PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ (?) ΣΤΗΝ ΗΛΙΟΡΟΦΗ



spyrosK
20-06-11, 14:39
Καλησπερα στo forum. Εχω ένα θεματακι με την ηλιοροφή του Χ3 μου. Εδώ και 15 μέρες περίπου όταν βλεπει το αμάξι ο ήλιος και θερμένεται, όταν πάω ν ανοιξω την ηλιοροφή στην ανάκλιση κάνει ένα εντονο θόρυβο σαν μουγκρητό αρκετα ενοχλητικό. Όταν η θερμοκρασία επανέλθει δεν το κάνει, και λειτουργεί κανονικά. Επιπρόσθετα χθες προσεξα ότι δεν ανοίγει σωστα η σίτα που έχει στη εμπρος πλευρα της ηλιοροφής.
Το πηγα για ενα τσεκ στον Σφακιανάκη ο οποιος ηθελε να το δει όταν εχει το θεμα του (τη μερα που το πηγα είχε δροσιά).
Είχε κανεις σας τετοιο προβλημα, κι αν όχι να ανησυχήσω, γιατι αν δεν είναι θεμα γρασαρισματος που υποθέτω , μην μπω σε εξοδα δεν ειμαστε για τετοια τωρα...:thumbsdown:

Panos 316T
20-06-11, 15:06
Σπυρο αν και δεν εχω ηλιοροφη μηπως να ριχνες κανα σπρευ μπας και...

Nino
20-06-11, 15:28
Δεν ξερω αν ειναι απο τη θερμοκρασια ή απο την "ακινησια" σε μενα που το εκανε μολις την ανοιγοκλεισα κανα δυο φορες απανωτα σταματησε.
Μαλιστα τον θορυβο τον εκανε στο σηκωμα οχι στο ανοιγμα.
Σιγουρα καποιο σπρευ λιπανσης δεν θα της εκανε κακο!!

spyrosK
20-06-11, 20:05
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδιά, κι εγω πιστευω οτι ειναι θεμα λιπανσης. σιγουρα παντως δεν ειναι απο ακινησία γιατι πολλες φορες "παιζω" με την ηλιοροφή.Νιno και μένα στο σήκωμα το κανει, αλλά οπως εγραψα και πριν δεν σηκωνεται και η προστατευτικη σίτα.
Ξέρετε κανένα σπρέυ λιπανσης, που θα το βρω, και που να το εφαρμοσω ?

Kostas_1
20-06-11, 20:07
https://www.elektronik.gr/eshop/images/zzz/WD-40%20SMART%20STRAW.jpg

Στα σουπερμαρκετ, βενζιναδικα κλπ

trueno
20-06-11, 21:29
Kαι μενα το κάνει που και που...Σαν να τριβεται λάστιχο πάνω σε λάστιχο. Αν βρεις λύση Σπύρο ενημέρωσέ μας.

teokots
20-06-11, 23:17
το ιδιο προβλημα ειχα και εγω αλλα μου ειπαν οτι και η ηλιοροφη θελει σερβις κα ειναι 2 ατομα στιν αττικη που ειδικεθονται πανω στο θεμα.σε αυτον που ειχα παει ηταν στο γαλατσι και μου το εφτιαξε,απο τοτε 2χρονια περασαν και ακομα αντεχει.!!!