PDA

Επιστροφή στο Forum : Πωλησεις υπο το καθεστως πανικου..



Z4 DCT
15-07-11, 08:01
Ανοιγω αυτο το θρεντ βλεποντας, πολυ μα παρα πολυ κοσμο να βαζει το αμαξι του αγγελια λογο των φορολογικων μετρων....
Στεναχωριεμαι αρκετα βλεποντας και φιλους που ξερω ποσο εχουν πονεσει και ματωσει ταυτοχρονα για να αποκτησουν ενα αμαξι που παντα ηθελαν, τωρα, με πονο ψυχης να αναγκαζονται να το αποχωριστουν...και καταλαβαινω πολυ καλα οτι σιγουρα η οικονομικη κατασταση ειναι πολυ χαλια πλεον σημερα, και οτι τα τεκμηρια σκοτωνουν...
Οπως και σιγουρα καταλαβαινω πως καποιος που εχει ενα αμαξι και πλεον ζοριζεται να το δικαιολογισει, πρεπει να το δωσει.....και να το δωσει γρηγορα....εκει ναι, υπαρχει θεμα, και το αμαξι θα φυγει σε τιμη ασυμφορη, αλλα καλυτερα να φυγει με τιμη χαλια, παρα να μεινει ''αμανατι'' και να μην εχεις και τιποτα αλλο να κινηθεις...
Υπαρχου ομως σιγουρα και περιπτωσεις που καποιοιι ενεργουν με καθεστος πανικου....γρηγορα να το δωσουμε, να το ξεφορτωθουμε, να σωθουμε.....σε αυτες τις περιπτωσεις οι μονοι που σωζονται, ειναι οι γειτονες απο τον θορυβο,.... και καποιος που μπορει να το δικαιολογισει (σπανιος αυτος) ουτε ο ιδιοκτητης που θα παρει, ουτε το 20% τις αξιας του αμαξιου του , ουτε καν ο εμπορος που θα το κοιταει στο μαγαζι του...ΑΝ το παρει....
Ειδα την αγγελια πωλησης ενος Μ3 Ε92 ενος συμμφορουμητη μας....με μια τιμη που ουτε στα ονειρα μας δεν ειχαμε πριν 1,5 χρονο.....και ναι ουτε με αυτη την τιμη δεν θα φυγει...γιατι απλα ειναι πολλα κυβικα...οπτε τι κανεις??? το δινεις κατω απο 50??(αρκετα) καινουργιο αμαξι που πριν λιγο καιρο εδωσες 100!!...και παλι να μην φευγει...(δεν λεω οτι ο φιλος δεν το εψαξε, απλα παραδειγμα εφερα)
Οποτε, πριν γινει καποια αποπειρα πωλησης....μιλαμε πρωτα με τον λογιστη.....πως μπορουμε να καλυψουμε τεκμηρια...υπαρχουν τροποι, οπως και καλυτερα συμφερει για μενα να αγορασεις ενα χρεπι και να κινησε...ετσι κι αλλιως λυση αναγκης ψαχνεις, και το μικρο χρεπι θα φυγει γρηγοροτερα απο το υψηλου κυβισμου αμαξι!!!
Αν τιποτα δεν γινεται, η γνωμη μου ειναι οτι ειναι καλυτερα να το κρατησεις πλεον ανευ πινακιδων παρα να το δωσεις για ενα κομματι ψωμι....ετσι και αλλιως το πολιτικο σκηνικο ειναι τοσο ρευστο που δεν μπορει κανεις να δει με οριζοντα πανω απο 20 μερες max...οποτε καντε υπομονη κανα 3 μηνο, δειτε τις εξελιξεις και μετα το σκοτωνετε...αλλλιως ειναι πολυ κριμα να αφηνει καποιος να φευγει απο τα χερια του τοσο αδικα κατι που σιγουρα ιδρωσε πολυ για να καταφερει να αποκτησει....εκτος ειπαμε, και δεν εχει αλλη λυση!!!!
Για μενα η καταθεση πινακιδων ειναι αυτην την στιγμη ο καλυτερος τροπος για να διαχειριστει καποιος την κατασταση με τα τεκμηρια, ειναι και μια μορφη διαμαρτηριας ρε αδερφε!!!! οτι δεν κανουμε τα παντα σαν στρατιωτακια... συν του οτι κρατας την περιουσια σου στα χερια σου!!!!, ετσι κι αλλιως ποσο χειροτερη να γινει πλεον η τιμη για ενα αμαξι που χανει το 60%( αι βαλε) της αξιας του σε 1 χρονο.....
Απλα ηθελα να τα πω...ξερω οτι σε τετοιες καταστασεις που ζουμε, αυτα που λεω μπορει να ειναι και μαλακειες....αλλα εστω και εναν να προβληματισω που εχει κανει λαθος υπολογισμους, και να κρατησει το αμαξι του, θα ειμαι happy...:original:
Ευχομαι καλη επιτυχια σε οποιον πουλαει το ονειρο του και καλη δυναμη....η ζωη δεν τελειωνει με ενα μαξι, ποσο μαλλον με κατι που μπορει καποιος να ΞΑΝΑ αποκτησει

Nino
15-07-11, 08:14
Στο σπιτι του κανει ο καθενας το κουμαντο του και μονο αυτος ξερει καλυτερα.
Ομως βρε λεβεντες υπαρχουν λυσεις οπως λεει και ο Γιαννης, με αναλωση κεφαλαιου που εχει ηδη φορολογηθει.
Για ενα -δυο χρονια ε αν "αναλωθει" και κανα κεφαλαιο (φορολογικη δηλωση προηγουμενων ετων) δεν χαθηκε ο κοσμος προκειμενου να "χαθει" το αυτοκινητο.
Η καταθεση πινακιδων υπο μορφη διαμαρτυριας εχει αξια, αν και δεν νομιζω οτι τους πολυενδιαφερει...και ο σκοπος τους ισως να ειναι και ποιο δολιος (αποσυρση πολυτελων αυτοκινητων, να κατεχει μονο οποιος μπορει).

stefm5
15-07-11, 08:26
η ζωή δεν τελειώνει με ένα αμάξι...το ακούω συχνά τελευταία...αλλά..

λοιπόν ένα αμάξι εκτός από αντικείμενο απόλαυσης είναι και χρήμα που έχει βγει με κόπο για την πλειονότητα των ιδιοκτητών και είναι ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ σοβαρό να σου απαξιώνουν το περιουσιακό στοιχείο αυθαίρετα οι ''δημοκράτες''...
επίσης θεωρώ μεγάλη ήττα να ακινητοποιήσω το αυτοκίνητο που έκανα υπομονή χρόνια να αγοράσω και το αγόρασα ξέροντας ότι μπορώ να συντηρήσω μέχρι που αποφάσισαν ότι είναι σημείο πλούτου
με αυτό που γίνεται πετυχαίνουν δύο στόχους...ο πρώτος είναι να μαζέψουν χρήμα από τα 'κορόιδα' που τελικά θα πληρώσουν και ο δεύτερος (καθαρά ταξικός) είναι ο κόσμος που δε μπορεί να πληρώσει να καταθέσει πινακίδες ή να πουλήσει έτσι ώστε καλό αυτοκίνητο να έχουν 'λίγοι και καλοί'...

ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω

GEORGE316
15-07-11, 08:55
πολυ καλο θεμα...
εδω ομως να τοοσουμε κατι...
ο φιλτατος ζ4ρης,δεν υποδυκνειει,αλλα προτεινει!και αυτο ειναι κατι πολυ σημαντικο.
πολλοι ανθρωποι,λογω αγνοιας,η ακομα και λογω μη καλης πληροφορησης,μπορει να προβουν σε λανθασμενες κινησεις.αλλωστε εκει αποσκοπει και το συνολο των λεγομενων κερδοσκοπων.
το να δωσεις το αμαξι επειδη καιγεσαι για χρηματα ειναι αλλο καπελο,που ομως πρεπει να σκεφτεις οτι τετοιου ειδους αμαξι σημερα φευγει πολυ δυσκολα.
ενω μεχρι προσφατα ενα τετοιο αμαξι υποψηφιο αγοραστικο κοινο θα ηταν το 50 % της αγορας σημερα μολις το5% απευθυνεται σε τετοια κινηση.αυτοι ειναι οι ανθρωποι που δεν τους επιρεαζει η οικονομικη κριση.παραλληλα δε οι "γνωστες" και εχοντες εχουν παγωσει τις συναλλαγες τους.
πριν κανεται οποιαδηποτε ενεργεια ειτε για πωληση αυτοκινητου,ειτε για πωληση ακινητου,μιληστε πρωτα με δυο λογιστες.θα σας βρουν λυσεις που θα σας συμφερουν.
η κατασταση ειναι ακριβως η ιδια με τη κατοχη και τους μαυραγοριτες,μονο που σημερα δεν πειναμε (ετσι λεμε...πειναμε και μαλιστα πολυ),αλλα εκποιουμε περιουσιακα στοιχεια μας εναντι πινακιου φακης.

yodas
15-07-11, 09:10
Καλά τα λέτε αλλά υπάρχουνε και άνθρωποι που τα έχουνε με δάνεια κτλ...οπότε τι κάνεις το έχεις στο γκαράζ και το πληρώνεις για να το βλέπεις; πιο πολύ συμφέρει να το σκοτώσεις και να ξεμπλέξεις και βλέπουμε...το αναφέρω διότι φίλος έδωσε προχτές το m3 του όχι στα λεφτά που ζητάει ο Αντρέας αλλά μόλις 42κ μετά από 6 μήνες αγγελίας στα 55...

120ie87
15-07-11, 10:02
πολύ ωραίο νήμα φίλε Z4 !

hades7
15-07-11, 10:07
η γνωμη μου ειναι η εξης η αποφαση μας στο αν θα πουλησουμε η οχι σε μια περιοδο κρισης σαν και αυτη εξαρταται απο το τι θελουμε να πουλησουμε και εξηγω¨ οταν εχουμε ενα καταστημα και θελουμε να το πουλησουμε(μιλαω για κεντρικα μαγαζια)τοτε δεν καιγομαστε να σκοτωσουμε την τιμη γιατι ειναι κατι το οποιο δεν εχει κοστος συντηρησης ουτε το επιρεαζει η παλαιοτητα και μπορει η αγορα του μετα την εξοδο απο την κριση να επανερθει στα προτερα επιπεδα η ακομα και υψηλοτερα(σε αντιθεση με τα σπιτια που δεν εχουν αυτο το πλεονεκτημα).αυτο ισχυει και οταν εχουμε χρυσο( τωρα η τιμη του συγκυριακα ανεβαινει) θα μπορουσε ομως και να κατρακηλαει δεν θα επρεπε να πουλησουμε γιατι ειναι εξησου κατι που δεν μουχλιαζει δεν ζηταει τιποτα το βαζεις σε μια θυριδα και οταν ξαναανεβει το πουλας.ομως αν εχεις αυτοκινητο και το αφησεις σε γκαραζ με το που θα πας να το ξαναπαρεις θα εχει βγει το καινουργιο μοντελο θα εχει γραψει χρονια και ας μην εχει γραψει χιλιομετρο ασε που θα θες για να το ξανακηκλοφορησεις φραγκα σε λαδια λαστυχα και αλλα αρα η λογικη λεει οσο κι αν πονας πουλα οσο ειναι νωρις γιατι αν το πολυσκεφτεις θα χασεις αργοτερα περισσοτερα .οσοι εχουν πεξει ποκερ ΤΗΝ ΖΩΗ τους Η και τα λεφτα τους θα εχουν καταλαβει οτι οταν δεν σε παει συκωνεσαι γιατι αν ακουσεις τις σειρηνες του εγωισμου και οχι της λογικης θα χασεις ακομα περισσοτερα

Monsta
15-07-11, 10:38
Εμένα πάλι μου κάνει τρομερή εντύπωση που ο περισσότερος κόσμος δεν έχει ιδέα για το θέμα 'έκτακτη εισφορά' στα αυτοκίνητα για πάνω από 1.929cc και όλα αυτά που συζητάμε στα άλλα θρεντ. Κάθε μέρα λοιπόν που έρχομαι σε επαφή με κόσμο που στη πλειονότητά του έχει ποοοολλά κυβικά και τους το λέω, με κοιτάνε λες και κατέβηκα από τον Άρη. ΔΕΝ καταλαβαίνουν δηλαδή ότι η έκτακτη εισφορά υπολογίζεται για όσο καιρό έχουμε στη κατοχή μας τις πινακίδες. Η πλάκα είναι ότι οι περισσότεροι τα έχουν για να κάνουν το κέφι τους (κυκλοφορούν με μικρά ή εταιρικά), οπότε μετά τη σχετική ενημέρωση που κάνω, τρέχουν σπίτι ξεβιδώνουν και την επόμενη μέρα πάνε για κατάθεση. :hystericalbs1:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ το site αυτό όπως και άλλα μεμονωμένα, δεν έχουν την απαραίτητη δύναμη να ενημερώσουν όλο το κόσμο.

Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσε να οργανωθεί ένα σχήμα, το οποίο θα είχε τη δύναμη (και το χρήμα) να βγει προς τα έξω και με τον α ή β τρόπο να κάνει ένα κράου στην αγορά, για να πάρουν όλοι χαμπάρι ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ όταν αρχίσουν να έρχονται τα ραβασάκια υπολογισμένα στα τεκμήρια του 2010 και αργότερα στα φετινά.

Διαφορετικά τα εγκεφαλικά θα είναι πολλά.

nikos1400
15-07-11, 10:49
Εμένα πάλι μου κάνει τρομερή εντύπωση που ο περισσότερος κόσμος δεν έχει ιδέα για το θέμα 'έκτακτη εισφορά' στα αυτοκίνητα για πάνω από 1.929cc και όλα αυτά που συζητάμε στα άλλα θρεντ. Κάθε μέρα λοιπόν που έρχομαι σε επαφή με κόσμο που στη πλειονότητά του έχει ποοοολλά κυβικά και τους το λέω, με κοιτάνε λες και κατέβηκα από τον Άρη. ΔΕΝ καταλαβαίνουν δηλαδή ότι η έκτακτη εισφορά υπολογίζεται για όσο καιρό έχουμε στη κατοχή μας τις πινακίδες. Η πλάκα είναι ότι οι περισσότεροι τα έχουν για να κάνουν το κέφι τους (κυκλοφορούν με μικρά ή εταιρικά), οπότε μετά τη σχετική ενημέρωση που κάνω, τρέχουν σπίτι ξεβιδώνουν και την επόμενη μέρα πάνε για κατάθεση. :hystericalbs1:ΔΥΣΤΥΧΩΣ το site αυτό όπως και άλλα μεμονωμένα, δεν έχουν την απαραίτητη δύναμη να ενημερώσουν όλο το κόσμο.

Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσε να οργανωθεί ένα σχήμα, το οποίο θα είχε τη δύναμη (και το χρήμα) να βγει προς τα έξω και με τον α ή β τρόπο να κάνει ένα κράου στην αγορά, για να πάρουν όλοι χαμπάρι ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ όταν αρχίσουν να έρχονται τα ραβασάκια υπολογισμένα στα τεκμήρια του 2010 και αργότερα στα φετινά.

Διαφορετικά τα εγκεφαλικά θα είναι πολλά.

Δυστυχως και σε αλλα εθνικα θεματα, πολλοι ζουνε στον κοσμο τους...

Monsta
15-07-11, 10:58
Νίκο, μια όμορφη ημι-σέλιδη καταχώρηση στη Κυριακάτικη Καθημερινή (για παράδειγμα), κοστίζει περί τα 5Κ ευρώ / 500 άτομα που εύκολα μαζευόμαστε από διάφορα locations, είναι ένα πολύ χαλαρό 10-ρικο για τον καθένα μας.

Τι link λοιπόν στο facebook και σκόρπια ποστ δεξιά κι αριστερά.

Το θέμα είναι η οργάνωση, εκεί δηλαδή που πάσχει ο μέσος Έλληνας. Πετάμε ένα 'δε βαριέσαι...' και το καταπίνουμε κι αυτό. Noooot!

Z4 DCT
15-07-11, 11:02
Νίκο, μια όμορφη ημι-σέλιδη καταχώρηση στη Κυριακάτικη Καθημερινή (για παράδειγμα), κοστίζει περί τα 5Κ ευρώ / 500 άτομα που εύκολα μαζευόμαστε από διάφορα locations, είναι ένα πολύ χαλαρό 10-ρικο για τον καθένα μας.

Τι link λοιπόν στο facebook και σκόρπια ποστ δεξιά κι αριστερά.

Το θέμα είναι η οργάνωση, εκεί δηλαδή που πάσχει ο μέσος Έλληνας. Πετάμε ένα 'δε βαριέσαι...' και το καταπίνουμε κι αυτό. Noooot!

Μεσα με τα 1000......thumbthumbthumb

Monsta
15-07-11, 11:09
Μεσα με τα 1000......thumbthumbthumb


Πορωμένο δικηγόρο έχουμε (....ξέρεις) για να γίνει το σχήμα, άρα θέλουμε άλλους ~498. :original: thumb

120ie87
15-07-11, 12:20
... 497 thumb

3enyxtis
15-07-11, 12:47
πόσες φορές σκέφτηκα να το πουλήσω.. και άλλες τόσες να παραδώσω πινακίδες όταν δεν θα βγαίνει άλλο με τα τεκμήρια.. άγνωστο το κοντινό μέλλον και φοβάμαι ότι και όλοι μας να δίναμε τις πινακίδες θα βγάλουνε κάτι άλλο (πχ τεκμήριο κατοχής), εξάλλου πιστεύω θέλουνε να αποτύχουνε τα μέτρα.
τελικά έμαθα να ζω με τη νέα κατάσταση και να συνεχίζω να χαίρομαι τη ζωή μου

Monsta
15-07-11, 12:59
... 497 thumb



Δυστυχώς δεν ιδρώνει τ αυτί τους με 'κάποιες' καταθέσεις πινακίδων.


Αν δε γίνει κάτι μαζικά, ώστε να πάρουν μερικές χιλιάδες ζευγάρια μέχρι το Σεπτέμβριο, να ταρακουνηθούν λιγάκι στις εφορίες, δε κάνουμε τίποτα.


Και για να γίνει μαζικά πρέπει να οργανωθεί το πράμα, να ενημερωθεί ο κόσμος.


Εγώ πάντως παραμένω διαθέσιμος...

nionios
15-07-11, 14:17
496.
Θα μου λείψει ακόμα και το 10άρικο, αλλά τα έχω πάρει τόσο με την κατάσταση που βρίσκομαι χωρίς να φταίω που και 100άρικο έδινα.

GEORGE316
15-07-11, 14:26
γνωμη μου παντως ειναι πως ουτε με τις καταθεσεις πολλων πινακιδων θα γινει κατι.
μιλαω σαν οικονομολογος τωρα.δεν ειναι δυνατον,οι οικονομικοι συμβουλοι του υπουργειου να μη ξερουν οτι ολα τα φορολογικα μετρα ειναι παντελως αχρηστα.δεν μπορει να ανεβαζεις το γπα και να περιμενεις εσοδα τη στιγμη που οι μισθοι-συνταξεις εχουν δεχτει πολλα ψαλιδισματα,η ανεργια εχει φτασει αστα...και ο ιδιωτικος τομεας υπολειτουργει.
απο τα 1000 καθαρα εγινα 800 καθαρα και ταυτοχρονα αυξανει οτι υπαρχει...δεν βγαινει το νουμερο πως να το κανουμε...
ο σκοπος δεν ειναι η καταθεση πινακιδων...ειναι η χαλιναγηγηση του φαινομενου των πολιτικων που ειναι προδωτικη και ταπεινωτικη για το λαο και τη νοημοσυνη του.
αρχη ολων ειναι η ενημερωση .η σωστη και ορθη ενημερωση ομως...
αν υπαρχουν πετρελαια ουρανια και χρυσαφια πρεπει να το ξερουμε με σιγουρια ολοι και εννοειτε να τα εκμεταλευτουμε ΕΜΕΙΣ!
σε οτι αφορα τους φορους να ενημερωθουμε οτι τα εισοδημετα μεχρι 30.000 αυτη τη στιγμη ζουνε την ελλαδα ενω οι μαγκες εχουν φυγαδευσει απιστευτα ποσα σε φορολογικους παραδεισους με τις ευλογιες αυτων που λενε οτι θα τα βρουν και θα τα φερουν πισω..
οταν ο βενιζελος λεει οτι δεν πρεπει να φοβομαστε την επιλεκτικη χρεωκοπια πρεπει να μας πει οτι ο ιδιος εχει κρυφα ακινητα και περιουσια που δεν φαινονται πουθενα...
και πανω απο ολα...
νομιζω οτι τη στιγμη που θα βρεθει ενας "ηγετης" να εκφρασει επισημα την οργη την επομενη μερα ακριβως εχουμε επαναστση.
εγω ξερω οτι στη γεοτονια μου οι ηλικιωμενοι ψαχνουν στα σκουπιδια για κατι που μπορει να χρησιμοποιηθει...και τους συγκεκριμενους τους γνωριζω 30 χρονια...ηταν οι ιδιοι που με μαλωναν τα καλοκαιρινα μεσημερια και ειναι πολυ αξιοσεβαστοι και αξιοπρεπεις.η φτωχια ομως τους αναγκαζει να πηγαινουν στους καδους πισω απο τα σουπερ μερκετ και να προσπαθουν να ψαξουν γιατι οι αλλοδαποι δεν τους αφηνουν,τους χτυπανε και τα παιρνουν αυτοι(αν θελετε ονοματιζω κι ολας)
αυτα ομως δεν τα εχει πει ποτε η τηλεοραση..
και οσα λεει καλυπτονται απο το επομενο θεμα του ifestyle δειχνοντας μας καλογυμνασμενους κολους σε παραλια που ξεχυθηκαν οι αθηναιοι λογω του καυσωνα...
εγω παντως απο τη πλευρα μου ειμαι διατεθιμενος να συνησφερω σε αυτο που ειπε ο κωστας κανονικα και με το νομο.
495 με εμενα

Monsta
15-07-11, 14:56
Πολύ θλιβερό αυτό που γράφεις Γιώργο με τους ηλικιωμένους.

nikos1400
15-07-11, 20:43
494.
thumb

Monsta
15-07-11, 22:46
Το λοιπόν....

....σήμερα το απόγευμα ενημερώθηκα πολύ πολύ briefly από το νομικό μου σύμβουλο που θα συμμετέχει και εκείνος ενεργά αν -όσοι από εμάς- αποφασίσουμε να προχωρήσουμε σε κάτι πιο δραστικό από τα σκόρπια μας ποστ εδώ μέσα.

Για μπορέσουμε λοιπόν να οργανωθούμε, πρέπει να δημιουργηθεί ένας σύνδεσμος πχ. Σύνδεσμος Ιδιοκτητών Αυτοκινήτων Υψηλού Κυβισμού ή κάτι τέτοιο. Για να δημιουργηθεί ένας τέτοιος σύνδεσμος χρειάζονται 30 commando να κάνουν αίτηση, όπως επίσης κάποιος με καλές ΙΤ γνώσεις να φτιάξει ένα site και ότι άλλο χρειαστούμε....

Εκείνος είναι πρόθυμος να βοηθήσει, εμείς μπορούμε να συμμετάσχουμε ενεργά σε αυτή τη προσπάθεια? Πέντε-δέκα από δω, πέντε-δέκα από κει....το νούμερο δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο, ειδικά αν λάβουμε υπόψη τα blogs στο facebook και σε όλα τα άλλα αυτοκινητιστικά site.

Θα μιλήσω μαζί του αυτό το σ/κ και θα ενημερώσω και πάλι σε νέο πλέον θρεντ για να μη χαλάμε τούτο εδώ του Γιάννη.

Εν τω μεταξύ για να βλέπω συμμετοχές από άτομα έτοιμα για δράση!!!!!!

Nino
16-07-11, 00:02
<<Για μπορέσουμε λοιπόν να οργανωθούμε, πρέπει να δημιουργηθεί ένας σύνδεσμος πχ. Σύνδεσμος Ιδιοκτητών Αυτοκινήτων Υψηλού Κυβισμού ή κάτι τέτοιο. Για να δημιουργηθεί ένας τέτοιος σύνδεσμος χρειάζονται 30 commando να κάνουν αίτηση, όπως επίσης κάποιος με καλές ΙΤ γνώσεις να φτιάξει ένα site...>>

στην αρχη θα μαζευτουν 30 ατομα με κοινη αγανακτιση και ορεξη για "αγωνα".
Θα χρειαστει ενα μικρο ποσο για εξοδα δημιουργιας καταστατικου και αδειας(δικηγοροι ,πρωτοδικεια κλπ).
Θα φτιαξουν ενα γκρουπακι στο facebook και κανα forum σε καποιον δωρεαν server, θα "μοιρασουν τις διοικητικες θεσεις και θα ξεκινησουν με πραγματικη ορεξη...
Θα οριστει και μια 'προσωρινη" διοικηση του συνδεσμου και ξεκιναμε..
Η εποχη ειναι γεματη απο αγανακτιση και αν ολα πανε καλα η αγανακτιση αυτη μπορει και να συσπειρωθει.
Με τις συνδρομες των μελων γιατι θα υπαρχουν και εξοδα μπορει και να φτιαχτει ενα σαιτ που μεσα απο αυτο θα ενημερωνεται ο κοσμος.
Τα εξοδα θα μεγαλωνουν και οσο οι συνδρομες τα καλυπτουν ολα καλα,η προσωρινη διοικηση θα παραμενει προσωρινη (ουδεν μονιμοτερο) και θα προκυρηξει εκλογες σε βαθος χρονου...
Κανεις δεν θα τους παρει στα σοβαρα μεχρι τη στιγμη που ο αριθμος των εγγεγραμμενων μελων "αγγιξει" τετραψηφιο νουμερο,
Οπως παντα και παντου θα δημιουργηθουν "μικροσυνδεσμοι" μεσα στο συνδεσμο και ιντριγκες θα αρχισουν, καποιοι θα πιεζουν για εκλογες,καποιοι θα λενε οτι εμεις το φτιαξαμε και ειναι "παιδι" μας και ο κοσμος θα πρεπει να επιλεξει σε ποια κλικα θα ανηκει κλπ κλπ.
Παραλληλα η δραση του συνδεσμου θα ειναι με διαφορες ανακοινωσεις στα μμε ,συνεντευξεις, παραλληλες παρουσιες με υπουργους στη τηλεοραση που θα τους καλεσουν απο το υπουργειο για αναλυτικη παρουσιαση των θεσεων.
Εκει η προσωρινη διοικηση θα φυγει με υποσχεσεις οτι θα μελετηθουν τα αιτηματα και με το νουμερο του κινητου του γεν, γραμματεα.
Νουμερο το οποιο αργα η γρηγορα θα χρησιμοποιηθει προς ιδιο οφελος και εκει ο συνδεσμος ποια εχει πεθανει.
Σιγουλια σιγουλια και ενω οι ιντριγκες θα συνεχιζονται, θα αρχισουν να σκανε και οι πρωτες διαφημισουλες στη σελιδα μιας και τα εξοδα θα ειναι μεγαλα, σιγουλια σιγουλια θα αρχισουν οι "ταξιδιωτικες" επαφες του συνδεσμου με αλλους... που εχουν κοινους στοχους.
Η εκλογοαπολογιστικη συνελευση καποια στιγμη δεν θα μπορει να αναβληθει αλλο...
μονο που μεχρι τοτε ισως να εχουμε αποσυρει τα αυτοκινητα μας...

Απογοητευτικα και υπερβολικα, ισως, αλλα και απο συνδεσμους τοσα χρονια "εσκασε" η Ελλαδα.

υγ. Σκοπιμως δεν εγραψα για τις κινητοποιησεις υπο μορφη πορειας με τα αυτοκινητα και κλεισιμο δρομων διοδιων κλπ.
Γιατι αυτην ειδικα την εποχη αν οι ιδιοκτητες αυτοκινητων υψηλου κυβισμου τολμησουν κατι τετοιο θα τους παρει ο κοσμακης με τα γιαουρτια...

oldcarskickass
16-07-11, 00:06
Σωστή κίνηση.

Ο σκόπελος (προσωπικά θα τον χαρακτήριζα παγόβουνο κλάσεως Τιτανικού) είναι η άρση των προσωπικών ταμπού και κολλημάτων.

Γιατί καλά και ΤΕΛΕΙΑ τα λόγια, το θέμα είναι όμως ότι για παράδειγμα ήδη για BMW υπάρχουν περί τα 6 - 7 διαφορετικά φόρουμ με μεγάλες αγεφύρωτες αντιπαλότητες.

και δεν το λέω για να μειώσω το κύρος της όποιας κίνησης (στην οποία θα συμμετέχω και εγώ, δυστυχώς όμως λόγω άλλων τεράστιων προσωπικών θεμάτων δεν μπορώ να συμμετέχω όσο θα ήθελα), αλλά για να πω ότι ΠΡΙΝ διαδοθεί το οτιδήποτε πέρα από αυτή την σελίδα πρέπει το όλο θέμα να γίνει απρόσωπο και αυτοδιαφημιζόμενο, ώστε να εξαλειφθούν ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ στοιχεία μπορούν να χωρίσουν την ίδια την κίνηση σε χιλιάδες παρόμοιες αλλά αυτονομημένες.

ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ τις κινήσεις κανενός, δεν με αφορούν και ΔΕΝ μπορώ να εκφέρω γνώμη. Αυτό που κρίνω είναι το αποτέλεσμα αυτών (δλδ εν προκειμένω η διάσπαση των οπαδών - κατόχων της BMW σε 15 αξιοσέβαστα, το καθένα μόνο του, (δυστυχώς) φόρουμ)

Δλδ να μπαίνει κάποιος σε μια σελίδα ΑΠΡΟΣΩΠΑ και συμπληρώνοντας μια φόρμα ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΕΙ κανείς ΕΚΤΟΣ αν έχει νομικό δικαίωμα (πχ ο δικηγόρος ή η δικηγορική ομάδα που θα αναλάβει το όλο εγχείρημα), να μπορεί να συμμετέχει σε αυτό το κίνημα κίνηση όπως ονομάζεται τέλος πάντων.

Γιώργο συγνώμη αν σε προσβάλω, αλλά όσον αφορά την τρίτη ηλικία (ακόμα και την δεύτερη ακόμα και την δική μας) προσωπικά πιστεύω ότι θέλαμε και τα πάθαμε και ο καθένας ξεχωριστά και σαν λαός μαζί. Δεν μπορώ λοιπόν να λυπηθώ την γιαγιά μου, τον παππού μου την μάνα μου και τον πατέρα μου ακόμα και τον ίδιο μου τον ευατό για τις επιπτώσεις των πράξεων που έγιναν με ΜΟΝΟ σκοπό το ΙΔΙΟΝ όφελος και χωρίς να κοιτάμε ότι είμαστε μέρος μιας αλυσίδας που λέγεται κοινωνία. Θα λυπηθώ 2 κολλητούς μου φίλους (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ) οι οποίοι το 05 πήραν 2 διακοποδάνεια ο ένας και ένα ο άλλος με δουλειά σερβιτόρου και μέχρι στιγμής έχουν πληρώσει τα τριπλά και μάλιστα ο ένας κοντεύει να χάσει το σπίτι του; Όχι φίλε μου αλλά δεν τους λυπάμαι όσο άσχημο και βάρβαρο ακούγεται. Είναι άσχημο που συμβαίνει (σαν γεγονός και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ) υποκειμενικά όμως και κρίνοντας από την πορεία της ζωής τους δεν μπορώ να τους λυπηθώ.

Δυστυχώς πολλοί έπεσαν θύματα πράξεων αλλωνών και καλούνται τώρα να πληρώσουν το τίμημα. Το θέμα είναι ότι φταίμε όλοι μας (είτε κάνοντας βλακείες ΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ χειρότερα βλέποντας τον άλλο να κάνει παγαποντιά και να το περνάμε στο έτσι).

πόσες φορές πήγαμε σε άδεια δημόσια υπηρεσία; Πόσες φορές γιορτάσαμε όλοι μαζί με φίλους και γνωστούς, τον άγιο Ανάμεσα (πχ αν μια αργία έπεφτε τρίτη ή πέμπτη όλες οι υπηρεσίες ήταν κλειστές για 4ήμερο με αναρρωτικές...).Πόσες φορές άλλα χίλια δυο;

Και στην τελική ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΟΥΜΕ επώνυμα ή μη τέτοιες συμπεριφορές;

Γιάννη συγνώμη φίλε αν χαλάω το νήμα. Αλλά και εγώ θέλω να πουλήσω το όχημα που ΔΕΝ έκλεψα και αγόρασα με ΔΙΚΑ ΜΟΥ χρήματα και θα το φορολογηθώ στο 10 και ίσως παραπάνω τοις εκατό της αξίας του επειδή ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ να μπω φαντάρος. Και αν δεν μου χρειαζόταν άμεσα θα το σκότωνα επί τόπου. Γενικά έχουμε φτάσει πιστεύω σε ένα επίπεδο που αν δεν είσαι ΒΑΘΕΙΑ χωμένος στην βρωμιά τα γεγονότα και οι καταστάσεις σε ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ με ταχύτητα διαστημικού λεωφορείου.

stefm5
16-07-11, 00:12
εγώ είμαι μέσα

Monsta
16-07-11, 01:46
υγ. Σκοπιμως δεν εγραψα για τις κινητοποιησεις υπο μορφη πορειας με τα αυτοκινητα και κλεισιμο δρομων διοδιων κλπ.
Γιατι αυτην ειδικα την εποχη αν οι ιδιοκτητες αυτοκινητων υψηλου κυβισμου τολμησουν κατι τετοιο θα τους παρει ο κοσμακης με τα γιαουρτια...


Θα εκπλαγείς Γιάννη αν μάθαινες από τα στοιχεία του ΣΕΑΑ πόσος 'κοσμάκης' πήρε υψηλού κυβισμού αυτοκίνητα τα τελευταία χρόνια στο ελλάντα.

Βέβαια όσο για τα υπόλοιπα που έγραψες, δε διαφωνώ ότι τα πράγματα μπορεί και να έχουν ανάλογη εξέλιξη.

Όμως είναι ο μόνος τρόπος για να γίνει κάτι σωστά. Και σίγουρα μια τέτοια κίνηση απαιτεί τη συντονισμένη προσπάθεια πολλών ανθρώπων.

fanisk
16-07-11, 06:08
Πολυ ωραια η προταση του Κωστα αλλα διατηρω και εγω την αμφιβολια του αν θα πετυχει ή οχι.. εδω καλα-καλα δεν μπορουν να μαζευτουν 10-20 ατομα για group buy, για καθε μαρκα υπαρχουν απο 2 εως 8 φορουμ, κ.α ..

Nino
16-07-11, 09:04
Θα εκπλαγείς Γιάννη αν μάθαινες από τα στοιχεία του ΣΕΑΑ πόσος 'κοσμάκης' πήρε υψηλού κυβισμού αυτοκίνητα τα τελευταία χρόνια στο ελλάντα.

Βέβαια όσο για τα υπόλοιπα που έγραψες, δε διαφωνώ ότι τα πράγματα μπορεί και να έχουν ανάλογη εξέλιξη.

Όμως είναι ο μόνος τρόπος για να γίνει κάτι σωστά. Και σίγουρα μια τέτοια κίνηση απαιτεί τη συντονισμένη προσπάθεια πολλών ανθρώπων.

Δεν θα εκπλαγω Κωστα γιατι ετσι ειναι οπως το γραφεις, υπαρχει ομως μια ειδοποιος διαφορα!
Η χαωδης διαφορα μεταξυ των αυτοκινητων και το status symbol που "αντιπροσωπευουν"
Καταλαβαινεις οτι ενα Χ6 με ενα ΚΙΑ δεν θα καταφερουν να "συμβαδισουν" ποτε.
Τα φορομπηχτικα μετρα μπορει μεν να επηρεαζουν απαντες αλλα οπως και στα αυτοκινητα ετσι και στη πραγματικη ζωη τα ορια που "χανεις προσφυση"
ειναι διαφορετικα γιατι ειναι διαφορετικο το "στησιμο".
Ισως αν υπηρχε μια σοβαρη λεχση αυτοκινητιστων στην οποια θα γινονταν αυτοματη εγγραφη (εννοειται με συναινεση) κατα την εκδοση του ασφαλιστηριου,ισως τοτε ο τεραστιος αριθμος των μελων θα μπορουσε να επηρεασει καταστασεις (πολιτικο κοστος).
Αλλα τι λεω εδω υπαρχουν καταναλωτικες οργανωσεις που οταν "βγαζουν" οδηγιες αντιδρασης στην αισχροκερδεια, ελαχιστοι ειναι αυτοι που τις "εκτελουν".
Ελληνες ειμαστε, παντα ειχαμε "θεμα" στο να συνενοηθουμε!!!

Thomelef
16-07-11, 09:06
εγώ πάλι νομίζω πως τπτ δεν έχει ισχύ στην χώρα μας, σε ότι αφορά διαμαρτυρίες και μαζικά κινήματα
αντίστασης στις πολιτικές αποφάσεις...τουλάχιστο αυτό βλέπουμε μέχρι τώρα. κοινός είμαστε σαν να
μην υπάρχουμε!!!βλέπε λοιπόν κίνημα δεν πληρώνω για τα διόδια και τις αστικές μεταφορές... πάπαλα.
βλέπε τους αγανακτισμένους. πάπαλα πάλι...
όσο λυπηρό και αν είναι, είναι η πραγματικότητα η οποία μας δείχνει το πόσο υποδουλωμένοι είμαστε,
ενώ εμείς ταυτόχρονα πιστεύουμε πως η φωνή μας έχει δύναμη...καταλάβετε επιτέλους, πως δεν
είμαστε τπτ περισσότερο απο υποχείρια του συστήματος, το οποίο έχουμε στηρίξει με την ψήφο μας
όλα αυτά τα χρόνια, ο καθένας για τους δικούς του λόγους...
όσον αφορά το αυτοκίνητο, και γενικά ότι άλλο θεωρείτε είδος πολυτελείας αυτή την εποχή,
γιατί κακά τα ψέματα έτσι θεωρούνται πλέον.
δεν χωράνε συναισθηματισμοί, και οι λύσεις είναι δεδομένες λίγο πολύ...
1) το χρωστάς και ζορίζεσαι να το ξεπληρώσεις, πολύ απλά το δίνεις χωρίς σκέψη, και προσπαθείς
να φύγει γρήγορα με όσο το δυνατόν περισσότερα λεφτά...
2) το χρωστάς και βγαίνεις στην αποπληρωμή του, τουλάχιστο για την ώρα δεν το πουλάς, και
ψάχνεσαι πως θα φέρεις εις πέρας τις δόσεις του για να πάρεις την κυριότητα κάποια στιγμή στα χέρια σου.
3) δεν το χρωστάς και δεν έχεις πρόβλημα με τεκμήρια κτλ κτλ, το κρατάς, ρίχνεις τα μπινελίκια σου,
και πάς και πληρώνεις το καπέλο που ψήφισαν, αν βέβαια θέλεις. αν θέλεις πάλι καταθέτεις, και
κάνεις και εσύ έτσι την διαμαρτυρία σου για ένα διάστημα...
4) δεν το χρωστάς αλλά σε πιάνουν τεκμήρια, καταθέτεις πινακίδες και περιμένεις...
γνώμη μου είναι γενικά πως δεν αξίζει να πουλήσες αυτή την περίοδο αυτοκίνητο, εκτός και αν υπάρχει σοβαρός λόγος.
εγώ είχα μια πρόταση για 26 χιλιάρικα για το δικό μου, αλλά στο τέλος την απέρειψα. την απέρειψα
γιατί.
πρώτον δεν μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο, ή τουλάχιστο κάτι ισάξιο με το αμάξι μου με αυτά τα λεφτά...
δεύτερον ότι είναι κοροιδία ένα τέτοιο αμάξι να πουληθεί σε αυτά τα λεφτά, άσχετα με το πως θέλει η
αγορά να κινείται. στο κάτω κάτω η αγορά χάλασε...γιατί να στηρίξουμε και εμείς την κατρακύλα της,
όταν είμαστε όλοι μαζί ένα μέρος της, και φυσικά δεν θέλουμε την απαξίωση της, είτε αν αυτό έχει
να κάνει με τα αυτοκίνητα - μηχανάκια - ρούχα - κτλ κτλ...
το ότι η ζωή δεν ξεκινάει ούτε σταματάει με ένα τουτούνι, είναι το μόνο σίγουρο...στο κάτω κάτω
ασχέτως τι γινόταν όλα αυτά τα χρόνια με την αγορα αυτοκινήτου, είμαι σίγουρος πως ύπο αυτά τα
δεδομένα, ούτε κάν θα σκεφτόμασταν να αγοράσουμε τα αμάξια που έχουμε σήμερα στην κατοχή μας.
η κατάσταση σήμερα απαιτεί ψυχραιμία, χαμελεοντισμό, και φυσικά συμβιβασμό...
όσο πιο γρήγορα το καταλάβει κάποιος, τόσο πιο γρήγορα θα ηρεμήσει και το κεφάλι του...εγώ
είμουν πολύ προβληματισμένος για την κατάθεση...ομολογώ, πως έφυγε ένα βάρος απο πάνω μου,
και ας το βλέπω κάθε μέρα παρκαρισμένο χωρίς πινακίδες...σιγά τ'αυγά μωρέ...
μη μασάτε ρε...η ζωή συνεχίζεται, και αυτό έχει σημασία!!!

ghost-rider
16-07-11, 11:37
Παιδια η αγορα διαμορφωνεται περιεργα.
Εδω στην Ελλαδα εχει δυναμη το car παντως και διαμορφωνει τιμες.
Μαλιστα δημιουργειται και ανταγωνισμος μεταξυ ιδιωτων και χτυπανε τις τιμες....

Σκεφτομουν καποια στιγμη...
Αν οσοι απο μας, που δεν σκεφτομαστε ακομα να πουλησουμε το αυτοκινητο μας, βαζαμε αγγελια σε ψηλες τιμες... Δε θα ανεβαζαμε τον μεσο ορο?

Δε θα το πουλουσε πιο ευκολα αυτος που το εχει στα 10πχ???


Μηπως μπορουμε να φρεναρουμε εστω και λιγο την αγρια πτωση που εχουν τα μπεμπεδακια...
Μολις φυγουν τα πολλα φθηνα, που σιγα σιγα θα φυγουν θα εχουμε πετυχει το στοχο μας. Ο επομενος που θα βαλει αγγελια θα κοιταξει και τα δικα μας για να δει που θα παιξει...

Εγω το δικο μου, αμα ειναι λεω να το βαλω στα 17.000(320 του 2002). Να φαινεται και λιγο(?!) ρεαλιστικο...
Τι λετε?
Και στο κατω κατω αν καποιος το θελει με αυτα τα λεφτα... Πολυ ευχαριστως!!

Z4 DCT
16-07-11, 11:41
Παιδια η αγορα διαμορφωνεται περιεργα.
Εδω στην Ελλαδα εχει δυναμη το car παντως και διαμορφωνει τιμες.
Μαλιστα δημιουργειται και ανταγωνισμος μεταξυ ιδιωτων και χτυπανε τις τιμες....

Σκεφτομουν καποια στιγμη...
Αν οσοι απο μας, που δεν σκεφτομαστε ακομα να πουλησουμε το αυτοκινητο μας, βαζαμε αγγελια σε ψηλες τιμες... Δε θα ανεβαζαμε τον μεσο ορο?

Δε θα το πουλουσε πιο ευκολα αυτος που το εχει στα 10πχ???


Μηπως μπορουμε να φρεναρουμε εστω και λιγο την αγρια πτωση που εχουν τα μπεμπεδακια...
Μολις φυγουν τα πολλα φθηνα, που σιγα σιγα θα φυγουν θα εχουμε πετυχει το στοχο μας. Ο επομενος που θα βαλει αγγελια θα κοιταξει και τα δικα μας για να δει που θα παιξει...

Εγω το δικο μου, αμα ειναι λεω να το βαλω στα 17.000(320 του 2002). Να φαινεται και λιγο(?!) ρεαλιστικο...
Τι λετε?
Και στο κατω κατω αν καποιος το θελει με αυτα τα λεφτα... Πολυ ευχαριστως!!


Να βαλουμε ολοι οκ....αλλα θα μας τα κανουν τσουρεκια με το τηλεφωνο....εκτος και συμφωνησουμε ΟΛΟΙ μαζι να δωσουμε το τηλ του Σπυρου (m power01)....:hystericalbs1: :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

hades7
16-07-11, 11:44
εχεις δικιο ρε θα τον πλασαρουμε και σαν ανακουφιστρια :hystericalbs1:

GEORGE316
20-07-11, 15:19
Πολύ θλιβερό αυτό που γράφεις Γιώργο με τους ηλικιωμένους.

κωστα το εχω δει με τα ματια μου παρα πολλες φορες..πλεον καθημερινα.