PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΗΜΑΡΤΟΝ!!!



GEORGE316
10-06-11, 09:06
https://news247.gr/ellada/eglima/astynomia_pyrosvestikh_limeniko_eggrafo_fwtia_savv atokyriaka.1101644.html

διαβαζα αυτη την ειδηση και πραγματικα ανατριχιασα.
καθε μερα που περναει και νομιζουμε οτι πιασαμε πατο,ανακαλυπτουμε οτι μας πατανε το κεφαλι πιο πολυ.
τη στιγμη που το ζητημα της μεταναστευσης,παρανομης και μη παιρνει διαστασεις.
για να ξεκαθαρισουμε κατι.
εμεις οι ελληνες τα τελευταια 15 χρονια ζουμε μεσα απο τις τηλεορασεις.
αμα δεν το δειξει η τηλεοραση....δεν υπαρχει.
δυσφορια για τη μεταναστευση εγω ακουγα απο τους γειτονους μου οταν ημουν στο γυμνασιο και ειχε αρχισει η μαζικη προσελευση...
ακομα πιο εντονες διαμαρτυριες απο πολιτες διαφορων οικονομικων επιπεδων σε διαφορετικα μερη της πολης μου θυμαμαι να εχω ακουσει και κατα το λυκειο,οπως και προβλεψεις πρεσβυτερων για το μελλον,οπως θα μας σβησουν σαν λαο..θα σταματησουμε να κανουμε το σταυρο μας θυμαμαι ενας πολυ χαρακτηριστικος γερακος στη πλατεια αριστοτελους,καθως κατεβαινα για να παω τοτε στη δουλεια μου...
παρολα αυτα ποτε καμμια κυβερνηση,καμμια τηλεοραση δεν αποδεχοταν οτι υπαρχει σκοπος και προβλημα στους μεταναστες.
δεν εχω κανενα προβλημα με οποιοδηποτε χρωμα ανθρωπου.απολυτως κανενα.
ομως οταν παω στο σπιτι ενας ανθρωπου εγω προσωπικα βγαζω τα παπουτσια μου ακομα και οταν η νοικοκυρα μου λεει μη μη τα βγαζεις θα σκουπισω.προσαρμοζομαι στο χωρο που βρισκομαι και σεβομαι τη φιλοξενια που μου προσφερεται.κατι που δεν εχει συμβει με τους μεταναστες στη χωρα μας.
τρανη αποδειξη τα σχολεια....
ταυτοχρονα ομως τιθεται σοβαρο θεμα εθνικης κυριαρχιας,ειδικα οταν η ανυπαρκτη απο ηγεσια και οχι απο δυναμικο αστυνομια,αδυνατει να προστατεψει πολιτες οχι λογω ανικανοτητας,αλλα λογω προυπολογισμου.
σε αυτο το σημειο να τονισω κατι.
ακομα και τα "στραβαδια" αστυνομικοι που βγαινουν απο τη σχολη,λεμε οτι δεν εχουν εκπαιδευτει...
δεν φταινε εκεινοι.....αυτοι που τους εκπαεδευουν φταινε...
προσωπικα στη Λ' μοιρα καταδρομων οπου υπηρετησα εχω δει ανθρωπο καχεκτικων διαστασεων και ελαχιστης μυικης δυναμης,να "μεταμορφωνεται" σε ικανο λοκατζη απο τα χερια του λοχαγου και του αρχιλοχια μου.
το παιδι εκεινο που παρουσιαστηκαμε μαζι στη ρεντινα και οταν σηκωσε το bergen πρωτη φορα επεσε μπροστα μου,εγινε ενας τυπος που σε ασκησεις ηταν δυνατος στο ποστο του.
αυτο το μικρο λογιδριο απο εμενα και τη καλημερα μου.

nikos1400
10-06-11, 19:29
τι να λεμε παλι...

ακομα δεν εχει γινει το ντου μεσ'τη βουλη...?