PDA

Επιστροφή στο Forum : VREDESTEIN για Μ3



EVERGET
21-06-11, 15:45
Καλησπέρα,
Είμαι για νέα ελαστικά για το Μ3 τα οποία θα φορεθούν σε 19άρες Competition ζάντες. Από κριτικές στο internet (πάντα σε αναλογία με την τιμή τους) μου φαίνονται πολύ καλή αγορά τα Vredestein Ultrac Sessanta τα οποία μου βγαίνουν στα 750 ευρώ από camskill (τα έχει προσφορά αυτή την περίοδο). Υποψήφιο ακόμη έχω το Continental Sport Contact M3, τα οποία κοστίζουν γύρω στα 900 ευρώ και γενικά βλέπω πως θεωρούνται παρωχημένα λάστιχα. Γνωρίζω πως το σημείο αναφοράς είναι τα PS2 αλλά τα θεωρώ πολύ ακριβά στα 1200 που κοστίζουν.

Θα ήθελα γνώμες για τα Ultrac Sessanta, τα έχει δοκιμάσει κανείς?

hades7
21-06-11, 15:58
τα conti M3 απλα ξεχασετα αυτα φοραγα και ηταν για γελια οσο για ps2 κοιταξε καλυτερα pilot supersport που τα εβγαλε τωρα με 50 ευρω παραπανω

nikos1400
21-06-11, 16:06
φιλε, αν μπορεις βρες στοιχεια και για το βαρος τους.
πολυ σημαντικο.
και η προσφυση βεβαιως.
αλλιως οποιο σου ταιριαζει στην αναλογια value for money...

Thomelef
21-06-11, 16:20
νάσο...γνώμη μου είναι να μην λυπηθείς λεφτά για τα λάστιχα του αυτοκινήτου...επίσεις γνώμη
μου είναι να πας για CUP...βάλτα και δεν θα μετανοιώσεις τα λεφτά που θα δώσεις...

Thomelef
21-06-11, 18:19
άσε και που στο κάτω κάτω δεν θα μείνεις και ια μια ζωή με τα ίδια...
αν δεν σ'αρέσουν του χρόνου τα πετάς και βάζεις άλλα. τον σεπτέμβρη που θα αλλάξω
και εγώ, CUP θα βάλω πάντως.

ΔημήτρηςΜ3
21-06-11, 19:07
για δες και τα hankook

EVERGET
21-06-11, 19:12
Εντάξει τα CUP είναι αλλού από θέμα handling αυτό είναι γνωστό! Απλά κατ εμέ έχουν δύο αρνητικά: Πρώτον δε βγαίνουν στις μαμά διαστάσεις του Μ3 και δεύτερον έχουν χαμηλό rating φθοράς. Γι αυτό κοιτάω κάτι καλό αλλά πιο "δρομίσιο" όπως τα conti, τα ps2 και τα vreds μιας και δεν βάζω ποτέ το Μ3 σε πίστα. Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό και το θόρυβο κύλισης.

Κακά τα ψέματα, με τα αμάξια που έχουμε θέλουμε συχνά λάστιχα (κυρίως πισινά) οπότε εάν μπορούμε να βρούμε κάτι value for money μόνο κερδισμένους μας βγάζει...1500άρι κάθε 2 χρόνια ΔΕ λέει!!! Δεν μιλάω φυσικά για λάστιχα του στιλ falken ή kumho, αλλά τα Ultrac Sessanta μου φαίνονται καλά και με καλή τιμή...Έχει αγοράσει κανείς Vredestein????

PANOS-E60
21-06-11, 20:49
Νάσο, έχω διαβάσει τα καλύτερα για τα sessanta σε ξένα fora, όχι όμως συγκεκριμένα σε Ε46 Μ3. Ηταν μιά από τις επιλογές μου γιά το 520 σε 18αρια. Απο camskill φυσικά. Ακριβώς επειδή δεν έβρισκα συγκεκριμένες πληροφορίες γιά τη συμπεριφορά τους σε ελληνικές συνθήκες, δεν τα πήρα.

Εχω όμως φίλο, πολύ αξιόπιστο πρόσωπο και καλό οδηγό που τα φοράει σε Χ5 4,4 σε 19αρες και τα προσκυνάει, σε στεγνό και βρεγμένο. Ασχετο, το ξέρω, αλλά δύσκολα θα βρεις κάποιον να τα έχει βάλει σε Μ3 ... Η τιμή του cam είναι πρόκληση. thumb

panose30
21-06-11, 21:33
τα conti δεν βγαζουν πολλα χιλιομετρα!πολυ καλο λαστιχο μεν για κρατηματα ειδικα το καλοκαιρι ,αλλα φθειρονται πολυ γρηγορα.και γω Hankook σου προτινω να κοιταξεις οπως ειπε και ο φιλος Δημητρης!εγω εβαλα τα michelin primacy hp2 στο E46 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,ησυχο λαστιχο,πολυ καλο κρατημα ,σε 225/40 ,245/4- 17 μου βγηκαν 630 ευρω,λογικα θα ειναι αρκετα περισσοτερα για τις δικες σου διαστασεις

panose30
21-06-11, 21:34
οσο για αυτα που αναφερες δεν ξερω τι συμπεριφορα εχουν

panosmpower
21-06-11, 23:08
μην κανεις τον κοπο να δοκιμασεις τα Vredestein Ultrac Sessanta.το εβαλα και τα πεταξα σε 2 μηνες.δεν θα εχεις τιμονι και στο βρεγμενο δεν κρατανε καλα.εγω βαζω p-zero και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος.

Monsta
21-06-11, 23:34
1500άρι κάθε 2 χρόνια ΔΕ λέει!!!




Έλα ρε Νάσο, εδώ θα τα σκάμε τα 1.500 στο Τζέφρι για Τ.Κ. κάθε χρόνο από δω και μπρος, στα λάστιχα θα κάνουμε οικονομία?

Πέρα τη πλάκα πάντως, εγώ πέρυσι έβαλα τα Φάλκεν (made in Japan) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Για σχέση ποιότητας/τιμής μιλάω πάντα, διότι σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα λάστιχα στην αγορά.

m-power_01
21-06-11, 23:42
Έλα ρε Νάσο, εδώ θα τα σκάμε τα 1.500 στο Τζέφρι για Τ.Κ. κάθε χρόνο από δω και μπρος, στα λάστιχα θα κάνουμε οικονομία?

Πέρα τη πλάκα πάντως, εγώ πέρυσι έβαλα τα Φάλκεν (made in Japan) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Για σχέση ποιότητας/τιμής μιλάω πάντα, διότι σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα λάστιχα στην αγορά.

Κώστα πόσα χλμ εχεις κάνει? έχω ακούσει ότι πέφτει πολύ γρήγορα η απόδοση τους.

Monsta
21-06-11, 23:54
Κώστα πόσα χλμ εχεις κάνει? έχω ακούσει ότι πέφτει πολύ γρήγορα η απόδοση τους.

2.5Κ μόνο Σπύρο. Θα δείξει...

EVERGET
22-06-11, 18:51
Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Κώστα και γω είμαι κατά στο να κάνουμε "οικονομία" σε αναλώσιμα που σχετίζονται με την ασφάλειά μας. Απλά ρίχνω μία ματιά και σε μάρκες με πιο αδύναμο brand αλλά καλές (σχετικά με την τιμή τους) επιδόσεις...

Βασικά είναι που θέλω να παραγγείλω επιτέλους τις competition ζάντες από Αγγλία (μιας και προχτές γ@μισ@ τη μία 18άρα ζάντα μου) που θα κοστίσουν ένα 1600άρι, οπότε δεν θέλω σύνολο να μου φύγει τριχίλιαρο...

Όποια άλλη πρόταση για λάστιχο value for money δεκτή!!!!

nikos1400
22-06-11, 19:00
https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/FK452.htm
:original:

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyres_For/BMW/M3.htm
:)

Kornilia Tsopana
23-06-11, 14:13
Δεν εχω μπέμπα, αλλά ειχα εμπειρία με τα συγκεκριμένα λάστιχα σε z4m coupe.. Αποψη μου???..... Μ Α Κ Ρ Υ Α..... φρένα μηδέν, καθόλου εμπιστοσύνη σε γρήγορες στροφές, δεν σε εμπνέει να μπεις με το γκάζι τέρμα και σε κλειστές φουρκέτες στην έξοδο δεν μπορεί να ''βαλει'' σωστα τη δύναμη κάτω. Το πλαινό μου φάνηκε πολύ μαλακό και εχει το ανάλογο ασχημο αντικτυπο στην αποκριση του τιμονιού.

Οπως είχα πει στο φίλο με το z4m επρεπε να τα ονομάζουν ''Vre(σ)de...που θα καταλήξετε πρίν ή μετά την στροφή''.

Christos 330
23-06-11, 15:32
Φιλος μου με Μ3 Ε46 φορα nan kang ns2 σε διαστασεις 20 . . .

Πολυ ευχαρηστημενος μεχρι τωρα . . .

Και κοστος πολυ χαμηλα απο 1000 ευρω . . .

Μετα μια αλλη λυση αξιοπιστη ειναι τα matador group continental . . .

Οσον αφορα αυτα που αναφερες λυπαμαι αλλα δεν κανουν την δουλεια που θες . . .

Για κανενα suv καλα ειναι . . .

randy
30-07-11, 01:23
Οχι τα vredestein και ειδικα σε τετοιο αμαξι. Ουτε βεβαια τις conti-σκοτωστρες, conti-γλυστρες, conti-θανατος. Τα βαζουν τρομαρα τους και ως εργοστασιακα στις Mercedes.

Για τι διασταση προκειται? τι προφιλ? Για τα Falken που διαβασα παραπανω ΕΙΔΙΚΑ τα 452 ειναι αψογα.

EVERGET
30-07-11, 06:55
Kινήθηκα εργοστασιακά τελικά. Οι νέες μου Competition ζάντες φοράνε Conti SportContact M3.

kplc16
30-07-11, 07:29
Οχι τα vredestein και ειδικα σε τετοιο αμαξι. Ουτε βεβαια τις conti-σκοτωστρες, conti-γλυστρες, conti-θανατος. Τα βαζουν τρομαρα τους και ως εργοστασιακα στις Mercedes.

Για τι διασταση προκειται? τι προφιλ? Για τα Falken που διαβασα παραπανω ΕΙΔΙΚΑ τα 452 ειναι αψογα.

εχω βαλει fk 452(255/35/18).Αγορα απο Camskill.Ημερομηνια παραγωγης πολυ προσφατη.
Σε στεγνο δρομο πολυ καλα.
Βρεγμενο δρομο;Αναμενω!

Τη πληροφορια μου την εδωσε ο Σταθης και αποδειχτηκε καλη επιλογη.

georggge46
30-07-11, 08:17
εχω βαλει fk 452(255/35/18).Αγορα απο Camskill.Ημερομηνια παραγωγης πολυ προσφατη.
Σε στεγνο δρομο πολυ καλα.
Βρεγμενο δρομο;Αναμενω!

Τη πληροφορια μου την εδωσε ο Σταθης και αποδειχτηκε καλη επιλογη.

Καλα ειναι , αλλα εχουν μικρη διαρκεια ζωης .... Τα ειχε βαλει ο πατερας μου , και με πολυ νορμαλ χρηση στον 1,5 χρονο βγηκαν off ...

Thomelef
30-07-11, 08:45
Kινήθηκα εργοστασιακά τελικά. Οι νέες μου Competition ζάντες φοράνε Conti SportContact M3.

καλορίζικα και καλοπάτητα νάσο!!!κούκλα θα είναι με τις καινούριες ζάντες...στο δικό
σου χρώμα που είναι το πιο ωραίο για το συγκεκριμένο αμάξι, οι συγκεκριμένες του
ταιρειάζουν γάντι!!!:original:

EVERGET
30-07-11, 09:19
Σε ευχαριστώ Θωμά θα βάλω photos και εντυπώσεις στο thread με τα μπαξίματα!

kplc16
30-07-11, 11:01
Καλα ειναι , αλλα εχουν μικρη διαρκεια ζωης .... Τα ειχε βαλει ο πατερας μου , και με πολυ νορμαλ χρηση στον 1,5 χρονο βγηκαν off ...

τι εννοεις ; Λιωσαν;Ανοιξαν; Σπασαν τα λινα;

Αποδειχτηκαν τσιγγινα κι αρχισαν οι γλιστρες;

Ευχαριστω.

randy
30-07-11, 12:18
σιγα,τα φαλκεν δεν ειναι και απολλο. Σημασια εχει η ημερομηνια παραγωγης και οι συνθηκες αποθηκευσης τους. Τα ιδια λεγανε για τα s-drive ενω ειναι μια χαρα.

georggge46
30-07-11, 12:52
τι εννοεις ; Λιωσαν;Ανοιξαν; Σπασαν τα λινα;

Αποδειχτηκαν τσιγγινα κι αρχισαν οι γλιστρες;

Ευχαριστω.

Λιωσαν γρηγορα και εχασαν την καλη τους προσφυση.

randy
31-07-11, 13:53
https://www.tyrereviews.co.uk/Article/falken-fk452-longterm-test.htm

mo328i
30-08-11, 01:48
εβαλα ContiSportContact 5 P και εχω να πω οτι το αμαξι εχει γινει ενα χαλι και μισο στο στρηψιμο..μακρια παιδια ή αν τα βάλετε οπωσδηποτε να εχετε μικτη!!!

Christos 330
31-08-11, 18:28
εβαλα ContiSportContact 5 P και εχω να πω οτι το αμαξι εχει γινει ενα χαλι και μισο στο στρηψιμο..μακρια παιδια ή αν τα βάλετε οπωσδηποτε να εχετε μικτη!!!

Ποσο καιρο εχει που τα εβαλες και ποσα χλμ εχουν τα ελαστικα σου φιλε μου ; ; ;

mo328i
01-09-11, 21:26
Ποσο καιρο εχει που τα εβαλες και ποσα χλμ εχουν τα ελαστικα σου φιλε μου ; ; ;
τα εχω 2 μηνες και λιγοτερο και εχω κανει 1000 χιλιομετρα.. βεβαια δεν φταινε μονο τα λαστιχα . λιγο οι δρομοι λιγο ο πουπακης ε τι περιμενεις το αμαξι δεν μπορει να κανει και θαυματα και να μπαινει στις στροφες...

SoNiC_77Gr
10-09-11, 20:45
Εγω να κανω μια ερωτηση, ξερει κανενας καποιο λαστιχο με το ονομα Neuton NT5000 ? Εγω δεν ηξερα καν οτι υπηρχε τετοια μαρκα κ επειδη εψαξα λιγο σε reviews κ φορουμ κ στατιστικα τα βγαζουν καλυτερα απο πολλα μεγαλα ονοματα..

πχ, μερικα που ειδα κ μου εκαναν εντυπωση:
Γενικη βαθμολογια επι του 100%
Falken FK452 -> 77%
Neuton NT5000 -> 90%
Continental Sport Contact 3 -> 79%
Vredestein Ultrac Sessanta -> 87%
Pirelli PZero Nero -> 71%

*παρεπιπτοντως επειδη ειμαι κ εγω στην φαση για ψαξιμο λαστιχου κ φοραω το συγκεκριμενο, οχι οτι εχω παραπονο αν σκεφτειται οτι το πηρα μεταχειρισμενο το αμαξι κ ειναι κ 3 χρονων το λαστιχο ηδη (διαστασεις 225/40/18). Δοκιμασμενο κ σε βροχη κ σε στεγνο κ 1-2 φορες σε βροχη με ξεχασμενο το DSC στο off αλλα ευτυχως χωρις κανενα "περιεργο" γεγονος..

Leonidas_E39
10-09-11, 21:06
Δες και τα Nankank NS-2 τα φοραω στο 5αρι μου τα οποια εχουν καλα reviews και ειναι και αρκετα φθηνα σε σχεση με τα brand name

Chris
21-12-11, 12:32
Eιναι ωρα για αλλαγη ελαστικων. Το θεμα ειναι οτι φοραω τις 19αριες τις Μ3 γνησιες με 245/35/19 & 265/35/19. Θελω να ρωτησω οποιος γνωριζει αν μπορω να βαλω μικροτερες διαστασεις. Για ελαστικα σαν πρωτη επιλογη εχω τα Michelen Super Sport

hades7
21-12-11, 12:55
Eιναι ωρα για αλλαγη ελαστικων. Το θεμα ειναι οτι φοραω τις 19αριες τις Μ3 γνησιες με 245/35/19 & 265/35/19. Θελω να ρωτησω οποιος γνωριζει αν μπορω να βαλω μικροτερες διαστασεις. Για ελαστικα σαν πρωτη επιλογη εχω τα Michelen Super Sport

τα φοραω εγω, στο στεγνο αδιαφορο αργει πολυ να ζεσταθει για να δουλεψει σαν ολα τα αλλα στην ιδια κατηγορια χρηματων και επιπεδου με αυτο υπαρχουν και αλλα πιο φτηνα.ομως στο βρεγμενο ειναι 10 σκαλες πανω απο οποιοδηποτε ελαστικο υπερυψηλων αποδοσεων

Thomelef
23-12-11, 10:49
το supersport λέγεται ότι είναι το ίδιο ακριβώς λάστιχο με το cup, απλά με άλλη αυλάκωση...
σαν γόμα δλδ είναι ακριβώς το ίδιο με το cup.

nik200
23-12-11, 11:47
εγω παιδια εχω τα super sport στο αμαξι μου εδω και κανα χρονο και δεν ειμαι ευχαριστημενος..δεν ειναι κακο λαστιχο αλλα δεν τρελαθηκα κιολας..τα ps2 πιστευω οτι ειναι η ιδανικη επιλογη!

hades7
23-12-11, 12:49
εγω παιδια εχω τα super sport στο αμαξι μου εδω και κανα χρονο και δεν ειμαι ευχαριστημενος..δεν ειναι κακο λαστιχο αλλα δεν τρελαθηκα κιολας..τα ps2 πιστευω οτι ειναι η ιδανικη επιλογη!

νικο 18" ζαντα εχεις? γιατι 19" ηρθαν τον ιουνιο περιπου στην ελλαδα σε 225 και 255 πριν 5-6 μηνες δηλαδη

nik200
23-12-11, 12:53
νικο 18" ζαντα εχεις? γιατι 19" ηρθαν τον ιουνιο περιπου στην ελλαδα σε 225 και 255 πριν 5-6 μηνες δηλαδη

οχι 19αρες csl..235 και 265..και τα φοραω απο το προηγουμενο πασχα..