PDA

Επιστροφή στο Forum : Νουμερα ευθυγραμμησης σε Ζ4 Ε89



Karizma Z4
10-07-11, 15:04
Προσφατα κατορθωσα να αλλαξω και το αλλο πισω ελαστικο,ακολουθωντας την συμβουλη και προτροπη πολλων φιλων οτι τα ελαστικα τα αλλαζουμε παντα ανα αξονα.

Η οδηγικη συμπεριφορα αλλαξε σαφως προς το καλυτερο και το τραβηγμα που ενιωθα πριν κατα την επιταχυνση σχεδον εξαφανιστηκε.Ωστοσο ολες οι ζαντες μου εξακολουθουν να εχουν προβλημα μιας και ολες τους ειναι στραβες.

Αυτο που πραγματικα με προβληματισε κατα την αλλαγη του ελαστικου ηταν πως η φθορα του ηταν εντελως ανομοιομορφη με την φθορα να εμφανιζεται στο μισο ελαστικο και προς την μεσα πλευρα με την αλλη να φαινεται σχεδον σαν καινουρια.

Ο κυριος που μου αλλαξε το ελαστικο ειναι σιγουρος πως ευθυνεται η ευθυγραμμηση.Του τονισα πως προσφατα ειχα κανει μεσα στην αντιπροσωπεια και πως τα νουμερα που προβλεπονται ακολουθηθηκαν κατα γραμμα.

Επισης για οσους θυμουνται την προσφατη περιπετεια μου με τις προβληματικες ζαντες του πισω αξονα σε σχετικο αρθρο ειχε αναφερθει πως το προβλημα εντεινεται λογω του πολυ κακου στησιματος του αυτοκινητου απο το εργοστασιο.

Ειναι ποτε δυνατον η BMW να εχει κανει ενα τοσο τραγικο λαθος σε ενα αυτοκινητο της;;;Και αν ναι,εγω που σαν οδηγος δεν ικανοποιουμαι ποιον μπορω να εμπιστευτω ωστε να βαλει την δικη του "πινελια" για να κανει και παλι το αυτοκινητο μου "σωστο" αυτοκινητο;;;Με ποια κριτηρια πρεπει να κινηθω;;;

Z4 DCT
10-07-11, 16:52
Προσφατα κατορθωσα να αλλαξω και το αλλο πισω ελαστικο,ακολουθωντας την συμβουλη και προτροπη πολλων φιλων οτι τα ελαστικα τα αλλαζουμε παντα ανα αξονα.

Η οδηγικη συμπεριφορα αλλαξε σαφως προς το καλυτερο και το τραβηγμα που ενιωθα πριν κατα την επιταχυνση σχεδον εξαφανιστηκε.Ωστοσο ολες οι ζαντες μου εξακολουθουν να εχουν προβλημα μιας και ολες τους ειναι στραβες.

Αυτο που πραγματικα με προβληματισε κατα την αλλαγη του ελαστικου ηταν πως η φθορα του ηταν εντελως ανομοιομορφη με την φθορα να εμφανιζεται στο μισο ελαστικο και προς την μεσα πλευρα με την αλλη να φαινεται σχεδον σαν καινουρια.

Ο κυριος που μου αλλαξε το ελαστικο ειναι σιγουρος πως ευθυνεται η ευθυγραμμηση.Του τονισα πως προσφατα ειχα κανει μεσα στην αντιπροσωπεια και πως τα νουμερα που προβλεπονται ακολουθηθηκαν κατα γραμμα.

Επισης για οσους θυμουνται την προσφατη περιπετεια μου με τις προβληματικες ζαντες του πισω αξονα σε σχετικο αρθρο ειχε αναφερθει πως το προβλημα εντεινεται λογω του πολυ κακου στησιματος του αυτοκινητου απο το εργοστασιο.

Ειναι ποτε δυνατον η BMW να εχει κανει ενα τοσο τραγικο λαθος σε ενα αυτοκινητο της;;;Και αν ναι,εγω που σαν οδηγος δεν ικανοποιουμαι ποιον μπορω να εμπιστευτω ωστε να βαλει την δικη του "πινελια" για να κανει και παλι το αυτοκινητο μου "σωστο" αυτοκινητο;;;Με ποια κριτηρια πρεπει να κινηθω;;;


Εγω νομιζω οτι παιζει ρολο το καμπερ Δημητρη με το αν ειναι θετικο η αρνητικο εχουμε φαγωμα στο ελαστικο στην μεσα η στην εξω μερια...σαν τα παλια 2002, που αν τα εβλεπες απο πισω με πολυ φαρδια λαστιχα, παταγε μονο η μεσα μερια του ελαστικου στο δρομο......αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος γιατι δεν τα ξερω καλα αυτα....:original:

m-power_01
10-07-11, 16:55
Το εργοστάσιο δίνει κάποιες τιμές ευθυγράμμισης που θα πρέπει να ικανοποιούν ένα εύρος χρήσης. Η γωνία camber οφείλεται κατά κύριο λόγω για την άνιση φθορά μέσα-έξω! Ίσως σε ένα μικρότερο ποσοστό η σύγκλιση ,αλλά επαναλαμβάνω μικρότερο.
Να σε ρωτήσω ,χωρίς παρεξήγηση, με το αυτοκίνητο στρίβεις καθόλου? Ή ασχολείσαι μόνο με τα 400μ 1000μ κλπ?

Karizma Z4
10-07-11, 22:53
Το εργοστάσιο δίνει κάποιες τιμές ευθυγράμμισης που θα πρέπει να ικανοποιούν ένα εύρος χρήσης. Η γωνία camber οφείλεται κατά κύριο λόγω για την άνιση φθορά μέσα-έξω! Ίσως σε ένα μικρότερο ποσοστό η σύγκλιση ,αλλά επαναλαμβάνω μικρότερο.
Να σε ρωτήσω ,χωρίς παρεξήγηση, με το αυτοκίνητο στρίβεις καθόλου? Ή ασχολείσαι μόνο με τα 400μ 1000μ κλπ?

Θελω να στριβω,προσπαθω να ντριφταρω αλλα δυστυχως το στησιμο δεν με βοηθαει καθολου.Δεν ειμαι ο μεγας χερας,αλλα τουλαχιστον το στριβω αξιοπρεπως αν και δεν ειναι η μεγαλη μου ευχαριστιση,διοτι σπανια βρισκω καλο δρομο για να στριψω!

Η κακη ευθυγραμμηση δεν επηρρεαζει μονο το στριψιμο,αλλα και την σταθεροτητα του αυτοκινητου στα πολλα χιλιομετρα και αυτο ειναι που με φοβιζει περισσοτερο.Και εγω κινουμαι συχνα με πολλα δυστυχως :warriorsmiley:

Jimmakos
11-07-11, 01:44
Και όμως είδαν πολλά τα μάτια μου.... Καινούρια αυτοκίνητα με χάλια ευθυγράμιση!

Μην το γελάς άλλωστε 50Ε είναι μια ευθυγράμιση πήγαινε κάντην να είσαι σίγουρος!
Επίσης αν οι ζάντες σου δεν επιδιορθόνονται με πρέσσα (αν είναι στραβές) τότε πέταξέ τες και βάλε άλλες ίσιες!

m-power_01
11-07-11, 02:18
Θελω να στριβω,προσπαθω να ντριφταρω αλλα δυστυχως το στησιμο δεν με βοηθαει καθολου.Δεν ειμαι ο μεγας χερας,αλλα τουλαχιστον το στριβω αξιοπρεπως αν και δεν ειναι η μεγαλη μου ευχαριστιση,διοτι σπανια βρισκω καλο δρομο για να στριψω!

Η κακη ευθυγραμμηση δεν επηρρεαζει μονο το στριψιμο,αλλα και την σταθεροτητα του αυτοκινητου στα πολλα χιλιομετρα και αυτο ειναι που με φοβιζει περισσοτερο.Και εγω κινουμαι συχνα με πολλα δυστυχως :warriorsmiley:

Γιατί σε ρώτησα...
Οι πίσω τροχοί σε όλα τα bmw εχουν καμπερ...άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο... όλοι έχουν. Όταν λοιπόν έχουμε Χ μοίρες κάμπερ και έχουμε αυξημενη φθορα στο εσωτερικό μέρος του πέλματος, δύο τινά υπάρχουν.
1) Λάθος κάμπερ (δηλαδή έξω από τα εργοστασιακά πρότυπα)
2)Αν είναι σωστή και εξακολουθείς να έχεις αυξημένη φθορά ...τότε η φθορά οφείλεται σε αυξημένο σπινιάρισμα ή στα πρώτα βήματα του Ντριφτ.
Δηλαδή ΑΝ στήνεσαι συστηματικά στο φανάρι και το αφήνεις όλο κάτω... ΝΑΙ τρως το μέσα μέρος. ΑΝ ανοίγεις την δευτέρα και ξεκινάς να γράφεις στην ευθεία... ΝΑΙ φθείρεις το μέσα μέρος. ΆΝ σκάβεις μέχρι και τρίτη και ο τροχος σου σκάβει με 3000στροφες (προσεξε ο τροχος σου) τότε πάλι δικαιολογημένο είναι. Όπως επίσης αν ξεκινάς να μάθεις να διπλώνεις το αυτοκίνητο είναι φυσικό ότι χρησιμοποιείς μόνο την δύναμη του... άρα πάλι τρως το εσωτερικό μέρος...Αν έχεις μεγαλύτερη εξοικείωση και γυρνάς με κάποια χλμ είτε με κατέβασμα, είτε με μεταφορά βάρους, είτε με φρένα εκεί θα ζόριζες τον εξωτερικό τροχό σου ,θα τον έτρωγες απ΄έξω και θα ισοστάθμιζες κάπως την κατάσταση...

Προσπάθησα να σου δώσω όσο το δυνατόν πιο σαφή εικόνα του γιατί τρώγονται εσωτερικά. Σκέψου τι από όλα αυτά κάνεις ή δεν κάνεις και συζητάμε περαιτέρω.

Σκέψου ότι όταν είχα πρωτοπάρει δίπλωμα και είχα το Ε30 την πρώτη τετράδα την πέταξα γιατί δεν είχε μείνει απο μέσα ούτε τακούνι ενώ απέξω ήταν καινούριο... Αλλά έκανα όλα όσα σου περιέγραψα από πάνω στον υπερθετικό βαθμό. Αργότερα τα λάστιχα μου τρώγονταν περισσότερο απέξω, εβλεπες με το μάτι τα μάγουλα να αποκτούν μία στρογγυλάδα... Σημαίνει ότι πλέον μπορούσα και το ζόριζα τόσο που η κάμπερ δεν επαρκούσε. Το ίδιο συνέχισε να γίνεται και στο 46αρι...εκεί έδωσα λίγη παραπάνω, και λίγη παραπάνω...και έχω καταφέρει κάπως να το ισορροπήσω. Δεν πάω παραπάνω γιατί θεωρώ ότι θα αρχίσω να χάνω σε ευστάθεια κατά την επιτάχυνση αλλά και κατα την επιβράδυνση κατά βάση.

chief
11-07-11, 08:35
Δημητρη εγω νομιζω οτι προβλημα με τις ζαντες μπορει να ειναι.
Το δικό μου αμαξι εγω το κυκλοφορω με τα κανονικα του λαστιχα (γιατι εχω και ενα σετ ζαντολαστιχα με pilot cup για τα trackdays) εδω και ενα χρονο με αρνητικό κάμπερ πισω στο -2.2 και η φθορά ειναι σχεδόν ομοιόμορφη σε ολο το πέλμα του ελαστικού.

fanisk
11-07-11, 09:22
Με -2.5 καμπερ πισω εχω σχεδον ομοιομορφη, λιγο παραπανω φαγωμα εσωτερικα.
Ειναι αυτο που ειπε ο Σπυρος, αμα το στριβεις θα το τρως και απ'εξω, σε ευθειες θα τρως το μεσα γιατι το εξω δεν παταει.