PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε 36 ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΚΑΜΠΙΝΑΣ.



GEORGE316
20-06-11, 10:07
θα εκτιμουσα πολυ αν καποιος εχει να μουστειλει ενα λινκ η καποιεσ φωτο για το πως αλλαζεται το φιλτρο καμπινασ στα 36ρια.
εχω βρει κατι,αλλα κολλαω αρκετα στο πως βγαινει το καλυμα απο το φωτακι στο ντουλαπακι του συνοδηγου.προσπαθησα αρκετα αλλα δεν βρηκα πως ανοιγει.
και επειδη ειμαι και λιγο κουλος σε τετοια,φοβηθηκα μην το σπασω.
ειναι αμαρτια τωρα να παω σε ηλεκτρολογο για ενα τοσο ευκολο...
παρεπιπτοντως,εχω βρει μια προσφορα για θεσσαλονικη σετ φιλτρα για 36ρια
τετρακιλυνδρα και εξακυλινδρα με 26 ευρω(φιλτρα αερος-καμπινασ-βενζινης-λαδιου)
οποιος ενδιαφερεται ας μου πει να του στειλω πμ.

m3e36
20-06-11, 10:23
γιωργο για να βγει το ντουλαπακι εχει 2 βιδουλες μεσα στους αεραγωγους του συνοδηγου.(1 στον αριστερο και 1 στον δεξιο).
αν αγορασεις φιλτρο της MAN (αν θυμαμαι καλα εχει περιπου 20¤) εχει εγχειριδιο μεσα με φωτογραφιες που σου δειχνει αναλυτικα πως να το βγαλεις και να το τοποθετησεις.

m3e36
20-06-11, 12:12
βρηκα και αυτα τα 2 link.
ισως σε βοηθησουν αρκετα.

https://www.frontiernet.net/~papi/Cabin_Filter.htm
https://www.youtube.com/watch?v=yaEtBMUAroA

δυστυχως στο video δεν δειχνει τον τροπο με τον οποιο βγαζεις το ντουλαπακι.

nikos1400
20-06-11, 15:09
ααα, δε μας τα λενε καλα.
πολλη φασαρια θελει για να βγει,
αλλα πρεπει να το κοιταξω κι εγω...

innovitis
03-02-14, 12:21
Να κανω εγω τωρα μια ερωτηση φιλτρο καμπινας εχουν ολα τα 36αρια ειτε με κλιμα ειτε με a/c..?

gregE36
07-02-14, 08:18
ναι εχουν ολα

nikos325
07-02-14, 16:19
Δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα να αλλαξεις το φιλτρο καμπινας αλλα οχι και ακατορθωτο να το κανεις μονος σου... Εχει δυο βιδες απο κατω και δυο μεσα στους αεραγωγους.. Τραβας εξω το ντουλαπακι, βγαζεις τα φισακια απο το λαμπακι και το παιρνεις στα χερια... Πισω απο την κονσολα εχει το καπακι του φιλτρου... Λυνεις με το χερι (ελαφρα) εναν διακοπτη στρογγυλλο και βγαινει... Βγαλε το φιλτρο κα πετα το!!!!! Μην το κοιταξεις καθολου!!!
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Βεβαιωσου οτι εχει κλειστο διακοπτη για να μην δουλευει το καλοριφερ γιατι την πατησαμε!!!
Τσεκαρεις το καινουριο που εχει τις εγκοπες (οι οποιες πανε μπροστα), το τσακιζεις ελαφρα και το βαζεις συρταρωτα.... Μετα στο δεσιμο κανεις την ιδια διαδικασια με την αναποδη σειρα...
Αυτα!!! Ελπιζω να βοηθησα καπως.. thumb :warriorsmiley: :warriorsmiley:

nikos325
07-02-14, 16:47
Μ'αρεσει που απαντησα και δεν ειδα οτι ο ανθρωπος εχει κανει την ερωτηση πριν απο τρια χρονια!!!! :facepalm: :facepalm:

innovitis
07-02-14, 19:40
Δεν πειραζει Νικο βοηθησες εμενα που πρεπει να αλαξω..Ευχαριστω Greg...

nikos bob
08-02-14, 17:44
κατω απο το λαμπακι μερικα εχουν και μια 10αρα βιδουλα ...πρεπει να βγει ΚΑΙ αυτη !

innovitis
09-02-14, 15:44
Παιδια δοκιμασα εκανα μια προσπαθεια για την ακρειβια λινοντας ντουλαπακι και οτι ελεγε το βιντεο..αλλα και μερικες φωτο που ειδα και δεν κατεληξα στο να βρω αυτο το φιλτρο καμπινας να επισιμανω πως εχω a/c και οχι κλιμα εβγαλα μερικες φωτο να δειτε και εσεις μηπως το βλεπεται η ξερετε τη πρεπει να λυσω για να το βρω..ευχαριστω και συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη..

innovitis
15-02-14, 18:32
Κανεις? ολλη κλιμα εχετε ρε παιδια?χαχαχα

nikos bob
15-02-14, 18:49
Αν μπορεις στειλε μου σε πμ τον αριθμο πλαισιου.
Δευτερον υπαρχει περιπτωση να εχεις τα μικρα φιλτρα που βρισκονται μπροστα , εξω απο την καμπινα και τα βρισκεις απο την μερια του μηχανοστασιου.

Δες εδω τι εννοω :https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CA11&mospid=47434&btnr=64_0181&hg=64&fg=10

Το Νο 1 ειναι το ενα απο τα δυο που φοραει.
και εδω φαινεται το μοτερ που αριστερα και δεξια του στις φτερωτες κουμπωνουν τα φιλτρα : https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CA11&mospid=47434&btnr=64_0556&hg=64&fg=40

θανασης Φιλιππου
15-02-14, 22:19
Παιδια δοκιμασα εκανα μια προσπαθεια για την ακρειβια λινοντας ντουλαπακι και οτι ελεγε το βιντεο..αλλα και μερικες φωτο που ειδα και δεν κατεληξα στο να βρω αυτο το φιλτρο καμπινας να επισιμανω πως εχω a/c και οχι κλιμα εβγαλα μερικες φωτο να δειτε και εσεις μηπως το βλεπεται η ξερετε τη πρεπει να λυσω για να το βρω..ευχαριστω και συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη..Φιλε απο τις φωτο ήδε εχεις κλιματισμο στο αυτοκινητο ή εχεις περασμενο aftermarket κλιματισμο και δε εχεις φιλτρο καμπινας

nikos bob
16-02-14, 13:39
Εχεις ντιζες ρυθμισης ροης αερα, αρα εχει μονο καλοριφερ, και προφανως ισχυει οτι εγραψα πιο πανω.

innovitis
16-02-14, 15:46
Σακη το αυτοκινητο εχει μονο A/C και οχι κλιματισμο ..οπως λεει ο Νικος εχει καλοριφερ και χωρια το a/c..Νικο θα το δοκιμασω και θα δω που ειναι και αν υπαρχουν να αλαχθουν..σας ευχαριστω και τους δυο παντος..αν υπαρχει παντος καποιος που να εχει μονο καλοριφερ και τα εχει αλαξει και μπορει να δωσει ποιο πολες πληροφοριες..ευχαριστως ευπροσδεκτες..

θανασης Φιλιππου
16-02-14, 18:06
Σακη το αυτοκινητο εχει μονο A/C και οχι κλιματισμο ..οπως λεει ο Νικος εχει καλοριφερ και χωρια το a/c..Νικο θα το δοκιμασω και θα δω που ειναι και αν υπαρχουν να αλαχθουν..σας ευχαριστω και τους δυο παντος..αν υπαρχει παντος καποιος που να εχει μονο καλοριφερ και τα εχει αλαξει και μπορει να δωσει ποιο πολες πληροφοριες..ευχαριστως ευπροσδεκτες..Λοιπον ειτε το πεις a/c ειτε το πεις κλιμα ειτε το πεις οπως θες το ιδιο πραγμα ειναι το ενα εχει ψηφιακη οθονη και εχει μοτερακια για τα κλαπετα το αλλα εχει ροδελες και ντιζες, δε υπαρχει χωρια καλοριφερ χωρια κλιματιστικο η βαπορετα ειναι μια και ιδια για ολα τα ε36, για τα φιλτρα που λετε παραπανω ειναι μονο για καλοριφερ και πρεπει να ανοιχτει η βαπορετα.Κλιματισμος για να πουμε με τη σωστη ορολογια ειναι η παραγωγη ψυξης και θερμανσης με λειτουργια συμπιεστη και με τη εναλαγη του κυκλου ψυξης απο μια τετραοδη βαλβιδα.Το ξανα λεω ή δε εχεις καθολου ψυξη 'η εχεις aftermarket εβαπορετα και συνηθως δε εχουν αυτα φιλτρο καμπινας ή πρεπει να διαλυθει για να το βρεις στη καλυτερη.

YiorgosXania
16-02-14, 20:10
Δες αυτό https://www.easybytez.com/od1mgctivz3w που είναι ποιό αναλυτικό μήπως σε βοηθήσει....

gregE36
23-02-14, 16:34
https://www.youtube.com/watch?v=Iv4d0k_dyJQ

innovitis
28-02-14, 17:53
Λοιπον καπως ετσι ειναι το a/c μου σας ευχαριστω εσας που μου διχνεται μεσω βιντεο αλλα και τους υπολιπους αλλα θελω να το ξαναπω πως δεν εχω κληματισμο αλλα απλο a/c *σακη πιστευω να καταλαβες τη σου λεω τωρα..

gregE36
28-02-14, 18:09
δεν νομιζω να εχει σημασια το πως ειναι το a/c σου

nikos bob
28-02-14, 18:44
Λοιπον καπως ετσι ειναι το a/c μου σας ευχαριστω εσας που μου διχνεται μεσω βιντεο αλλα και τους υπολιπους αλλα θελω να το ξαναπω πως δεν εχω κληματισμο αλλα απλο a/c *σακη πιστευω να καταλαβες τη σου λεω τωρα..

Συμφωνα με την εικονα, εχεις το απλο καλοριφερ που ΔΕΝ εχει φιλτρο και εχουν βαλει (τα κουμπακια το λενε οχι εγω) απλο aircontition καποιας εταιρειας ''κουκουρουκου'' ....αρα μην ψαχνεσαι...απλα δεν εχεις φιλτρο καμπινας...Τελος !

innovitis
28-02-14, 19:32
Αυτο νικο το καταλαβα οταν ελυσα μπροστα να βρω τα δυο φιλτρακι που μου ειπες..σας ευχαριστω ολλους για την βοηθεια παντος..καιρος να βαλουμε φιλτρο καμπινας(Klima)τοτε.. :)

innovitis
27-05-15, 01:24
και μετα απο ενα χρονο και αφου βαλαμε κλιμα οπως ειπα στο τελευτεο μου ποστ.. :) καιρος να ρωτησω τυπικα και σχεδον ασχετη ερωτηση..το φιλτρο καμπινας να το παρω απτιν αντιπροσοπεια η απο καποιο αλλο καταστημα με ανταλακτικα εχει καμια διαφορα το ενα με το αλλο?

leo328
27-05-15, 08:29
και μετα απο ενα χρονο και αφου βαλαμε κλιμα οπως ειπα στο τελευτεο μου ποστ.. :) καιρος να ρωτησω τυπικα και σχεδον ασχετη ερωτηση..το φιλτρο καμπινας να το παρω απτιν αντιπροσοπεια η απο καποιο αλλο καταστημα με ανταλακτικα εχει καμια διαφορα το ενα με το αλλο?

συναδελφε ενα mahle Παρε που ειναι εφαμιλλο με το γνησιο (και το γνησιο η mahle το φτιαχνει).12ε εχει.ενω το γνησιο 35 με 40!!!δεν αξιζει...και να πεις οτι ειναι και καλυτερο..και το γνησιο mahle ειναι...:thumbsdown:
κωδικος mahle για να μην ψαχνεσαι ειναι LA80.thumb