PDA

Επιστροφή στο Forum : CSL για drift car ???



fanisk
21-06-11, 14:53
Γνησιο CSL = συλλεκτικο.. ξεβρακωτο για χρηση drift.. :thumbsdown: Δεν επαιρνε ενα μεταχ. Ε46 να του πιει το αιμα?

kloukakis
21-06-11, 15:46
Το συμπερασμα για τον συγκεκριμενο τουλαχιστον ειναι
δωστου την D2 για το αντιστοιχο μοντελο του (που βεβηλωσε)
για να μη σου γκρινιαζει κιολας μεθαυριο οτι εδωσε πολλα λεφτα,
σαμπως θα καταλαβει και διαφορα ?

Εαν ειχε τοση σημασια για αυτον, και μπορουσε να καταλαβει και διαφορα
μεταξυ D2, Tein και Ohlins, θα ηξερε να τις βρει και μοναχος του.

Σωστα Κωστα ?

Η συζητηση μαλλον απο δω και περα αφορα τους τωρινους
και μελλοντικους "ψαγμενους" ιδιοκτητες Μ3 Ε46 (και CSL βεβαιως).

Νίκο στη σκέψη μου είσαι. Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι και εγώ. Αλλά πάλι εφ όσον φτιάχνουν ένα τέτοιο αμάξι έπρεπε πρώτα να πάρω και τις απαραίτητες γνώμες.

Μάνο ναι το Μ3 ήταν CSL γνήσιο.
Ε εντάξει ρε παιδιά είναι αυτό που λένε "ο καθένας ότι έχει":original:.
Μπερδεύτηκα ρε γμτ....

Thomelef
21-06-11, 16:16
ότι να'ναι...διέλυσε γνήσιο csl για να το κάνει drift car...απο την αρχή ο τύπος ξεκίνησε τελείως
λάθος...το αντάλλαζε με ένα κανονικό ή και τρομπέτο, και με την διαφορά όχι μόνο έφτιαχνε το
πρότζεκτ, αλλά θα του περίσσευαν κιόλα...
τόσο άσχετος απ'το άθλημα, και με μια bilstein sprint μια χαρά θα είναι...

fanisk
21-06-11, 16:24
Αθανατε Ελληνα καγκουρα :th_Laie_67-1:

manos///3
21-06-11, 16:26
Εμενα που δεν ειναι γνησιο μπορω να το γδυσω?

m-power_01
21-06-11, 16:31
Εμενα που δεν ειναι γνησιο μπορω να το γδυσω?

Γδύσου εσύ γιατί εγώ έχω αρχίσει να κρυώνω πάλι...:whistle:

fanisk
21-06-11, 16:32
Κωστα σιγουρα ειναι γνησιο ή ετσι στο πεταξε? Πες του να σου δωσει το VIN γιατι θα πηδηχτω απο το παραθυρο. Ή ειχε λιωσει στις ρακες οταν το εγδυνε, ή δεν εχει ιδεα για το τι αμαξι εχει στα χερια του :thumbsdown:

Thomelef
21-06-11, 16:34
βρε το θέμα δεν είναι το γδύσιμο...
το θέμα είναι πως ξεκινάει να κάνει ένα drift car, με άκυρο αμάξι...
σα να φτιάχνεις ένα varadero για να τρέχει στα superbike ένα πράγμα...

m-power_01
21-06-11, 16:34
Κωστα σιγουρα ειναι γνησιο ή ετσι στο πεταξε? Πες του να σου δωσει το VIN γιατι θα πηδηχτω απο το παραθυρο. Ή ειχε λιωσει στις ρακες οταν το εγδυνε, ή δεν εχει ιδεα για το τι αμαξι εχει στα χερια του :thumbsdown:

Ρε Φάνη μην τρελαίνεσαι... Αν ο άνθρωπος έτσι την βρίσκει τι να κάνουμε?
Μπορεί να έχει λεφτά να πάρει άλλα 10... τι σκας?

fanisk
21-06-11, 16:34
Γδύσου εσύ γιατί εγώ έχω αρχίσει να κρυώνω πάλι...:whistle:

Ολα θα τα παρεις? :hystericalbs1:

fanisk
21-06-11, 16:38
βρε το θέμα δεν είναι το γδύσιμο...
το θέμα είναι πως ξεκινάει να κάνει ένα drift car, με άκυρο αμάξι...
σα να φτιάχνεις ένα varadero για να τρέχει στα superbike ένα πράγμα...

Με το γδυσιμο εννοω και τη χρηση drift απλα το διατυπωσα λαθος! Γενικα το μακελεψε το αμαξι λες και με αυτο θα γινει DK, με απλο 46αρι δεν θα βγαζει καλες γωνιες! :sad:


Ρε Φάνη μην τρελαίνεσαι... Αν ο άνθρωπος έτσι την βρίσκει τι να κάνουμε?
Μπορεί να έχει λεφτά να πάρει άλλα 10... τι σκας?

:ban:

m-power_01
21-06-11, 16:44
εδω μπορούμε να καβγαδίσουμε χωρίς να χαλάμε το θέμα του Κωστή

nikos1400
21-06-11, 16:45
Βεβαιως τωρα σχολιαζουμε χωρις να ξερουμε την ιστορια του csl.

Μπορει να'ταν απο στουκα.
Μπορει να ειναι "πλαγιως" νομιμο.
Μπορει απλως να του περισσευουν πολλα λεφτα.
Μπορει μπορει μπορει...

nik200
21-06-11, 16:53
ποσα κιλα @@@@@ ειναι????ειτε πλουσιος ειτε φτωχος το ιδιο @@@@@ παραμενεις...μονο στην περιπτωση του ****** αλλαζει..εκει σε λενε gay...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thumbsup:

Stunt Mike
21-06-11, 17:12
Θα μπορουσε ο τυπας να το κανει ντριφταδικο χωρις να το γδυσει κιολας βεβαια.....ενα τουρμπο κιτ πανω,ενα καλο roll cage,αναρτηση κι ετοιμος!!Ετσι κι αλλιως τα CSL για την πιστα κατασκευαστηκαν ρε παιδια!!Οποτε τι χαλιεστε??Θα του κανει τη χρηση για την οποια προοριζεται το εργαλειο!

paganis
21-06-11, 17:20
κουμαντο στην τσεπη του αλλου , δεν μπορει να κανει κανεις! οσο για τον ορο ''συλλεκτικο'' του csl. μου ειναι αδιαφορο! για μενα ειναι απλα μια πιο ειδικη εκδοση ενος αυτοκινητου ευρεας παραγωγης (ετσι εχει καταντησει το μ3...και ας μην εχω να το παρω ή να το συντηρησω,,τουλαχιστον εγω)! ειναι ενα παρα πολυ καλο αυτοκινητο...που αυτος που το εχει....δικαιουτε να ελπιζει πως μπορει να το βελτιωσει σε επιμερους τομεις! αν θελει να το τρεξει σε αγωνες ,σε πιστες η ακομα και ντραγκστερ...δεν θα δωσει λογαριασμο σε κανεναν..ουτε και ειναι σωστο να τον κρινουμε εφοσον δεν τον γνωριζουμε ! προσωπικα θα χαιρομουν ,να γνωριζα καποιον που εχει τα κοτσια και την διαθεση να φτιαξει κατι, που αλλος δεν θα τολμουσε!

Thomelef
21-06-11, 18:06
το θέμα είναι πως δεν υπάρχει λογική σε αυτό που κάνει ο φίλος...το τι θα έκανε ο καθένας αν
είχε ένα csl, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...
δεν θέλει @@ για να κάνεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο. φράγκα θέλει. επειδή όμως σαν άνθρωποι
πρέπει να έχουμε και λογική, σχολιάζουμε...
εγώ δεν θα πώ ούτε ιερόσυλος, ούτε τπτ...αυτό που σχολιάζω, είναι πως το αμάξι είναι τελείως
άκυρο για αυτή την δουλειά, μιάς και θα μπορούσε χωρίς κόστος, και ίσως και βάζοντας και
κάνα διχίλιαρο - τριχίλιαρο στην τσέπη, να έκανε ένα πολύ καλό αυτοκίνητο απο την αρχή...
να είστε σίγουροι, πως υπάρχει πολύς κόσμος που έδινε άνετα ένα 35άρι για ένα μαμά csl, και
ένας απ'αυτούς θα είμουν και εγώ αν έδινα το δικό μου για 25 - 26 χιλιάρικα...
γενικώς πιστεύω πως ο s54, ΔΕΝ ΕΝΔΙΚΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΦΤΗ.
επίσεις, το σαζμάν είναι τελείως άκυρο για την χρήση που το θέλει. μιλάμε για ντριφτάμαξο, που
θα ενώνει στροφές. όχι για αμάξι που θα μπαίνει με τα φρένα, θα κρατάει την
πορεία του μέχρι την έξοδο και φτου και απο την αρχή στην επόμενη στροφή...
γι'αυτό και θέλει υδραυλικό χειρόφρενο, χειροκίνητο κιβώτιο, διαφορικό δύο δρόμων, κτλ κτλ...
όλα αυτά θα μπορούσε να τα έχει, χωρίς να δώσει καμμία δραχμή, βάζοντας πολύ καλά πράγματα,
απλά με το να πουλούσε το αμάξι, και να έπαιρνε ένα χειροκίνητο Μ3...
πάντως γενικά η ταπεινή μου γνώμη είναι πως δεν αξίζει να χαλάσεις ένα τόσο ωραίο αμάξι
για τέτοια χρήση. βέβαια αυτό είναι η γνώμη μου, και όλα τα παραπάνω τι θεωρώ εγώ ως
λογική για να κάνεις ένα ντριφτάμαξο ύπο αυτές τις προυποθέσεις που έχει ο άγνωστος φίλος.

kloukakis
01-07-11, 10:11
Τελικά παίχτηκε χαλασμένο τηλέφωνο και έπεσα θύμα παραπληροφόρησης. Είχε 2 Μ3, ένα CSL και ένα "απλό". Το CSL πωλήθηκε όπως ήταν και το απλό γίνεται ντριφτάδικο. Sorry:whistle:

ΥΓ. Αμαν και εσείς σπινθηροκωλιαστήκατε αμέσως:original:

Αλλά να ρωτήσω κάτι που το χω απορία?
Και ο Μάνος γδυμένο για την πίστα δεν το έχει?
Που είναι η διαφορά?thumb

chief
01-07-11, 10:43
Ο Μανος δεν το εχει γδυμενο με την εννοια του αγωνιστικου αυτοκινητου.
Ο Μανος το εχει ελαφρομενο. Το γδυσιμο που εχει το αμαξι του μανου αφορά στην ουσια μονο τα πισω καθησματα. Τα υπόλοιπα κιλά που εχασε εχουν να κανουν με την εξατμηση και τις αναρτησεις που ειναι πιο ελαφριές απ τα μαμα.
Το αμαξι επισης δεν ειναι γνησιο ωστε να εχει καποια συλλεκτικη ή μελοντική αξια αλλα ειναι μετατροπη.
Αυτες ειναι οι διαφορές.:original:

Thomelef
01-07-11, 10:44
Τελικά παίχτηκε χαλασμένο τηλέφωνο και έπεσα θύμα παραπληροφόρησης. Είχε 2 Μ3, ένα CSL και ένα "απλό". Το CSL πωλήθηκε όπως ήταν και το απλό γίνεται ντριφτάδικο. Sorry:whistle:

ΥΓ. Αμαν και εσείς σπινθηροκωλιαστήκατε αμέσως:original:

Αλλά να ρωτήσω κάτι που το χω απορία?
Και ο Μάνος γδυμένο για την πίστα δεν το έχει?
Που είναι η διαφορά?thumb

το αμάξι του μάνου είναι για να γράφει χρόνους και να πειγαίνει με γραμμές...
trackday car δλδ, το οποίο μάλιστα είναι πάααααααααρα πολύ καλό...αν ο φίλος
ήταν να κάνει το ίδιο πράγμα, οκ. απο την στιγμή όμως που μιλάμε για driftcar,
μιλάμε για τελείως άλλο πράγμα, και το συγκεκριμένο αμάξι, δεν αξίζει να μπείς
στην διαδικασία για να το κάνεις...
απο την στιγμή που έχει και απλό Μ3 (υποθέτω και χειροκίνητο), τότε μια χαρούλα.

manos///3
01-07-11, 14:00
Η καλυτερη βελτιωση σε ενα αυτοκινητο που προοριζεται σε πιο σπορ δραστηριοτητες ειναι να του κανεις διαιτα.

Οταν οδηγησα το Μ3 του Θωμα στις Σερρες επαθα ο ιδιος πλακα και δε το πιστευα....Το πως η διαφορα κιλων επηρεαζει το ιδιο σασι...απλα οδηγουσα ΑΛΛΟ αυτοκινητο.
Με 25 χλμ περισσοτερα πριν τη Κ1, φρεναρα κατα 30 μετρα αργοτερα με το δικο μου...και αυτο απο το κατα πολυ μειωμενο βαρος!

Thomelef
01-07-11, 16:31
δεν είναι αυτό ρε...είναι ότι δεν έχεις τα κοχόνες για να οδηγήσεις το αμάξι μου όπως πρέπει...

manos///3
01-07-11, 16:35
δεν είναι αυτό ρε...είναι ότι δεν έχεις τα κοχόνες για να οδηγήσεις το αμάξι μου όπως πρέπει...

:tease::tease::tease:

Thomelef
01-07-11, 16:39
ρε μλκ κρητικέ, λές τώρα που θα είναι κλειδωμένο να το γδύσω τελείως???

manos///3
01-07-11, 16:41
ρε μλκ κρητικέ, λές τώρα που θα είναι κλειδωμένο να το γδύσω τελείως???

Και εσυ μαζι ομως....

https://www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=835736&srv=95

Thomelef
01-07-11, 16:48
άσε τώρα ρε...δείξε τις ωραίες φώτο που λαμβάνεις κάθε μέρα απο κύπρο...χαχαχαχαχα!!!
μλκ να την κάνεις card postal, και να του την στείλεις για ευχές τα χριστούγεννα...αααααα
και σε όλους τους πελάτες σου...

kloukakis
01-07-11, 21:03
Η καλυτερη βελτιωση σε ενα αυτοκινητο που προοριζεται σε πιο σπορ δραστηριοτητες ειναι να του κανεις διαιτα.

Οταν οδηγησα το Μ3 του Θωμα στις Σερρες επαθα ο ιδιος πλακα και δε το πιστευα....Το πως η διαφορα κιλων επηρεαζει το ιδιο σασι...απλα οδηγουσα ΑΛΛΟ αυτοκινητο.
Με 25 χλμ περισσοτερα πριν τη Κ1, φρεναρα κατα 30 μετρα αργοτερα με το δικο μου...και αυτο απο το κατα πολυ μειωμενο βαρος!

Έλα ρε συ!! 25χλμ και 30 μέτρα είναι πολύ!! Δεν φοράς όμως και φρένα?

Οκ καταλαβαίνω την λογική σας! Το CSL είναι ένα βελτιωμένο Μ3 για να είναι πιο γρήγορο και να γυρνάει γρηγορότερα σε πίστες. Στο ντριφτ όλη αυτή η διαφορά μηδενίζεται σχεδόν, οκ.
Αλλα.... εαν γδύσεις ένα απλό Μ3 και του κάνεις μερικές βελτιωσούλες εκει που διαφέρει με το CSL, δεν γυρνάει σαν CSL ή πιο γρήγορα? Δεν ξέρω ρωτάω.

Thomelef
01-07-11, 21:51
με 250 κιλά κάτω και κλάσης ανώτερη ανάρτηση, τα 30 μέτρα δεν είναι καθόλου υπερβολή.
σκέψου πόσο πιο αποτελεσματικό είναι το φρένο με 250 κιλά μικρότερο φορτίο, και με σχεδόν
μηδενική μετατόπιση βάρους κατα το φρενάρισμα. το αμάξι δεν μουρώνει σχεδόν καθόλου στα
φρένα σε αντίθεση με το δικό μου που κάνει βουτιά...
όσον αφορά το άλλο σου ερώτημα, είναι πως το csl, είναι τέλειο γα αυτό που είναι. δλδ αμάξι
βόλτας και πίστας.
φυσικά και ένα Μ3 θα μπορούσε να είναι πιο αποτελεσματικό απο ένα csl, αν έπεφταν επάνω του
τα ανάλογα χρήματα. η τσέπη είναι αυτή που ορίζει πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει ένα αμάξι,
και αυτό ισχύει παντού.
το θέμα για τα drift cars που συζητάμε, είναι πως δεν αξίζει να χαλάσεις ένα τόσο ολοκληρωμένο
αμάξι χρόνων με πολιτική περιβολή βέβαια, για να το κάνεις drift car. θέλει να αλλάξεις πολά
πράγματα, τα οποία δεν αξίζει. καταρχήν, είναι κρίμα να πετάξεις το smg, με το τέλειο πρόγραμμα
που έχει, σε αντίθεση με του απλού Μ3. είναι λες και οδηγείς άλλο σαζμαν. επίσεις η αίσθηση
που παίρνεις απο το αμάξι, είναι καθαρά για να μπείς και να γράψεις χρόνο. μόνο αν τύχει και
το οδηγήσεις μπορείς να καταλάβεις αυτό που γράφω.
απο την άλλη, ένα απλό Μ3, το κάνεις πολύ πιο άνετα drift car, μιάς και σε προιδεάζει να πάς
με το πλάι συνέχεια. το csl σε μπριζώνει να το χώνεις. μια δυο τιμονιές και αέρα απο την στροφή.
τες πα. το θέμα είναι πως οταν πας για να χαλάσεις ένα τέτοιο αμάξι, δεν αξλιζει τον κόπο.
το πουλάς, και με τα λεφτά που παίρνεις, παίρνεις το απλό, του ρίχνεις τα κέρατα του, και όλα
αυτά χωρίς να δώσεις παραπάνω χρήμα...γι'αυτό δεν αξιζει κυρίως να χαλάσεις ένα csl για
drift car.
για trackday car, ρίχνεις λίγο χρήμα ακόμα, και έχεις ένα πολύ ολοκληρωμένο αυτοκίνητο,
αλλά και πάρα πολύ αποτελεσματικό...
το αμάξι του μάνου, έχει γράψει 1.32.7. και παίρνει καμμιά 100+ κιλά ελάφρωμα ακόμα.
αν βάλεις και ένα καλό πρόγραμμα απο την evolve που λένε πως κάνουν παπάδες οι άνθρωποι, θα γράψει ακόμα πιο κάτω...
γενικώς για να μην το κουράζουμε το θέμα, δες πόσα βίντεο υπάρχουν απο csl ντριφτάδικα,
και θα καταλάβεις γιατί δεν αξίζει να κάνεις κάτι τέτοιο...δεν υπάρχει κανένα. κοινός, θες ντριφτάμαξο???
δεν αγοράζεις csl!!!

kloukakis
01-07-11, 22:29
Σε πιάνω, μπορώ να καταλάβω για την διαφορά που λες μεταξύ Μ3 και Μ3 CSL.
Καλά το αμάξι του Μάνου δεν σηκώνει αμφισβήτηση είναι τρελό όπλο και μακάρι να κόψει τα πείσματα το κιβώτιο να το χαρεί την επόμενη φορά όπως πρέπει!

250 κιλά είναι προφανώς τεράστια διαφορά. Είναι σαν να λέμε τρέχα μόνος σου και μετά τρέχα με +3 άτομα μέσα. Απλά καμία σχέση.

Δεν διαφωνώ ότι τα CSL δεν κάνουν για ντριφτ. Όντως μόνο και μόνο το κιβώτιο να αλλάξεις δεν είναι και λίγο. Πάντως υπο συνθήκες ιδιαίτερες και με τις τιμές να παίρνουν τον κατήφορο που "απαξιώνουν" τέτοια αμάξια, δεν αποκλείεται να το δούμε και αυτό. Πχ μπορεί να το έχει φέρει απο Γερμανία και να μην μπορεί να το κυκλοφορήσει ή να μην θέλει να το δώσει για συναισθηματικούς λόγους ή να έχει βρει κάποιον που να πληρώνει καλά την μετατροπή σε CSL ή μπορεί να χέστηκε(με το συμπάθιο) που είναι CSL ή όλα μαζί ή ή ή....