PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε36 και μικρά μικρά...



Panos 316T
20-06-11, 13:29
ο συνάδελφος mgiannis(με το λαμπάκι) ήταν η έμπνευσή μου να αναφέρω μερικά τσαχπίνικα κολπάκια που έχουν τα Ε36 και πιστεύω ότι οι οι πιο πολλοί γνωρίζουν.

Υπόψιν σε μερικά διαφέρουν ανάλογα με την χρονολογία οπότε ξεκινώ από το δικό μου(316 coupe m pack, 10oς του 96) όπου τα πιο πολλά τα έχω τσεκάρει.


•Όταν π.χ. φτάσουμε στο προορισμό μας και έχουμε κατεβασμένα τα παράθυρα. Σβήνουμε τον κινητήρα και κατεβαίνουμε. Μπορούμε να κλειδώσουμε το αμάξι και ταυτόχρονα να σηκωθούν τα παράθυρα γυρίζοντας το κλειδί προς τα δεξιά κρατώντας το παρατεταμένα για μερικά δευτερόλεπτα.


•Έχουμε την δυνατότητα όντας παρκαρισμένη η μπέμπα μας να έχουμε ανοιχτά φώτα είτε από μπροστά και πίσω δεξιά είτε από μπροστά και πίσω αριστερά (συνήθως όταν έχουμε παρκάρει τελευταίοι σε μια σειρά ή πάνω σε στροφή κλπ).Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να κατεβάσετε στην δεύτερη σκάλα(ναι αμέ) το λεβιεδάκι του φλας, απλώς θέλει μια πίεση παραπάνω.

•Ας υποθέσουμε ότι είναι σκοτάδι, έχουμε κλειδώσει και θέλουμε να δούμε αν ξεχάσαμε κάτι μέσα. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να τραβήξουμε την χειρολαβή και τότε θα ανάψει η πλαφονιέρα.

•Θερμαινόμενοι καθρέπτες, λειτουργούν ταυτόχρονα με την αντιθάμβωση του πίσω παρμπρίζ όσοι δεν γνωρίζουν

•Πιστεύω ότι όλοι έχετε καταλάβει την λειτουργία των υαλοκαθαριστήρων όσον αφορά την διακοπτόμενη λειτουργία ανάλογα σε ποια σκάλα τους έχουμε βάλει και αν είμαστε εν κινήσει ή στάση.

•Επίσης έχουμε και το κρυφό μενού όσον αφορά στην ψηφιακή οθονίτσα του ταμπλό.
Βάζουμε το κλειδί στην μίζα, πατάμε τον χιλιομετρητή και γυρίζουμε το κλειδί στην πρώτη σκάλα.
Θα εμφανιστούν : (εδώ όποιος γνωρίζει ας δώσει more info)
1) xxxxxx km 1 Vehicle identification number
2) xxxxxx km 2 Number for BMW internal use
3) xxxx km 3 Number of wheel rotations needed to make up one kilometre
4) χχχχχ km 4 5ψήφιος αριθμός vin
5) xxx km 5 Hardware version
6) xx km 6 Index of changes
7) Lock on/off λένε ότι βάζεις κωδικό για να κλειδώσεις/ξεκλειδώσεις τον εγκέφαλο

(το χε κάνει ο μηχανικός μου και νόμιζα ότι τα παιξαν τα ηλεκτρολογικά:th_Laie_67-1:)

•Κρυφό μενού στα OBC με τα εφτά κουμπιά δεν νομίζω ότι υπάρχει εν αντιθέσει με τα πολλά(παρακαλώ να γράψουν αυτοί με τα πολλά :) ).

Επίσης όλοι οι δείκτες του ταμπλό θα κάνουν μια συγχρονισμένη κίνηση (τεστ) και θα επανέλθουν στην αρχική κατάσταση(μερικοί εξυπνάκηδες έχουν βγάλει και φώτο το κοντερόμετρο που τερματίζει και είναι πουλ μούρ)

•Τέλος απλά αναφέρω ότι το κλειδί που χρησιμοποιώ έχει και ένα κουμπάκι επάνω που ενεργοποιεί μικρό φακό για να βλέπεις την σχισμή της κλειδαριάς για να μην γδάρεις το αμάξι.Έχω και άλλα τρία κλειδιά εκ των οποίων τα δύο είναι ίδια απλώς διαφέρει ο χρωματισμός της κεφαλής (γκρι και μαύρο) και ένα πιο μικρό που υποθέτω ότι μπορείς να βγάλεις αντικλείδι.


αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω ή να διορθώσετε παρακαλώ πράξτε άφοβα :original:

Skyline_IS
20-06-11, 13:46
•Όταν π.χ. φτάσουμε στο προορισμό μας και έχουμε κατεβασμένα τα παράθυρα. Σβήνουμε τον κινητήρα και κατεβαίνουμε. Μπορούμε να κλειδώσουμε το αμάξι και ταυτόχρονα να σηκωθούν τα παράθυρα γυρίζοντας το κλειδί προς τα δεξιά κρατώντας το παρατεταμένα για μερικά δευτερόλεπτα.


Αρκει φυσικα να μην εχουν προβλημα οι γρυλοι :D

Επισης να συμπληρωσω οτι το γκρι κλειδι θεωρειται το κλειδι του παρκαδορου.(Δεν θυμαμαι αν το διαβασα στο φορουμ ή καπου αλλου) αλλα με το γκρι δεν μπορεις να ανοιξεις ντουλαπακι και το πορτμπαγκαζ.

Κωνσταντίνος
20-06-11, 14:19
•Ας υποθέσουμε ότι είναι σκοτάδι, έχουμε κλειδώσει και θέλουμε να δούμε αν ξεχάσαμε κάτι μέσα. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να τραβήξουμε την χειρολαβή και τότε θα ανάψει η πλαφονιέρα.


Αυτό δεν το ήξερα !

GEORGE316
21-06-11, 10:34
παραλληλα δε.
εκει στο κοντερ,στην τελικη ενδειξη χιλιομετρων,στα 240,υπαρχει κατι σαν φωτακι.στην αρχη υπεθεσα οτι αναβει οταν πιασεις τελικες(σιγα τον κιτ.....)
ειναι αισθητηρας φωτος.και προσαρμοζει τη φωτεινοτητα του εσωτερικου χωρου.
ο ιδιος αισθητηρας υπαρχει και σε αυτους που εχουν αυτοματο κλιματισμο.
το δοκιμασα και οντως!!!!

savvas bmwdakias
21-06-11, 13:17
Θελω να προσθεσω και γω κατι

Το αναμα της πλαφονιερας με το σηκωμα του χερουλιου δεν ισχυει για ολα τα μοντελα οπως ειπε και ο πανος.Πχ στο σενταν 94μοντ αναβανε , στο καμπριο 99 μοντ δεν αναβε.

Επισης το σενταν ειχε εργοστασιακο συναγερμο και ειχε 2 κουμπια επανω στο κλειδι.Οταν πατουσα παρατεταμενα το δευτερο κουμπι που ενεργοποιουσε το συναγερμο ανεβαζε τα παραθυρα οσο ηθελα εγω.Κατι αναλογο με το γυρισμα του κλειδιου στη κλειδαρια.

Στο καμπριο το γυρισμα του κλειδιου στην κλειδαρια εκλεινε κουκουλα και παραθυρα.

Στο σενταν ειχα πιτσιλιθρες στα φωτα.Στο λεβιεδακι των υαλοκαθαριστηρων ειχε ενα S στην ακρη.Οταν πατουσα μεσα το λεβιεδακι πετουσε πρωτα σαπουναδα και μετα νερο και ξεπλυνε.Οταν τραβουσα προς εμενα το λεβιεδακι πετουσε σκετο νερο.Να τονισω οτι ειχε 2 ξεχωριστα δοχεια στα οποια στο ενα εβαζες μονο νερο και στο δευτερο μονο σαπουναδα.Επισης αν δειτε ενα καλοδιακι να ανεβαινει μαζι με τα σωληνακια του νερου στο καπο σημαινει πως εχει θερμαινομενες πιτσιλιθρες!!!

Οι θερμαινομενοι καθρεπτες εχω την εντυπωση οτι ζεσταινοντουσαν απο μονοι τους με το που εβαζα μπροστα τη μηχανη.

Το κλειδι του παρκαδορου σε μενα ηταν μισο.

Αν θυμηθω και αλλα θα τα σας ενημερωσω.

GEORGE316
21-06-11, 13:46
το κρυφο μενου στο obc με 18 κουμπια μπορει να αποδειχθει πολυ χρησιμο.
μετραει την στιγμιαια καταναλωση,δειχνει ποσα λιτρα καυσιμου υπαρχουν στο ρεζερβουαρ και εχει και ηλεκτρονικο ταχυμετρο.
ενα πολυ σημαντικο ειναι οτι εχει και βολτομετρο.

skaros
30-01-13, 12:09
Ξερει κανεις τι σημαινουν οι αριθμοι οταν κανουμε 'τεστ' στα ε36?
Εννοω, οταν παταμε τον μηδενισμο των χλμ και μαζι ανοιγουμε τον διακοπτη της μιζας. Μετραει απο το 1 μεχρι το 6 και μετα τερματιζει το κοντερ.

Panos 316T
30-01-13, 13:08
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8711 thumb

skaros
31-01-13, 00:06
•Πιστεύω ότι όλοι έχετε καταλάβει την λειτουργία των υαλοκαθαριστήρων όσον αφορά την διακοπτόμενη λειτουργία ανάλογα σε ποια σκάλα τους έχουμε βάλει και αν είμαστε εν κινήσει ή στάση.

:original:

Στο δικο μου εχει δυο διακοπτομενες λειτουργιες. Αργη (~ ανα 8") και γρηγορη (~ ανα 3"). Η επομενη σκαλα ειναι η συνεχομενη-γρηγορη...

Ρυθμιζεται καπως?? Γιατι εγω μαλλον ειμαι μπουφος....:wassat:

super duper
31-01-13, 07:26
very good topic. ειναι χρησιμα πραγματα που δεν τα θυμασαι ή δεν τα ξερεις στην τελικη.

Panos 316T
31-01-13, 10:50
Στο δικο μου εχει δυο διακοπτομενες λειτουργιες. Αργη (~ ανα 8") και γρηγορη (~ ανα 3"). Η επομενη σκαλα ειναι η συνεχομενη-γρηγορη...

Ρυθμιζεται καπως?? Γιατι εγω μαλλον ειμαι μπουφος....:wassat:

Λέγοντας διακοπτόμενη εννοώ την διαφορετική συχνότητα (1ης κ 2ης σκάλας)
εν κινήσει και σταματημένοι.

Αντιθέτως η 3η σκάλα λειτουργεί απρόσκοπτα και στις δύο συνθήκες.

Αυτά δεν ρυθμίζονται thumb

skaros
31-01-13, 11:12
Λέγοντας διακοπτόμενη εννοώ την διαφορετική συχνότητα (1ης κ 2ης σκάλας)
εν κινήσει και σταματημένοι.

Αντιθέτως η 3η σκάλα λειτουργεί απρόσκοπτα και στις δύο συνθήκες.

Αυτά δεν ρυθμίζονται thumb


Εχει την ιδια συχνοτητα, ειτε ειναι ακινητο, ειτε παω με... 150! Αυτες ειναι οι 3 σκαλες! 2 διακοπτομενες (πρωτο κ δευτερο κλικ στο λεβιε) και 1 συνεχομενη (που ειναι _η γρηγορη της παρεας!!! :thumbsup: _ στο τριτο κλικ)
Αρα καπου εχει γινει η 'πατατα'. Μηπως λειπει-χαλασε-δεν-ξερω-τι-αλλο καποιος αισθητηρας?
Το εχω απορια γιατι οταν ειμαι στην εθνικη κ θελω συνεχομενη λειτουργια, φοβουυυυμαι μη δω απο πρωτο πλανο να εξαφανιζονται οι υαλοκαθαριστηρες ή να καει κανα μοτερ. :original:

NIKOS Z3
18-02-13, 21:52
νομιζω πως τον διακοπτη των φωτων μετα που 8α το τραβηξουμε στριβοντας τν δεξια αριστερα προσαρμοζουμε την ενταση του φωτησμου μεσα.....

m_sak
18-02-13, 21:59
νομιζω πως τον διακοπτη των φωτων μετα που 8α το τραβηξουμε στριβοντας τν δεξια αριστερα προσαρμοζουμε την ενταση του φωτησμου μεσα.....

Στο ε36 τα φωτα δεν ειναι τραβηχτα...μονο στριβει δεξια 2 φορες...μικρη και μεσαια σκαλα


Στάλθηκε από το HTC Desire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

NIKOS Z3
18-02-13, 22:01
εγω εχω z3 νομιζα πως ηταν το ιδιο με το Ε36....

aggelosmk2
30-07-13, 22:32
Θα εμφανιστούν : (εδώ όποιος γνωρίζει ας δώσει more info)
1) xxxxxx km 1 Vehicle identification number
2) xxxxxx km 2 Number for BMW internal use

4) χχχχχ km 4 5ψήφιος αριθμός vin


Ερώτηση SOS : Αυτά ισχύουν επιβεβαιωμένα ?

1)Ποιό τελικά απο τα σύο βγάζει το VIN ?

2) To καντράν έχει δική του μνήμη ή διαβάζει απο τον εγκέφαλο ??

θέλω να πω : Εστω οτι έχουμε ενα 316 το οποιο το κανουμε 318is με του 316 το καντραν. Χωρις δηλαδη να αλλαξουμε.. Το ερώτημα είναι ,οι κωδικοί επάνω θα δείξουν το vin του 316 ή του 318is ???

zografias
31-07-13, 00:02
εγω εχω z3 νομιζα πως ηταν το ιδιο με το Ε36....

Τα Ε36 τα κοντά μόνο είχαν τον ίδιο διακόπτη με εμας νομιζω... thumb

m-power_01
01-08-13, 01:01
Τα Ε36 τα κοντά μόνο είχαν τον ίδιο διακόπτη με εμας νομιζω... thumb

ο διακοπτης σας είναι α λα Ε30

mantwnisz
14-06-14, 18:50
Τελικά ξέρουμε σίγουρα πως λειτουργούν οι θερμαινόμενοι; Γιατί στο δικό μου (1998 coupe) ζεματάνε χειμώνα καλοκαίρι. Μήπως τα έχει παίξει η κεντρική μονάδα γιατί μου κάνει κάτι κολλήματα στις σκάλες του ανεμιστήρα (διζωνικός αναλογικός).

giannis_compact
14-06-14, 19:26
Τελικά ξέρουμε σίγουρα πως λειτουργούν οι θερμαινόμενοι; Γιατί στο δικό μου (1998 coupe) ζεματάνε χειμώνα καλοκαίρι. Μήπως τα έχει παίξει η κεντρική μονάδα γιατί μου κάνει κάτι κολλήματα στις σκάλες του ανεμιστήρα (διζωνικός αναλογικός).

Σωστά λειτουργουν. thumb

Skyline_IS
14-06-14, 21:08
Τελικά ξέρουμε σίγουρα πως λειτουργούν οι θερμαινόμενοι; Γιατί στο δικό μου (1998 coupe) ζεματάνε χειμώνα καλοκαίρι. Μήπως τα έχει παίξει η κεντρική μονάδα γιατί μου κάνει κάτι κολλήματα στις σκάλες του ανεμιστήρα (διζωνικός αναλογικός).

Εννοεις του θερμαινομενους καθρευτες και ναι όπως είπε και ο γίαννης έτσι δουλεύουν.

Μεγάλο φάουλ της bmw πάντως :drive:

mantwnisz
14-06-14, 21:33
Ευχαριστώ πολύ! Είναι φάουλ όντως

I_MNL
14-06-14, 21:35
ο συνάδελφος mgiannis(με το λαμπάκι) ήταν η έμπνευσή μου να αναφέρω μερικά τσαχπίνικα κολπάκια που έχουν τα Ε36 και πιστεύω ότι οι οι πιο πολλοί γνωρίζουν.

Υπόψιν σε μερικά διαφέρουν ανάλογα με την χρονολογία οπότε ξεκινώ από το δικό μου(316 coupe m pack, 10oς του 96) όπου τα πιο πολλά τα έχω τσεκάρει.


•Όταν π.χ. φτάσουμε στο προορισμό μας και έχουμε κατεβασμένα τα παράθυρα. Σβήνουμε τον κινητήρα και κατεβαίνουμε. Μπορούμε να κλειδώσουμε το αμάξι και ταυτόχρονα να σηκωθούν τα παράθυρα γυρίζοντας το κλειδί προς τα δεξιά κρατώντας το παρατεταμένα για μερικά δευτερόλεπτα.




•Τέλος απλά αναφέρω ότι το κλειδί που χρησιμοποιώ έχει και ένα κουμπάκι επάνω που ενεργοποιεί μικρό φακό για να βλέπεις την σχισμή της κλειδαριάς για να μην γδάρεις το αμάξι.Έχω και άλλα τρία κλειδιά εκ των οποίων τα δύο είναι ίδια απλώς διαφέρει ο χρωματισμός της κεφαλής (γκρι και μαύρο) και ένα πιο μικρό που υποθέτω ότι μπορείς να βγάλεις αντικλείδι.


αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω ή να διορθώσετε παρακαλώ πράξτε άφοβα :original:



Παρά πολύ καλό θέμα και χρήσιμο.
Να προσθέσω ( έχουμε το Ε36 316i Luxus 4θ, μοντέλο 1998)

1. Για τα παράθυρα, το ίδιο μπορεί να γίνει πατώντας το τηλεκοντρόλ παρατεταμένα σε σταματημένο όχημα: και τα 4 παράθυρα κλείνουν, αν είναι ανοιχτά ή ανοίγουν, αν είναι κλειστά. Το τελευταίο πολύ χρήσιμο τώρα το καλοκαίρι, με το που μπαίνουμε σταμάξι δροσίζεται λιγάκι μέχρι να ξεκινήσει ο κλιματισμός.

2. Κλειδιά 4 συνολικά. Για τα μοντέλα απο το 1996 νομίζω, τα δυο βασικα κλειδιά/τηλεχειριστήρια ειναι μεγάλα και είναι αυτά που χρησιμοποιούσε η σειρά 7 Ε38. Το γκρίζο είναι (όπως ήδη αναφέρθηκε για τον παρκαδόρο και δεν ανοίγει το τουλαπάκι και το πορτ-μπαγκάζ). Το μικρό μαύρο κλειδί είναι βασικά η μίτρα και με αυτό βγάζετε καινούριο κλειδί, αν χάσετε τα άλλα. Το κλειδάκι αυτό το φυλάτε σαν τα μάτια σας και δεν το δίνετε πουθενά!

3. Μπορείτε να κλειδώσετε το πορτ-μπαγκάζ ξεχωριστά. Λοιπόν όταν η σχισμή της κλειδαριάς του πορτ-μπαγκάζ είναι κατακόρυφη, τότε κλειδώνει-ξεκλειδώνει με το κεντρικό κλείδωμα.
Οπότε, έχοντας το αμάξι ξεκλείδωτο, το κλειδώνετε γυρνώντας το κλειδί στο πορτ-μπαγκάζ οριζόντια και μετά το βγάζετε. Μετά ξεκλειδώστε το αμάξι με το τηλεχειριστήριο: όσο η σχισμή της κλειδαριάς του πορτ-μπαγκάζ είναι οριζόντια αυτό είναι κλειδωμένο. Για να το απενεργοποιήσετε, πρέπει να ξεκλειδώσετε το κλειδωμένο αμάξι με το κλειδί από το πορτ-μπαγκάζ και να είναι η σχισμή κατακόρυφη...

4. Αν κλειδώσετε το αμάξι πατώντας το τηλεχειριστήριο 2 φορές, με την δεύτερη απενεργοποιούνται οι αισθητήρες αλλαγής κλίσεως: αυτό είναι σχεδόν απαραίτητο στο φέρυ-μπότ, για να μην αρχίσει να βαράει ο συναγερμός λόγω του κουνήματος από τα κύμματα.

gregE36
26-06-14, 17:06
ξεκλειδωνουμε το αμαξι και ανοιγουμε πορτες.χωρις να βαλουμε κλειδι παταμε τα παραθυρα και κατεβαινουν τα τζαμια ..............

Panos 316T
26-06-14, 17:13
σωστος αλλα με αυτο το τροπο μειωνουμε την ζωη της μπαταριας.

gregE36
26-06-14, 20:08
σωστος αλλα με αυτο το τροπο μειωνουμε την ζωη της μπαταριας.

το ξερω αλλα πεστο στην κορη μου που τις εχει γινει συνηθειο:th_Laie_67-1:

E36
04-07-14, 08:19
Παιδιά εμένα στο E36 με το που το κλειδώνω με το κλειδί αρχίζουν κ κάνουν σαν τρελές οι κλειδαριές πάνω κάτω κλειδώνουν κ ξεκλειδώνουν συνέχεια τι είναι?

HLIAS - E36
04-07-14, 13:36
Παιδιά εμένα στο E36 με το που το κλειδώνω με το κλειδί αρχίζουν κ κάνουν σαν τρελές οι κλειδαριές πάνω κάτω κλειδώνουν κ ξεκλειδώνουν συνέχεια τι είναι?

Δεν το κόβω για έξυπνο κολπάκι...:whistle:

konstantinaM3
11-07-14, 14:59
•Ας υποθέσουμε ότι είναι σκοτάδι, έχουμε κλειδώσει και θέλουμε να δούμε αν ξεχάσαμε κάτι μέσα. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να τραβήξουμε την χειρολαβή και τότε θα ανάψει η πλαφονιέρα.

κλειδωμενο οταν ειναι το αμαξι κ τραβηξω την χειρολαβη δεν αναβει η πλαφονιερα.....:ranting2::ranting2:

τι φταιει?

savvas bmwdakias
11-07-14, 15:46
•Ας υποθέσουμε ότι είναι σκοτάδι, έχουμε κλειδώσει και θέλουμε να δούμε αν ξεχάσαμε κάτι μέσα. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να τραβήξουμε την χειρολαβή και τότε θα ανάψει η πλαφονιέρα.

κλειδωμενο οταν ειναι το αμαξι κ τραβηξω την χειρολαβη δεν αναβει η πλαφονιερα.....:ranting2::ranting2:

τι φταιει?

Κωνσταντινα εχω την εντυπωση πως αυτο το κολπακι δεν τον κανουν ολα τα 36αρια. Πχ το τετραθυρο που ειχα με εργοστασιακο συναγερμο οταν το κλειδωνες και τραβουσες το χερουλι του οδηγου τοτε αναβε οπως λες η πλαφονιερα. Αυτο γινοταν ομως μεχρι τρεις φορες μετα απο καθε κλειδωμα, τεταρτη φορα δεν αναβε το φως. Στο καμπριο που δεν ειχε συναγερμο δεν το εκανε αυτο. Εσενα για να καταλαβω στο κανει οταν ειναι ξεκλειδωτο το αμαξι η δεν το κανει καθολου?

konstantinaM3
11-07-14, 15:49
Κωνσταντινα εχω την εντυπωση πως αυτο το κολπακι δεν τον κανουν ολα τα 36αρια. Πχ το τετραθυρο που ειχα με εργοστασιακο συναγερμο οταν το κλειδωνες και τραβουσες το χερουλι του οδηγου τοτε αναβε οπως λες η πλαφονιερα. Αυτο γινοταν ομως μεχρι τρεις φορες μετα απο καθε κλειδωμα, τεταρτη φορα δεν αναβε το φως. Στο καμπριο που δεν ειχε συναγερμο δεν το εκανε αυτο. Εσενα για να καταλαβω στο κανει οταν ειναι ξεκλειδωτο το αμαξι η δεν το κανει καθολου?

δεν το κανει καθολου....κ ειναι κουπε του 98 εαν παιζει ρολο.....

skaros
11-07-14, 16:13
Πρεπει να ειναι θεμα του συναγερμου που εχεις (καποια ρυθμιση δηλαδη).
Εμενα, οταν δουλευει η μηχανη και ανοιξω την πορτα αναβουν τα αλαρμ πχ.

konstantinaM3
11-07-14, 16:17
ο συναγερμος ειναι τις clifford αυτο με την πορτα κ τα αλαρμ πρωτη φορα το ακουω!!:):):)

savvas bmwdakias
11-07-14, 21:23
Εργοστασιακος συναγερμος απο οσο ξερω δεν εχει τετοια λειτουργια να αναβουν τα αλαρμ. Αυτο που λεγαμε κωνσταντινα με το χερουλι ειναι μαλλον λειτουργια του εργοστασιακου συναγερμου και μονο. Και του ξαδερφου μου κουπε που δεν ειχε συναγερμο δεν αναβε το φως τραβοντας το χερουλι.

VasilisG85
31-07-14, 23:22
Καμία σχέση με τον εργοστασιακό συναγερμό παιδιά.. Εμένα έχει εργοστασιακό συναγερμό και δεν το κάνει αυτό με το χερούλι και την πλαφονιέρα, οπότε μη στεναχωριέσαι, δεν είσαι η μόνη...

HLIAS - E36
31-07-14, 23:25
Ούτε το δικό μου το κάνει με την πλαφονιέρα...

Εμένα όταν το ξεκλειδώνεις πριν τις 10 το πρωί, ετοιμάζει καφέ...!!!:th_Laie_67-1: