PDA

Επιστροφή στο Forum : E90....περιμενωντας το θαυμα



michaelp900
09-06-11, 02:08
Κατοχος Ε90 320i αγορασμενη καινουρια 02/2008 με 32.000κμ τωρα
Το αμαξι το πρωτο καιρο εβγαλε αντλια νερου....αδιανοητο.Αλλαχτηκ μεσα στην εγγυηση
Τους τελευταιους μηνες εχρηζε αλλαγης του 3ου πολλαπλασιαστη απο τους 4 μαζι με τα μπουζι. (Επισης και αυτο)
Καλοκαιρι του 2009 καιει μια ασφαλεια με αποτελεσμα να μην κλειδωνουν και ξεκλειδωνουν ολες οι πορτες απο το αμαξι και με το φοβο μην γινει μ...κια μενω ξαγρυπνος στο αμαξι μεχρι να ερθει το Χ5 mobile.Αλλαζεται και η ασφαλεια.
Τον τελευταιο μηνα εκει που ειμουν σταθερα στις 2.200 στροφες πηγαινα να κανω kickdown και το αμαξι κομπιαζε,αναβε το λαμπακι του κινητηρα και μετα απο λιγο εσβηνε.Το παω στην αντιπροσωπεια και μου λενε ειναι λογο ακινησιας και λεω μεσα σου τι αλλη π...ρια θα ακουσω.
Κινουμαι καθημερινα το τελευταιο καιρο και βλεπω πως το ξανακανει.Φανερα εκνευρισμενος το ξαναπηγαινω,το ελεγχουν και μου λενε.............μετρητης του διοξειδιου του ανθρακα.Κοστος μαζι με εργασια 510γιουργιααα.
Γινεται αιτηση στης bmw hellas για αλλαγη χωρις κοστος λογο λιγων χιλιομετρων αλλα...το απορριπτουν.
Γινεται αιτηση στον κ.Αδαμιδη μηπως και μπορει να κανει κατι αυτος....αναμενεται απαντηση.

Και σκεφτομαι....ποσο μ...κας μπορει να νιωσει καποιος για ενα αμαξι τοσων χιλιαδων,με πραγματικα χαλαρη χρηση και με τοσα λιγα χιλιομετρα..?Εχω φτασει στο σημειο να φοβαμαι μην μου μεινει στο χερι το αμαξι καμια μερα η με αφησει στο δρομο.Αντιθετως το vw polo 6n που εχω επισης καινουριο αγορασμενο 11/1997 με 125.000κμ αν ειχε στομα να μιλησει με οσα τραβηξε θα μου εριχνε χριστοπαναγιες.Μετα απο 14 χρονια απο τον ιουνιο 2010 μου εβγαλε αντλια βενζινης,πολλαπλασιαστη,ντ ιζες του σασμαν και ψαλιδι οδηγου.τα 2 τελευταια ναι εγω φταιω γιατι τα κοπαναω.Ειναι το αισθημα που εχεις πως αυτος ο κουβας δεν θα με αφησει πουθενα...ενω οποτε οδηγαω το Ε90 κοιταω στο σταυρο και λεω μην με αφησεις.

Θεωρω απαρεδεκτη την bmw γιατι δεν ειναι λογικα αυτα τα προβληματα σε τοσο καινουριο αμαξι και διαφορετικης κατηγοριας του Polo και φυσικα δεν ειμαι καθολου διατεθημενος να τους ακουμπισω το μωβ χαρτονομισμα.

Υπαρχει κατι που να μπορω να κανω κυριοι...?
:thnx:

giannis_compact
09-06-11, 02:35
Δυστυχώς άμα δεν γίνει δεκτή και η αίτηση από τον Αδαμίδη θα πρέπει να πληρώσεις!Για μια δεύτερη γνώμη μπορώ να σε στείλω κάπου αλλού και σου εγγυόμαι ότι ο άνθρωπος που θα σε στείλω θα σου πεί τί έχει το αμάξι και τί μπορείς να κάνεις!!

michaelp900
09-06-11, 02:37
Σε ποιον λες ρε Γιαννη..?

giannis_compact
09-06-11, 02:40
Σε έναν ηλεκτρολόγο που πίσω από το Ιπποκράτειο που ασχολείται κατά κύριο λόγο με BMW!

michaelp900
09-06-11, 02:44
Στειλε μου με πμ αν μπορεις σε παρακαλω τα στοιχεια του.

giannis_compact
09-06-11, 02:46
Έχεις πμthumb

Jimmakos
09-06-11, 02:48
Στείλε email στην μαμά bmw του εξωτερικού φίλε.....

Περιέγραψέ τους τι συμβαίνει και τι σου είπαν εδώ οι δικοί μας. Πιστεύω θα βγάλεις άκρη!

giannis_compact
09-06-11, 03:00
Στείλε email στην μαμά bmw του εξωτερικού φίλε.....

Περιέγραψέ τους τι συμβαίνει και τι σου είπαν εδώ οι δικοί μας. Πιστεύω θα βγάλεις άκρη!

Πάλι χλωμό το κόβω Δημήτρη!:thumbsdown:

Jimmakos
09-06-11, 04:20
Πάλι χλωμό το κόβω Δημήτρη!:thumbsdown:

Τουλάχιστον Γιαννάκο θα έχεις εξαντλήσει όλες τις πιθανότητές σου

DionisisM5
09-06-11, 08:32
Ενας φιλος μου το 2007 ειχε παρει απο τον αδαμιδη καινουργια BMW Ε90 316 και τον ειχε καθε μερα και προβλημα τον ειχε ταραξει δεν ξερω το λογο μηπως ηταν προβληματικο μοντελο....:thumbsdown::thumbsdown:

Ειχε και αυτο το προβλημα με τις στροφες που λες φιλε αλλα δεν ξερω και τη αλλα ειχε.....Το μονο που ξερω ειναι οτι την εδωσε πισω στον αδαμιδη...δεν το κρατησε το αυτοκινητο παντος

michaelp900
09-06-11, 15:54
Και πολυ καλα εκανε.Εχω φτασει να κοιταω το αμαξι και να μη γουσταρω καν να το οδηγησω....καλυτερος ο κουβας μου.
Τελικα οσο πιο παλιο....τοσο πιο καλο....

Monsta
09-06-11, 16:02
Χ6 35i πελάτη μου και στις 23.000 χλμ τον έχει ήδη αφήσει στο δρόμο από αντλία καυσίμου (3 εβδομάδες συνεργείο...περίμεναν ανταλλακτικό), ενώ προχτές με πήρε τηλέφωνο να μου πει ότι ξαφνικά το ταμπλό έγινε χριστουγεννιάτικο δέντρο και τον άφησε αυτή τη φορά από τουρμπίνα.

Jimmakos
09-06-11, 17:42
Ρε παιδιά το παρατηρείτε πως ότι βγαίνει καινούριο είναι προβληματικό?

Δηλαδή ένας σκασμός λεφτά και κάνεις τον Σταυρό σου να μην σε αφήσει?

individual
09-06-11, 18:19
πολλοι απο εμας σιγουρα αναπολουμε τα ε30-μ40-ε36-ε34.....
οταν παθαινουμε καποια ζημια......
λεγοντας παντα....'''σιγα να μην το παθαινε αυτο το μ40'''!!!!!

paganis
09-06-11, 18:27
οι αντιπροσωπειες, κρατιουνται απο τα σερβις και οχι απο τις πωλησεις! καθε ανταλλακτικο εχει προκαθορισμενη ημερομηνια ληξης( πολλες φορες μικροτερης διαρκεια..σπανια μεγαλυτερης)...οποτε οι αντικαταστασεις ανταλλακτικων ειναι στο προγραμμα
!..κλεφτες θα γινουνε (περισσοτερο απο οτι ειναι??) ??! το κακο ειναι με τις παρτιδες ελλατωματικων ανταλλακτικων...που οι αντιπροσωποποιες γνωριζουν αλλα σιωπουν, αρνουμενες την αντικατασταση τους!

fanisk
09-06-11, 18:40
Αφου κραζουμε τη BMW, ας καταθεσω και εγω..

Κατα καιρους διαβαζα στο zpost για "sticky steering". Δεν εδινα σημασια γιατι δεν ειχα προβλημα. Μη πω δεν ανοιγα καν το θεμα να το διαβασω. Το τελευταιο μηνα κατι νυχτες με πολυ σκισιμο σαν να ενιωθες ενα κολλημα..

Στη Πανελληνια, στο γνωστο οικοπεδο που τα αφησαμε ολοι, με τον ηλιο νταλα που λεμε και στο χωριο.. το αμαξι εβρασε. Ειχε μεινει τοσες ωρες.. οταν ηρθε η ωρα να φυγουμε για να στριψεις το τιμονι επρεπε να παιζεις με τον Ζαμπιδη. Η επαναφορα ειχε θεμα μεχρι να κρυωσει το αμαξι.

Γυρισα και ανοιξα zpost, οι Αμερικανοι σε : σκισιμο, θερμοκρασιες, χειμωνα με καλοριφερ στο τερμα ζεστο, εχουν προβλημα οπως ειχα εγω προχθες, sticky steering column η διαγνωση. Κοστος ανταλλακτικου καινουριου 1600¤, αρκετοι το εχουν αφησει ετσι ομως μιας και προβλημα εχεις οταν το αμαξι εχει βρασει, και μεχρι να κρυωσει λιγο.

:thumbsdown:

Thomelef
09-06-11, 20:39
Ρε παιδιά το παρατηρείτε πως ότι βγαίνει καινούριο είναι προβληματικό?

Δηλαδή ένας σκασμός λεφτά και κάνεις τον Σταυρό σου να μην σε αφήσει?

αφού όλα τα μεγάλα εργοστάσια που φτιάχνουν τα παρτς, στην ευρώπη κάνουν
μόνο το distribution πλεον...η παραγωγή δυστηχώς γίνεται στην άλλη άκρη του
πλανήτη, ή έστω τα σημαντικότερα εξαρτήματα των παρτς...τυχαίο που με το
που εμφανίστηκε η κίνα στην αγορά όλα τα προιόντα είναι προβληματικά???:original:

spyrosK
09-06-11, 21:50
χωρις να θελω να υποβαθμισω το προβλημα του καθενος που αγοραζει BMW, δινει ενα σκασμο λεφτα και του βγαζει χιλια δυό προβλήματα, πιστευω οτι αν και απο οτι φαινεται οι καινουριες σειρες παρουσιαζουν προβληματα που δεν υπήρχαν παλιότερα, η αξιοπιστία της εταιρίας δεν επηρεαζεται απο κάποια "παθητικά" αυτοκίνητα που σ ενα forum σα κι αυτό ο κατοχος θα γραψει το θεμα ενω πολλοι αλλοι που δεν εχουν προβλημα ουτε καν που ασχολούνται. Σε οποιο forum και να μπεις τετοια θα διαβασεις...εμενα παντως το Ε83 μου μια χαρα ειναι:thumbsup:

oasisa
09-06-11, 23:06
Ρε παιδιά προβληματίζομαι για το αν ήξερα το φορουμ πριν πάρω bmw ίσως και να μην αγόραζα με τοσα που διαβάζω.απο την άλλη σκέφτομαι και αυτά που λεει ο spyrosK. πάντως με το vectra που είχα μοντ. 2003 καινουργιο δεν είχα πραγματικά κανένα θέμα και δεν το πρόσεχα οπως το bmw.τώρα έχω αγχος για το τι ζημιά μπορεί να μου βγάλει.ισως είναι υπερβολή αλλά ετσι σκεφτομαι. και λέω μηπως έκανα μακακία που το έδωσα!!!!

tokiko
09-06-11, 23:53
Θα πω τι γνώμη μου αλλά δεν θέλω να παρεξηγηθώ...Δεν νομίζω πως φταίει η BMW στο πρόβλημα του φίλου michaelp900.
Μια μικρή παρένθεση, το δικό μου (335i) κοντά στα 97.000km μου έβγαλε πρόβλημα με την αντλία βενζίνης υψηλής πίεσης η οποία πρεσάρει περίπου 150-200bar αν θυμάμαι καλά. Η αυτοκινητοβιομηχανία μεν το έχει αναγνωρίσει ψάχνοντας στο ίντερνετ ανακάλυψα ότι μερικές παρτίδες έπασχαν από αυτό το πρόβλημα. Τι να κάνω αναγκαστικά την πλήρωσα.:thumbsdown:

Κοντά στο δεύτερο χρόνο πολύ πριν δηλαδή τα 97.000km μου έβγαζε στην οθόνη την ένδειξη για service...τέλος πάντων το πάω στην αντιπροσωπία όπου και έχω κακές εμπειρίες και με τα προηγούμενα αυτοκίνητα, και μου λένε δεν μπορούμε να βρούμε το πρόβλημα, θα κοιτάξουμε τις τουρμπίνες και θα κατεβάσουμε τα wastegate:shok::shok:, τρελάθηκα μόλις το άκουσα και φυσικά τους το απαγόρεψα και έφυγα. Αφού με έσκασαν αρκετά, βρήκα ένα συνεργείο που κάνουν πολύ καλή δουλειά και μόνο σε bmw, τους το πάω μου κάνουν ένα reset και όλα ωραία όλα καλά...

Αυτό που θέλω να πω και κακώς σας κουράζω με το παραπάνω κείμενο είναι πως λίγες είναι οι περιπτώσεις που οι μηχανικοί έχουν τις γνώσεις και ξέρουν να κάνουν καλά τη δουλειά τους. Επίσης όταν στο συνεργείο επικρατεί ένα μπάχαλο και ο καθένας κάτι ότι θέλει μην περιμένεις αποτελέσματα.

michaelp900
10-06-11, 13:50
Γενικα εχουν ακουστει πολλα για τις αντιπροσωπειες που μπορει να πειραματιζονται πανω στο αυτοκινητο σου ενω εσυ περιμενεις να ακουσεις τι θα σου πουνε και μεσα να πινουν καφεδακι και να σου βγαζουν τα καινουρια,να σου βαζουν παλια και να χαιρονται.
Η αρραβωνιαστικια μου ειχαν ενα Cadillac Srx 4.8 και οταν τους εβγαλε προβλημα στο σαζμαν τους ζητουσαν ενα σκασμο λεφτα για να το φτιαξουν.Τελικα το πηγαν σε ενα παλλικαρι που ειχε τελειωσει αμερικη,το εβαλε στον εγκεφαλο και το εφτιαξε.Κοστος το 1/10 απο αυτο που τους ζητουσαν και ακομη και ο διευθηντης της Cadillac Hellas τους πηρε τηλ για να μην παρει διαστασεις το θεμα και ειπε οτι θα το εφτιαχνε.
Το αμαξι μου δεν θα γινει πειραματο.....αμαξο κανενος

lefterishatzi
10-06-11, 14:21
Λοιπόν επειδή διάβασα προηγουμένως ότι είναι τυχαίο γεγονός οι βλάβες του αυτοκινήτου. Το ότι ο προιστάμενος του service σε μεγάλο εξουσιοδοτημένο παραδέχτηκε σε συνομιλία μας όπου φυσικά έκανα παράπονα ότι τα αυτοκίνητα αυτά είναι προβληματικά είναι τυχαίο; Έχουμε και λέμε για εμένα:
316 e92 Αγοράστηκε πινακιδομένο 6/09
-Πολλαπλή εισαγωγής. Αλλάχθηκε στα 4000κμ περίπου γιατί έκανε έντονο θόρυβο κατά το συμπεκτάρισμα.
-Αισθητήρας Nox. Στα 10000κμ
-κολώνα τιμονιού. Στα 10000κμ
-Αισθητήρας κατάληψης καθίσματος συνοδηγού. Στα 10000κμ
-Εγκέφαλος dtc. Στα 15000κμ
-Πολλαπλασιαστής. Στα 26000κμ
-Αισθητήρας κατάληψης καθίσματος συνοδηγού (2η φορά). Στα 27000κμ
-3 καμμένες λάμπες μέχρι τώρα
Τώρα είμαι στα 28000χλμ...αντε να δουμε
Τα έχω γράψει και αλλού στο forum, αλλά δεν σχολίασε κανένας. Μην είστε τόσο φανατικοί, δεν παίρνουμε λεφτά από την bmw για να την υποστηρίζουμε χωρίς λόγο, το αντίθετο, αυτή παίρνει από εμάς....

michaelp900
10-06-11, 14:37
Lefteri αυτο με το πολλαπλασιαστη το ειχα και εγω στα 29.000-30.000km
Τυχαιο??Δε νομιζω καθολου.Κοιταω το Ε36 coupe 98' του θειου μου στα 188.000km και το μονο που χαλασε ηταν η βελονα της βενζινης.ΤΙΠΟΤΑ αλλο.και δεν μιλαμε να το προσεχει καθολου.Σπιτι μαγαζι ταξιδια κτλ.Κοινος οχι ψιρας σαν εμενα ΑΛΛΑ εμενα μου εβγαλε προβλημα.
Θα παω να παρω κανα Ε30 να βρω την ησυχια μου και χ...καμε για πολυτελειες και μ...κιες.

lefterishatzi
10-06-11, 15:23
Εγώ μέχρι τώρα στην οικογενεια είχα ένα corrola του 93 με 100000χλμ χωρίς τίποτα, ένα carinna του 93 με 350000 που εμφάνισε την πρώτη βλάβη (ακραξόνια) στα 300000χλμ σκληρής χρήσης (χωράφια, μεταφορά από ψυγεία, ντλουλάπες εώς και παπί) σε ταξίδια Σέρρες- Αθήνα πατημένα. 2 yaris με 150000 χλμ το καθένα χωρίς τίποτα. Kαι έχουμε τώρα την κυρία την e92 που της συμπεριφερόμαστε άψογα και κάθε τρεις και λίγο μας τρέχει στο συνεργείο. Και ένταξει να δεχθώ ότι ένα αυτοκίνητο (παλιό) που έχει Χ εξαρτήματα, σε σχέση με ένα άλλο που έχει 10Χ (καινούργιο-λόγω ηλεκτρονικών, κλπ) έχει λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσει βλάβη. Mercedes που έχουν πολλοί γνωστοί μου γιατί δεν βγάζουν τίποτα? λιγότερα μπιχλιμπίδια έχουν? Η διαφήμιση κάθε αυτοκινητοβιομηχανίας έιναι και οι πελάτες της και η bmw έχει αρχίσει να χάνει πολύ πλέον εκεί...

lefterishatzi
10-06-11, 15:39
Έχω φτάσει σε σημείο πλέον μαζί με την ασφάλεια κάθε εξάμηνο να κάνω και οδική βοήθεια γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι το αυτοκίνητό μου και όταν με ρωτάει η κοπέλα μου αν πρέπει να βάλει και οδική την λέω: "Είσαι σοβαρή; τι να πάθει το picanto."
Συνάδελφος πριν ένα μήνα άργησε το πρωί, γιατί η 116 του, του έκαψε πολλαπλασιαστή.
Όταν βλέπω εταιρίες μικροτερου κύρους να κάνουν ανάκληση για ασήμαντους λόγους, και η bmw να περιμένει από εμένα να της τα σκάσω για αποδεδειγμένα ελλατωματικά εξαρτήματα όπως μπεκ, πολλαπλασιαστές εγώ τί να υποθέσω? ότι είναι τυχαίο? Συγνώμη αν γίνομαι εριστικός, αλλα έχω βαρεθεί να παρακαλάω φίλους μου να με πάνε στο συνεργείο για να πάρω το παλτό μου...

ξέχασα το carina είχε βγάλει και δυναμό στα 200000χλμ.... χαχα

Jimmakos
10-06-11, 17:26
πολλοι απο εμας σιγουρα αναπολουμε τα ε30-μ40-ε36-ε34.....
οταν παθαινουμε καποια ζημια......
λεγοντας παντα....'''σιγα να μην το παθαινε αυτο το μ40'''!!!!!

Και ένας λόγος που δεν αλλάζω τον Μ40 αδερφέ! thumb
Είμαι τυχερός μέσα στην ατυχία μου τελικά

Z4 DCT
10-06-11, 17:36
Λοιπόν επειδή διάβασα προηγουμένως ότι είναι τυχαίο γεγονός οι βλάβες του αυτοκινήτου. Το ότι ο προιστάμενος του service σε μεγάλο εξουσιοδοτημένο παραδέχτηκε σε συνομιλία μας όπου φυσικά έκανα παράπονα ότι τα αυτοκίνητα αυτά είναι προβληματικά είναι τυχαίο; Έχουμε και λέμε για εμένα:
316 e92 Αγοράστηκε πινακιδομένο 6/09
-Πολλαπλή εισαγωγής. Αλλάχθηκε στα 4000κμ περίπου γιατί έκανε έντονο θόρυβο κατά το συμπεκτάρισμα.
-Αισθητήρας Nox. Στα 10000κμ
-κολώνα τιμονιού. Στα 10000κμ
-Αισθητήρας κατάληψης καθίσματος συνοδηγού. Στα 10000κμ
-Εγκέφαλος dtc. Στα 15000κμ
-Πολλαπλασιαστής. Στα 26000κμ
-Αισθητήρας κατάληψης καθίσματος συνοδηγού (2η φορά). Στα 27000κμ
-3 καμμένες λάμπες μέχρι τώρα
Τώρα είμαι στα 28000χλμ...αντε να δουμε
Τα έχω γράψει και αλλού στο forum, αλλά δεν σχολίασε κανένας. Μην είστε τόσο φανατικοί, δεν παίρνουμε λεφτά από την bmw για να την υποστηρίζουμε χωρίς λόγο, το αντίθετο, αυτή παίρνει από εμάς....


Υπαρχει και ο αντιλογος φιλε μου....
Ε92 320....ουδεν προβλημα 16000χλμ
Ε87 116 lci ...ουδεν προβλημα 30000χλμ

Απλα σε ενα μεγαλο αριθμο οχηματων καποια βγαινουν ελατωμ/κα......αυτο δε παει να πει οτι ολα ειναι σκαρτα.....

Jimmakos
10-06-11, 17:51
Υπαρχει και ο αντιλογος φιλε μου....
Ε92 320....ουδεν προβλημα 16000χλμ
Ε87 116 lci ...ουδεν προβλημα 30000χλμ

Απλα σε ενα μεγαλο αριθμο οχηματων καποια βγαινουν ελατωμ/κα......αυτο δε παει να πει οτι ολα ειναι σκαρτα.....

Ναι Γιάννη μην ξεχνάς όμως οτι εσύ είσαι σχολαστικός με το αυτοκίνητο......

Δεν είμαστε όλοι τόσο "άρρωστοι" να μην το βγάζουμε έξω με βροχή που λέει ο λόγος....
Στην πλειοψηφία τα καινούρια μοντέλα αποδικνείονται φόλες κάθε μέρα που περνάει!

Έντελώς φιλικά ;)

lefterishatzi
10-06-11, 18:01
Ορίστε, μου λέτε ουδεν πρόβλημα στα 16000 και 30000 χλμ. Τα χλμ αυτα τα βλέπουν άλλες εταιρίες και γελάνε. Δηλαδή το θεωρούμε πλέον κατόρθωμα ένα αυτοκίνητο 40κ ευρω να μην έχει βγάλει πρόβλημα στα 16000χλμ?

Jimmakos
10-06-11, 18:03
Ορίστε, μου λέτε ουδεν πρόβλημα στα 16000 και 30000 χλμ. Τα χλμ αυτα τα βλέπουν άλλες εταιρίες και γελάνε. Δηλαδή το θεωρούμε πλέον κατόρθωμα ένα αυτοκίνητο 40κ ευρω να μην έχει βγάλει πρόβλημα στα 16000χλμ?

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Λευτέρη ηρέμησε φίλε..... Δυστηχώς το deadline για τα σημερινά είναι πολύ μικρό thumb

lefterishatzi
10-06-11, 18:26
Κάντε μια κουβέντα στη δουλειά σας για τα αυτοκίνητα που έχουν. Εγώ έχω κάνει και δεν βρήκα άλλον με τέτοια προβλήματα. Ότε η ε200 του πατέρα μου, του 07 με 130000χλμ έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα. Δυστηχώς όσο κι αν οδηγικά είναι είναι ένα ωραίο αυτοκίνητο η ε92, εγώ θα την βγάλω από την κατηγορία "παλτού" όταν μου το αποδείξει..
Δεν παίρνω ποσοστά από δυσφήμιση στην bmw, αλλά δεν καταλαβαίνω ενώ τόσοι γράφουν προβλήματα που τους παρουσιάζουν καινούργια αυτοκίνητα το περνάτε ότι έτσι πρέπει να συμβαίνει..

Driver M
10-06-11, 18:26
Ναι Γιάννη μην ξεχνάς όμως οτι εσύ είσαι σχολαστικός με το αυτοκίνητο......

Δεν είμαστε όλοι τόσο "άρρωστοι" να μην το βγάζουμε έξω με βροχή που λέει ο λόγος....
Στην πλειοψηφία τα καινούρια μοντέλα αποδικνείονται φόλες κάθε μέρα που περνάει!

Έντελώς φιλικά ;)
Δυστυχώς δεν είναι θέμα αρρώστιας ή σχολαστικότητας.

Κι εγώ στην 320 μου συμπεριφέρομαι κάτι παραπάνω από υποδειγματικά, αλλά την κολώνα τιμονιού (και το 550άρι μετά από γενναιόδωρη έκπτωση) δεν το γλίτωσα.
Ευτυχώς ήταν το μοναδικό σοβαρό πρόβλημα (και μαζί με μια καμμένη ασφάλεια και μια λάμπα ό,τι μου έχει παρουσιάσει το αυτοκίνητο).
Στα 45.000χλμ λοιπόν είχα μόνο τα παραπάνω, χωρίς να το θεωρώ κατόρθωμα φυσικά, απλά μέχρι στιγμής το αμάξι μου είναι αξιόπιστο μέχρι αποδείξεως τουναντίον.

Τα μοντέλα όμως με τον e.d. κινητήρα πάσχουν πολύ περισσότερο σε αξιοπιστία με κυριότερο πρόβλημα τους πολλαπλασιαστές που έχω αρχίσει να πιστεύω πως το έχει η πλειοψηφία τους κι όχι απλά ένα μεγάλο ποσοστό.
Τώρα βέβαια έχει βγει νέα παρτίδα, ενισχυμένη, και ενδεχομένως το πρόβλημα να φτιάχτηκε, αλλά και πάλι το πλήγμα στην αξιοπιστία της εταιρείας έχει γίνει.

Παρομοίως, απαράδεκτα είναι τα προβλήματα στην αντλία βενζίνης των Ν54-55.

Εν ολίγοις, η αξιοπιστία των bmw δεν έχει σχέση με το παρελθόν, αν και για να είμαστε ειλικρινείς, και οι άμεσοι ανταγωνιστές της (merc-audi) δεν απέχουν ιδιαίτερα.

m-power_01
10-06-11, 18:36
Δυστυχώς δεν είναι θέμα αρρώστιας ή σχολαστικότητας.

Κι εγώ στην 320 μου συμπεριφέρομαι κάτι παραπάνω από υποδειγματικά, αλλά την κολώνα τιμονιού (και το 550άρι μετά από γενναιόδωρη έκπτωση) δεν το γλίτωσα.
Ευτυχώς ήταν το μοναδικό σοβαρό πρόβλημα (και μαζί με μια καμμένη ασφάλεια και μια λάμπα ό,τι μου έχει παρουσιάσει το αυτοκίνητο).
Στα 45.000χλμ λοιπόν είχα μόνο τα παραπάνω, χωρίς να το θεωρώ κατόρθωμα φυσικά, απλά μέχρι στιγμής το αμάξι μου είναι αξιόπιστο μέχρι αποδείξεως τουναντίον.

Τα μοντέλα όμως με τον e.d. κινητήρα πάσχουν πολύ περισσότερο σε αξιοπιστία με κυριότερο πρόβλημα τους πολλαπλασιαστές που έχω αρχίσει να πιστεύω πως το έχει η πλειοψηφία τους κι όχι απλά ένα μεγάλο ποσοστό.
Τώρα βέβαια έχει βγει νέα παρτίδα, ενισχυμένη, και ενδεχομένως το πρόβλημα να φτιάχτηκε, αλλά και πάλι το πλήγμα στην αξιοπιστία της εταιρείας έχει γίνει.

Παρομοίως, απαράδεκτα είναι τα προβλήματα στην αντλία βενζίνης των Ν54-55.

Εν ολίγοις, η αξιοπιστία των bmw δεν έχει σχέση με το παρελθόν, αν και για να είμαστε ειλικρινείς, και οι άμεσοι ανταγωνιστές της (merc-audi) δεν απέχουν ιδιαίτερα.

Πλεον επισκευαζεται με πολυ χαμηλοτερο κοστος

michaelp900
11-06-11, 01:44
Παντος γλυκοιταω και το Passat Cc η το golf gti 5d 1800 180ps και 2000 210 ps.Θα μου πειτε τη σχεσγ εχει η vw με το bmw αλλα ξερω πως εχω μεινει ευχαριστημενος απο το polo και θα μου λειψει η πισω κινηση η οδηγικη απολαυση αλλα με 28.000 εχω ενα ποιοτικο αυτοκινητο.
Επισης να πω οτι στο Ε90 ειχαν ξεκολλησει απο οδηγο κ συνοδηγο τα πλαστικα που κατευθηνουν τον αερα.....Θα φαω κραξιμο αλλα εχω και της 2 εταιριες και μαλιστα το ενα 15 χρονια πισω....

Jimmakos
11-06-11, 01:50
Καλά χρυσά και Άγια αυτά που λέτε αλλά γιατί ρε παιδιά τότε πάτε και τα σκάτε χοντρά για νέα μοντέλα και δεν κοιτάτε τα πιο παλιά? απο Ε30 μέχρι Ε46 ξεχνάς τα συνεργεία!

Απλή απορία.... Τι να το κάνω να μυρίζω "δερματίλα" στο αμάξι μου και να κάνω τον Σταυρό μου μην με αφήσει "κούπα" πάνω στην διαδρομή?

Skyline_IS
11-06-11, 07:43
καλα χρυσα τα Ε30,Ε36 αντε και Ε46 αλλα και τα καινουργια εχουν αλλη αιγλη..

Δεν θα ξεχασω πριν 3 μερες πανω στην λαγκαδα πετυχα Ε92 Μ3 και 335ι..Ηχος και γκαζι απο αλλο πλανητη..

lefterishatzi
11-06-11, 08:45
Τα σκάμε γιατί θέλαμε καινούργιο αυτοκίνητο και πιστεύαμε οτι η bmw θα ήταν αντάξια του ονόματος της...

S8N
11-06-11, 10:42
Κοντεύω να γίνω πιο γραφικός κι απ' τον Πέτρο τον πελεκάνο, αλλά δε μπορώ να κρατηθώ άλλο...

Αυτά τα γκάλοπ στον χώρο εργασίας περί αξιοπιστίας αυτοκινήτων έχουν τόση αξία όση και οι δηλώσεις του Παπακωνσταντίνου για την οικονομία. Οι μισοί απ' αυτούς που ανοίγουν το στόμα τους δεν έχουν καμία επαφή με το αντικείμενο κι απλώς παπαγαλίζουν τα στερεότυπα που διαβάζουν 30 χρόνια τώρα στους 4Τ. Οι άλλοι μισοί προτιμούν να ομολογήσουν ότι τους κερατώνει η γυναίκα τους παρά ότι τρέχουν από συνεργείο σε συνεργείο για το καινούργιο τους αυτοκίνητο, λες και θα τους κακοχαρακτηρίσουν.

Αγαπητέ Λευτέρη, ανέφερες τη Mercedes. Ο πατέρας μου έχει αλλάξει τρεις από το 1991 έως το 2008. Μεγαλύτερος μύθος από την αξιοπιστία και την ποιότητα κατασκευής των σύγχρονων M-B δεν υπάρχει, η δε συντήρησή τους είναι ΓΕΛΟΙΩΔΩΣ ακριβή. Δε γνωρίζω από που να ξεκινήσω, χρειάζομαι κυριολεκτικά σελίδες για ν' απαριθμήσω τα προβλήματα που έχουν βγάλει. Και δεν αναφέρομαι σε προβλήματα όπως αισθητήρες και πλαστικά. Αναφέρομαι σε αυτόματα κιβώτια που κάνουν κράου στη μέση του πουθενά, σε εξατμίσεις που σαπίζουν κάθε χρόνο, σε κομπρέσσορες, σε δυναμό, σε κομπρεσσέρ κλιματισμού, σε καντράν, σε εγκεφάλους, σε, σε, σε...

Αγαπητέ Μιχάλη, αναφέρθηκες σε δυο-τρια μοντέλα του group VAG τα οποία για κάποιον λόγο θεωρείς αξιόπιστα. Γνωρίζεις κάτι γι' αυτά? Έκανες μια απλή αναζήτηση σε sites του εξωτερικού? Πήγαινε στο vwvortex.com και ρίξε μια ματιά. Γιατί το να μου λες ότι το Golf IV anniversary είναι αξιόπιστο είναι σα να λες ότι η Τζούλια Αλεξανδράτου είναι παρθένα. Ο κόσμος το 'χει βούκινο κι εμείς κρυφό καμάρι. Golf V GTI είχα κι εγώ, σχολαστικά συντηρημένο και pampered που θα 'λεγαν οι Αμερικανοί. Κάθε τρεις και λίγο ήθελε σκάστρα, PCV, σινεμπλόκ, ψαλίδι, top mount, πολλαπλασιαστές κ.ο.κ. Άπό ποιότητα? Τα καθίσματα φθείρονταν απίστευτα εύκολα, το ταμπλώ έτριζε σα σκουριασμένο ράντζο (όταν το άνοιξα το πρώτο τρίμηνο βρήκα τουλάχιστον 3 βίδες ξεβίδωτες), οι αρμοί στο αμάξωμα ήταν για τα πέρα αμπέλια και η κατανάλωση -οδηγώντας σα Λουκία- τουλάχιστον 2 λίτρα πάνω από την 5άρα που έχω τώρα, η οποία και 300 κιλά πιο βαρειά είναι και οδηγείται σανιδωμένη (για να πάρει τα πόδια της). Ειδικά το MkV το είχα κάνει φύλλο και φτερό για να κάνω retrofit σε εξοπλισμό. Η ποιότητα πίσω απ' αυτό που βλέπεις όταν κάθεσαι στη θέση του οδηγού μάλλον θα σε απογοητεύσει.

Για το Passat CC δε μιλάω καν. Αν σ' αρέσει σχεδιαστικά πάω πάσο. Προσωπικά το θεωρούσα συμπαθητικό ώσπου το είδα παρκαρισμένο δίπλα σε μια Ε39. Τότε φάνηκε πολύ κορεάτικης προέλευσης η αισθητική του και σίγουρα καθόλου κλασσάτη. Μπες μέσα, οδήγησέ το, βάλε και κάποιον να κάτσει πίσω (κατά προτίμηση κοντό ή ακέφαλο), δες και το τεράστιο πορτ μπαγκάζ μ' εκείνη τη σχισμή που η VW επιμένει να ονομάζει άνοιγμα και φυσικά μη ξεχάσεις να προτιμήσεις την πανοραμική οροφή για να καψαλίζεται το κεφάλι σου 8 μήνες το χρόνο. Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν να πάρω ώσπου κατάλαβα ότι το Octavia είναι πολύ πρακτικότερο και πολύ τιμιότερο. Τελικά με κέρδισε μια μεταχειρισμένη BMW. Όπως λέει και η διαφήμιση: "Ξέρεις ότι δεν είσαι ο πρώτος της, αλλά σε νοιάζει?" Όχι που να πάρει ο διάολος, δε με νοιάζει.

lefterishatzi
11-06-11, 16:05
Αυτά τα γκάλοπ στον χώρο εργασίας περί αξιοπιστίας αυτοκινήτων έχουν τόση αξία όση και οι δηλώσεις του Παπακωνσταντίνου για την οικονομία. Οι μισοί απ' αυτούς που ανοίγουν το στόμα τους δεν έχουν καμία επαφή με το αντικείμενο κι απλώς παπαγαλίζουν τα στερεότυπα που διαβάζουν 30 χρόνια τώρα στους 4Τ. Οι άλλοι μισοί προτιμούν να ομολογήσουν ότι τους κερατώνει η γυναίκα τους παρά ότι τρέχουν από συνεργείο σε συνεργείο για το καινούργιο τους αυτοκίνητο, λες και θα τους κακοχαρακτηρίσουν.

Επειδή κι εγώ δεν κρατιέμαι από αυτά που έχω τραβήξει να εξηγήσω ότι ο κυκλος μου δεν έχει ούτε δυομισαλιτρα, ούτε τρίλιτρα, ούτε Μ3. Μιλάω για αυτοκίνητα μέχρι σειρά 3 1,6 και 2,0 όπου η αξιοπιστία έχει πάρει την κατηφόρα τα τελευταία χρόνια. Όσον αφορά τα κιβώτια πρόσφατα διάβαζα στο forum για ένα Χ3 σχεδόν καινούργιο με σπασμένο κιβώτιο. Τώρα για τον πατέρα μου κι αυτός αυτόματο έχει, αλλά του αλλάζει και καμιά βαλβολίνη που και που και δουλεύει άψογα. Επίσης ένας κολλητός με ένα c200 χωρίς καμία βλάβη, ενώ ο άλλος με την 116 με πολλές.Μπορεί και να είναι τυχαίο, αλλά εγώ πιστεύω σε ότι βλέπω κι όχι στα test αξιοπιστίας των 4Τ. Για τα πλαστικά της bmw μη μιλήσω που όλα έχουν μια ψευτοεπικάλυψη που βγαίνει με τον καιρό. Προχθές παρατήρησα στο τιμόνι μου στο πλαστικό που έχει αρχίζει να ξεθωριάζει στην γωνία κοντα στα χειριστήρια και όταν βγεί κι άλλο θα φαίνεται μια αηδία.... Όσον αφορά τις γνώμες από την δουλεία δεν νομίζω κάποιος που θα έχει σιχαθεί το αυτοκίνητο του από προβλήματα, να ντρέπεται να το πεί. Μιλάω για ανθρώπους που οδηγούν ένα αυτοκίνητο κάθε μέρα και συνεπώς εξαρτώνται από αυτό και δεν το έχουν μόνο για ένα ΣΚ για να πουλήσουν μούρη.

nikos valvetronic
11-06-11, 16:54
Να πω και εγω τη γνωμη μου.Επι χρονια φανατικος γιαπωνεζοφιλος εχοντας Χοντα,Τογιοτα,Νισαν στην οικογενεια και τρια Χιουνται συμπεραινω οτι οι γιαπωνεζοι ειναι εδω και μερικα χρονια μυθος.Θα θεσω σαν χρονικο σημειο αναφορας το διαστημα 95-00 για ολους σχεδον τους κατασκευαστες.Απο εκει και επειτα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αυτοκινητο "βραχο".Οι επισκευαστες εχουν αναγει την βλαβη σε "χαρακτηριστικο" του μοντελου και παντου ακους τη πιπιλα "αυτα ολα βγαζαν (π.χ)αντλια βενζινης" ή "ειναι μεσα στο οριο ενα λιτρο λαδι στα 4000χλμ" και επισης "καθε 80000-100000 θελει ψαλιδια".
Καλο αυτοκινητο σημερα δεν σημαινει οτι δεν σε αφηνει στο δρομο,δυστηχως.
Ναι ειναι δυσαρεστο να μενεις στο δρομο,αλλα αυτα τα αυτοκινητα μας προσφερουν σημερα.Οποτε τι κανουμε?? Περνουμε ενα αυτοκινητο που το γουσταρουμε με χιλια(γι'αυτο δεν ειμαστε γραμμενοι σ'αυτο το φορουμ?) και ευχαριστιομαστε αυτα που μας δινει στο δρομο,ετσι δεν ειναι?

lefterishatzi
11-06-11, 17:01
Αυτή η άποψη μου αρέσει, αν και διαφωνώ λίγο για τους Ιάπωνες. Πιστεύω ότι σε αξιοπιστία είναι πολύ μπροστά ακόμα..

nikos valvetronic
11-06-11, 17:13
Αυτή η άποψη μου αρέσει, αν και διαφωνώ λίγο για τους Ιάπωνες. Πιστεύω ότι σε αξιοπιστία είναι πολύ μπροστά ακόμα..
Ναι Λευτερη ειναι οντως αλλα οχι πολυ.Αν σου ελεγα τι τραβηξα με το CIVIC που πηρα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ το 2002 τα ιδια και φιλος με COROLLA του 2003,αδιανοητα για τη φημη αυτων των κατασκευαστων.Και δεν ειμαι ο μονος...Εχει κλεισει πολυ η ψαλιδα...παρα πολυ

oasisa
11-06-11, 18:46
παίδες και η MERCEDES δεν πάει πίσω σε μια γρήγορη αναζήτηση φαίνεται η αξιοπιστία της :https://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=33356 και υπάρχουν και άλλα πόλλά σιτε να περγράφουν αυτή την αξιοπιστία

Thomelef
11-06-11, 21:10
πέρασαν πολά μπεμβέ απο την οικογένεια μου, και γενικά πέραν απο την αγάπη που έχουμε
για την εταιρεία, αυτό που μας έχει μείνει είναι πως μιλάμε για αξιόπιστα αυτοκίνητα, πάντα
με τα κουσουράκια τους και αυτά...το μοναδικό απ'όλα, που έχει βγάλει το κάτι παραπάνω
είναι το δικό μου, αλλά πιστέψτε με για την χρήση που του κάνω ώρες ώρες, και με 164κ
χιλιόμετρα, το Μι τρίο είναι σκυλί...πέραν τούτου, η αλήθεια είναι πως για την σειρά Ε9Χ
έχω ακούσει διάφορα, και μάλιστα σε σοβαρά πράγματα, όπως θέματα ανάφλεξης που δεν
βρίσκετε και κάποια λύση. πέρα απο αυτά που διαβάζω εδώ κατά καιρούς, απο κάνα δυο
πελάτες έχω ακούσει τα πάντα. τώρα...υπερβάλουν, είναι ώντος έτσι, δεν ξέρω...αλλά
κατά γενική άποψη για τα Ε9Χ, τα σχόλια δεν είναι και τόσο καλά...γενικά και για να
μην λέμε διάφορα, όσο πιο φορτωμένο είναι ένα αμάξι, τόσο πιο πολές πιθανότητες έχει
στο να χαλάσει κάτι...τα παλιά αμάξια δεν πάθαιναν τπτ, γιατί δεν είχαν και τπτ...εκείνο
το έρμο το Ε21 που είχαμε, αν είχε @@ θα μου τον είχε ακουμπήσει απο αυτά που του
είχα κάνει πιτσιρικάς...

m-power_01
11-06-11, 21:22
Εγώ πάντως σαν Σπύρος ακολουθώ το ''όπου ακούς πολλά κεράσια ,κράταγε μικρό καλάθι''

Δεν κάθομαι να βγάλω συμπεράσματα απο περιστατικα που απλως ακουσα... Πως θα κρινω εγω και θα βγάλω συμπερασμα για ενα αυτοκινητο όταν δεν το ξερω, δεν ξερω τι χρηση γινεται, τι συντηρηση γινεται, και την γενικοτερη αντιμετωπιση που εχει ο ιδιοκτητης ως προς αυτο. Που κανει σερβις?
Και οταν λεω οτι για να μιλησω πρεπει να ξέρω εννοω να ξερω ...οχι να μου εχουν πει. Υπαρχουν πολλες εννοιες που είναι σχετικές. ''Το σκιζω όλη μέρα'' , ''το προσεχω''... σκεφτείτε αυτες τις δυο ατακες να τις λένε διαφορετικά άτομα... Πόσο μεγάλη απόσταση μπορούν να έχουν?

Jimmakos
11-06-11, 21:58
Επειδή και εγώ θα γίνω γραφικός


καλα χρυσα τα Ε30,Ε36 αντε και Ε46 αλλα και τα καινουργια εχουν αλλη αιγλη..

Δεν θα ξεχασω πριν 3 μερες πανω στην λαγκαδα πετυχα Ε92 Μ3 και 335ι..Ηχος και γκαζι απο αλλο πλανητη..


Τα σκάμε γιατί θέλαμε καινούργιο αυτοκίνητο και πιστεύαμε οτι η bmw θα ήταν αντάξια του ονόματος της...

Και το επισημαίνω απο τώρα οτι με εσάς τους δύο όπως και με κανένα άλλο μέλος δεν έχω καμία προσωπική διαφωνία!

Πάμε να σας πω το ποίημα τώρα!

Κατά καιρούς διαβάζουμε για αλλαγμένα χιλιόμετρα, για βαψίματα, για δήθεν ατρακάριστα.
Ποιός σας είπε οτι αυτά δεν συμβαίνουν και στα καινούρια με τα υποτιθέμετα 0χλμ στο καντράν!
Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί οι εταιρίες σου λένε "δεν χρειάζεται στρώσιμο"? Εξελιχθήκανε τόσο τα μέταλλα που δεν αφήνουν τα κλασικά γρέζια και ρινίσματα στο λάδι όταν είναι καινούρια?
Και το λεω αυτό γιατί κάποιος απο εσάς σίγουρα έχει κάνει restoration σε έναν κινητήρα, λοιπόν αδερφέ μου για πές μου όποιος και αν είσαι γιατί δεν άλλαζες ταχύτητα πάνω απο 2500rpm και πήγαινες λες και κουβαλούσες αυγά?
Γιατί το μοτέρ το έφτιαξα απο την αρχή θα μου πείς και το στρώνω! Οκ πάσο αλλά και η εταιρία καινούριο μοτέρ έβγαλε που δεν πήρε μπροστά ακόμα (κλασική ατάκα αντιπροσωπείας) και σου λέει δεν θέλει στρώσιμο!

Το συμπέρασμα λοιπόν? Δικό σας!

Ρίχνετε ένα σκασμό λεφτά για καινούριο αμάξι και καταντάτε να ρίχνετε άλλες 2 φορές τα ίδια χρήματα για επισκευές!
Βάλε 1-2 χιλιαρικάκια ακόμα, τράβα στο εργοστάσιο της BMW και πάρτο απο εκεί απο την γραμμή παραγωγής και φέρτο με ευλάβεια Ελλάδα! Τότε θα χεις καινούριο αυτοκίνητο!

Πληρώνεις καινούριο και παίρνεις μεταχειρισμένο με σβησμένα χιλιόμετρα!
Ας μην πω για τις συνθήκες μεταφοράς με πλοία και κοντέινερ και δη πανω σε νταλίκες στην εθνική οδό που αν σου κάτσει νταλίκα φοβάσαι να προσπεράσεις μην σου ρθει κανα αμάξι πάνω σου γιατί ούτε καν είναι δεμένα!


Μην μου αρχίσετε σας παρακαλώ τώρα οτι δεν γίνονται αυτά και λέω μπαρούφες, το ξέρετε καλά ειδικά οι παλαιότεροι τι συμβαίνει....
Ειδικά στον Πειραιά στο λιμάνι πόσα κάρτερ και προφυλακτήρες ξύνανε κάτω όταν βγαίνανε απο το καράβι και μετά πάνω στην νταλίκα και μετά στα υπόγεια της αντιπροσωπείας να φτιαχτούν τα "σπασμένα"

Atsa linos
11-06-11, 22:30
Θα το πω αλλη μια φορα (κοντευω να γινω γλαφυρος) σκοτωσανε μ3 Ε46 να αποκτησουν 335 και Ε92 ΜΕΓΑ λαθος - θυσια στο βωμο του ντιζαιν .
Μια βολτουλα στην γερμανια θα βοηθησει πολλους απο εμας να καταλαβουν οτι σειρα σαν το Ε30 - 36 και 46 δεν θα υπαρχουν και σας πληροφορω οτι οι Γερμανοι τα ακουμπανε ακομα για τα αυοκινητα που ανεφερα.
Τα μεταξωτα Βρακακια Θελουν και ,,,,,,,,,,,,,ωραιους π@τους Βαρελιων
ειπα θα γινω γλαφυρος,,,,,,,,,,,

lefterishatzi
12-06-11, 21:45
Για τα βρακάκια δεν νομίζω να είπα ποτέ ότι δεν μπορώ να συντηρήσω το αμάξι μου. Όσον αφορά πόσο το προσέχω είμαι κι εγώ από αυτά τα τυπάκια που σκουπίζουν το αμάξι μετά το πλύσιμο με πανί από μικροίνες, βάζουν Μ40 στις τσιμούχες κάθε μήνα, αλλάξαν λάδια στα 4000χλμ για το στρώσιμο και γενικά αλλάζουν λάδια κάθε 1 χρόνο ή 15000χλμ κι όχι στα 2 χρόνια και παρόλα αυτά τραβάω ότι τραβάω... Αν μας κοροιδεύουν οι εταιρίες και πουλάνε μεταχειρισμένα για καινούργια νομίζω είναι κι αυτό κατακριτέο! Επιτέλους ρε παιδιά ας μην είμαστε τόσο πορωμένοι. Κι εγώ αγαπάω τη μπουμπού μου, αλλά την αγανάκτηση μου θα την πω. Κάντε πχ ένα search στο γουγλη με την λέξη ρετάρισμα....

katsaraios
12-06-11, 21:58
γινονται κα σε αλλες φιρμες παραπονα για βλαβες σε καινουρια και μαλιστα συχνες και σοβαρες.
ειναι σπαστικο και "αδικο" για εναν που πληρωνει φιρμα σαν την bmw να εχει καρτα διαρκειας σε συνεργεια ...
εδω λοιπον η προσωπικη μου αποψη ειναι ποτε καινουριο..ποναει περισσοτερο αν σου βγαζει ζημιες ...
φιλικα

lefterishatzi
12-06-11, 22:16
Πλέον για ακριβό αυτοκινητο συμφωνώ...

Thomelef
13-06-11, 09:54
για τα μόνα 9Χάρια που δεν έχω ακούσει να έχουν θέματα, είναι τα Μ3.
κάποια θέματα τα συγχωρώ, εφόσων καλύπτονται με την εγγύηση. θεωρώ απαράδεκτο όμως,
σε καινούριο αμάξι, να υπάρχουν ελλατωματικά parts που δεν καλύπτονται, όπως και το γεγονός
να υπάρχουν προβλήματα ανάφλεξης, και γενικότερα θέματα που αφορούν τον κινητήρα, τα
οποία δεν είναι και λίγα απ'ότι έχω δεί και διαβάσει...

aristent
13-06-11, 10:19
γινονται κα σε αλλες φιρμες παραπονα για βλαβες σε καινουρια και μαλιστα συχνες και σοβαρες.
ειναι σπαστικο και "αδικο" για εναν που πληρωνει φιρμα σαν την bmw να εχει καρτα διαρκειας σε συνεργεια ...
εδω λοιπον η προσωπικη μου αποψη ειναι ποτε καινουριο..ποναει περισσοτερο αν σου βγαζει ζημιες ...
φιλικα

εντελως τυχαια διαβασα στο "τρωκτικο" μια αναρτηση απο δυσαρεστημενο πελατη Σκοντα:

Με την παρόν επιστολή θα ήθελα να ενημερώσω όλους όσους σκέφτονται να μπουν στην διαδικασία να ακουμπήσουν τα πολύτιμα χρήματά τους για να αγοράσουν ένα SKODA OCTAVIA 5 1.8TSI.Αγόρασα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο τον Φεβρουάριο του 2010. Μετά από ένα μήνα (800 χιλ) το αυτοκίνητο έβγαλε ένα θόρυβο που εγώ από τις λίγες γνώσεις που έχω κατάλαβα ότι ήταν από το διαφορικό του αυτοκινήτου. Κατευθείαν πήγα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της SKODA όπου το συνεργείο διαπίστωσε ότι έφταιγαν τα ελαστικά του αυτοκινήτου και όχι το διαφορικό έπειτα από αυτό εγώ δεν ξανά ασχολήθηκα διότι αν είναι δυνατόν να αλλάξω τα καινούρια λάστιχα που είχε το αυτοκίνητο. Με την συμπλήρωση πέντε μηνών περίπου από την αγορά (8000 χιλ) την ώρα που ταξίδευα ακούω έναν θόρυβο από τον κινητήρα και μετά από λίγο κάνει ένα (μπαμ) και μένει το αυτοκίνητο χωρίς να παίρνει μπροστά χωρίς να γυρνά η μίζα καν. Αφού ήρθε εταιρία μεταφοράς και πήρε το αυτοκίνητο το πήγε στο συνεργείο της SKODA και την επόμενη ημέρα που πήρα τηλ για να ρωτήσω τι έγινε μού λέει ο μηχανικός του συνεργείου. «Δεν ξέρεις τι έπαθε;» Όχι του λέω «ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΒΓΗΚΕ Η ΜΠΙΕΛΑ ΑΠΟ ΕΞΩ ΤΕΛΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ».Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως ένιωσα εκείνη την ώρα. Τόσο πίκρα που έδωσα 23.000 ευρώ να αγοράσω ένα τέτοιο αυτοκίνητο. Τέλος πάντων μετά από συζητήσεις με τα κεντρικά της SKODA ΒΙΑΜΑΡ μου είπαν ότι θα αλλάξουνε τον κινητήρα. Εντάξει τους λέω και έτσι έβαλαν τον καινούριο κινητήρα στο αυτοκίνητο που φυσικά δεν είχε την συμπεριφορά που είχε ο αρχικός κινητήρας του αυτοκινήτου. Αλλά άμα έχεις καεί τι να κάνεις το αποδέχεσαι. Ο αρχικός θόρυβος όμως που είχε το αυτοκίνητο που τους έλεγα ότι ήταν από το διαφορικό δεν σταμάτησε αλλά γίνονταν πιο έντονος. Δεν άντεξα κύριοι και πήγα και αντικατέστησα τα λάστιχα όπου μου έλεγαν ότι φταίνε για τον θόρυβο με καινούρια. Με τα που τα έβαλα και ξεκίνησε το αυτοκίνητο περίμενα να μην ξανά ακούσω τον θόρυβο αυτό. Όμως για ακόμα μία φορά ένιωσα πίκρα διότι ο θόρυβος παρέμεινε ο ίδιος. Τότε πήγα σε αυτό το περίφημο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της SKODA και τους λέω τώρα τι είναι; Και τι μου απαντάν «σώπα ρε το διαφορικό είναι;» δεν είναι για γέλια; Τότε ο μηχανικός του εξουσιοδοτημένου συνεργείου μπαίνει μέσα στο αμάξι και μου λέει πάμε και με πάει σε ένα συνεργείο που κάνει ευθυγραμμίσεις σε φορτηγά και αυτοκίνητα για να βγάλει εκείνο το συνεργείο το πόρισμα τι είχε το αμάξι. Δεν είναι τραγικό; Το εξουσιοδοτημένο συνεργείο να απευθύνεται σε συνεργείο πάσης φύσεως οχημάτων. Φυσικά και εκείνος μόνο που τον έκανα μία βόλτα κατάλαβε ότι ήταν από το διαφορικό. Η ουσία είναι ότι η SKODA ΒΙΑΜΑΡ αρνείται να μου αλλάξει το διαφορικό που είναι στην εγγύηση αλλά θέλει να το επισκευάσει. Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση σε όσους θέλουν να αγοράσουν ένα SKODAΥπάρχουν άλλες εταιρίες που με λιγότερα χρήματα παίρνεις πολύ πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα και που στο κάτω κάτω της γραφής δεν θα πονέσεις ότι και αν σου συμβεί γιατί το έχεις πληρώσει πολύ χαμηλά και που εκτιμούν τον πελάτη και δεν τον βλέπουν μόνο στην τσέπη.



πηγη:https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/06/skoda-octavia.html

...ειναι η γκαντεμια του καινουργιου που οτι μαρκα και να ειναι,εαν κατι ειναι να παει στραβα,θα διπλωσει και ενα ακομη και ακομη ενα και παει λεγοντας....φυσικα η σχολαστικη συντηρηση δεν ειναι πανακεια αλλα βοηθαει οπως και να το κανουμε να αποφευχθουν μελλοντικα προβληματα.thumb

michaelp900
15-06-11, 08:12
Άφησα το αμαξι τελικα να αδειασει ολο το ντεποζιτο μιας και πολλοι ελεγαν πως μπορει να εφταιγε το καυσιμο μιας και εβαζα παλια απο πολλα βενζιναδικο ενω το τελευταιο χρονο εχο σταθερο βενζιναδικο.Ετυχε να βαλω 2-3 φορες εκτος θεσσαλονικης λογο ταξιδιου μονο.Οσο πλησιαζε προς το τερμα ρεταριζε ολο κ πιο πολλυ.Αφου φουλαρα το αμαξι προσθεσα και ενα το wurth injection cleaner.To αφησα για κανα 5λεπτο στο ρελαντι και μετα ξεκινησα παλι.Το αμαξι λειτουργουσε καλητερα,ειχα παλι ενα στιγμιαο κομπιασμα μεταξυ 1500-2000στροφων αλλα κατα τη διαρκεια της διαδρομης χανοταν το κομπιασμα.
Μιλισαμε και με την αντιπροσωπεια και μας ειπαν οτι θα το χρεωσουν 360 ευρω αντι 510....δεν θα χρεωσουν την τοποθετηση και το κερδος απο το ανταλλακτικο κ το αφηνουν σε τιμη κοστους.Αν και απο οσο ξερω ο αισθητηρας nox στα b.m.w ειναι της Siemens κοστιζει κοντα στα 250 ευρω το πολυ....αρα παλι εχουν κερδος.

Skyline_IS
15-06-11, 16:42
Επειδή και εγώ θα γίνω γραφικός





Και το επισημαίνω απο τώρα οτι με εσάς τους δύο όπως και με κανένα άλλο μέλος δεν έχω καμία προσωπική διαφωνία!

Πάμε να σας πω το ποίημα τώρα!

Κατά καιρούς διαβάζουμε για αλλαγμένα χιλιόμετρα, για βαψίματα, για δήθεν ατρακάριστα.
Ποιός σας είπε οτι αυτά δεν συμβαίνουν και στα καινούρια με τα υποτιθέμετα 0χλμ στο καντράν!
Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί οι εταιρίες σου λένε "δεν χρειάζεται στρώσιμο"? Εξελιχθήκανε τόσο τα μέταλλα που δεν αφήνουν τα κλασικά γρέζια και ρινίσματα στο λάδι όταν είναι καινούρια?
Και το λεω αυτό γιατί κάποιος απο εσάς σίγουρα έχει κάνει restoration σε έναν κινητήρα, λοιπόν αδερφέ μου για πές μου όποιος και αν είσαι γιατί δεν άλλαζες ταχύτητα πάνω απο 2500rpm και πήγαινες λες και κουβαλούσες αυγά?
Γιατί το μοτέρ το έφτιαξα απο την αρχή θα μου πείς και το στρώνω! Οκ πάσο αλλά και η εταιρία καινούριο μοτέρ έβγαλε που δεν πήρε μπροστά ακόμα (κλασική ατάκα αντιπροσωπείας) και σου λέει δεν θέλει στρώσιμο!

Το συμπέρασμα λοιπόν? Δικό σας!

Ρίχνετε ένα σκασμό λεφτά για καινούριο αμάξι και καταντάτε να ρίχνετε άλλες 2 φορές τα ίδια χρήματα για επισκευές!
Βάλε 1-2 χιλιαρικάκια ακόμα, τράβα στο εργοστάσιο της BMW και πάρτο απο εκεί απο την γραμμή παραγωγής και φέρτο με ευλάβεια Ελλάδα! Τότε θα χεις καινούριο αυτοκίνητο!

Πληρώνεις καινούριο και παίρνεις μεταχειρισμένο με σβησμένα χιλιόμετρα!
Ας μην πω για τις συνθήκες μεταφοράς με πλοία και κοντέινερ και δη πανω σε νταλίκες στην εθνική οδό που αν σου κάτσει νταλίκα φοβάσαι να προσπεράσεις μην σου ρθει κανα αμάξι πάνω σου γιατί ούτε καν είναι δεμένα!


Μην μου αρχίσετε σας παρακαλώ τώρα οτι δεν γίνονται αυτά και λέω μπαρούφες, το ξέρετε καλά ειδικά οι παλαιότεροι τι συμβαίνει....
Ειδικά στον Πειραιά στο λιμάνι πόσα κάρτερ και προφυλακτήρες ξύνανε κάτω όταν βγαίνανε απο το καράβι και μετά πάνω στην νταλίκα και μετά στα υπόγεια της αντιπροσωπείας να φτιαχτούν τα "σπασμένα"


Ε36 εχω καρντασι!! :original:

Nino
15-06-11, 16:53
Αφου κραζουμε τη BMW, ας καταθεσω και εγω..

Κατα καιρους διαβαζα στο zpost για "sticky steering". Δεν εδινα σημασια γιατι δεν ειχα προβλημα. Μη πω δεν ανοιγα καν το θεμα να το διαβασω. Το τελευταιο μηνα κατι νυχτες με πολυ σκισιμο σαν να ενιωθες ενα κολλημα..

Στη Πανελληνια, στο γνωστο οικοπεδο που τα αφησαμε ολοι, με τον ηλιο νταλα που λεμε και στο χωριο.. το αμαξι εβρασε. Ειχε μεινει τοσες ωρες.. οταν ηρθε η ωρα να φυγουμε για να στριψεις το τιμονι επρεπε να παιζεις με τον Ζαμπιδη. Η επαναφορα ειχε θεμα μεχρι να κρυωσει το αμαξι.

Γυρισα και ανοιξα zpost, οι Αμερικανοι σε : σκισιμο, θερμοκρασιες, χειμωνα με καλοριφερ στο τερμα ζεστο, εχουν προβλημα οπως ειχα εγω προχθες, sticky steering column η διαγνωση. Κοστος ανταλλακτικου καινουριου 1600¤, αρκετοι το εχουν αφησει ετσι ομως μιας και προβλημα εχεις οταν το αμαξι εχει βρασει, και μεχρι να κρυωσει λιγο.

:thumbsdown:

https://www.car-gadgets.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=21&category_id=60&option=com_virtuemart&Itemid=1

πλακα πλακα ειναι παραδεκτο να συμβαινουν τετοιες καταστασεις τοσο συχνα σε αυτης της κατηγοριας τα αυτοκινητα...

yannisv
15-06-11, 18:18
Το πρόβλημα με τα κομπιάσματα στις χαμηλές στροφές καθώς και τα check engine (ειδικά όταν αυτά επιτείνονται στα 30000 χλμ περίπου είναι κυρίως λόγω των πρώτων ελαττωματικών παρτίδων από πολλαπλασιαστές. Τα μπουζί επίσης καλό είναι να αλλάζονται στα 50 και όχι στα εκατό χιλιάδες χιλιόμετρα.
Αυτά από την δική μου προσωπική εμπειρία με την πρώην μου (Ε92).

Driver M
15-06-11, 21:20
Το πρόβλημα με τα κομπιάσματα στις χαμηλές στροφές καθώς και τα check engine (ειδικά όταν αυτά επιτείνονται στα 30000 χλμ περίπου είναι κυρίως λόγω των πρώτων ελαττωματικών παρτίδων από πολλαπλασιαστές. Τα μπουζί επίσης καλό είναι να αλλάζονται στα 50 και όχι στα εκατό χιλιάδες χιλιόμετρα.
Αυτά από την δική μου προσωπική εμπειρία με την πρώην μου (Ε92).
Κάθε 60.000 χλμ λέει ρε συ Γιάννη να αλλάζονται τα μπουζί, όχι κάθε 100.000 που λογικά θα έχουν γίνει λιώμα.

Αλλά και πάλι και τα 60κ σχετικά πολλά είναι.
45-50 όπως λες είναι το ιδανικό.

Και υπόψιν, όταν αλλάζετε πολλαπλασιαστή να αλλάζετε οπωσδήποτε και το μπουζί, ειδάλλως υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να εμφανιστεί εκ νέου βλάβη!

Thomelef
15-06-11, 21:40
τα μπουζί κύριοι, στα 25κ χιλιόμετρα αρχίζουν να παραδίδουν πνεύμα.
είναι κάτι σαν τις αλλαγές λαδιών που προτείνει το εργοστάσιο κάθε 20κ, καθώς και το lifetime
για τις βαλβολίνες του σαζμάν.
αν τα μπουζί δεν έχουν θέμα και αλλάξεις πολαπλασιαστές, δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να
συμβεί - εμφανιστεί βλάβη. μην ακούτε τι λένε διάφοροι μηχανικοί. ότι μπορεί να πάθει ένα
μπουζί με 5 - 10 χιλιάδες χιλιόμετρα αλλάζοντας πολαπλασιαστές, το ίδιο μπορεί να πάθει και το
καινούριο...

antrets
15-06-11, 21:46
Ναι Γιάννη μην ξεχνάς όμως οτι εσύ είσαι σχολαστικός με το αυτοκίνητο......

Δεν είμαστε όλοι τόσο "άρρωστοι" να μην το βγάζουμε έξω με βροχή που λέει ο λόγος....
Στην πλειοψηφία τα καινούρια μοντέλα αποδικνείονται φόλες κάθε μέρα που περνάει!

Έντελώς φιλικά ;)
ε90 316 2007 60000χλμ ακομα τιποτα απολυτος!!! ισως καποια να βγαινουν ελατοματικα αλλα μην τα ισοπεδονουμε κ ολα. συμφωνω παντος απολυτα για το ενδεχομενο ανακλυσεις που ουτε να το σκεφτουν θελουν οι δικοι μας...

Driver M
15-06-11, 23:18
τα μπουζί κύριοι, στα 25κ χιλιόμετρα αρχίζουν να παραδίδουν πνεύμα.
είναι κάτι σαν τις αλλαγές λαδιών που προτείνει το εργοστάσιο κάθε 20κ, καθώς και το lifetime
για τις βαλβολίνες του σαζμάν.
αν τα μπουζί δεν έχουν θέμα και αλλάξεις πολαπλασιαστές, δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να
συμβεί - εμφανιστεί βλάβη. μην ακούτε τι λένε διάφοροι μηχανικοί. ότι μπορεί να πάθει ένα
μπουζί με 5 - 10 χιλιάδες χιλιόμετρα αλλάζοντας πολαπλασιαστές, το ίδιο μπορεί να πάθει και το
καινούριο...
Kοίτα, στη διάρκεια παίζει τεράστιο ρόλο και η ποιότητα του μπουζί, το υλικό (ιριδίου ή όχι) κλπ.
Εγώ άλλαξα λίγο πριν τα 45.000 χλμ παρότι ο μηχανικός επέμενε να μην τα αλλάξω ακόμα και τελικά είχε δίκιο μιας και ήταν σχεδόν σαν καινούρια!
Αλλά προτίμησα να τα αλλάξω λίγο νωρίτερα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Απλά τα 20-25.000 αυτοκίνητα είναι για αυτοκίνητα σαν τα Μ, πειραγμένους κινητήρες κλπ.
Για αυτοκίνητα στυλ 320 είναι πολύ λίγα, τουλάχιστον αυτό είδα στην πράξη.

Τώρα για το θέμα με τους πολλαπλασιαστές, κι εγώ έτσι πίστευα.
Πολλοί όμως που άλλαζαν και ξαναάλλαζαν πολλαπλασιαστές γιατί καίγονταν συνεχώς, μόλις άλλαξαν και μπουζί ταυτόχρονα δεν είχαν ξανά πρόβλημα.
Γι'αυτό προτείνω και την αλλαγή αυτή, έστω και προληπτικά αφού το επιπλέον κόστος είναι αρκετά μικρό και σε πολλές περιπτώσεις υπήρξε αποτέλεσμα.
Κι οκ, αν μιλάμε για τόσο καινούρια μπουζί ίσως να μην υπάρξει διαφορά, αν ο άλλος όμως έχει τα μπουζί 30.000+χλμ, τότε καλό είναι να τα αλλάξει αν έχει θέμα με πολλαπλασιαστές.

E60_Arkadia
16-06-11, 01:03
Στο Ε60 παντως τα μπουζι αλλαζονται καθε 100.000χλμ.

michaelp900
26-06-11, 20:09
Πεμπτη λοιπον αλλαχτηκε ο αισθητηρας Νοξ με κοστος 360 ευρω και εγινε προγραμματισμος.Ολα καλα με το αμαξι πλεον αλλα μου ειπαν οτι αν καταφερουν επειδη ειχα θεμα με τον ενα πολλαπλασιαστη να μου αλλαξουν μεσα σε εγγυηση και τους αλλους 3 και ολα τα μπεκ αλλιως αν δεν γινει το αιτημα δεκτο...να μην αλλαχτουν
Οι γνωμες σας...?

savvas bmwdakias
26-06-11, 20:20
Σε έναν ηλεκτρολόγο που πίσω από το Ιπποκράτειο που ασχολείται κατά κύριο λόγο με BMW!

1000000+ εχω ακουσει τα καλυτερα και εχω κανει και δουλεια εκει.

lefterishatzi
27-06-11, 00:03
Πεμπτη λοιπον αλλαχτηκε ο αισθητηρας Νοξ με κοστος 360 ευρω και εγινε προγραμματισμος.Ολα καλα με το αμαξι πλεον αλλα μου ειπαν οτι αν καταφερουν επειδη ειχα θεμα με τον ενα πολλαπλασιαστη να μου αλλαξουν μεσα σε εγγυηση και τους αλλους 3 και ολα τα μπεκ αλλιως αν δεν γινει το αιτημα δεκτο...να μην αλλαχτουν
Οι γνωμες σας...?

Αυτό που σου πρότειναν είναι το ιδανικό, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές ελπίδες να δεχθούν...μακάρι πάντως.
Τέλος πάντων, αν δεν δεχθούν πάρε και άλλαξε τους υπόλοιπους πολλαπλασιαστές και τα μπουζί από μόνος σου με τους καινόύργιους κωδικούς για είσαι πιο ασφαλής μιας και το κόστος δεν είναι πολύ μεγάλο. Κι εγώ μια από τα ίδια είμαι.... :thumbsdown:
Τα μπεκ δεν τα πιάνω γιατί εκεί αρχίζει και τσούζει το πράγμα...