PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ4 για track days...



Z4 DCT
09-07-11, 08:27
Εχω αποφασισει οτι το αμαξι δεν θελω να το δωσω....

Θα ηθελα ομως να το βολταρω εστω και σε πιστα....θα ηθελα λοιπον τα φωτα σας για το τι χρειαζεται για να το μετατρεψω σε ενα αξιολογο αμαξι για track days, οχι σωνει και καλα για drift (ειμαι ασχετος) αλλα για για γυρους στην πιστα, ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ χωρις να κανω αλλαγες που μετα να μην μπορω να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση....αν αυτο ειναι εφικτο
Μηχανολογικα (upgrade oil cooler κ.α)
Εμφανισιακα (ζαντες- αναρτησεις, καθισματα, κ.α) ....και φυσικα ενα τρειλερ για την μεταφορα στην πιστα και πισω
Θα μπορουσε θα μου πει καποιος να μπει και ετσι οπως ειναι σε πιστα χωρις να κανω τιποτα, αλλα ετσι οπως ειναι θα το ζορισω και ισως καταπονησω πολυ....και δεν θελω. θελω (πρωτα ο θεος αν μπορεσω και δεν ανατιναχθει το κρατος) να το κρατησω για τον μικρο.....
Θα ηθελα ολων την βοηθεια-γνωμη, σε κοστος, ανταλακτικα.....(γνωμες)




Επειδη καποιος θα σκεφτει και με το δικιο του γιατι κατεθεσα αφου τωρα θα κανω αλλα εξοδα?......Υπερβολικο τεκμηριο:whistle:
Δεν ειναι κριμα να ειναι μονο για βιτρινα?

Monsta
09-07-11, 09:02
Γιάννη, πάνω στη σύγχυσή σου με τη κwλοκατάσταση, λες πράγματα που κάτω από διαφορετικές συνθήκες δε θα τα συζητούσες καν.


Λοιπόν, ΔΕΝ θα το κάνεις track day car το Ζ για τους απλούστατους λόγους:


1. Έχεις ήδη άγχος ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''.

2. Ακόμα κι αν αλλάξεις i/c, πάλι θα έχεις άγχος ...... ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''.

3. Αν ξεπεράσεις ψυχολογικά το (1) και το (2), με το που θα φτάσεις στη πίστα θα σε πιάσει το άγχος ......''Μα τι κάνω???? Μήπως μου ζεσταθεί υπερβολικά???''. :ranting2:

4. Αν καταφέρεις να ξεπεράσεις το (1), το (2) και το (3), την ώρα πια που θα οδηγείς, θα σε πιάσεις τρελό άγχος ...... ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''. :ranting2::ranting2:

5. Αν με κάποιο απίθανο τρόπο καταφέρεις να ξεπεράσεις και τα 4 παραπάνω, την ώρα που θα έχεις τελειώσει και θα είσαι με ανοιχτό το καπό, θα σκέφτεσαι: ''Μήπως ζεστάθηκε υπερβολικά??????'' :ranting2: :ranting2: :ranting2:


Άσε που μετά θα είσαι για full detailing όοοοοοοολο το αυτοκίνητο μέσα-έξω-πάνω-κάτω, πριν ησυχάσεις και μπορέσεις να κοιμηθείς το βράδυ. :thumbsup:



Πέρα της πλάκας ρε φίλε, πιστεύω ότι δεν είναι καλή ιδέα να χαλάσεις αυτό το πανέμορφο αμαξάκι και επιπλέον να του δημιουργήσεις και άσκοπες φθορές. Κράτα το και βγάζε το καμιά βόλτα εκεί γύρω γύρω να δουλεύει λίγο και βλέπουμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Υπομονή thumb




edit: Σκέφτεσαι να το τραβήξεις το τρέιλερ με τον άσσο ????? ΛοοοοοοΛ!!!!!!

Dr. Yamastura
09-07-11, 09:30
Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή,βάλτο όπως είναι στην πίστα να δεις εσύ ο ίδιος τι χρειάζεται και αν σου αρέσει και η οδήγηση σε πίστα.
Μπες με το μαλακό και σιγά σιγά ανέβαζε ρυθμούς..
Γνώμη μου:
1.θα θες μπλοκέ(Δεν είναι απαραίτητο στην αρχή)
2. αναρτήσεις(ούτε αυτό είναι απαραίτητο στην αρχή)
3.IC μαζί με oilcooler
αυτά στοιχίζουν περίπου 3500 ευρώ...Για αρχή...
Εγώ από το να έριχνα λεφτά στο Ζ θα έπαιρνα κάτι φθηνό και θα το έκανα σιγά σιγά πιστάδικο.Για ντριφτ ή για χρόνους.
Θα προτιμούσα να δώσω κάποια χρήματα για σεμινάρια ντριφτ ή για χρόνους.
Θα έκανες και πιο σωστά μετά αυτό που θα σου άρεσε...
Και έτσι να το βάλεις 10 φορές πίστα δεν παθαίνει τίποτα,αλλά αν το παρακάνεις
θα αρχίσει να ζητά,κάτι που θα αποδειχθει ακριβό στη συνέχεια.
Εν κατακλείδι βάλτο όπως είναι και αποφασίζεις στη συνέχεια...αν σε παίρνει κάνε και κάποια σεμινάρια αγωνιστικής οδήγησης.

hades7
09-07-11, 09:35
Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή,βάλτο όπως είναι στην πίστα να δεις εσύ ο ίδιος τι χρειάζεται και αν σου αρέσει και η οδήγηση σε πίστα.
Μπες με το μαλακό και σιγά σιγά ανέβαζε ρυθμούς..
Γνώμη μου:
1.θα θες μπλοκέ(Δεν είναι απαραίτητο στην αρχή)
2. αναρτήσεις(ούτε αυτό είναι απαραίτητο στην αρχή)
3.IC μαζί με oilcooler
αυτά στοιχίζουν περίπου 3500 ευρώ...Για αρχή...
Εγώ από το να έριχνα λεφτά στο Ζ θα έπαιρνα κάτι φθηνό και θα το έκανα σιγά σιγά πιστάδικο.Για ντριφτ ή για χρόνους.
Θα προτιμούσα να δώσω κάποια χρήματα για σεμινάρια ντριφτ ή για χρόνους.
Θα έκανες και πιο σωστά μετά αυτό που θα σου άρεσε...
Και έτσι να το βάλεις 10 φορές πίστα δεν παθαίνει τίποτα,αλλά αν το παρακάνεις
θα αρχίσει να ζητά,κάτι που θα αποδειχθει ακριβό στη συνέχεια.
Εν κατακλείδι βάλτο όπως είναι και αποφασίζεις στη συνέχεια...αν σε παίρνει κάνε και κάποια σεμινάρια αγωνιστικής οδήγησης.



αυτα τα εχει τσαμπα απο τον κολητο του... μπαουερ

Z4 DCT
09-07-11, 09:58
Γιάννη, πάνω στη σύγχυσή σου με τη κwλοκατάσταση, λες πράγματα που κάτω από διαφορετικές συνθήκες δε θα τα συζητούσες καν.


Λοιπόν, ΔΕΝ θα το κάνεις track day car το Ζ για τους απλούστατους λόγους:


1. Έχεις ήδη άγχος ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''.

2. Ακόμα κι αν αλλάξεις i/c, πάλι θα έχεις άγχος ...... ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''.

3. Αν ξεπεράσεις ψυχολογικά το (1) και το (2), με το που θα φτάσεις στη πίστα θα σε πιάσει το άγχος ......''Μα τι κάνω???? Μήπως μου ζεσταθεί υπερβολικά???''. :ranting2:

4. Αν καταφέρεις να ξεπεράσεις το (1), το (2) και το (3), την ώρα πια που θα οδηγείς, θα σε πιάσεις τρελό άγχος ...... ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''. :ranting2::ranting2:

5. Αν με κάποιο απίθανο τρόπο καταφέρεις να ξεπεράσεις και τα 4 παραπάνω, την ώρα που θα έχεις τελειώσει και θα είσαι με ανοιχτό το καπό, θα σκέφτεσαι: ''Μήπως ζεστάθηκε υπερβολικά??????'' :ranting2: :ranting2: :ranting2:


Άσε που μετά θα είσαι για full detailing όοοοοοοολο το αυτοκίνητο μέσα-έξω-πάνω-κάτω, πριν ησυχάσεις και μπορέσεις να κοιμηθείς το βράδυ. :thumbsup:



Πέρα της πλάκας ρε φίλε, πιστεύω ότι δεν είναι καλή ιδέα να χαλάσεις αυτό το πανέμορφο αμαξάκι και επιπλέον να του δημιουργήσεις και άσκοπες φθορές. Κράτα το και βγάζε το καμιά βόλτα εκεί γύρω γύρω να δουλεύει λίγο και βλέπουμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Υπομονή thumb




edit: Σκέφτεσαι να το τραβήξεις το τρέιλερ με τον άσσο ????? ΛοοοοοοΛ!!!!!!


Μου την βαραει να το εχω κλειδωμενο χωρις να το βολταρω.....και απο την στιγμη που εχω αποφασισει να μην το δωσω, ψαχνω λυση...βεβαια μπορει μεχρι το σεπτεμβρη πολλα να αλλαξουν και να ξαναβγει κανονικαthumb

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: ΝΑΙ με τον ασσο ελεγα να το τραβαω.....λες να μην μπορει??

Z4 DCT
09-07-11, 10:03
Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή,βάλτο όπως είναι στην πίστα να δεις εσύ ο ίδιος τι χρειάζεται και αν σου αρέσει και η οδήγηση σε πίστα.
Μπες με το μαλακό και σιγά σιγά ανέβαζε ρυθμούς..
Γνώμη μου:
1.θα θες μπλοκέ(Δεν είναι απαραίτητο στην αρχή)
2. αναρτήσεις(ούτε αυτό είναι απαραίτητο στην αρχή)
3.IC μαζί με oilcooler
αυτά στοιχίζουν περίπου 3500 ευρώ...Για αρχή...
Εγώ από το να έριχνα λεφτά στο Ζ θα έπαιρνα κάτι φθηνό και θα το έκανα σιγά σιγά πιστάδικο.Για ντριφτ ή για χρόνους.
Θα προτιμούσα να δώσω κάποια χρήματα για σεμινάρια ντριφτ ή για χρόνους.
Θα έκανες και πιο σωστά μετά αυτό που θα σου άρεσε...
Και έτσι να το βάλεις 10 φορές πίστα δεν παθαίνει τίποτα,αλλά αν το παρακάνεις
θα αρχίσει να ζητά,κάτι που θα αποδειχθει ακριβό στη συνέχεια.
Εν κατακλείδι βάλτο όπως είναι και αποφασίζεις στη συνέχεια...αν σε παίρνει κάνε και κάποια σεμινάρια αγωνιστικής οδήγησης.


Γιατρε μου απο δικους μου (χωρις να ξερω ακριβως, περιπου) υπολογισμους, αν γινει λεω οτι θα φτασει στο 10000ρικο...
Aπλα κανω σκεψεις και τις μοιραζομαι....τιποτα δεν ειναι σιγουρο, το σεπτεμβρη που θα εχουν τελειωσει και διακοπες, θα εχει δειξει και τι θα εχει γινει με την ολη κατασταση ...θα αποφασισω για το τι θα κανω μαζι του....δηλαδη για το αν θα μεινει ''βιτρινα'' η αν θα κανω κατι μαζι του...

stef
09-07-11, 10:14
Μου την βαραει να το εχω κλειδωμενο χωρις να το βολταρω.....και απο την στιγμη που εχω αποφασισει να μην το δωσω, ψαχνω λυση...βεβαια μπορει μεχρι το σεπτεμβρη πολλα να αλλαξουν και να ξαναβγει κανονικαthumb

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: ΝΑΙ με τον ασσο ελεγα να το τραβαω.....λες να μην μπορει??

Ρε άσε τις κλάψες και κοίτα να κατέβεις μεσοβδόμαδα καμιά παραλιά να βολτάρουμε τα cabriakia μας!!

Υ.Γ:Θα φωνάξουμε και τον γδάρτη///Μ να δει τι πάει να πει διπλοσύμπλεκτο.
Ο ηττημένος κερνάει Πιάτσα Καλαμάκι & μετά waffle house για να δείτε και κανα πιτσιρίκι με σορτσάκι και σαγιοναρούλα.... thumb:thumbsup:

Z4 DCT
09-07-11, 10:16
Ρε άσε τις κλάψες και κοίτα να κατέβεις μεσοβδόμαδα καμιά παραλιά να βολτάρουμε τα cabriakia μας!!

Υ.Γ:Θα φωνάξουμε και τον γδάρτη///Μ να δει τι πάει να πει διπλοσύμπλεκτο.
Ο ηττημένος κερνάει Πιάτσα Καλαμάκι & μετά waffle house για να δείτε και κανα πιτσιρίκι με σορτσάκι και σαγιοναρούλα.... thumb:thumbsup:

Ο gdartis θα κερασει σουβλακια, γιατι κολονες θα φαει πολλες, λογο ees (εκανα και ομοιοκαταληξια) και θα βαρυνει.....:hystericalbs1::hystericalbs1:

stef
09-07-11, 10:17
Δεν με πειράζει εμένα, γιατί όποιος χάσει θα με κεράσει και εμένα...
Αλλα συμφωνώ με την τοποθέτησή σου, χαχαχα!!!

m-power_01
09-07-11, 13:10
Γιάννη για να πάς σε πίστα δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Στην πορεία θα φανεί αν ΘΕΣ κάτι. Δηλαδή ,ακόμα και το οιλ κούλερ θα μπορούσες να μην το βάλεις, απλά έναν γύρο θα μετράς δύο θα κρυώνεις! Στην πορεία μπορεί να σου λείπει στήριξη από το κάθισμα, ανάρτηση, φρένα κλπ
Εγώ πιστεύω ότι πέρα από τα κουλερ, άντε και φρένα- διαφορικό (γιατί έτσι και αλλιώς θα τα έβαζες) δεν θα σου λείψει τίποτα.
Είναι πραγματικά το τι ζητάς από το αμάξι και από την είσοδο σου στην πίστα...
Ακόμα και η φθορά-καταπόνηση είναι σχετική. Υπό συνθήκες δεν διαφέρει καθόλου από έναν ''Άι Γιάννη''.
Στο παραεπόμενο τρακ ντει, γιατι σε αυτό της Πέμπτης δεν μπορώ να πάω, αν θες πάμε μαζί να μπούμε με το δικό μου, να αποκτήσεις δική σου άποψη.

υ.γ Να μην έχεις φάει

Dr. Yamastura
09-07-11, 16:18
To αμάξι όντως δεν χρειάζεται κάτι ,ούτε οιλ κούλερ..
Ούτε καν να κρυώνει,θα κρυώνει στις ευθείες!!χαχαχα
Εγώ είχα πάει πέρσι τον οκτώβριο με το 135 σε track-drift day στα μέγαρα.
Στο ντριφτ που τρέχαμε 15'το session,μια χαρά ήταν,όλο μαμά και σκιζόταν πολύ περισσότερο απ'ότι σε χρόνους...
Αλλα το όλο αυτό θέμα με την κατάθεση πινακίδων τι σχέση έχει??!!!:th_Laie_67-1:
Μήπως έπρεπε να ρωτήσεις:Χρόνους ή ντριφτ και τι αμάξι χρειάζομαι??:hystericalbs1:

jannisa
09-07-11, 17:01
Και μόνο με τη μείωση βάρους που πέτυχες τώρα χωρίς πινακίδες αρκεί για πιστάδικο. :original:

hades7
09-07-11, 17:02
Έλα μωρε Χρήστο δεν κατάλαβες τώρα το ανέβασε μήπως και τσιμπήσει κανένα thanks κατα λάθος απο κανέναν αλλά όχι δεν κυκλοφορούν τέτοιοι αφελείς εδώ...

Z4 DCT
09-07-11, 17:05
Και μόνο με τη μείωση βάρους που πέτυχες τώρα χωρίς πινακίδες αρκεί για πιστάδικο. :original:

Κουφαλα....δε λεπεις οτι ψαχνω λογο να το βγαλω απο το γκαραζ....:original::original:

Z4 DCT
09-07-11, 17:06
Έλα μωρε Χρήστο δεν κατάλαβες τώρα το ανέβασε μήπως και τσιμπήσει κανένα thanks κατα λάθος απο κανέναν αλλά όχι δεν κυκλοφορούν τέτοιοι αφελείς εδώ...
Αφελεστατε πλακα πλακα ουτε ενα thanx δε μου εβαλες.....τσιφουτηthumb

hades7
09-07-11, 17:09
Σου έδωσα μόλις ένα δανεικό αλλά επειδή είμαι βέβαιος ότι τον Αύγουστο θα την κυκλοφορεις κανονικά κανόνισε να μου το επιστρέψεις πίσω τότε με τοκο και όχι με τον Τοκο...