PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποκτηθηκε το x1 18dxdrive



tazeus
19-07-11, 18:31
Μολις μπηκε στην οικογενεια το x1 τελικα..

Πρωτες εντυπωσεις ιδιοίς όμασι δεν υπαρχουν προς το παρον καθώς το έχουν οι δικοί μου εκτός Αθηνων.

Ωστόσο υπαρχουν απορίες (ειναι να μην αγορασεις καινουργιο αυτοκινητο μετα προβληματιζεσαι):original:

Λογω diesel το αμαξι ακούγεται παραπανω απο το αναμενόμενο (νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο). Στο μηχανοστάσιο υπαρχει το καπάκι που καλύπτει το μοτερ αλλα το καπό δεν εχει καποιο καλυμα. Ολα τα x ετσι ειναι; γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει αφτερμαρκετ ποδια για το καπό ωστε να μειωθει και ο θόρυβος;

Τι διαφορά εχει απο το 20d γνωρίζει κάποιος; στην αντιπροσωπία ισχυρίζονται ότι μονο η πίεση του turbo αλλαζει.

Και τέλος για πόσα χιλιομετρα θα ηταν καλό να στρωθεί; :rally:

Από δευτέρα και αναλυτικό review!! :thnx:

S8N
19-07-11, 18:59
Καλοτάξιδο! :thumbsup:

PANOS-E60
19-07-11, 19:00
:worthlesswithoutpic

Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε !

Monsta
19-07-11, 19:23
Καλορίζικο & καλά χλμ κι από μένα.

Προχώρα για φίλτρο, πρόγραμμα, εξάτμιση να κάνει ΦΑΣΑΡΙΑ!!!!!

oldcarskickass
19-07-11, 19:40
Μολις μπηκε στην οικογενεια το x1 τελικα..

Πρωτες εντυπωσεις ιδιοίς όμασι δεν υπαρχουν προς το παρον καθώς το έχουν οι δικοί μου εκτός Αθηνων.

Ωστόσο υπαρχουν απορίες (ειναι να μην αγορασεις καινουργιο αυτοκινητο μετα προβληματιζεσαι):original:

Λογω diesel το αμαξι ακούγεται παραπανω απο το αναμενόμενο (νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο). Στο μηχανοστάσιο υπαρχει το καπάκι που καλύπτει το μοτερ αλλα το καπό δεν εχει καποιο καλυμα. Ολα τα x ετσι ειναι; γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει αφτερμαρκετ ποδια για το καπό ωστε να μειωθει και ο θόρυβος;

Τι διαφορά εχει απο το 20d γνωρίζει κάποιος; στην αντιπροσωπία ισχυρίζονται ότι μονο η πίεση του turbo αλλαζει.

Και τέλος για πόσα χιλιομετρα θα ηταν καλό να στρωθεί; :rally:

Από δευτέρα και αναλυτικό review!! :thnx:

Καταρχάς καλορίζικο και καλά και οικονομικά ταξίδια.

Λογικό είναι να ακούγεται πρώτον γιατί είναι πετρέλαιο και δεύτερον γιατί δουλεύει υπέρ φτωχά μείγματα στο ρελαντί και σε μερικό φορτίο.

Παρατήρησε όταν κινείσαι επιταχυνόμενα ότι στρώνει ο ήχος.

Εγώ έχω 120diesel με το παλιό μοτέρ και ούτε εμένα έχει κάλυμμα από την μέσα μεριά του καπώ. Και εμένα με είχε ανησυχήσει στην αρχή αλλά μετά παρατήρησα ότι σχεδόν ποτέ δεν έφτασε σε θερμοκρασία που να μην μπορώ να το ακουμπήσω (ακόμα και σε κίνηση με A/C) οπότε δεν υπάρχει φόβος.

Αυτό με το στρώσιμο που λες καλό είναι να ακολουθήσεις τις εντολές της BMW (νομίζω περί τα 2000 χλμ).

ΑΛΛΑ πρόσεξε, δίνει αλλαγές λαδιών κάθε 30.000 χλμ. Και εγώ προσωπικά δεν θα ανησυχούσα από τη στιγμή που το λέει η BMW (και όντως για τέτοια διαστήματα πήγαινα) αλλά πλέον αλλάζω κάθε 10.000 με 15.000 χλμ max. Και είναι το μόνο διάστημα σέρβις το οποίο κάνω συχνότερα από ότι προτείνεται.

Με το 120d λογικά πέρα από το μοτέρ θα έχει και ένα κάρο άλλες διαφορές, είτε στην ανάρτηση, είτε σε ψυγεία, intercooler, ψυγεία λαδιού και τέτοια.

Enjoy the torque και άσε τα υπόλοιπα.

Αλήθεια πόση ροπή έχει;

Nino
19-07-11, 19:54
Καλορίζικο & καλά χλμ κι από μένα.

Προχώρα για φίλτρο, πρόγραμμα, εξάτμιση να κάνει ΦΑΣΑΡΙΑ!!!!!

τι να τα κανει αυτα, diesel εχει το λαμπακι της πλαφονιερας να βγαλει θα παρει ιππους ( που ελεγε και ενας φιλος)!!!
Καλοριζικο και καλα χιλιομετρα!!

bmwcompactjohn
19-07-11, 20:17
Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε !!!!!!

spyrosK
19-07-11, 21:28
thumb καλοτάξιδο κι από μενα. ιδιαίτερες γνωσεις απο diesel δεν εχω,αλλα νομιζω έκανες εξαιρετική επιλογη, θα το ευχαριστηθείς

fanisk
19-07-11, 21:32
Καλα και ασφαλη χιλιομετρα να εχετε tazeus thumb

aristent
19-07-11, 22:03
Kαλοταξιδο!!!:thumbsup:

Τεχνικα θεματα δεν γνωριζω,αλλα στρωσιμο δεν νομιζω οτι θελουν πλεον οι νεοι κινητηρες.thumb....εχει αλλαξει η διαδικασια κατασκευης καθως και επιλογη κραματος των μεταλλων,παρ'ολα αυτα μια νορμαλ οδηγηση ενδεικνυται για τα πρωτα χιλ. για να γνωριστεις και με την συμπεριφορα του νεου οχηματος.thumb

ΥΣ.:whistle:νομιζω οτι σε καποια χωρα λενε "σκιστο" απ'την αρχη για να μην "ζοριζεται" μετα!!!:thumbsup:

oldcarskickass
19-07-11, 22:13
ΥΣ.:whistle:νομιζω οτι σε καποια χωρα λενε "σκιστο" απ'την αρχη για να μην "ζοριζεται" μετα!!!:thumbsup:

Μακάρι όμως το ίδιο να έλεγαν και στην χώρα της τεχνολογίας των υλικών.

Σε οποιοδήποτε διάστημα σέρβις πιστεύω παίρνει ταρζανιές (πάντα προς το μικρότερο), στο θέμα του στρωσίματος όμως αυτό ΔΕΝ ισχύει καθόλου.

DionisisM5
19-07-11, 23:07
Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε!!!!!
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

3enyxtis
19-07-11, 23:10
καλορίζικο και καλόλιωτα τα λάστιχα!

Samaro
19-07-11, 23:20
Δεν χρειάζονται στρώσιμο οι καινούργιοι κινητήρες !!!
Παρά ταύτα, θεωρώ καλό για τη ζωή του, να δουλέψει στην περιοχή της ροπής του για τα πρώτα 1 - 2.000 χλμ!!!
Επίσης, στα πρώτα 1 -2000 χλμ, προσωπικά, θα άλλαζα λάδια και φίλτρο λαδιού!!! !!!

Καλοτάξιδο !!!!!

Z4 DCT
20-07-11, 07:39
Δεν χρειάζονται στρώσιμο οι καινούργιοι κινητήρες !!!
Παρά ταύτα, θεωρώ καλό για τη ζωή του, να δουλέψει στην περιοχή της ροπής του για τα πρώτα 1 - 2.000 χλμ!!!
Επίσης, στα πρώτα 1 -2000 χλμ, προσωπικά, θα άλλαζα λάδια και φίλτρο λαδιού!!! !!!

Καλοτάξιδο !!!!!

Μωρε λαδια ειναι, ας τα αλλαζει καθε 5-6000 χλμ, θα μεινει ''για παντα νεο''....εγω ετσι κανωthumb

bimmer-corfu
20-07-11, 08:02
καπάκια κατά καιρούς πουλάνε στο ebay.
Ρίχνε μια ματιά που και που

GTZ
20-07-11, 08:20
Καλορίζικο και καλοτάξιδο.
Ως χρήστης diesel εδω και 5 χρόνια (Χ3 2.0d),προτείνω να το προσέξεις τα πρώτα 2000 χλμ και να μην υπερβαινεις τις 3000 σαλ.
Αλλωστε οι 3000 σαλ πρέπει να αντιστοιχούν σε 150 χλμ/ώρα με 6η οπότε κινείσαι και ταξιδεύεις αξιοπρεπώς ακόμα κι έτσι.
Βασικό επίσης είναι να περιμένεις να ζεσταθει καλά το μοτέρ,πρίν το πιέσεις έστω και λίγο (βασική αρχή μακροζωϊας του).
Με αλλαγες λαδιών στα 10000 χλμ είσαι ΟΚ.
Τέλος,το κρατάλισμα του ντήζελ είναι αναπόφευκτο στις χαμηλές ταχύτητες,αλλά αυτό εξαφανίζεται στο ταξίδι οπου ο ντήζελ είναι κατα κανόνα πιό ήσυχος απο έναν βενζίνης,γιατί δουλεύει σε χαμηλότερες στροφές.
Πιστεύω οτι θα το ευχαριστηθείτε το αυτοκίνητο,έστω και με 143 ίππους γιατι ακόμα κι έτσι είναι γρήγορο.
Αν τέλος πάντων,ζητήσεις κάτι παραπάνω δές εδώ (https://en.bsr.se/products/t1977/).
Εγω φοράω το αντιστοιχο πρόγραμμα στο δικό μου μα 195 ίππους και είμαι σουπερ-ευχαριστημένος.

tazeus
20-07-11, 19:02
Enjoy the torque και άσε τα υπόλοιπα.

Αλήθεια πόση ροπή έχει;

32.6 kgm Γραφει,


Καλορίζικο & καλά χλμ κι από μένα.

Προχώρα για φίλτρο, πρόγραμμα, εξάτμιση να κάνει ΦΑΣΑΡΙΑ!!!!!

Το προγραμμα ειναι στο προγραμμα χεχε, γιατι οχι και στα υπολοιπα (αν μας το επιτρεψουν οι μερες..)! Το μονο κακο ειναι οτι λογο προσφορας bmw ειναι με τασια :shok: και με πιανει η καρδια μου..

Για στρωσιμο μεχρι 1500χλμ υπολογιζα και μετα ανεβασμα σταδιακα στις στροφες.

Τα λαδια θα φυγουν σιγουρα νωριτερα και πριν τις 10χιλ. καθως θα εχουν γεμισει μεταλλα απο το στρωσιμο λογικα..

:thanks::thanks: Ολους!!

Οδική συμπεριφορα, κρατηματα :rally: κλπ ειμαι ανυπομονος να δω....

m-power_01
20-07-11, 19:14
Σούλη καλοτάξιδο! Μεγειές ! περιμένω βόλτα!

tazeus
21-07-11, 22:31
Σούλη καλοτάξιδο! Μεγειές ! περιμένω βόλτα!


Ευχαριστώ Σπυράκο! με το καλό και βολτα οταν το φερω Αθήνα.

γκουχ γκουχ εκεινα τα κυκλικα στο πανεπιστημιο ακομα μας περιμένουν...:rally:!

GIWRGOSPR
22-07-11, 01:28
καλοταξιδο....

kostasxan
29-07-11, 09:59
Καλοτάξιδο και από μένα.

ggeo
29-07-11, 10:24
Από δευτέρα και αναλυτικό review!! :thnx:

Φίλε tazeus υποσχέθηκες αναλυτικό review. Περιμένουμε με ανυπομονησία...:thumbsup::thumbsup:

DionisisM5
29-07-11, 13:49
καλοταξιδο φιλε με πολλα και ασφαλη χιλιομετρα.!!

tazeus
03-08-11, 01:33
Λογω καλοκαιριου αρνουμαι να κατσω μπροστα απο pc!

Σε 600χλμ φτανουμε τα 2000χλμ χρησης..:thumbsup:

Το αυτοκίνητο μπορώ να πω πως με ενθουσιασε και ημουν πολυ επιφυλακτικος:original:

Σε συνθηκες στρωσίματος, μεχρι 3000rpm και αυτο σε προσπεραση μονο, είδα 4,9 lt/100χλμ κατανάλωση, γεγονος που δικαιώνει τη bmw καθως μου φαινοντουσαν παραπανω απο αισιοδοξα τα νουμερα που δινει.
Δεν αντεξα και το πιεσα οσο μου επιτρεποταν σε ενα βουνο της ευβοιας:original: μπορεις να κινηθεις απροβληματιστα γρηγορα και σε στενες διαδρομες με στροφες. Το αμαξωμα δε περνει κλισεις (μηδαμινες) και το βαρος του λογω ροπης ούτε που φαινεται (μπηκα μετα στο κομπακτ και ξενερωσα! ειμαι για αναρτησεις και ζαντολαστιχα μ φαινεται).
Πάνω απο της 3000rpm εχω την εντυπωση οτι δε θα ανεβαζει το ιδιο, το σασμαν το αποζημειωνει με σωστη (και σχετικα κοντη για τη κατηγορια κλιμακωση). 2η και 3η σχεση ειναι μια χαρα, ποσα χλμ βγαζουν ακομα αγνωστο. Η 6η με 3000 στροφες εχει γυρω στα 160χλμ, μου φανηκαν λιγα για τετοιας κατηγοριας αυτοκινητο, με την επιφυλαξη οτι ισως κουραζεται και καιει λιγο παραπανω σε ταξιδι (πραγματικα επιβαλει γρηγορους ρυθμους..)

Σε προσπαθεια υπερστοφης απανταει βροντερα οχι! (θα εσκαγα αν δεν το δοκιμαζα). Το αποτελεσμα ειναι οτι καταληγεις εκει που στοχευεις απλα γρηγοροτερα. Τη τετρακινηση σε αυτες τις συνθηκες την καταλαβαινεις για τα καλα και ειδικα το dct καθως νιωθεις και τους 4 τροχους να ρυθμιζουν την κινηση τους. Καμια σχεση με σπορ αισθηση με το ηλεκτρονικο διαφορικο και στους 4. Κανει απλα τη δουλεια του και αποτελεσματικοτατα ομως (στο χιονι θα ειναι μια χαρα!). Με το esp στο on τιποτα δε γινεται αντιληπτο μονο το λαμπακι να αναβοσβηνει μπορει να δεις.

Αυτα προς τπ παρόν! Για στρώσιμο αρκετα τεστ πέρασε πιστεύω!!:thumbsup:

Υ.Γ. Πιστευω οτι ισως ηταν η καλυτερη επιλογη συνυπολογίζοντας και τον παραγοντα value 4 money. Μιας και θα το χαιρεται κατα κυριο λογο ο φαδερ ο οποιος εχει το μικροβιο της αυτοκινησης για τα καλα, αλλα υποχρεωτικα οδηγει οικογενειακο αυτοκινητο, ειναι σιγουρο οτι αυτο θα το ευχαριστηθει.

Υ.Γ.2 Ευχαριστώ ολους σας!! :thumbsup:

tazeus
03-08-11, 01:37
Οταν το εβαλα μεσα θυμηθηκα να το βγάλω φοτο :ranting2:

ntinos
03-11-11, 11:58
Το οδηγησα λιγουλακι σημερα το πρωι (Χ1 1,8d xdrive), και νομιζω οτι μου κανει.....

Τι κανουμε ?

Πιτμπουλιδης ακουει ???

Ptboul
03-11-11, 12:13
Ντίνο πριν πάρω το si ήταν μέσα στις επιλογές μου!
Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ. Δεν το έχω οδηγήσει, αλλά από όλους ακούω θετικά σχόλια για το πάτημα και το στήσιμο του.

Ο λόγος που δεν προχώρησα είναι

α. οι τραγικοί του χώροι σε όλα τα επίπεδα (αποσκευών, πίσω επιβατών, ακόμα κ μπροστά).

Φαντάσου ότι και τις 3άρας τους θεωρώ τραγικούς για μεσαίο αμάξι.

β. Η τσουχτερότατη τιμή του από άδειο. Πόσο μάλλον λίγο φορτωμένο.

Σίγουρα αν το επιλέξεις, στα Καλάβρυτα θα έχεις μια καλύτερη τύχη από το αγωνιάρικο (που λέει κ ο gnx) si :hystericalbs1:

Από εμένα, αν σε καλύπτει πάρ'το ! thumb

ps: Χρησιμοποιούμε και το θρεντ του Tazeus αλλά είναι για καλό σκοπό :)

ntinos
03-11-11, 12:21
Σου στελνω ενα πμ
(σε λιγο)

tazeus
04-11-11, 19:09
Ντίνο πριν πάρω το si ήταν μέσα στις επιλογές μου!
Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ. Δεν το έχω οδηγήσει, αλλά από όλους ακούω θετικά σχόλια για το πάτημα και το στήσιμο του.

Ο λόγος που δεν προχώρησα είναι

α. οι τραγικοί του χώροι σε όλα τα επίπεδα (αποσκευών, πίσω επιβατών, ακόμα κ μπροστά).

Φαντάσου ότι και τις 3άρας τους θεωρώ τραγικούς για μεσαίο αμάξι.

β. Η τσουχτερότατη τιμή του από άδειο. Πόσο μάλλον λίγο φορτωμένο.

Σίγουρα αν το επιλέξεις, στα Καλάβρυτα θα έχεις μια καλύτερη τύχη από το αγωνιάρικο (που λέει κ ο gnx) si :hystericalbs1:

Από εμένα, αν σε καλύπτει πάρ'το ! thumb

ps: Χρησιμοποιούμε και το θρεντ του Tazeus αλλά είναι για καλό σκοπό :)

Χρησιμοποιηστε το οσο θελετε! Γι'αυτο ειναι!


Η τιμη ειναι τσουχτερη σε συγκριση με ποιο αυτοκινητο? Η ονομαστικη ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την τιμη αγορας αλλα αυτο ισχυει σε ολα τα αυτοκινητα πλεον

Οι χωροι στο εσωτερικο ποση διαφορα εχουν με την σειρα 3?

ntinos
04-11-11, 19:19
Εχω μια "προσφορα" για το δικο μου (320si 7/2006 με 133.500χλμ) + 20κατιτις χιλιαρικα, για ενα X1 1.8d xdrive, μοντελο 4/2011, 10.οοο χλμ και αρκετουτσικα extra. (δερματα, xenon, ζαντολαστιχα 18αρια κλπ)

Η προσφορα ειναι καλη για εκεινον που την κανει οχι και για εμενα ομως, μιας και "αξιολογει" το δικο μου για 10.000 :hystericalbs1:

Z4 DCT
04-11-11, 19:45
Εχω μια "προσφορα" για το δικο μου (320si 7/2006 με 133.500χλμ) + 20κατιτις χιλιαρικα, για ενα X1 1.8d xdrive, μοντελο 4/2011, 10.οοο χλμ και αρκετουτσικα extra. (δερματα, xenon, ζαντολαστιχα 18αρια κλπ)

Η προσφορα ειναι καλη για εκεινον που την κανει οχι και για εμενα ομως, μιας και "αξιολογει" το δικο μου για 10.000 :hystericalbs1:

:shok::shok:

super duper
04-11-11, 20:01
καλορίζικο φίλε, πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα

Ptboul
07-11-11, 08:35
Χρησιμοποιηστε το οσο θελετε! Γι'αυτο ειναι!

:thanks:


Η τιμη ειναι τσουχτερη σε συγκριση με ποιο αυτοκινητο?

Γενικά, σαν καινούριο αμάξι, ένα παράδειγμα ωστόσο θα μπορούσε να είναι το πιο ακριβό TIGUAN στην έκδοση 2.0 200 PS DSG7, όπου κοστίζει 450 ευρώ λιγότερα από το 4κινητο Χ1.


Η ονομαστικη ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την τιμη αγορας αλλα αυτο ισχυει σε ολα τα αυτοκινητα πλεον

Σωστός, αλλά συνήθως ο ανταγωνισμός προσφέρει περισσότερα extras από την αρχική ακόμα έκδοση. Even mec does this!


Οι χωροι στο εσωτερικο ποση διαφορα εχουν με την σειρα 3?

X1 E90

Μήκος 4454 4520
Πλάτος 1798 1817
Υψος 1545 1421
Μεταξόνιο 2760 2760
Μετατρόχιο εμπρός 1500 1500
Μετρατρόχιο πίσω 1529 1513
Χώρος αποσκευών min (λτ./ vda) 420 460
Δοχείο καυσίμων (λτ.) 61 60

Πέρα από τα νούμερα όμως και στο μάτι δείχνει αρκετά μικρότερη, θυμίζοντας περισσότερο σειρά 1 ειδικά στους χώρους για τους πίσω επιβάτες.

Nino
07-11-11, 09:25
:thanks:



Γενικά, σαν καινούριο αμάξι, ένα παράδειγμα ωστόσο θα μπορούσε να είναι το πιο ακριβό TIGUAN στην έκδοση 2.0 200 PS DSG7, όπου κοστίζει 450 ευρώ λιγότερα από το 4κινητο Χ1.



Σωστός, αλλά συνήθως ο ανταγωνισμός προσφέρει περισσότερα extras από την αρχική ακόμα έκδοση. Even mec does this!



X1 E90

Μήκος 4454 4520
Πλάτος 1798 1817
Υψος 1545 1421
Μεταξόνιο 2760 2760
Μετατρόχιο εμπρός 1500 1500
Μετρατρόχιο πίσω 1529 1513
Χώρος αποσκευών min (λτ./ vda) 420 460
Δοχείο καυσίμων (λτ.) 61 60

Πέρα από τα νούμερα όμως και στο μάτι δείχνει αρκετά μικρότερη, θυμίζοντας περισσότερο σειρά 1 ειδικά στους χώρους για τους πίσω επιβάτες.

για βαλε τωρα και τις διαστασεις συγκριτικα με την χ3 Ε83 ή και με την καινουργια γιατι οχι?

Ptboul
07-11-11, 10:08
για βαλε τωρα και τις διαστασεις συγκριτικα με την χ3 Ε83 ή και με την καινουργια γιατι οχι?

Θα θεωρούσα άδικη την σύγκριση Γιάννη με την νέα Χ3, δεδομένου ότι η Χ1 είναι στην ουσία Ε ενώ η νέα Χ3 είναι F.

Επειδή όμως δεν έχω αυτή τη στιγμή διαθέσιμα τα στοιχεία της Ε83 αναπόφευκτα η σύγκριση θα γίνει με την νέα Χ3:


Χ1 Χ3
Μήκος 4454 4648
Πλάτος 1798 1881
Υψος 1545 1675
Μεταξόνιο 2760 2810
Μετατρόχιο εμπρός 1500 άγνωστο
Μετρατρόχιο πίσω 1529 άγνωστο
Χώρος αποσκευών min (λτ./ vda) 420 550
Δοχείο καυσίμων (λτ.) 61 67

Nino
07-11-11, 11:33
Χ1 Χ3 Χ3 Ε83
Μήκος 4454 4648 4569
Πλάτος 1798 1881 1853
Υψος 1545 1675 1674
Μεταξόνιο 2760 2810 2795
Μετατρόχιο εμπρός 1500 άγνωστο ?
Μετρατρόχιο πίσω 1529 άγνωστο ?
Χώρος αποσκευών min (λτ./ vda) 420 550 απο 480 εως1560
Δοχείο καυσίμων (λτ.) 61 67 67

mse36
07-11-11, 13:42
Καλοτάξιδο κι απο εμένα! Σωστό μοτέρ για τέτοιο αμάξι!thumb

tazeus
09-11-11, 12:47
:thanks:



Γενικά, σαν καινούριο αμάξι, ένα παράδειγμα ωστόσο θα μπορούσε να είναι το πιο ακριβό TIGUAN στην έκδοση 2.0 200 PS DSG7, όπου κοστίζει 450 ευρώ λιγότερα από το 4κινητο Χ1.



Σωστός, αλλά συνήθως ο ανταγωνισμός προσφέρει περισσότερα extras από την αρχική ακόμα έκδοση. Even mec does this!



X1 E90

Μήκος 4454 4520
Πλάτος 1798 1817
Υψος 1545 1421
Μεταξόνιο 2760 2760
Μετατρόχιο εμπρός 1500 1500
Μετρατρόχιο πίσω 1529 1513
Χώρος αποσκευών min (λτ./ vda) 420 460
Δοχείο καυσίμων (λτ.) 61 60

Πέρα από τα νούμερα όμως και στο μάτι δείχνει αρκετά μικρότερη, θυμίζοντας περισσότερο σειρά 1 ειδικά στους χώρους για τους πίσω επιβάτες.

Τα νουμερα ηταν το πρωτο που ειδα, απλα δε μου φαινεται και τοσο μικρο. Για αυτο που υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον. Το χ3 η σειρα f ειναι σε μεγεθος σαν τη πρωτη γενια χ5. Το χ1 ουτε suv δεν ειναι, crossover ειναι ξερω γω..

Οσο για τα extra πραγματικα η bmw ειναι η χειροτερη.

Το tiguan ειναι φθηνοτερο αλλα το tiguan το diesel οχι.

Σα διλιτρο diesel τετρακινητο και μονο ειναι για μενα πολυ καλη επιλογη. Ειδικα με τις προσφορες στη τιμη που ειχε (και συνηθως κανει) η bmw. Δε ξερω με τη vw τι γινεται.

PS το μονο που με ενοχλει που δεν εχει το αυτοκινητο ειναι αντιθαμβωτικοι καθρεπτες!!!! Το vw group πρεπει να τους παιρνει πολυ φθηνα γτ και τα σκοντα εχουνε μου φαινεται!! Μεγαλο πραμα το χειμωνα στην εξοχη..

Ptboul
09-11-11, 13:02
Τα νουμερα ηταν το πρωτο που ειδα, απλα δε μου φαινεται και τοσο μικρο.
---
PS το μονο που με ενοχλει που δεν εχει το αυτοκινητο ειναι αντιθαμβωτικοι καθρεπτες!!!! Το vw group πρεπει να τους παιρνει πολυ φθηνα γτ και τα σκοντα εχουνε μου φαινεται!! Μεγαλο πραμα το χειμωνα στην εξοχη..

Όπως προ είπα, το Χ1 ήταν αρχικά μέσα στα πλάνα για αγορά, μιας και εμφανισιακά μου αρέσει πολύ.

Στηρίζεται όμως στην πλατφόρμα του Ε90 κ περίμενα κατιτίς παραπάνω από την ήδη στενόχωρη 3άρα.

Είχα συνηθίσει από τη μία την 5άρα που είχα, από την άλλη ένα αβένσις του '98 του πατέρα μου (500lt χώροι αποσκευών από το '98.. + χώροι για επιβάτες) οπότε μου φάνηκε μικρό - επίπεδα άσσου.

Για τους καθρέπτες είμαστε σίγουροι ότι δεν έχει ή μήπως έχει κ λειτουργούν αυτόματα;

tazeus
09-11-11, 17:41
Όπως προ είπα, το Χ1 ήταν αρχικά μέσα στα πλάνα για αγορά, μιας και εμφανισιακά μου αρέσει πολύ.

Στηρίζεται όμως στην πλατφόρμα του Ε90 κ περίμενα κατιτίς παραπάνω από την ήδη στενόχωρη 3άρα.

Είχα συνηθίσει από τη μία την 5άρα που είχα, από την άλλη ένα αβένσις του '98 του πατέρα μου (500lt χώροι αποσκευών από το '98.. + χώροι για επιβάτες) οπότε μου φάνηκε μικρό - επίπεδα άσσου.

Για τους καθρέπτες είμαστε σίγουροι ότι δεν έχει ή μήπως έχει κ λειτουργούν αυτόματα;

Οι καθρεφτες Απο οτι θυμαμαι απο το manual πανε με το clima μονο.

Σε σχεση με την 3αρα e90 μικρο δε το λες. Σιγουρα οχι επιπεδα ασσου ειδικα στα πισω καθισματα (η πλατη ρυθμιζεται, μολις τη προηγουμενη βδομαδα το πηρα χαμπαρι). Σε σχεση με την 5αρα το λες μικροτερο προφανως.

oldcarskickass
09-11-11, 19:12
Τα νουμερα ηταν το πρωτο που ειδα, απλα δε μου φαινεται και τοσο μικρο. Για αυτο που υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον. Το χ3 η σειρα f ειναι σε μεγεθος σαν τη πρωτη γενια χ5. Το χ1 ουτε suv δεν ειναι, crossover ειναι ξερω γω..

Οσο για τα extra πραγματικα η bmw ειναι η χειροτερη.

Το tiguan ειναι φθηνοτερο αλλα το tiguan το diesel οχι.

Σα διλιτρο diesel τετρακινητο και μονο ειναι για μενα πολυ καλη επιλογη. Ειδικα με τις προσφορες στη τιμη που ειχε (και συνηθως κανει) η bmw. Δε ξερω με τη vw τι γινεται.

PS το μονο που με ενοχλει που δεν εχει το αυτοκινητο ειναι αντιθαμβωτικοι καθρεπτες!!!! Το vw group πρεπει να τους παιρνει πολυ φθηνα γτ και τα σκοντα εχουνε μου φαινεται!! Μεγαλο πραμα το χειμωνα στην εξοχη..

Αυτό με τους αντιθαμβωτικούς εννοείς τους εξωτερικούς αν είναι θερμαινόμενοι;

Να σου πω από την εμπειρία την δική μου.

ΠΟΤΕ δεν κοίταξα αν έχει θερμαινόμενους, αυτό που παρατήρησα είναι ότι ΠΟΤΕ δεν θάμπωσαν όμως.

Στα κανονικά τους δεν είναι ΠΟΤΕ ζεστοί.

Το θέμα είναι ότι παρατήρησα σε κάποιες συνθήκες (βροχής κυρίως) που δουλεύω τους υαλοκαθαριστήρες είναι ότι τα κρύσταλλα των εξωτερικών καθρεπτών ζεσταίνονται, την πρώτη φορά που τους ακούμπησα λέω δεν παίζει είναι από τον ήλιο, όμως ισχύει δλδ σε συνθήκες που κανονικά θαμπώνουν οι καθρέπτες (άσχετως τελικά αν δουλεύουν οι υαλοκαθαριστήρες) τα κρύσταλλα θερμαίνονται.

Έχεις κανείς κάποιο μάνιουαλ που να λέει τι παίζει;

tazeus
09-11-11, 20:44
Αυτό με τους αντιθαμβωτικούς εννοείς τους εξωτερικούς αν είναι θερμαινόμενοι;

Να σου πω από την εμπειρία την δική μου.

ΠΟΤΕ δεν κοίταξα αν έχει θερμαινόμενους, αυτό που παρατήρησα είναι ότι ΠΟΤΕ δεν θάμπωσαν όμως.

Στα κανονικά τους δεν είναι ΠΟΤΕ ζεστοί.

Το θέμα είναι ότι παρατήρησα σε κάποιες συνθήκες (βροχής κυρίως) που δουλεύω τους υαλοκαθαριστήρες είναι ότι τα κρύσταλλα των εξωτερικών καθρεπτών ζεσταίνονται, την πρώτη φορά που τους ακούμπησα λέω δεν παίζει είναι από τον ήλιο, όμως ισχύει δλδ σε συνθήκες που κανονικά θαμπώνουν οι καθρέπτες (άσχετως τελικά αν δουλεύουν οι υαλοκαθαριστήρες) τα κρύσταλλα θερμαίνονται.

Έχεις κανείς κάποιο μάνιουαλ που να λέει τι παίζει;

Εχεις κλιμα μηπως?

Απο οτι θυμαμαι απο το manual οι αντιθαμβωτικοι ειναι με το κλιμα μαζι, και ποιο συγκεκριμενα με το κουμπι που ξεθαμπωνει το πισω παρμπριζ. Θα το ξανα κοιταξω ομως να σιγουρευτουμε.thumb

Driver M
09-11-11, 20:58
Όπως προ είπα, το Χ1 ήταν αρχικά μέσα στα πλάνα για αγορά, μιας και εμφανισιακά μου αρέσει πολύ.

Στηρίζεται όμως στην πλατφόρμα του Ε90 κ περίμενα κατιτίς παραπάνω από την ήδη στενόχωρη 3άρα.

Είχα συνηθίσει από τη μία την 5άρα που είχα, από την άλλη ένα αβένσις του '98 του πατέρα μου (500lt χώροι αποσκευών από το '98.. + χώροι για επιβάτες) οπότε μου φάνηκε μικρό - επίπεδα άσσου.

Για τους καθρέπτες είμαστε σίγουροι ότι δεν έχει ή μήπως έχει κ λειτουργούν αυτόματα;
Πάνο, δεν τη λες στενόχωρη την Ε90 από άποψη χώρων, τηρουμένων των αναλογιών πάντα.

Από μετρήσεις που είχα διαβάσει είναι πιο ευρύχωρη πίσω (πλην του ύψους) τόσο από το Α4 όσο και τη C class και έχει μεγάλη διαφορά από την προκάτοχο Ε46.
Με τον άσσο δεν υπάρχει σύγκριση, η διαφορά είναι χαώδης.

oldcarskickass
09-11-11, 21:23
Εχεις κλιμα μηπως?

Απο οτι θυμαμαι απο το manual οι αντιθαμβωτικοι ειναι με το κλιμα μαζι, και ποιο συγκεκριμενα με το κουμπι που ξεθαμπωνει το πισω παρμπριζ. Θα το ξανα κοιταξω ομως να σιγουρευτουμε.thumb

Όχι μάνιουαλ κλιματισμό έχω (με τα περιστροφικά χειριστήρια).

Κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει, αλλά όχι με το πίσω τζάμι (γιατί όσο έχω τον άσσο ΔΕΝ θυμάμαι να το έχω ανοίξει ποτέ)