PDA

Επιστροφή στο Forum : εσωτερικος καθρεπτης



ΔημήτρηςΜ3
06-07-11, 22:23
έβγαινε το Μ3 με τετοιο καθρεπτη????
καλο εεε!!!
https://m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=96862&page=4

savvas bmwdakias
06-07-11, 22:59
Και τι δειχνει αυτο στον καθρεπτη???

ΔημήτρηςΜ3
06-07-11, 23:22
νομιζω ειναι ρανταρ για τα πλοκα ...

S8N
06-07-11, 23:23
Είναι πατέντα. Έχει ενσωματώσει τις ενδείξεις του Valentine v1 radar detector στον καθρέπτη και συγκεκριμένα εκεί όπου εμφανίζονται η πυξίδα και η θερμοκρασία.

ΔημήτρηςΜ3
06-07-11, 23:24
δε νομιζω να ειναι πατεντα εισαι σιγουρος γι αυτο?
πως εκοψε το κρυσταλο και ενσωμάτωσε τις ενδείξεις?

S8N
06-07-11, 23:34
Δεν κόβεις το κρυστάλλο. Ανοίγεις τον καθρέπτη και αφαιρείς κάποιο τμήμα πίσω από το κρύσταλλο. Ο δικός μου έχει πυξίδα και όταν είναι κλειστα τα ηλεκτρικα δε μπορείς νά διακρίνεις καν σε ποιο σημείο προβάλλεται ο προσανατολισμός. Είχα βρει κάποιο DIY, θα το ψάξω. Το θέμα με τον συγκεκριμένο είναι ότι έχει οβάλ σχήμα (Μ) και όχι τραπεζιο όπως οι κοινοι της BMW.

S8N
06-07-11, 23:48
Να μια από τις εταιρείες που το κάνουν:
https://www.technik1.com/index2.php

Κάπου στο thread εκείνο αναφέρεται και άλλη. Φυσικά πίσω από τον καθρεπτη βρίσκεται μονο το remote screen του v1. Για να δουλέψει πρέπει να έχεις και το ιδιο το αντιρανταρ εγκατεστημένο, με τους αισθητηρες στη μάσκα.

Z4 DCT
06-07-11, 23:54
Να μια από τις εταιρείες που το κάνουν:
https://www.technik1.com/index2.php

Κάπου στο thread εκείνο αναφέρεται και άλλη. Φυσικά πίσω από τον καθρεπτη βρίσκεται μονο το remote screen του v1. Για να δουλέψει πρέπει να έχεις και το ιδιο το αντιρανταρ εγκατεστημένο, με τους αισθητηρες στη μάσκα.

Για το οποιο βεβαια ειναι ενημερωμενοι οι μπλε στην εθνικη και το κοιτανε με την μια...και μετα ''βραχιολια''.....πολυ προσοχη με αυτο παιδια....

Technik1
17-08-12, 22:31
Ειμαι λιγο καινουργιος εδω αλλα μπορω να βοηθησω...I'm a newbie. Eιναι μια τεχνικη η οποια βαζουμε το "display" του V1 πισω απω των καθρετη και το radar unit του V1 μαζι με το contoller και τροφοδωτικο διακριτικα και αοπρατα μεσα στο αυτοκινητο, OEM, λες και ειναι εργοστασιακο! Πως μπορω να βοηθησω στις αποριες?

Technik1
05-06-13, 23:49
Συγνώμη για το παλιό link αλλά πρέπει να δώσω μια εξήγηση με τις λεπτομέριες όσον αφορά αυτά που εχουν συγκεκριμένα να κάνουν με το V1 kai to Laser στον καΘρεφτη, τα οποια εχω προσωπικα κανει και συνεχίζω να κάνω, και εδω στην Ελλαδα.

Πρώτων οι μπλε δεν ξέρουν, (την διαδικασία αυτή) ειδικά εδω στην Ελλάδα.

"Για να δουλέψει πρέπει να έχεις και το ιδιο το αντιρανταρ εγκαταστημένο, με τους αισθητήρες στη μάσκα"

Πρώτων ο εγκέφαλος εγκαταστείται του V1 μέσα στο χώρο της καμπίνας και δουλευει μέσω ραδιοσυχνοτήτων, κολλημένο στο παμπριζ με την βεντούζα όπως DIY, κάντο μόνος σου. Εμείς όμως (Technik1.gr) το εγκαθιστούμε διακριτικά, χωνευτά/εργοστασιακά και με άρτια απόδοση μέσα στην καμπίνα.

Δεύτερον εδω δεν ΕΙΝΑΙ "αντιρανταρ" το V1 από μόνο του, γιατί εαν τους μπλοκάρεις το σήμα το ξέρουν ότι μπλοκάρεται και το V1 δεν εχει καν αντιρανταρ και γι' αυτο τον λογο δεν χρειαζεται, διοτι εχεις χρόνο ειδοποιησης και να επιβραδύνεις και να αντιδράσεις εγκαίρως. Το laser αντιθέτως ομως είναι στιγμιαίο, δηλαδή δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα (είναι ακτίνα φωτός) και γι'αυτό χρειαζεται αντιlaser δηλαδή blinder ANTI-laser protection, και εκεί ίσως νομίζουν ότι αστόχησαν. Με το ρανταρ όμως το ξέρουν αμέσως ότι τους μπλοκάρεις όταν έχεις ΑΝΤΙ-radar το οποίο δεν το κάνει κανένας για του ευνόητους λόγους.


"Είναι πατέντα. Έχει ενσωματώσει τις ενδείξεις του Valentine v1 radar detector στον καθρέπτη και συγκεκριμένα εκεί όπου εμφανίζονται η πυξίδα και η θερμοκρασία"
Όσον αφορά αυτό με τη μέθοδο που βάζουμε την ένδειξη με το v1 και του blinder στον καθρέφτη σας γίνεται μια κρυσταλλοποίηση και δεν φαίνεται σαν κόψιμο, παρά μόνο όταν ενεργοποιείται.
__________________

ΔημήτρηςΜ3
06-06-13, 10:24
Ωραίος και πόσο κοστίζει αυτη η διαδικασία
Ολο το κίτ δλδ

Technik1
06-06-13, 22:14
Ειναι μια διδικασια εργατοωρον και τεχνικης, το V1 και το blinder m27 κοστιζουν $500 kai $700 περιπου αγορα αντιστοιχα μονο τα υλικα. DIY...βαλτο μονος σου δηλαδη....Ειναι κατα την γνωμη μου τα κορυφαια προιοντα στο ειδος τους radar ο ενας και laser ο αλλος. Η εγκατασταση μπορει να προσθεσει για τοποθετειση απο 3-4 (basic) μεχρι 10-12 (custom οπως ο καθρεφτης) τεχνικου εργατοωρες κοστος αναλογα.

ΔημήτρηςΜ3
07-06-13, 01:10
Χωρίς να θέλω να ρίξω τη δουλεια σου αλλα ειναι πολυ απλο για κάποιον που εχει κάποιες βασικές γνώσεις στο θέμα, εχει πολλα DIY στο m3forum και στο e90post
Σίγουρα θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο αλλα όχι τωρα στα άμεσα σχέδια μου

Technik1
07-06-13, 21:04
Οπως είπατε, DIY, και εύχομαι καλά αποτελέσματα. thumb

ΔημήτρηςΜ3
07-06-13, 23:38
Ευχαριστω !!
Κάποια στιγμή στο μέλλον