PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάνονται οι μνήμες του stereo μόλις το αυτοκίνητο πάρει μπροστά



loulis
09-06-11, 13:43
Γειά χαρά σε όλους.
Έχω το εξής πρόβλημα. Σε e36 άλλαξα το μαμά stereo με ένα άλλο. Τα καλώδια σίγουρα έχουν συνδεθεί σωστά (με adapter απο ebay) γιατί τα έχω μετρήσει με πολύμετρο. Σβήνω τη μηχανή, βγάζω το κλειδί, κλείνει το stereo. Ανοίγω το διακόπτη (χωρίς να βάλω μπροστά τον κινητήρα) όλα ΟΚ (επανέρχεται στη θέση που ήταν την τελευταία φορά). Μόλις όμως βάλω μπροστά τον κινητήρα, (τότε που όλα τα ηλεκτρικά και οι ενδείξεις σταματάνε για λίγο π.χ. ρολόι, θερμοκρασία, clima κλπ.) τότε το stereo χάνει τις μνήμες τους και επανέρχεται στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Το μόνο που έκανα είναι να συνδέσω τον adapter στο βύσμα της bmw ωστε να πάρω τις υποδοχές ISO-A & B για το νέο stereo. Όταν παίζει όλα είναι ΟΚ, το μόνο πρόβλημα είναι ότι επανέρχεται στις εργοστασιακές ρυθμίσεις όποτε ο κινητήρας ξεκινά.
Τί κάνω λάθος; Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

Kostas_1
09-06-11, 13:45
Καλως ηρθες.

Καπου υπαρχει βραχυκυκλωμα και οταν κοβει τα ρευματα για να βαλει μπρος το κινητηρα, κοβει και το μονιμο ρευμα που βασταει τις μνημες.

Θελει ψαξιμο με πολυμετρο, ενα ενα τα καλωδια να δεις πιο πρεπει να συνδεθει που...

loulis
09-06-11, 16:43
Τι εννοείς; Από το βύσμα του αυτοκινήτου τα καλώδια πάνε σωστά, 1 προς 1, στην υποδοχή του ραδιοCD. Οι μετρήσεις με πολύμετρο έγιναν ως εξής:

α) κλειδί εκτός διακόπτη
(ραδιοCD κλειστό): τάση κίτρινο-μαύρο 12V, κόκκινο-μαύρο: 0V

β) κλειδί στο διακόπτη ON, κινητήρας OFF
- ραδιοCD κλειστό: τάση κίτρινο-μαύρο 12V, κόκκινο-μαύρο: 12V
- ραδιοCD ανοιχτό: τάση κίτρινο-μαύρο 12V, κόκκινο-μαύρο: 12V (νομίζω κάτι λιγότερο από 12V).

κίτρινο: μόνιμη τάση (από το βύσμα του αυτοκινήτου)
κόκκινο : τάση που ελέγχεται από το διακόπτη/κλειδί (από το βύσμα του αυτοκινήτου)
μαύρο: γείωση (από το βύσμα του αυτοκινήτου).

Τι πρέπει άλλο πρέπει να μετρήσω;

giorgos320d
09-06-11, 17:16
να ελενξεις αν ο ανταπτορας που πηρες απο ebay στελνει σωστα τα καλοδια στα αντιστιχα του cd. Moυ εχει τηχει ο ανταπτορας να εχει σε αλλη θεση το σταθερο ρευμα. Κουμποσε αρσενικο θυλικο και ελενξε προσεκτικα αν ταυτηζοντε τα καλοδια.

Jimmakos
09-06-11, 17:33
Στο Radio CD σου υπάρχουν 3 καλώδια τροφοδοσίας.

Κίτρινο = Memory
Κόκκινο = Power ACC (Διακόπτης)
Μαύρο = Ground (γείωση)

εκεί που είναι το κίτρινο θα συνδέσεις το κόκκινο και εκεί που είναι το κόκκινο θα συνδέσεις το κίτρινο, κοινώς θα κάνεις "σκάτζα" και το πρόβλημά σου θα εξαφανιστεί.

Το ότι χάνει τις ρυθμίσεις μόλις δώσεις μίζα δεν είναι βραχυκύκλωμα, το δικό μου σβήνει για την ακρίβεια όταν μιζάρω για να μην χαλάσει απο "υπόταση"

Απλά ο αντάπτορας έχει ανάποδα τα 2 καλώδια (κίτρινο/κόκκινο) για αυτό χάνει τις ρυθμίσεις.....

Το κίτρινο της μνήμης παίρνει μόνιμο ρεύμα απο την μπαταρία για να καταλάβεις ενώ το κόκκινο παίρνει απο τον διακόπτη για να σβήνει μαζί με τα υπόλοιπα του αυτοκινήτου και να ανάβει επίσης....

loulis
09-06-11, 18:00
Το έχω δοκιμάσει αυτό. Έχω αλλάξει το κόκκινο με το κίτρινο και μόλις βγάλω το κλειδί τότε χάνονται οι μνήμες.

Η συνδεσμολογία είναι σωστή, όπως έρχεται από το βύσμα του αυτοκινήτου και όπως την θέλει το ραδιοcd. Προσέξτε: Σβήνω τη μηχανή, βγάζω το κλειδί, κλείνει το stereo. Ανοίγω το διακόπτη (χωρίς να βάλω μπροστά τον κινητήρα) όλα ΟΚ (επανέρχεται στη θέση που ήταν την τελευταία φορά). Μόλις όμως βάλω μπροστά τον κινητήρα, (τότε που όλα τα ηλεκτρικά και οι ενδείξεις σταματάνε για λίγο π.χ. ρολόι, θερμοκρασία, clima κλπ.) τότε το stereo χάνει τις μνήμες τους και επανέρχεται στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν ξεκινά να πάρει μπροστά ο κινητήρας.

Kostas_1
09-06-11, 18:05
Μαλιστα...

για μετρα με το πολυμετρο το κίτρινο-μαύρο που ειναι η μονιμη παροχη τη στιγμη που βαζεις μπρος. Πεφτει η ταση? Οποτε το στερεο δεν κραταει μετα τις μνημες...

και τοτε στο μαμα στερεο πως τις κρατουσε :think:?

georgebmw
13-09-11, 13:40
εγω οταν το ειχα παθει αυτο στο 36αρι μου απλος αλλαξα κιτρινο με κοκκινο κ ολα οκ