PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασκευή navi σε x3



3enyxtis
11-07-11, 00:34
πριν από 2 χρόνια αποφάσισα να τοποθετήσω οθόνη στο αμάξι και επέλεξα τον δρόμο της κατασκευής με δεδομένο ότι ήθελα εργοστασιακή εμφάνιση, οθόνη αφής και κάποιες δυνατότητες.
έτσι πήρα από το ebay μόνο την οθόνη ( για retrofit σε γνήσιο ήθελα και άλλα modules), κράτησα το κέλυφος και ενσωμάτωσα σε αυτό τα ηλεκτρονικά και την οθόνη από ένα 7ιντσο gps που τρέχει window ce. μπήκε κάμερα οπισθοπορείας που ενεργοποιείται αυτόματα στην όπισθεν ή και κατ επιλογήν σαν καθρέπτης. στο ντουλαπάκι είχα βάλει για ένα διάστημα και σκληρό με μουσική που τώρα αφαιρέθηκε και μουσική παίζει πλέον μόνο από την sd card. επίσης έχει bluetooth με ανοιχτή ακρόαση.
το μοτέρ είναι επίσης κατασκευή και ανοιγοκλείνει με τα γνήσια κουμπιά. η εργασίες έγιναν σε ηλεκτρονικό.

m-power_01
11-07-11, 01:48
Το έκανες σε κάποιον τεχνικό ή μόνος σου?

ΔημήτρηςΜ3
11-07-11, 01:55
κατσε γιατι θα μας τρελανεις εβαλες αλλη οθονη στο μαμα πλαισιο της οθονης?
αυτο λες??
wow θα μας τρελανεις τωρα ετσι?????????????? δωσε info για την οθονη...

m-power_01
11-07-11, 02:19
κατσε γιατι θα μας τρελανεις εβαλες αλλη οθονη στο μαμα πλαισιο της οθονης?
αυτο λες??
wow θα μας τρελανεις τωρα ετσι?????????????? δωσε info για την οθονη...

Απίστευτο και όμως αληθινό ε?

kostasxan
11-07-11, 07:54
Μπράβο πολύ ωραίο το αποτέλεσμα !!!

fanisk
11-07-11, 09:24
Ξενυχτη ζητα απο Admin να σου αλλαξουν το nickname σε Ξεφτερης :thumbsup:

S8N
11-07-11, 11:06
Φίλε μου, κυβερνάς. thumb

3enyxtis
11-07-11, 12:45
χα χα, οι εργασίες έγιναν σε ηλεκτρονικό που θα του άξιζε το nickname Ξεφτερης, εγώ την ιδέα είχα.. πράγματι όλη η οθόνη και ότι ηλεκτρονικά που είχε το πλαίσιο ξηλώθηκαν τελείως και προσαρμόστηκαν αυτά του gps και δύσκολα κάποιος μπορεί να υποψιαστεί ότι κάτι έγινε. η οθόνη είναι είναι ένα τακ μεγαλύτερη από την εργοστασιακή. πιο δύσκολο ήταν να κατασκευαστεί μοτέρ να την ανοιγοκλείνει γιατί δεν γινόταν με το εργοστασιακό.
το gps είναι το Dellorm (κινέζικο) 7ιντσο κόστος 120ε ξεκλείδωτο με aux in video in και αν ήθελα να βρω μειονέκτημα θα ήταν η ευκρίνεια στον δυνατό ήλιο και το 3λεπτο για να βρει τους δορυφόρους.

Z4 DCT
11-07-11, 12:46
χα χα, οι εργασίες έγιναν σε ηλεκτρονικό που θα του άξιζε το nickname Ξεφτερης, εγώ την ιδέα είχα.. πράγματι όλη η οθόνη και ότι ηλεκτρονικά που είχε το πλαίσιο ξηλώθηκαν τελείως και προσαρμόστηκαν αυτά του gps και δύσκολα κάποιος μπορεί να υποψιαστεί ότι κάτι έγινε. η οθόνη είναι είναι ένα τακ μεγαλύτερη από την εργοστασιακή. πιο δύσκολο ήταν να κατασκευαστεί μοτέρ να την ανοιγοκλείνει γιατί δεν γινόταν με το εργοστασιακό.
το gps είναι το Dellorm (κινέζικο) 7ιντσο κόστος 120ε ξεκλείδωτο με aux in video in και αν ήθελα να βρω μειονέκτημα θα ήταν η ευκρίνεια στον δυνατό ήλιο και το 3λεπτο για να βρει τους δορυφόρους.

Δωσε μου με πμ στοιχεια του μαστορα....να το κανω στον ασσοthumb

katsaraios
11-07-11, 13:19
πολυ καλο το προτζεκτ φιλε.:thumbsup:
και φυσικα αν το κινεζικο χαλασει, κατευθειαν το αλλαζεις με αλλο αντιστοιχο που δεν σε ποναει στην τσεπη σου.
για το 3 λεπτο που λες για την αναζητηση του gps ,σιγουρα δεν ειναι θεμα κεραιας η επαναφορας συστηματος ???

ΔημήτρηςΜ3
11-07-11, 13:55
ναι ναι ναι θελω και γωωωωωωωωωωω

stef
11-07-11, 14:01
Το συνολικό κόστος πόσο πήγε?

Z4 DCT
11-07-11, 14:52
ναι ναι ναι θελω και γωωωωωωωωωωω

Κατσε ρε Δημητρη, ακομα δεν το ειδαμε, Γιαννη τον βαφτισαμε.....εχουμε σειρα κυριε.....:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Nino
11-07-11, 15:00
Αυτο το συστημα το εχω ξαναδει (προσαρμογη στη μαμα οθονη αλλου gps) μονο που εκει νομιζω δουλευε κανονικα η αναδυομενη οθονη.
τεσπα ειναι πολυ εξυπνο και πολυ καλυτερο απο το μαμα μιας και εχεις πολλα extra ( καμερα οπισθοπορειαςκλπ).
Το ολο θεμα βεβαια ειναι ποιο ειναι το τελικο κοστος?
Γιατι υπαρχουν ετοιμες λυσεις παλι με επταρα οθονη αναδυομενη και αυτη κινεζικης προελευσης.

Z4 DCT
11-07-11, 15:02
Αυτο το συστημα το εχω ξαναδει (προσαρμογη στη μαμα οθονη αλλου gps) μονο που εκει νομιζω δουλευε κανονικα η αναδυομενη οθονη.
τεσπα ειναι πολυ εξυπνο και πολυ καλυτερο απο το μαμα μιας και εχεις πολλα extra ( καμερα οπισθοπορειαςκλπ).
Το ολο θεμα βεβαια ειναι ποιο ειναι το τελικο κοστος?
Γιατι υπαρχουν ετοιμες λυσεις παλι με επταρα οθονη αναδυομενη και αυτη κινεζικης προελευσης.

μονο για Χ3 ομως...για μας που θελουμε για ασσους ειναι καλη λυση....thumb

ο Γιωργος σε καλοπιανει.......ελα πες αυτος σε στουκαρε απο πισω??

Nino
11-07-11, 15:13
ο Γιωργος σε καλοπιανει.......ελα πες αυτος σε στουκαρε απο πισω??

οπως παντα τα μικροχτυπηματα ειναι αιτια αφορητης και ακαταπαυστης γυναικειας μουρμουρας...:ranting2::hystericalbs1:

3enyxtis
11-07-11, 15:44
και φυσικα αν το κινεζικο χαλασει, κατευθειαν το αλλαζεις με αλλο αντιστοιχο που δεν σε ποναει στην τσεπη σου. για το 3 λεπτο που λες για την αναζητηση του gps ,σιγουρα δεν ειναι θεμα κεραιας η επαναφορας συστηματος ???

αν το κινέζικο χαλάσει μπλέκω με ηλεκτρονικό που δεν είναι πάντα επιθυμητό γιαυτό και αν το ξαναφτιαχνόταν θα έκανα άλλη υλοποίηση με οθόνη αφής που θα ενσωματωνόταν και θα συνεργαζόταν με navibox ώστε να υπάρχουν ανταλλακτικά και να στο αναλαμβάνει οποιοσδήποτε εγκαταστάτης ηχοστυστηματων.
για την κεραία ίσως και κάτι να παίχτηκε, ίσως το πλαίσιο της bmw να έπεσε παχύ και να είμαι ειλικρινής δυστυχώς δεν σύνδεσα εξωτερική ενώ είχε υποδοχή, θέμα επαναφοράς δεν είναι ούτε επεξεργαστή (Sirfstar III)



Δωσε μου με πμ στοιχεια του μαστορα....να το κανω στον ασσοthumb
αν στον άσσο έχεις νουλαπάκι γίνεται εύκολα, αν όχι πρέπει να κοπεί το ταμπλό (αγχωτικό-το έχουν κάνει άλλοι). για τον τεχνίτη έχω να πω ότι στον τομέα κατασκευών είναι αστέρι και είδα και δουλειές του εξωπραγματικές και πιο δύσκολες από τα δικά μου, φτιάχνει πράγματα που νόμιζα ότι γίνονται μόνο έξω. όμως ανάμεικτα τα συναισθήματα αφού στο τέλος έγινε παρεξήγηση στο θέμα του κόστους. στέλνω με πμ τα στοιχεία.

3enyxtis
11-07-11, 16:01
Το συνολικό κόστος πόσο πήγε?



Αυτο το συστημα το εχω ξαναδει (προσαρμογη στη μαμα οθονη αλλου gps) μονο που εκει νομιζω δουλευε κανονικα η αναδυομενη οθονη.
τεσπα ειναι πολυ εξυπνο και πολυ καλυτερο απο το μαμα μιας και εχεις πολλα extra ( καμερα οπισθοπορειαςκλπ).
Το ολο θεμα βεβαια ειναι ποιο ειναι το τελικο κοστος?
Γιατι υπαρχουν ετοιμες λυσεις παλι με επταρα οθονη αναδυομενη και αυτη κινεζικης προελευσης.

η αναδυόμενη οθόνη δουλεύει κανονικά και εγώ το έχω παρουσιάσει άλλη μια φορά. οι καλές έτοιμες λύσεις δεν υπήρχαν όταν το έκανα εγώ, αλλά και πάλι θα προτιμούσα κατασκευή, όμως πιο απλή όπως περιέγραψα σε πιο πάνω post με πλεονέκτημα περισσότερες δυνατότητες και ύπαρξη ανταλακτικών και εργοστασιακή εμφάνιση.
κόστος:
οθόνη ebay: 150e
κινέζικο: 120 ε
κάμερα οπισθοπορείας 200ε
ηλεκτρονικός κατασκευή μοτέρ και κύκλωμα ελέγχου άνοιγμα κλείσιμο 600ε
ηλεκτρονικός μεταφορά ηλεκτρονικών μερών στο πλαίσο οθόνης bmw 400ε
εγκατάσταση 180ε
1650 ευρώ τα καθαρά κόστη αν και στην πράξη έδωσα παραπάνω αφού είχα και αποτυχημένες προσπάθειες σε άλλο ηλεκτρονικό αλλά και λόγω παρεξηγήσεων..

3enyxtis
11-07-11, 16:16
και μιας και μίλησα για κόστος να το κύκλωμα που στοίχισε 600ε μαζί με το μοτέρ..

gyiama
11-07-11, 17:40
χωρις παρεξηγηση νομιζω οτι τα 600ε ειναι λιγο υπερβολικα για αυτη τη πατεντα.το κυκλωμα σαν κατασκευη δεν ειναι κατι το απιστευτο ουτε κατι το παρα πολυ πολυπλοκο που να δικαιολογει αυτο το κοστος.

ΔημήτρηςΜ3
11-07-11, 17:43
το κυκλωμα ειναι απο κοκαινη??? χεεχεχεχχ
600 ευρω για ενα κυκλωμα τι ρε Τακη......



edit Πανο πιάσε δουλεια αμεσως...

ΔημήτρηςΜ3
11-07-11, 17:46
https://cgi.ebay.co.uk/BMW-X3-Car-Radio-CD-Player-Navi-GPS-iPod-Aux-DVD-Stereo-/400225151323?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5d2f47295b

Nino
11-07-11, 17:54
https://cgi.ebay.co.uk/BMW-X3-Car-Radio-CD-Player-Navi-GPS-iPod-Aux-DVD-Stereo-/400225151323?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5d2f47295b

δεν χρειαζεται να το παρεις απο ebay (εκτος αν υπαρχει μεγαλη διαφορα στη τιμη) υπαρχει και στη Θεσσαλονικη!
https://www.dynavin.gr/products/product_dnv_e83.php

m-power_01
11-07-11, 17:58
Πιστεύω ότι στο Χ3 λέει πολύ! Αφού δεν πειράζεις την εργοστασιακή πηγή ήχου, και αφου η οθόνη είναι αναδιπλούμενη... δεν βρίσκω τον λόγο να μην την βάλει κάποιος! (που διαθέτει αυτά τα χρήματα εννοείται)

3enyxtis
11-07-11, 18:23
το κυκλωμα ειναι απο κοκαινη??? χεεχεχεχχ
600 ευρω για ενα κυκλωμα τι ρε Τακη......



edit Πανο πιάσε δουλεια αμεσως...

ουπς μάλλον ναρκωτικά χρειάστηκα εγώ όταν άκουσα την τιμή.. τα πράγματα δεν πήγαν όπως υπολόγιζα γιατί όταν ρώταγα κόστος μοτέρ κάτι για 80 ε μου έλεγε για υλικά και όταν ρώταγα για εργασία μου έλεγε ότι πρώτα πρέπει να γίνει και ύστερα να εκτιμηθεί..

για τους φίλους που προτείνουν τις άλλες λύσεις να πω ότι δεν υπήρχαν τότε που το ήθελα εγώ για να το έχω ως επιλογή. το πλεονέκτημά τους είναι ότι κλειστά μοιάζουν ντουλαπάκι για το κακό μάτι - όμως ανοιχτά υστερούν σε γιατί πετάγονται προς τα πάνω. από δυνατότητες, αν παίρνουν όποιο πρόγραμμα πλοήγησης θέλουμε τότε είναι μια πολύ καλή επιλογή.

3enyxtis
11-07-11, 18:25
Πιστεύω ότι στο Χ3 λέει πολύ! Αφού δεν πειράζεις την εργοστασιακή πηγή ήχου, και αφου η οθόνη είναι αναδιπλούμενη... δεν βρίσκω τον λόγο να μην την βάλει κάποιος! (που διαθέτει αυτά τα χρήματα εννοείται)

ούτε η εργοστασιακή πηγή ήχου πειράχτηκε ούτε κόπηκε καλώδιο για την εγκατάσταση.

ΔημήτρηςΜ3
11-07-11, 18:30
και στο 46αρι λεει
kαπου το ειχα δει αλλα δε μπορω να το βρω..

m-power_01
11-07-11, 18:32
και στο 46αρι λεει
kαπου το ειχα δει αλλα δε μπορω να το βρω..

Στο 46 δημήτρη θυσιάζεις κάποια πράγματα...

ΔημήτρηςΜ3
11-07-11, 18:33
πρεπει να κοψει ταμπλο .. και τι αλλο?

m-power_01
11-07-11, 18:35
πρεπει να κοψει ταμπλο .. και τι αλλο?

Δεν κόβεις τίποτα δημήτρη,όλα μπαινουν και βγαίνουν! Απλά θυσιάζεις εμφάνιση και ποιότητα ήχου

ΔημήτρηςΜ3
11-07-11, 18:39
εννοω να παιζει μαζι με το οθονη απλα αυτο να ειναι για εξτρα info π.χ car p.c etc.

m-power_01
11-07-11, 18:44
Ααααα αυτό δεν το έχω δει...

gyiama
11-07-11, 18:48
ναι ναι εχει γινει τετοια ιστορια με κοψιμο ταμπλο κλπ αλλα και γω δεν θυμαμαι που το ειδα

ΔημήτρηςΜ3
11-07-11, 19:30
να το...

https://www.youtube.com/watch?v=YsyaPAx_FXY&feature=player_embedded

stef
11-07-11, 20:07
Καλά διπλό navi??
Χα χα χα
Πολύ άσχημο και με idrive κιόλας!!!

3enyxtis
11-07-11, 23:02
υπερβολή αυτό που έκανε ο τύπος με τις δυο οθόνες. πιστεύω το καλύτερο είναι η εργοστασιακή εμφάνιση εκτός από εξαιρέσεις που το μοντέλο δεν έβγαινε με διπλή οθόνη και εκεί κάποιο dynavin θα ταίριαζε.. αν πχ είχα z4 ίσως και να έκοβα ταμπλό. ακόμα και σε 335 ίσως να έκανα κατασκευή αν δεν είχε οθόνη για να γίνει όπως το μοντέλο με οθόνη.

stef
12-07-11, 00:05
αν πχ είχα z4 ίσως και να έκοβα ταμπλό.

:shok::shok::shok:
Ούτε κατά διάννοια!
Περιμένεις να πάρεις το επόμενο με navi!
Μην τρελλαθούμε κιόλας!thumb

fanisk
12-07-11, 00:59
:shok::shok::shok:
Ούτε κατά διάννοια!
Περιμένεις να πάρεις το επόμενο με navi!
Μην τρελλαθούμε κιόλας!thumb

Γιατι ρε αμα παρεις το OEM kit τι σε νοιαζει αν θα κοπει? Και στο εργοστασιο το κοψαν για να μπει..

stef
12-07-11, 01:26
Δεν αφήνω ελληνικό χέρι να κόψει πλαστικό που να χτυπιούνται κάτω σαν χταπόδια!
Το ίδιο είναι το εγοστασιακό κόψιμο ρε Φάνη?

fanisk
12-07-11, 03:12
Δεν αφήνω ελληνικό χέρι να κόψει πλαστικό που να χτυπιούνται κάτω σαν χταπόδια!
Το ίδιο είναι το εγοστασιακό κόψιμο ρε Φάνη?

Ελα ρε Στεφανε σιγα, σεγα τα εκοψε και τα 2..

Επειδη το ειχα ψαξει τοτε σε περιπτωση που δεν βρω καλο Ζ4 με ναβι, το kit σου εχει μεσα και ενα κομματι σαν ριζοχαρτο που σου λεει ακριβως που να κοψεις. Ε αμα δεν μπορει καποιος να κοψει ουτε προσημειωμενο χαρτι με σεγα, εχει χοντρο θεμα!

Καλο το εργοστασιο αλλα δεν ειναι και πανακεια thumb

Z4 DCT
12-07-11, 06:03
Δεν αφήνω ελληνικό χέρι να κόψει πλαστικό που να χτυπιούνται κάτω σαν χταπόδια!
Το ίδιο είναι το εγοστασιακό κόψιμο ρε Φάνη?

Εγω εχω σταθερο χερι Στεφανε...θες να το κοψω εγω?...δεν εχω δουλεψει ποτε σεγα, αλλα δε νομιζω να ειναι καθολου δυσκολο...thumb

3enyxtis
12-07-11, 13:12
φαντάζομαι αν πάει κάτι στραβά σε κάτι τέτοιο, πάντα μπορεί να αγοράσει το πάνω μέρος του ταμπλό (θα είναι ακριβό) ή να το επισκευάσει τοπικά αν κοπεί λίγο παραπάνω. και αν δεν επισκευάζεται σωστά θα ήταν ευκαιρία για δέρμα.