PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι μελλοντικης αξίας Ζ3



m-power_01
04-07-11, 12:49
Ειναι η μεγαλη αγαπη ενος μηχανικου το επαγγελμα,
που αναγκαζεται για πρακτικους λογους να πουλησει.

Εν ετι 2011, οποιος αγορασει συνειδητα Ζ3 αλλο απο αυτο, εχει κανει λαθος._

ειδικα αν ασχολειται λιγο με ιντερνετ που μπορει να διαβασει 2 πραματα...

Το αυτοκίνητο του Δημήτρη είναι πολύ ωραίο, προσεγμένο και όχι καγκουρεμένο.

Αλλά να με συγχωρείτε όποιος πάρει Ζ3 δεν θα πάρει αυτό εν έτι 2011.
Το αυτοκίνητο είναι 2200 κ.εκ , ποιος λοιπόν θα βάλει τέτοιο τεκμήριο στο κεφάλι του για δεύτερο αμάξι...? Ιδιαίτερα όταν υπάρχει ο 1.9 που είναι στο όριο των σημάτων.

@ Δημήτρης : Να σου ευχηθώ να φύγει γρήγορα να μήν σου πιάνει την γωνιά. Χωρίς να με παρεξηγήσεις... θα σου έλεγα να ρίξεις την τιμή μπας και φύγει. Το ξέρω ότι θα νιώσεις ότι το σκοτώνεις... Μα δεν το σκοτώνεις εσύ, το κράτος τα σκότωσε. Τα αυτοκίνητα κάθε μέρα έχαναν ,χάνουν και θα συνεχίσουν να χάνουν αξία. Οπότε όσο πιο γρήγορα το διώξεις ...κερδισμένος είσαι.
Ωραίο ουτοπικό σενάριο θα ήταν να το περίμενες καμία 20αριά χρόνια να βγάλει πινακίδες...

nikos1400
04-07-11, 13:20
Το αυτοκίνητο του Δημήτρη είναι πολύ ωραίο, προσεγμένο και όχι καγκουρεμένο.

Αλλά να με συγχωρείτε όποιος πάρει Ζ3 δεν θα πάρει αυτό εν έτι 2011.
Το αυτοκίνητο είναι 2200 κ.εκ , ποιος λοιπόν θα βάλει τέτοιο τεκμήριο στο κεφάλι του για δεύτερο αμάξι...? Ιδιαίτερα όταν υπάρχει ο 1.9 που είναι στο όριο των σημάτων.

@ Δημήτρης : Να σου ευχηθώ να φύγει γρήγορα να μήν σου πιάνει την γωνιά. Χωρίς να με παρεξηγήσεις... θα σου έλεγα να ρίξεις την τιμή μπας και φύγει. Το ξέρω ότι θα νιώσεις ότι το σκοτώνεις... Μα δεν το σκοτώνεις εσύ, το κράτος τα σκότωσε. Τα αυτοκίνητα κάθε μέρα έχαναν ,χάνουν και θα συνεχίσουν να χάνουν αξία. Οπότε όσο πιο γρήγορα το διώξεις ...κερδισμένος είσαι.
Ωραίο ουτοπικό σενάριο θα ήταν να το περίμενες καμία 20αριά χρόνια να βγάλει πινακίδες...


Σε 10-20 χρονια απο τωρα θα με θυμηθεις για τετοια Ζ3.
thumb
Θα το παρει καποιος για συγκεκριμενους λογους.

m-power_01
04-07-11, 13:29
Σε 10-20 χρονια απο τωρα θα με θυμηθεις για τετοια Ζ3.
thumb
Θα το παρει καποιος για συγκεκριμενους λογους.

Εκτιμώ την Ζετα... και πάρα πολύ! Λόγω καταβολών που έχει από Ε30!

Αλλά βλέπεις κάποιος να ενδιαφέρθηκε ? Ο κόσμος παραδίδει πινακίδες στα 2λιτρα... θα πάει να πάρει 2200 για το γκαράζ?
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά σε 10 χρόνια θα κάνει 4000

nikos1400
04-07-11, 13:32
Εχεις και εσυ δικιο και σορρυ που 'χαλαμε' την αγγελια
αλλα επιμενω οτι υπαρχει κοινο για αυτοκινητα οπως το συγκεκριμενο
απλως δεν ετυχε ακομα.

m-power_01
04-07-11, 13:39
Εχεις και εσυ δικιο και σορρυ που 'χαλαμε' την αγγελια
αλλα επιμενω οτι υπαρχει κοινο για αυτοκινητα οπως το συγκεκριμενο
απλως δεν ετυχε ακομα.

Νίκο συμφωνώ ότι κάθε αμάξι έχει τον αγοραστή του. Πάντα υπάρχει η περίπτωση να βρεθεί ένας άνθρωπος που θα εκτιμήσει (μακάρι να πληρώσει κιόλας...γιατί συνήθως το θέλει τζαμπα) Αλλά έστω ότι βρίσκεται αυτός ο αγοραστής.

Η μεγάλη μου ερώτηση είναι. Μήπως μέχρι να βρεθεί αυτός, η αξία του αυτοκινήτου έχει πέσει μερικά χιλιάρικα ακόμα και τελικά βρεθούμε στον ίδιο παρονομαστή?
Πχ σκοτωμένο 10.000 το 2011
καλοπληρωμένο 10.000 το 13...

Τα ίδια λεφτά...και όμως τόσο διαφορετικά!

υ.γ Δημήτρη οποιαδήποτε στιγμή λες και σβήνω τις μπούρδες μου

Nino
04-07-11, 16:47
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά σε 10 χρόνια θα κάνει 4000

Σπυρο η δικη μου η εκτιμηση ειναι εντελως αντιθετη.
Σε δεκα χρονια μπορει να εχει πολυ πανω απο 20000,αλλα σε δυο χρονια 5000 με το ζορι...
Ειδικα αν συνεχισει αυτος ο διωγμος στα αυτοκινητα!!

fanisk
04-07-11, 21:01
Σπυρο η δικη μου η εκτιμηση ειναι εντελως αντιθετη.
Σε δεκα χρονια μπορει να εχει πολυ πανω απο 20000,αλλα σε δυο χρονια 5000 με το ζορι...
Ειδικα αν συνεχισει αυτος ο διωγμος στα αυτοκινητα!!

Γιαννη θα εκανε 20+ αν ηταν Ζ3Μ.. το απλο δεν νομιζω να πιασει ποτε τοσο.. (βλ. Ε30Μ και E30)

m-power_01
04-07-11, 21:02
Γιαννη θα εκανε 20+ αν ηταν Ζ3Μ.. το απλο δεν νομιζω να πιασει ποτε τοσο.. (βλ. Ε30Μ και E30)

Ακριβώς στο μυαλό μου είσαι...

paganis
04-07-11, 21:10
Γιαννη θα εκανε 20+ αν ηταν Ζ3Μ.. το απλο δεν νομιζω να πιασει ποτε τοσο.. (βλ. Ε30Μ και E30)

δεν ξερω αν θα φθασει ποτε αυτα τα χρηματα...αλλα μην συγκρινουμε ενα κλασσικο πλεον ροουνστερ...με μια οικογενειακο αυτοκινητο! εξ ορισμου απευθυνονται σε αλλο κοινο...και συνεπως αποπνεουν διαφορετικη αυρα! κανεις δεν αγοραζει ε30 (εκτος μ3)...για να το κρατησει ως συλλεκτικο...παρα μονο για καμια παντα....εν αντιθεση με το ζ3 που στην συνειδηση αρκετων εχει διαχρονικο και κατ επεκταση συλλεκτικο χαρακτηρα!

stamatis m3 e30
04-07-11, 21:22
παιδια και 10000 παλι δυσκολα......τ ο αλλο το παιδι το δινει 8500 και δεν φευγει.....

πηγα σε μαντρα για το δικο μου και ο μαντρας μου εδινε 14.000 με το ζορι...και θα επερνα και αμαξι των 33000....ειχε ενα μ3 ε46 καμπριο το 02 οπου το ειχε ξεκινησει απο 23000 πριν εξι μηνες ως ευκαιρια και τωρα το δινει 18000 και δεν φευγει.....

γνωμη μου και παλι κρατησε το.....η παροπλισε το...καταλαβαινω ειναι δυσκολα μιας και εγω εχω οικογενεια και ξερω οτι πρεπει να εχεις αμαξι με χωρους(προτιμησε 4πορτο με μεγαλο πορτ παγκαζ....μην σου πω και στεσιον..εκτος και αν μπορεις να παρεισ καποιο ευρυχορο τζιπ) αλλα θα φτασεις σε ενα σημειο που θα το σκοτωσεις στο τελος ειτε γιατι θα εχεις βαρεθει ειτε θα εχει φτασει η ωρα του μωρου!

Nino
04-07-11, 21:39
το νημα αφορα την αγγελια του φιλου μας και δεν προσφερεται για αναλυσεις,
πολυ ευχαριστως να το κανουμε σε καποιο αλλο thread.
Οι αποψεις μας διαφερουν,ο Θεος να μας εχει καλα ολους και θα δουμε τη διαχρονικοτητα και συλλεκτικη αξια της Ζ3.
Οσο για τη συγκριση με το Ε30 δεν εχουν καμια σχεση τα αμαξια μεταξυ τους.
Η Ζ3 ειναι "χρονομηχανημα" με χαρακτηρα και πανω απο ολα μοναδικοτητα.


υγ. Μολις μου "δωθει" η ευκαιρια θα παρω μια να την εχει ο γιος μου στο μελλον!!

fanisk
04-07-11, 23:26
Δεν συγκρινα οικογενειακο με roadster, παραδειγμα ηταν. Το Ε30Μ (original) οσα χρονια και να περασουν θα ανεβαζει αξια γιατι ειναι πια συλλεκτικο, λιγη η προσφορα μεγαλη η ζητηση. Απο απλα Ε30 γεμισε ο τοπος.
Το ιδιο θα συμβει και με το Z3, και το Ζ4, το Ζ2 και ο,τι αλλο βγει.. η τοπ εκδοση καποια στιγμη θα γινει σουπερ και ακριβοπληρωμενη, οι απλες δεν θα πιανουν τιποτα γιατι ο συλλεκτης θα ψαχνει την τοπ και απο απλες θα εχει γεμισει ο τοπος παλι. Αυτος που ειχε καημο κααααααααααποτε να παρει ενα Ζ, θα πληρωσει οσο φτασει η τσεπη του..

Nino
05-07-11, 09:03
Δεν συγκρινα οικογενειακο με roadster, παραδειγμα ηταν. Το Ε30Μ (original) οσα χρονια και να περασουν θα ανεβαζει αξια γιατι ειναι πια συλλεκτικο, λιγη η προσφορα μεγαλη η ζητηση. Απο απλα Ε30 γεμισε ο τοπος.
Το ιδιο θα συμβει και με το Z3, και το Ζ4, το Ζ2 και ο,τι αλλο βγει.. η τοπ εκδοση καποια στιγμη θα γινει σουπερ και ακριβοπληρωμενη, οι απλες δεν θα πιανουν τιποτα γιατι ο συλλεκτης θα ψαχνει την τοπ και απο απλες θα εχει γεμισει ο τοπος παλι. Αυτος που ειχε καημο κααααααααααποτε να παρει ενα Ζ, θα πληρωσει οσο φτασει η τσεπη του..

η "τοπ" και συνηθως η Μ εκδοση καθε μοντελου παντα θα κραταει καλυτερη τιμη.. ηΕ30 Μ ομως ειναι αλλη ιστορια,για την ακριβεια ειναι η ιδια,ΙΣΤΟΡΙΑ.
Εμεις ομως(που πιστευουμε οτι η Ζ3 θα εχει υψηλη συλλεκτικη αξια) δεν μιλαμε για αυτο.
Η Ζ3 ειναι μοναδικη και θα αποκτησει συλλεκτικη αξια στα χρονια που θα ερθουν κατι για το οποιο δεν μπορω να πω οτι θα συμβει με τη Ζ4 και ας ειναι καλυτερη ομορφοτερη΄και τεχνολογικα αρτιοτερη.
Τεσπα γνωμες και προσωπικες εκτιμησεις ειναι αυτες.

Thomelef
05-07-11, 09:15
ε δεν νομίζω να κυκλοφόρησαν λίγα Ζ3 ρε παιδιά για να έχει συλεκτική αξία κάποια στιγμή...
σε 10 χρόνια, θα βρίσκεις ότι θές στα παλιατζίδικα...το ίδιο ισχύει για όλα τα αυτοκίνητα παραγωγής.
το μοναδικό αμάξι το οποίο θα μπορούσε να ακολουθήσει τα βήματα του Ε30 Μ3, είναι το csl και κανένα
άλλο...
το Ζ3///Μ απο την άλλη, είναι ΑΛΛΟΥ παππά ευαγγέλιο...

Nino
05-07-11, 11:17
Xωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι συνολο κατασκευαστηκαν 300000 αυτοκινητα.
Μηπως ομως μιας και εχει ενδιαφερον αυτη η κουβεντα να πηγαιναν ολα τα ποστ σε ενα καινουργιο νημα (Ζ3 συλλεκτικη προοπτικη, μαζι και με ενα poll) και να μεινει καθαρη και η αγγελια του Μητσου.
Ποιος φανταστικος μοντερατορας ειναι εφημερια!!:hystericalbs1:

Kostas_1
05-07-11, 15:05
Xωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι συνολο κατασκευαστηκαν 300000 αυτοκινητα.
Μηπως ομως μιας και εχει ενδιαφερον αυτη η κουβεντα να πηγαιναν ολα τα ποστ σε ενα καινουργιο νημα (Ζ3 συλλεκτικη προοπτικη, μαζι και με ενα poll) και να μεινει καθαρη και η αγγελια του Μητσου.
Ποιος φανταστικος μοντερατορας ειναι εφημερια!!:hystericalbs1:

Εγινε

Ptboul
05-07-11, 15:07
Δεν βάζετε κ ένα poll?

GEORGE316
05-07-11, 15:28
για να μιλαμε για μελλοντικη αξια,θα πρεπει να εχουμε στο νου μας οτι μελλοντικη αξια προυποθετει σοβαρη οικονομικη κατασταση ενος κρατους..
τοτε και μονο τοτε,εφ οσον εχει εξασφαλιστει οικονομικη δραστηριοτητα καποιος μπορει να μιλαει για μελλοντικη αξια.
ποσο μαλλον το θεμα αυτοκινητου που μη γελιομαστε δεν ειναι τεχνη ωστε να επενδυσεις...
γνωμη μου ειναι οτι παρολο που το Ζ3 ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο
(το ονειρο μου....)στο μελλον τουλαχιστο στην ελλαδα δε θα αποκτησει καποια ιδιαιτερη αξια.
αν μπορει καποιος να παραδωσει πινακιδες(αλλα να το κρατησει στην ιδιοκτησια του με οτι συνεπαγεται...) να το κλειδωσει σε κανενα χωριο του,ειναι το καλυτερο.
υποθετωντας οτι στο μελλον ...στο μακρινο....ισως αρκετα μακρινο...θα ειναι οπως βλεπαμε πριν 5 χρονια τις 944.
βεβαια συμφωνω οτι το Ζ3 ειναι πολυ ειδικο αυτοκινητο και απευθυνεται σε γνωστες και λατρεις και οχι στο μεσο χρηστη...
τι να πω ρε παιδια.....μακαρι..

fanisk
05-07-11, 15:36
Τα Ε30Μ κρατανε τιμη επειδη ειναι original, δυσευρετα και εχουν μια ιστορια πισω τους. To Z3M και το Z3MC μετα απο αρκετα χρονια θα αποκτησουν αξια ως σπανια και συλλεκτικα (ιστορια δεν εχουν). Τα απλα Ζ3 οσο χρονομηχανη και να τα δει καποιος, δεν νομιζω να διαθεσει τετοια ποσα για την αγορα τους γιατι ειναι ενα αμαξι της σειρας οπως τα απλα Ε30, Ε36, Ε46, κλπ.
Το να σου αρεσει και να αγαπας ενα αυτοκινητο δεν σημαινει οτι θα γινει future classic αξιας (30 εχουν τωρα τα Μ3 που καποτε τα βλεπαμε μονο στα περιοδικα) ενω δεν εχει τις προοπτικες (ιστορια, σπανιοτητα, τοπ σειρα). Τερας αλλης εποχης το Ε30 αλλα εχει 3000 στις μαντρες, τα αντιστοιχα Ε30Μ στο εχουν κατι δεκαδες παραπανω!

Για αλλους future classic ειναι και το 1ο MX5, αλλα δεν κανει πανω απο 3 χιλιαρικα πια !

Kostas_1
05-07-11, 15:40
Δεν βάζετε κ ένα poll?

Πες τις επιλογες....

Nino
05-07-11, 15:45
Μιας και ειναι "δικο" μας τωρα το νημα ας συνεχισουμε...:original:
Εγω θα επιμεινω και μαλιστα συμβουλευω οποιον εχει τη δυνατοτητα ή τα τρια Χ να σκεφτει πολυ σοβαρα την αγορα μιας Ζ3 με σκοπο τη "χρηση" της στο μελλον.
Το αμαξι ειναι ξεχωριστο εχει ομορφια χαρακτηρα και εξαιρετη οδηγικη για την κατηγορια του αισθηση. Αισθηση που οι οδηγοι Ζ3 εγκωμιαζουν και ας εχει μειωμενες επιδοσεις ειδικα στην εκδοση 1.9.
Ειναι το πρωτο μοντελο BMW που κατασκευαστηκε εκτος των γερμανικων τειχών και ουσιαστικα με αυτο "μπηκε" η bmw στη κατηγορια των ρουντστερ.
Τα λιγα χρονια που ηταν στη παραγωγη δεν προλαβαν να το απαξιωσουν με συνεχομενα face lift κλπ.
Οι δε καταβολες του και οι γραμμες του ερχονται απο την 507 και προσωπικα διαφωνω Σπυρο οτι ειναι απο την Ε30.
Δεν ξερω να πω σε ποσα απο σημερα χρονια θα αποκτησει τεραστια συλλεκτικη αξια, ξερω μονο και τουλαχιστον ετσι πιστευω οτι αυτο θα συμβει!

υγ1. Ναι με αρεσει (αιτιατικη) και καποια στιγμη θα την αποκτησω.
υγ2 Χρονο- Χωρο- Χρημα

Nickolas_s2k
05-07-11, 16:13
H γνωμη η δικια μου ειναι πως το συγκεκριμενο αυτοκινητο εχει ''κατι'' ξεχωριστο..δεν ειναι σωστο ομως να αναλυουμε την αξια ενος αυτοκινητου σε ευρω..για μενα η αξια ενος αυτοκινητου και ειδικα ενος roadster οπως η Ζ3 μετριεται μονο με το χαμογελο που αφηνει στα προσωπα οσων εχουν τη χαρα να την οδηγουν καποια χειμωνιατικα βραδια ξεσκεπαστη, καποια καλοκαιρινα βραδια ανεβαινοντας ενα βουνο,ισως ακομα και οταν τη βλεπουν παρκαρισμενη και εκεινη τους ''λεει'' κλεινοντας τους πονηρα το ματι ''βγαλε με βολτα και κανε με οτι θες''..Επομενως εννοω πως τετοιου ειδους αυτοκινητα εχουν συναισθηματικη αξια και δεν ειναι ευκολο να τα αποχωριστεις εκτος και αν υπαρχει μεγαλη αναγκη..Αυτο ειναι πιστευω που τα κανει διαχρονικα (εκτος απο την ομορφια και τη συλλεκτικοτητα) ..τα συναισθηματα που σου αφηνουν..εγω προσωπικα που την εχω,αφου την εφερα ακριβως στα μετρα τα δικα μου και την φροντιζω σαν τα ματια μου δεν εχω σκοπο να τη δωσω και ας υπαρχουν πιο γρηγορα και πιο προηγμενα τεχνολογικα αυτοκινητα!

Z4 DCT
05-07-11, 16:55
Kαι γω πιστευω οτι σε λιγα χρονια η αξια της θα ανεβει...οχι τιποτα τρελο, αλλα οχι οσο τα ζητανε τωρα...
Σιγουρα ειναι ενα ιδιαιτερο αμαξι για να το εχει καποιος στην κατοχη τουthumb

GIWRGOSPR
06-07-11, 01:53
να προσθεσω κ εγω,,οτι οταν καποιος οδηγησει ξεσκεπαστη Ζ3 μεσα του θα θελει να την εχει δικια του....αν καποιος μου βρει καλυτερη επαφη οδηγου αμαξιου θεσης οδηγησης του την χαριζω.......πολλοι θα ηθελαν μια Ζ3 διοτι,,,ειναι ρετρο..εχει απιστευτο κορμι...και φοβερο κωλο.....συγνωμη αλλα εχω ερωτικη σχεση πλεον....λοιπον οποιος εχει αμφιβολιες ας την οδηγησει για τον χαρακτηρα της και οχι για τα γκαζια...γιατι σε ΕΝΑ ΦΑΝΑΡΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΧΟΝΤΑ CBR ΚΑΙ ΜΙΑ HARLEY ,,το χοντα θα ξεκινησει με 200 και η harley με ηρεμια...

karmaz3
06-07-11, 02:00
θέλω να πουλήσω το ζ3 μου και το έχω βάλει 8χιλιάρικα και δε μ εχει πάρει ούτε ένας... πιά μάλλον σκεφτόμαστε ακόμη και το τηλεφώνημα που θα κάνουμε... τί να πώ :(

m-power_01
06-07-11, 04:01
1) Νίνο ,λέω οτι εχει καταβολές Ε30 γιατί... ενω σαν σασί ονομάζεται Ε36,έχει πίσω ανάρτηση από Ε30. Ναι αυτή την αρχαία με τους ημιστερούντες βραχίονες... την παιχνιδιάρικη. Το τελευταίο happy tail δηλαδη.

2) Αγαπητοί ιδιοκτήτες Ζ3 .δεν θέλω να απαξιώσω τα αυτοκίνητα σας...
Ενα αυτοκίνητο όταν είναι στο γκαράζ μας, μπορεί να έχει όποια αξία θέλουμε... Για μας ομως...
Οταν του βάλουμε πωλητήριο επίσης μπορεί η τιμή του να είναι όποια θέλουμε. Δεν είναι αυτό όμως που καθορίζει την εμπορικη αξία του. Η εμπορικη αξία του ορίζεται από την σχέση προσφοράς-ζήτησης. Άρα λοιπόν όταν δεν είναι περιορισμένη η παραγωγή ,ΔΕΝ μπορούμε να έχουμε αυξημένη εμπορική αξία λόγω συλλεκτικότητας. Πρέπει να συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι ,όπως υπερβολικά πολλές ζημιές ή οξείδωση ,κάτι τέλος πάντων που θα τα αποδεκατίσει.
Το ίδιο ακριβώς είχαν προσπαθήσει να κάνουν οι ιδιοκτήτες ΜΧ5... θυμάστε εποχή 2003 τι τιμές έπαιζαν ΜΧ5 του '90... Ελεος! Μόλις λοιπόν καβάλησαν το καλάμι με τις τιμές τους, προσγειώθηκαν απότομα μετά! Βγήκε βλέπεις καινούριο μοντέλο... Έτσι και εδώ, όταν με 13 παίρνεις Ζ4 ...αυτό σπρώχνει την Ζ3 πιο κατω.

3) Η όλη αλήθεια είναι σε αυτό που λέει ο φίλος karmaZ3. Πόσοι τον πήραν τηλ? Υπόψιν ότι ειναι μόλις 1900 ,είναι 2003 και έχει dsc.

katsaraios
06-07-11, 05:19
1) Νίνο ,λέω οτι εχει καταβολές Ε30 γιατί... ενω σαν σασί ονομάζεται Ε36,έχει πίσω ανάρτηση από Ε30. Ναι αυτή την αρχαία με τους ημιστερούντες βραχίονες... την παιχνιδιάρικη. Το τελευταίο happy tail δηλαδη.

2) Αγαπητοί ιδιοκτήτες Ζ3 .δεν θέλω να απαξιώσω τα αυτοκίνητα σας...
Ενα αυτοκίνητο όταν είναι στο γκαράζ μας, μπορεί να έχει όποια αξία θέλουμε... Για μας ομως...
Οταν του βάλουμε πωλητήριο επίσης μπορεί η τιμή του να είναι όποια θέλουμε. Δεν είναι αυτό όμως που καθορίζει την εμπορικη αξία του. Η εμπορικη αξία του ορίζεται από την σχέση προσφοράς-ζήτησης. Άρα λοιπόν όταν δεν είναι περιορισμένη η παραγωγή ,ΔΕΝ μπορούμε να έχουμε αυξημένη εμπορική αξία λόγω συλλεκτικότητας. Πρέπει να συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι ,όπως υπερβολικά πολλές ζημιές ή οξείδωση ,κάτι τέλος πάντων που θα τα αποδεκατίσει.
Το ίδιο ακριβώς είχαν προσπαθήσει να κάνουν οι ιδιοκτήτες ΜΧ5... θυμάστε εποχή 2003 τι τιμές έπαιζαν ΜΧ5 του '90... Ελεος! Μόλις λοιπόν καβάλησαν το καλάμι με τις τιμές τους, προσγειώθηκαν απότομα μετά! Βγήκε βλέπεις καινούριο μοντέλο... Έτσι και εδώ, όταν με 13 παίρνεις Ζ4 ...αυτό σπρώχνει την Ζ3 πιο κατω.

3) Η όλη αλήθεια είναι σε αυτό που λέει ο φίλος karmaZ3. Πόσοι τον πήραν τηλ? Υπόψιν ότι ειναι μόλις 1900 ,είναι 2003 και έχει dsc.

πολυ σωστα ομιλει ο φιλτατος Σπυρος.
Επισης η αγορα του αυτοκινητου διαμορφωνεται πολυ διαφορετικα απο αλλες εποχες και κανεις δεν ειναι σε θεση να προβλεψει ετσι ελαφρα τη καρδια τι αξια θα εχει ενα ομορφο αυτοκινητο και ειδικο σε χρηση και σχεδιαση.

Z4 DCT
06-07-11, 05:42
Παιδια, πλεον ενα αμαξι και δη ενα αμαξι καμπριο,διθεσιο το κρατας μονο αν θες να το βλεπεις στο γκαραζ σου γιατι εχεις δεθει συνεσθηματικα μαζι του και γενικα σου περισσευουν, γιατι αν δεν σου περισσευουν, ειδικα αυτη την δυσκολη εποχη το πουλας.
Τωρα θα μου πει καποιος το πουλας??? μα τα ζητανε τζαμπα!!, ναι τα ζητανε τζαμπα, αλλα βρισκεις πλεον και εσυ να παρεις αμαξι τζαμπα, ετσι ειναι η αγορα, ετσι δουλευει....
Οσο για το αμαξι του Δημητρη, θα το ξαναπω, ειναι ενα αμαξι τελεια συντηρημενο, το καταλαβαινω, ετσι εχω και τα δικα μου, αλλα παντα ερχεται μια στιγμη να το αποχωριστεις...δυσκολη, αλλα ετσι ειναι....απλα επεσε σε μια εποχη που ουτε καλτσες δεν αγοραζουν αν δεν εχουν τρυπισει η παλιες...και παλι κοιτανε να παρουν απο πολυεστερα.....
Οσο για την μελοντικη αξια του αμαξιου Ζ3......πλεον αν τα πραγματα συνεχισουν ετσι, ναι θα εχει αξια υψηλη, αλλα αξια στα ματια των αλλων, λογο κυβισμου, αξια prestize, οχι αξια υλικη....δεν ειναι καποιο special limited edition η ενα Μ ετσι ωστε μελοντικα να παρει καποια υπερ αξια, ειναι ενα αμαξι σειρας, πανεμορφο και οδηγικα πολλα υποσχομενο,αλλα οχι αυτο το κατι που θα ηθελε ενα συλεκτης (απλος).
Πως ειναι δυνατον σε μια ελλαδα που αντιμετωπιζει τους κατοχους αμαξιων υψηλου κυβισμου σαν αιμοδοτες του εθνικου χρεους να μιλαμε για την μελλοντικη αξια ενος αμαξου 2,2 κυβικων?
Εγραψα σε αλλο ποστ παραπανω οτι ''η γνωμη μου ειναι οτι μελλοντικα η αξια του θα ανεβει, οχι πολυ αλλα οχι οσο ειναι τωρα''....

Μελλοντικη αξια μεγαλη θα εχει μονο στα ματια του Δημητρη αν το κρατησει, και καποιου αλλου απο εδω μεσα που θα το παρει και θα ξερει σε τι κατασταση ειναι......σε ολους τους αλλους θα εχει την ΕΜΠΟΡΙΚΗ αξια που θα εχει εκεινη την εποχη το μοντελο αυτο, και η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα ειναι τοσο χαμηλη οσο ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ τωρα , αλλα θα ειναι υποφερτη για την εποχη, οποια και αν ειναι αυτη, σε πανω απο μια 6ετια απο σημερα....thumb

Ptboul
06-07-11, 08:06
Πες τις επιλογες....

Θα αποκτήσει συλλεκτική αξία η Ζ3 στο μέλλον?

α. Οπωσδήποτε
β. Ναι, είναι χρονομηχανή κ θα μπει μέσα ο Νίνος για να πάει στον πλανήτη των πιθήκων. :hystericalbs1:
γ. Όση θα αποκτήσει κ το καρμπόν φορμουΛίσιο (si) σε 1623 χρόνια.
δ. Σε λίγο θα τρώμε κ τα λάστιχα για να ζήσουμε..


ps: Μητσάκο μου δε πιστεύω να στραβώνεις με την πλάκα. Εννοείτε ότι το Ζ3 (σου) είναι κορυφή κ διακαείς πόθος για εμένα (ακόμα κ το 1.8) αλλά πιστεύω ότι η δ. επιλογή είναι η πιο ρεαλιστική για αυτά που έρχονται στο σύντομο μέλλον.

Kostas_1
06-07-11, 11:16
Μπηκε και δημοσκοπηση.

Σιγα μη χαλασω χατηρι του Πανου :)

S8N
06-07-11, 11:56
Μακάρι να μου περίσσευαν τα χρήματα και να τ' αγόραζα. Από την πρώτη στιγμή που είδα τη Ζέτα του Δημήτρη την ερωτεύτηκα. Δεν ξέρω αν θα γίνει συλλεκτικό ή όχι, εγώ πάντως θα το χαιρόμουν για δεκαετίες. Όχι τα παιδιά μου, ούτε η γυναίκα μου. ΕΓΩ.

Το θέμα των χρημάτων είναι καθαρά υποκειμενικό. Κάποιος μπορεί να τα θεωρεί πολλά ακόμη και για ένα τέτοιο 6κύλινδρο μπιμπελό, ο ιδιοκτήτης του όμως ξέρει καλύτερα απ' τον καθένα.

Θυμάμαι τι άκουσα όταν έβαλα προς πώληση το ΤΤ (108.000 km) το 2005. Οι έμποροι μου έδιναν 16.000 ευρώ, η επίσημη αντιπροσωπεία ένα χιλιάρικο παραπάνω με την προϋπόθεση να πάρω πάλι Audi. Τελικά το έδωσα 28.000 μετά από 1 χρόνο.

Το ίδιο έγινε και με το GTI (96.000km): Μ' έπαιρναν τηλέφωνο για την αγγελία στο car και μου έλεγαν πως βρίσκουν το ίδιο και καλύτερο με 13 χιλιάρικα. Τους προέτρεπα να πάνε ν' αγοράσουν εκείνα τότε και να μη μου ζαλίζουν τον έρωτα. Τελικά μόλις 2 βδομάδες αργότερα το έδωσα 19.000 μετρητοίς. Μόλις κατέβασα την αγγελία έπεσαν απανωτά κάτι αγχωμένα τηλεφωνήματα (είχαν κρατήσει το κινητό μου), αλλά το πουλάκι είχε πετάξει.

Αντιλαμβάνομαι ότι τώρα οι εποχές είναι διαφορετικές. Τα νέα τεκμήρια και τα αυξημένα τέλη είναι η ταφόπλακα στα άνω των 1800cc αυτοκίνητα. Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει χρήματα κι όσοι έχουν είναι απίστευτα φειδωλοί. Ο Δημήτρης όμως δεν απευθύνεται στον τύπο που βρίσκεται σε δίλημμα μεταξύ του Dacia Logan και του Hyundai i10. Το Ζ3 έχει συγκεκριμένο κοινό. Και πιστεύω ότι το πρόβλημα του αγοραστικού κοινού του Z3 δεν είναι η τιμή του αυτοκινήτου αλλά τα τεκμήρια.

Nino
06-07-11, 13:15
1) Νίνο ,λέω οτι εχει καταβολές Ε30 γιατί... ενω σαν σασί ονομάζεται Ε36,έχει πίσω ανάρτηση από Ε30. Ναι αυτή την αρχαία με τους ημιστερούντες βραχίονες... την παιχνιδιάρικη. Το τελευταίο happy tail δηλαδη.

2) Αγαπητοί ιδιοκτήτες Ζ3 .δεν θέλω να απαξιώσω τα αυτοκίνητα σας...
Ενα αυτοκίνητο όταν είναι στο γκαράζ μας, μπορεί να έχει όποια αξία θέλουμε... Για μας ομως...
Οταν του βάλουμε πωλητήριο επίσης μπορεί η τιμή του να είναι όποια θέλουμε. Δεν είναι αυτό όμως που καθορίζει την εμπορικη αξία του. Η εμπορικη αξία του ορίζεται από την σχέση προσφοράς-ζήτησης. Άρα λοιπόν όταν δεν είναι περιορισμένη η παραγωγή ,ΔΕΝ μπορούμε να έχουμε αυξημένη εμπορική αξία λόγω συλλεκτικότητας. Πρέπει να συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι ,όπως υπερβολικά πολλές ζημιές ή οξείδωση ,κάτι τέλος πάντων που θα τα αποδεκατίσει.
Το ίδιο ακριβώς είχαν προσπαθήσει να κάνουν οι ιδιοκτήτες ΜΧ5... θυμάστε εποχή 2003 τι τιμές έπαιζαν ΜΧ5 του '90... Ελεος! Μόλις λοιπόν καβάλησαν το καλάμι με τις τιμές τους, προσγειώθηκαν απότομα μετά! Βγήκε βλέπεις καινούριο μοντέλο... Έτσι και εδώ, όταν με 13 παίρνεις Ζ4 ...αυτό σπρώχνει την Ζ3 πιο κατω.

3) Η όλη αλήθεια είναι σε αυτό που λέει ο φίλος karmaZ3. Πόσοι τον πήραν τηλ? Υπόψιν ότι ειναι μόλις 1900 ,είναι 2003 και έχει dsc.

Σπυρο ok!
Νομιζα οτι μιλας σχεδιαστικα (γραμμες).
Τωρα στα υπολοιπα που γραφεις με βρισκεις απολυτα συμφωνο καμια σχεση δεν εχει η εμπορικη αξια ενος αγαθου με την αξια(συναισθηματικη- εικονικη λανθασμενη ισως) που εμεις του αποδιδουμε.
Η συλλεκτικοτητα του μοντελου θα κριθει στο μελλον,ακομα και για το mx5 ειναι νωρις να βγαζουμε συμπερασματα αν θα αποκτησει την οποια συλλεκτικη αξια.
Η ζετα τις προδιαγραφες τις εχει αν υπαρξουν και οι καταλληλες συγκυριες.θα ερθει εποχη που θα την βλεπουν οπως βλεπουμε τη Ζ1 σημερα... υπερβολη? ισως, ισως ομως και οχι!!
Μεχρι τοτε ομως η σημερινη της τιμη δεν εχει καμια σχεση με υποθετικες μελλοντικες καταστασεις. στα πλαισια της γενικοτερης απαξιωσης των αυτοκινητων ο αμειλικτος νομος της προσφορας και ζητησης θα καθοριζει τις τιμες, τιμες που πολλες φορες ειναι κατωτερες απο οτι θα επρεπε!!!


edit Γιατι να παω στο πλανητη των πιθηκων, κανενας πλανητης με milf και οχι μονο δεν υπαρχει? να΄μαι με το roadster να γουσταρουν οι εξωγηινες!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

deepBLUE
06-07-11, 13:20
Εχει περασει ηδη στα κλασικα αμαξια της bmw εχω την αισθηση .

DRAKOULAS
06-07-11, 13:30
Δε βλεπω καποιο λογο γιατι το Ζ3 να αποκτησει συλλεκτικη αξια στο μελλον αφου ουτε περιορισμενης παραγωγης ειναι, ουτε ειδικη εκδοση ειναι. Μονο το Μ αν αποκτησει καποια αξια και δεν ξερω αν ειναι και συλλεκτικη γιατι η συλλεκτικη αξια ενος αυτοκινητου συνηθως ειναι πανω απο 50 χιλιαρικα(οσο εχει ενα Μ3 30αρι ή μια ZAGATO) και ετσι πρεπει αλλωστε....

ghost-rider
06-07-11, 13:45
Aν ειναι καποιο bmw να αποκτησει συλλεκτικη αξια αυτο ειναι το 2002 και η καροτσα εκεινη γενικα.
Και εκει ομως αν προσεξουμε θα δουμε οτι ορισμενες εκδοσεις μονο αποτελουν ονειρο συλλεκτων και ανθρωπων παθιασμενων με την αυτοκινηση.

Ενα 1602 πχ... Δεν αποτελει συλλεκτικο αυτοκινητο...

Προσωπικα νομιζω οτι το 2002 turbo, οπως και το 2002 tii ειναι συλλεκτικα.
Τα υπολοιπα ειναι αυτοκινητα με ιστορικη αξια αλλα δεν κανουν και μια περιουσια.

Ενω εχουν απιστευτη γραμμη...
Εχουν καταξιωθει στους αγωνες...
Εχουν χαραξει ανεξιτηλα την αυτοκινηση...

Το Ζ, το οποιο Ζ, το οποιο 36αρι, 46αρι, 92αρι... γιατι να γινει συλλεκτικο???

karmaz3
06-07-11, 15:11
δε θεωρώ ότι το z3 είναι ή θα γίνει ποτέ συλλεκτικό κ να πώ την αλήθεια προσωπικά δε μ ενδιαφέρει κιόλας. Το θέμα είναι ότι είναι ένα αμαξάκι που κάνεις τη βολτούλα σου(στα δικά μου άλογα φυσικά :P) και που βλέπεις οτι σε κοιτάνε γκομενάκια στο δρόμο. απο κεί και πέρα το να το πουλήσεις είναι πακέτο γιατί κάποιος που πιά ψάχνει αμάξι θέλει άλλα απ ότι ένα z3 μπορεί να του προσφέρει. γιατί κακά τα ψέματα ποιός θα το πάρει, 2θέσιο αμάξι μόνο και μόνο για να κ@υλαντίζει στο δρόμο?... παιδιά σώστε με βρείτε κανέναν να το δεί... έστω να ρθει να το δει... θέλω να πάρω μηχανή κ δεν μπορώ αλλιώς...

Nickolas_s2k
06-07-11, 15:25
ρε γιαννο στα λεφτα που το δινεις ουτε ενας μαντρας δεν το παιρνει??τι να πω... ευχομαι παντως να το δωσεις οσο πιο γρηγορα γινεται αφου το χεις παρει αποφαση..
παντως συλλεκτικο δεν ειναι και ουτε πιστευω και εγω πως θα γινει..πιστευω ομως πως καποτε θα ανηκει στα oldtime classics της bmw καθως εχει αυτο τον ''κλασσικο'' χαρακτηρα κυριως λογω εμφανισης και αισθησης..Ειδικα τα αριστα συντηρημενα Ζ3 και κυριως τα facelift μετα απο χρονια θα ειναι χαρμα ειδεσθαι και μοναδικα...

karmaz3
06-07-11, 16:54
το ζ3ακι μου το αγαπάω, αλλα οι ανάγκες μου έχουν αλλάξει πιά. δεν το έχω ψάξει σε μαντρά Νίκο μου... ξέρει κανείς να μου προτείνει κανέναν?

Z4 DCT
06-07-11, 17:59
Θυμάμαι τι άκουσα όταν έβαλα προς πώληση το ΤΤ (108.000 km) το 2005. Οι έμποροι μου έδιναν 16.000 ευρώ, η επίσημη αντιπροσωπεία ένα χιλιάρικο παραπάνω με την προϋπόθεση να πάρω πάλι Audi. Τελικά το έδωσα 28.000 μετά από 1 χρόνο.

Το ίδιο έγινε και με το GTI (96.000km): Μ' έπαιρναν τηλέφωνο για την αγγελία στο car και μου έλεγαν πως βρίσκουν το ίδιο και καλύτερο με 13 χιλιάρικα. Τους προέτρεπα να πάνε ν' αγοράσουν εκείνα τότε και να μη μου ζαλίζουν τον έρωτα. Τελικά μόλις 2 βδομάδες αργότερα το έδωσα 19.000 μετρητοίς. Μόλις κατέβασα την αγγελία έπεσαν απανωτά κάτι αγχωμένα τηλεφωνήματα (είχαν κρατήσει το κινητό μου), αλλά το πουλάκι είχε πετάξει.

.

Συμφωνω απολυτα με τον Αρη.....ακομα και γω εν μεσο κρισης της αγορας αυτοκινητου, ακουγα τιμες εξοπραγματικες για το 92αρι μου....ακομα και 17000!!!!! μου ειπαν σε αντιπρωσοπια.......τελικα το αμαξι εφυγε σε σχεδον διπλασια τιμη.....thumb



Το Ζ3 έχει συγκεκριμένο κοινό. Και πιστεύω ότι το πρόβλημα του αγοραστικού κοινού του Z3 δεν είναι η τιμή του αυτοκινήτου αλλά τα τεκμήρια.


Αυτο ειναι πολυ σωστο!!!, ειδικα το τεκμηριο ειναι αυτο που στην σημερινη εποχη ρυθμιζει τις τιμες.....μιλαμε για αμαξια 2ετιας 4000+ cc αξιας 128000 ευρω με 9000χλμ να πωλουνται με το ζορι 50000ε......

Thomelef
06-07-11, 18:00
έχει μείνει και κανένας???
βασικά και αυτοί που έχουν μείνει, κοιτάν να ξεπουλήσουν και να την κάνουν...

Thomelef
06-07-11, 18:04
χαχα...εδώ ρε εμένα στον τρικαλιώτη το 2008 όταν είχα ρωτήσει για το 92άρι και να άφηνα το
δικό μου, μου είχαν πεί 28κ...φυσικά δεν παρέλειψε ο πωλητής να μου δείξει του αλέξη το csl,
που το είχαν στα 63κ...χαχαχαχαχαχα!!!δόξα τον θεό που μετά απο ένα μήνα φάγαμε 55κ κανόνι,
και προσγειώθηκα στην πραγματικότητα και δεν έκανα την κίνηση...

karmaz3
06-07-11, 19:59
παιδιά να κάνω μια ερώτηση... βλέπω την αγγελία που έχω βάλει στο car και την έχουν δεί κοντά στα 1000 άτομα. αυτά τα άτομα όντως θέλουν να αγοράσουν αυτοκίνητο ή απλά κοιτάνε να δούν τα χάλια μας?

bill_m3
06-07-11, 20:03
παιδιά να κάνω μια ερώτηση... βλέπω την αγγελία που έχω βάλει στο car και την έχουν δεί κοντά στα 1000 άτομα. αυτά τα άτομα όντως θέλουν να αγοράσουν αυτοκίνητο ή απλά κοιτάνε να δούν τα χάλια μας?

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Στους 2 μήνες το δικό μου το έχουν δει 6000 άτομα!!
Απλά το βλέπουν το χαζεύουν και από αυτούς 10 θα πάρουν τηλέφωνο thumb thumb

karmaz3
06-07-11, 20:06
εμένα ακόμη δε μ έχει πάρει κανένας :P μάλλον δε θα έχουν μονάδες να πάρουν :P αφού σκέφτομαι να ξηλώσω όλο το εσωτερικό να το πουλήσω ανταλλακτικά και να φυτέψω μέσα κάνα λουλουδάκι να το χω κάτω απ το σπίτι να μου ομορφαίνει τη μέρα! :P

nikos1400
06-07-11, 20:07
παιδιά να κάνω μια ερώτηση... βλέπω την αγγελία που έχω βάλει στο car και την έχουν δεί κοντά στα 1000 άτομα. αυτά τα άτομα όντως θέλουν να αγοράσουν αυτοκίνητο ή απλά κοιτάνε να δούν τα χάλια μας?

μην κοιτας τα views απολυτα...
και εγω οταν ειμαι απογευμα ή νυχτα στη δουλεια, εχω ανοιχτα car.gr bmwfans.gr !!
περιεργεια, ενημερωση, να περνα η ωρα...και τα ομορφα γυρναω συχνα και τα ξανακοιτω !
τζαμπα ειναι...
:whistle:

nikos1400
06-07-11, 20:11
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Στους 2 μήνες το δικό μου το έχουν δει 6000 άτομα!!
Απλά το βλέπουν το χαζεύουν και από αυτούς 10 θα πάρουν τηλέφωνο thumb thumb

10 σε πηρανε τηλεφωνο ?!:shok:

εμενα ενας στους 3 μηνες και αυτος μονο για να ρωτησει ποσο καιει !
:hystericalbs1:

karmaz3
06-07-11, 20:12
10 σε πηρανε τηλεφωνο ?!:shok:

εμενα ενας στους 3 μηνες και αυτος μονο για να ρωτησει ποσο καιει !
:hystericalbs1:

α πολύ ωραία! :th_Laie_67-1:

karmaz3
06-07-11, 20:19
σε λίγο βλέπω να γράφουμε στο car "κάντε μου αναπάντητη και θα σας καλέσω εγώ" μπάς και πάρει κανείς!!!

BILL007
07-07-11, 20:03
Τα Ε30Μ κρατανε τιμη επειδη ειναι original, δυσευρετα και εχουν μια ιστορια πισω τους. To Z3M και το Z3MC μετα απο αρκετα χρονια θα αποκτησουν αξια ως σπανια και συλλεκτικα (ιστορια δεν εχουν). Τα απλα Ζ3 οσο χρονομηχανη και να τα δει καποιος, δεν νομιζω να διαθεσει τετοια ποσα για την αγορα τους γιατι ειναι ενα αμαξι της σειρας οπως τα απλα Ε30, Ε36, Ε46, κλπ.
Το να σου αρεσει και να αγαπας ενα αυτοκινητο δεν σημαινει οτι θα γινει future classic αξιας (30 εχουν τωρα τα Μ3 που καποτε τα βλεπαμε μονο στα περιοδικα) ενω δεν εχει τις προοπτικες (ιστορια, σπανιοτητα, τοπ σειρα). Τερας αλλης εποχης το Ε30 αλλα εχει 3000 στις μαντρες, τα αντιστοιχα Ε30Μ στο εχουν κατι δεκαδες παραπανω!

Για αλλους future classic ειναι και το 1ο MX5, αλλα δεν κανει πανω απο 3 χιλιαρικα πια !

Εγώ ταυτίζομαι ακριβώς με τα λεγόμενα του Φάνη...Δυστηχώς η πραγματικότητα είναι σκληρή και ακόμα πιο σκληρή η αγορά...:(
Δική μου εκτίμηση μετά απο 3-4 χρόνια τα Ζ4 τα πρώτα θα έχουν 10.000 και τα Ζ3 3000-4000 ακολουθώντας την μοίρα των Ε30,Ε36,Ε46 κτλπ...

Nino
07-07-11, 20:21
χμ.. ειπαμε οτι η τιμη ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων με βασικο ρυθμιστη τον νομο προσφορας και ζητησης.
Ας ξεκαθαριστει ομως κατι
Αλλο το να γινει ενα αυτοκινητο ιστορικο και αλλο κλασικο, το ιστορικο δεν εχει απαραιτητα και συλλεκτικη αξια,σε αντιθεση με το κλασικο.
Ενας απο τους παραγοντες για να χαρακτηρισθει καποιο μοντελο κλασικο ειναι να αποπνει αερα εποχης αλλα και να ειναι κομψο και ομορφο ακομα και μετα απο χρονια.
Ε λοιπον αυτο το "προσον" η Ζετα το εχει!! και στα χρονια που θα ερθουν ο σχεδιασμος και οι γραμμες της μαζι με τον ξεχωριστο σπορ χαρακτηρα της θα παραμεινουν αναλλοιωτες!!

spar@
08-07-11, 21:37
δεν ξερω τι λετε, το μονο που ξερω οτι σε 10 χρονια εγω θα δινω 15 000ευρο το ραλλυ και ο αδερφος μου 30 000ευρο την ζετα και θα παμε να παρουμε ενα ε30 μ3!

beliris
08-07-11, 22:30
το νημα αφορα την αγγελια του φιλου μας και δεν προσφερεται για αναλυσεις,
πολυ ευχαριστως να το κανουμε σε καποιο αλλο thread.
Οι αποψεις μας διαφερουν,ο Θεος να μας εχει καλα ολους και θα δουμε τη διαχρονικοτητα και συλλεκτικη αξια της Ζ3.
Οσο για τη συγκριση με το Ε30 δεν εχουν καμια σχεση τα αμαξια μεταξυ τους.
Η Ζ3 ειναι "χρονομηχανημα" με χαρακτηρα και πανω απο ολα μοναδικοτητα.


υγ. Μολις μου "δωθει" η ευκαιρια θα παρω μια να την εχει ο γιος μου στο μελλον!!

Εγώ την πήρα ήδη για τον γιό μου,(Για το πτυχίο του-Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΑΠΘ)!
Δίλιτρη εξακύλινδρη facelift- Ελληνική,από την επίσημη αντιπροσωπεία,ευτυχώς με πινακίδες 2001!!!
Τεκμήριο λοιπόν 4400 ευρώ σαν Smart!!!
Θα την κρατήσουμε για πάντα,είναι μοναδικό αυτοκίνητο!!!
https://img818.imageshack.us/img818/3042/dsc2360h.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/818/dsc2360h.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

z3 2.2
08-07-11, 23:00
καλα τα λετε ολοι.
το λαθος μου ξερετε ποιο ηταν?
ηταν που οταν ειχαν αρχισει να σκουραινουν τα πραγματα δεν ειχα τα @ρχιδια να της βαλω φωτια και να παρω την αποζημειωση απο την ασφαλεια.....

bmwz3
09-07-11, 00:02
καλησπερα σας,το πρωτο μου αμαξι ηταν ενα μινι του 2002 το οποιο μετα απο 40000χλμ σε ενα χρονο το βαρεθηκα και μου ειχε γιαλυσει πολυ η z3.ηταν δεκεμβριος 2008 τα πραγματα δεν ειχαν σκουρηνει ακομη πολυ.παιδια το z3 το πηρα σε μια νυχτα!το ειδα, χωρις να το πολυσκεφτω το πηρα γιατι ειχε θολωσει η κριση μου απο τα m πισω φτερα...μοντελο τελη 96 ελληνικο με m44 μοτερ κοντα 150 αλογα με προγραμμα εισαγωγη και αλλα καλουδια..η αισθηση οταν οδηγουσα με 80 -85 χλμ/ωρα απλα δεν υπηρχε!!ενιωθες ενα με το αυτοκινητο.χαρακτηριστικη αισθηση που καταλαβαινουν μονο οσοι ειναι ιδιοκτητες. η αληθεια ειναι πως δεν ενιωθα ασφαλης στις ανοιχτες καμπες και φοβομουν να πατησω περισσοτερο γκαζι γιατι οποτε το εκανα ανοιγε η τροχια μου.στα κλειστα κομματια ομως το z3 ειναι ερωτας αληθεια οπως λεει και ο givrgospr .ειναι πολυ παιχνιδιαρικο και μπορεις να εισαι μονιμως με την ουρα διπλωμενη χωρις υπερβολη.το δεκεμβριο του 2010 μετα απο 30000 χλμ αποφασισα να το πουλησω λογω του οτι κινουσα αυτοκινητο μονο στην πολη και η καταναλωση ηταν στα υψη.τα ελαττωματα της ειναι απειρα,μερικα απο αυτα ειναι κουκουλα μπαζει νερα, το πορτ μπαγκαζ μπαζει νερο απο το στοπ στα προφεισ,πολυ θορυβο στο ταξιδι-ειχα και οτοασπιδες,ασαφεια στις μεγαλες ταχυτητες,αν φυσαει τρεμεις στο τιμονι μην σε παρει ο αερας.το cv του ειναι 0,41 πολυ ασχημο.παρολα αυτα ειναι ερωτας,πανεμορφη παιχνιδιαρα και μακαρι να ξαναπαρω οταν θα μπορεσω να εχω και καμπριο αυτοκινητο στο μελλον.γιατι τα roadster εποχης με την μαλακη οροφη ειναι τρελα!
στο θεμα της τιμης μεσα σε 10 μερες το πουλησα καθως με πηραν πολλοι τηλεφωνο λογω της χαμηλης τιμης που το ειχα βαλει,6500 ευρω
η αληθεια ειναι οτι το πουλουσα χωρις σημα 2011 και σκεφτηκα οτι θα ζοριζομουν να το δωσω 7000 τον ιανουαριο του 11 και λεω δωστο τωρα δεκεμβρη 6500 να φευγει.βεβαια το πρωινο της πωλησης ετρεμα και παραμιλουσα στο αυτοκινητο,αληθεια σας λεω.τεσπα δε χαρηκα που το εδωσα αν και επρεπε.
εχω παρατηρησει τις αγγελιες z3 επι 2 χρονια σχεδον καθημερινα!ξερω το επιπεδο των τιμων γενικα και ηξερα τοτε οτι το δικο μου θα επιανε γρω στα 7000 χιλιαρικα αν ημουν τυχερος.αλλα για να πουλησεις πρεπει να εισαι δελεαστικος γενικα.
ο z3 2.2 απο τις φωτογρ εχει αμαξαρα δεν διαφωνει κανεις αλλα δεν ηθελε να πουλησει γρηγορα το αυτοκινητο περιμενωντας τον αγοραστη που θα ακουμπησει 18 χηνες.παρατηρουσα οτι παντα ηταν απο τα ακριβοτερα z3 και παραμενει γιατι ειναι απο τα καλυτερα z3 αλλα οι αγοραστες δεν εκτιμουν τιποτα και κοιτουν μονο την τιμη και μετα το αυτοκινητο αν τους αρεσει. καλοπουλητο το αυτοκινητο ευχομαι γιατι αξιζει τα 12 χιλιαρικα

spar@
09-07-11, 15:50
καλα τα λετε ολοι.
το λαθος μου ξερετε ποιο ηταν?
ηταν που οταν ειχαν αρχισει να σκουραινουν τα πραγματα δεν ειχα τα @ρχιδια να της βαλω φωτια και να παρω την αποζημειωση απο την ασφαλεια.....
αν το θεωρεις τοσο ευκολο γιατι δεν το κανεις?? θα σου πω κατι, να παρακαλας μην μπλεξεις με τις ασφαλειες!!!;\

BILL007
09-07-11, 16:46
να παρακαλας μην μπλεξεις με τις ασφαλειες!!!;\

Και εγω το ίδιο πιστεύω...thumb

karmaz3
20-07-11, 11:58
Τελικά το bmwδάκι μου έφυγε. Έχω ξαναπουλήσει αυτοκίνητο στο παρελθόν, είναι η πρώτη φορά που έκλαψα. Ξέρω ακούγεται πολύ soft, αλλά με πιάσαν τα ζουμιά...

Z4 DCT
20-07-11, 12:04
Τελικά το bmwδάκι μου έφυγε. Έχω ξαναπουλήσει αυτοκίνητο στο παρελθόν, είναι η πρώτη φορά που έκλαψα. Ξέρω ακούγεται πολύ soft, αλλά με πιάσαν τα ζουμιά...

Ειδες τι κανουν ενα σετ καλες φωτογραφιες....thumb
Να σαι καλα και θα παρεις αλλοthumbthumb

S8N
20-07-11, 12:08
Άντε, με το καλό το επόμενο τώρα!

BILL007
20-07-11, 12:49
Δική μου εκτίμηση μετά απο 3-4 χρόνια τα Ζ4 τα πρώτα θα έχουν 10.000 και τα Ζ3 3000-4000 ακολουθώντας την μοίρα των Ε30,Ε36,Ε46 κτλπ...

Tελικά τα πράγματα γίνονται πολύ πιο γρήγορα απ'οτι τα σκεφτόμαστε ορισμένες φορές...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1608796/

Ptboul
20-07-11, 12:57
Tελικά τα πράγματα γίνονται πολύ πιο γρήγορα απ'οτι τα σκεφτόμαστε ορισμένες φορές...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1608796/

:eek: απίστευτο!

m_power_lunatic
20-07-11, 13:02
Kαι που εισαι ακομα......θα δεις Μ3 Ε46 κατω απο 15χιλ μεχρι τα χριστουγεννα.Εδω πουλιουνται μετατροπες Μ3 Ε46 στα ιδια αν οχι ακριβοτερα απο τα γνησια.......καλα λεω αντι για τον ηλιο επρεπε να εχουμε μονιμα ανοιχτο ενα κοκκινο φωτακι.

Αλλα δεν φταιει κανεις,εμεις φταιμε που δεν ''καθαριζουμε'' κανενα πολιτικο να σφιξουν οι κωλοι.....

Για του χρονου αστο......

fanisk
20-07-11, 13:42
Tελικά τα πράγματα γίνονται πολύ πιο γρήγορα απ'οτι τα σκεφτόμαστε ορισμένες φορές...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1608796/

:shok::shok::shok:

paganis
20-07-11, 15:08
το ζ4 της αγγελιας...πρωτον δεν γνωριζουμε καν την κατασταση του, δευτερον την οικονομικη κατασταση του πωλητη...και τριτον ειναι 2,5αρι..με οτι συνεπαγεται σε τελη και τεκμηρια! το ζ3...εχει ενα μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση με το ζ4..(περαν του διαχρονικου σχεδιασμου του)..εβγαινε και 1,8-1,9...το οποιο το καθιστα πιο δελεαστικο , σε καποιον που ζητα ενα κλασσικο ροουντστερ! το ζ4...ειναι κλασεις ανωτερο σαν αυτοκινητο...αλλα αποψη μου ειναι πως ενα ζ3 φεησλιφτ (οχι το παλιο)..σε καλη κατασταση , στο μελλον θα εχει μεγαλυτερη αξια απο ενα ζ4...

Z4 DCT
20-07-11, 15:27
το ζ4 της αγγελιας...πρωτον δεν γνωριζουμε καν την κατασταση του, δευτερον την οικονομικη κατασταση του πωλητη...και τριτον ειναι 2,5αρι..με οτι συνεπαγεται σε τελη και τεκμηρια! το ζ3...εχει ενα μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση με το ζ4..(περαν του διαχρονικου σχεδιασμου του)..εβγαινε και 1,8-1,9...το οποιο το καθιστα πιο δελεαστικο , σε καποιον που ζητα ενα κλασσικο ροουντστερ! το ζ4...ειναι κλασεις ανωτερο σαν αυτοκινητο...αλλα αποψη μου ειναι πως ενα ζ3 φεησλιφτ (οχι το παλιο)..σε καλη κατασταση , στο μελλον θα εχει μεγαλυτερη αξια απο ενα ζ4...

Kαι εχει και 1,5 αιωνα χιλιομετρα ρε παιδια...ημαρτον....το γυρο του κοσμου εχει κανει και ξαναξεκινησε:shok:

paganis
20-07-11, 15:39
Kαι εχει και 1,5 αιωνα χιλιομετρα ρε παιδια...ημαρτον....το γυρο του κοσμου εχει κανει και ξαναξεκινησε:shok:

δεν κολαω στο θεμα χιλιομετρων, εφοσον το αμαξι συντηρητε σωστα! προτιμω ενα αμαξι στα 150χιλ. με σωστη συντηρηση...παρα ενα στα 60-70...εγκαταλημενο στην μοιρα του και προορισμενο να γινουν τα σερβις , απο τον επομενο αγοραστη!βεβαια, ειναι γνωστο, πως εσυ ειδικα μετα τα 30χιλ.χλμ...το θεωρεις παλαιο...οποτε μαλλον δεν θα συμφωνησουμε επι του θεματος και συνεπως στην εκτιμηση της τιμης του! οπως και να χει...ενα οχημα σε καποια τιμη, δεν μπορει να ορισει και την τιμη των υπολοιπων,,,ισως προδιαθετει για την εκτιμηση του στην αγορα, αλλα απλα ειναι ενα τυχαιο δειγμα και οχι ο μεσος ορος...

bmwz3
20-07-11, 15:48
το συγκεκριμενο z4 ειναι ενος φιλου μου απο το πολυτεχνειο οποιος θελει πληροφοριες ας μου στειλει πμ.ειναι σιγουρα ατρακαριστο.

BILL007
20-07-11, 16:22
οπως και να χει...ενα οχημα σε καποια τιμη, δεν μπορει να ορισει και την τιμη των υπολοιπων,,,ισως προδιαθετει για την εκτιμηση του στην αγορα, αλλα απλα ειναι ενα τυχαιο δειγμα και οχι ο μεσος ορος...

Kαι όμως...Ο μέσος όρος είναι 12.000 αυτή τη στιγμή και το αμάξι το έβαλα τυχαία -για να μην δημιουργηθούν και παρεξηγήσεις/παρερμηνίες- https://www.car.gr/classifieds/cars/?category=12&make=298&model=974&offer_type=sale&or=a&so=pr

thumb Οπότε εδω διαφωνώ κάθετα Λευτέρη και να με συμπαθάς...:original:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι το Ζ3 είναι ένα αμάξι που έβγαινε 1.8-1.9 και είναι ελκυστικό για την αγορά (την ελληνική με τα μέτρα που έχουν επιβληθεί ως τώρα)

Απο εκεί και πέρα παραμένω σταθερός σε αυτό που είπα 2 σελίδες πιο πριν.
Οι περισσότεροι τα αγαπάμε τα αμάξια μας και είμαστε πες το και συναισθηματικά δεμένοι μαζί τους,αλλά σε καμία περίπτωση,ειδικά σε περιπτώσεις που πρέπει να σκεφτούμε άμεσα το οικονομικό,δεν πρέπει να εθελοτυφλούμε thumb
Δεν γίνεται Ζ3 πάνω απο 2.000cc να έχει οικονομικές αξιώσεις στην αγορά, ίδιες με ένα μοντέλο μετά, που είναι και αυτό πάνω απο 2.000cc και ανήκουν στην ίδια κατηγορία χαρατσοφορολόγησης.Άλλωστ και τα δυο αν το δούμε "στεγνά" είναι αυτοκίνητα ευρείας παραγωγής.Ούτε limited ούτε τίποτα παραπάνω...



Υ.Γ
1.Για τα χιλιόμετρα μην τρελενόμαστε...Συμφωνώ με τον Λευτέρη ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την καλή συντήρηση.
Αν πάρουμε δηλαδή ένα μέσο όρο απο Ε36 και απο Ε46,ποιο πιστεύετε εσείς ότι θα έχει μεγαλύτερο μέσο όρο?
Εγώ σκεπτόμενος τελείως μαθηματικά λέω ότι τα Ε46 θα έχουν μικρότερο μέσο όρο χιλιομέτρων (χωρίς αυτό να αποκλείει ότι δεν υπάρχουν και μεμονομένες περιπτώσεις που ξεφεύγουν απο τον κανόνα).Ομοίως και με τα Ζ3-Ζ4...;)

2.Προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα της τιμής πλέον δεν έχει να κάνει με την κατάσταση του αυτοκινήτου άμεσα (όπως θα περίμενε κάθε λογικός άνθρωπος) -δυστηχώς- έχει να κάνει απολύτως με την φορολογία! Πιο πάνω κάποιος είπε και για Μ3 Ε46...Ηδη παίζουν σε τιμές κάτω απο 20.000 και οι μετατροπές πολύ κοντά στα 10.000 όπως αναφέρθηκε...

3. Mπόμπα το post αυτό https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=179347&postcount=1 thumbthumbthumb

bmwz3
20-07-11, 17:00
η αληθεια ειναι ακριβως αυτη.λογω φορολογιας τα πουλανε οι περισσοτεροι τα αυτοκινητα τους με κυβικα.το παραπανω ομως αυτοκινητο πωλειται εδω και καιρο απο τοτε που επαιζαν τα z4 στα 22000...επειδη ηθελε το παιδι ενα τετραθεσιο αυτοκινητο..δεν εχει να κανει με την οικονομικη κατασταση του πωλητη και η τιμη του αυτοκινητου.

gregE36
21-07-11, 18:39
απο την στιγμη που δεν υπαρχει ρευστο στην αγορα τελος τσαμπα κουβεντα κανουμε .ολα θα φτασουν στον πατο οτι κυβικα και να ειναι........αν κυκλοφορουσε το χρημα οπως παλιοτερα οι τιμες δεν θα ειχαν πεσει ετσι οπως πεσαν τωρα και επετε και συνεχεια.....

karmaz3
27-07-11, 14:22
Ειλικρινά πείτε μου, εγώ πιστεύω οτι είχα βγάλει καλύτερες φωτογραφίες :p https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1641659/

Lambros46
27-07-11, 14:30
Στην Auto Marin το πούλησες τελικά??Αν μπορείς,έστω και με πμ μπορείς να μου πείς πόσο τους το έδωσες??

karmaz3
27-07-11, 14:48
ναι, δεν μπορούσα να περιμένω άλλο, τα οικονομικά μου είναι πολύ χάλια. Απλά ταλαιπωρήθηκα λίγο γιατί έτρεχα στον Αγιο Στέφανο και εκεί το είχαν 2 ώρες και το ψυρίζανε στον τεχνικό έλεγχο. Το μόνο που ήθελε τελικά ήταν λίγο φρέον στο air condition

karmaz3
27-07-11, 15:00
Στην Auto Marin το πούλησες τελικά??Αν μπορείς,έστω και με πμ μπορείς να μου πείς πόσο τους το έδωσες??

Λάμπρο έχεις πμ ;)