PDA

Επιστροφή στο Forum : E60 520i LCI



S8N
18-07-11, 16:32
Ρίχνω μια ματιά στο ρολόι μου: 20:08. Ήταν Κυριακή 17 Ιουλίου κι έκανε μια διαολεμένη ζέστη. Το θερμόμετρο της BMW έδειχνε 32 βαθμούς κελσίου, αλλά με τόση υγρασία ένιωθα χειρότερα κι από πλανόδιο πωλητή στους δρόμους της Μπανγκόκ.

Μόλις είχα αποχαιρετήσει τα παιδιά και τη σύζυγο κι ετοιμαζόμουν ν' αναχωρήσω από τη Φοινικούντα με προορισμό την Αθήνα. Ήταν η πρώτη φορά από τότε που αγόρασα το αυτοκίνητο που θα έκανα τη διαδρομή αυτή εντελώς μόνος και απαλλαγμένος από καρεκλάκια, καροτσάκια, ποδηλατάκια, βάσεις Isofix και όλα τα συμπαρομαρτούντα. Τότε, πριν 1,5 χρόνο, το οδηγούσα με σεβασμό για να γνωριστούμε. Τώρα θα προσπαθούσα να ταξιδέψω με άλλους ρυθμούς. Με όποιους ρυθμούς τέλος πάντων μπορεί κανείς να οδηγήσει ένα καράβι όπως η αυτόματη 520i.

Μπήκα μέσα, έκλεισα τη βαρειά πόρτα, πάτησα μια φορά το start button, ρύθμισα τον υπολογιστή ταξιδίου και κρατώντας πατημένο το φρένο πίεσα για 2η φορά το κουμπί εκκίνησης. Ο Ν43Β20Ο0 πήρε αμέσως μπροστά κι ένα λεπτό αργότερα ισορρόπησε στις 750 rpm με ένα γουργούρισμα που θύμιζε κουαρτέτο από τηγάνια και κατσαρολικά που κοπανούν μεταξύ τους. Αυτό ήταν. Πίεσα το κουμπί sport στο steptronic σε μια προσπάθεια να ξεγελάσω τον εαυτό μου, απενεργοποίησα το DSC, επέλεξα το DS, έλυσα το χειρόφρενο και σκέφτηκα στ' αγγλικά: It's 330 kilometres to Athens, I 've got half a tank of gas, no pack of cigarettes, it's almost dark and I'm wearing sunglasses. Εκείνη τη στιγμή ορκίζομαι πως άκουσα τo E60 να μου λέει "Hit it!". Όπως και να 'χει στ' @@ μου, εγώ το έκανα.

Το ραδιόφωνο έπαιζε κάποιον επαρχιακό σταθμό που έκανε εναλλαγές μεταξύ Μητροπάνου και Black Eyed Peas. Και πάλι, ήταν καλύτερη συντροφιά από τα 'Ζουζούνια' και τους 'Mazoo and the zoo'. Ο δρόμος ήταν απελπιστικά άδειος σε σημείο που στις γλυστερές στροφές έξω από την Πύλο έπαιζα χωρίς φόβο. Ούτως ή άλλως η ιπποδύναμη του 520i δεν αρκεί να σε φέρει εύκολα σε δύσκολη στιγμή, δεν αρκεί όμως και να σε βγάλει από μια. Η ουρά κουνιόταν δεξιά - αριστερά αλλά πέρα από αυτά τα μικροσκιρτήματα δεν είδα αξιόλογες γωνίες παρά μόνο σε 2-3 ανηφορικές φουρκέτες. Ίσως να το παράκανα με τα 275 πίσω.

Οι προσπεράσεις γίνονταν με πολύ φασαρία αλλά σχετικά άνετα, εξάλλου ο κινητήρας αυτός έχει επανειλλημένως αποδείξει την αγάπη του για το στροφάρισμα. Στον δρόμο πετυχαίνω ένα V40 το οποίο δείχνει να χαίρεται κι εκείνο τη διαδρομή. Δυστυχώς η BMW δεν έχει διάθεση για παρέα σήμερα κι έτσι σύντομα το Volvo μένει να χαζεύει τα οπίσθιά μας. Πριν καν το καταλάβω έχω φτάσει στη Μεσσήνη και κόβω για Βαλλύρα. Επιτέλους, στην πλατεία της Μεσσήνης καταφέρνω να το διώξω όμορφα στην πλατεία αλλά και να βγω απ' αυτήν με το πλάι. Το σπάνιο καλλιτεχνικό αυτό πατινάζ αμαυρώθηκε μόνο από μερικά φάσκελα κάποιων πολύ comme-il-faut.

Στα χωριά πριν τη Βαλλύρα πηγαίνω με απαγορευτικά 3ψήφια νούμερα μέχρις ότου πεταχτηκε ένας υπερσυντέλικος με μηχανάκι και κάτι σακκούλες σκουπιδιών στα χέρια. Τα φρένα του 530 που έβαλα πρόσφατα έκαναν άψογη δουλειά, χαρίζοντας μερικά ακόμη χρονάκια στον Καρπάθουλα ο οποίος τη γλύτωσε μόνο με ένα κατουρημένο βρακί και δυο σκισμένες μαύρες σακκούλες. Συνεχίζω με τους ίδιους ρυθμούς προσπερνώντας από νεκροφόρες E200 με led πίσω φώτα μέχρι φορτηγά, περνώ πετώντας τη στενή γέφυρα της Βαλλύρας -που για κάποιον λόγο μου φέρνει στο νου ένα καρτούν με τον Ακέφαλο Καβαλάρη που έβλεπα μικρός-, τρώω απίστευτα σκατοψύχια από τους θαμώνες των καφενείων και σύντομα φτάνω στη διασταύρωση του κεντρικού δρόμου, όπου δεν παραλείπω να βγω και πάλι με το πλάι.

Η συνέχεια στο μενού γράφει 'Παραδείσια' και αμέτρητες ανηφορικές στροφές. Ο κινητήρας αγκομαχάει καθώς έχω πέσει πίσω από τον σωφέρ της Κας Daisy ο οποίος δε λέει να κάνει λίγο δεξιά. Ευτυχώς η πίσω κίνηση βοηθά στις ανηφόρες, ανώ το άψογο σασί της 5άρας δεν πτοείται από τις κλειστές φουρκέτες. Πως να πτοηθεί ένα αυτοκίνητο που έχει σχεδιαστεί για 500 ίππους, όταν συμβιβάζεται με 170? Σύντομα ο σωφέρ παίρνει τον πούλο, η Κα Daisy παθαίνει 3 εγκεφαλικά και το σιχαμένο κωλάμαξό της τρώει τη σκόνη μου πριν βγω στον καινούργιο δρόμο με όριο τα (1)80.

Στη σύραγγα του Ραψομμάτη μου έρχονται σκηνές από κάτι τραγικά δυστυχήματα σε τούνελ στη Ρωσία και κόβω αρκετά. Από την ευθεία της Τρίπολης και μετά δεν πάτησα πουθενά φρένο, βοηθούμενος πολύ από την εκπληκτική σταθερότητα του αυτοκινήτου και το ιδανικό του στήσιμο που μόνο από τις κλίσεις υποφέρει (με την στάνταρ ανάρτηση). Πριν πω κύμινο έχω διακτινιστεί στην Κόρινθο. Η ώρα είναι 22:11. 2 ώρες και 4 λεπτά είναι απίστευτος χρόνος, έχει όμως τις επιπτώσεις του σε καύσιμο και -ο χρόνος θα δείξει- σε πόντους στο point system.

Δυστυχώς στην Ε.Ο. Αθηνών-Κορίνθου γινόταν της ανωμαλίας το κάγκελο και οι ρυθμοί έπεσαν πιο γρήγορα κι απ' τον γενικό δείκτη τιμών στο Χ.Α.Α. Ενδεικτικά σας αναφέρω πως έκανα πάνω από 2 ώρες για να φτάσω στους Θρακομακεδόνες.

Στις 00:20 λοιπόν έβαλα το αυτοκίνητο στο υπόγειο γκαράζ κι έκλεισα την γκαραζόπορτα. Οι ανεμιστήρες δούλευαν στο τέρμα πριν βγάλω το κλειδί. Το κεντρικό τούνελ έκαιγε, το ίδιο και το δάπεδο του πορτ-μπαγκάζ. Η εξάτμιση είχε βγει 10 πόντους έξω από τη διαστολή. Το κλείδωσα και του χάιδεψα τη μάσκα καθώς έσβηναν τα angel eyes. Έκλεισα την πόρτα και καθώς ανέβαινα τα σκαλοπάτια μπορούσα ακόμη ν' ακούσω το ρυθμικό τακ-τακ της συστολής της εξάτμισης. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις γιατί το δέσιμο με τέτοια αυτοκίνητα είναι τόσο ισχυρό. Για μένα δεν είναι ένα ακόμη οικογενειακό σεντάν με κινητήρα αποκλειστικά για τριτοκοσμικές χώρες των Βαλκανίων και της Ιβηρικής. Είναι η BMW μου. Κάτι τρέχει με το DNA της. Και την λατρεύω.

- ΝΟΤ ΤΗΕ ΕΝD -

Με το που μπαίνω στο σπίτι σκάει τηλεφώνημα...

- Έφτασες κιόλας ζουζουνάκι μου?
- Μόλις μπήκα αγάπη, 4,5 ώρες έκανα...
- Δεν είχε κίνηση?
- Τίποτα. Νέκρα. Μαύρη πίσσα η Εθνική. Αφού σε κάποια στιγμή νόμιζα ότι έπαιζα στο 28 days later.
- Περίεργο... Κυριακή βράδυ?
- Ποιος ξέρει... Η κρίση, τα καύσιμα...
- Μάλλον. Τέσπα, να προσέχεις, καληνύχτα!
- Καληνύχτα, φίλα μου τα μανάρια!

Σήμερα περιμένω να πέσει χέσιμο γιατί μίλησε με την αδερφή της η οποία έκανε 2,5 ώρες από Λουτράκι-Χαλάνδρι ίδια ώρα χθες.

- ΤΗΕ ΕΝD ? -

katsaraios
18-07-11, 16:45
στροφες στα Παραδεισια εννοεις την αναβαση της Τσακωνας??
γιατι μολις κατεβεις την Τσακωνα δεν εχει στροφες,περνας μεσα απο το χωριο και σε βγαζει στο καινουριο κομματι

στη Βαλυρα ειναι ο joseph και στην επομενη διασταυρωση μολις βγεις στην "εθνικη" απεναντι ειναι το δικο μου χωριο Κατσαρου..
για κοιτα μην βρεθουμε για κανα καφε...

S8N
18-07-11, 16:50
Την ανάβαση Τσακώνας εννοώ! Ωραίος δρόμος αλλά χάλια οδόστρωμα ρε γμτ. Πάντα κόβω από Βαλύρα για ν' αποφύγω την κίνηση και το φανάρι έξω από την Καλαμάτα. Ίσως να τα πούμε μεσοβδόμαδα!

katsaraios
18-07-11, 16:55
Την ανάβαση Τσακώνας εννοώ! Ωραίος δρόμος αλλά χάλια οδόστρωμα ρε γμτ. Πάντα κόβω από Βαλύρα για ν' αποφύγω την κίνηση και το φανάρι έξω από την Καλαμάτα. Ίσως να τα πούμε μεσοβδόμαδα!
με τον Ιωσηφ ναι ,γιατι εγω αργω φιλε...thumb

Z4 DCT
18-07-11, 16:58
Απο την μια κλαιω απο τα γελια με την απιστευτα γλαφυρη παρουσιαση σου, και απο την αλλη .........
Για μένα δεν είναι ένα ακόμη οικογενειακό σεντάν με κινητήρα αποκλειστικά για τριτοκοσμικές χώρες των Βαλκανίων και της Ιβηρικής. Είναι η BMW μου. Κάτι τρέχει με το DNA της. Και την λατρεύω.


Αυτο τα λεει ολα........thumbthumbthumb

m-power_01
18-07-11, 17:04
Εγώ κρατάω τα σημαντικά... ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ! Πότε θα πάμε για μπύρες?

S8N
18-07-11, 17:23
Αύριο ή Τετάρτη βράδυ... Την Πέμπτη το απόγευμα θα επιστρέψω Φοινικούντα, μια μέρα νωρίτερα απ' ότι προγραμμάτιζα.

PANOS-E60
18-07-11, 17:27
Εγώ κρατάω τα σημαντικά... ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ! Πότε θα πάμε για μπύρες?


Αύριο ή Τετάρτη βράδυ... Την Πέμπτη το απόγευμα θα επιστρέψω Φοινικούντα, μια μέρα νωρίτερα απ' ότι προγραμμάτιζα.

Αυριο λοιπόν, που μπορώ και εγω. Μπύρα στου Μήτσου ?

S8N
18-07-11, 17:32
Εγώ είμαι μέσα. Ό,τι ώρα να 'ναι.

m-power_01
18-07-11, 17:32
Αυριο λοιπόν, που μπορώ και εγω. Μπύρα στου Μήτσου ?

Αν και δεν τον συμπαθώ... γιατί δεν έφτιαξε λουκάνικα, και μας ξεπέταξε με κάτι παλιοσουβλάκια... θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα έρθω:th_Laie_67-1:

DionisisM5
18-07-11, 17:41
Μακαρι να ειχες και το θυριο με τα 507 να μας ελεγες και αλλες ποιο πολλες ανατριχιαστικες ιστοριες που σιγουρα θα υπηρχαν με αυτο το τερας,στην αναβαση ειδικα.!!!:rally::rally::rally::rally:

Να το χαιρεσαι το εργαλειο......thumb

PANOS-E60
18-07-11, 17:58
Πράγματι φίλε, το Ε60 έχει πλαισι-άρα ! Και turn-in ξυράφι. Την προπερασμένη Κυριακή υποχρέωσε σε άτακτη υποχώρηση ένα volvo S60 2.0T στις στριφές της Επιδαύρου, χωρίς καθόλου ιδρώτα. Πατάει και πληροφορεί τον οδηγό του απίστευτα γιά τον όγκο και το βάρος του. Δεν έχεις παρά να το εμπιστευτείς και θα σε αποζημιώσει. :original:

S8N
18-07-11, 18:07
Μακαρι να ειχες και το θυριο με τα 507 να μας ελεγες και αλλες ποιο πολλες ανατριχιαστικες ιστοριες που σιγουρα θα υπηρχαν με αυτο το τερας,στην αναβαση ειδικα.!!!:rally::rally::rally::rally:

Να το χαιρεσαι το εργαλειο......thumb

Μακάρι Διονύση να 'χα τα χέρια για τέτοιο θηρίο αλλά οι δυνατότητές μου δε φτάνουν μέχρις εκεί! Πιστεύω πως με ένα 530 θα ήμουν υπερκαλυμένος, τα δε όριά του δε θα τα έφτανα ποτέ. Σ' αυτούς τους καιρούς όμως κάνω το σταυρό μου που έχω και το 520!

Samaro
18-07-11, 18:26
Πράγματι φίλε, το Ε60 έχει πλαισι-άρα ! Και turn-in ξυράφι. Την προπερασμένη Κυριακή υποχρέωσε σε άτακτη υποχώρηση ένα volvo S60 2.0T στις στριφές της Επιδαύρου, χωρίς καθόλου ιδρώτα. Πατάει και πληροφορεί τον οδηγό του απίστευτα γιά τον όγκο και το βάρος του. Δεν έχεις παρά να το εμπιστευτείς και θα σε αποζημιώσει. :original:
Πάνο !! Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει !!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
:th_Laie_67-1:

giannis_compact
18-07-11, 18:27
Μια χαρά είναι το αμάξι σου Άρη!Ποιός είπε ότι το 520 είναι λίγο!!Εντάξει είναι κάπως βαρύ για τα άλογά του αλά δεν παύει να είναι εξίσου συναρπαστικό!Τέλεια η λεπτομερής περιγραφή σου,πολύ όμορφο να διαβάζει κανείς περιγραφές σαν αυτή!!

aristent
18-07-11, 18:39
Αρηηηηηηη!!!!!!...μπραβο ρε φιλε που το απολαυσες το αμαξι!!!!!:thumbsup:
:whistle:....αξιζει αυτο που εκανες,παρ'ολο το αυριανο κραξιμο της συζυγου για το...."ψεματακι"!!!!:thumbsup:

Εχουμε ενα τιμιο,ασφαλες και αξιοπιστο οχημα,με δυναμη που μονο "αδειος" μπορεις να εκμεταλευτεις για "παιχνιδι",κατι που για μας τους παντρεμενους ("αδειος")ειναι λιγο σπανιο.....

....καποια στιγμη ειχα παει και εγω για καποια δουλεια στα Τρικαλα, μονο με τον γιο μου,δεν εκανα και τιποτα σπουδαιο γιατι ηταν μονο 6μηνων το οχημα,μολις ειχε ανοιξει το μοτερ και επιτελους διαπιστωσα οτι το εργοστασιο λεει αληθεια για την....... τελικη ταχυτητα!!!!:thumbsup:

Το χειροτερο που εχω παθει τωρα τελευταια ειναι που κανω με το στομα το γουργουριτο του ηχου που ειχε η //Μ5 του Αλεξη!!!!:th_Laie_67-1::thumbsup:....παταω λιγο το γκαζι και "φανταζομαι" επιταχυνσεις ατελειωτες κλπ.!!!:thumbsup:

....τι το'θελα και συνταξιδεψαμε Λαρισα-Νεοι Ποροι και αντιστροφα????...με περνουσε σα σταματημενο οποτε ηθελε και ο V10 πραγματικα ακουγοταν απο αποσταση σα να ερχοτανε κανενα μονοθεσιο F1!!! ...ακομα ακουω το βρουμ-βρουμ!!!....

GiannisRob
18-07-11, 18:57
Την προπερασμένη Κυριακή υποχρέωσε σε άτακτη υποχώρηση ένα volvo S60 2.0T στις στριφές της Επιδαύρου, χωρίς καθόλου ιδρώτα.

Μη μου πεις ότι το S60 ήταν και μπεζ?

alexm
18-07-11, 19:44
Μακάρι Διονύση να 'χα τα χέρια για τέτοιο θηρίο αλλά οι δυνατότητές μου δε φτάνουν μέχρις εκεί! Πιστεύω πως με ένα 530 θα ήμουν υπερκαλυμένος, τα δε όριά του δε θα τα έφτανα ποτέ. Σ' αυτούς τους καιρούς όμως κάνω το σταυρό μου που έχω και το 520!

Αρη, το ε60 ειναι μπαουλο μονο στο ματι,στην πραξη ειναι ενα αυτοκινητο που μπορεις να παιξεις σε στριφτερο δρομο αλλα και να σε τρελλανει με την ποιοτητα κυλισης στα 300 +.....
Με ενα ε60 530 ο μεσος οδηγος ειναι υπερ καλυμμενος,βαζοντας ενα μπλοκε καλυπτει τις στριφτερες οδηγικες του ανησυχιες και δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω!!!!, το πιο πολυ, εκτος οτι του ειναι αχρηστο εως επικινδυνο για τα χερια του,μπορει να καταληξει να φυλαει το parking....:whistle:στους χαλεπους καιρους που ζουμε thumb

kplc16
18-07-11, 20:02
η περιγραφη σου ειναι τελεια.
οπα ετοιμα τα ποπ κορν.
παω να γεμισω το πιατο και τη ξαναδιαβαζω.

Ζητω ο ελικας και οι συναρπαστικες περιγραφες

PANOS-E60
18-07-11, 21:37
Μη μου πεις ότι το S60 ήταν και μπεζ?

μαύρο ήτανε Γιάννη.

Monsta
18-07-11, 21:53
Το χειροτερο που εχω παθει τωρα τελευταια ειναι που κανω με το στομα το γουργουριτο του ηχου που ειχε η //Μ5 του Αλεξη!!!!:th_Laie_67-1::thumbsup:....παταω λιγο το γκαζι και "φανταζομαι" επιταχυνσεις ατελειωτες κλπ.!!!:thumbsup:




Άρη #1, η λύση σου είναι εδώ...



https://www.youtube.com/watch?v=N8eOTGhTpDY




Άρη #2, πολύ ωραία (όπως πάντα) περιγραφή. thumb

aristent
18-07-11, 22:01
Θα το σκισω το εργαλειο!!!!:th_Laie_67-1::thumbsup:
τουλαχιστον 100 αλογα θα παρει!!!:hystericalbs1::hystericalbs1::thumbs up:

δεν θα ακουω μουσικη,αλλα τι τη θες? αμα εχεις.....V10!!!:thumbsup:

stefm5
18-07-11, 22:04
Άρη #1, η λύση σου είναι εδώ...


https://www.youtube.com/watch?v=N8eOTGhTpDY




Άρη #2, πολύ ωραία (όπως πάντα) περιγραφή. thumb

όλα τα περίμενα αλλά ότι θα έβγαζαν racing ήχο με τίποτα! :th_Laie_67-1:

πάντως μπράβο ρε άρη μου έδωσες κουράγιο γιατί νομίζω πως το 530 δεν πάει βήμα :whistle:

nikos1400
18-07-11, 22:23
:thumbsup:
Οπως παντα τελεια 'αφηγηση' !

Μακαρι να μπορουσαμε να'χουμε ενα γκαραζ 100 μετρα μηκος με παραλληλα παρκιν και ενα αυτοκινητο για καθε μας "διαθεση/αναγκη"...
:(

m-power_01
18-07-11, 22:35
Μη μου πεις ότι το S60 ήταν και μπεζ?


μαύρο ήτανε Γιάννη.

Συγγνώμη για το οφ τοπικ Αρη, αλλά επειδή είχαμε μία κουβέντα με τον Πάνο .
Γιαννη το S60 πόσα άλογα βγάζει ,σε τι πίεση δουλεύει?

DionisisM5
18-07-11, 23:06
Μακάρι Διονύση να 'χα τα χέρια για τέτοιο θηρίο αλλά οι δυνατότητές μου δε φτάνουν μέχρις εκεί! Πιστεύω πως με ένα 530 θα ήμουν υπερκαλυμένος, τα δε όριά του δε θα τα έφτανα ποτέ. Σ' αυτούς τους καιρούς όμως κάνω το σταυρό μου που έχω και το 520!

Και εγω το ιδιο φιλε κανω το σταυρο μου που εχω και 520.!!!

Απλα τωρα ξερεις παντα θελουμε το καλυτερο δεν μας φτανει αυτο που εχουμε.>!!thumbthumb

GiannisRob
18-07-11, 23:42
Κατ' αρχήν, συγχαρητήρια Άρη για την περιγραφή! Πολύ ωραία η αφήγηση!


μαύρο ήτανε Γιάννη.

Χμμ... Πάντως τότε ήταν ο πατέρας με το Volvo σε εκείνα τα μέρη και μου παραπονέθηκε μετά ότι τον ζόρισε ένα 5άρι. Μάλλον εκείνη τη μέρα τα 5άρια βγήκαν παγανιά και κυνηγάγανε S60 :D


Συγγνώμη για το οφ τοπικ Αρη, αλλά επειδή είχαμε μία κουβέντα με τον Πάνο .
Γιαννη το S60 πόσα άλογα βγάζει ,σε τι πίεση δουλεύει?

Μέχρι το ΜΥ2006 βγάζανε 180 άλογα, ενώ από το ΜΥ2007 και μετά για κάποιο λόγο, χωρίς να ανακοινώσουν κάποια αλλαγή στο μοτέρ, το S60 2.0T έβγαινε με 175 αλόγατα.

Όσο για την πίεση, ο Χρηστάκης που το είχε ψάξει κάποια στιγμή, μας ανακοίνωσε στο Μανίφικο ότι το μοτέρ το συγκεκριμένο με κωδικό Β5204Τ5 και τουρμπίνα Mitshubishi TD03-12L αν θυμάμαι καλά, ανεβάζει πίεση υπερπλήρωσης 0,125bar.

Ελπίζω να βοήθησα.

:cheers:

m-power_01
18-07-11, 23:46
Ναι ρε Γιαννη θυμόμουν ότι τσαμπα την κουβαλάς την τουρμπίνα, αλλά ο Πάνος δεν με πίστευε!!!

GiannisRob
18-07-11, 23:54
Ναι ρε Γιαννη θυμόμουν ότι τσαμπα την κουβαλάς την τουρμπίνα, αλλά ο Πάνος δεν με πίστευε!!!

Άκου λοιπόν τι θα κάνουμε. Θα μαζέψει το φόρουμ λεφτά, και θα με κεράσετε όλοι μαζί ένα ωραίο πρόγραμμα. Θα με ανεβάσετε στα 0,6bar (είναι και αλουμινένιο το μοτεράκι, μην του αλλάξουμε τον αδόξαστο) και μετά θα γυρίσω όλη την Ελλάδα και θα κερνάω τσαγάκια στα 520i. Τι λές?

ΥΓ. Συγγνώμη Άρη αν σου χαλάω το θρεντ...

PANOS-E60
19-07-11, 07:22
Χμμ... Πάντως τότε ήταν ο πατέρας με το Volvo σε εκείνα τα μέρη και μου παραπονέθηκε μετά ότι τον ζόρισε ένα 5άρι. Μάλλον εκείνη τη μέρα τα 5άρια βγήκαν παγανιά και κυνηγάγανε S60 :D



Μέχρι το ΜΥ2006 βγάζανε 180 άλογα, ενώ από το ΜΥ2007 και μετά για κάποιο λόγο, χωρίς να ανακοινώσουν κάποια αλλαγή στο μοτέρ, το S60 2.0T έβγαινε με 175 αλόγατα.

Όσο για την πίεση, ο Χρηστάκης που το είχε ψάξει κάποια στιγμή, μας ανακοίνωσε στο Μανίφικο ότι το μοτέρ το συγκεκριμένο με κωδικό Β5204Τ5 και τουρμπίνα Mitshubishi TD03-12L αν θυμάμαι καλά, ανεβάζει πίεση υπερπλήρωσης 0,125bar.

Ελπίζω να βοήθησα.

:cheers:


Ναι ρε Γιαννη θυμόμουν ότι τσαμπα την κουβαλάς την τουρμπίνα, αλλά ο Πάνος δεν με πίστευε!!!

πάντως παιδιά στις ευθείες μου ξεκόλαγε άνετα το S60, προφανώς λόγω ροπής ... στις διαδοχικές στροφές 2ης και 3ης όμως πατούσε πολύ περισσότερα φρένα στις εισόδους και οι κλίσεις του ήταν εντονότερες ... Πλησιάζοντας Αλμυρή, έβγαλε δεξί φλας και με άφησε ... :original:

nik200
19-07-11, 07:38
εγω παντως μετα απο αυτη την απιστευτη ιστοριουλα..ενα πραγμα δεν κανω..να παντρευτω...:shok::shok::shok::th_Laie_67-1::thumbsup:

gnx
19-07-11, 09:26
Άρη, όντως ο Ν43Β20Ο0 γουστάρει το στροφάρισμα... Έκανα εχτές τη διαδρομή αυτή, το μεγαλυτερο κομμάτι της, και το αυτοκίνητο πήγαινε αερα.

Ωραά περιγραφή!

Panos 316T
19-07-11, 10:30
δεν παίζεσαι.....:notworthy:

e60
19-07-11, 12:25
αδερφε ενα θα πω.........εγραψες..!!!!

hexdec
19-07-11, 13:06
:notworthy:

GM6
19-07-11, 13:58
:worthy::thumbsup:

oldcarskickass
19-07-11, 14:35
Την πάτησες φίλος.

Προσωπικά όταν κάνω τέτοιες μαλακίες, ανάβω το A/C του σπιτιού κάθομαι έτσι ώστε να με χτυπάει ο αέρας, βάζω και το ράδιο και έχεις μια καλή προσημείωση της κίνησης σε Ι.Χ..

Φοβερή περιγραφή πάντως.

ntinos
19-07-11, 14:49
Ρίχνω μια ματιά στο ρολόι μου: 20:08. Ήταν Κυριακή 17 Ιουλίου κι έκανε μια διαολεμένη ζέστη. Το θερμόμετρο της BMW έδειχνε 32 βαθμούς κελσίου, αλλά με τόση υγρασία ένιωθα χειρότερα κι από πλανόδιο πωλητή στους δρόμους της Μπανγκόκ.

Μόλις είχα αποχαιρετήσει τα παιδιά και τη σύζυγο κι ετοιμαζόμουν ν' αναχωρήσω από τη Φοινικούντα με προορισμό την Αθήνα. Ήταν η πρώτη φορά από τότε που αγόρασα το αυτοκίνητο που θα έκανα τη διαδρομή αυτή εντελώς μόνος και απαλλαγμένος από καρεκλάκια, καροτσάκια, ποδηλατάκια, βάσεις Isofix και όλα τα συμπαρομαρτούντα. Τότε, πριν 1,5 χρόνο, το οδηγούσα με σεβασμό για να γνωριστούμε. Τώρα θα προσπαθούσα να ταξιδέψω με άλλους ρυθμούς. Με όποιους ρυθμούς τέλος πάντων μπορεί κανείς να οδηγήσει ένα καράβι όπως η αυτόματη 520i.

Μπήκα μέσα, έκλεισα τη βαρειά πόρτα, πάτησα μια φορά το start button, ρύθμισα τον υπολογιστή ταξιδίου και κρατώντας πατημένο το φρένο πίεσα για 2η φορά το κουμπί εκκίνησης. Ο Ν43Β20Ο0 πήρε αμέσως μπροστά κι ένα λεπτό αργότερα ισορρόπησε στις 750 rpm με ένα γουργούρισμα που θύμιζε κουαρτέτο από τηγάνια και κατσαρολικά που κοπανούν μεταξύ τους. Αυτό ήταν. Πίεσα το κουμπί sport στο steptronic σε μια προσπάθεια να ξεγελάσω τον εαυτό μου, απενεργοποίησα το DSC, επέλεξα το DS, έλυσα το χειρόφρενο και σκέφτηκα στ' αγγλικά: It's 330 kilometres to Athens, I 've got half a tank of gas, no pack of cigarettes, it's almost dark and I'm wearing sunglasses. Εκείνη τη στιγμή ορκίζομαι πως άκουσα τo E60 να μου λέει "Hit it!". Όπως και να 'χει στ' @@ μου, εγώ το έκανα.

Το ραδιόφωνο έπαιζε κάποιον επαρχιακό σταθμό που έκανε εναλλαγές μεταξύ Μητροπάνου και Black Eyed Peas. Και πάλι, ήταν καλύτερη συντροφιά από τα 'Ζουζούνια' και τους 'Mazoo and the zoo'. Ο δρόμος ήταν απελπιστικά άδειος σε σημείο που στις γλυστερές στροφές έξω από την Πύλο έπαιζα χωρίς φόβο. Ούτως ή άλλως η ιπποδύναμη του 520i δεν αρκεί να σε φέρει εύκολα σε δύσκολη στιγμή, δεν αρκεί όμως και να σε βγάλει από μια. Η ουρά κουνιόταν δεξιά - αριστερά αλλά πέρα από αυτά τα μικροσκιρτήματα δεν είδα αξιόλογες γωνίες παρά μόνο σε 2-3 ανηφορικές φουρκέτες. Ίσως να το παράκανα με τα 275 πίσω.

Οι προσπεράσεις γίνονταν με πολύ φασαρία αλλά σχετικά άνετα, εξάλλου ο κινητήρας αυτός έχει επανειλλημένως αποδείξει την αγάπη του για το στροφάρισμα. Στον δρόμο πετυχαίνω ένα V40 το οποίο δείχνει να χαίρεται κι εκείνο τη διαδρομή. Δυστυχώς η BMW δεν έχει διάθεση για παρέα σήμερα κι έτσι σύντομα το Volvo μένει να χαζεύει τα οπίσθιά μας. Πριν καν το καταλάβω έχω φτάσει στη Μεσσήνη και κόβω για Βαλλύρα. Επιτέλους, στην πλατεία της Μεσσήνης καταφέρνω να το διώξω όμορφα στην πλατεία αλλά και να βγω απ' αυτήν με το πλάι. Το σπάνιο καλλιτεχνικό αυτό πατινάζ αμαυρώθηκε μόνο από μερικά φάσκελα κάποιων πολύ comme-il-faut.

Στα χωριά πριν τη Βαλλύρα πηγαίνω με απαγορευτικά 3ψήφια νούμερα μέχρις ότου πεταχτηκε ένας υπερσυντέλικος με μηχανάκι και κάτι σακκούλες σκουπιδιών στα χέρια. Τα φρένα του 530 που έβαλα πρόσφατα έκαναν άψογη δουλειά, χαρίζοντας μερικά ακόμη χρονάκια στον Καρπάθουλα ο οποίος τη γλύτωσε μόνο με ένα κατουρημένο βρακί και δυο σκισμένες μαύρες σακκούλες. Συνεχίζω με τους ίδιους ρυθμούς προσπερνώντας από νεκροφόρες E200 με led πίσω φώτα μέχρι φορτηγά, περνώ πετώντας τη στενή γέφυρα της Βαλλύρας -που για κάποιον λόγο μου φέρνει στο νου ένα καρτούν με τον Ακέφαλο Καβαλάρη που έβλεπα μικρός-, τρώω απίστευτα σκατοψύχια από τους θαμώνες των καφενείων και σύντομα φτάνω στη διασταύρωση του κεντρικού δρόμου, όπου δεν παραλείπω να βγω και πάλι με το πλάι.

Η συνέχεια στο μενού γράφει 'Παραδείσια' και αμέτρητες ανηφορικές στροφές. Ο κινητήρας αγκομαχάει καθώς έχω πέσει πίσω από τον σωφέρ της Κας Daisy ο οποίος δε λέει να κάνει λίγο δεξιά. Ευτυχώς η πίσω κίνηση βοηθά στις ανηφόρες, ανώ το άψογο σασί της 5άρας δεν πτοείται από τις κλειστές φουρκέτες. Πως να πτοηθεί ένα αυτοκίνητο που έχει σχεδιαστεί για 500 ίππους, όταν συμβιβάζεται με 170? Σύντομα ο σωφέρ παίρνει τον πούλο, η Κα Daisy παθαίνει 3 εγκεφαλικά και το σιχαμένο κωλάμαξό της τρώει τη σκόνη μου πριν βγω στον καινούργιο δρόμο με όριο τα (1)80.

Στη σύραγγα του Ραψομμάτη μου έρχονται σκηνές από κάτι τραγικά δυστυχήματα σε τούνελ στη Ρωσία και κόβω αρκετά. Από την ευθεία της Τρίπολης και μετά δεν πάτησα πουθενά φρένο, βοηθούμενος πολύ από την εκπληκτική σταθερότητα του αυτοκινήτου και το ιδανικό του στήσιμο που μόνο από τις κλίσεις υποφέρει (με την στάνταρ ανάρτηση). Πριν πω κύμινο έχω διακτινιστεί στην Κόρινθο. Η ώρα είναι 22:11. 2 ώρες και 4 λεπτά είναι απίστευτος χρόνος, έχει όμως τις επιπτώσεις του σε καύσιμο και -ο χρόνος θα δείξει- σε πόντους στο point system.

Δυστυχώς στην Ε.Ο. Αθηνών-Κορίνθου γινόταν της ανωμαλίας το κάγκελο και οι ρυθμοί έπεσαν πιο γρήγορα κι απ' τον γενικό δείκτη τιμών στο Χ.Α.Α. Ενδεικτικά σας αναφέρω πως έκανα πάνω από 2 ώρες για να φτάσω στους Θρακομακεδόνες.

Στις 00:20 λοιπόν έβαλα το αυτοκίνητο στο υπόγειο γκαράζ κι έκλεισα την γκαραζόπορτα. Οι ανεμιστήρες δούλευαν στο τέρμα πριν βγάλω το κλειδί. Το κεντρικό τούνελ έκαιγε, το ίδιο και το δάπεδο του πορτ-μπαγκάζ. Η εξάτμιση είχε βγει 10 πόντους έξω από τη διαστολή. Το κλείδωσα και του χάιδεψα τη μάσκα καθώς έσβηναν τα angel eyes. Έκλεισα την πόρτα και καθώς ανέβαινα τα σκαλοπάτια μπορούσα ακόμη ν' ακούσω το ρυθμικό τακ-τακ της συστολής της εξάτμισης. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις γιατί το δέσιμο με τέτοια αυτοκίνητα είναι τόσο ισχυρό. Για μένα δεν είναι ένα ακόμη οικογενειακό σεντάν με κινητήρα αποκλειστικά για τριτοκοσμικές χώρες των Βαλκανίων και της Ιβηρικής. Είναι η BMW μου. Κάτι τρέχει με το DNA της. Και την λατρεύω.

- ΝΟΤ ΤΗΕ ΕΝD -

Με το που μπαίνω στο σπίτι σκάει τηλεφώνημα...

- Έφτασες κιόλας ζουζουνάκι μου?
- Μόλις μπήκα αγάπη, 4,5 ώρες έκανα...
- Δεν είχε κίνηση?
- Τίποτα. Νέκρα. Μαύρη πίσσα η Εθνική. Αφού σε κάποια στιγμή νόμιζα ότι έπαιζα στο 28 days later.
- Περίεργο... Κυριακή βράδυ?
- Ποιος ξέρει... Η κρίση, τα καύσιμα...
- Μάλλον. Τέσπα, να προσέχεις, καληνύχτα!
- Καληνύχτα, φίλα μου τα μανάρια!

Σήμερα περιμένω να πέσει χέσιμο γιατί μίλησε με την αδερφή της η οποία έκανε 2,5 ώρες από Λουτράκι-Χαλάνδρι ίδια ώρα χθες.

- ΤΗΕ ΕΝD ? -

Απο τα καλυτερα ποστ που εχω διαβασει σε φορουμ (γενικα)

Να 'σαι καλα S8N, μου εφτιαξες την διαθεση !

Ptboul
19-07-11, 15:16
Απο τα καλυτερα ποστ που εχω διαβασει σε φορουμ (γενικα)

Να 'σαι καλα S8N, μου εφτιαξες την διαθεση !


Ντίνο κάνε ένα search να βρεις κ άλλα κρυμμένα διαμάντια του Άρη, αμ πως, δε σε φέραμε εδώ τζάμπα.. :D

ps: Κοίτα να έρθεις σήμερα αν μπορείς το βραδάκι στη συνάντηση..

GiannisRob
19-07-11, 15:39
πάντως παιδιά στις ευθείες μου ξεκόλαγε άνετα το S60, προφανώς λόγω ροπής ... στις διαδοχικές στροφές 2ης και 3ης όμως πατούσε πολύ περισσότερα φρένα στις εισόδους και οι κλίσεις του ήταν εντονότερες ... Πλησιάζοντας Αλμυρή, έβγαλε δεξί φλας και με άφησε ... :original:

Αν δεν κάνω λάθος η ροπή του είναι 240Nm, διόλου ευκαταφρόνητη, δηλαδή!

Οι κλίσεις, πάντως, όπως επισήμανες είναι που δεν αφήνουν το αμάξι να στρίψει, αφού είναι απίστευτα σοφτ. Αν τώρα μπορείς να το πας με το πλάι, αλλάζει λίγο το πράγμα.

Να πω την αλήθεια, εγώ δυο - τρεις φορές κατάφερα να το στρίψω με το πλάι, και από τη μία σοκαρίστηκα από την ταχύτητα εισόδου/εξόδου, από την άλλη χέστηκα πάνω μου, γιατί το τιμόνι δεν βοηθάει ιδιαίτερα, και όσο να 'ναι, οι κλίσεις ήταν πάλι αισθητές.

:cheers:

Stathis
19-07-11, 16:45
Ρίχνω μια ματιά στο ρολόι μου: ......................
ευγε αρη, για μια φορα ακομα εξαιρετικος!!! :thumbsup:


Εγώ κρατάω τα σημαντικά... ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ! Πότε θα πάμε για μπύρες?
αχου το... https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/gpa.gif

εχουμε και gay mod τωρα... :banana:

ρε τι τραβαμε... :(

PANOS-E60
19-07-11, 16:49
Αν δεν κάνω λάθος η ροπή του είναι 240Nm, διόλου ευκαταφρόνητη, δηλαδή!

Οι κλίσεις, πάντως, όπως επισήμανες είναι που δεν αφήνουν το αμάξι να στρίψει, αφού είναι απίστευτα σοφτ. Αν τώρα μπορείς να το πας με το πλάι, αλλάζει λίγο το πράγμα.

Να πω την αλήθεια, εγώ δυο - τρεις φορές κατάφερα να το στρίψω με το πλάι, και από τη μία σοκαρίστηκα από την ταχύτητα εισόδου/εξόδου, από την άλλη χέστηκα πάνω μου, γιατί το τιμόνι δεν βοηθάει ιδιαίτερα, και όσο να 'ναι, οι κλίσεις ήταν πάλι αισθητές.

:cheers:

Πολύ καλά την περιγράφεις τη συμπεριφορά του volvo Γιάννη. Αυτή την εικόνα "φωτογραφησα" και εγω, έχοντας το μπροστά μου γιά κανένα 10λεπτο. Με το πλαι ... δύσκολες οι ισορροπίες γιά τετοιας φιλοσοφίας αυτοκίνητο. Δεν ξέρω κι από φρένα τι λέει ... μου φάνηκε πως δεν τα εμπιστευότανε ιδιαίτερα ο κύριος ... Υποψιάζομαι, χωρίς να ξέρω, πολλή υποβοήθηση, κάτι σαν τα audi ...

m-power_01
19-07-11, 16:51
ευγε αρη, για μια φορα ακομα εξαιρετικος!!! :thumbsup:


αχου το... https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/gpa.gif

εχουμε και gay mod τωρα... :banana:

ρε τι τραβαμε... :(

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Βγάζω περίεργα γούστα τελευταία!!!!

joseph
20-07-11, 01:17
Να 'σαι καλα Αρη να χαιρεσαι τη κουκλα σου!!

Φανταζομαι ποσο χαρηκες την διαδρομη, μιας και εμενα μου αρεσει να οδηγω μονος.

Μονο προσεχε την συγκεκριμενη διαδρομη "Μεσσηνη-μεχρι την διασταυρωση της εθνικης" μιας και κρυβει πολλες παγιδες.

Υ.Γ Πως και δεν σε συναντησα?:shok: Εκεινη την ωρα περιπου, γυρνουσα στο σπιτι..μαλλον παρα πηγαινες αερα!!!:warriorsmiley:

GiannisRob
20-07-11, 03:03
Πολύ καλά την περιγράφεις τη συμπεριφορά του volvo Γιάννη.

Το ξέρω. Με ένα τέτοιο βολεύομαι τα τελευταία χρόνια. Δεν λέω, όμως, με έχει βολέψει και μου αρέσει πάρα πολύ!

:D


Με το πλαι ... δύσκολες οι ισορροπίες γιά τετοιας φιλοσοφίας αυτοκίνητο.

Σαφώς και είναι δύσκολο να πάει με το πλάι, λόγω της απίστευτα μαλακής ανάρτησης. Το δικό μου τώρα είναι με Michelin Pilot Exalto. Πλάι ούτε σε σκέψη. Όσο είχα τα Pirelli πάνω, άνοιγε πιο εύκολα η ουρά του άμα το πάλευες. Αλλά και πάλι, δεν είναι φτιαγμένο για τέτοια πράγματα. Όταν όμως είσαι αναγκασμένος να ζεις με τις λακούβες τις Πάτρας, είναι πραγματικά ότι καλύτερο!


Δεν ξέρω κι από φρένα τι λέει ... μου φάνηκε πως δεν τα εμπιστευότανε ιδιαίτερα ο κύριος ... Υποψιάζομαι, χωρίς να ξέρω, πολλή υποβοήθηση, κάτι σαν τα audi ...

Από φρένα: Μέτρια σε αίσθηση, αλλά πολύ αποτελεσματικά. Σε φρενάρισμα 190-0 με έβγαλαν ασπροπρόσωπο. Μετά από ζόρισμα όμως γενικά τα νιώθεις να ζεσταίνονται. Πάντως, αν θυμάμαι καλά, οι μπροστινοί δίσκοι είναι 305mm.

:cheers:

E60_Arkadia
20-07-11, 10:07
Αρη οπως παντα απαιχτος έτσι πρεπει να οδηγειται ενα Ε60! Εγω εχτες τσαγιασα χωρις κοπο ενα Ε200Κ.Μαλιστα το εσπαγε το μερκ,αλλα το Ε60 ειναι παντου ανωτερο.αυριο κατα τις 7 θα μαι για καφεδακι Τριπολη,αν θες παιρνοντας,παρε τηλ. να τον πιουμε μαζι.(τον καφε)

Z4 DCT
20-07-11, 10:58
Αρη οπως παντα απαιχτος έτσι πρεπει να οδηγειται ενα Ε60! Εγω εχτες τσαγιασα χωρις κοπο ενα Ε200Κ.Μαλιστα το εσπαγε το μερκ,αλλα το Ε60 ειναι παντου ανωτερο.αυριο κατα τις 7 θα μαι για καφεδακι Τριπολη,αν θες παιρνοντας,παρε τηλ. να τον πιουμε μαζι.(τον καφε)



Θα το σκισω το εργαλειο!!!!:th_Laie_67-1::thumbsup:
τουλαχιστον 100 αλογα θα παρει!!!:hystericalbs1:
δεν θα ακουω μουσικη,αλλα τι τη θες? αμα εχεις.....V10!!!:thumbsup:







Πράγματι φίλε, το Ε60 έχει πλαισι-άρα ! Και turn-in ξυράφι. Την προπερασμένη Κυριακή υποχρέωσε σε άτακτη υποχώρηση ένα volvo S60 2.0T στις στριφές της Επιδαύρου, χωρίς καθόλου ιδρώτα. Πατάει και πληροφορεί τον οδηγό του απίστευτα γιά τον όγκο και το βάρος του. Δεν έχεις παρά να το εμπιστευτείς και θα σε αποζημιώσει. :original:





....καποια στιγμη ειχα παει και εγω για καποια δουλεια στα Τρικαλα, μονο με τον γιο μου,δεν εκανα και τιποτα σπουδαιο γιατι ηταν μονο 6μηνων το οχημα,μολις ειχε ανοιξει το μοτερ και επιτελους διαπιστωσα οτι το εργοστασιο λεει αληθεια για την....... τελικη ταχυτητα!!!!:thumbsup:

.



Θα το σκισω το εργαλειο!!!!:th_Laie_67-1::thumbsup:
τουλαχιστον 100 αλογα θα παρει!!!:hystericalbs1:

δεν θα ακουω μουσικη,αλλα τι τη θες? αμα εχεις.....V10!!!:thumbsup:



Πολύ καλά την περιγράφεις τη συμπεριφορά του volvo Γιάννη. Αυτή την εικόνα "φωτογραφησα" και εγω, έχοντας το μπροστά μου γιά κανένα 10λεπτο. Με το πλαι ... δύσκολες οι ισορροπίες γιά τετοιας φιλοσοφίας αυτοκίνητο. Δεν ξέρω κι από φρένα τι λέει ... μου φάνηκε πως δεν τα εμπιστευότανε ιδιαίτερα ο κύριος ... Υποψιάζομαι, χωρίς να ξέρω, πολλή υποβοήθηση, κάτι σαν τα audi ...



Κοιτα που ολες η οικογενειακες τετραπορτες ''γριες'' του φορουμ μας βγηκανε καρα κοντρακιδες μεσα στην κ@υλα.....ουυυυυυ ρεεεε :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

PANOS-E60
20-07-11, 11:05
Ξέχασες να κάνεις quote αυτό Γιάννη thumb


Στον δρόμο πετυχαίνω ένα V40 το οποίο δείχνει να χαίρεται κι εκείνο τη διαδρομή. Δυστυχώς η BMW δεν έχει διάθεση για παρέα σήμερα κι έτσι σύντομα το Volvo μένει να χαζεύει τα οπίσθιά μας. -

S8N
20-07-11, 11:18
Κάνε φίλους να δεις καλό!

Μπορεί να με βάζετε κι εμένα στις γριές, αυτό που ξέρω όμως είναι πως ΜΟΝΟ ΤΡΕΙΣ μείναμε χθες μέχρι τις 02.15: Ο Νίκος M-P (M-Pack ή Mont-Parnes), ο Takano κι εγώ!

Nikos
20-07-11, 13:58
Ωραιο μικρο ταξιδιωτικο (λεω μικρο λογω του one way)...
Μου θυμησε μια παλια υπεροχη αφηγηση ενος υπεροχου ανθρωπου με τιτλο "Υμνος στην Μ3"......τα αυτοκινητιστικα φορουμς χρειαζονται ταξιδιωτικες αφηγησεις...αλλωστε κανενας κατασκευαστης δεν οραματιστηκε, σχεδιασε, μελετησε, εξεληξε και παρουσιασε ομορφα ταξιδιωτικα οχηματα για χρηση πολης...για εκει υπαρχουν τα ΖΖΖΖΖμαρντ...... :original:

Κωνσταντίνος
20-07-11, 22:38
Χτες έκανα μεγάλο κομμάτι απο την διαδρομή που έκανε ο Άρης, με ένα Άουρις 1.4.
Το είχα οδηγήσει αρκετές φορές στο παρελθόν (είναι ένα απο τα αυτοκίνητα της δουλειάς)
Ξεκίνησα απο Πάτρα. Ακολούθησα την διαδρομή Πύργος - Κυπαρησία - Μεθώνη. Γύρισα προς τα πάνω, Μεσσήνη, Καλαμάτα. Μετά προς Μάνη στον Κάμπο Μεσσηνίας και μετά επιστροφή.
Πάρα πολύ όμορφη διαδρομή και μερικά μέρη που δεν είχα ξαναπάει (με μερικά αστεία ονόματα Καζάρμα, Σουληνάρι κ.τ.λ :D)
Όλα ωραία λοιπόν, εκτός απο το ότι διύνησα όλο αυτόν τον δρόμο, με ένα απο τα χειρότερα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει ποτέ μου. Πραγματικά ανεκδιήγητο....
Το τιμόνι του σου παρέχει τόση πληροφόρηση, όσο το Star Channel σε σοβαρά πολιτικά ζητήματα. Καμμία μα καμμία επαφή με τον δρόμο.
Η ανάρτηση του. Στις στροφές γύρναγα και κοίταγα τους ώμους μου, μήπως έχει εμφανιστεί κανένας παπαγάλος και τα πόδια μου μήπως γίνουν ξύλινα (ο κοκκινογένης πειρατής με την γαλέρα του).
Δεν ξέρω πόσα άλογα βγάζει, αλλά το υπολογίζω γύρω στα.....17, 18.
Όταν δε είχα και το A/C, έψαχνα ποδήλατα μέσα στην Καλαμάτα να πάω κόντρα (όχι στάση φυσικά γιατί θα έτρωγα τον άμπακο).
Έχει που λέτε και 2 πολύ αστεία λαμπάκια στο καντράν, 2 βελάκια (πάνω, κάτω) που ανάβοντας σου δείχνει πότε πρέπει να ανεβάσεις/κατεβάσεις ταχύτητα.
Με 3η μέσα και 40χλμ/ω σε ανηφόρα (στα όρια να σε κρεμάσει) άναβε το πάνω (να ανεβάσω). Έ βέβαια, με τέτοια θηριώδη ροπή.....
Ο Γιαπωνέζος που το προγραμμάτιζε πρέπει να είχε χτυπήσει κάμποσα σάκε.
Να θυμηθώ να έχω μάυρη μονωτική μαζί μου την επόμενη φορά, για να τα καλύψω.
Δεν ξέρω πόσο βάρος έχει αλλά σου δίνει την εντύπωση πως είναι πάνω απο 1.5 τόνο (που δεν είναι φυσικά).
Πηγαίνεις με με 100χλμ. και σου δίνει την αίσθηση πως πας με 200. Δεν πρέπει να συμβαίνει σε άλλο καινούργιο αυτοκίνητο αυτό.
Συγχαρητηρια στην Τογιότα που κατασκεύασε αυτό το έκτρωμα :thumbsdown:.

Είχα διαβάσει το παρόν πριν κάνω το ταξίδι. Και στην διαδρομή καθώς σιχτίριζα το άουρις, σκεφτόμουν πόσο σημαντικό είναι να γουστάρεις το αμάξι σε τέτοια μεγάλα ταξίδια, σκεφτόμενος τον Άρη.

Άρη να είσαι πάντα γερός και να χαίρεσαι το αμάξι σου όσο το χάρηκες στην διαδρομή που έκανες.


Μακαρι να ειχες και το θυριο με τα 507 να μας ελεγες και αλλες ποιο πολλες ανατριχιαστικες ιστοριες που σιγουρα θα υπηρχαν με αυτο το τερας,στην αναβαση ειδικα.!!!:rally:

Να το χαιρεσαι το εργαλειο......thumb


.........
Σήμερα περιμένω να πέσει χέσιμο γιατί μίλησε με την αδερφή της η οποία έκανε 2,5 ώρες από Λουτράκι-Χαλάνδρι ίδια ώρα χθες.

- ΤΗΕ ΕΝD ? -

Άμα είχε το θηρίο με τα 500τόσα μάλλον δεν θα ξεκίναγε καν το ταξίδι αυτό μονάχος του. :whistle::th_Laie_67-1:

aristent
20-07-11, 22:42
Το τιμόνι του σου παρέχει τόση πληροφόρηση, όσο το Star Channel σε σοβαρά πολιτικά ζητήματα.

:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:


Με 3η μέσα και 40χλμ/ω σε ανηφόρα (στα όρια να σε κρεμάσει) άναβε το πάνω (να ανεβάσω). Έ βέβαια, με τέτοια θηριώδη ροπή.....
Ο Γιαπωνέζος που το προγραμμάτιζε πρέπει να είχε χτυπήσει κάμποσα σάκε.

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

alexm
21-07-11, 00:23
Χτες έκανα μεγάλο κομμάτι απο την διαδρομή που έκανε ο Άρης, με ένα Άουρις 1.4.
Το είχα οδηγήσει αρκετές φορές στο παρελθόν (είναι ένα απο τα αυτοκίνητα της δουλειάς)
Ξεκίνησα απο Πάτρα. Ακολούθησα την διαδρομή Πύργος - Κυπαρησία - Μεθώνη. Γύρισα προς τα πάνω, Μεσσήνη, Καλαμάτα. Μετά προς Μάνη στον Κάμπο Μεσσηνίας και μετά επιστροφή.
Πάρα πολύ όμορφη διαδρομή και μερικά μέρη που δεν είχα ξαναπάει (με μερικά αστεία ονόματα Καζάρμα, Σουληνάρι κ.τ.λ :D)
Όλα ωραία λοιπόν, εκτός απο το ότι διύνησα όλο αυτόν τον δρόμο, με ένα απο τα χειρότερα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει ποτέ μου. Πραγματικά ανεκδιήγητο....
Το τιμόνι του σου παρέχει τόση πληροφόρηση, όσο το Star Channel σε σοβαρά πολιτικά ζητήματα. Καμμία μα καμμία επαφή με τον δρόμο.
Η ανάρτηση του. Στις στροφές γύρναγα και κοίταγα τους ώμους μου, μήπως έχει εμφανιστεί κανένας παπαγάλος και τα πόδια μου μήπως γίνουν ξύλινα (ο κοκκινογένης πειρατής με την γαλέρα του).
Δεν ξέρω πόσα άλογα βγάζει, αλλά το υπολογίζω γύρω στα.....17, 18.
Όταν δε είχα και το A/C, έψαχνα ποδήλατα μέσα στην Καλαμάτα να πάω κόντρα (όχι στάση φυσικά γιατί θα έτρωγα τον άμπακο).
Έχει που λέτε και 2 πολύ αστεία λαμπάκια στο καντράν, 2 βελάκια (πάνω, κάτω) που ανάβοντας σου δείχνει πότε πρέπει να ανεβάσεις/κατεβάσεις ταχύτητα.
Με 3η μέσα και 40χλμ/ω σε ανηφόρα (στα όρια να σε κρεμάσει) άναβε το πάνω (να ανεβάσω). Έ βέβαια, με τέτοια θηριώδη ροπή.....
Ο Γιαπωνέζος που το προγραμμάτιζε πρέπει να είχε χτυπήσει κάμποσα σάκε.
Να θυμηθώ να έχω μάυρη μονωτική μαζί μου την επόμενη φορά, για να τα καλύψω.
Δεν ξέρω πόσο βάρος έχει αλλά σου δίνει την εντύπωση πως είναι πάνω απο 1.5 τόνο (που δεν είναι φυσικά).
Πηγαίνεις με με 100χλμ. και σου δίνει την αίσθηση πως πας με 200. Δεν πρέπει να συμβαίνει σε άλλο καινούργιο αυτοκίνητο αυτό.
Συγχαρητηρια στην Τογιότα που κατασκεύασε αυτό το έκτρωμα :thumbsdown:.

Είχα διαβάσει το παρόν πριν κάνω το ταξίδι. Και στην διαδρομή καθώς σιχτίριζα το άουρις, σκεφτόμουν πόσο σημαντικό είναι να γουστάρεις το αμάξι σε τέτοια μεγάλα ταξίδια, σκεφτόμενος τον Άρη.

Άρη να είσαι πάντα γερός και να χαίρεσαι το αμάξι σου όσο το χάρηκες στην διαδρομή που έκανες.





Άμα είχε το θηρίο με τα 500τόσα μάλλον δεν θα ξεκίναγε καν το ταξίδι αυτό μονάχος του. :whistle::th_Laie_67-1:

(Συγχαρητηρια στην Τογιότα που κατασκεύασε αυτό το έκτρωμα) :think:

λιγο....υπερβολικο σε βρισκω,στην αναφορα σου για το AURIS.
δηλαδη καμια σχεση με Μ3-Μ5-Μ6,γιατι μαλλον για κατι τετοιο το περιμενες!!!

Auris 1,4 vvt-i:
97 hp-6000 rpm
130 Nm-4600 rpm
0-100 12,8
Top speed 170 km/h
Βαρος 1295 kg

Nikos
21-07-11, 16:36
Δυστηχως δεν ειναι υπεβολικη η περιγραφη......χρησιμοποιουσ α και εγω ενα εταιρικο Αουρις 1.4 για 2 μηνες περυσι (δεν οδηγουσα εγω αλλα δεν εχει σημασια) και το βριζαμε καθε μερα για ολους τους προαναφερθεντες λογους.
Ειναι ενα ηλιθιο αυτοκινητο απ ολες τις αποψεις και χωρις να λαμβανουμε ως μετρο συγκρισης τα δικα μας Ι.Χ αλλα παντα στα πλαισια της συμπεριφορας και αποδοσης του οχηματος και της κατηγοριας για το οποιο μιλαμε.

Konstantinos E60
21-07-11, 17:08
Και γιατί ρε παιδια πουλαει ή καλυτερα πουλούσε σαν τρελό το ρημαδι ?
Δεν το εχω οδηγήσει απορία εκφράζω γιατι είναι και απο τα ακριβότερα της κατηγορίας !

Κωνσταντίνος
21-07-11, 17:23
(Συγχαρητηρια στην Τογιότα που κατασκεύασε αυτό το έκτρωμα) :think:

λιγο....υπερβολικο σε βρισκω,στην αναφορα σου για το AURIS.
δηλαδη καμια σχεση με Μ3-Μ5-Μ6,γιατι μαλλον για κατι τετοιο το περιμενες!!!

Auris 1,4 vvt-i:
97 hp-6000 rpm
130 Nm-4600 rpm
0-100 12,8
Top speed 170 km/h
Βαρος 1295 kg

Αλέξη απο που και ως που να περίμενα Μ3-5-6 ;; Δεν καταλαβαίνω :think:
Το είχα ξαναοδηγήσει εξ΄ άλλου το αμάξι.
Προτιμώ το Clio του 99΄ που έχω συνήθως στην δουλειά. Με 235.000 χλμ στην πλάτη του. Όχι τόσο άνετο όσο το Άουρις, αλλά πολύ πιο ευχάριστο στην οδήγηση.
Αλήθεια το έχεις οδηγήσει ποτέ το Άουρις ; Αν ναι, κάντο και θα δεις.
Μη δεις εσυ να την πέφτουμε στην Τογιότα σου, αμέσως θίχτηκες :tease:

aristent
21-07-11, 19:01
Μη δεις εσυ να την πέφτουμε στην Τογιότα σου, αμέσως θίχτηκες :tease:

:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Ελα ρε Αλεξ χαλαρωσε!!!....με την Τουοτα σου!!!:D

....ξερω,.....εχει κλειδωθει το "θηριο" τωρα και η Κορολλιτσα ειναι το επισημο πλεον οχημα,γι'αυτο Κωνσταντινε....
...... "μη μου το Γιαπωνεζο ταραττε"!!!:thumbsup:

Nikos
21-07-11, 19:17
Άρη σορρυ που σου χαλασαμε το θρεντ ..... αν θέλουν οι μοντ ας σβήσουν το δικό μου ποστ διότι ουδεμία σχέση έχει με το ταξιδιωτικό του Αρη.

z3 2.2
21-07-11, 19:17
"Το σπάνιο καλλιτεχνικό αυτό πατινάζ αμαυρώθηκε μόνο από μερικά φάσκελα κάποιων πολύ comme-il-faut."

Θεικη ατακα ρε Αρη !!!!!!
Εκλ@σα στο γελιο!!!!

trueno
26-07-11, 07:19
Kαταρχην πολύ ωραιο το κειμενο! Καιρό ειχα να γελάσω έτσι....
Οσο για την 520 , την ειχα για ενα ΣΚ , πριν πάρω την Χ3 και πρόκειται πραγματικά για πολύ ταξιδιάρικο αμάξι. Ησυχια , βελούδινη λειτουργία , καλό αυτόματο αν και δεν φτάνει τα κορυφαία του ειδους, ωραίο τιμόνι σε αισθηση. Θα ηθελα μόνο μια ιδέα πιο σφιχτή ανάρτηση γιατί σε απότομες αλλαγές κατευθυνσης παρουσιάζονται κάποιες ελαφρες ταλαντώσεις , οχι τιποτα σπουδαίο βεβαια.
Οσο για την πρώτη φορά ταξίδι χωρις τα παιδια...Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Η δικη μου αντιστοιχη ηταν με ενα POLO 16v το 2003 που εκανα Περιστέρι - Φλώρινα 3:55 . Οταν εφτασα ετρεμαν τα χερια μου από την αδρεναλίνη. Τώρα που το σκέφτομαι όμως πιο ψύχραιμα κοιταζοντας τα τρια παιδια μου δεν θα το ξανάκανα....