PDA

Επιστροφή στο Forum : Φροντιστήριο 2ης ξένης γλώσσας?



Monsta
16-06-11, 18:52
Ανοίγω το παρακάτω θέμα διότι θα ήθελα τη γνώμη κάποιων γονιών ή και μη.

Η κόρη μου σε 1 χρόνο και κάτι (5η Δημοτικού) θα αρχίσει τη παρακολούθηση και 2ης ξένης γλώσσας στο σχολείο. Μέχρι στιγμής κάνει Αγγλικά ως 1η ξένη γλώσσα στο σχολείο από 1η Δημοτικού, ενώ κάνει και ιδιαίτερα εδώ και 2 χρόνια.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής:

Να κάνει ιδιαίτερα / φροντιστήριο και στη 2η γλώσσα? Ή να τη μάθει κουτσά στραβά στο σχολείο?

Και ο λόγος που ερωτώ...

Ας πούμε ότι μεθαύριο παρουσιάζεται η ανάγκη / επιθυμία να χρησιμοποιήσει αυτή τη 2η γλώσσα κάπου (σπουδές / εργασία). Εάν δε τη ξέρει καλά, υπάρχει η λύση είτε για εντατικά (τότε), είτε για τη περίπτωση exchange student σε εκείνη τη χώρα για 2-3 τρίμηνα.

Αλλά τι γίνεται στη περίπτωση που παρουσιαστεί μία 'ευκαιρία' πχ στη Γερμανία και εκείνη έχει μάθει Αγγλικά-Γαλλικά ?? Εννοείται ότι είναι προσόν να ξέρει 'άπταιστα' 2-3 ή και 13 γλώσσες και προσωπικά θαυμάζω εκείνους που είναι multilingual, αλλά μήπως το παρακάνουμε με το θέμα 'ιδιαίτερα/φροντιστήριο' στην Ελλάδα?

Δε θα ταν λοιπόν προτιμότερο να γεμίσει τον όποιο ελεύθερο χρόνο της με κάποια άλλη δραστηριότητα, που να απολαμβάνει περισσότερο σαν παιδάκι?


Ακούω απόψεις / εμπειρίες καθώς δεν έχω κατασταλάξει πουθενά και δεν αποκλείω ούτε τη μία, ούτε την άλλη σκέψη.

m-power_01
16-06-11, 19:23
Κώστα εγώ είχα ξεκινήσει αγγλικά στην 2α δημοτικού και γαλλικά στην τετάρτη. Πλακώθηκα στα καλοκαιρινά εντατικά μαθήματα .Στο γυμνάσιο συνέχισα με ιδιαίτερα και όταν ήταν να μπω στο λύκειο είχα ξεμπερδέψει απο αυτά για να μπώ στο άλλο κανάλι.

Οι ξένες γλώσσες δεν μου άρεσαν... Τα αγγλικά κάπως τα γούσταρα ,τα γαλλικά καθόλου (μου άρεσαν τα άλλα γαλλικά, της πλατείας). Τα έκανα υπο την ''πίεση'' ,κατα κάποιο τρόπο των γονιών μου... Επειδή στο γυμνάσιο που θα πήγαινα είχε δεύτερη γλώσσα γαλλικά. Ομολογώ ότι για 6 χρόνια γυμνάσιο λύκειο δεν χρειάστηκε να ανοίξω βιβλίο για το σχολείο .Ηταν το μόνο που θεωρούσα θετικό στην όλη υπόθεση.

Μεγαλώνοντας και περνώντας πλέον στην σχολή μου... ευγνωμονούσα που κατείχα την αγγλική .Καλώς ή κακώς είναι απαραίτητα. Όσον αφορά στα γαλλικά ... τα ξέχασα .Πολύ απλά γιατί δεν μου χρειάστηκαν ποτε! Ούτε κάν σε τουρίστα. Θα προτιμούσα λοιπόν να είχα ξοδέψει τις ώρες μου μαθαίνοντας Γερμανικά. Απείρως χρησιμότερα σε κάποιον που ασχολείται με τεχνολογικές επιστήμες.

υ.γ Με τα ταχύρυθμα προγράμματα θέλει προσοχή σε μικρή ηλικία. Εγώ είχα φτάσει να κάνω ταυτοπροσωπία-ετεροπροσωπία στα αγγλικά ,αλλά δεν το είχα διδαχτεί στα ελληνικά.

υ.γ 2 Σε μεγαλύτερη ηλικία 18-25 μπορείς να κάνεις ταχύρυθμα μαθήματα σε ειδικά τμήματα για φοιτητές και σε 1-2 χρόνια να είσαι σε θέση να πάς στην γερμανία πχ να κάνεις μεταπτυχιακό. Αλλά πιθανότατα δεν θα είσαι σε θέση να πάρεις κάποιο πτυχίο που να πιστοποιεί την γνώση σου.(πχ lower)

Προσωπική μου άποψη, αν το σχολείο που πάει σαν δεύτερη γλώσσα έχει γερμανικά ,ας ξεκινήσει σε ένα φροντιστήριο.

tassos
16-06-11, 19:28
Aν παει για δευτερη γλωσσα Κωστα, ας ειναι σε φροντηστηριο. Και προγραμμα καλυτερο θα εχει ωστε να παρει και ενα πτυχιο και κοινωνικοποιειται περισσοτερο. Στο σχολειο δε θα μαθει τιποτα, οσο για ιδιαιτερο γιατι να το κλεισεις περισσοτερες ωρες το παιδι σπιτι; Κρινοντας απο τη γενια μου και απο το κυμα φυγης στη Γερμανια, μαλλον γερμανικα θα ελεγα να κανει

hades7
16-06-11, 19:30
οριστε παιδι με αγγλικα με γαλλικα με πιανο αντε Σπυρο και μια καλη νυφουλα

m-power_01
16-06-11, 19:33
οριστε παιδι με αγγλικα με γαλλικα με πιανο αντε Σπυρο και μια καλη νυφουλα

απο όργανο... :ranting2:

S8N
16-06-11, 19:36
Γνώμη μου είναι να κάνει και 2η γλώσσα.

Οι γονείς μου ήταν ανένδοτοι στο θέμα των ξένων γλωσσών κι έτσι από την τρίτη Δημοτικού παρακολουθούσα μαθήματα αγγλικών σε φροντιστήριο και γαλλικών στη γαλλική ακαδημία. Το τελευταίο ήταν απαραίτητο στη δική μου περίπτωση, αφού για να με δεχτούν στο Λεόντειο Λύκειο έδωσα εξετάσεις στο τέλος της 6ης Δημοτικού στα Γαλλικά. Είχα και άλλες εξωσχολικές δραστηριότητες όπως μαθήματα κιθάρας στο Εθνικό Ωδείο και μαθήματα ηλεκτρονικού υπολογιστή (sinclair τότε). Όπως καταλαβαίνεις όμως, δεν ήμουν και πολύ παιδί των αθλημάτων. Ίσως κάποιος άλλος να ένιωθε δυσφορία στη θέση μου.

Το πρόγραμμα ήταν πράγματι κάπως πιεσμένο αλλά δε μου έλειψε ποτέ το παιχνίδι και η ανεμελιά. Ίσα ίσα που ξεμπέρδεψα πολύ νωρίς με διπλώματα ξένων γλωσσών (Proficiency στην 1η Λυκείου και Sorbonne II στη 2α) χωρίς να είμαι και μαθητής-φαινόμενο, ώστε ν' ασχοληθώ με τις εισαγωγικές στο Πολυτεχνείο. Το μεγάλο μου λάθος ήταν που κωλοβάρεσα αργότερα αντί να πάω να μάθω και μια 3η γλώσσα όπως Ισπανικά ή Γερμανικά. Ιδίως τα γερμανικά με παιδεύουν τα τελευταία χρόνια, αφού κάποια από τα προγράμματα στατικής ανάλυσης και εδαφομηχανικής που χρησιμοποιώ δεν είναι πλήρως μεταφρασμένα στα Ελληνικά. Το άλλο πάλι είναι όταν θες να παραγγείλεις κάτι από e-bay.de για την κάσα και το babelfish σου βγάζει άλλα αντί άλλων. Αναγκάζομαι τότε να ρωτήσω τη γερμανομαθή σύζυγο για να πάρω την ίδια πάντα απάντηση: "Κάτσε στ' αυγά σου."

Πάντως Κώστα, κάνε μια αρχή και βλέπεις. Αν το κλίμα στο φροντιστήριο είναι καλό και η κόρη σου κάνει φίλους, μόνο σαν αγγαρεία δε θα της φανεί. Γνώμη μου είναι πως πρέπει κανείς σήμερα να γνωρίζει 2 ξένες γλώσσες τέλεια κι άλλη μια αρκετά καλά.

Kostas_1
16-06-11, 19:45
Το σημαντικο ειναι η επιλογη της 2ης γλώσσας. Πχ γερμανικα ή ισπανικα ή κατι άλλο?
Κανεις δεν μπορει να σου απαντησει σιγουρα, εκτος αν ηδη εχεις καποια ετοιμη πορεια που μπορεις να οδηγησεις το παιδι σου.

Αλλα και παλι τπτ δεν ειναι σιγουρο.

Για παραδειγμα με το γυιο μου (οταν ειχαμε το ιδιο δίλημμα) αποφασισαμε Γερμανικα με εξτρα φροντιστηριο κλπ κλπ, καθοσον υπηρχε πολυ σοβαρη προοπτικη να παω Γερμανια απο τη δουλεια μου.

Πλην όμς δεν "εκατσε" η Γερμανια. Τεσπα το παιδι συνεχισε και εμαθε πολυ καλα Γερμανικά. Τωρα διαπιστωνω οτι τα εξτρα ηταν υπερβολη.

Οταν παλι στα 18 του χρειαστηκε να μαθει και 3η γλωσσα (Ρουμανικα), με εντατικα μαθηματα ενος ετους που κάλυψαν τις πανεπιστημιακες απαιτησεις και μετα μεσα σε 6 μηνες στο Βουκουρεστι ήταν ετοιμος!!!!

Τα παιδια σε αυτες τις ηλικιες ειναι "σφουγγαρια" στις ξενες γλωσσες.

Οσο για την επιλογη της γλωσσας να ξερεις οτι τα Γερμανικα ειναι πολυ δυσκολη γλωσσα και θελει μεγαλη προσπαθεια.

Τωρα στη περιπτωση σου που αν υπαρξει διαθεση για εξωτερικο, η απαιτηση θα ειναι κατα 99,9% για Αγγλικα, και με βαση τις προσωπικες μας εμπειριες θα σου πρότεινα αποφασιε μια γλωσσα που της αρεσει (θα προτεινα ισπανικα) και ας την κανει χαλαρα στο σχολειο και ΝΑΙ:


θα ταν λοιπόν προτιμότερο να γεμίσει τον όποιο ελεύθερο χρόνο της με κάποια άλλη δραστηριότητα, που να απολαμβάνει περισσότερο σαν παιδάκι

Monsta
16-06-11, 20:07
(μου άρεσαν τα άλλα γαλλικά, της πλατείας). .

:hystericalbs1: καλό!!



Γνώμη μου είναι να κάνει και 2η γλώσσα.


Πάντως Κώστα, κάνε μια αρχή και βλέπεις. Αν το κλίμα στο φροντιστήριο είναι καλό και η κόρη σου κάνει φίλους, μόνο σαν αγγαρεία δε θα της φανεί. Γνώμη μου είναι πως πρέπει κανείς σήμερα να γνωρίζει 2 ξένες γλώσσες τέλεια κι άλλη μια αρκετά καλά.


Συμφωνώ Άρη, αλλά ο χρόνος είναι ήδη εξαιρετικά πιεσμένος και φοβάμαι μήπως αργότερα όλοι οι κόποι και τα χρήματα πάνε στράφι. Κι επειδή μιλάμε για χρήματα, το ξέρεις ότι για 2 παιδιά και 2 ξένες γλώσσες σε φροντιστήριο (όχι beginners, αλλά 2-4 χρόνια down the road) είσαι μεταξύ 350-400 e / μήνα? Τα Γαλλικά και η Λεόντειος κάποτε ήταν μόδα, χωρίς Αγγλικά όμως δε πας πουθενά.





Οταν παλι στα 18 του χρειαστηκε να μαθει και 3η γλωσσα (Ρουμανικα), με εντατικα μαθηματα ενος ετους που κάλυψαν τις πανεπιστημιακες απαιτησεις και μετα μεσα σε 6 μηνες στο Βουκουρεστι ήταν ετοιμος!!!!




Ακριβώς αυτό λέω και γω Κώστα. Χωρίς καμία απολύτως εμπειρία στα αγγλικά (μόνο Γαλλικά ήξερα) και σε ηλικία 12 ετών, με μόνο 2 semesters στην Αγγλία (το 3ο έκανα κυριολεκτικά διακοπές) και εντατικό διάβασμα, είχα πάρει το lower. thumb

Nino
16-06-11, 20:13
Δεν μπορω να σου πω τι να κανεις, θα σου πω ομως τι εκανα εγω μετα απο συζητηση και με τα δυο παιδια μου.
Αποφασισαμε οτι μια δευτερη ξενη γλωσσα σε φροντιστηριο θα ηταν μεγαλη επιβαρυνση στο λιγοστο χρονο που εχουν καθημερινα.
Υπολογισε σχολειο μελετη φροντιστηριο γλωσσα (1η) καποια δραστηριοτητα.
Αν ομως αντιμετωπιζαν "προβληματα" στο γυμνασιο στη δευτερη γλωσσα ( ειναι κατι καθηγητες αυτοι...) τοτε θα ξεκιναγαν φροντιστηριο.

Τα παιδια σε αυτες τις ηλικιες ειναι "σφουγγαρια" στις ξενες γλωσσες.

:

Ευτυχως κανενα απο τα δυο δεν αντιμετωπισε προβλημα ως τωρα.
Ο δε υιος εχει ηδη παρει το lower στα αγγλικα και αργοτερα θα συνεχισει για proficiency ( ηταν μικρος ακομα για το επιπεδο σκεψης και κρισης που απαιτει το proficiency)
Η γνωμη μου παντα ηταν καλυτερα μια γλωσσα και μαλιστα την αγγλικη να την ξερει τελεια ( επιστολες εκθεσεις και φυσικα ομιλια) παρα δυο ή τρεις σε average επιπεδο.

sophie
16-06-11, 20:19
Αφού ζητάς την γνώμη μας, θα έλεγα να κάνει την δεύτερη γλώσσα για αρχή στο σχολείο, να δει αν/πώς της πάει κι αν θέλει να συνεχίσει σοβαρά ας πάει φροντιστήριο και του χρόνου. Μην αναγκαστεί να το δει από την αρχή ως άλλος ένας καταναγκασμός του σχολείου που θέλει και φροντιστήριο.
Κρίνοντας άλλωστε από την δική μου εμπειρία για να γίνει κανείς fluent (!) σε μία γλώσσα χρειάζεται καθημερινή τριβή με την γλώσσα πού επιτυγχάνεται μόνο με παραμονή στη χώρα αυτή. Τα αγγλικά θυμάμαι, παρόλο που τα είχα διδαχθεί για χρόνια, τα μίλησα και σκέφτηκα σ΄αυτή την γλώσσα μετά από δύο εβδομάδες σε summer school στην Αγγλία (χωρίς έλληνες βεβαίως!) λίγο πιο μεγάλη από την κόρη σου.
Και μετά ήταν η τριβή με την γλώσσα μέσω περιοδικών, βιβλίων, ταινίες κλπ) πού μου έδωσαν την απαραίτητη αυτοπεποίθηση.
Τα ισπανικά πάλι, εχω κάνει ιδιαίτερα μικρή, φροντιστήριο αργότερα, μέχρι και ταχυρυθμο πριν λίγα χρόνια στην Αγγλία, τα διαβαζα τα καταλαβαινα αρκετα καλά αλλά δεν μπορούσα να μιλήσω με τίποτα μέχρι πριν δύο χρόνια που πήγα στην Ισπανία! Την τέταρτη μέρα έγινε το θαύμα και κουτσά στραβά συννενοήθηκα μία χαρά!
Με όλα αυτά θέλω να καταλήξω πως καλό θα ήταν να ξεκινήσει και δεύτερη γλώσσα στο σχολείο, και αν της αρέσει έστω και λίγο ας το συμπληρώσει του χρόνου με ο,τι χρειάζεται είτε αυτό είναι φροντιστήριο είτε ολιγοήμερες διακοπές στην χώρα αυτή, ή συνδρομή σε ένα περιοδικό. Κι αν με το καλό σκεφτεί να την χρησιμοποιήσει επαγγελματικά ή για σπουδές οι βάσεις θα είναι πάντα εκεί.

GiannisRob
16-06-11, 22:11
Κώστα, αν θες θα σου πω και 'γω τη γνώμη μου. Γονιός δεν είμαι βέβαια, αλλά ήμουν παιδί, όχι πολλά χρόνια πριν. Οπότε:

Η γνώμη μου, όσον αφορά την δεύτερη ξένη γλώσσα είναι ναι με χίλια. Μίλα όμως με το παιδί σου για την κάθε χώρα, την κάθε γλώσσα, βαλ'το να ακούσει την κάθε γλώσσα, ώστε να επιλέξει αυτό ποια γλώσσα θέλει (πχ γαλλικά ή γερμανικά που διδάσκονται κατά κύριο λόγο στα σχολεία).

Μετά από ένα χρόνο, ρώτα το αν του αρέσει και αν θέλει να συνεχίσει. Τότε θα ξέρει αν του αρέσει ή όχι. Επίσης, αν σου πει πως δεν του αρέσει, δεν έχει νόημα να συνεχίσει. Απλά θα το φορτώνεις και θα το πιέζεις χωρίς λόγο, ενώ το παιδί σου πραγματικά θέλει κάτι άλλο.

Γνώμη μου είναι, πως πρέπει να δώσεις πολλές ευκαιρίες στα παιδιά σου, να διαλέξουν αυτά τι τους ταιριάζει και τι προτιμούν. Αν μπορείς οικονομικά, προσπάθησε να τους δώσεις την ευκαιρία να μάθουν μουσική. Είναι πολύ σημαντικό! Άν σου πουν όμως, ότι δεν τους αρέσει κάτι που μαθαίνουν (πχ. η 2η γλώσσα ή η μουσική) δεν έχει νόημα να συνεχίσεις...

Όταν πήγαινα δημοτικό, τέθηκε και σε μένα το ζήτημα της 2ης ξένης γλώσσας, και διάλεξα τα γερμανικά. Σαν νέος μηχανικός, αλλά και σαν αυτοκινητάκιας, μου έχουν φανεί απίστευτα χρήσιμα! Επίσης, έκανα και μουσική αρκετά χρόνια (πιάνο), αν και τα παράτησα στο γυμνάσιο, πράγμα που μετάνιωσα μερικά χρόνια μετά.

Οι γλώσσες πάντως είναι πολύ σημαντικές. Προσωπικά είμαι ήδη στην τρίτη μου, και απο του χρόνου ξεκινάω και τέταρτη! Και μέχρι στιγμής, μου έχουν φανεί όλες χρήσιμες, και σίγουρα άξιζαν τα λεφτά των γονιών μου.

Όσο για τα αθλήματα, δοκίμασα τα πάντα (μπάσκετ, ποδόσφαιρο, βόλευ, τέννις, κολύμβηση) αλλά τίποτα δεν μου άρεσε. Προτιμούσα τις γλώσσες.

:cheers:

pralinas
17-06-11, 01:01
καλησπερα φιλε μου.με την σειρα μου θα σου πω και εγω την γνωμη μου.ολοι ξερουμε πλεον οτι η πρωτη ξενη γλωσσα που πρεπει να μαθει καποιος και οσο μικροτερος τοσο το
καλυτερο ειναι τα αγγλικα,γιατι σε ολο τον κοσμο μπορεις να συνενοηθεις με τους αλλους.η δευτερη γλωσσα για εμενα δεν ειναι απαρετητη.στα 20 μου χρονια ουτε μια φορα δεν την χρειαστεικα πουθενα.Δεν λεω βεβαια οτι ειναι αχρηστη,προς θεου,επενδηση στο ευατο μας ειναι οτι και αν μαθενουμε,αλλα δεν το βλεπω απαρετητο για εμενα σε τοσο μικρη ηλικια να φορτονουμε τα παιδια.δυστηχος μας εχουν αναγκασει ιδικα στην ελλαδα να περνουμε 500 πτυχεια απο ιδικοτητες 50 ξενες γλωσσες για να μας δεχτουν σε μια δουλεια.η γνωμη μου τελος λοιπον ειναι στο θεμα σου οταν το παιδια σιγα σιγα μεγαλωνει,και μπορει να σχηματιζει στο μυαλο του τι θελει να κανει ή αργοτερα θελει να παει για σπουδες στο εξωτερικο,τοτε ας κανει καποιο ταχυριθμο προγραμμα και μπορει να μαθει ευκολα μια γλωσσα,αυτο το λεω γατι το παιδι μονο του θα επιλεξει στο τι θελει να ακολουθησει μεθαυριο,και μπορει να μην χρειαστει καπου.αυτη ειναι η γνωμη μου.
πς...συμβουλη μου,καλυτερα συζητησε το με το ιδιο σου το παιδι παρα με εμας,και αναλογα πραξε..η επιλογη δικη σου.φιλικα παντα!

nikos1400
17-06-11, 01:51
Δεν ψηφισα καμμια επιλογη, γιατι δεν ξερω πότε πρεπει να ξεκινησει.

Αυτο που ξερω ειναι οτι δεν πρεπει να στερουμε απ'τα παιδια το παιχνιδι.-
(εγω στα 34 ειμαι ακομα παιδι:D)

Απο κει και περα ομως...


'Μαθε τεχνη κι ασ'τηνε, κι αν πεινασεις πιασ'τηνε...'

Επισης κατι σωστο που ηρθε στην αντιληψη μου προσφατα
ειναι οτι στη σημερινη κοινωνια, σπρωχνουμε τους νεους
προς μια κατευθυνση συνηθως, πχ. 'να γινεις παιδι μου γιατρος'.
Το οποιο νομιζω κι εγω οτι ειναι λαθος.

Οσο πιο πολλα μαθαινει κανεις για ολα σ'αυτη τη γη,
τοσο το καλυτερο (για ολη την ανθρωποτητα...).

Ενα αλλο θεμα ειναι βεβαιως, η καταντια του εκπαιδευτικου μας συστηματος...
Για ποιους λογους, αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Z4 DCT
17-06-11, 05:08
Kωστα και εγω θα συμφωνησω στο οτι ειναι πολυ χρησιμη και η δευτερη ξενη γλωσσα....πλεον ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα με την παγκοσμιοποιηση και τις πολυεθνικες, η δευτερη ξενη γλωσσα ειναι ενα μεγαλο προσον σε μια τετοια εταιρια....εχω παραδηγμα με την δουλεια της γυναικας μου (ξερεις)....εταιρια στην ελλαδα με Γερμανο ιδιοκτητη, Γαλλο γενικο διευθυντη, και ο καθε ενας σε θεσεις κλειδια εχει δικους του ομοφονους ανθρωπους....

GEORGE316
17-06-11, 07:28
γραφω τη γνωμη μου σαν ενας νεος που απο το δημοτικο μεχρι τωρα στα 30 του δινει καθε χρονο εξετασεις σε κατι.
οταν ενας κομαντο εχει επιχειρηση να καταλαβει ενα κτηριο,τοτε τα βατραχοπεδιλα πυο ειναι μερος του εξοπλισμου του του ειναι αχρηστο.
μιλαμε για παιδια δημοτικου γυμνασιου που μεταξυ μας δεν ξερουν ουτε τι εχουν στο βρακακι τους.
και εγω θαυμαζω αυτους που μιλανε ξενες γλωσσες,αλλα στη 30χρονη ζωη μου παντα εβρισκα ακρη με αγγλικα.δε γνωριζω αλλη γλωσσα(αλλα γνωριζω τρια οργανα)
η "μοδα" σημερα επιβαλλει 3 ξενες γλωσσες και ποδοσφαιρο-καρατεη μπαλετο-καρατε στιβο.αν ηταν στο χερι μου δεν θα το εστελνα το παιδι απο τοσο μικρο.
τουλαχιστο να μεγαλωσει λιγο.
εφοσον η δευτερη γλωσσα εχει μπει στο σχολειο,συμφωνω με την αποψη της σοφιας να την παρακολουθησει για αρχη εκει.
ισως με την επιμονη των γονιων προς τους καθηγητες της γλωσσας να γινει λιγο καλυτερη η εκμαθηση ωστε να μπουν καλες βασεις και αργοτερα αν βολεψει και θελησει το παιδι να τη μαθει ολοκληρωμενα.

Monsta
17-06-11, 07:53
Η γνώμη μου, όσον αφορά την δεύτερη ξένη γλώσσα είναι ναι με χίλια.




Να επισυμάνω κάτι που ίσως να μη καταλάβατε μερικοί ή ίσως να μη ξέρετε, όπως μάλλον ο Γιάννης παραπάνω.

Δεν είναι θέμα ναι ή όχι. Δεύτερη γλώσσα κάνουν πλέον ΟΛΑ τα παιδιά από τη 5η Δημοτικού υποχρεωτικά. Θέλουν δε θέλουν.

Επίσης, δεν είναι στο χέρι των γονιών ποια 2η γλώσσα θα επιλέξουν τα παιδιά στη 5η τάξη. Το σχολείο αποφασίζει. Το Σεπτέμβριο λοιπόν που θα πάνε οι γονείς, θα τους ανακοινώσουν ποια (άλλη) γλώσσα θα μάθουν τα παιδιά τους. Έτσι απλά. Στη συνέχεια όποιος θέλει τα πάει και φροντιστήριο.

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις!!! :thanks:

GiannisRob
17-06-11, 17:46
Να επισυμάνω κάτι που ίσως να μη καταλάβατε μερικοί ή ίσως να μη ξέρετε, όπως μάλλον ο Γιάννης παραπάνω.

Δεν είναι θέμα ναι ή όχι. Δεύτερη γλώσσα κάνουν πλέον ΟΛΑ τα παιδιά από τη 5η Δημοτικού υποχρεωτικά. Θέλουν δε θέλουν.

Επίσης, δεν είναι στο χέρι των γονιών ποια 2η γλώσσα θα επιλέξουν τα παιδιά στη 5η τάξη. Το σχολείο αποφασίζει. Το Σεπτέμβριο λοιπόν που θα πάνε οι γονείς, θα τους ανακοινώσουν ποια (άλλη) γλώσσα θα μάθουν τα παιδιά τους. Έτσι απλά. Στη συνέχεια όποιος θέλει τα πάει και φροντιστήριο.

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις!!! :thanks:

Το καταλαβα αυτό ;)

Λέγοντας "με χίλια" εννοούσα να δώσεις στο παιδί σου την ευκαιρία να "κυνηγήσει" τη γλώσσα, να ασχοληθεί πιο σοβαρά μαζί της, κάνοντας ένα φροντηστήριο, ή κάποιο ιδιαίτερο. Αλλιώς, θα εκφυλιστεί σε ακόμα ένα μάθημα-αγγαρεία στο σχολείο...

:cheers:

nikos1400
17-06-11, 19:06
Επισης κατι σωστο που ηρθε στην αντιληψη μου προσφατα
ειναι οτι στη σημερινη κοινωνια, σπρωχνουμε τους νεους
προς μια κατευθυνση MONO, πχ. 'να γινεις παιδι μου γιατρος'.
Το οποιο νομιζω κι εγω οτι ειναι λαθος.

Οσο πιο πολλα μαθαινει κανεις για ολα σ'αυτη τη γη,
τοσο το καλυτερο (για ολη την ανθρωποτητα...).


μια μικρη διευκρινηση γιατι η ωρα ητανε περασμενη και δεν το εγραψα σωστα.
εννοω καλο ειναι να μαθαινουμε ολοι τα παντα για τα παντα σε τουτη τη γη.

θα κανει τη ζωη ολων των ανθρωπων πιο ευκολη/καλη.
μη βαζουμε παρωπιδες, ειδικα στα παιδια.