PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΓΡΑΕΡΙΟ



GIWRGOSPR
14-06-11, 12:15
καλησπερα παιδες....ειμαι ενα βημα πριν βαλω υγραεριο στο αμαξι....και ξαφνου ακουω το μεσοπροθεσμο....αυξηση του φυσικου αεριου.....πως συνδεεται φυσικο αεριο και υγραεριο......θελω βοηθεια....1350 ευρω ειναι αυτα.......εννοω η μετατροπη:ranting2:

stefm5
14-06-11, 12:19
περίμενε λίγο ακόμα...είπαν και στο υγραέριο

paganis
14-06-11, 12:21
οσοι κανουν χρηση υγραεριου εδω και καιρο...ειχαν τρελλα οικονομικα οφελη! οι ''αργοπορημενοι'', θα αργησουν πολυ να κανουν αποσβεση...ποσο μαλλον να βγαλουν και κερδος! πιστευω πως σε αυτο το αγνωστο καθεστως...οποιαδηποτε τετοιου ειδους ''επενδυση''....κρινεται αμφιβολη....! κρατα τα λεφτα σου και ελαχιστοποιησε τις διαδρομες σου....

GIWRGOSPR
14-06-11, 12:24
αυτο ειναι το θεμα,,,μου αρεσει να γυρναω.......να κανω βολτουλες.............

paganis
14-06-11, 12:31
αν το βαλεις τωρα...ειμαι σιγουρος πως δεν θα δεις μεγαλο οφελος! η τιμες στην τοποθετηση ειναι στα υψη....και το διαστημα που το υγραεριο θα προσεγγισει την τιμη της βενζινης μικρο...! αν οντως ανεβει το υγραεριο...(που θα ανεβει συντομα)...τουλαχιστον να επωφεληθεις απο τις μειωμενες τιμες, που θα προκαλεσει η μειωμενη ζητηση στην τοποθετηση υγραεριου...

Bassakos
14-06-11, 12:47
οπως ειπαν και τα παιδια υπομονη εως να δεις τι θα γινει με τις τιμες κτλ κτλ
και βλεπεις

stavr
14-06-11, 13:05
απο οτι ακουγεται θα πεσει η τιμη στο πετρελαιο μιας και γινεται πλεον η φορου σε αυτο της θερμανσης, δεν νομιζω ομως να αφησουν το υγραεριο χαμηλα.....σκεφτειται....ολα ηταν χαμηλα - προσιτα, σπιτια, αυτοκινητα, σκαφη κτλ και τωρα .......σε ολα μπαινει χερι (δαχτυλο καλυτερα) μεσω των φορων με σκοπο την αμεση εισπραξη απο το κρατος. Δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να ανεβασουν το φορο και στο υγραεριο.........κατα τη γνωμη μου ερχετε κι αυτο ....και συντομα μαλιστα!!! Γνωμη μου.......περιμενε!!!

ΔημήτρηςΜ3
14-06-11, 15:09
και να βλεπατε χθες τους φακελους του παπαχελα τη ελεγαν...
οι Αλβανια εχει χρονια που βγαζει το πετρελαιο και εμεις εχουμε λεφταααααααααααα!!!

GEORGE316
14-06-11, 15:13
και η δικη μου γνωμη ειναι να μην το βαλεις τωρα.
ειναι μεγαλο το ποσο που πρεπει να δωσεις και το "παγωμα" υποτιθεται της τιμης ειναι τοσο σιγουρο οσο και το "λεφτα υπαρχουν"
αυτοι ξερουν ποσα κιτ εχουν τοποθετηθει και απο ελλαδα και απο βουλγαρια.επρεπε να ειχαμε βαλει πριν δυο χρονια που ξεκινησε η φαση.τωρα θα τα ειχαμε κανει αποσβεση.με τα σημερινα δεδομενα εγω παντως δε θα βαλω.

Samaro
14-06-11, 16:23
Είναι προφανές, ότι οι εξαγγελίες αφορούν το φυσικό αέριο στα ακίνητα.
Ομως ακόμα και έτσι, νομίζω ότι οι έμποροι δεν θα αφήσουν την ευκαιρία κερδοσκοπίας και θα αυξήσουν και την τιμή στο αέριο κίνησης..

GIWRGOSPR
15-06-11, 00:19
ρε παιδες αντε κ το αυξησουν ,,τωρα εχει 0,76 ποσο να το πανε????1,26???παραπανω πως μπορουν?

stavr
15-06-11, 07:04
Γιωργο....οταν πηρα το αυτοκινητο το Δεκεμβριο του 2008 η βενζινη ειχε 0.9 ευρω αν δεν κανω λαθος....τωρα ολοι ξερουμε που εχει παει!!! κι απο οτι γνωριζουμε η τιμη του βαρελιου πετρελαιου δεν εχει ανεβει τοσο....αρα ειναι ολη η αυξηση σχεδον, ΦΟΡΟΙ!!! Νομιζω οτι μπορει να γινει το ιδιο και με το LPG πολυ ευκολα, καθαρα για εισπρακτικους λογους!

sostos123
13-02-12, 10:51
akouste na sas po! an exeis polla kubika amaksi einai kala na mpei to ygraerio!!! alla uparxei ena problhma! ego exo mia 330ci to phga se enan sthn metamorfosh kai exo sxetika panta mikro-megaloproblhmatakia!!! nomizo einai dyskolo na to baloyn se 6kulindro!!!olo murizei den moy kleinoyn ranteboy giati exei panta kosmo kai kinhsh kai den ksero ti na kano! me toys tupous ekei ta exo paiksei!!! an exei kanenas kalo sunergeio as moy to pei! aytos ekei den kanei gia 6kulindra!exo apelpistei! oti apories rothste me!!! an exete sunergeio gia LPG bohthiste me!!!OXI STHN METAMORFOSH!!!

120ie87
13-02-12, 11:00
γράφε με ελληνικά φίλε....ΤΑ GREEKLISH AΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ! (γραμμένο απο συντονιστή BILL007)

1. τι σύστημα lpg έβαλες στο αυτοκίνητό σου? (επωνυμία-γενιά lpg)
2. πως λέγεται το μαγαζί, επειδή στη μεταμόρφωση αν υπάρχουν και άλλα, τότε δυσφημίζονται και αυτά χωρίς να φταίνε (τουλάχιστον για τη δική σου περίπτωση).
3. σου ανάβουν λαμπάκια check engine στο αμαξι και πας αντιπροσωπεία για να τα σβήσεις?
4. έχεις πρόβλημα στο ρελαντί?
5. παρουσιάζει κομπιάσματα στη λειτουργία σε χαμηλές στροφές ή στην πόλη?
6. ανεβάζει άνετα μέχρι τον κόφτη?
7. η κατανάλωση που κυμαίνεται (lts/100km) σε σχέση με τη βενζίνη στην πόλη?
8. στην πράξη σε μια διαδρομή με νορμαλ ταχύτητες ας πούμε 200km-300km πόσα χρήματα ήθελες με βενζίνη και πόσα με lpg?

ntinos
13-02-12, 11:04
καν γιου τραϊ εκγεν ιν γκριικ ?