PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρά Φρένων και ψυκτικό υγρό κινητήρα Ε46



giannis_compact
17-06-11, 22:07
Πολυσυζητημένο θέμα αλλά ποτέ ώς μεμονομένο θρέντ με αποτέλεσμα να μην έχω ακόμα ολοκληρωμένη άποψη!
H BMW συνιστά αλλαγή υγρών φρένου και ψυκτικό υγρό κινητήρα κάθε 2 και 4 χρόνια αντίστοιχα!Τελικά πρέπει να τα αλλάζουμε όπως προτείνει η BMW και άν όχι κάθε πότε?
Ένα άλλο θέμα είναο ότι κάποιοι λένε ότι το ψυκτκό κινητήρα πρέπει να αραιώνεται και άλλοι ότι δεν το αραιώνεις και το ρίχνεις κατευθείαν στο δοχείο που υπάρχει δίπλα στο ψυγείο!Τελικά τί πρέπει να κάνουμε?
:thanks:

gant
18-06-11, 01:03
Πιστεύω ότι λέει η μαμά BMW/ Εξ άλλου στα 2 και 4 χρόνια δεν είναι κάποιο μεγάλο έξοδο.

m-power_01
18-06-11, 05:08
Για το ψυκτικό υγρό υπάρχει αντίστοιχο όργανο που μετρά την ''ικανότητα'' του. Άρα η απάντηση μπορεί να τεκμηριωθεί από εκεί. Εγώ από δικές μου μετρήσεις μπορώ να σου πώ ότι κρατάει 4 χρόνια. Το έχω κοιτάξει σε 3 αυτοκίνητα. Στο ένα μάλιστα είχε συμπληρωθει επιπλεον 1-5 λίτρο νερό. Της bmw είναι συμπυκνωμένο και θέλει αραίωμα. Το γράφει και στο μπουκάλι.

Τα υγρά φρένων για συμβατική χρήση είναι όκ τα 2 χρόνια. Για να μην πούμε ποσα αυτοκίνητα κυκλοφορούν επι χρόνια με τα ίδια.
Τωρα άν το αμάξι κυνηγιέται σε συνδιασμό με σωληνάκια υψηλής τα υγρά μπορεί να βράσουν (σε καμια πίστα) τότε μπορει να χρειαστούν άλλαγμα και σε μια μέρα.Όπως και να έχει ,για τα υγρά φρένων έχουμε χειροπιαστή ενδειξη της κατάστασης τους από την αίσθηση του πεντάλ. Όταν είναι σαν σφουγγάρι το πενταλ ,θέλει εξαέρωση και άλλαγμα. Εξάλλου το κόστος είναι πολύ μικρό.