τιμή πιάνεις τώρα άλλη έπιανες κάποτε στην πώληση άδειας......
Κατάλαβες τώρα γιατί γίνεται όλο αυτό? Καλημέρα σας!

bimmer-corfu
24-07-11, 08:39
αυτό το έλαβε η Ένωση ξεν/χων και τουριστικών γραφείων ΠΡΙΝ την απεργία αυτή.
Φανταστήτε τώρα τι θα λένε...

Jimmakos
24-07-11, 09:22
Τον βγαζω γιατι ουτε εγω ουτε οι κοντινοι μου δεν κλεισαμε ποτε λιμανια και αεροδρομια, δεν κλεισαμε δρομους, δεν κοψαμε φαρμακα, δεν κατεβασαμε διακοπτες ρευματος, δεν κατεβασαμε τρακτερ και γενικα οποτε οι δικες μας δουλειες πηγαιναν χαλια, δεν βγαιναμε να *******με τη τσεπη και τη διαθεση των συμπολιτων μας thumb

Σιγουρα εχω παρει προιον ή παροχη χωρις αποδειξη αλλα πραγματικα χεστηκα για αυτο, αν δεν ημουν σε τριτοκοσμικο κρατιδιο δεν θα πληρωνα φορους κοντρα φορους και ξανα φορους πανω στο φορο. Μα ειναι φοροδιαφυγη θα μου πεις.. σωστα αλλα το να μη παρω αποδειξη στη τυροπιτα δεν θα ριξει το προυπολογισμο εξω οταν ενα σωρο λαμογια χρωστανε στο ΙΚΑ και την Εφορια τα κερατα τους.

Αυτο δεν νομιζω να ενοχλησε ουτε τη τσεπη μου ουτε τη τσεπη σου οταν και τους 2 μας αρμεγει το κρατος, δεν ειναι το ιδιο ομως με το να κατσω εξω απο τη πορτα σου να μη μπορεις να βγεις εξω.

Δρομο ολοι και ιδιωτικοποιηση, αν θελαμε νταβατζηδες πανω απο το κεφαλι μας θα ανοιγαμε μπουρδελο, δεν θα ρωτησουμε κανεναν και δεν του πεφτει λογος το αν και ποτε θα παμε στο χωριο μας, στο νησι μας, αν θα εχουμε ρευμα για να ανοιξουμε το aircondition με 40 βαθμους, αν θα μας πεθανει το γεροντακι με τη μηχανικη υποστηριξη, και ο,τι αλλο προβλημα προκαλουν ολοι αυτοι οι βολεμενοι που ενω ξερουν τι θα γινει μελλοντικα, βολευονται στο "δεν βαριεσαι σιγα μη με ακουμπησουν".

Δρομο και δεν θα μας λειψετε καθολου.

Jimmakos



Τα 4 ατομα που λες, ποτε αγορασαν τις αδειες? Αν τις αγορασαν πριν το 91 να τους λυπασαι, αν τις αγορασαν μετα και ενω ειχε κυκλοφορησει το οτι θα ανοιξει το επαγγελμα, δεν ειναι για λυπηση. Ειναι μια επιχειρηματικη κινηση που επεσε εξω γιατι πηραν το ρισκο να αγορασουν κατι που θα ανοιξει και δεν θα αξιζει μια. Απλα.

Φάνη μεταξύ 89-91 αγοράστηκαν οι άδειες.....

Η ιδιωτικοποίηση είναι δίκοπο μαχαίρι, πιστεύεις πως ο εκάστοτε ιδιώτης θα χει ρίξει κάτι δίς να πάρει πχ την ΔΕΗ και θα πεί "άστους μωρέ τους φουκαράδες αφού δεν έχουν"? Χεσμένους μας έχει και εμένα και εσένα και τον καθένα! Ο ιδιώτης θα ανεβάσει τα τιμολόγια να κάνει απόσβεση όσο πιο γρήγορα μπορεί και δεν δίνει δεκάρα αν εσυ έχεις να πληρώσεις ή δεν έχεις ή ζείς με μηχανική υποστήριξη.....
Ο βραχνάς της ΔΕΗ πότε ξεκίνησε? Πρίν καμιά 30-35 χρόνια που κάποια ψυχή έκανε σύμβαση και έφερε ρεύμα απο την Γαλλία? Τότε δεν ανέβηκαν τα τιμολόγια γιατί η ΔΕΗ απο τότε άρχισε να αποκρατικοποιείται? Αλλά αυτά είναι απαγορευμένη ιστορία.... :D Τέσπα....

Μην το ψάχνετε η Ελλάδα ξεπουλιέται σιγά σιγά απο την εποχή του Καπποδίστρια! Ήρθε και η ώρα των ταξί λοιπόν......

A8hnaios
01-08-11, 13:40
Μετωπική κυβέρνησης με τους αυτοκινητιστές...

Η ταλαιπωρια συνεχιζεται.........

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/209115/metopiki-kuvernisis-me-tous-autokinitistes-/


https://cretalive.gr/new/45030/crete/Protominia_sto_aerodromio_Irakleiou_gia_tous_idiok tites_taxi

Thomelef
01-08-11, 13:47
έλα μωρέ με τους ανθρώπους τώρα...αφού το είπαν. δεν θέλουν την ταλαιπωρεία του κόσμου.
απο την άλλη, καλός ******* και ο ραγκούσης. βρήκε την περίοδο να κάνει την ανακοίνωση.

Nikos
01-08-11, 19:16
Η αλητεια και ο φασισμός των πρώην κιτρινων βολεμενων που τώρα νιώθουν ότι ξεβολευονται καλά κρατουν...... οι υποστηριχτες αυτής της γελοιότητας ας χαίρονται τη μεταπολιτευτική τους Δημοκρατία και τους εύχομαι να βρεθούν σε ώρα υπερτατης ανάγκης μπλοκαρισμενοι στα μπλόκα των αληταραδων. Και ναι ....απ το να βλέπω αυτές τις σκηνές στην τηλεόραση προτιμώ να ζω σε καθεστώς κανονικής χούντας. Τουλάχιστον εκεί ξέρεις με τι έχεις να κανεις.

fanisk
01-08-11, 20:42
Πετρες και ξυλα απο ταξιτζηδες σε τουριστικα λεωφορεια !!!!! Που διαολο ειναι το κρατος να τους βαλει μεσα? :thumbsdown:

spar@
01-08-11, 21:19
τι ειναι κρατος??

fanisk
01-08-11, 21:29
τι ειναι κρατος??


https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82

To κράτος είναι οργανωμένη πολιτική οντότητα που κατέχει καθορισμένη γεωγραφική περιοχή και αντιπροσωπεύει ένα πληθυσμό. Αυτά μπορεί να αντιστοιχούν σε εθνικά κράτη, υποεθνικά κράτη, ή πολυεθνικά κράτη. Ενα κράτος συνήθως περιλαμβάνει ένα σύνολο οργανισμών οι οποίοι έχουν τη δικαιοδοσία να φτιάχνουν τους κανόνες εκείνους οι οποίοι κυβερνούν τον πληθυσμό μίας κοινωνίας μέσα σε συγκεκριμένα γεωγραφικά όρια.Το κράτος έχει κυβέρνηση, νόμους και αναγνωρισμένη κυριαρχία. Κράτος στα αρχαία Ελληνικά σήμαινε δύναμη.

Θα το συναντησεις εκτος Ελληνικων συνορων :th_Laie_67-1:

spar@
01-08-11, 21:39
καλη φαση ειναι το κρατος, ας ελπισουμε Φανη να το προλαβουμε να το δουμε και εδω εμεις!

PANOS-E60
01-08-11, 21:43
τι ειναι κρατος??

Καλή ερώτηση.

Κράτος είναι τα όργανα εκείνα της συντεταγμένης πολιτείας (των πολιτών) τα οποία είναι εντεταλμένα να διαφυλάττουν τα συμφέροντα του κοινωνικού συνόλου. Για το σκοπό αυτό, οι υπηρεσίες που προσφέρουν αυτά τα όργανα, χρηματοδοτούνται από τις εισφορές (φόρους) όλων όσων έχουν την αξίωση να τις απολαμβάνουν. Οι μειοψηφίες, όταν έχουν αιτήματα, όποια και αν είναι αυτά, είναι υποχρεωμένες, πέραν του αυτονόητου, να τηρούν τους νόμους δηλαδή, να σέβονται την ελευθερία των πολλών.

Ακούγεται σαν μάθημα της πεμτης δημοτικού το παραπάνω, φαίνεται όμως ότι ένας μεγάλος αριθμός συνανθρώπων μας, δεν θα τους πω συμπολίτες διότι δεν το αξίζουν, έχουν μάλλον στερηθεί την παιδεία της πέμπτης δημοτικού. Η, εξίσου πιθανό, άγονται και φέρονται από επιτήδιους εργατοπατέρες του κλάδου τους, οι οποίοι εζήλωσαν τη δόξα άλλων γνωστών και μη εξαιρετέων συναδέλφων τους που σήμερα "κοσμούν" βουλευτικά έδρανα και υπουργικούς θώκους.

Το κράτος, δεν έχει λοιπόν παρά να πράξει το αυτονόητο απέναντι στους παρανόμους, ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟ. Δεν υπάρχουν πιά κομματικές ισορροπίες, ας το καταλάβουν επιτέλους ! Απατοι θα πάνε όλοι στις επόμενες εκλογές, ας αφήσουν κάτι θετικό πίσω τους γιά μιά φορά. Την εντύπωση πως αυτή η χώρα έχει νόμους και ισχύουν !

Nikos
01-08-11, 21:57
Οι Έλληνες ταξιτζήδες μπροστά στους Αγγλους ανθρακωρηχους των 80΄s μοιάζουν με σχολαροπαιδα των τάξεων του γυμνασιου στις ταινίες του Δανιαλιδη. Όταν στην Αγγλια ψηφίστηκε ο νόμος το 1983 βάση του οποίου όλες οι ζημειογονες κρατικές επιχειρήσεις θα έπρεπε να κλείσουν η αντίδραση ήταν ίσως η βιαιοτερη που έχει ζήσει η Αγγλια τα τελευταία 50 χρόνια. Όμως ο νόμος του κράτους έπρεπε να εφαρμοστεί και ξεκίνησε ένας πόλεμος κυριολεκτικά μεταξύ των δυο πλευρών . Η Θατσερ είχε διαμυνησει στον Σκαργκιλ ότι η απόφαση θα εφαρμοστεί με κάθε κόστος και τελικά επικράτησε το κράτος έστω και με πολύ βία. Όταν όμως είσαι αντιπολίτευση και μπροστάρης των κινητοποιήσεων της ΓΕΝΟΠ η του ΣΑΤΑ, μόλις γίνεις κυβέρνηση το βουλωνεις, βλέπεις τη χώρα σου να ξευτιλιζεται και απειλεις ότι θα εφαρμοσεις το νομο περί παρακωλυσης συγκοινωνιών και κανεις τους πάντες να γελάνε μαζί σου......Μποζο ε Μποζο ....!!!!!!

GiannisRob
01-08-11, 22:12
τι ειναι κρατος??

Μυθικό πλάσμα που το ψάχνουν έντεκα εκατομμύρια Έλληνες. Άμα το δείτε γράψτε μου. Δίδεται αμοιβή.

https://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE%9A%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82

:D

oldcarskickass
02-08-11, 09:31
Πετρες και ξυλα απο ταξιτζηδες σε τουριστικα λεωφορεια !!!!! Που διαολο ειναι το κρατος να τους βαλει μεσα? :thumbsdown:


Θα το συναντησεις εκτος Ελληνικων συνορων :th_Laie_67-1:


Και μάλιστα ΟΥΤΕ ΚΑΝ σαν είδος που εισάγεται!!


Οι Έλληνες ταξιτζήδες μπροστά στους Αγγλους ανθρακωρηχους των 80΄s μοιάζουν με σχολαροπαιδα των τάξεων του γυμνασιου στις ταινίες του Δανιαλιδη. Όταν στην Αγγλια ψηφίστηκε ο νόμος το 1983 βάση του οποίου όλες οι ζημειογονες κρατικές επιχειρήσεις θα έπρεπε να κλείσουν η αντίδραση ήταν ίσως η βιαιοτερη που έχει ζήσει η Αγγλια τα τελευταία 50 χρόνια. Όμως ο νόμος του κράτους έπρεπε να εφαρμοστεί και ξεκίνησε ένας πόλεμος κυριολεκτικά μεταξύ των δυο πλευρών . Η Θατσερ είχε διαμυνησει στον Σκαργκιλ ότι η απόφαση θα εφαρμοστεί με κάθε κόστος και τελικά επικράτησε το κράτος έστω και με πολύ βία. Όταν όμως είσαι αντιπολίτευση και μπροστάρης των κινητοποιήσεων της ΓΕΝΟΠ η του ΣΑΤΑ, μόλις γίνεις κυβέρνηση το βουλωνεις, βλέπεις τη χώρα σου να ξευτιλιζεται και απειλεις ότι θα εφαρμοσεις το νομο περί παρακωλυσης συγκοινωνιών και κανεις τους πάντες να γελάνε μαζί σου......Μποζο ε Μποζο ....!!!!!!

Έλα μωρέ τι συγκρίνεις τώρα; Και οι περιπτώσεις που περιγράφεις ήταν τελείως αλλιώς, δλδ δημόσιες επιχειρήσεις και όχι προφυλαγμένες συντεχνιακά και βαφτισμένες ελεύθερες, και το κράτος είχε πρόγραμμα, δλδ αν θυμάμαι καλά έδινε την δυνατότητα (όπως και έγινε πράξη σε μια περίπτωση) της αγοράς της επιχείρησης από τους εργαζόμενους της. Και μην ξεχνάς ότι τότε εφαρμόστηκε η παγόσμια τάση προς το banning του άνθρακα, κάτι που έπρεπε να γίνει μετα ταξί (τα φορτηγά, τους συμβολαιογράφους, τους μηχανικούς τους φαρμακοποιούς κτλ) από το 90.

Και μόνο το γεγονός ότι ΦΤΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΕΙΛΕΙΣ να εφαρμόσεις ένα νόμο του κράτους και μάλιστα ΜΟΝΟ τηλεοπτικά τους κάνεις μάγκες και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι που ταλαιπωρούνται ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΔΙΟ ΕΥΘΥΝΗΣ μ@Λ@Κ@ς. Και μην ξεχνάς το ηθικό του θέματος, πέρα ότι η απειλή εφαρμογής του νόμου είναι σαν δήλωση ανικανότητας.

A8hnaios
02-08-11, 10:00
Πετρες και ξυλα απο ταξιτζηδες σε τουριστικα λεωφορεια !!!!! Που διαολο ειναι το κρατος να τους βαλει μεσα? :thumbsdown:

ΑΑΑ.. ρε Φανηη... :whistle:



https://www.youtube.com/watch?v=K6ZjRVCyHIA

A8hnaios
02-08-11, 10:41
Έκαψαν ταξί στη Θεσσαλονίκη,...!!!!


https://img714.imageshack.us/img714/1267/d663d9c96326219bda254bf.jpg

παμε καλα ρεεεεεε..!


https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/209576/katelavan-ta-ekdotiria-stin-knoso-/

Z4 DCT
02-08-11, 10:48
Θα αρχισω να λησμονω την Θατσερ!!!!:whistle:.....Γιωργακη... ι Αγγλοι το εκαναν πολλααα χρονια πριν.....για ριξε μια ματια να δεις τι πρεπει να κανεις μαζι τους....:whistle:

A8hnaios
02-08-11, 10:50
να ευθυμησουμε κ λιγακι.... μες τη μαυριλα(κιτρινιλα)


https://www.youtube.com/watch?v=vqggtSYMpqo

Nikos
02-08-11, 10:59
Η Θατσερ κατα τη γνωμη μου ηταν ο τελευταιος πραγματικα αξιολογος ευρωπαιος ηγετης (ηγετιδα)...μπορει να μη συμφωνουσες σε ολα μαζι της, αλλα ειναι ωραιο να ηγειται μιας χωρας ενας πραγματικος πολιτικος με πυγμη και αποφασιστικοτητα και οχι τα υποκειμενα που αποτελουν την πολιτικη αφροκρεμα της ευρωπης στις μερες μας.
Φωκλαντς , χουλιγκανισμος, συνδικατα,ανθρακωρυχεια, πυρηνικα.....και ολα αυτα να τα διαχειριζεσαι σχεδον ταυροχρονα......στην Ελλαδα ο μπουλης και ο ΓΑΠ δε μπορουσαν και δε μπορουν να τα βαλουν ουτε με τον Ψωμιαδη και το Μπεο...καντε τη συγκριση και βγαλτε συμπερασματα .

Stathis
02-08-11, 11:01
https://www.youtube.com/watch?v=vnjBrNzmmj0&feature=related

Stamatis
02-08-11, 11:20
Θατσερ.
Ι   think we have gone through a period when too many children and people have been given to understand "I have a problem, it is the Government's job to cope with it!" or "I have a problem, I will go and get a grant to cope with it!" "I am homeless, the Government must house me!" and so they are casting their problems on society and who is society? There is no such thing! There are individual men and women and there are families and no government can do anything except through people and people look to themselves first. It is our duty to look after ourselves and then also to help look after our neighbour and life is a reciprocal business and people have got the entitlements too much in mind without the obligations.

Samaro
02-08-11, 13:12
:
https://www.youtube.com/watch?v=vnjBrNzmmj0&feature=related
καλά, έχω κατουρηθεί απο τα γέλια !!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

A8hnaios
03-08-11, 13:28
Δικογραφία σε βάρος 10 αυτοκινητιστών στα Χανιά

αντε μπραβο....

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/210266/dikografia-se-varos-10-autokinitiston-sta-hania/

Thomelef
03-08-11, 16:33
α ρε τους καυμένους...σα δεν ντρέπεσαι κακοπροαίρετε αθηναίε. ρε οι άνθρωποι με τον ραγκούση
τα έχουν. δεν θέλουν να ταλαιπωρήσουν τους συμπολίτες τους, ούτε και να κάνουν ζημιά στον
τουρισμό. άσε που οι άνθρωποι φρόντισαν έτσι ώστε να μην εξαπατηθούν οι τουρίστες και πληρώσουν
για να δούνε εκεί πέρα 5 - 6 πέτρες στην κνωσό. σιγά το θέαμα να πούμε. έτσι θα έχουμε
έσοδα απο τον τουρισμό???κοροιδεύοντας τον κόσμο???για σας παρακαλώ πολύ. κοινωνικό
λειτούργημα κάνουν οι ΄πανθρωποι εδώ και 18 ημέρες...

Stathis
05-09-11, 23:05
η προταση μου ειναι να κυρηξει το κρατος ακυρες ολες τις υπαρχουσες αδειες και οποιος θελει να μπορει εντος 3μηνου να καταθεσει τα δικαιολογητικα του και να παρει νεα αδεια.


φαινεται οτι μας ακουσε ο υπουργος... :original:


προβλέπονται τα εξής:

-Οι άδειες ταξί θα παραχωρούνται έναντι τιμήματος από το κράτος και με συγκεκριμένα κριτήρια. Σε συνεργασία με το υπουργείο Απασχόλησης, ιδιοκτήτες και οδηγοί θα παρακολουθούν σε Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης επιδοτούμενο πρόγραμμα δίμηνης διάρκειας και θα αποκτούν ειδική πιστοποίηση. Τα σεμινάρια θα αφορούν κανόνες καλής συμπεριφοράς, εκμάθηση ξένης γλώσσας κ.λπ. Σε πρώτη φάση τα επιδοτούμενα προγράμματα θα παρακολουθήσουν περίπου 5.000 ιδιοκτήτες και οδηγοί ταξί της Αττικής.

-Οι άδειες θα είναι αμεταβίβαστες και θα ανανεώνονται κάθε 3-5 χρόνια. Οι σημερινοί ιδιοκτήτες ταξί, όταν συνταξιοδοτηθούν, θα επιστρέψουν την άδειά τους στο κράτος.

κατα τα αλλα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι αυτο το θρασυτατο ατομο που απειλει ανοικτα θεσμικα οργανα, αν δεν ληφθουν αποφασεις της αρεσκειας του!!!


Σε τροχιά μετωπικής σύγκρουσης οδηγούνται οι σχέσεις των ιδιοκτητών ταξί και του υπουργού Μεταφορών Γιάννη Ραγκούση. Ο πρόεδρος του ΣΑΤΑ, Θύμιος Λυμπερόπουλος, σε συνέντευξη που έδωσε αργά το απόγευμα της Δευτέρας προειδοποίησε για «άσχημες εξελίξεις», εάν, όπως είπε, «ληφθούν λάθος αποφάσεις» στη συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου.

Skyline_IS
05-09-11, 23:08
Θα εφαρμοσει επιτελους το κρατος ενα σωστο μετρο?Η θα υπερισχυσουν κομματικες φιλιες και αλισβερισια?

Για να δουμε :think:

bimmer-corfu
06-09-11, 07:21
τίποτα δεν θα κάνουν, μας πήρε όλη η Ευρώπη χαμπάρι ότι μόνο λόγια είμαστε και όχι πράξεις

A8hnaios
07-09-16, 23:16
Ο ταριφας ο προστυχος,ο σωστος,ο νοικοκυρης.... !!!

Η απολυτη προστασία.Ποιά φιμέ κ μ@λακίες... :whistle:

A8hnaios
19-10-16, 17:09
Ταρίφες εναντίον γυναικών. =0 -1

Χαχαχαααχ







https://www.youtube.com/watch?app=desktop&persist_app=1&v=JjJpiLC9SZU

A8hnaios
22-02-20, 16:08
Το σαραντατέσερο..!!! :th_Laie_67-1: