PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε34 Όργανο μέτρησης θερμοκρασίας λαδιού



Jimmakos
08-07-11, 23:09
Θέλω να τοποθετήσω ένα όργανο μέτρησης θερμοκρασίας λαδιού.

Ξέρω πως παίρνουν ρεύμα, γείωση και το άλλο καλώδιο πάει στην βαλβίδα που μετράει την θερμοκρασία.

Το ερώτημα είναι διαθέτει το αμάξι απο την μάνα του αυτή την βαλβίδα ή πρέπει να την βάλω εγώ και που ακριβώς συνδέεται? Με "τάφ" στην σωλήνα του φίλτρου?

:thanks:

nikos valvetronic
08-07-11, 23:57
Εγω εχω περασει μονος σε δυο-τρια αμαξια(οχι BMW).Ψαξε στο μπλοκ του κινητηρα τη φουσκα της πιεσης του λαδιου,αφερεσε την και βαλε ενα ταφ.Απο την μια θα βαλεις την φουσκα της πιεσης που φορουσε και απο την αλλη την δικια σου.Αν εχεις αμφιβολια ποια ειναι η φουσκα δες τι ειναι βιδωμενο που να μοιαζει με φουσκα πανω στο μπλοκ και ξεκουμπωνε τα φισακια μεχρι να ανναψει το λαμπακι του λαδιου στο καντραν! Δεν ξερω αν σε βοηθησα Τζιμη...

Jimmakos
09-07-11, 00:06
Εγω εχω περασει μονος σε δυο-τρια αμαξια(οχι BMW).Ψαξε στο μπλοκ του κινητηρα τη φουσκα της πιεσης του λαδιου,αφερεσε την και βαλε ενα ταφ.Απο την μια θα βαλεις την φουσκα της πιεσης που φορουσε και απο την αλλη την δικια σου.Αν εχεις αμφιβολια ποια ειναι η φουσκα δες τι ειναι βιδωμενο που να μοιαζει με φουσκα πανω στο μπλοκ και ξεκουμπωνε τα φισακια μεχρι να ανναψει το λαμπακι του λαδιου στο καντραν! Δεν ξερω αν σε βοηθησα Τζιμη...

Στο φίλτρο του λαδιού έχει μια βαλβίδα και εκεί έχει μια φούσκα.... Λες να ειναι αυτό φίλε?

nikos valvetronic
10-07-11, 20:20
Το πιο πιθανο,αν εχει φυσακι βγαλτο,βαλε μπρος και κοιτα αν μεινει το λαμπακι του λαδιου αναμενο.Αν μεινει τοτε αυτο ειναι Τζιμυ.

Jimmakos
10-07-11, 20:57
Να σαι καλά Νίκο θα ενημερώσω! Ευχαριστώ!

mike21
10-07-11, 21:47
επειδή το φισάκι αυτό δίνει γείωση για να ανάψει το λαμπάκι της πίεσης,ακούμπα το πάνω στο μπλόκ αφού τσεκάρεις ότι δέν έχει ρευμα,εάν το ακουμπάς και ανάβει τότε είναι αυτό