PDA

Επιστροφή στο Forum : το μελλον??



GEORGE316
16-06-11, 15:21
εχθες το βραδυ,πραγματικα η ελλαδα νομιζω οτι παρακολουθουσε ενα σηριαλ που ουτε οι βραζιλιανικες παραγωγες δεν μπορουν να πετυχουν.
ενας πρωθυπουργος που το μεσημερι ηταν με τον παπουλια,στις 8 θα εκανε οικομενικη κυβερνηση και θα παριατουνταν απο τη πρωθυπουργια ενω λιγο πριν τις 10...ω εκ του θαυματος τελικα δεν θα χασει τη μαρμια,θα κανει ανασχηματισμο και θα ζητησει ψηφο εμπιστοσυνης...
ψηφο εμπιστοσυνης???απο τη στιγμη που απο ακρα αριστερα,εως ακρα δεξια ζηταν εκλογες,αυτος φανταζεται οτι θα παρει ψηφο εμπιστοσυνης...
ταυτοχρονα τη στιγμη που ειμαστε για να μας εκτελεσουν τα κομματα ζηταν εκλογες.για να αναλλαβει ποιος??
αυτος που φωναζε χρωσταμε χρωσταμε πρεπει να πληρωσετε??
η αλλη που θελει να βγουμε μεχρι και απο το νατο?
η ο αλλος που λεει πλατειες?ποιες πλατειες...αντε πηγαινεται να δουλεψετε!!!
επειδη δεν δουλευουμε ρε βλακα ειμαστε στις πλατειες!!!!!!!
επειδη ολοι οι αλβανοι δουλευουν και στελνουν λεφτα στην αλβανια και οι ελληνες ζητιανευουν απο τους αλβανους που εχουν γινει τα αφεντικα τωρα ειμαστε στις πλατειες...
αυτο που κανενας ομως δεν εχει αναφερει ειναι οτι την κυριακη παιρνουμε τη 5 και τελευταια δοσητου τρομερου δανειου που θα μας εσωζε!!!
βεβαια κανεις δε ξερει οτι η πρωτη δοση πηγε κατευθειαν στις τραπεζες και οχι στα ταμεια...
σαν να μην εφτανε αυτο στις 11 ιουλη θα μας ανακοινωσουν και δευτερο δανειο που θα παρουμε!!!!
αφου αποτυχαμε παταγωδως με το πρωτο δανειο και οχι μονο δε σωθηκαμε αλλα αρχισαμε να ξεπουλαμε κι ολας,το δευτερο δανειο δεν αποδεικνυει περιτρανα οτι ο τζεφρυ απετυχε?
οτι τελικα θα επιβαλει φορο 1% σε μισθο των 750 ευρω το εχετε παρει χαμπαρι???
το να επαναλαβμανουμε συνεχως τα νεα μετρα που θα μας επιβαλλουν εχει γινει λιγο γραφικο.απλα γιατι η πλειοψηφια του λαου δεν εχει χρηματα για τα βασικα.
αντιθετα κυριοι πληρωσαμε το διαζυγιο της αποστολακη.....που την καταδικασε το ευρωπαικο δικαστηριο και η βουλη ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΑΣΥΛΕΙΑΣ.για διαζυγιο μιλαω οχι για υπουργικη αποφαση...
και το διαζυγιο των τεμπεληδων το πληρωνω εγω!!!!!!!!!!!!!!
και μου την λενε!!!!
και με γ@μ@νε!!!!
τετοιες μερες θεωρω οτι ειναι καθηκον ολων μας να μην αναπαυτουμε στη τηλεοραση εμ τη κλασσικη δικαιολογια...εγω θα αλλαξω την ελλαδα?η αφηστε με εχω τοσα πολλα στο κεφαλι μου που θα δω την πατυ για να ξεχαστω!!
εγω δεν ξεχνιεμαι με τιποτα πλεον.
θα ξεχαστω μονο αν δω στη φυλακη με τη δημευση της περιουσιας ολων των πολιτικων της τελευταιας 30 ετιας μεχρι το τριτο βαθμο συγγενειας τους....

kplc16
16-06-11, 17:08
εχθες το βραδυ,πραγματικα η ελλαδα νομιζω οτι παρακολουθουσε ενα σηριαλ που ουτε οι βραζιλιανικες παραγωγες δεν μπορουν να πετυχουν.
ενας πρωθυπουργος που το μεσημερι ηταν με τον παπουλια,στις 8 θα εκανε οικομενικη κυβερνηση και θα παριατουνταν απο τη πρωθυπουργια ενω λιγο πριν τις 10...ω εκ του θαυματος τελικα δεν θα χασει τη μαρμια,θα κανει ανασχηματισμο και θα ζητησει ψηφο εμπιστοσυνης...
ψηφο εμπιστοσυνης???απο τη στιγμη που απο ακρα αριστερα,εως ακρα δεξια ζηταν εκλογες,αυτος φανταζεται οτι θα παρει ψηφο εμπιστοσυνης...
ταυτοχρονα τη στιγμη που ειμαστε για να μας εκτελεσουν τα κομματα ζηταν εκλογες.για να αναλλαβει ποιος??
αυτος που φωναζε χρωσταμε χρωσταμε πρεπει να πληρωσετε??
η αλλη που θελει να βγουμε μεχρι και απο το νατο?
η ο αλλος που λεει πλατειες?ποιες πλατειες...αντε πηγαινεται να δουλεψετε!!!
επειδη δεν δουλευουμε ρε βλακα ειμαστε στις πλατειες!!!!!!!
επειδη ολοι οι αλβανοι δουλευουν και στελνουν λεφτα στην αλβανια και οι ελληνες ζητιανευουν απο τους αλβανους που εχουν γινει τα αφεντικα τωρα ειμαστε στις πλατειες...
αυτο που κανενας ομως δεν εχει αναφερει ειναι οτι την κυριακη παιρνουμε τη 5 και τελευταια δοσητου τρομερου δανειου που θα μας εσωζε!!!
βεβαια κανεις δε ξερει οτι η πρωτη δοση πηγε κατευθειαν στις τραπεζες και οχι στα ταμεια...
σαν να μην εφτανε αυτο στις 11 ιουλη θα μας ανακοινωσουν και δευτερο δανειο που θα παρουμε!!!!
αφου αποτυχαμε παταγωδως με το πρωτο δανειο και οχι μονο δε σωθηκαμε αλλα αρχισαμε να ξεπουλαμε κι ολας,το δευτερο δανειο δεν αποδεικνυει περιτρανα οτι ο τζεφρυ απετυχε?
οτι τελικα θα επιβαλει φορο 1% σε μισθο των 750 ευρω το εχετε παρει χαμπαρι???
το να επαναλαβμανουμε συνεχως τα νεα μετρα που θα μας επιβαλλουν εχει γινει λιγο γραφικο.απλα γιατι η πλειοψηφια του λαου δεν εχει χρηματα για τα βασικα.
αντιθετα κυριοι πληρωσαμε το διαζυγιο της αποστολακη.....που την καταδικασε το ευρωπαικο δικαστηριο και η βουλη ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΑΣΥΛΕΙΑΣ.για διαζυγιο μιλαω οχι για υπουργικη αποφαση...
και το διαζυγιο των τεμπεληδων το πληρωνω εγω!!!!!!!!!!!!!!
και μου την λενε!!!!
και με γ@μ@νε!!!!
τετοιες μερες θεωρω οτι ειναι καθηκον ολων μας να μην αναπαυτουμε στη τηλεοραση εμ τη κλασσικη δικαιολογια...εγω θα αλλαξω την ελλαδα?η αφηστε με εχω τοσα πολλα στο κεφαλι μου που θα δω την πατυ για να ξεχαστω!!
εγω δεν ξεχνιεμαι με τιποτα πλεον.
θα ξεχαστω μονο αν δω στη φυλακη με τη δημευση της περιουσιας ολων των πολιτικων της τελευταιας 30 ετιας μεχρι το τριτο βαθμο συγγενειας τους....

καποιος πρεπει να κυβερνησει.Κανε μια συγκεκριμενη προταση ποιος σου φαινεται ικανος ή ικανη;

Ερχονται εκλογες, ειναι σχεδον σιγουρο.

Τι περιμενεις απο αυτον που θα αναλαβει;

tazeus
16-06-11, 20:36
Ποια δανεια προθυπουργους και κυβερνησεις. Αν δεν σταματησει να ειναι ελλειματικη η Ελλαδα, οτι και να αποπληρωθει, την επομενη μερα χρεωμενη θα ειναι.

Καμια κυβερνηση και κανενας πολιτικος δε προκειται να προτεινει επιχειρηματικο προσοδοφορο πλανο. Εχουν περασει 30 χρονια και μια παραγωγικη εξαγωγικη επιχειρηση δεν εχει μεινει ουτε εχει δημιουργηθει. Οικογενειες Πολιτικων, και οικεγενειες επιχειρηματιων λιμναζουν μονο.

Ικανος θα ειναι οποιος αποφυγει τη χρεοκοπια, επιτυχει την αποπληρωμη και δημιουργησει προυποθεσεις για σοβαρες εξαγωγικες εταιρειες.

Οποτε ψηφιζουμε MARVEL DC και τετοια. Υπερηρωα ψαχνουμε...:gr:

GEORGE316
17-06-11, 07:18
αυτο ειναι ενα πολυ κρισιμο ερωτημα....
ουτε ενας απο τους 300 μπορουν να κυβερνησουν.ουτε ενας απο ολους τους υποτιθεμενους κυβερνητικους και επιτελεια.
αν ψαξετε καλα θα δειτε οτι υπαρχουν μεγαλα κενα και στο συνταγμα..
ακουστε.τοσο καιρο τα κοματα τρωνε τις σαρκες τους βαζοντας στο τραπεζι "ιδεες" και περισσοτερο κατηγορωντας.
κανενας ομως δεν ειπε οτι ο συνταξιουχος πλεον δεν εχει να φαει.παραλληλα δε η πειραιως το α τριμηνο ειχε ανοικοινωσει ποσο % κερδη δε θυμαμαι...
ολοι μιλανε γαι αισθημα ευθυνης και αυτο που βλεπω ειναι οτι οι τραπεζες κρατανε τους υπαλληλους τους 4 ωρες παραπανω(κατερινα απο πειραιως......και πολλοι αλλοι,απλα για να σας δειξω οτι δεν ειναι μυθος,ειναι αληθεια) και τους βαζει να υπογραψουν οτι φευγουν κανονικα,χωρις βεβαια να πληρωνονται υπερωριες...ενω υπαρχουν 7 κηπουροι σε κτηριο που δεν υπαρχει κηπος.αλλα οι απεργιες των δημοσιων υπαλληλων γιατι απολυονται συναδελφοι τους που εχουν να πατησουν στην υπηρεσια καμμια 20ρια χρονια,ταυτοχρονα με το ωρομισθιο καθηγητη που του δινουν ψιχουλα που ουτε περιστερια δε χορταινει τον εχουν 15 χρονια απο σχολειο σε σχολειο πολλες φορες εκτος της πολης του,αλλα πρεπει να παει αν θελει να διοριστει....
αλλα ακουστε το πιο κακο
ολα αυτα γινονται με λαικη εντολη!!εχετε δωσει εσεις καμμια τετοια εντολη?εγω παντως οχι.αλλα επειδη μπορει να ειμαι και λιγο χαζος,για πειτε...μηπως εχετε δωσει εσεις??
βγαινει κυβερνηση με αποχη 50%,δηλαδη οι μισοι βγαζουν κυβερνηση.
ψηφιζονται νομοσχεδια χωρις ποτε να ενημερωνεται ο πληθυσμος.οι βουλευτες εχουν ασυλια ακομα και για φονο.ενω μεσα στα κρατικα κονδυλια περιλαμβανονται διαζυγια της αποστολακη,επειδη η κοπελα ειναι μια εργαζομενη μανα και δεν προλαβαινει να τα βγαλει περα....
γραμματεας του αντρικου(ξερετε τι σημαινει αυτο) και ξαφνικα υπουργος...
εγω τελικα γιατι ειμαι υπαλληλος??εσυ γιατι εισαι υπαλληλος??
ξερετε τι μουθυμιζει αυτο?
μια παιδικη χαρα με 5 παιχνιδια,περιφραγμενη οπως πρεπει να ειναι και η μαμα να λεει παιξε οσο θες τωρα!!5 παιχνιδια εχεις,αυτα ειναι.

tazeus
17-06-11, 10:41
Ναι και σε καθε δημο και δημοσια υπηρεσια υπαρχουν ενα καρο ξυστες με το συμπαθειο, οι οποιοι εχουν αποκτησει πλεον και εργασιακα δικαιωματα, και βγαινουν και στους δρομους.

Για αυτους ειναι που δεν υπαρχει λυση καμια. Πας να σε εξυπηρετησουν και αγανακτεις, αν απολυθουν ομως θα λεμε, η ανεργια εφτασε στα υψη, χαμηλα βιωτικα επιπεδα, ανθρωποι μεινανε στους δρομους. Οταν πας να σε δημοσια υπηρεσια και σου ερχεται να τους βγαλεις απο τα μαλλια στο δρομο δε τα σκεφτεσαι!! (Γενικα μιλώντας)

Πηγα στο ταχυδρομειο και με επιασε η καρδια μου. Αταραχοι! τηλεοραση δε βλεπουν??

fanisk
17-06-11, 13:48
Τα ιδια και εδω tazeus, στα ΕΛΤΑ Βαρκιζας δεν παλευονται! Ειναι μεσα 4-5 γυναικες συνηθως δουλευει η 1, και ειναι η πιο καθυστερημενη απο ολες, 1 ατομο καθε 10-15 λεπτα, χαλλλλλλλλλαρα, θες να πηδηξεις μεσα απο τον παγκο να τα κανεις πιο γρηγορα..
Σπανια δουλευει μια απο τις αλλες, αλλα τα κανει μπαμ-μπαμ. Βεβαια αυτο γινεται 1 στο τοσο γιατι οποτε και να παω στο σταθερο ειναι και μιλαει.

Στο διαολο σπασαν τα νευρα μου σημερα, καθε φορα τα ιδια.

Το αστειο με τους ξυστες ΔΥ ειναι οτι οταν εχεις εσυ δουλεια, πας ξυρισμενος και φευγεις με 3 ημερων.. οταν ερθουν στο δικο σου μαγαζι για δικη τους δουλεια, εκνευριζονται που χασαν 1 milisecond.

GEORGE316
17-06-11, 14:50
η λυση βρισκεται καπου στη μεση.
για αρχη η αμεση και ριζικη αλλαγη του συνταγματος ειναι επιβεβλημενη(οχι πως ακολουθουν το συνταγμα)
οι βουλευτες μεταφερουν την αποψη της εκλογικης του περιφερειας...
ο βουλευτης θεσσαλονικης,εκφραζει τις αποψεις των κατοικων στη θεσσαλονικη.
αυτο ελεγχεται?
και αντε πριν 50 χρονια που να το μαθεις...αυτος θα ισχυριζοταν οτι το εθεσε στη βουλη!!
και αντε βρες το.σημερα?με τοσα μεσα ενημερωσης??
στην ουσια οι βουλευτες ειναι 300 ανθρωποι που εχουν κανει κονε με μερικους αλλους ανθρωπους και παιρνουν ψηφους.
ειναι ακριβως οπως με τις καφετερειες στον ιδιο δρομο.
στη μια γινεται το αδιαχωρητο και στην αλλη εχει 3 παρεες...δεν κανει καλο καφε η αλλη?η μηπως δεν ειναι inn στεκι????????
και εγω αν βαλω να με ψηφησουν ολες οι γυναικες που εχω παει,βγαινω....(αυτο ειναι χιουμορ)αλλα δεν εκφραζω τη γνωμη καποιου.
αντιθετα,η μια θα μου ζητησει να διορισω το γιο της (αφου τοσο καιρο τη "διοριζα"εγω)
και παει λεγοντας.
αυτο ειναι το πρωτο που πρεπει να αλλαξει.μαζι με τη βουλευτικη ασυλια.
επειδη εγω ειμαι βουλευτης μπορω να σκοτωσω χωρις κανεις να με κανει τιποτα?ναι αυτο γινεται στην ελλαδα.
αυτο ομως δεν το εχει πει κανενας...ουτε πολιτικος,ουτε πολιτης.
τοσο χαιβανια ειμαστε και εμεις.
οταν λεμε εξυγιανση του δημοσιου δεν εννοουμε να κοψουμε το 1/3 του μισθου των 1200 ευρω.
ομως εξυγιανση σημαινει ο μισθος του διευθυντη να γινει το 1/5 αυτου που παιρνει τωρα.
και δεν ειναι μονο οι μισθοι που προβλεπονται στη περιγραφη της θεσης εργασιας,ειναι και τα επιδοματα που παντα τριπλασιαζουν το μισθο.
ενας υπουργος βλεπε παπακωνσταστινου,απετυχε στο εργο του.ειναι ο χειροτερος υπ.οικονομικων...και τι εγινε??
πηρε τους μισθους και τα επιδοματα?
εκανε τα ταξιδια δωρεαν(και μη μου πειτε οτι πληρωνε μονο τα ξενοδοχεια απο τις υπουργικες του υποχρεωσεις...)
πληρωσε η κορη του το κινητο του τηλεφωνο η μηπως και αυτο το πληρωσα εγω??
και στο τελος αφου απεδειξε οτι απετυχε(με λεγομενα του ιδιου του παπακωνσταντινου που ελεγε οτι αν βαλει νεους φορους σημαινει οτι απετυχε),δεν του ζητηθηκε ο λογος γιατι,αλλα του δωθηκε νεο υπουργειο,η στη "χειροτερη" γιαυτον θα εμενε εκτος κυβερνησης...χεστηκε δηλαδη!!!!!
οπως ο μαντελης που εκανε τη καριερα της ζωης του στο εξωτερικο ως συμβουλος!!παλι θα περπαταει στο δρομο και θα απαιτει να του σκυβουμε το κεφαλι.του αποτυχημενου υπουργου.
χρησιμοποιω ονοματα οχι γιατι εχω κατι συγκεκριμενο(εδω ολη η ελλαδα εχει)μπορω να χρησιμοποιησω πολλα ονοματα.....
βεβαια αν ο παπακωνσταντινου διαβασει ποτε αυτο το ποστ θα πει πως ειναι λασπολογια εις βαρος του απο υποκινουμενους ανθρωπους της αριστερας και οτι ο λαος μιλησε!!(που κολλαει στο τελος ο λαος....

panos90
17-06-11, 15:41
Τα ιδια και εδω tazeus, στα ΕΛΤΑ Βαρκιζας δεν παλευονται! Ειναι μεσα 4-5 γυναικες συνηθως δουλευει η 1, και ειναι η πιο καθυστερημενη απο ολες, 1 ατομο καθε 10-15 λεπτα, χαλλλλλλλλλαρα, θες να πηδηξεις μεσα απο τον παγκο να τα κανεις πιο γρηγορα..
Σπανια δουλευει μια απο τις αλλες, αλλα τα κανει μπαμ-μπαμ. Βεβαια αυτο γινεται 1 στο τοσο γιατι οποτε και να παω στο σταθερο ειναι και μιλαει.



το παραπανω περιγραφει τελεια την γραμματεια της σχολης μου :th_Laie_67-1:

Nick bmwlover
17-06-11, 17:27
το παραπανω περιγραφει τελεια την γραμματεια της σχολης μου :th_Laie_67-1:

Oλες τις γραμματειες του Δημοσιου Τομεα θα ελεγα εγω...

Monsta
17-06-11, 22:02
ουτε ενας απο τους 300 μπορουν να κυβερνησουν

Αφενός αυτό και από τη άλλη το γεγονός ότι 30 χρόνια υποτιμούν τη νοημοσύνη του κόσμου.

Βέβαια φταίει και ο λαός που δεν πάει να ψηφίσει.

Το θέμα με τη βουλευτική ασυλία, ότι ακόμα και κακουργήματα παραγράφονται και όλα αυτά μου προκαλεί εμετίλα. Γι αυτό και μόνο ο κόσμος έπρεπε να είχε βγει στους δρόμους να διαδηλώσει.

nikos1400
20-06-11, 16:41
Και οταν ακουω πλεον για εκδηλωσεις "του κομματος"
και συνεστιασεις "του κομματος"
και "κομματικα" συνεδρια
και "κομματικα" τραπεζια

μου'ρχεται να ξερασω...
:mad:


Που πατε ρε ζ*@ ??
Τι περιμενετε απο αυτους ? Διορισμο ??
Τι σκ@τ@ περιμενετε ?!
:ranting2:
Ξυπνηστε.

Thomelef
20-06-11, 18:54
τες πα...θέλω να γράψω και εδώ κάνα κατεβατό, αλλά με αυτές τις κ@λοσυζητήσεις,
έχω φτάσει στο σημείο να γίνομαι κακός και απεχθής σε πολούς, και κάποιοι να έχουν
σχηματίσει και μια λάθος αντίληψη για μένα..
εγώ ένα έχω να πώ...ο θεός να βάλει το χέρι του, γιατί έτσι όπως έχουν στήσει το
ελληνικό δημόσιο, η χώρα είναι καταδικασμένη...είτε θέλετε να το πιστέψετε είτε όχι,
αυτή είναι η αλήθεια...
με 110 δις έξοδα και 90 δις έσοδα έχεις κλείσει στον πρώτο μήνα...αν τα έσοδα λοιπόν
είναι στα 90 δις, η ελλάδα, θα πρέπει να έχει μάξιμουμ τα μισά για έξοδα...για να μπορεί
να έχει λεφτά στα ταμεία της, έτσι ώστε να βοηθήσει την επιχηρειματικότητα, να μπορεί
να αποπληρώνει τις δόσεις της, και να αυξήσει την ανταγωνιστηκότητα...

Monsta
20-06-11, 19:15
τες πα...θέλω να γράψω και εδώ κάνα κατεβατό, αλλά με αυτές τις κ@λοσυζητήσεις,
έχω φτάσει στο σημείο να γίνομαι κακός και απεχθής σε πολούς, και κάποιοι να έχουν
σχηματίσει και μια λάθος αντίληψη για μένα..
εγώ ένα έχω να πώ...ο θεός να βάλει το χέρι του, γιατί έτσι όπως έχουν στήσει το
ελληνικό δημόσιο, η χώρα είναι καταδικασμένη...είτε θέλετε να το πιστέψετε είτε όχι,
αυτή είναι η αλήθεια...
με 110 δις έξοδα και 90 δις έσοδα έχεις κλείσει στον πρώτο μήνα...αν τα έσοδα λοιπόν
είναι στα 90 δις, η ελλάδα, θα πρέπει να έχει μάξιμουμ τα μισά για έξοδα...για να μπορεί
να έχει λεφτά στα ταμεία της, έτσι ώστε να βοηθήσει την επιχηρειματικότητα, να μπορεί
να αποπληρώνει τις δόσεις της, και να αυξήσει την ανταγωνιστηκότητα...


Τόσο απλά! ^

Και μετά πρέπει ν ακούμε τους λακαμάδες να ζητάνε εκλογές και να τσακώνονται στα παραθυράκια...

Εν τω μεταξύ κανένας τους δε τολμά (ούτε και πρόκειται) να βάλει χέρι στο δημόσιο....

nikos1400
20-06-11, 19:34
Μιλαμε βεβαιως οτι ειναι "top heavy",
αν με καταλαβαινετε...

Γι'αυτο και δεν εχουνε ακουμπησει μεχρι τωρα.
Μη μου πειτε οτι οι εποχικοι πυροσβεστες
(που πηγανε φετος -50ευρω το μηνιατικο)
ειναι το αγκαθι του προϋπολογισμου.
;)

Κατι διευθυντες,
κατι συμβουλοι,
κατι ειδικοι συμβουλοι,
κατι υπαλληλοι βουλης,
κατι...κατι...κατι....

Monsta
20-06-11, 19:48
Δε μας αφορούν Νίκο οι 'λεπτομέρειες'. Ούτε ήθελα ποτέ ν ασχοληθώ με τα κρατικά προβλήματα. Δεν ήθελα ας πούμε να μάθω ότι οδηγός στην ΕΘΕΛ παίρνει 2.200 / μήνα για εργασία 3 x βδομάδα x 4 ώρες / ημέρα ή τα εξωφρενικά μεροκάματα των υπαλλήλων του ΟΣΕ ή για τους συνδικαλιστές της ΔΕΗ με τις βίλες στα ΒΠ, τα επιδόματά τους και τις απίστευτες παροχές τους....

Γι αυτό υποτίθεται ότι υπάρχουν οι πολιτικοί να βάλουν τη τάξη. Εγώ έχω τις δικές μου σκοτούρες ν ασχοληθώ.


Βέβαια τα πανε οι 'ξένοι' μία, δύο, τρεις....δεκατρείς. Σοβαρές αλλαγές πάντως δε βλέπουμε να γίνονται.

Thomelef
20-06-11, 20:00
Δε μας αφορούν Νίκο οι 'λεπτομέρειες'. Ούτε ήθελα ποτέ ν ασχοληθώ με τα κρατικά προβλήματα. Δεν ήθελα ας πούμε να μάθω ότι οδηγός στην ΕΘΕΛ παίρνει 2.200 / μήνα για εργασία 3 x βδομάδα x 4 ώρες / ημέρα ή τα εξωφρενικά μεροκάματα των υπαλλήλων του ΟΣΕ ή για τους συνδικαλιστές της ΔΕΗ με τις βίλες στα ΒΠ, τα επιδόματά τους και τις απίστευτες παροχές τους....

Γι αυτό υποτίθεται ότι υπάρχουν οι πολιτικοί να βάλουν τη τάξη. Εγώ έχω τις δικές μου σκοτούρες ν ασχοληθώ.


Βέβαια τα πανε οι 'ξένοι' μία, δύο, τρεις....δεκατρείς. Σοβαρές αλλαγές πάντως δε βλέπουμε να γίνονται.

έτσι όπως το λέει ο κώστας είναι...ούτε πολιτικοί είμαστε ούτε και οικονομολόγοι...
τα νούμερα μιλάνε μόνα τους...110 δις έξοδα, 90 δις έσοδα...τι και πως, δεν είναι
για να κάνουμε κουβέντα...ένα παιδάκι 10 χρονών να ρωτήσεις, θα σου πεί πως αυτό
το πράγμα πρέπει να διορθωθεί...οι υπηρεσίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα
όπως τους αρέσει να παρουσιάζονται...είναι επιχειρήσεις, οι οποίες πρέπει να έχουν
έσοδα και να είναι κερδοφόρες.

fanisk
20-06-11, 20:10
Εχουμε και τους μ@λακες της ΓΕΝΟΠ που με 5.700 βγαινουν στα καναλια ως αγανακτισμενοι για να πουν το πονο τους. :ranting2:

GEORGE316
21-06-11, 07:39
Ο λογος που ανοιγω συνεχεια τετοια θεματα δεν ειναι ουτε να χαρακτηρισω η να χαρακτηριστουν ανθρωποι ουτε να οργανωσω επανασταση!
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οτι στα τοσα θεματ απου εχουν ανοιξει γυρω απο την οικονομικη και πολιτικη κατασταση τοσο απο μενα,οσο και απο αλλα παιδια,κανενας δεν εχει πει μεχρι τωρα οτι "καλα κανει η κυβερνηση και μας εχει ξεσκισει.μπραβο τους γιατι κανενας δεν τολμησε μεχρι τωρα να το κανει"
ολοι ειναι αγανακτισμενοι.ολοι ειναι απογοητευμενοι,ολοι ειμαστε δεσμιοι καταστασεων.
ο βενζινας που βγαινει και παραπονιεται,αλλα μεσα στο πλυντηριο που "δεν δουλευει" εχει τη Μ5 εμενα δε με συγκινει.
ο γενοπ δεη που οπως ειπατε παιρνει 5.700 με βιλα στα βπ,δε με συγκινει.
ο βουλευτης που μου το παιζει θιγμενος που τον φωναζουν κλεφτη και "καταπατειται η δημοκρατια" μου προκαλει εμετο.
ΟΜΩΣ τα ΜΜΕ καθημερινα ασχολουνται με το μνημονιο και το τι ειπε ο ενας και ο αλλος,με δημοσιογραφους που φωναζουν τους πολιτικους και κουβεντιαζουν πινοντας καφε και αν θελουν λιγη ενταση τους αφηνουν να τσακωνονται λιγο μεταξυ τους,οχι βεβαια λεγοντας γνωμες για το τι πρεπει να γινει,αλλα για το ποιος εφερε τη χωρα εδω πριν 5 χρονια,ενω τις περισσοτερες φορες,υπουργοι που εκαναν τις λαμογιες τοτε κατηγορουν τους αλλους υπουργους που εκαναν τις αλλες λαμογιες λιγο πιο υστερα..
αντε να βαλουν και κανενα ρεπορταζ απο κανα γερο στη λαικη...
εχουν φωναξει ποτε ενα πολιτη?να καθισει διπλα στον υπουργο και να του τα ψαλει?
εχουν παρει ποτε την "καμερα" να πανε να τη στησουνε κρυφα σε ταμεια απο σουπερ μαρκετ,να ακουσουν τι λενε οι υπαλληλοι και οι πελατες?
γιαυτο το λογο αυτο το "εικονικο καφενειο" που παντα επαιζε το ρολο του στη δημοκρατια,εχει σκοπο να ακουστουν αποψεις ανθρωπων που λιγο η πολυ γνωριζουν κατι απο το δικο τους μετεριζι.
πολιτικοι που μας βαζουν.......με αισθημα ευθυνης
συνδικαλιστες που κανουν απεργια βγαζοντας 4.000 ευρω το μηνα,κατεβαζοντας τους διακοπτες και ο χ... να μενει χωρις ρευμα και ειναι ανεργος.
επιτελους.φτανει.
κανενας δεν εχει αναφερει μεχρι τωρα ποιος ο λογος να παρουμε και δευτερο δανειο.
πηγαν ολα καλα με το πρωτο και μας αρεσε?
μηπως δεν πηγαν καλα με το πρωτο???γιατι δεν πηγας?αφου το πηραμε για να μη χρεωκοπησουμε.το εχουμε εκταμιευσει σχεδον ολο και παλι η λεξη χρεωκοπια δεν σταματησε να λεγεται απο εμας,τους ευρωπαιους και το παγκοσμιο οικονομικο κυκλο εδω και ενα χρονο,απο τοτε που μπηκαμε στο δανειο.
το δευτερο δανειο με ποιο τροπο θα το ξεπληρωσουμε?
που θα μας οδηγησει?
οι μισες αληθειες λεγονται στο κοινοβουλιο απο δηθεν αριστερους που καιγονται για το λαο ,αλλα ξεκινησαν απο συνδικαλιστες και καθοντας σπιτι τους και πληρωνονταν ενω ο συναδελφος τους καλυπτε την θεση του για να μαχαιται αυτος για τα δικαιωματα του.
και μαλιστα αν καποιος πει οτι τοτε με τη χουντα ηταν καλυτερα ονομαζεται και φασιστας...
σημερα εχουμε χειροτερη χουντα..
οχι μονο χουντα,αλλα και απαξιωση.
τοτε ηξερες και σου ελεγαν.αν βρισεις το παπαδοπουλο θα σε κλεισω στη μπουζου.
σημερα σου λενε...πες οτι θες δημοκρατια εχουμε.εγω θα βγαλω ενα νομο,θα σου παρω το σπιτι,θα αφησω ανεργους τους γονεις σου.......και παει λεγοντας....
και στο τελος να ερχεται να σου λεει..ολα καλα?και εσυ να λες ναι!
εγω δεν το γουσταρω αυτο.