PDA

Επιστροφή στο Forum : [E9X] Υγρασία σε φανάρια xenon



yodas
19-01-10, 13:22
Νομίζω ότι το θέμα είχε αναφερθεί και παλαιότερα. Παρόλα αυτά δεν μπορώ δυστυχώς να το βρω. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και καιρό είναι ότι τα μπροστινά φανάρια έχουνε από μέσα θαμπώσει. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια λύση σχετικά με αυτό το πρόβλημα;

:thanks:

BILL007
19-01-10, 13:27
Χμ...Για αρχή για τσέκαρε φίλε μου αν οι λαστιχένιοι αεραγωγοί είναι στη θέση τους και δεν τους κλείνει κάτι ή δεν έχουν τσαλακωθεί...

Μετά πάμε για τα επόμενα...:)

ΦΑΝΗΣ
19-01-10, 13:51
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ένα φανάρι μπορεί να πάρει υγρασία,συνήθως γίνεται μέτα από το πλύσιμο του αυτοκινήτου,ισώς κάπου να έχει ραγίσει το γυαλί,αλλά μπορείς να του βάλεις λίγη σιλικόνη και να σφραγίσει,έλεγξε μήπως έχει ξεκουμπώσει κάποιο από τα πλαστικά καλύμματα στο πίσω μέρος του φαναριού ή εάν τα λάστιχα φραγής έχουν φαγωθεί,αλλά αφού το αυτοκίνητο είναι καινούργιο εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στην αντιπροσωπία για να μου το αλλάξουν,εκτός κι αν του έβαλες χέρι,οπότε δές αυτά που σου είπα,και όταν πιάνει υγρασία του ανοίγεις το καπάκι για να εξατμιστεί και να στεγνώσει...

yodas
19-01-10, 14:04
οκ θα τα τσεκάρω παίδες...πάντως προχτές στην συνάντηση έβλεπα τα μισά αυτοκίνητα να έχουνε αυτή την θαμπάδα από μέσα...και κανείς δεν είχε λύση

BILL007
19-01-10, 14:06
Φίλε yodas για τί μοντέλο μιλάμε? Ε46?

ΦΑΝΗΣ
19-01-10, 14:37
οκ θα τα τσεκάρω παίδες...πάντως προχτές στην συνάντηση έβλεπα τα μισά αυτοκίνητα να έχουνε αυτή την θαμπάδα από μέσα...και κανείς δεν είχε λύση

Υπάρχει περίπτωση όταν έχει χαμηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος,να δημιουργούνται προσωρινοί υδρατμοί από την απόκλιση θερμοκρασίας (ΔΤ) του φαναριού όταν ανάβεις το φώς,αλλά και αυτό συμβαίνει σπάνια,εκτός κι αν πλένατε τα αυτοκίνητα και σε συνάρτηση με την χαμηλή θερμοκρασία και με το άναμα των φώτων δημιουργείθηκε αυτή η υγρασία..

TOMIS
19-01-10, 14:48
Το αμαξι του αδερφου μου ενα μηνα αφου το πρελαβε θαμπωσαν τα φωτα,πιο πολυ σαν να καηκε το γυαλι απο μεσα δειχνει απο την θερμοκρασια η και τετοιο.Πηγε στην αντιπροσωπεια βγαλανε φωτο τις στειλανε εξω και το δεχτηκαν να τα φτιαξουν στην εγγυηση..Ενα μηνα μετα ξανα εμφανηστηκε το ιδιο προβλημα ακριβως και ακομα τρεχει...Δε ξερω αν ειναι ιδια περιπτωση με την δικια σου γιατι σε μας δειχνει οτι ειναι σαν να εχει φθαρθει απο μεσα

yodas
19-01-10, 14:58
Φίλε yodas για τί μοντέλο μιλάμε? Ε46?

Ε93 Bill....

ΔημήτρηςΜ3
19-01-10, 14:58
Νομίζω ότι το θέμα είχε αναφερθεί και παλαιότερα. Παρόλα αυτά δεν μπορώ δυστυχώς να το βρω. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και καιρό είναι ότι τα μπροστινά φανάρια έχουνε από μέσα θαμπώσει. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια λύση σχετικά με αυτό το πρόβλημα;

:thanks:

ναι παρε Μ3:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::h ystericalbs1:

Konstantinos E60
19-01-10, 15:02
Ε93 Bill....

Ε93 ???? Ε193 μπορεί...!!! με τόσα που έχει επάνω...χεχε

Αλλαξες τις λάμπες τις 1ης σκάλας μήπως?

yodas
19-01-10, 15:10
τα led λες ρε κώστα; τα άλλαξα αλλά το πρόβλημα το είχα πριν τα αλλάξω....


όσο για το Μ3 κύριε Πόντιε έχω πολύ καλούς φίλους που έχουν και με πηγαίνουν τακτικά βόλτες...δεν έχω ανάγκη

Konstantinos E60
19-01-10, 16:22
τα led λες ρε κώστα; τα άλλαξα αλλά το πρόβλημα το είχα πριν τα αλλάξω....

Αν το είχες απο πριν αλλάζει...
Πάντως την ημέρα που πήρα το δικό μου (καινούργιο)το αριστερό φαναρι είχε υγρασία μετά όμως τίποτα.
Θα ρωτήσω εναν φίλο που ασχολείται με "τέτοια" θέματα και οτι μάθω θα το μεταφέρω για να μην ξαναλέμε για λαστιχάκια κ.α

Driver M
19-01-10, 19:06
Κι εμένα μου είχε συμβεί να θολώνει το μπροστά αριστερό φανάρι, ενα χρόνο μετά την αγορά της Ε90 μου. Το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου το αλλάξανε στην εγγύηση. Πάντως, έχω δει παρόμοιο πρόβλημα σε πολλές bmw...