PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάρτηση για Μ3 Ε46



kloukakis
20-06-11, 10:30
Όχι δεν πήρα Μ3:original:!Μου έχει ζητήσει ένας φίλος μου να του αγοράσω ανάρτηση για ένα Μ3 Ε46 το οποίο προορίζεται για ντριφτ και μόνο. Προφανώς δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα και δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα Μ3. Εγώ σαν πρώτη σκέψη πήγα στην D2 που είναι πολύ ολοκληρωμένη και αξιόπιστη.

Μπορώ να έχω καμία άλλη προτασούλα? :thanks:

ΥΓ Το Μ3 ήταν CSL:shok:....

Thomelef
20-06-11, 10:44
drift car με smg???ούτε χειρόφρενο θα μπορεί να τραβήξει ούτε τπτ...
πές του φίλου σου, πως θα είναι μια αποτυχία και μισή. εκτός και αν πεί
να βάλει χειροκίνητο κιβώτιο.

nik200
20-06-11, 10:47
δεν παιρνει κανα 30αρι να ησυχασει...???αντε 36αρι...
ρε παιδια ειμαστε σοβαροι 46αρι μ3 για drift..μεχρι και εγω που δεν εχω ιερο και οσιο..το λυπαμαι το αμαξι να το βαλω πιστα..και να αρχισω να ξυλωνω πραγματα..
να βαλει την αναρτηση και να κανει 5 παντες ...ναι..μεχρι εκει ομως..ειναι αμαρτια να χαλας τοσο καλο αμαξι..

kloukakis
20-06-11, 10:59
Θωμά, εφ όσον προορίζεται για ντριφτ θα γίνει όντως χειροκίνητο.

Νικ ποιος σου είπε οτι δεν έχει άλλο Μ3 για τις βόλτες του?:thumbsup:
Καλά και εγώ το είδα να ξεβρακώνεται με έπιασε η καρδιά μου, και μάλιστα CSL...

Πάντως γούστα είναι αυτά και άμα έχει τη δυνατότητα να τα υποστηρίζει μπράβο του... Αντε να δούμε και κανένα Ε46 στα ντριφτ:original:!

Αναρτησούλα κανείς?

Thomelef
20-06-11, 11:01
περί ορέξεως που λένε!!!
το θέμα είναι το κιβώτιο, που απο μόνο του, κάνει όλο το θέμα αποτυχία...
στο κάτω κάτω στο εξωτερικό, δεν υπάρχουν και λίγα 46άρια driftcars. θα
ήταν ωραίο να είχαμε και εδώ κανένα...τες πα. το θέμα όπως είπα είναι το
σαζμάν, που δεν κάνει για τέτοια χρήση.

Thomelef
20-06-11, 11:02
Θωμά, εφ όσον προορίζεται για ντριφτ θα γίνει όντως χειροκίνητο.

Νικ ποιος σου είπε οτι δεν έχει άλλο Μ3 για τις βόλτες του?:thumbsup:
Καλά και εγώ το είδα να ξεβρακώνεται με έπιασε η καρδιά μου, και μάλιστα CSL...

Πάντως γούστα είναι αυτά και άμα έχει τη δυνατότητα να τα υποστηρίζει μπράβο του... Αντε να δούμε και κανένα Ε46 στα ντριφτ:original:!

Αναρτησούλα κανείς?

α οκ.

για ανάρτηση, η d2 όντως δίνει ειδικό σετ για χρήση ντρίφτ...είναι και φτηνή, οπότε μια χαρούλα...

nik200
20-06-11, 11:04
kw 3..και πιστευω θα ειναι αψογο το αμαξι...
και η tein drift πιστευω οτι μπορει να δουλεψει..με καποιες πατεντες παντα..καθως προοριζεται για ιαπωνικα..
υπαρχουν και πολλες αλλες driftadikes καθαρα...η οποιες πωλουνται ιαπωνια και ειναι πανακριβες....
περα απο αυτα αν του φαινονται ολα αυτα ακριβα..μπορει να φτιαξει χειροποιητες..coilover..οι οποιες ομως ειναι λιγακι ρισκο...δηλαδη μπορει να αποδωσουν υποδειγματικα..η να μην δουλευουν με τιποτα σωστα...

nik200
20-06-11, 11:07
η d2 που αναφερετε παιδια..γενικα δεν θεωρειται σοβαρη και αξιοπιστη αναρτηση για drift..ιδιως σε ενα τοσο βαρυ αμαξι οπως το ε46..και αυτο το λενε ολοι οσοι ειναι στο χωρο..

kloukakis
20-06-11, 11:18
Thank you Nik:thnx::thnx:!! Για πες περισσότερα....
Αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος με κωδικούς ονομασίας αν μπορείς για να μην κάνω καμία πατάτα....
Tein εννοείς αυτές τις τελευτέες? https://www.tein.com/tech_info/g68.html
Τις κοιτάζαμε να σου πω, αλλά ποιες είναι για ντριφτ?

Οι D2 τι έχουνε ρε συ? Εμένα μου αρέσουν και όταν μπορέσω σκοπεύω να τις βάλω στο δικό μου.

nik200
20-06-11, 11:22
Thank you Nik:thnx::thnx:!! Για πες περισσότερα....
Αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος με κωδικούς ονομασίας αν μπορείς για να μην κάνω καμία πατάτα....
Tein εννοείς αυτές τις τελευτέες? https://www.tein.com/tech_info/g68.html
Τις κοιτάζαμε να σου πω, αλλά ποιες είναι για ντριφτ?

Οι D2 τι έχουνε ρε συ? Εμένα μου αρέσουν και όταν μπορέσω σκοπεύω να τις βάλω στο δικό μου.

οι tein ειναι οι drift spec...για ψαξε αν τις βγαζει για 46αρι..λογικα ναι..
οι d2 με οσους μηχανικους-αμορτισεραδες εχω μιλησει δεν τις εχουν σε εκτιμηση..εξου και η πολυ χαμηλη τιμη!!!

kloukakis
20-06-11, 13:38
Nik οι super drift βγαίνουν μόνο για Nissan-mazda απ οτι βλεπω
https://www.tein.com/products/super_drift_price_list.html. Ισχύει?

Μπορεί οι αμορτησεράδες να μην τις δουλεύουν ή να μην θέλουν να τις δουλεύουν.
Μικε εσύ τι λες για τις D2?

kloukakis
20-06-11, 13:46
H KW V3 στο ebay έχει $2.500.....

m-power_01
20-06-11, 13:56
1) Αν φτιαχνεις csl για drift είναι λίγο κάπως να βάλεις D2 ...φτηνή ανάρτηση της σειράς made in taiwan αν δεν απατώμαι.

2) Αφού λοιπόν θα το γδύσει έχε εδώ τον κόσμο ενήμερο για τα πράγματα που θα βγάλει και θα είναι προς πώληση.

kloukakis
20-06-11, 14:16
1) Ναι, αλλά δεν νομίζω να είναι του επιπέδου αυτού που θα καταλάβει την διαφορά και μιλάμε για υπερδιπλάσια τιμή...

2)Σπυράκο το αμάξι το είδα να μπαίνει στο συνεργείο σώβρακο, απο το εσωτερικό έβλεπες το μηχανοστάσιο. Δεν είχε ούτε κάθισμα οδηγού, το έφεραν οδηγώντας το με μια ζάντα(ουτε καν BMW) για κάθισμα:hystericalbs1:. Δεν έχει μείνει ούτε τασάκι.... Αν το ήξερα πριν γίνει το κακό θα μίλαγα:original:!

S54POWER
20-06-11, 22:55
Γιατι το smg δεν βοηθαει για drift χρηση?? αφου εχει και χειροκινητη λειτουργεια

m-power_01
20-06-11, 23:05
Γιατι το smg δεν βοηθαει για drift χρηση?? αφου εχει και χειροκινητη λειτουργεια

Χωρις συμπλεκτη δεν μπορεις να κάνεις δυο βασικά πράγματα...
power clutch kick το γνωστο συμπλεκταρισμα .
και δευτερον δεν μπορεις να τραβηξεις χειροφρενο

m-power_01
20-06-11, 23:09
1) Ναι, αλλά δεν νομίζω να είναι του επιπέδου αυτού που θα καταλάβει την διαφορά και μιλάμε για υπερδιπλάσια τιμή...

2)Σπυράκο το αμάξι το είδα να μπαίνει στο συνεργείο σώβρακο, απο το εσωτερικό έβλεπες το μηχανοστάσιο. Δεν είχε ούτε κάθισμα οδηγού, το έφεραν οδηγώντας το με μια ζάντα(ουτε καν BMW) για κάθισμα:hystericalbs1:. Δεν έχει μείνει ούτε τασάκι.... Αν το ήξερα πριν γίνει το κακό θα μίλαγα:original:!

χμ... απλά τα μεταξωτά βρακιά... Δηλαδη χτίζεις ενα προτζεκτ καρ που ξεκιναει απο 50Κ και κολλάει στο βασικο που ειναι η ανάρτηση?
Ενταξει βέβαια ,δικαίωμα του.

Κρίμα...πάει το σαλονάκι

Stunt Mike
20-06-11, 23:40
οι tein ειναι οι drift spec...για ψαξε αν τις βγαζει για 46αρι..λογικα ναι..
οι d2 με οσους μηχανικους-αμορτισεραδες εχω μιλησει δεν τις εχουν σε εκτιμηση..εξου και η πολυ χαμηλη τιμη!!!

Ρε Νικολά ποιοι το λενε αυτο??Οι Ελληναρες που δεν ξερουν ουτε καν πως κατασκευαζεται μια αναρτηση ή πως δουλευει???Και μετα προτεινουν για ντριφτ KW3 με πλαστικα top mounts και ελατηρια maximum 400lbs??Πλακα κανετε??Επειδη τη φοραω τη D2 drift spec και την εχετε δει οι περισσοτεροι στ'αμαξι μου,δεν θα πω κουβεντα παραπανω.....Τουλαχιστον μεχρι να δω τεχνικα καταρτισμενα επιχειρηματα εναντια στην D2 και οχι λογια απο αεριτζηδες μηχανικους και ''επαγγελματιες'' του χωρου(οταν εψαχνα για τοποθετηση ΚΑΝΕΙΣ απ'τους γνωστους δεν την γνωριζαν!Τωρα εχουν κι αποψη πια??)...Για ψαχτειτε λιγο με ντριφταδικα αυτοκινητα του εξωτερικου τι φορανε....
Υ.Γ. Το 2001 εψαχνα αναρτηση για το Punto GT μου και ειχα καταληξει τοτε σε μια αγνωστη μαρκα της ταξης των 800 ευρω...Ολοι οι γνωστες μου λεγανε να μην την βαλω,και θα μπλεξω και μπλα,μπλα,μπλα κλασικη Ελληνικη ξερολια....Μαντεψτε ποια αναρτηση ηταν!Η KW2(δεν υπηρχε ακομη KW3)!Τελικα εβαλα OSRAV coilover με 1000 ευρω τοτε!.....

Stunt Mike
20-06-11, 23:44
Χωρις συμπλεκτη δεν μπορεις να κάνεις δυο βασικά πράγματα...
power clutch kick το γνωστο συμπλεκταρισμα .
και δευτερον δεν μπορεις να τραβηξεις χειροφρενο

Ενταξει αμα εχει πολυ δυναμη μπορει να κανει ντριφτ και χωρις χρηση χειροφρενου και συμπλεκταρισματος.....ειδικ αμα ειναι κανα τουρμπατο Μ3....απλως εκει που θα τα χρειαστει(οταν ''χασει'' τα μουτρα στην εισοδο με πολλα!) θα βλαστημαει τη στιγμη που δεν το'κανε χειροκινητο...

dblade
20-06-11, 23:57
Aυτο πηγα να πω με προλαβες αμα πεταξει μουτρα πως το μαζεβει γιατι με ημιαυτοματο αμολαει περισσοτερο το αμαξι και μη εχοντας συμπλεκτη για κλωτσιμα δυσκολα τα πραγματα ..

Stunt Mike
21-06-11, 00:02
1) Αν φτιαχνεις csl για drift είναι λίγο κάπως να βάλεις D2 ...φτηνή ανάρτηση της σειράς made in taiwan αν δεν απατώμαι.
.

Παρεπιπτοντως ειμαι κι εγω υπερ της λυσης Tein Superdrift για το Μ3 Ε46 καθως επισης κι αλλων ντριφταδικων αναρτησεων γνωστων στην αλλη μερια του Ατλαντικου οπως η Megan coilovers...H D2 drift spec ειναι μια φτηνη αξιολογη λυση για να μην ξεφυγεις σε budget.....
Σπυρο μου οι περισσοτερες αναρτησεις φτιαχνονται στην Taiwan.....Και η Mercedes C στην Βραζιλια και στην Τουρκια αλλα παλι Mercedes ειναι....

Stunt Mike
21-06-11, 00:03
Aυτο πηγα να πω με προλαβες αμα πεταξει μουτρα πως το μαζεβει γιατι με ημιαυτοματο αμολαει περισσοτερο το αμαξι και μη εχοντας συμπλεκτη για κλωτσιμα δυσκολα τα πραγματα ..

Δεν το μαζευει αυτος.....αλλα ο τοιχος απεναντι!:hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

dblade
21-06-11, 00:10
Δεν το μαζευει αυτος.....αλλα ο τοιχος απεναντι!:hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:
:shok: :shok: :shok: :th_Laie_67-1:
Ειχα μια υποψια οτι εχουν πλαστικα top mount η kw3 γιατι καπου εδιναν ξεχωριστα τα μεταλλικα και λεο 2κ ευρω με πλαστικα top ελεος!! και με φορτιο 400Lbs που το 46 θα θελει 500-550 τουλ.
Για την τειν τι να πει κανει σχεδον κορυφη αλλα θα εφαρμοζει η θα θελει ψηλοπατεντα?

m-power_01
21-06-11, 00:16
Παρεπιπτοντως ειμαι κι εγω υπερ της λυσης Tein Superdrift για το Μ3 Ε46 καθως επισης κι αλλων ντριφταδικων αναρτησεων γνωστων στην αλλη μερια του Ατλαντικου οπως η Megan coilovers...H D2 drift spec ειναι μια φτηνη αξιολογη λυση για να μην ξεφυγεις σε budget.....
Σπυρο μου οι περισσοτερες αναρτησεις φτιαχνονται στην Taiwan.....Και η Mercedes C στην Βραζιλια και στην Τουρκια αλλα παλι Mercedes ειναι....

Ναι ρε συ απλά δεν είναι ένα γερμανικό προιόν που φτιάχνεται στην κίνα...είναι αμιγώς σχιστομάτικη κατάσταση. Μπορεί πράγματι να είναι πολύ καλή. Οπως είδα το αμαξι σου μια χαρα μου φάνηκε. Αλλά αν έφτιαχνα 46αρι csl θα πλήρωνα και το όνομα σε κατι επώνυμο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

nik200
21-06-11, 07:10
Ρε Νικολά ποιοι το λενε αυτο??Οι Ελληναρες που δεν ξερουν ουτε καν πως κατασκευαζεται μια αναρτηση ή πως δουλευει???Και μετα προτεινουν για ντριφτ KW3 με πλαστικα top mounts και ελατηρια maximum 400lbs??Πλακα κανετε??Επειδη τη φοραω τη D2 drift spec και την εχετε δει οι περισσοτεροι στ'αμαξι μου,δεν θα πω κουβεντα παραπανω.....Τουλαχιστον μεχρι να δω τεχνικα καταρτισμενα επιχειρηματα εναντια στην D2 και οχι λογια απο αεριτζηδες μηχανικους και ''επαγγελματιες'' του χωρου(οταν εψαχνα για τοποθετηση ΚΑΝΕΙΣ απ'τους γνωστους δεν την γνωριζαν!Τωρα εχουν κι αποψη πια??)...Για ψαχτειτε λιγο με ντριφταδικα αυτοκινητα του εξωτερικου τι φορανε....
Υ.Γ. Το 2001 εψαχνα αναρτηση για το Punto GT μου και ειχα καταληξει τοτε σε μια αγνωστη μαρκα της ταξης των 800 ευρω...Ολοι οι γνωστες μου λεγανε να μην την βαλω,και θα μπλεξω και μπλα,μπλα,μπλα κλασικη Ελληνικη ξερολια....Μαντεψτε ποια αναρτηση ηταν!Η KW2(δεν υπηρχε ακομη KW3)!Τελικα εβαλα OSRAV coilover με 1000 ευρω τοτε!.....

κοιτα που θιχτηκε...:th_Laie_67-1::thumbsup::whistle:
και στο κατω κατω..την εχεις ζορισει οριο σε αγωνα για να καταλαβεις αν αντεχει???αλλο προπονηση και αλλο τερμα οριο...οποτε φιλε επειδη με ξερεις..οτι ειμαι μεγαλος απιστος "θωμας"..θα δουμε σιγα σιγα αν πραγματι αξιζει..αποτελεσματικοτητα + μακροζωια!!!και επειδη δεν εχουμε κανα σπονσορα..και ολα μα ολα βγαινουν απο το υστερημα μας..οι πρωτοι που θα τα κραζουμε ειμαστε εμεις..

οσο για τους μηχανικους..που λενε για την kw3 ..o ιδιος μου λεει...μην μου λες για m3...σιγα..!!!

nik200
21-06-11, 08:01
Aυτο πηγα να πω με προλαβες αμα πεταξει μουτρα πως το μαζεβει γιατι με ημιαυτοματο αμολαει περισσοτερο το αμαξι και μη εχοντας συμπλεκτη για κλωτσιμα δυσκολα τα πραγματα ..

και το χειροφρενο τι το εχεις????αν εχεις καλο χειροφρενο..καθε φορα που βγαζει μουτρα τραβας και ξαναρχιζεις το αναποδο!!!θελει λιγο συνηθεια αλλα σε σωζει!

manos///3
21-06-11, 10:17
Tι ιδιαιτεροτητες εχει μια αναρτηση ντριφτ?
Ρωταω σε σχεση με μια πισταδικη...

nik200
21-06-11, 10:52
Tι ιδιαιτεροτητες εχει μια αναρτηση ντριφτ?
Ρωταω σε σχεση με μια πισταδικη...

επιγραμματικα..αρχικα πρεπει να χαμηλωνει αρκετα το αμαξι..για αποφυγη τουμπας..οσο πιο κατω το κεντρο βαρους τοσο το καλυτερο ως λογικο..επισης πρεπει το αμαξι να ειναι πολυ σκληρο σαν αισθηση..δηλαδη μικρη διαδρομη..ουτως ωστε οταν πλαναρει το αμαξι και να μην πλαγιαζεις και να σπαει και την προσφυση αρκετα ευκολα..εξ ου και πολλοι κοβαν τα ελατηρια!!! που φυσικα ειναι λαθος..απο κει και περα πρεπει να παιξεις πολυ με το rebound..γιατι στις μεταφορες η στα φρενα το αμαξι να μην γινεται απολυτο..δηλαδη το rebound να ειναι σχετικα ηπιο...προσοχη οχι να "αποροφαει" αλλα ουτε και να "κλωτσαει" το πισω μερος..δηλαδη πχ..τα πισταδικα αμαξια ισως και να θελουν πιο πολυ rebound για τοποθετηση αλλα σε πολυ χαλαροτερη αναρτηση...και με το χαλαροτερη εννοω σε διαδρομη οχι σε σκληροτητα τοσο!!!γενικα το στησιμο ενος drift car ειναι σπαζοκεφαλια..και παντα βελτιωνεις η προσαρμοζεσαι σαν οδηγος..

α και ολα αυτα που αναφερω πρεπει να δουλεψουν μαζι με ενα μπροστινο συστημα με πολυ caber..που κανουν την δουλεια ενος αμορτισερα ακομα δυσκολοτερη...

kloukakis
21-06-11, 12:28
Παιδιά να πω ότι το άτομο αυτό δεν το ξέρω καλά οπότε δεν ξέρω τι προϋπολογισμό έχει στο μυαλό του και πως το φαντάζεται. Μου ζήτησε απλά να του φέρω ανάρτηση απ έξω, όπως έκανα και με το δίσκο-πλατό-βολάν που μου ζήτησε. Παρά το γεγονός ότι πηγαίνει για λιώσιμο ένα αυτοκίνητο σουπερ, δεν πιστεύω οτι τα χρήματα στο πρόντζεκτ θα φύγουν αλόγιστα. επίσης, σχεδόν ποτέ δεν τον έχω δει σε πίστα οπότε φαντάζομαι οτι μικροδιαφορές στην απόδοση της ανάρτησης δεν θα γίνουν ποτέ φανερές.

Η D2 πιστεύω και εγώ οτι είναι πολύ καλή ανάρτηση και την βρίσκω με 1Κ περίπου.
Η KW V3 κάνει 2,5Κ!
Η TEIN super drift στο λινκ που έδωσα πιο πριν μιλάει μόνο για nissan-mazda.

Η διαφορά στο 1,5Κ είναι ένα πολύ καλό διαφορικό, δεν είναι και λίγο....
Νικ στο Μ3 εφ όσον είχες άπειρα χρήματα τι θα έβαζες? Και τι εαν ήθελες ένα καλό Value/Money?

chief
21-06-11, 12:59
Nitron
Intrax
AST

nik200
21-06-11, 12:59
Παιδιά να πω ότι το άτομο αυτό δεν το ξέρω καλά οπότε δεν ξέρω τι προϋπολογισμό έχει στο μυαλό του και πως το φαντάζεται. Μου ζήτησε απλά να του φέρω ανάρτηση απ έξω, όπως έκανα και με το δίσκο-πλατό-βολάν που μου ζήτησε. Παρά το γεγονός ότι πηγαίνει για λιώσιμο ένα αυτοκίνητο σουπερ, δεν πιστεύω οτι τα χρήματα στο πρόντζεκτ θα φύγουν αλόγιστα. επίσης, σχεδόν ποτέ δεν τον έχω δει σε πίστα οπότε φαντάζομαι οτι μικροδιαφορές στην απόδοση της ανάρτησης δεν θα γίνουν ποτέ φανερές.

Η D2 πιστεύω και εγώ οτι είναι πολύ καλή ανάρτηση και την βρίσκω με 1Κ περίπου.
Η KW V3 κάνει 2,5Κ!
Η TEIN super drift στο λινκ που έδωσα πιο πριν μιλάει μόνο για nissan-mazda.

Η διαφορά στο 1,5Κ είναι ένα πολύ καλό διαφορικό, δεν είναι και λίγο....
Νικ στο Μ3 εφ όσον είχες άπειρα χρήματα τι θα έβαζες? Και τι εαν ήθελες ένα καλό Value/Money?

αν ειχα απειρα..θα εφτιαχνα εγω μια coil-over απο καποια ετοιμη βαση (πχ..d2)..στα δικα μου μετρα..καθαρα για drift ομως..οπως κανουν οι περισσοτεροι..αυτες πραγματι κανουν απιστευτη δουλεια αν ειναι σωστες..

αν παλι ημουν υπο budget μια μεταχειρα kw..οσο και υπερκοστολογημενες να ειναι κατι παραπανω εχουν απο μια αναρτηση με τα μισα λεφτα (no offence mike..)

manos///3
21-06-11, 13:01
Nitron
Intrax
AST

Moton
Ohlins

manos///3
21-06-11, 13:04
Η KW V3 κάνει 2,5Κ!


H kw δε κοστιζει σε καμια περιπτωση 2.5Κ............στο εξωτερικο.
Η clubsport της kw κοστιζει τοσα.

Αυτο το csl ειναι γνησιο?

manos///3
21-06-11, 13:18
επιγραμματικα..αρχικα πρεπει να χαμηλωνει αρκετα το αμαξι..για αποφυγη τουμπας..οσο πιο κατω το κεντρο βαρους τοσο το καλυτερο ως λογικο..επισης πρεπει το αμαξι να ειναι πολυ σκληρο σαν αισθηση..δηλαδη μικρη διαδρομη..ουτως ωστε οταν πλαναρει το αμαξι και να μην πλαγιαζεις και να σπαει και την προσφυση αρκετα ευκολα..εξ ου και πολλοι κοβαν τα ελατηρια!!! που φυσικα ειναι λαθος..απο κει και περα πρεπει να παιξεις πολυ με το rebound..γιατι στις μεταφορες η στα φρενα το αμαξι να μην γινεται απολυτο..δηλαδη το rebound να ειναι σχετικα ηπιο...προσοχη οχι να "αποροφαει" αλλα ουτε και να "κλωτσαει" το πισω μερος..δηλαδη πχ..τα πισταδικα αμαξια ισως και να θελουν πιο πολυ rebound για τοποθετηση αλλα σε πολυ χαλαροτερη αναρτηση...και με το χαλαροτερη εννοω σε διαδρομη οχι σε σκληροτητα τοσο!!!γενικα το στησιμο ενος drift car ειναι σπαζοκεφαλια..και παντα βελτιωνεις η προσαρμοζεσαι σαν οδηγος..

α και ολα αυτα που αναφερω πρεπει να δουλεψουν μαζι με ενα μπροστινο συστημα με πολυ caber..που κανουν την δουλεια ενος αμορτισερα ακομα δυσκολοτερη...

Αρα παιρνεις μια αναρτηση με 2 way , δηλαδη ξεχωριστη ρυθμιση bamp / rebound και τοποθετεις ελατηρια στη λιμπρες που επιθυμεις.

Δηλαδη θελω να πω πως δεν ειναι αναγκη μια αναρτηση να εχει ονομασια απο το εργοστασιο ως ντριφταδικη.

nik200
21-06-11, 13:19
Αρα παιρνεις μια αναρτηση με 2 way , δηλαδη ξεχωριστη ρυθμιση bamp / rebound και τοποθετεις ελατηρια στη λιμπρες που επιθυμεις.

Δηλαδη θελω να πω πως δεν ειναι αναγκη μια αναρτηση να εχει ονομασια απο το εργοστασιο ως ντριφταδικη.

ακριβως!!..υπαρχουν βεβαια..αλλα δεν νομιζει οτι αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα

manos///3
21-06-11, 13:27
Στην αναρτηση πληρωνεις βασικα 2 πραγματα.

1. Την ερευνα και την τεχνογνωσια αυτων που την εφτιαξαν

2. Την αντοχη της στη καταπονηση.


Αν το αμορτισερ ειναι αζωτου ειναι πιο ακριβο. Το αζωτο συμπεριφερεται καλυτερα στις υψηλες θερμοκρασιες απο οτι το λαδι.
Αν το αμορτισερ ειναι μονη μπουκαλα εσωτερικα ''ακουει'' στις ρυθμισεις πιο ευκολα απο το αντιστοιχο αμορτισερ διπλης μπουκαλας.

Τα περισσοτερα χρηματα προοριζονται για το αμορτισερ. Αυτο ελεγχει το ελατηριο.
Τα ελατηρια αντε να κοστιζουν 200-300 ευρω.

nik200
21-06-11, 14:18
οριστε και μια αναρτηση που παιζει στο d1 ιαπωνιας

https://www.carstudio-usa.com/d-max/sus/index.html

nikos1400
21-06-11, 14:36
Το συμπερασμα για τον συγκεκριμενο τουλαχιστον ειναι
δωστου την D2 για το αντιστοιχο μοντελο του (που βεβηλωσε)
για να μη σου γκρινιαζει κιολας μεθαυριο οτι εδωσε πολλα λεφτα,
σαμπως θα καταλαβει και διαφορα ?

Εαν ειχε τοση σημασια για αυτον, και μπορουσε να καταλαβει και διαφορα
μεταξυ D2, Tein και Ohlins, θα ηξερε να τις βρει και μοναχος του.

Σωστα Κωστα ?

Η συζητηση μαλλον απο δω και περα αφορα τους τωρινους
και μελλοντικους "ψαγμενους" ιδιοκτητες Μ3 Ε46 (και CSL βεβαιως).

Stunt Mike
21-06-11, 16:54
επιγραμματικα..αρχικα πρεπει να χαμηλωνει αρκετα το αμαξι..για αποφυγη τουμπας..οσο πιο κατω το κεντρο βαρους τοσο το καλυτερο ως λογικο..επισης πρεπει το αμαξι να ειναι πολυ σκληρο σαν αισθηση..δηλαδη μικρη διαδρομη..ουτως ωστε οταν πλαναρει το αμαξι και να μην πλαγιαζεις και να σπαει και την προσφυση αρκετα ευκολα..εξ ου και πολλοι κοβαν τα ελατηρια!!! που φυσικα ειναι λαθος..απο κει και περα πρεπει να παιξεις πολυ με το rebound..γιατι στις μεταφορες η στα φρενα το αμαξι να μην γινεται απολυτο..δηλαδη το rebound να ειναι σχετικα ηπιο...προσοχη οχι να "αποροφαει" αλλα ουτε και να "κλωτσαει" το πισω μερος..δηλαδη πχ..τα πισταδικα αμαξια ισως και να θελουν πιο πολυ rebound για τοποθετηση αλλα σε πολυ χαλαροτερη αναρτηση...και με το χαλαροτερη εννοω σε διαδρομη οχι σε σκληροτητα τοσο!!!γενικα το στησιμο ενος drift car ειναι σπαζοκεφαλια..και παντα βελτιωνεις η προσαρμοζεσαι σαν οδηγος..

α και ολα αυτα που αναφερω πρεπει να δουλεψουν μαζι με ενα μπροστινο συστημα με πολυ caber..που κανουν την δουλεια ενος αμορτισερα ακομα δυσκολοτερη...

Ουσιαστικα η ντριφταδικη αναρτηση εχει πολλες ομοιοτητες με την πισταδικη αλλα 2 βασικες διαφορες:Το bound σκληρο(ξεκολλαει ευκολα) και το rebound μαλακο(τ'αναποδο ισχυει στην πισταδορικη) ωστε να μπορει να πλαναρει περισσοτερο οπως λεει και ο φιλος Νικ200 και τα καλαμια της ειναι χοντρυτερα(τα δικα μου ειναι 54mm σε σχεση με τα 48mm της κανονικης D2 για μεγαλυτερη αντοχη στην καταπονηση της πλαγιολισθησης.Επισης πρεπει να μπορει να δουλευει κανονικα με extreme χαμηλωμα ειδικα μπροστα,να μην ''μπισταει'' που λενε και στο χωρο,ειδικα οταν το καμπερ μπροστα ξεπερναει τις 2.5 μοιρες.Επισης αυτες οι εταιρειες που βγαζουν τετοιες αναρτησεις στις στελνουν πακετο με ελατηρια σκληροτερα πισω(πιο εντονα υπερστροφικα χαρακτηριστικα) πχ εμενα εχει 486lbs-550lbs μπρος πισω και με δυνατοτητα να παραγγειλω αλλα 3 διαφορετικα σετ που φτανουν μεχρι τις 1012lbs!! για αποκλειστικη χρηση πιστας...Σε τετοιες φτηνες αναρτησεις ΔΕΝ μπορεις να επεμβεις στο bound-rebound γι'αυτο και στην στελνουν ετσι ωστε να βολευει το μεγαλυτερο ποσοστο οδηγων(οι ντριφταδες ετσι κι αλλιως δεν κυνηγανε δευτερολεπτα).Οταν τρεχεις ομως σε αγωνες πιστας που το sec μετραει τοτε θες κατι απολυτα ρυθμισιμο στα μετρα σου και στα μετρα της πιστας(τι ανωμαλιες εχει,ποσο ψηλα και αγαρμπα ειναι τα κερμπ κτλ)
Υ.Γ.1 Ρε Νικο δεν θιχτηκα απλα εχω κουραστει ν'ακουω γνωμες απο μηχανικους που δεν εχουν καν δοκιμασει ή ακουσει ή διαβασει για ενα προιον απλα το απορριπτουν ως αγνωστο....
Υ.Γ.2 Η KW V3 ειναι μια αναρτηση δρομου και μονο!Τιποτα περισσοτερο και σαν τετοια εχει πολυ καλη συμπεριφορα.Για να γινει ντριφταδικη θελει πολλεεεες αλλαγες.Ρωτηστε τον Dr Yamastura τι εχει αλλαξει σ'αυτην για να γινει αυτο που θελει.....

Stunt Mike
21-06-11, 17:00
Αρα παιρνεις μια αναρτηση με 2 way , δηλαδη ξεχωριστη ρυθμιση bamp / rebound και τοποθετεις ελατηρια στη λιμπρες που επιθυμεις.

Δηλαδη θελω να πω πως δεν ειναι αναγκη μια αναρτηση να εχει ονομασια απο το εργοστασιο ως ντριφταδικη.

Ναι Μανο εννοειται...αλλα αυτες οι αναρτησεις με ξεχωριστη ρυθμιση bound-rebound συνηθως ειναι αρκετα ακριβες οποτε δεν συμφερει.Για ντριφτ παιρνεις μια ετοιμη και το πολυ πολυ αλλαζεις ελατηρια με σκληροτερα.Εγω επειδη το βγαζω ακομη στους αθανατους Ελληνικους μας δρομους παραμενω στις 550lbs ελατηριο και προσθεσα αντιστρεπτικες για να το κανω σκληροτερο αλλα και να παραμεινουν οι θολοι μου ανεπαφοιthumb

Stunt Mike
21-06-11, 17:03
αν ειχα απειρα..θα εφτιαχνα εγω μια coil-over απο καποια ετοιμη βαση (πχ..d2)..στα δικα μου μετρα..καθαρα για drift ομως..οπως κανουν οι περισσοτεροι..αυτες πραγματι κανουν απιστευτη δουλεια αν ειναι σωστες..

αν παλι ημουν υπο budget μια μεταχειρα kw..οσο και υπερκοστολογημενες να ειναι κατι παραπανω εχουν απο μια αναρτηση με τα μισα λεφτα (no offence mike..)

No offense taken φιλαρακιthumb Αλλα ετσι νομιζα κι εγω και δυστυχως μας απογοητεψαν οι KW V3.....με πλαστικα top mounts και δρομισια ελατηρια...
Πιστευω η πρωτη λυση ειναι η καλυτερη....

nikos1400
21-06-11, 17:05
(οι ντριφταδες ετσι κι αλλιως δεν κυνηγανε δευτερολεπτα).Οταν τρεχεις ομως σε αγωνες πιστας που το sec μετραει τοτε θες κατι απολυτα ρυθμισιμο στα μετρα σου και στα μετρα της πιστας(τι ανωμαλιες εχει,ποσο ψηλα και αγαρμπα ειναι τα κερμπ κτλ)


ολη η ουσια και συμφωνω 1000%
thumb

Stunt Mike
21-06-11, 17:06
Ναι ρε συ απλά δεν είναι ένα γερμανικό προιόν που φτιάχνεται στην κίνα...είναι αμιγώς σχιστομάτικη κατάσταση. Μπορεί πράγματι να είναι πολύ καλή. Οπως είδα το αμαξι σου μια χαρα μου φάνηκε. Αλλά αν έφτιαχνα 46αρι csl θα πλήρωνα και το όνομα σε κατι επώνυμο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Κι εγω Σπυρο αν εφτιαχνα Ε46 Μ3 και δη,CSL!! θα τ'ακουμπαγα για κατι πολυυυυ επωνυμο(AST κατα πασα πιθανοτητα)....Παρεπιπτοντω το drift ξεκινησε απο σχιστοματεςthumb,ενας εκει στο εργοστασιο της D2 ν'ασχολειται δεν θα υπαρχει?Να'βαλε και το λιθαρακι του στη μελετη της?

m-power_01
21-06-11, 17:14
Κι εγω Σπυρο αν εφτιαχνα Ε46 Μ3 και δη,CSL!! θα τ'ακουμπαγα για κατι πολυυυυ επωνυμο(AST κατα πασα πιθανοτητα)....Παρεπιπτοντω το drift ξεκινησε απο σχιστοματεςthumb,ενας εκει στο εργοστασιο της D2 ν'ασχολειται δεν θα υπαρχει?Να'βαλε και το λιθαρακι του στη μελετη της?

Ακριβώς αυτό... Δεν πιστεύω οτι η ανάρτηση σου υστερεί σε απόδοση. Τουλάχιστον το αυτοκίνητο σου όταν κινείται μέσα στην πίστα δεν δείχνει κάτι τέτοιο. Απλά δεν ξέρουμε την αντοχή της στον χρόνο...(σε συνθήκες πίεσης).
Βέβαια θα μου πεις ότι τα ''αγωνιστικά'' προϊόντα δεν προσανατολίζονται πάντα στην μακροζωία...
Τέλος πάντων ...κατάλαβες τον συλλογισμό μου. Ανάλογα το τι χτίζεις ...διαλέγεις. Αν μιλάμε για το δικό σου ''ερασιτεχνικό'' ντριφτάμαξο θα ήταν υπερβολή να δωσεις παραπάνω λεφτα ,σε ένα αμάξι που δεν είναι ραμμένο...

kloukakis
21-06-11, 18:26
Το συμπερασμα για τον συγκεκριμενο τουλαχιστον ειναι
δωστου την D2 για το αντιστοιχο μοντελο του (που βεβηλωσε)
για να μη σου γκρινιαζει κιολας μεθαυριο οτι εδωσε πολλα λεφτα,
σαμπως θα καταλαβει και διαφορα ?

Εαν ειχε τοση σημασια για αυτον, και μπορουσε να καταλαβει και διαφορα
μεταξυ D2, Tein και Ohlins, θα ηξερε να τις βρει και μοναχος του.

Σωστα Κωστα ?

Η συζητηση μαλλον απο δω και περα αφορα τους τωρινους
και μελλοντικους "ψαγμενους" ιδιοκτητες Μ3 Ε46 (και CSL βεβαιως).


Μέσα στο μυαλό μου είσαι Νίκο, ακριβώς το ίδιο πιστεύω και εγω.thumb
Πάντως έπρεπε να ακουστούν και οι κατάλληλες γνώμες πρώτα:original:.

Ναι Μάνο, γνήσιο CSL ήταν....

nik200
22-06-11, 10:28
Ακριβώς αυτό... Δεν πιστεύω οτι η ανάρτηση σου υστερεί σε απόδοση. Τουλάχιστον το αυτοκίνητο σου όταν κινείται μέσα στην πίστα δεν δείχνει κάτι τέτοιο. Απλά δεν ξέρουμε την αντοχή της στον χρόνο...(σε συνθήκες πίεσης).
Βέβαια θα μου πεις ότι τα ''αγωνιστικά'' προϊόντα δεν προσανατολίζονται πάντα στην μακροζωία...
Τέλος πάντων ...κατάλαβες τον συλλογισμό μου. Ανάλογα το τι χτίζεις ...διαλέγεις. Αν μιλάμε για το δικό σου ''ερασιτεχνικό'' ντριφτάμαξο θα ήταν υπερβολή να δωσεις παραπάνω λεφτα ,σε ένα αμάξι που δεν είναι ραμμένο...

συμφωνω ..να δουμε τι κανουν οι αναρτησεις στο περας του χρονου..
απο κει και περα..επετρεψε μου να διαφωνισω σε κατι.."αγωνιστικο" προιον που δεν αντεχει σε μακροζωια σημαινει οτι ειναι ημιμετρο...δεν ειναι τυχαιο οτι στους αγωνες βαζουν πραγματα που αντεχουν πολλαπλασιες φορες απο τα μαμα..αλλο αν χαλανε απο την πιεση..που ειναι και λογικο..και δεν μιλαω για συμπλεκτες τωρα..

επισης ακομα και τα ερασιτεχνικα driftamaxa φτανουν πολλα λεφτα..για πλακα..οποτε μην τα βλεπεις υποτιμητικα..ενα ε36 για πιστα με ενα καλο μοτερ..χαλαρα φτανει τα 8-10 χιλ...δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε με αμαξια που εχουν φτασει τα 30χιλ...και το γεγονος οτι μπορουμε και ασχολουμαστε να ειμαστε και ευχαριστημενοι..

kloukakis
22-06-11, 12:58
Μάλλον πάμε για D2, για τους λόγους που ανέφερε ο Μικε. Πιστεύω πως οι διαφορές είναι πολύ μικρές για τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά και στο κάτω κάτω πόσο πολύ θα τις πιέσει και πόσο συχνά θα μπαίνει για να πεις οτι θα τις βγάλει off.

Τώρα με αντιστρεπτικές τι να κοιτάξω? Eibach?
Οι ΟΕΜ του CSL τι πάχη έχουν?

fanisk
22-06-11, 13:25
1.Hotchkis
2.HR
3.Eibach

kloukakis
28-06-11, 14:56
Τελικά για D2 πάμε, έστειλα mail στον Άγγλο που πούλησε και στον Mike και με ρώτησε τι ελατήρια θέλω. Μου έστειλε τις παρακάτω επιλογές και με ρώτησε μήπως θέλω να αντικαταστήσω τα πίσω που κανονικά είναι 9,5κιλα με τα 13κιλα.

Για αντιστρεπτικές λέω να βάλω αυτά τα eibach (https://cgi.ebay.com/BMW-M3-Eibach-Anti-Roll-Kit-2072-320-/270761150174?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0a9f46de#ht_2218wt_901).
Τι λέτε λοιπόν για αντιστρεπτικές και ελατήρια?
:thnx:

S54POWER
28-06-11, 19:42
Η μπροστινη αντιστρεπτικη απο CSL ειναι 30.8 και η Eibach 29, ενω πισω η CSL 22.5 και η Eibach 25. Kαι εδω η διαφορα στην τιμη ειναι μεγαλη..

kloukakis
01-07-11, 10:07
Καμία πρόταση βρε παιδιά για τα ελατήρια και αντιστρεπτικές που προανέφερα?
Για πείτε γιατί πρέπει να γίνει η αγορά.....

Τελικά παίχτηκε χαλασμένο τηλέφωνο και έπεσα θύμα παραπληροφόρησης. Είχε 2 Μ3, ένα CSL και ένα "απλό". Το CSL πωλήθηκε όπως ήταν και το απλό γίνεται ντριφτάδικο. Sorry:whistle:

fanisk
01-07-11, 13:49
Καμία πρόταση βρε παιδιά για τα ελατήρια και αντιστρεπτικές που προανέφερα?
Για πείτε γιατί πρέπει να γίνει η αγορά.....

Τελικά παίχτηκε χαλασμένο τηλέφωνο και έπεσα θύμα παραπληροφόρησης. Είχε 2 Μ3, ένα CSL και ένα "απλό". Το CSL πωλήθηκε όπως ήταν και το απλό γίνεται ντριφτάδικο. Sorry:whistle:

Οι Eibach δεν εχουν ρυθμισεις βλεπω.. ο κωδικος της HR εχει ή οχι? Αν εχει, HR παρε αφου στα ιδια χρηματα θα εχεις να παιξεις και με xxx% σκληροτητα.

Απο 9.5 σε 13 κιλα ελατηριο θα ξεκολλαει πιο ευκολα, αλλα ειναι και θεμα οδηγου, αλλος θα βολευτει με 10, αλλος με 12 και αλλος με 20. Τι να σου πουμε αν δεν δοκιμασει μονος του?

kloukakis
01-07-11, 20:54
Ευχαριστώ Φάνη, καλά τα λες. Απλά μπορεί πχ το 13κιλο για να μου το πρότεινε να βολεύει το 90% τον οδηγών...

Όπως και να χει δεν χρειάζεται να συζητάμε άλλο, μίλησα σήμερα με τον μηχανικό μας και ο τύπος δεν σκέφτεται καθόλου μάλλον, κάνει τυχαίες τύχες. Ο μηχανικός μας προσπάθησε να του βάλει μυαλό, αλλά δεν. Αντί να πάρει με 800Ε φουλ ρυθμιζόμενη D2, ενώ τελικά το Μ3 είχε ανάρτηση που έπαιρνε κανα-δυό ρυθμίσεις πήγε και έστειλε να του φτιάξουν στη Θεσσαλονίκη χειροποίητες για ντριφτ και μάλιστα σε κάποιον που προφανώς δεν έχει ξαναφτιάξει ντριφτάδικο Μ3. Και θα δώσει και ένα 1300άρι. Οτι να ναι, έλεος! Για να μην αναφέρω οτι το μοτερ έχει 34.000χλμ και θα το ανοίξει για να αλλάξει μέταλλα-μπιέλες και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Είμαι σίγουρος πως αφου πετάξει τα λεφτά του εδω κι εκεί στο τέλος σε καμιά D2 θα καταλήξει.

Όπως και να χει σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους που βοηθήσατε να βγάλω μια άκρη, ασχέτως που ήρθαν έτσι τα πράγματα!!

Λέω να συνεχίσουμε πάντως το θρεντ για το Μ3 του Νικ:thumbsup:, ε Νικ τι λες ρε??

m-power_01
01-07-11, 21:18
Ευχαριστώ Φάνη, καλά τα λες. Απλά μπορεί πχ το 13κιλο για να μου το πρότεινε να βολεύει το 90% τον οδηγών...

Όπως και να χει δεν χρειάζεται να συζητάμε άλλο, μίλησα σήμερα με τον μηχανικό μας και ο τύπος δεν σκέφτεται καθόλου μάλλον, κάνει τυχαίες τύχες. Ο μηχανικός μας προσπάθησε να του βάλει μυαλό, αλλά δεν. Αντί να πάρει με 800Ε φουλ ρυθμιζόμενη D2, ενώ τελικά το Μ3 είχε ανάρτηση που έπαιρνε κανα-δυό ρυθμίσεις πήγε και έστειλε να του φτιάξουν στη Θεσσαλονίκη χειροποίητες για ντριφτ και μάλιστα σε κάποιον που προφανώς δεν έχει ξαναφτιάξει ντριφτάδικο Μ3. Και θα δώσει και ένα 1300άρι. Οτι να ναι, έλεος! Για να μην αναφέρω οτι το μοτερ έχει 34.000χλμ και θα το ανοίξει για να αλλάξει μέταλλα-μπιέλες και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Είμαι σίγουρος πως αφου πετάξει τα λεφτά του εδω κι εκεί στο τέλος σε καμιά D2 θα καταλήξει.

Όπως και να χει σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους που βοηθήσατε να βγάλω μια άκρη, ασχέτως που ήρθαν έτσι τα πράγματα!!

Λέω να συνεχίσουμε πάντως το θρεντ για το Μ3 του Νικ:thumbsup:, ε Νικ τι λες ρε??

ρωτα τον τι εκανε το σαλόνι του...μηπως θελει να τον αδειάσω ο
αθρωπος?

edit και κανα ναβι ΜΚ4 παιρνω αμα θελει

giannis_compact
01-07-11, 21:20
ρωτα τον τι εκανε το σαλόνι του...μηπως θελει να τον αδειάσω ο
αθρωπος?

edit και κανα ναβι ΜΚ4 παιρνω αμα θελει

Ρώτα τον άμα θέλει να βγάλει και τα φανάρια του ρε...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

edit: Λάθος,από Μ3 δε μπαίνουνε ο δικός σου ο χάρος είναι facelift..

kloukakis
01-07-11, 21:29
ρωτα τον τι εκανε το σαλόνι του...μηπως θελει να τον αδειάσω ο
αθρωπος?

edit και κανα ναβι ΜΚ4 παιρνω αμα θελει

Ρε μανία να τον ξεβρακώσεις τον άνθρωπο.
Αντι να παρεις το δικό του, δεν βγάζεις το δικό σου?:thumbsup:
Θα ρωτήσω ρε, αλλά όπως σου είπα όταν το είδα ήταν γδυμένο και μάλλον το έχει δώσει το σαλόνι...

Thomelef
02-07-11, 08:19
Ευχαριστώ Φάνη, καλά τα λες. Απλά μπορεί πχ το 13κιλο για να μου το πρότεινε να βολεύει το 90% τον οδηγών...

Όπως και να χει δεν χρειάζεται να συζητάμε άλλο, μίλησα σήμερα με τον μηχανικό μας και ο τύπος δεν σκέφτεται καθόλου μάλλον, κάνει τυχαίες τύχες. Ο μηχανικός μας προσπάθησε να του βάλει μυαλό, αλλά δεν. Αντί να πάρει με 800Ε φουλ ρυθμιζόμενη D2, ενώ τελικά το Μ3 είχε ανάρτηση που έπαιρνε κανα-δυό ρυθμίσεις πήγε και έστειλε να του φτιάξουν στη Θεσσαλονίκη χειροποίητες για ντριφτ και μάλιστα σε κάποιον που προφανώς δεν έχει ξαναφτιάξει ντριφτάδικο Μ3. Και θα δώσει και ένα 1300άρι. Οτι να ναι, έλεος! Για να μην αναφέρω οτι το μοτερ έχει 34.000χλμ και θα το ανοίξει για να αλλάξει μέταλλα-μπιέλες και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Είμαι σίγουρος πως αφου πετάξει τα λεφτά του εδω κι εκεί στο τέλος σε καμιά D2 θα καταλήξει.

Όπως και να χει σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους που βοηθήσατε να βγάλω μια άκρη, ασχέτως που ήρθαν έτσι τα πράγματα!!

Λέω να συνεχίσουμε πάντως το θρεντ για το Μ3 του Νικ:thumbsup:, ε Νικ τι λες ρε??

αν έχει έρθει θεσσαλονίκη, μάλον τις έχει στείλει στον κυρλαγκίτση. αν τις έχει στείλει
σε αυτόν, θα κάνει σοβαρή δουλειά...ο συγκεκριμένος έχει κάνει πολά ντριφτάδικα,
συμπεριλαμβανομένου και του φίλου μας του σαράφη...είναι επιστήμονας ο τύπος.
τώρα για μεταλα κτλ κτλ, οκ...αν και τα χιλ του είναι λίγα πάλι, το θέμα γενικότερα
είναι αν θα αντέξει το συγκεκριμένο μοτέρ για τέτοια χρήση. εγώ πιστεύω πως το
μοτεράκι θα τιναχτεί στον αέρα, και μάλιστα γρήγορα...δεν είναι και το καταλληλότερο
μοτέρ να δουλεύει κοφτιασμένο για ώρα όπως επιβάλει το ντρίφτ σε πολά σημεία...

kloukakis
02-07-11, 10:38
αν έχει έρθει θεσσαλονίκη, μάλον τις έχει στείλει στον κυρλαγκίτση. αν τις έχει στείλει
σε αυτόν, θα κάνει σοβαρή δουλειά...ο συγκεκριμένος έχει κάνει πολά ντριφτάδικα,
συμπεριλαμβανομένου και του φίλου μας του σαράφη...είναι επιστήμονας ο τύπος.
τώρα για μεταλα κτλ κτλ, οκ...αν και τα χιλ του είναι λίγα πάλι, το θέμα γενικότερα
είναι αν θα αντέξει το συγκεκριμένο μοτέρ για τέτοια χρήση. εγώ πιστεύω πως το
μοτεράκι θα τιναχτεί στον αέρα, και μάλιστα γρήγορα...δεν είναι και το καταλληλότερο
μοτέρ να δουλεύει κοφτιασμένο για ώρα όπως επιβάλει το ντρίφτ σε πολά σημεία...


Δεν ξέρω σε ποιόν τις έχει στείλει, ούτε τον συγκεκριμένο τον γνωρίζω. Αυτός που θα κάνει την δουλειά πάντως έχει φτιάξει το καλύτερο ντριφτάδικο Ε30(κατ εμε) στην Κρήτη και όχι μόνο. Του Ζιλιμπινάκη που είναι 600-700 άλογα σε χαμηλή πίεση και σε μεγάλη περνάει τα 1000. Βέβαια ένα τέτοιο όπλο σε καλά χέρια ότι ανάρτηση και να του βάλεις θα ράβει.

Νομίζω πως έχει στείλει τις ΟΕΜ του Μ3 για φτιάξιμο. Πάντως και πάλι ρε συ, όσο καλή δουλειά και να κάνει ο συντοπίτης σου, θα φτιαχτεί μια ανάρτηση με σχεδόν τα διπλά λεφτά η οποία δεν θα ρυθμίζεται όπως πρέπει αν χρειαστεί και είναι απόλυτα λογικό να χρειαστεί αλλαγές γιατί ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο οδήγησης. Οπότε είναι δώρο άδωρο, άσε που δεν έχει φτιάξει ξανά ανάρτηση για Μ3 Ε46. Τόσο καλός πια που να φτιάξει ανάρτηση για ντριφτάδικο Μ3 και να την πετύχει με την πρώτη για όλα τα χέρια?? Δύσκολο...

Το μοτερ και εγώ πιστεύω πως δεν είναι το καταλληλότερο, αλλά πρώτον έχει σκοπό να το αλλάξει μετά απο κάποιο διάστημα και να βάλει απο Ε34 Μ5 τουρμπισμένο και δεύτερον για να πηγαίνεις συνέχεια στον κόφτη πάει να πει οτι δεν τρως πουθενά σβούρα, δεν χάνεις γραμμή και γενικά το έχεις πολύ στο σπορ που αμφιβάλω αλλά μακάρι να του βγει του ανθρώπου. Να πω εδώ οτι κυκλοφορεί στην περιοχή αρκετό καιρό Ε30 με S54 το οποίο τρέχει και σε ντριφτ και φτου φτου όλα καλά.

Stunt Mike
02-07-11, 10:59
Δεν ξέρω σε ποιόν τις έχει στείλει, ούτε τον συγκεκριμένο τον γνωρίζω. Αυτός που θα κάνει την δουλειά πάντως έχει φτιάξει το καλύτερο ντριφτάδικο Ε30(κατ εμε) στην Κρήτη και όχι μόνο. Του Ζιλιμπινάκη που είναι 600-700 άλογα σε χαμηλή πίεση και σε μεγάλη περνάει τα 1000. Βέβαια ένα τέτοιο όπλο σε καλά χέρια ότι ανάρτηση και να του βάλεις θα ράβει.

Νομίζω πως έχει στείλει τις ΟΕΜ του Μ3 για φτιάξιμο. Πάντως και πάλι ρε συ, όσο καλή δουλειά και να κάνει ο συντοπίτης σου, θα φτιαχτεί μια ανάρτηση με σχεδόν τα διπλά λεφτά η οποία δεν θα ρυθμίζεται όπως πρέπει αν χρειαστεί και είναι απόλυτα λογικό να χρειαστεί αλλαγές γιατί ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο οδήγησης. Οπότε είναι δώρο άδωρο, άσε που δεν έχει φτιάξει ξανά ανάρτηση για Μ3 Ε46. Τόσο καλός πια που να φτιάξει ανάρτηση για ντριφτάδικο Μ3 και να την πετύχει με την πρώτη για όλα τα χέρια?? Δύσκολο...

Το μοτερ και εγώ πιστεύω πως δεν είναι το καταλληλότερο, αλλά πρώτον έχει σκοπό να το αλλάξει μετά απο κάποιο διάστημα και να βάλει απο Ε34 Μ5 τουρμπισμένο και δεύτερον για να πηγαίνεις συνέχεια στον κόφτη πάει να πει οτι δεν τρως πουθενά σβούρα, δεν χάνεις γραμμή και γενικά το έχεις πολύ στο σπορ που αμφιβάλω αλλά μακάρι να του βγει του ανθρώπου. Να πω εδώ οτι κυκλοφορεί στην περιοχή αρκετό καιρό Ε30 με S54 το οποίο τρέχει και σε ντριφτ και φτου φτου όλα καλά.

Μια χαρα μοτερ ειναι το Μ3 για ντριφτ!!Αμα ηταν να'χει προβλημα να δουλευει στους κοφτες,θα το'χαν βαλει στη 7series για cruising....Ασε που με 340hp και ελαφρωμενο,στημενο σασι,σπανια θα πηγαινει full throttle.....

Thomelef
02-07-11, 14:54
Μια χαρα μοτερ ειναι το Μ3 για ντριφτ!!Αμα ηταν να'χει προβλημα να δουλευει στους κοφτες,θα το'χαν βαλει στη 7series για cruising....Ασε που με 340hp και ελαφρωμενο,στημενο σασι,σπανια θα πηγαινει full throttle.....
σιγά μην βάζανε στην 7άρα, μοτέρ που στριγγλίζει το οποίο είναι αμάξι πλοίο για cruise.
ο s54 είναι τελείως σπορ!!!
όσο για το αν θα δουλεύει κόφτες, απο προσωπική εμπειρία στις σέρρες το αυτοκίνητο
στις ανοιχτές στροφές, όπως κ1 - κ2 - κ3 - κ4 - κ11 - κ12, η τρίτη σκάει και μάλιστα πολύ.
σε σημείο που το λυπάσαι κιόλα...
γενικώς, το συγκεκριμένο μοτέρ, δεν είναι και το καταλληλότερο για συνεχόμενο σκίσιμο
τύπου ντριφτ.
ο σαράφης ο γιώργος που είναι και φίλος, το πρώτο του αμάξι ήταν ένα μπλέ 46άρι.
το συμπέρασμα του ήταν πως το συγκεκριμένο, δεν κάνει καλή δουλειά για ντριφτάδικο,
ειδικά με το συγκεκριμένο μοτέρ.
όσο να'ναι, κάτι παραπάνω ξέρει πέρα απο αυτό που βλέπω και εγώ με τα μάτια μου
σχετικά με το που πονάει το συγκεκριμένο μοτέρ...