PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταφορα ποδηλατων



gnx
08-07-11, 21:27
Μου ειπε πωλητης ποδηλάτων ότι το Χ3 ΔΕΝ παιρνει σχάρα πίσω πόρτας για τη μεταφορά ποδηλάτων αλλά μόνο αυτές της οροφής ή αυτές που εδράζονται σε βάση κοτσαδόρου.

Μήπως υπάρχει κανείς που παρά ταύτα που κουβαλά ποδήλατα με σχάρα πίσω πόρτας σε Χ3;

Z4 DCT
09-07-11, 07:56
Μου ειπε πωλητης ποδηλάτων ότι το Χ3 ΔΕΝ παιρνει σχάρα πίσω πόρτας για τη μεταφορά ποδηλάτων αλλά μόνο αυτές της οροφής ή αυτές που εδράζονται σε βάση κοτσαδόρου.

Μήπως υπάρχει κανείς που παρά ταύτα που κουβαλά ποδήλατα με σχάρα πίσω πόρτας σε Χ3;

Εγω εχω δει στην περιοχη μου και μαλιστα πριν λιγες μερες Χ3 με πισω ποδηλαταthumb

Γιωργο σχαρες για μεταφορα ποδηλατων εχουν ολες η εταιρειες που πουλανε σχαρες μεταφορας, και λενε οτι ειναι universal.....

Nino
09-07-11, 08:50
στο Χ3 δεν μπαινει σχαρα πισω πορτας γιατι η πισω αεροτομη που θα στηριχθει η σχαρα ειναι πλαστικη και προεξεχει.
Αποτελεσμα να υπαρχει κινδυνος να σπασει γιατι το βαρος δεν μοιραζεται στις τρεις θεσεις δεσιματος (πανω -πλαγια και κατω).
Με λιγα λογια σχαρα μπαινει αλλα δεν ειναι ασφαλης.

stef
09-07-11, 10:15
Σωστός ο Nino
Ακριβώς το ίδιο θα σου έλεγα και εγώ σχετικά με την αεροτομή.
Θα γίνει ζημιά!

Z4 DCT
09-07-11, 10:19
Ελα εδω εισαι......και oem.....thumbthumb


https://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E70-E71-E83-X5-X6-X3-HITCH-MOUNTED-BIKE-RACK-OEM-/160543005981

Monsta
09-07-11, 10:28
Ωραίος ο Γιάννης!!! Καλά bmw part # και δε το ξέρει ο Γιωργάρας????? Πως γίνεται?????

stef
09-07-11, 10:39
Από τον κατάλογο με τα αξεσουάρ που είδα μάλλον ισχύει και το αναφέρει ώς: "Boot lid bicycle rack .Can carry a maximum of three bicycles" part number ο κατάλογος δεν έχει αλλά το βρήκα τόσο στον ευρωπαικό κατάλογο όσο και στον αμερικ(λ)άνικο...!!!
Άρα βγαίνει ναι

nikos1400
09-07-11, 10:51
παιδια χωρις να το εχω ψαξει βεβαια
στη φωτο φαινεται αμερικανικου τυπου κοτσαδορος
τετραγωνος.
δεν ξερω ο μαμα ευρωπαικος πως ειναι αλλα
για δειτε το.

https://i.ebayimg.com/09/!BdjieUgBmk~$(KGrHqUOKi8Eq5R,,YyjBK5cyu5okg~~_12.J PG

Nino
09-07-11, 10:52
A manufacturing problem has been found that results in a safety issue.

https://www.shopbmwusa.com/ProductDetail.aspx?CategoryType=Accessories&ProductId=521

Nino
09-07-11, 10:56
edit
Λυσεις υπαρχουν πολλες το θεμα ειναι να μην αναγκαστεις να δωσεις ενα σκασμο λεφτα...
για αυτο ο Γιωργος ρωτησε αν μπαινει η πισω σχαρα μεταφορας που η αξια της ειναι μηδαμινη.
Παντως Γιωργο επεξεργαζομαστε μια πατεντα αν περασουν οι ιμαντες στηριξης κατω απο τη αεροτομη (μεσα απο το χωρο των αποσκευων) αν πετυχει θα σε ειδοποιησω!

Z4 DCT
09-07-11, 10:59
Μου ειπε πωλητης ποδηλάτων ότι το Χ3 ΔΕΝ παιρνει σχάρα πίσω πόρτας για τη μεταφορά ποδηλάτων αλλά μόνο αυτές της οροφής ή αυτές που εδράζονται σε βάση κοτσαδόρου.

Μήπως υπάρχει κανείς που παρά ταύτα που κουβαλά ποδήλατα με σχάρα πίσω πόρτας σε Χ3;

Γιωργο γιατι εχεις αποριψει την ιδεα του να βαλεις σχαρες οροφης...ειχαμε στο q7 που ειναι αρκετα ψηλοτερο και μια χαρα ανεβοκατεβαιναν τα ποδηλατα....εκτος και εχεις θεμα υψους γκαραζ με τις σχαρες...

stef
09-07-11, 11:01
ειχαμε στο q7 που ειναι αρκετα ψηλοτερο και μια χαρα ανεβοκατεβαιναν τα ποδηλατα....


Ηηηηηη είχες Q7....???????????????
Να διαγεαφεί παρακαλώ ο Γιάννης!!!:hystericalbs1:
Δεν είναι δυνατόν να βρίζει έτσι εδω μέσα!!:th_Laie_67-1:

Z4 DCT
09-07-11, 11:05
Ηηηηηη είχες Q7....???????????????
Να διαγεαφεί παρακαλώ ο Γιάννης!!!:hystericalbs1:
Δεν είναι δυνατόν να βρίζει έτσι εδω μέσα!!:th_Laie_67-1:

Της δουλειας ητανε....δεν αγοραζω audi εγω...αν επαιρνα αλλη μαρκα θα αγοραζα mb:whistle:

Nino
09-07-11, 11:06
Γιωργο γιατι εχεις αποριψει την ιδεα του να βαλεις σχαρες οροφης...ειχαμε στο q7 που ειναι αρκετα ψηλοτερο και μια χαρα ανεβοκατεβαιναν τα ποδηλατα....εκτος και εχεις θεμα υψους γκαραζ με τις σχαρες...

Μπαρες οροφης εχω και εγω.
Εε..δεν ειναι και οτι ποιο βολικο στη τοποθετηση των ποδηλατων αλλα ενταξει...
Κοστος
μπαρες οροφης 180 ευρω περιπου
βαση ποδηλατου 130 ευρω (η μια)
αν μιλαμε για bmw
Υπαρχουν βεβαια και φθηνοτερες λυσεις!!

Z4 DCT
09-07-11, 11:10
Μπαρες οροφης εχω και εγω.
Εε..δεν ειναι και οτι ποιο βολικο στη τοποθετηση των ποδηλατων αλλα ενταξει...
Κοστος
μπαρες οροφης 180 ευρω περιπου
βαση ποδηλατου 130 ευρω (η μια)
αν μιλαμε για bmw
Υπαρχουν βεβαια και φθηνοτερες λυσεις!!

Η bmw αγοραζε απο την thule...οποτε...thumb

stef
09-07-11, 11:12
Της δουλειας ητανε....δεν αγοραζω audi εγω...αν επαιρνα αλλη μαρκα θα αγοραζα mb:whistle:


Καλά όχι απλή διαγραφή, αλλά ban!!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

gnx
31-08-11, 13:35
Πηρα τηλέφωνο και ρώτησα σήμερα πόσο κάνει ο κοτσαδόρος της BMW. Χιλια τριακόσια και κάτι ψηλά( κομπλέ με τα ηλεκτρολογικά του) χωρίς τοποθέτηση !!!!

ΡΕ ΠΑΝ ΚΑΛΑ;;;; που θα ελεγε και ο ΓΙΑΝΝΗΣ

Κάτι πιό οικονομικό έχει κανείς υπ'οψιν του;

Z4 DCT
31-08-11, 14:06
Πηρα τηλέφωνο και ρώτησα σήμερα πόσο κάνει ο κοτσαδόρος της BMW. Χιλια τριακόσια και κάτι ψηλά( κομπλέ με τα ηλεκτρολογικά του) χωρίς τοποθέτηση !!!!

ΡΕ ΠΑΝ ΚΑΛΑ;;;; που θα ελεγε και ο ΓΙΑΝΝΗΣ

Κάτι πιό οικονομικό έχει κανείς υπ'οψιν του;

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=9608

Kostas_1
31-08-11, 14:18
Μολις με προλαβε ο Γιαννης.
Οριστε και τα προιοντα
https://www.ahellas.gr/bmw-x3-c-22_41_42_143.html?sess=1d30a85789a1ee3027afea762bc 8f768

120ie87
31-08-11, 14:58
Πηρα τηλέφωνο και ρώτησα σήμερα πόσο κάνει ο κοτσαδόρος της BMW. Χιλια τριακόσια και κάτι ψηλά( κομπλέ με τα ηλεκτρολογικά του) χωρίς τοποθέτηση !!!!

ΡΕ ΠΑΝ ΚΑΛΑ;;;; που θα ελεγε και ο ΓΙΑΝΝΗΣ

Κάτι πιό οικονομικό έχει κανείς υπ'οψιν του;


Μόνο?????????

:hystericalbs1:



...καιρό είχα να γελάσω έτσι !!!!!! :hystericalbs1::hystericalbs1:

kplc16
31-08-11, 15:03
θα σε συμβουλευα να αγορασεις οροφης, αν προκειται να κουβαλας ποδηλατα ενηλικων.Αν ειναι για παιδικα παω πασο.

trueno
02-03-12, 22:17
"Ανασταινω" το θέμα , γιατί αποφάσισα να βάλω κοτσαδόρο και σχαρα μεταφορας ποδηλάτων στο Χ3. Από σχαρα παρήγγειλα από ebay την Atera Strada M sport 3, (
https://www.youtube.com/watch?v=Xl5da_oAY44) . Kόστος 370 Ευρώ.
Στον κοτσαδόρο εχω μπερδευτεί. Θέλω οπωσδήποτε αφαιρούμενο , αλλά υπάρχουν πολλές προτάσεις. Ακούω και για κάτι θεματάκια με τα ηλεκτρολογικά , αν δεν βάλεις κανονικη καλωδίωση αλλά απλά κλέψεις ρευμα από τα πισω φώτα του αυτοκινητου.
Εχει βάλει κανείς κοτσαδόρο στο Χ3 του ή σε άλλο αμάξι?
Καθε πληροφορία καλοδεχούμενη!!

Vasilis
02-03-12, 22:28
πολυ καλη επιλογη η εν λογω σχαρα

οσον αφορα κοτσαδορο εχω βαλει στο Mitsubishi της γυναικας μου απο A.Hellas κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

το μονο μειον ειναι οτι
ναι μεν αφαιρουμενος
αλλα με βιδες (που δυσκολα τον αφαιρεις μιας κ ειναι ταλαιπωρια)

προτιμησε τον πιο ακριβο (αν υπαρχει για Χ3) που αφαιρειται το μπρατσο κ η μπιλια με καποιον ''μηχανισμο''...να μη χρειαζεται δλδ κλειδια γερμανικα ή καστανιες γιατι ποτε δεν θα τον βγαζεις(οπως εγω...χεχε)

trueno
02-03-12, 22:31
Nαι αυτόματο θέλω να βάλω...Ευχαριστώ.

trueno
03-03-12, 22:47
Και για όσους θέλουν να ασχοληθουν οι ιδιοι με την τοποθέτηση κοτσαδόρου βρηκα ενα thread στο οποιο με φωτο εξηγείται αναλυτικα η εξαγωγ'η του π'ισω προφυλακτηρα και η εγκατάσταση του κοτσαδόρου.

https://www.xoutpost.com/articles/x3/body-style/16752-how-install-bmw-factory-trailer-hitch-2006-x3.html

trueno
09-03-12, 18:30
Σήμερα ηρθε και η βαση ποδηλάτων...( την έστειλαν την περασμενη Παρασκευη με μεταφορική από Γερμανια , με online tracking).

Πολύ στιβαρή , αν και λίγο βαρια , μπαίνει και βγαίνει πολύ ευκολα, χρειάζεται όμως αρκετή δυναμη για να ασφαλίσει.
Στα θετικά το ότι μόλις μπει επάνω στον κοτσαδόρο πραγματικά δεν κουνιέται καθόλου ούτε μπρος-πίσω ούτε αριστερα δεξιά.

Oταν διπλώνει δε , χωράει μεσα στο πορτ-μπαγκάζ της Χ3 , αν και για λιγα εκατοστά δεν ακουμπάει κάτω και από τις δυο μεριές....



Κοτσαδόρος και βάση από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

trueno
09-03-12, 18:31
Ενα άλλο που ανακάλυψα , ειναι ότι πολύ ευκολα μπορεί κανεις να αφαιρέσει τα πλαστικά μαυρα καπάκια στην άκρη των βάσεων για τα ποδήλατα και κατόπιν να βγάλει συρταρωτά τις υποδοχές για την ασφάλιση των τροχών των ποδηλάτων. Σε αυτή την περίπτωση η βάση γινεται επίπεδη και μπορείς να μεταφερεις επάνω της κάποιο κουτι ή βαλίτσα αφού το δεσεις με κάποιον ιμαντα.